ttap Benelux-conferentie minstens een maand uitgesteld Het hele gezin in huwelijksboot Het feest van Zijn Hart Mr. dr. N. Bolkestein Koningin luidde te Maatschoenwerk op zip best scheepsbel Rotterdam Tientallen Benedic tijnen in arrest Weer een Frans vliegtuig bij Bahrein neergestort SUREAUX „De egoïstische houding der Nederlanders Britse pers vindt plan-Stikker niet belangrijk Het mèske van onzen Pa F 215 F 147 F 139 U F 95 F 239.- DAGBLAD VOOR ZEELAND Interparlementair Benelux-orgaan We kiezen zee onder de kreet: „Ahoy" Operatie „Cupola" in ons land Grote havententoon- stelling een majestueus schouwspel Brabanders in de vakwedstrijd te Hilversum Slot-fase geldzuivering 41 personen gedood HUWELIJKS-„VLOET" IN PEELDORP SINT TUNNIS Alle acht roerend eens! Seretse aanvaardt jaargeld best. Maar vraag niet voorkomen, vraagt, enig heden 4 F 118.- EN F 88.- 1 F 80.- EN F 49.- F 127.- paspoort. tefoon 6138; 1 8477. ZESDE JAARGANG No. 1716 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernovdts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. I 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 JUNI 1950 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau vonr 7>..,.«P._viP.Tvd.r»Ti- HITTEST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bjjbureaux: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon^j5^TERNEUZEN^Axekestra^ Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd 45, Telefoon 2347) DE BENELUX-CONFERENTIE, die eind van deze maand- in Oostende zou worden gehouden, zal ongeveer een maand uit gesteld worden. Aldus weet men in Brussel te berichten en men voegt eraan toe: Dit uitstel is door de Nederlandse regering voor gesteld wegens het grote aantal internationale conferenties, die in de aanvankelijk vastgestelde periode zullen plaats hebben, o.m. die welke naar men hoopt, zal leiden tot een accoord met betrek king tot de Europese Betalingsunie. De Belgische regering verzet zich geenszins tegen dit uitstel, daar deze gelegen komt wegens de parlementaire debatten, die voorzien zijn voor het einde van de maand. De drie Benelux-regeringen blijven in contact voor het vast stellen van de nieuwe datum van de conferentie en men verwacht, dat een communiqué zal worden verstrekt zodra een beslissing zal genomen zijn. Een bericht uit Den Haag bevestigt, dat tot uitstel besloten is. ITEl NIEUWS van dit uitstel der ministers-conferentie behoeft niet te verbazen na het besluit van het Belgische kabinet om een ondubbel zinnig „neen" te laten horen met be trekking tot voorstellen inzake een Europese betalingsunie. Volgens de Libre Belgique een blad, dat altijd critisch staat tegenover de Benelux was men in de kringen der Belgische regering zeer getroffen „door de ego- istische houding der Nederlanders, die eens te meer de Belgen koudweg heb ben laten vallen te Parijs, nadat hun persoonlijke plannen waren verwezen- lijkt. In de opinie van de Belgische regering levert dit een groot gevaar op voor Benelux, en de heer Van Zee land heeft dit duidelijk aan de heer Stikker medegedeeld. Prettig klinkt dit alles niet. Het uit stel der Benelux-conferentie wordt zo wel begrijpelijk! Over het plan-Stikker heeft het zelfde blad ook geen enkel goed woord over. Het ziet daarin veel te veel „ge leide economie". Met alle mooie plannen schijnen we dus zo ongeveer in een impasse te geraken. TVE LONDENSE correspondent van de N.R.Ct. signaleert het feit, dat de Britse pers op één uitzondering na zelfé met geen letter melding maakte De nieuwe burgemeester van Middelburg tpOT burgemeester van Middelburg is benoemd mr. dr. N. Bolkestein, lid van Ged. Staten te Groningen. De nieuwe burgemeester is een zoon van oud-minister Bolkestein. Hij is lid van de P v. d. A. en was gedurende twee jaar als gijzelaar te St. Michielsgestel geinterneerd. De heer Bolkestein is een financieel expert en promoveerde op een proefschrift over gemeente- financiën. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar pagina 2 van ons blad. MGR. W. SCHOENMAKER M.C.S. is benoemd tot Apostolisch Vicaris van Purwokerto. Hij werd geboren op 11 Januari 1909 te Deventer en werd in 1933 priester gewijd in Stein om een jaar later naar Java te vertrekken als missionaris. OVER APRIL wordt de directe scha de als gevolg van brand geraamd op f 3.180.895 (vorige maand f 3.667.970 en in April 1949 f 3.826.130). Tenge volge van brand verloren 5 personen het leven en werden 39 personen door brand gewond, waarvan 14 leden van het brandweerpersoneel. PRINS BERNHARD zal Maandag a.s in de Ridderzaal ongeveer 200 onder scheidingen uitreiken voor daden, ver richt gedurende de oorlog en na 1945 in Indonesië. DE „GEN. A. GREELY" zal, onvoor- riene omstandigheden voorbehouden, Zondagmorgen 9 uur te Rotterdam "orden ontscheept. Begin Juli worden Kota Inten te Rotterdam en de Oen. H. Taylor te Amsterdam ver wacht. DE TELEVISIE in België zal hetzelf de systeem volgen als Nederland, nl. 625 lijnen. Dit staat te lezen in een helgisch wetsontwerp, dat de invoe ring van televisie beoogt. t HET DEBAT in het Lagerhuis over het Plan-Schuman is voorlopig vast gesteld op 26 Juni a.s. minister v. maarseveen opende gisterenmorgen te Den Haag de derde internationale conferentie ter bestrij ding van de valse munterij. IN MAKASSAR zijn vijf indertijd ge- a-resteerde Nederlanders vrijgelaten. De heer Wansink wordt nog steeds gevangen gehouden. DE BONDSDAG van West-Duitsland heeft definitief besloten tot de Raad van Europa toe te treden. DL VOGELPEST breidt zich nog steedf uit, zowel in Goor als in Mar- kelo. De markt te Barneveld gaf als beeld: geen handel. Wisselend bewolkt Weersverwachting, geldig tot J vanavond: Wisselende bewolking met nog Jephts hier en daar een enkel .1'it.ie Zwakke tot matige Weste- wind. Weinig verandering in i 'emperatnur. ,.Vandaag: Zon onder 21.02 uur. t ,Iaan onder 22.35 uur. Morgen: i con op 4.19 uur. Maan op 5.10 uur. van het plan-Stikker. De éne uitzon dering was de Times. Maar dit eer- aardige blad heeft het beleefd afge kraakt.. Dat steekt dus wel sterk af tegen het optimisme over Engelands houding, waarvan Minister Stikker blijk meende te moeten geven! CONFERENTIE. DIE DOOR GAAT. 'V'A At, dit nare nieuws geven we ook nog een bericht, dat wat vro lijker klinkt: De 4e Interparlementaire Benelux- conferentie heeft van 15 tot 17 Juli plaats te Brussel onder voorzitter schap van graaf Carton de Wiart. Op de agenda staat het onderzoek van het landbouwprobleem. Drie verslaggevers zullen aangewe zen worden, vermoedelijk voor Neder land de heer Droesen, lid van de Tweede Kamer; voor Luxemburg de oud-minister Marque en voor België de heer Mullie of de heer Maes. Ook zal een uitvoerig debat plaats hebben over de eventuele instelling van een interparlementair orgaan, dat zou kunnen beschouwd worden als een soort van gemengde commissie voor buitenlandse zaken. Als grondslag voor de desbetreffende bespreking zal een memorie dienen welke zal wor den voorgedragen door de heer Van der Goes van Naters, lid van de Ne derlandse Tweede Kamer. Deze kwestie heeft reeds aanlei ding gegeven tot overleg tussen de heer Van Cauwelaert, voorzitter van de Belgische Kamer en Dr. Korten- horst, voorzitter van de Nederlandse Tweede Kamer. DE GROTE internationale luchtma- noeuvres, de oefening „cupola", zullen dit jaar in Nederland gehou den worden. Ze