EINDCIJFER BIJNA (852.-- H1LLI0EN Uilvoering sociale verzekering naar bedrijfstakken In 1616 gevangene van Indianen OP THUISVAART Van het Plan-Stikker wil men ook niets weten Voor de meeste dienstplichtigen eerste oefening van één jaar 250 mille voor Nationale Reserve Diesel in brand, kinderen ongedeerd Sabotage bij de Franse vliegrampen CLEYM CLA ES JEN, STAMVADER DER R00SEVELTS Fabel of historie dagblad voor zeeland De nieuwe oorlogsbegroting ingediend Belgische verwijten aan Nederland ONDER TOEZICHT VAN CENTRAAL ORGAAN Voor ouderdomsvoorziening reeds spoedig wetsontwerp Belastend materiaal voor fmokkel-bende aan boord Toeneming bewol king Mevrouw Eleanor Roosevelt zal te Oud Vosse- meer 14 Roosevelts begroeten Pas in Augustus gosdkonere aardappelen Verhoging ziekenfondspremie ZESDE JAARGANG No. 1717 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 17 JUNI 1950 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m) .Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 ^nnp HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN. Axelsestraat 45, Telefoon 2347) bare, en c. het financiëel-economische aspect De aangekondigde nota zal een zo nauwkeurig mogelijke opsomming om vatten van hetgeen de regering finan- ciëel-economisch toelaatbaar acht. ALGEMEEN BELEID. gIJ DE TWEEDE KAMER is de nieuwe begroting van Oorlog, nodig geworden door allerlei gewijzigde omstandigheden, ingediend. Het eindcijfer bedraagt f 851.987.886. Voor het lopende begrotingsjaar aldus zegt de toelichting is het beeld verkregen, dat in een zo snel mogelijk tempo de terugvoering van de troepen van de K. L. et. van de L. S. K. zal dienen te worden be werkstelligd, terwijl tevens de reorganisatie en uiteindelijke aflossing van het K. N. I. L. met spoed dient te worden voltooid. De termijn van zes maanden, voor deze afscheep en reorganisatie tot uitdrukking ge bracht ter R. T. C. zal zoveel mogelijk moeten worden benaderd. TTOEWEL de afsluitin. van de >ila- terale overeenkomst tussen de re geringen van de U. S. A. en van Ne derland heeft geleid tot de vorming van een duidelijker beeld met be trekking tot de omvang van de te verwachten steun, heeft de Minister, om de indiening van de hoofstukken 8a en b van de rijksbegroting 1950 niet langer te vertragen, besloten om in afwijking van de gewone gang van zaken het voor het jaar 1950 en volgende jaren te volgen defen siebeleid in een afzonderlijke nota aan de Staten-Generaal aan te bieden. Zonder kennis te dragen van de in houd van deze nota is een beoorde ling van de begrotingscijfers zeer wel mogelijk. Het totaal der in de toekomst aan te vragen credieten zal worden be heerst door: a. het aanschaffings-technisch mo gelijke, b. het personeels-technische bereik- stellende dienstplichtigen voor de ze nieuwe taak zal opleiden. In tegenstelling tot de voorgaande jaren zal ingaande najaar 1950 de lichting niet meer worden opgeleid in depots, doch weder in regimenten. NATIONALE RESERVE. trouwe vrijwilligers. Daarom is er ln de Begroting een bedrag van 250.000 gulden voor uit getrokken. De kosten der Nationale Reserve Zijn geraamd op een gemiddelde sterkte aan vrijwilligers van 12.500 Binnen het raam van de West-Euro- pese defensie zal worden voortgegaan met de vorming van gevechtseenhe den en het inrichten van vliegbases. Er zal gestreefd moeten worden naar voortzetting van de reeds aan gegeven werving van beroepsperso- neel waaraan de luchtmacht' steeds tekort