GEEN GELD, GEEN BAAN, GEEN HUIS Vuurgevecht was einde smokkelcomplot Huurprijzen onroerend goed Snelle maatregelen Sigaren worden vrij van omzetbelasting Nederlands plan voor Europese samenwerking Vogelpest breidt zich uit als een olievlek Zoon doodt zijn ouders Brits journalist vraagt asyl.... in Oost-Duitsland LABOUR MOET WEINIG van het Plan-Schuman hebben Hei grote plan DAGBLAD VOOR ZEELAND Wat doen we met (en voorde Indisch-Nederlandse repatrianten Tijdelijk in kampen? Dan onder goede condities! Zomer Koper niet altijd bewoner Op „martelgang" de woestijn in TIPGEVERS NOL DE BRABANDER IN BEROEP Zelfde straffen geëist Bedevaarten naar Kevelaer weer mogelijk PARLEMENTAIR" Ministeriële Benelux-bespreking Huigarrest voor Hongaarse bisschoppen Koning Leopold door Z.H. de Paus ontvangen Uit het grensgebied van Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen Bendeleider heeft 227 jaar gevangenis tegoed r)e Labourregering in Engeland heeft geweigerd deel te nemen aan de vóórbesprekingen over het Plan-Schumann. Ze heeft daarbij applaus geoogst van de vurigste Britse jingoisten gelijk Lord Bea- verbrook en zijn Daily Express. De socialistische bladen ten onzent zitten er een beetje mee tussen. Het Vrije Volk gaf een commen taar op de weigering, dat droop van slappe vergoelijking. Vrij Ne derland schrijft erover volgens hetzelfde recept. Deze internatio nalisten verzoeken dringend om begrip voor het Engelse standpunt en weiden daarbij uit over een paar practische bezwaren, die er natuurlijk bestaan, doch die in besprekingen overwonnen kunnen en moeten worden. Maar ze schui ven opzij of negeren het motief, dat het Britse optreden in diepste wezen bepaalt. De vrees namelijk, dat Engeland in een stevig vere nigd Europa niet langer zijn his torische, beslissende rol zal kun nen spelen. Labour-regerlng of geen Labour-regering, van conse quente socialisten moest men ei genlijk verwachten, dat ze het Britse standpunt met (kracht zou den aanvallen. ZESDE JAARGANG No. 1713 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 13 JUNI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd (Van een speciale medewerker). BINNEN EEN MAAND komen rond 15.000 Ind.-Nederlandse burgers als repatrianten in ons land aan. Vóór 26 Juli a.s. zal het K.N.I.L.. zijn geliquideerd en aleer de maand Augustus half zal zijn verstreken staan 8.000 militairen met hun gezinnen, tesamen ongeveer 25.000 man sterk, op onze vaderlandse bodem. Dit betekent dus, dat binnen nagenoeg twee maanden onze be volking zal zijn toegenomen met ongeveer 40.000 zielen. TVlT ZIJN op zichzelf geen getallen om van te duizelen, zou men op pervlakkig gezien wel kunnen menen. Maar zodra het „oppervlakkige" van dit zien eraf is komt men tot de bevin ding, dat er maar al te veel reden is om te duizelen, zowel voor de Neder landse Regering als voor de doorsnee Nederlander, Want op de eerste plaats dit: voor al deze mensen is er geen enkel huis vrij, zij moeten onderge bracht worden in kampen, komen hier aan met een lege Deurs en zonder „spullen", zijn door en door „Indisch", hebben geen betrekking (uitgezon derd de KNIL-mannen, die overgaan naar de K. L.) en zitten zover ze in Indonesië kleine zelfstandigen waren, zonder bron van inkomsten. Nu weten we, dat aan een gezin zon der kinderen een toelage van f 1200 •wordt verstrekt. Dat lijkt niet weinig. Maar bedenk dan, dat deze repatrian ten geen bedden, geen dekens of la kens, geen serviesgoed en geen Ka chel. geen vloerkleed en geen gordijn, geen Europese kleding en geen schoei sel bezitten en reken dan nog eens uit, of f 1200 veel geld is. Dat wordt armoe-üjden ln de meest uitgebreide vorm. Daar komt