zullen onder leiding staan van Sir James M. Robb, com mandant van de West-Europese lucht strijdkrachten. Ka. de opening der tentoonstelling maakte Koningin Juliana een rondgang over de expositie. fTOEN H. M. Koningin Juliana, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, door het luiden van de scheepsbel van de op 14 Mei 1940 ondergegane „Van Galen", de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" had geopend, is in de Maas stad een havenfestival begonnen, dat een machtige manifestatie is geworden van de veelzijdige fa cetten van de vernieuwde „Poort van Europa". Het was, zoals de heer J. van Tilburg, voorzitter van de Raad van Beheer, zei: „De klank van de scheepsbel van de onderge- (Van onze correspondent) /GISTERENAVOND, na de vertoning van het blijspel „De gecroonde Leersse" is bekend gemaakt, wie prijs winnaars waren in de nationale vak- wedstrijd voor de maatschoenmakerij. Een derde prijs was voor de firma A. Duquesnoy uit Waalwijk, terwijl aan de firma Nicol uit Den Bosch een 2e eervolle vermelding ten deel viel. De ze krachtmanifestatie is eigenlijk een Brabants maatschoenwerk op de nationale vakwedstrijd te Hilversum. uitvloeisel van wat vooruitstrevende jonge vakmensen na de oorlog beoog den. het publiek nader op de hoogte te brengen van kwaliteit en schoon heid van het betere maatschoeisel. Mede omdat de Vakgroep zich gelde lijk interesseerde, kon 't streven wor den verwezenlijkt en heeft dit thans zijn bekroning gevonden in een ten toonstelling van fraaie werkstukken. Hiei zijn de maatschoenmakers op hun best, niet alleen met luxe- en sportschoeisel, maar vooral met or- thopaedisch werk, waarmee Neder land bovenaan staat in Europa. Met deze vakwedstrijd bedoelt men tevens in gezonde rivaliteit het vakpeil op te voeren en het publiek te tonen wat Nederland kan presteren. Van de 450 maatschoenmakers in ons land zijn er 21 op deze wedstrijd verschenen.. Wat zij demonstreren, getuigt van veelzijdige kennis en van een smaak, die de leuze bewaarheid, dat het ambacht waard is te worden beoefend. DE WERKSTUKKEN ZIJN PERSOONLIJK. TVDE HEER P. J. J. HEESTERS te Breda, die leraar is van de mid delbare vakschool te Waalwijk, was ons geleide op deze expositie. Hij liet ons zien,, dat het tentoongestelde pro duct is van grote arbeids-intensiviteit, een persoonlijk werkstuk, dus niet af komstig van de lopende band. Dit is modelwerk, zo noemde hij het, dat gericht is naar de voet zelf en boven dien als completering van de kleding. Natuurlijk ontbrak Brabant niet op deze tentoonstelling. De heer A. Du quesnoy uit Waalwijk is specialiteit voor rijlaarzen en die 'n damesschoen hee.'t gemaakt welks lofwerk het ef fect maakt van een gesloten schoen. Hoe schitterend een ski-schoen er uit kan zien, als ze op maat wordt ge maakt, bewees de firma Nicol uit den Bosch. In prachtig kleurassortiment heeft de heer Aarts uit Rijen een collectie luxe ledersoorten laten zien, die bij na alle bezoekers geboeid heeft ge houden. Dat was men evenzeer voor de redshoe, waarop vanavond een dansdemonstratie zal worden gegeven en waarvan het bijzondere is, dat ze uit enkele opgelegde bloemmotieven electricht licht uitstraalt, gevoed door een batterijtje in de hak. gane „Van Galen", luidt, door Uw hand, Majesteit, nu in, wat wij allen beschouwen als een symbool van de opgang van Rotterdam." Rotterdam siak in feesttooi. De trams hadden er oranjestrikken op en voerden fleurige vlaggetjes in ix>p. Hoog van de gebouwen wapperde de Nederlandse driekleur en de groen witte vlaggen. Er was de laatste da gen koortsachtig gewerkt ih Rotter dam. Nu was de stad' klaar om de Koninklijke gasten. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te ontvangen. De bevolking was uitge stroomd' naar het Dijkzlgtterrein, waar de erewacht, gevormd door de Mariniers en de Marinekapel stonden opgesteld. Hartelijk toegejuicht door een grote menigte arriveerden H.M. en de Prins met gevolg tegen 10 uur in een open wagen op het Dijkzigtter- rein. Na het spelen van het V.Vhel mus door de kapel inspecteerde H.M. de Koningin, vergezeld van Z.K.H. Prins Bemhard, de erewacht. „WIJ KIEZEN ZEE" De Missie in Noord-Korea yLUCHTELINGEN die uit Noord- Korea in Japan aankomen, hebben de berichten bevestigd, dat de com munistische Noord-Koreaanse rege ring 67 Duitse Benedictijner missio narissen gevangen heeft gezet. Zij verklaren ook, dat de communisten alle katholieke Missie-arbeid verbo den hebben en twee kloosters in be slag hebben genomen. De meeste gevangen missionarissen zouden in een concentratiekamp zijn opgesloten en daar in mijnen of in de landbouw te werk zijn gesteld. De Koreaanse priesters en klooster zusters zouden hun ordeskleding heb ben moeten afleggen en naar huis zijn gestuurd. Geen optie- of geblokkeerde rekening meer pER 21 OCTOBER 1950 zullen tegoe- den, die nog altijd op geblok keerde rekening geboekt staan, wor den overgeboekt naar een renteloze rekening bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amster dam. Tegoeden, die op 18 November 1950 nog op optierekening staan, wor den door de banken, waar die tegoe den uitstaan, naar 's Rijks schatkist overgeboekt ten name van de hou- d<Er is een regeling getroffen voor de tegoeden op optierekening, die min der dan f 500 bedragen en waarvoor tot dusver geen optie kon worden ge kozen, aangezien de houder reeds een bedrag naar beleggingsrekening had geboekt. Deze restanteq zullen vrij komen. Tn een ruimte tent waren vele hoge regeringsautoriteiten en verte genwoordigers van industriëel, maat schappelijk en sociaal leven aanwezig ter bijwoning van de officiële opening van „Rotterdam Ahoy" door H. M. de Koningin. O.xier de vele autoriteiten merkten wij o.a. op de ministers Drees, v. d. Brink, Götzen, Lieftinck, Mansholt, Schokking, Spitzen, en In 't Veld, voorts de Commissaris der Koningin iin de provincie Zuid-Holland Mr. L. A. Kesper, de staatssecretarissen Fockema Andreae, Blom, van der Grinten en Moorman. „Wij zijn U, Majesteit en Konink lijke Hoogheid, ten diepste erkentelijk dat u door Uw aanwezigheid hier, op dit ogenblik glains wilt geven aan een gebeurtenis, die uitdrukking geeft aan Rotterdams initiatief en burgerzin", zo ving de heer J' van Tilburg, voorzitter van de Raad van Beheer en wethouder van Financiën en voor het Havenbedrijf, zijn rede aan. „Bij een manifestatie ter gele genheid van het havenherstel dient allereerst uitdrukking te worden ge geven aan onze dankbaarheid voor verleende krachtige steun. Het herstel van de haven immers verwierf bij de wederopbouw voorrang". Op uitnodiging van de heer van Til burg, trad daarop H.M. Koningin naar vorew en onder doodse stilte luidde zij de scheepsbel vara „Van Galen". „Rotterdam Ahoy" was ge opend. TWEE MAANDEN TIM de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard warein' vol inte resse en belangstelling voor alles wat „Rotterdam Ahoy" te zien geeft. Niet minder was hunne belangstel ling voor de herstelde haven zelf tijdens de rondvaart, die na de be zichtiging van d-e expositie volgde. Zo zal Rotterdam dan twee maan den lang van 15 Juni tot 15 Augus tus in het teken van de binnen- en buitenlandse belangstellig staan. Over wat er allemaal te zien is, schre ven we reeds eerder een uitvoerig artikel.L QPNIEUW is bij Bahrein een Sky- master van de „Air France", op weg van Saigon naar Parijs