heeft. In verband met oprichting nog T)E VORMING der Nationale Reser-\ nieuwé Militaire Tehuizen °en voor ve vindt langzaam maar zeker bijzo.ndere uitgaven van be- voortgang.. Ook nu de tot voor kort bestaande en in het handboek vermelde omstan digheid, dat vrijwel alle geoefende troepen zich "n Indonesië bevonden, is weggevallen, blgft de Regering prys stellen op een korps van gezagsge- st&ande tehuizen wordt een bedrae van t 20.000 nodig geacht. g voor kosten van vervoer van per soneel naar en van Indonesië en van materiaal is uitgetrokken f 61,240.000 oosten der demobilisatie komt fP48iVmngewone dienst voor TN DE M. v. T., verstrekt bij de aan- vankelijk ingediende begroting, werd het doel om in 1950 te geraken tot een departement van rijksverdedi ging opnieuw gesteld. Stap voor stap worden ook vorde ringen gemaakt. Tastbare winst werd afgeworpen dooi het feit, dat de hoogste militaire chefs van de drie onderdelen dei- strijdmacht in geregeld contact met elkander kwamen te staan. Het is nodig op zo kort mogelijke termijn te komen tot een steeds in niger coördinatie. De minister vestigt er de aandacht op, dat de legeropbouwkosten in d e- z e begroting in hoofdzaak betrekking hebben op de vredesdiensten. Een zeer beperkt gedeelte van het totale bedrag ad f 347.832.185 zal daardoor beschikbaar zijn voor de voorberei dingen van het mobilisabel maken van de troepen. TROEPEN IN NEDERLAND. MINISTER v. d. Brink heeft opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de bevoorrading van kolen door producenten en importeurs over het gehele land. Voor het nemen van evi ïtuele beslissingen wacht de Mi nister het resultaat van dit onder zoek af. BIJ DE Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot wijziging van de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. Dit overeenkomstig het voorgestelde in het ontwerp Organisatiewet sociale verzekering. DE LEIDER van de Nederlandse Ca- ritas-missie te Berlijn, de heer W. Grimmelt, is n i e t wegens „illegale transacties" gearresteerd, zoals dezer dagen in sommige bladen werd be richt. EEN HAGELBUI te Cognac vernielde gisteren de helft van de druivenoogst. Er vielen hagelstenen van meer dan 200 gram. DE HOGE Commissarisen van West- Duitslanc. hebben in een memorandum aan generaal Tsjoeikof gevraagd stap pen te willen doen voor de vrijlating van de Benedictijner Duitse missiona rissen, die in Noord-Korea in 'n kamp gevangen worden gehouden. HARRIMAN, reizend ambassadeur voor het plan-Marshall, is benoemd tot „bijzonder assistent" van Truman. De opvolger van Harriman als am bassadeur is zijn assistent Milton Katz. MET VOGELPEST bedreigd pluim vee wordt snel afgemaakt en voor de consumptie gered door bevriezing en inblikking. Dit vlees is niet voor de export. DE BRAND, die een gedeelte van het stationsgebouw van Helsinki ver woestte, heeft een schade veroorzaakt van honderd millioen Finse mark. MIENI VAN HAASTRECHT uit Heer len, kreeg tijdens de filmvoorstelling van „Maria Goretti" in het Passage- Theater in Den Haag plotseling te ho ren, dat zij de 10000e bezoekster van deze voorstelling was. Daarom kreeg ze bloemen en een tiendaagse trip naar Rome cadeau. DE KON. PETROLEUM MIJ. schonk ter ere van het diamanten jubileum vijf ton aan het Wilhelmina-fonds ter bestrijding van kanker en eenzelfde bedrag aan het Rode Kruis ter bestrij ding van de TB.C. Gisteren opende Minister v. d. Brink in de Haagse Dierentuin een tentoonstelling „Zes