dan nog bij, dat de ervaring op het gebied van geld-be- steden voor deze huisvrouwen gelijk TN VERBAND met de toestand in de sigarenindustrie is de regering voornemens een wettelijke maatregel van tijdelijke aard voor te stellen, waarbij sigaren worden vrijgesteld van omzetbelasting. Deze maatregel zal, tezamen met maatregelen door de industrie zelf te nemen, moeten lei den tot prijsverlaging van sigaren. Ook zal de regering, teneinde de verhouding in belastingdruk op siga ren en sigaretten meer in overeen stemming te brengen met die van 1939 en bovendien de vereiste budgetaire compensatie te verkrijgen, tevens voorstellen de omzetbelasting van de duurdere sigaretten te verhogen. GIULIANO heeft in een brief aan het Hof, waardoor hij bij verstek zal wor den bericht, gevraagd zich niet door politieke overwegingen te laten bein- vloeden. TIENTALLEN H.A.. bos en hei gin gen bij Veldhoven in vlammen op. Het vuur, vermoedelijk opzettelijk aangestoken, naderde een katholiek kindertehuis (100 kinderen) tot op 800 meter. De brandweer wist het tehuis echter te behouden. DE BRITSE militaire commissie in Oostenrijk zal per 1 Aug. a.s. worden vervangen door een burgerlijke auto riteit. HET STOFFELIJK OVERSCHOT van sergeant-vlieger J. van Kleef, die bij de vliegramp op 1 Juni jl. voor de kust van Scheveningen om het leven kwam, is gevonden. DE BALLON van het echtpaar Boes man steeg Zondag te Hilversum op en moest bij Geervliet landen. De wind was straf. Daardoor mislukte de lan ding en de passagier, de heer de Vos van Klootwijk werd op een hoogte van enkele meters uit de mand ge worpen. Hij greep de sleepkabel en wer' tot driemaal toe tot ongeveer 100 meter hoog meegesleurd. Daarna wist men te landen. Allen ongedeerd. Ds. MOLLEMA, een zendeling op Z. O.-Celebes is te Laya op 5 Juni door terroristen vermoord. Zijn gezin ver blijft in Nederland. IN LAKE SUCCESS is een 3-daagse conferentie met 77 deelnemende lan den begonnen om een wereldprogram ma op te stellen inzake hulp aan tech nisch onontwikkelde gebieden. Men meent, dat voor het eerste jaar een bedrag van 20 millioen dollar beschik baar zal komen. DE OPPERSTE SOVJET, het Sovjet- parlement met 1316 leden, kwam gis teren in het Kremlin voor de eerste rciaal sinds de verkiezingen van Maart Jl- bijeen. DE POLITIE van Amsterdam voert een hevige actie tegen prikkellectuur. legen uitgevers van zeven tijdschrif- ™ir'is opgetreden, waarbij in totaal 43.000 exemplaren in beslag werden genomen. is aan „nihil", dat momenteel alles in Nederland brand-duur is en dat van een huismoeder een behoorlijke dosis practische economie wordt gevergd, om de eindjes aan elkaar te knopen. TIJDELIJK. Weersverwachting, vanavond: geldig tot J W'arm, zonnig en droog weer, met voornamelijk in het Zuiden t van het land enkele overdrjjven- dc wolkenvelden. Meest matige wind hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. i Vandaag: Zon onder 21.00 uur. Waan onder 19.30 uur. Morgen: Zon op 4.19 uur. Maan op 2,52 u. T\E REPATRIANTEN, bestaande dus uit militairen en burgers (waar van een aantal kleine zelfstandigen, planters en lagere ambtenaren) moe- t- i dus worden „opgevangen". Door wie en waar, hoe en voor hoelang? Dit zijn vragen, waarachter ook voor onze Regering voorlopig nog wel een dik vraagteken zal blijven staan. Er zijn kampen in gereedheid gebracht, zeker. Maar behalve de panische angst van deze mensen voor alles wat kamp heet of is, blijft toch zeker de nood zaak open deze kampen tot „tijdelijke verblijven" te maken. We zijn echter in hoge mate be vreesd, dat het woord tijdelijk, de eerste jaren nog wel van kracht zal moeten blijven, ondanks alle goede wil tot het nemen