in de Perzische Golf gestort. Tot nu toe is gemeld, dat tien personen met inbe grip van de piloot werden gered. Het toestel had 43 passagiers en 8 man bemanning aan boord. Het ongeluk gebeurde bijna op dezelfde plaats als Dinsdag. De directeur van de „Air France" in het Verre Oosten heeft op een pers conferentie gewezen op de gelijkenis tussen de beide gevallen met Franse vliegtuigen ter hoogte van het eiland Bahrein. Er kon naar zijn mening geen spra ke zijn van een mechanisch defect of van een fout van de bemanning. De directeur zei, dat het vliegtuig van „Air France", dat heden uit Pa rijs te Saigon is aangekomen, vóór zijn landing te Bahrein verkeerde in lichtingen heeft ontvangen over de windsnelheid. Een bemanningslid van dit toestel had evenwel verklaard, dat een dergelijke vergissing moeilijk bei de ongevallen kon ophelderen. In luchtvaartkringen te Saigon op- IRAN pert men de veronderstelling, dat men zich vergist kan hebben wat de hoog te betreft. Indien de controletoren van Bahrein nagelaten heeft de verander de luchtdruk te melden, of verkeerde inlichtingen heeft uitgezonden. Volgens A.F.P. heeft een functiona ris van „Air France" verklaard, dat men bij het ingestelde onderzoek de mogelijkheid van sabotage onder ogen ziet, „daar sabotage niet uitgesloten wordt geacht." 99 gT. 99 ANTHONIS is een vriendelijk dorpje aan de rand van de PeeL Daar zal Dinsdag 20 Juni a.s. een unieke gebeurtenis plaats vinden: het hu welijk van een vader en drie kinderen op dezelfde dag. De familie Vloet, vader, twee zoons en een dochter hebben daarover aan een medewerker van De Tilburgse Courant een en ander verteld, lezenswaardig genoeg om ook op deze plaats over „De schoon opruiming" en het feest met de meer dan 300 gasten te vertellen. Verder huwt de 29-jarige Gerrit Vloet, die zijn vader helpt in een ex peditiebedrijf en vrachtdienst, met de 24-jarige Riek Bergmans uit Oploo. „Dan blijf ik alleen over", zei de 27- jarige Theo Vloet, die verkering had met de 24-jarige Berrie Olislagers uit het naburige Hank. |~|IT GAAT Dinsdag in „Sint Tunnis" gebeuren: De 58-jarige weduwnaar Sjef Vloet zal in het huwelijk treden met de 54-jarige weduwe van Uden, geboren Petronella Klomp. Dat zou op zich zelf hoogstens iets bizonders zijn voor zijn dorpsgenoten, maar de bruidegom sleept alle drie zijn kin deren mee in de huwelijksboot, zo als hij het zelf uitdrukt en hij vindt dat meteen-„een schoon' opruiming" Want mét hun vader zullen de beide zoons en de enige dochter de stap- van-hun-leven ondernemen. De 32-ja- rig Nella Vloet gaat trouwen met Piet Vloet. een 31-jarige landbouwers zoon, een naamgenoot, doch geen fa milie. „DAN TROUWDE GIJ OK MAR". TAAN trouwde gij ók mar!" zei va- der Vloet vlot en hij helpt hem nu bij de bouw van een houten nood woning, die door Theo „ons kippen hok" wordt genoemd. Inderdaad, bij Vloet hoort vlot, want zeker de „ouwe" Sjef, die heel zijn leven „knoerhard" gewerkt heeft en als eenvoudig voerman „mee 'n kwaai en mager pèrd" begonnen is, houdt van aanpakken en doorhakken. De dochter neemt het riante café met feestzaal van de vader over en zal dit graag bezochte bedrijf met haar aanstaande man verder exploi teren. Vader Sjef houdt de supervisie en trouwt bij zijn bruid in, die een keu rige kapperssalon heeft, ZEER GETAPT. yAN uiteenlopende zijden vernamen wij wel, dat de familie Vloet en vooral de levenslustige vader in wij de omtrek zeer getapt is. De boeren hebben graag met hem te doen en zijn herberg, een van de vijf grote rond het kerkplein, is vooral met de kermis in de eerste week van Juli het drukst bezochte ontspanningsoord. Een bekend mopje van hem is het volgende uit de