tig jaar Koninklijke Oolie". D* ZAAK GOLD breidt zich uit als een olievlek: na de arrestatie van Alfred Slack is wegens medeplichtig heid thans de 52-jarige prof. van het Californische' Technische Instituut, dr. Sidney Weinbaum, gearresteerd. MET DE „WATERMAN" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden. De correspondentie moet uiterlijk 21 Juni ter post zijn bezorgd. ■yOOR wat betreft de nieuw op te leiden lichtingen gebaseerd op de door de dienstplichtwet toegelaten ma ximale tijden van eerste oefening, zij medegedeeld, dat het gros der dienst plichtigen, met uitzondering der toe komstige officieren en onderofficieren een eerste oefening van 1 jaar krijgt. Voor enige specialistische wapens en dienstvakken, cavalerie, aan- en af- voertroepen en technische troepen, kent de Dienstplichtwet een langere maximale tijd van eerste oefening. De minister acht het volstrekt noodzake lijk, dat aan de termijnen van eerste oefening, in de Dienstplichtwet be paald, weer stipt de hand wordt ge houden. Het totaal aantal in opleiding te ne men dienstplichtigen in 1950 bedraagt in verband met het hierna gestelde, ten naaste bij 15.000 man. De dienstplichtigen zullen na het GISTEREN zijn te Parijs mi nisters van de Marshall- landen bijeengekomen, om over de Europese betalingsüriie te on derhandelen. De zaak komt hierop neer: Voor de vrijmaking van het betalingsverkeer is een fonds nodig van 3.926 millioen dollar. Amerika heeft toegezegd, daar van 600 millioen dollar te zullen schen ken. De rest van het bedrag moet van de deelnemende landen komen. Een plan van Cripps, dat blijkbaar ook de sympathie van Minister Stik ker geniet, stelt nu voor. dat ieder land een bedrag zou storten, dat on geveer gelijk is aan 15 procent van het totale volume van de buitenland se handel. Dit vindt men in Brussel een onrechtvaardig en ongerijmd cri terium, Men moet ook met andere factoren rekening houden, zegt men, zoals met het volksinkomen, de in omloop zijnde bankbiljetten, de begro tingen, enz. Dit plan echter zal Bel gië een ongehoorde last opleggen, ter wijl het in het verleden al zo veel credieten heeft verstrekt. De Belgische pers is una niem in haar veroordeling van het plan-Cripps. En unaniem spreekt men er ook zijn spijt over uit, dat Neder land in dit geval de Britse zijde koos. „Het zijn onze partners van de Bene lux, die ons te Parijs in de rug heb ben geschoten", zegt de Gazet van Antwerpen. T?R is voorts geen sprake van. zo zegt de Brusselse Nieuwe Gids, dat België zijn medewerking zou ver lenen aan het Plan-Stikker, een plan, dat op het internationale gebied een systeem van subsidies zou instellen, om de deficitaire bedrijven te helpen] Dit zou neerkomen aldus dit blad op een geldverspilling op grote schaal, daar gesubsidieerde bedrijven zie onze kolenmijhen en spoorwe gen slechts node de sanering door voeren, die tot efficiënt beheer leidt. Bi kringen, die in nauw contact staan met de Belgische Regering, werd bevestigd, dat België het ont- werp-plan voor een Europese beta lingsunie, dat is voorgesteld door het secretariaat-generaal van de O.E.E.S., definitief heeft verworpen. In Bilthoven, waar de Werkplaats Kindergemeenschap van Kees Boeke waar ook de Prinsesjes onderwijs ontvangen, is gevestigd, vordert de va", nienw schoolgebouw gestadig. De vertrekken, waarin op llk s wordt gegeven, bieden in feite slechts accomodatie voor eer ingen, doch niet minder dan 170 jongens en meisjes zijn thans