van maatregelen. BESTAAN EN LEVEN. WAAR de 40.000 van de komende 2 maanden zullen aangroeien tot een schier onafzienbare reeks, menen we het recht en de plicht te hebben reeds vandaag te wijzen op de klem mende noodzaak dit probleem in volle omvang onder het oog te zien. Er moet een systeem worden opgebouwd, snel en grondig, waardoor het in feite mogelijk wordt- deze mensen (die er het volste recht op hebben) werkelijk „op te vangen", zowel in materieel als in geestelijk opzicht. Nederland kan in wat euphemistisch misschien „woonwijken" heet en wat in werke lijkheid „kampen" zijn, in elk geval ernstig proberen sociale en economi sche voorwaarden te scheppen, waar door het leven van deze gezinnen niet verzandt in een min of meer kommer vol „bestaan", maar integendeel voor een zo hoog mogelijk percentage in de volle zin van dat woord „leven" kan worden genoemd. ■yERSCHENEN is de Memorie van Antwoord der Regering over het wetsontwerp „Huurwet". Aan deze memorie is het volgende ontleend: Het ligt in de bedoeling de voorge stelde huurprijsregeling en de verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting zo spoedig mogelijk na de aan vaarding van de desbetreffende wets ontwerpen door de Staten-Generaal in werking te doen treden. De Regering heeft er bezwaar te gen de geldigheidsduur bij voorbaat aan een bepaalde termijn te binden. Wellicht zal, naarmate de situatie zich ontspant, een aantal voorschriften kunnen vervallen. - Met betrekking tot de grootte van de voorgestelde huurverhoging wordt o.a. opgemerkt, dat het percentage 15 niet zonder meer uitkomst is van een berekening van de gestegen exploita tiekosten van gebouwd onroerend goed. Het is mede beinvloed gewor den door algemene overwegingen van loon- en prijspolitiek en het is onder invloed daarvan krap berekend. Bij de berekening van de stijging der onderhoudskosten, is uitgegaan van de gedachte, dat thans evenveel aan onderhoud zou worden gedaan als voor de oorlog het geval was. Het is evenw duidelijk, dat hiervan geen sprake is en ook na de huurverhoging nog geen sprake zal zijn. ONDERHOUDSWERKEN. ontruimen. Met name het in bet voor lopig verslag geconstateerde feit, dat zulks in de praktijk prijsopdrijving van panden tengevolge heeft, is aan leiding geweest in het gewijzigd ont werp een nieuwe bepaling op te ne men, waardoor dit euvel in de toe komst zal worden voorkomen. TJE KOSTEN voor z.g. achterstallig onderhoud, voor onderhoudswer ken dus, welke tijdens de oorlogs- en eerste vredesjaren noodzakelijk ach terwege moesten blijven, zijn in de gegeven berekening van de lasten stijging niet verdisconteerd. Deze kosten moeten ln de eerste plaats worden bestreden uit de gel den, welke eigenaren, zij het dan noodgedwongen, in bedoelde periode op onderhoudsuitgaven hebben be spaard. Voor zover deze dafirtoe niet toe reikend zijn, moet naar het oordeel van de Regering naar andere midde len worden omgezien. Een blijvende huurverhoging acht zij voor dit doel niet verantwoord. Het onderhavige wetsontwerp heeft niet in de laatste plaats tot strekking te bewerkstelligen, dat de verhuurder het onderhoud, hetwelk ingevolge het bepaalde in het Burgerlijk Wetboek te zijnen laste komt, weer doet uit voeren. HUURADVIESCOMMISSIE. TN het gewijzigde ontwerp wordt voorgesteld in het rechtsgebied van ieder kantongerecht ten minste één huuradviescommissie in te stellen. De taak der huuradviescommissies zal een drieledige zijn. In de eerste plaats dienen zij een huurder of verhuurder, die zulks ver zoekt, van advies omtrent de naar hun mening juiste huurprijs. In de tweede plaats brengen de huuradviescommissies op bevel van de rechter een rapport