tijd toen hij nog een particuliere busdienst onderhield met omliggende plaatsen. Er kwam een boertje naar de bus met de vraag: „Laaide ook boeren, Sjef?" „Ja, zeker", zei Sjef, „en méénse ook!" Direct kwam de cognac op tafel toen wij een ogenblik bij het „oude- jonge" paar zaten, want Theo had ons gezegd, dat z'n vader „bij z'n nieuwe mèske" op bezoek was. Ja, waar zou men op zo'n mooie avond een aan staande bruidegom anders zoeken dan bij zijn bruid? Vol trots laten zij ons de uitvoerige aankondiging zien, waar op „model" door vier paren kennis wordt gegeven van het voorgenomen huwelijk. Zo zijn er 275 verzonden, maar men heeft er nog minstens 50 te weinig laten drukken. MEER DAN 300 BRUILOFTS GASTEN. TyE zijn na de ondertrouw met z'n M achten de catechismus gaan opzeggen bij de Pastoor", vertelt Sjef, terwijl Petronella met bewondering naar hem opziet. „We hebben nie ge haperd en ge meugt er wel bij zetten in de krant, dawwe in de volmaak- ste overeenstemming tot dit viervou dig huwelijk besloten hebben. Wc zijn het alle acht roerend met elkaar eens en we komen allemaal in dc Breestraat te wonen, binnen twee honderd meter bij mekaar. Dan kun ne we dikwijls bij mekaar op visite en vader zal wel raad geven, want die kent het klappen van de zweep!" En zijn aanstaande tweede vrouw onthult ons, dat zij zal trouwen „in 't lang-zwart-zij" met een grote, don kere hoed. Twee nichtjes maken haar bruids japon. De drie andere bruidjes zijn in 't „lang-grijs" met korte sluier. Va der Sjef, die al twaalf jaar weduw naar is, heeft een nieuw „pak" laten aanmeten, waarmede een „sjeket" be doeld blijkt en waarmede ook de bei de zoons zich zullen „optuigen", zoals zij het noemen. Marie Simons zal koken! Die heeft op dit gebied een zekere vermaard' heid in deze contreien en ze zal het druk hebben, want er is drie dagen fee: voor meer dan 300 bruiloftsgas ten. Ger de Roos van het Orkest Zonder Naam komt over om vanuit St. An- thonis voor de K.R.O. om half één in de studio te Hilversum de lunchmu- ziek te leiden, die dan uitsluitend zal bestaan uit verzoeknummers van de bruidsparen. Het burgerlijk huwelijk wordt voltrokken om half tien, waar na de stoet over het bomenrijke plein naar de tegenover gelegen kerk zal trekken voor de solemnele kerkelijke plechtigheid, die op 10 uur is vastge steld. En van de kerk zijn het maar weer enkele stappen naar de nabije feestzaal. Het zal er spannen in Sint Tunnis, want de hele streek leeft mee en wie in de gelegenheid is, om deze vloed van Vloet-huwelijken te komen oe- kijken, kan er een uitstapje van na ken naar een mooie streek van Bra bant. Het meest bezienswaardige zal voorzeker op 20 Juni althans het kwartale huwelijk zijn der familie Vloet, want dat een vader met „ijn gehele gezin in de huuelijkshoot stapt is waarschijnlijk nog nooit gebeurd. En zodoende is het Dinsdag „Vloet' in St. Anthonis! O ND ER DE FEESTEN, die wij in deze maanden zo veelvuldig vieren, betekent het feest van het H. Hart een sluitstuk op het gees telijke gebouw, dat door de vie ring der geheimen van onze gods dienst werd opgetrokken. Het is als het laatste hoofdstuk van een schoon verhaal, waarin wordt sa mengevat de gehele geschiedenis en alle uitingen van de liefde Gods en waarin wij als in een heerlijke apotheose het drama herleven van de Verlossing onzer zielen. Nu trekken weer op vele plaat sen de processies en omstuwen stoeten kinderen de blanke Hostie, groeperen zich de sociale vereni gingen rond hun vaandels, want ze weten: dit is een feest van Christus Koning, onder Wiens zoe te juk jong en oud zich schaart. Nu drommen op de pleinen rond de H. Hartbeelden de mensen sa men om een openlijke