in deze beperkte ruimte ondergebracht. Op de foto. boven: het nieuwe ge bouw, dat in het najaar gereed zal zijn; onder: enige leerlingen sehil- deren vrue onderwerpen in het tekenlokaal van het oude gebouw. Schoolreisjes viel in brandslang-water volbrengen van hun eerste oefening j /GISTERENMORGEN om tien over met groot verlof vertrekken, na te VX JJET ONDERWERP „Herziening sociale verzekering" was sinds 1947 in studie bij een gemengde commissie van het Departement van Soc. Zaken en van de Stichting van de Arbeid. Het rapport van deze com missie is het model geworden van een nu ingediend wetsontwerp. Het komt de Regering voor, dat het niet nodig is de status van de medi sche dienst wettelijk te regelen. GELEIDELIJKE OVERGANG. VERLIES PARTICULIER KARAKTER. met groot verlof vertrekken, na te zijn ingedeeld in eenheden, welke bij mobilisatie zullen worden gevormd. Hun militaire vaardigheid zal door 't houden van herhalingsoefeningen op peil worden gehouden. Het instructieve beroepskader dient te worden herschoold. Er zijn maatregelen getroffen om de oorlogsverbanden, gevormd uit de lichting 1949-2, deels door oproeping in werkelijke dienst, weer te forme ren, indien de omstandigheden daar toe zouden nopen. De lichting 1950, zal niet ten volle worden benut, zfj het dan ook, dat wel uit deze lichting zoveel mogelijk officieren en onderofficieren zullen worden opgeleid. Er is rekening mede gehouden, dat in de loop van 1950 het tempo van vorming van beroepskader wordt ver sneld. Een in 1950 op te richten 2e vrijwil ligers opleidingscentrum, zal opdracht krijgen voor eenmaal de opleiding van (>00 vrijwilligers te verzorgen. De tot nu toe in de vredesorgani satie voorkomende Stormschool zal worden omgezet in een korps com mandotroepen, hetwelk jaarlijks een beperkt contingent bij voorkeur zich hiertoe vrijwillig ter beschikking half tien is op de spoorlijn Hil versum-Utrecht brand uitgebroken in een trein, waarmee kinderen een schoolreisje maakten naar Arnhem. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het vuur woedde in de twee ach terste rijtuigen. De trein kon even voor de splitsing van de spoorlijnen Utrecht-Hilversum en Utrecht-Amers- foort tot stilstand worden gebracht, om de Maartensdijkse brandweer ge legenheid te geven de brand te blus sen. Het electrische bovennet brandde door, waardoor de hele lijn Utrecht- Hilversum stroomloos kwam te staan. De kinderen konden de brandende rijtuigen gelukkig tijdig verlaten, zo dat er geen persoonlijke ongelukken gebeurden. Zeventig kinderen, die wat overstuur waren, zijn naar Hil versum teruggebracht. De overige hebben de reis in een andere trein voortgezet. De stagnatie op het baanvak Utrecht-Hilversum, ontstaan door de brand, was om 13.20 uur opgeheven. Volgens mededeling van de brand weer te Maartensdijk zou de brand ontstaan zijn door het warm lopen van een der assen. De trein bestond uit zeven rijtuigen, waarvan de laatste twee volkomen zijn uitgebrand. TIET ZWAARTEPUNT van de uit- voering van de sociale verzeke ring moet zo wil het de M. van T. in handen komen van organen van het georganiseerde bedrijfsleven. Dit kan het best geschieden bij een op- bouw-per-bedrijfstak, hetgeen bete kent, dat voor de thans bestaande al gemene bedrijfsverenigingen geen plaats meer is in de nieuwe organisa tie. Slechts één algemene bedrijfsver eniging zal voorlopig (als overbrug ging) blijven. De Regering heeft niet geaarzeld ook de uitvoering