uit. Ten derde zullen zij aan de verhuur der, die tot ontruiming heeft gedag vaard, desverzocht een verklaring af geven, waaruit blijkt, of de huurder het goed al dan niet heeft onderver huurd. De Regering erkent, dat er bezwa ren aan verbonden zijn toe te laten, dat iemand een huis koopt, bewoond door een gezin, dat de woning min der dringend nodig heeft dan de ko per, en op die grond de woning doet Israëlische straf tegen Arabieren: pEDDINGSPLOEGEN van het Ara- bische Legioen zoeken in een ge bied van 150 km. .breedte naar over levenden van een groep van 120 Ara bieren mannen, vrouwen en kin deren, die van Israël uit op een „martelmars" de Negeb-woestijn zou den zijn ingezonden. In Arabische persberichten wordt gezegd dat de Joodse autoriteiten, die de betrokken Arabieren als „indrin gers" bestempelden, hen met opzet de woestijn hebben ingestuurd inplaats van hen veilig naar bevolkte delen van het grensgebied te brengen. Tot dus ver zijn ongeveer 80 van de Arabie ren opgespoord. Naar 40 wordt nog gezocht. Naar vernomen wordt, stel len waarnemers van de V. N. een on derzoek in Volgens Arabische pers berichten is de hulp van het inter nationale Rode Kruis ingeroepen. I'VE Advocaat-Generaal bij het Bos sche Hof, Mr. S. J. van der Hoe ven, eiste vandaag in de appèlzaak te gen H. B. en J. H. uit Tilburg beves tiging van het vonnis van de Bossche rechtbank, die hen veroordeeld had tot gevangenisstraffen van resp. 8 en 7 jaar met aftrek van het voor-arrest. B. en H. zjjn de voornaamste figu ren gebleken achter de schermen van het misdadig bedrijf van Nol den Bra bander en de zijnen. Zij hebben in en kele gevallen de roof-overvallen „ge- planned" en de bende nauwkeurige gegevens verstrekt. Ze gaven zich uit voor handelaren in goud en zilver en wisten het ver trouwen te winnen van hen, die door de „handelaren" dan op vakkundige Zij waren in beroep gekomen, om dat zij naar hun mening onschuldig wijze werden „afgelegd", zijn aan het ten laste gelegde. Zij ont kenden ten stelligste alles wat tegen hen werd aangevoerd en verklaar den de getuigen voor leugenaars. Meerdere malen waarschuwde de President, Mr. J. E. Poerink, dat het onverstandig is alles domweg te blij ven ontkennen, maar deze waarschu wing vond bij de verdachten geen ge hoor. Dc- Advocaat-Generaal kwalificeer de verdachten in zijn requisitoir even eens als zeer dom om alles op het krankzinnege af 'te blijven ontkennen. De verdedigers bepleitten vrijspraak subs, clementie. TyU het weer mogelijk is geworden voor reizen naar Duitsland, in groepsverband collectieve visa te verkrijgen, kunnen ook weer bede vaarten naar Kevelaer worden on dernomen. Door gebruik te maken van deze eollectieve visa, kunnen de kosten der reispapieren belangrijk worden -teruggebracht. Het minimum aantal personen voor deze reizen in groepsverband is gesteld: op tien. Evenals het vorig jaar is geschied voor de bewoners vara de z-g- grens strook, zal het Katholiek Genoot schap voor Geestelijke Vernieuwing te Bilthoven thans ook gaarne zijn bemiddeling verlenen voor het ver krijgen van de nodige reispapieren voor bedevaarten naar Kevelaer. Voor alle nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Katholiek Genootschap voor Geestelijke Vernieuwing te Bilthoven. Verder dan Schuman I^EDERLAND heeft een nieuw plan uitgedacht, om de Europese han del en het Europese betalingsverkeer te verruimen, een plan, dat nog ver der gaat dan het plan-Schuman, doch er heel goed mee verenigbaar is. Blij kens berichten uit verschillende bron komt het in het kort hierop neer: De basis-industrieën, de landbouw en de veredelingsindustrie zullen wor den geplaatst onder het beheer van een