hulde te brengen en aan Christus voeten leggen zij hun beloften neer, dat Hij degene zijn zal die zal heer sen door het zoete juk van Zijn liefde. Onder de devoties, die binnen de Kerk in de loop der tijden zïijn ontstaan, is de godsvrucht tot het H. Hart zeker een der meest ver breide en der meest sprekende tot het gemoed der mensen. Ze spreekt immers de taal der liefde en wie kan daaraan weerstaan? In het H. Hart toont Christus zelf ons de liefde, die tot het uiterste ging om de mensen voor Zich te winnen: „Ziehier het Hart dat de mensen zozeer bemind heeft". God heeft goedgevonden, dat op het kruis het Hart van Zijn Zoon doorbcord werd, opdat wij door de zichtbare wonde van Zijn Hart de onzichtbare wonde van Zijn liefde zouden leren kennen. JN DE LEIDING van Gods Kerk is alles providentieel. Zo is het Gods Voorzienigheid, die in de tijden waarin wij nu leven de gods vrucht tot Zijn H. Hart wilde doen leven onder ons. In de eerste eeuwen toen de Kerk in haar op gang werd geremd door de ver volging der keizers, verscheen op de wolken het lichtende kruis en was het een jonge keizer, die be greep, dat in dit stralende teken de ware overwinning was gelegen. Nu verscheen aan de avondhe mel van de laatste tijden een an der teken, het teken van Zijn H. Hart en is het de liefde die alles wil overwinnen in een wereld, die tegen God is. Men zegt wel eens, dat wij leven in een tijd die tot uitersten neigt. Zeker is, dat geen halfheid nu de wereld zal verove ren, ook niet voor Christus. Feller dan ooit laait de strijd tegen God en Zijn Kerk en ontstellend is de onverschilligheid van velen, die ■van het Christendom enkel een vage herinnering en wat overge leverde gebruiken bewaren en dan ja, het onuitwisbaar merkteken van het Doopsel in hun ziel. Voor al dezen is de godsvrucht tot het H. Hart een uitnodiging tot te rugkeer en tegelijkertijd zou nen zeggen is het alsof Christus hun de uitvlucht wil ontnemen, dat ze onkundig zijn gebleven in hun leven van de grootte der liefde Gods. Van de andere kant is de H. Hart-devotie voor de goeden een onuitputtelijke bron van kracht. Als men de beloften leest die het H. Hart gedaan heeft, dan is men geneigd zich een ogenblik naden kend af te vragen, hoe dat zulks mogelijk is. „Ik zal de huisgezin nen zegenen, waar Mijn beeltenis staat uitgesteld en vereerd wordt. Ik zal hun alle genaden geven, welke zij nodig hebben. Ik zal vre de in hun huisgezinnen doen heer sen. Ik zal hun toevlucht wezen in het leven en vooral in het uur des doods. De zondaars zullen in Mijn Hart de oorsprong vinden en de oneindige oceaan van barmhar tigheid. De personen, die deze godsvrucht beoefenen, zullen in mijn Hart staan geschreven en zullen daar nooit worden uitge wist". Zijn niet een voor een al deze beloften als bazuinstoten in het 'and van de ziel om de men sen op te wekken hun blikken om hoog te richten op dit vlammend tek?n van Gods liefde voor ons? Zij vinden een zekere bekoring in de belofte, dat wie negen achter eenvolgende eerste Vrijdagen houdt de eindgenade der boet vaardigheid zal erlangen. WIE HIER even nadenkt, hij zal het feest van het H. Hart vie ren met een gevoel van diepe vre de en geluk in de ziel, want wie weet, dat hij zo door God wordt bemind, die kent geen angst meer maar alleen de vrede en vreugde Gods. CERETSE KHAMA, het verbannen hoofd van de Bamangwato's in Ba- soetoland, heeft de Britse voorwaar de met betrekking tot zijn verban ning voor vijf jaar aanvaard, Tot deze voorwaarden behoort de toekenning van een toelage, die hij reeds van Engeland ontvangt. Men meent te weten, dat deze toelage 1100 pd. st. per jaar bedraagt. ■e'P die

de Stem | 1950 | | pagina 1