der ouderdomsver- zekering in handen van de bedrijfs verenigingen te leggen, opdat unifi catie der sociale verzekeringen zal kunnen worden bereikt Voor niet bij het bedrijfsleven betrokkenen is de mogelijkheid geschapen zich als groep in vereniging en bestuur te doen be trekken. De bedrijfsverzekeringen, overkoe peld door de sociale verzekerings raad, zullen het vrijwillige particu liere karakter, dat zü bij ziektever zekering bezitten, niet langer behou den. Ze krijgen het karakter van pu bliekrechtelijke organen. Naast de sociale verzekeringsraad, waarin het bedrijfsleven de voor naamste stem heeft, komt geen enkel ander toporgaan. Er komt ook een centrale administratie met een cen traal kantoor en een aantal over het gehele land verspreide districtskan toren. T>E OVERGANG van de oude naar de nieuwe toestand zal langs ge leidelijke weg worden bevorderd Dit neemt niet weg, dat toch de nodige voortvarendheid zal worden betracht voor wat betreft de materiële voor zieningen Voorrang moet worden ver leend aan de ouderdomsvoorziening. Een wetsontwerp te dezer zake ver v^rt„in k een vergevorderd stadium van voorbereiding. De grondslag voor de herziening van de uitvoeringsapparatuur is ge legd in de Werkloosheidswet. Deze Stvoerfngsorganra'j£Vde6T(Sa!enver-\ satie-voorlichtingsofficleren, zekering geïntroduceerd. De volgende stap zal moeten zijn, dat deze orga nen belast worden jnet de uitvoering Van de ziekte- en" de kinderbijslag verzekering. Omvorming in deze zin van de bedrijfsverenigingen is dus noodzakelijk. Daartoe zullen afzonder lijke wetsontwerpen strekken. De uit voering van de ouderdomsverzekering zal aan de verenigingen binnen af zienbare tijd worden toevertrouwd. Voor de overige takken van sociale verzekering zal dit geleidelijk gaan. Maar in elk geval zullen de oude organen moeten verdwijnen, al zullen de huidige administratieve organen voorlopig het werk blijven doen De wet zal heten: Organisatiewet Sociale verzekering. Y"OLGENS radioberichten uit Bahrein, die te Karatsji ontvan gen werden, zijn er totnogtoe der tien overlevenden van de ramp met de Skymaster van de „Air France", die Donderdag bij Bahrein is neer gestort. Er zijn totnogtoe 24 lijken geborgen. Er bevonden zich 51 per sonen aan boord van het toestel. De steward en de stewardess ver lieten als laatsten het vliegtuig, dat vrij zacht op het water neerkwam. De bemanning klom er uit door een raam voor in het vliegtuig en de pas sagiers verlieten het toestel door de normale uitgang en een nooduitgang. De steward en de stewardess had- 0 0 0 Weersverwachting, geldig tot 0 vanavond: In de loop der dag weer toe- nemende bewolking met in de middag hier en daar enige lichte J regen. Zwakke tot matige wind t uit Westelijke lichtingen. Onge- 0 veer dezelfde temperatuur als J gisteren. t Vandaag: Zon onder 21.02 uur. t Haan onder 23.13 uur. Zondag: Zon op 4.19 uur. Maan op 6.22 J uur. Zon onder: 21.03 uur. Maan onder 23.39 uur. Maandag: Zon uuuuj op 4.19 uur. Maan op 7.41 uur. J rika, 'onder de naam "Roosevelt. NU DINSDAG a.s. de weduwe van de grote president der Ver enigde Staten in eigen persoon naar Oud-Vossemeer komt, werd de vraag of dit dorp de bakermat der Roosevelts is, op nieuw een brandende. JJEEDS 25 jaar lang hebben historici en navorsers hun uiterste best gedaan om uit te maken of we hier met een historisch feit te doen hebben dan wel met èen fabel. Doch het beslissend antwoord hierop is niet gevallen. TN HET