internationaal lichaam, waarin het vetorecht n i e t zal gelden. Tarief muren e.d. zullen niet meer opge richt mogen worden, om ongewenste concurrentie tegen te gaan. Echter zal er ten behoeve van industrieën, die door het slechten der handelsonderne mingen in ernstige moeilijkheden ko men. een internationaal beheerd steunfonds gevormd worden. Dit fonds kan die industrieën helpen bij hun modernisering of bij hun vervanging door industrieën die betere levenskan sen hebben. Dit plan wordt deze week aan de organisatie van Europese samenwer king aangeboden. HE VOLKSGAZET uitte zich in „parlementaire termen" over J een der nieuwe Belgische Minis- t ters, hetgeen door de Nieuwe Gids op even „parlementaire wij- ze" werd beantwoord. Dit tot leringhe ende vermaack: t Dhr. Dequae behoort tot de meest onbeschofte personages van de clericale groep (Dixit dhr v. Eynde, hoofdredacteur van „De t Volksgazet" en de meest onbe- schofte parlementair die ooit naar de Kamer werd gezonden). t TUINDE JUNI zal een ministeriële conferentie worden gehouden van de drie Beneluxlanden. Deze besprekingen zullen plaats hebben in België te Spa, of te Oosten de, waarschijnlijk op 27, 28 en 29 Juni. Verwacht wordt, dat op deze con ferentie niet de uiteindelijke beslis sing zal worden getroffen om tot de volledige economische unie tussen de drie landen over te gaan. Zij zal ech ter wederom een belangrijke stap in de goede richting tot gevolg hebben, zo schrijft Het Laatste Nieuws. Op Sacramentsdag werd de processie op het St. Pietersplein gehouden, welke door een kwart millioen gelovigen werd bijgewoond. Gedurende twee uur werd Z. H. de Paus, die het Allerheiligste droeg, op een witte troon met gouden baldakijn door de collonades van Bernini gedragen. TTE hoofdcorrespondent van Reuter als journalist te kunnen werken. Naar U te Berlijn, de 34-jarige John Peet, hij zei is hij nooit lid van een com- heeft verklaard dat hij „de Brits-Ame- munistische partij geweest, rikaanse oorlogsstokers niet langer Alfred Geiringer, Reuters hoofdver- dan dienen" tegenwoordiger in Duitsland, ver- .„„„j it klaarde Maandagavond te Frankfort, JUs Westerse journalist werd ik - p automatisch een werktuig van de door de Amerikanen beheerste oorlogsma chine. Als vaderlandslievende Engels man, democraat en vriend van de vrede kan ik niet langer op deze weg voortgaan. De druppel, die de emmer deed overlopen, was de leugenachtige be richtgeving in de Westelijke pers over de grote vredesdemonstratie van de jeugd te Berlijn. Hij legde deze verklaring af op een persconferentie op het Oost-Duitse Departement van Voorlichting, waar meer dan 200 Duitse en buitenlandse correspondenten aanwezig waren. Hij verzekerde, dat hij niet tot deze stap gekomen is als gevolg „van Russisch goud of centraal-Aziatische waar heidspreparaten". John Peet heeft de Oost-Duitse auto riteiten verzocht om in Oost-Duits land te mogen wonen. Hij hoopt daar TT ET BESTUUR van de Britse La- bourpartij heeft Maandag ver klaard, alle voorstellen voor een Eu ropees Parlement met wetgevende bevoegdheden te verwerpen. Het plan-Schuman tot samensmel ting van de West-Europese steenkool- en staalproductie wordt verwelkomd als „een opwekking van critiek be lang, die de socialisten als eersten zullen verwelkomen." Het Britse partijbestuur waar schuwt echter, dat ..alle industrieën, die betrokken zijn in het organiseren van de productie op Europese schaal, in haar eigen land onderworpen moe ten zijn aan de leiding der regering." In de verklaring wordt er de na druk op gelegd, dat „de Britse eco nomie haar complement vindt in die van de landen van het Gemenbest in een mate, zoals nooit het geval zal kunnen