ARCHIEF van het Zeeuwsch Genootschap verscheen in 1937 de eerste serieuze studie over deze kwes tie van de hand van dr. A, Meerkamp van Emleden, de toenmalige archiva ris van het Rijksarchief te Middel burg. Zo men weet, luidt het verhaal, dat een lid van de familie Roosevelt om streeks 1650 uit Tholen naar Amerika zou zijn vertrokken, en wel Claes Maartensen, die dan de stamvader der Amerikaanse presidentsfamilie zou zijn geweest. Nu woonden er in die tijd op het hof „het Rosevelt" bij Oud-Vossemeer een zekere Maerten Geldersman, die h"t financieel niet naar de vleze ging en zelfs nog voor schulden is gegij zeld Verondersteld wordt, dat deze Maerten de vader is van Claes, die zijn fortuin if gaan zoeken in Ame- rechtelijke bescheiden is over deze Claes te Oud-Vossemeer niets te vin den en ook de kerkelijke archieven geven geen afdoend antwoord, wat evenwel nog niet een bewijs is dat de hypithese absoluut fout is. Immers, de nauwkeurigheid bij de officiële in stanties liet wel eens iets te wensen over in vroeger dagen en er kan in drie eeuwen wel iets zoek geraakt zijn. OOK IN AMERIKA. QOK Amerikaanse historrici hebben zich met het geval bemoeid. Zo schreef James Penninck te New York reeds in 1914 een stuk over de Roosevelts en hij voerde daarin ten tonele een zekere Claes Maertenszen, bijgenaamd Cleyn Claesjen, die in 1616 een tocht ondernam tot Indianen hem gevangen namen, wat eveneens ook nog uit een andere bron blijkt. Met enige goede wil kan men dit Klaasje in verband brengen met de In de burgerlijke papieren en ge-Thoolse Rosevelts, hoewel het ook hier weer gissen blijft en de jaartallen niet kloppen. Toen men hier achter het artikel van Penninck kwam, is men opnieuw de akten van Oud-Vossemeer gaan „besnuffelen", die betrekking hadden op het begin der 17e eeuw. zonder resultaat en bij de doopregisters vond men evenmin heil en troost, omdat die niet verder teruggaan dan 1659. „HET ROSEVELT." TjUAT „het Roosevelt" betreft: dit was het westelijke gedeelte van de polder „De vijftienhonderd geme ten' tussen Tholen en Pootrvliet, waar in twee boerderijen stonden. Op één daarvan, die net binnen de palen van Oud-Vossemeer viel, woon de in de 17e eeuw een zekere Joris Pieters, die de stamvader werd van de Oud-Vossemeerse Roosevelts. En omdat de overlevering omtrent de Amerikaanse Roosevelts aanknoopt aan deze tak, heeft het familie-onder- zoek zich hoofdzakelijk bezig gehou den met de afstammelingen van Joris Pieters. KENNISMAKING. den er zich eerst van vergewist, dat alle passagiers in staat waren het vliegtuig te verlaten. Ongeveer 25 inzittenden klommen op de staart, die boven water "bleef, maar velen werden er door de ruwe zee afgespoeld. Negen bevonden zich nog op de staart toen het eerste schip langs kwam. „GROOT SCHANDAAL." (Van een bijzondere medewerker) IJeen en weer varen Nederlandse en gecharterde schepen tussen Nederland en Indonesië. Niet als vroeger vertrekken ze uit Rotter dam of Amsterdam met honderden jonge mensen, die een toekomst overzee tegemoetgaan en evenmin keren ze naar het vaderland terug met moegewerkte Indischgasten, die van verlof of pensioen gaan genieten. Aan boord van de uit Indonesië wegvarende schepen overheerste tot dusverre het militaire element. Duizenden en nog eens duizenden soldaten van de Koninklijke Land macht repatrieerden. In de paar weken, die de overtocht vergt, heb ben zij niet de uitbundige vreug destemming gekend, die weléér de thuisvaarders kenmerkte. De mili tairen, veranderd en verouderd als ze waren na een loodzware, ze nuwslopende diensttijd in de tro pen, hadden tijd, middelen noch ook gelegenheid om aan boord die lichte, schijnbaar wekenlang du rende roes te genieten die de on bezorgde verlofgangers van vroe ger doorproefden als ze met een goed vacantiesalaris op weg wa ren naar thuis. De soldaten waren niet en zijr nog niet in een vacantiestem- ming. Zij komen terug naar een land, waar een overvoerde arbeids markt hun wederopname in het maatschappelijk bestel altijd moei lijk, soms zelfs onmogelijk maakt Achter de erebogen voor de ouder lijke hulsdeur, met voorjaarsbloe men versierd, verbergt zich in de schaduw van de binnenkamer het spook van de angst. Angst, ont staan door de niet tevoren te be antwoorden vraag, of het meisje, de iouw die achterbleef, met hem die terugkomt, nog dezelfde bin ding heeft. Angst, ook en vooral, die ontstaat uit de (kwellende on zekerheid of bij het aantrek ken van de burgerplunje ook op de achtergrond een werkgever aan wezig is, die zorgt voor een positie in de maatschappij. Onze soldaten reizen van zorgen, vervuld, ondanks de grote aan dacht die aan boord de demobill- en straks aan de wal de sociale dienst, de gewestelijke arbeidsbureaux aan hun problemen wijden. Maar wan neer ze eenmaal de bestemming hebben bereikt, wanneer het weer zien met wie ze lief is, gelukkig en van weerskanten tevreden-stellend is geweest, wanneer dank zij de militair-sociale instellingen de thuisvaarders na enige tijd ten slotte terechtkomen op een plaats je, dat hun schikt en waar, naar hun Idee, „muziek" in zit, dan wijkt de herinnering aan de zorgenvolle terugreis naar patrla al heel gauw en voegt zleh als sluitstuk bij de vele reminiscenties van de dienst tijd overzee. Zij komen er wel, die jonge kerels, zij het soms na Pijn en moeite en voor sommigen mis schien na enkele aanvankelijke mislukkingen. Ds verslagen van het inspectoraat Demobilisatie mo gen gelukkig nog altijd een opge wekte toon hebben, want voor de jonge militairen is de arbeidsmarkt in Nederland nog voldoende plas tisch. ELEANOR ROOSEVELT JJOOESEVELT zelf heeft er nooit veel voor gevoeld om de legen darische bakermat van zijn geslacht te komen bezoeken. Zijn weduwe is over alle vraag tekens heengestapt en komt op haar Europesch tournee juist naar het on aanzienlijke dorpje. Zij gaf zelfs de wens te kennen voorgesteld te worden aan de Oud- Vossemeerse Roosevelts cn hun af stammelingen, voor zover die nog te vinden zjjn. Dank zij de burgemeester van Schoondijke, de heer F. v. Rosevelt, heeft men. hem inbegrepen, veertien van hen kunnen opsporen. Zij allen zijn geinviteerd, om a.s. Dinsdag in Oud-Vossemeer present te zijn. Hun namen luiden: F. v. Rosevelt, burgemeester te Schoondijke; mevr D. Bouwense-v. Rosevelt te St. Maar tensdijk; I. v. Rosevelt, gepens. on derwijzer te IJzendijke; A. v. Rose velt, ambtenaar Stoomtram Schoon dijke; mevr. W. de Boer-v, Rosevelt, Breskens; mevr. de Visser-Rosevelt, idem; J. v. Rosevelt, aannemer, idem; F. v. Rosevelt, secretaris vrachtver- voercommissie W.Z VI.; J. v Rose velt, winkelier, Schoondijke; G v. Rosevelt, stuurman grote vaart, Ca- pelle a. d. IJssel; J. v Rosevelt, stuur man prov. stoomboot, Vlissingen: H v. Rosevelt, matroos prov stoomboot, idem; mej. D. v. Rosevelt Caprlle a. d. IJssel en F. v. Rosevelt, monteur, Voorschoten. pRANC-TIREUR", een onafhanke- lijk links Frans blad