zijn met de economie der West-Europese landen." REACTIE VAN SCHUMAN. TTE Franse minister van Buitenland- se Zaken, Robert Schur heeft verklaard, „verbaasd" te naar aanleiding van de verklaring van de Britse Labour-partij over het plan tot samenvoeging van de Duitse en Franse zware industrie. Hij zeide te menen, dat noch de Labour-afgevaar- digden in het Lagerhuis, noch de Re gering „een zo negatief standpunt" zullen innemen als het bestuur van de Labour-partij. Hij zeide „moeite te hebben te geloven, dat een zo absolute houding defitinief is aangenomen." ■yOLGENS een speciale correspon dent van de „Observer' zijn de aartsbisschop van Kalocsa, Mgr. Groesz, die sedert de arrestatie van kardinaal Mindszenty de leiding heeft van het Hongaarse Episcopaat, en twee andere bisschoppen onder huis arrest gesteld. In de afgelopen dagen zouden vele honderden mannelijke en vrouwelijke religieuzen zijn gearres teerd. Zoals gemeld, heeft de Hongaarse minister van Onderwijs, Revai, vorig." week een campagne tegen de „cleri cale reactie" aangekondigd. dat John Peet steeds een geheel ob' jectief correspondent is geweest en tot voor enkele weken een evenwich tige natuur getoond had. Onlangs had hij echter onder gees telijke druk geleken, doch zijn colle ga's schreven dit toe aan huiselijke moeilijkheden en terugkerende aan vallen van malaria. Peet hing zeer aan het Berlijnse culturele leven en waardeerde in het bijzonder het toneel-en de muziek in de Sovjet-sector, welks gehalte hij zeer hoog schatte. «fAT LANGE TIJD in Barneveld ge- vrcesd werd, is een feit gewor den De op de mestbedrqven uitge broken pseudo-vogelpest, heeft men niet tot deze bedrijven beperkt kun nen houden, ofschoon het pluimvee van de aangrenzende bedrijven ver nietigd werd. Nog steeds geeft men de moed niet op, maar er worden steeds nieuwe gevallen gemeld. Het aantal daarvan is nog in onderzoek, waaronder enige uit het dorp Voorthuizen. In enkele andere gevallen werd definitief pseu do-vogelpest geconstateerd en tot ver nietiging van de pluimveestapel over gegaan. Volgens mededelingen van officiële zijde, breidt de pseudo-vogelpest te Barneveld zich uit als een olievlek. Er zijn thans zeer ingrijpende maat regelen afgekondigd. Alle pluimve in een gedeelte van Barneveld moet op- gehokt worden, terwijl honden en kat- te.i vastgehouden moeten worden. Honden en katten, welke toch los lopen worden doodgeschoten. Loslo pend pluimvee wordt in beslag geno men en eveneens vernietigd. Anti-clericale fantasieën /GISTERENMORGEN ontving Z. H. de Paus Koning Leopold in par- culiere audiëntie. Later ontving Z.H. de Paus Koning Leopold en zjjn echt genote samen. Het bezoek van Koning Leopold aan blee.c bijzonder goed georganiseerd. In het Nederlandse gebied fungeerden zeven, acht opkopers, in de dorpen op de grenslijn zaten de vervoerders en voortverkopers vond men tot in Aal ter en Kalken. JN HET GEBIED VAN DE GRENSHOEK, gevormd door het Meetjes land en West Zeeuwsch-Vlaanderen, wemelt het van lieden, die hun bestaan verdienen met de uitoefening van vage handelsbezigheden. In de oorlogsjaren had deze categorie zich ook over het binnenland ver spreid en stond bekend als het soort, dat ,,'n beetje van alles deed", zo vertelt De Nieuwe Gids. Sinds de overvoerde markt echter weer ruim in de behoeften der bevolking voorziet, is het binnenlandse handelsgebied hiervan gezui verd en bieden alleen de grensstreken de mogelijkheid met ,,'n beetje van alles" een min of meer welvarend en in ieder geval avontuurlijk bestaan te leiden. Zoals het in normale tijden overigens steeds het geval is geweest en ook wel zal blijven, zolang er grenzen en dus prijsver schillen blijven bestaan. Het liep al 2 jaar op wieltjes TEL'ERE bezigheid van deze merk- waardige soort handelaars is een waagstuk en wanneer men hen eens klaps niet meer aantreft op de mark ten in Eeklo, Maldegem, IJzendijke of Gent, dan is de oorzaak gewoonlijk, dat zij zich te ver hebben gewaagd en hun bedrijf voor enige tijd moeten sluiten. Maar geen straf of boete kan zo hoog zjjn, of zij keren toch steeds weer tot de sluikhandel terug. Even min als de gepassioneerde wildstro- per kunnen zij zich los maken van het ongebonden, opwindende bestaan. Het smokkelcomplot, dat voor de rechtbank in Gent in behandeling komt, is dan ook maar een episode in het bewogen leven van die grenshoek, Echter wel een der belangrijkste epi soden uit de laatste jaren, want zel den stond de justitie voor een derge lijk groot opgezette organisatie. De zaak, nadat deze bijna twee jaar als op wieltjes had gelopen, sprong stuk toen in het Nederlands grensgebied een gepantserde smok kelauto, waarin vellen werden ver voerd, door grensbewakers onder vuur werd genomen en tot staan gebracht. De bestuurder een zekere Arche uit Eeklo, trachtte in de wijk Turkije van de gemeente IJzendijke met de wagen in een dolle ren over de smalle grens- wegen in de richting vair St. Mar- griete op Belgisch gebied te komen. Hij werd toen dodelijk getroffen. Vol gens de gegevens, waarop men toen kon komen, leidde het spoor van deze smokkelaffaire, waarvan de omvang nog niet werd bevroed, naar St. Mar- griete. De Belgische rijkswacht werd hiervan in kennis gesteld en kort na dien ondernam een groep van twin tig gendarmen een razzia in dit afge legen grensdorp. Zeer vroeg in de morgen werd het dorp afgezet om te voorkomen, dat de gezochte personen nog gelegenheid zouden hebben zich in het andere land in veiligheid te bren gen. Aan die grenskant is het immers zo, dat de mensen volgens de reke ningen, welke zij met de justitie van beide landen te vereffenen hebben, telkens van de ene naar de andere kant verhuizen. HIJ SLOEG DOOR. T?IJ die gelegenheid kon men de hand leggen op enige personen, van v ie een, naar het heet, terstond doorsloeg en het gehele complot aan gaf. De man werd het nadien door verschillende medeplichtigen ingepe perd; niet minder dan driemaal werd in dt herberg, waar hij verblijft, het interieur, zacht uitgedrukt, omver ge haald. Dezt kapitale smokkelzaak, waar- bi ir hoofdzaak koeien, paarden, vel len plantaardappelen, bloemen en bloembollen vanuit Nederland, en om gekeerd tabak vanuit België over de grens werden gebracht, deels met auto's, deels 's nachts met „passeurs" TUSSEN TWEE LANDEN. TT ET vermoeden bestaat, dat de hoofdpersoon, „de chef" dus, Emiel Tournois moet zijn. Deze man is reeds jaren bekend voor z'n smok- kelpractijken. Na de bevrijding week hij uit Nederland uit om aan de justi tie, die hem twee jaar gevangenisstraf had opgelegd, te ontkomen. Na het uitlekken van de onderhavige affaire rekende men hem voor. dat hij voor z'n aandeel in totaal 227 gevangenis straf in België kan krijgen. Hij heeft dan maar eieren voor z'n geld geko zen en is terug naar Nederland ge hold om daar z'n straf uit te zitten. Thans is hij weer op vrije voeten, 'doch Het ligt voor de hand, dat hij niet voor de rechtbank ln Gent tussen het veertigtal andere beklaagden te zien zal zijn. Nog andere leden van deze bende, waarvan iet grootste aan tal vrij werd gelaten, verblijven in de gevangenis te Dendermonde o.a. een zekere C. uit Bassevelde. C. heeft zijn sporen op dit gebied ook reeds ver diend, want werd indertijd toen hij met een gepantserde auto in de buurt van Roosendaal met vee de grens wil de overgaan, door de grensbewaking in een