schrijft naar aanleiding van de ramp met de twee Skymasters, die bij Bahrein zijn neergestort, dat zich aan boord van de eerst - Skymaster, die neerstortte, de Franse inspecteur Charles Rivet, vai. het ministerie van Financiën be vond. die „een volledig verslag over het smokkelen van dollars, die op de zwarte markt te Saigon tegen pias ters werden ingewisseld, tussen Frank rijk en Indo-China, bij zich had". „Er gaan geruchten, dat het schan daal zeer groot is en dat vele voor aanstaande personen er bij betrokken zijn hetgeen de reden is, dat het in de doofpot wordt gestopt", aldus „Franc-tireur". Het blad voegt er aan toe, dat de Franse gezant Henri Maux zich eveneens aan boord van de eer ste Skymaster bevond en voorstellen meenam voor een conferentie over 'n verdrag tussen Frankrijk en Viëtnam. JNDIEN de regenperiode, die 14 Juni begon, iets meer neerslag gaat brengen, is er kans op lagere aardap pelprijzen. De aardappeltelers geven echte* nog niet veel hoop. Het gewas is schraal, de grond veel te droog en de velden vertonen vrij wat lege plek ken. Bovendien schijnt er reeds be hoorlijke vraag te zijn uit het bui tenland voor eerstelingen pootgoed. Mocht er niet gauw enige regen van betekenis vallen, dan zal het, zo meent men in kringen van telers te Broek op Langendijk en omgeving, zeker Aug. worden voor de aardappelen goed koop kunnen worden. TTE MINISTER van Sociale Zaken heeft aan de ziekenfondsraad mee- ged M, da' hij geen bezwaar heeft tegen verh' --U_ premie voor vrijwillig verzekerden van 63 op 80 cent pc. week, ingaande 1 Juli a.s. Jn de komende weken en maanden zal het aantal militairen dat thuisvaart, nog zeer groot zijn maar niet alleen soldaten vervoe ren de rusteloos heen en weer va rende passagiers- en troepensche pen dan. Een nieuwe categorie te- rugkerenden zal ruimen en hutten aan boord vullen, mensen voor wie het leven in de afgelopen jaren ln Indonesië rauw, onzeker en onvei lig Is geweest en die nu tégen hun wil f verlangen in, door het ruste loos drijven van Soekarno's rege ring naar het republikeinse ideaal; de volkomen eenheidsstaat, worden weggekéken uit het land, dat tal lozen door geboorte, even zovelen door een langjarig verblijf lief is geworden. De duizenden, die nu, in de we ken vóór ons. naar Nederland so men in vele gevallen voor de eerste maal in hun leven heb ben allen ergens op vertrouwd Sommigen op de kans, als „geëerde gasten" ook onder Indonesische souvereiniteit in het tropenland te kunnen blijven wonen en er zich een bestaan te verzekeien. Anae- ren hebben vertrouwd op de uit eindelijke uitkering van toegezeg de rehabilitatie-betaling, die hun in staat zou stellen het zolang uit te zingen tot rustiger tijden zou den aanbreken, waarin vx>r de Ne derlander weer een veilige pi" its in .ndonesië zou worden gewaar borgd. Wéér anderen hebben, toen rampok, kidnapping en moordaan slagen begonnen de gemeenschap daarginds te teisteren, tot zlehe-e" en hun vrienden gezegd; „Dit is een voorbijgaande phase, binnen kort stabiliseert zich dit alles, dan keert de geordende maatschappij weer\en daarmede de arbeidskans voor allen". (slot op pagina 2, kolom 1) HENDRIK DE MAN, gewezen minis ter en oud-voorzitter van de Belgi sche socialistische partij, zou zich na de terugkeer van Koning Leopold, bij de Belgische Justitie melden. De Man werd bij verstek wegens collaboratie tot 20 jaar hechtenis veroordeeld. Hij woont in Zwitserland.

de Stem | 1950 | | pagina 1