vuurgevecht tot staan ge bracht. Opgesloten in Roosendaal, slaagde hij erin uit te breken en Bel gië to bereiken. De politie heeft met de ontmaskering van deze zaak dus wel een goede slag geslagen in het wereldje van „handelaars", dat langs de grenskanten welig tiert. Jn dit opzicht kunnen ze een voor beeld nemen aan partijgenoot Paul Henri Spaak. Deze Belgische politicus heeft een groot stuk van zijn aanzien verspeeld door zich ten opzichte van de koningskwestie over te ge ven aan de meest vulgaire partij politiek. Tot zijn eer moet men nu echter constateren, dat hij in zake het plan-Schumann in openlijke en ronde taal een standpunt vertolkt, hetwelk de Engelse geestverwan ten volkomen afvalt. In een arti kel, dat ten onzent in Elseviers T/eekblad verscheen, geselt hij hen, die zich niet openlijk willen verzetten tegen het plan, maar die de van ouds bekende gevaar lijke zinnetjes mompelen. „Heel Interessant, maar dat moeten we nog zien gebeuren." „Edelmoedig maar utopistisch." „Te mooi om waar te zijn." Hij keert zich met klem tegen de theoretici, die het zware geschut van hun weten schap in stelling brengen en zich afvragen, of het hier gaat om een liberale poging of een socialistisch experiment. Hij waarschuwt tegen eindeloze debatten en vruchteloos gedelibereer. Want, zo zegt hij, de vrede en de organisatie van Euro pa is niet een spel van spitsvon dige geesten, maar een daad. Mi nister Schumann en zijn mede werkers moeten het ijzer smeden zolang het heet-is. Zij mogen hun, die slechts in schijn accoord gaan, geen tijd geven om zich te her stellen en met duizend detailkwes ties de begonnen arbeid te rem men 7o is het. Er is over de eenheid '•an Europa nu al zo veel ge orakeld, dat de publieke opinie het onderhand wel ging geloven. Door stoutmoedige daden echter kan de belangstelling weer levend worden, kunnen we tonen, dat Eu ropa's rol nog niet is uitgespeeld. We begroeten dan ook met vreugde het plan, dat Minister Stikker moet hebben uitgebroed en dat nog verder zou gaan dan het plan-Schuman. En al moge Enge land er nog zuurder bij kijken, wij op het vasteland moeten doorzet ten! Rome en zijn audiëntie bij de Paus heeft de anti-ëlericale oppositie in Belgie weer tot allerlei fantasieën verleid. Zij wijst op het gelijktijdig vertrek van de Belgische ambassadeur bij de H. Stoel naar Brussel. Die zou namelijk de Koning niet willen ont moeten. Er wordt verder gefantaseerd over stappen van Van Zeeland bij hel Vaticaan, om voor de Koning een audiëntie te vragen. Men wil zo een particuliere bede vaart van de katholieke vorst met alle geweld in de politieke sfeer be trekken. En dan maar weer klagen over de vermenging van godsdienst en poli tiek. Daad van een krankzinnige 7 rpE ZUTPHEN heeft zich een af- schuwelijk misdrijf afgespeeld, dat aan het echtpaar ten Brinke het leven heeft gekost. De heer en mevrouw ten B. had den sedert enige tijd hun zoon, die jarenlang verpleegd is in een psychia trische inrichting te Zutphen, weer thuis. Zondag heeft deze man zijn vader en moeder met bijlslagen van het leven beroofd. Niemand heeft echter hiervan iets gemerkt. Zondag avond ging de zoon naar het politie bureau om er mededeling te doen van zijn afschuwelijke daad. Een onder zoek wees uit, dat zijn verhaal geen fantasie was, doch harde werkelijk heid In een kamer vond men de zwaar verminkte lijken van de heer en mevr. ten Bdie enige jaren geleden van Den Haag naar Zutphen verhuisden, om hun zoon geregeld te kunnen bezoeken Onderzocht wordt thans wanneer de misdaad is gepleegd. Geconclu deerd wordt, dat de zoon ee'st z.ijn vader en daarna zijn moeder van het leven heeft beroofd.

de Stem | 1950 | | pagina 1