DUVIEUSART neemt taak van EYSKENS als kabinetsformateur over Samen Sterk Het dappere jongetje met de beroemde duim vereeuwigd Niet alle winkels hoeven op dezelfde dag te sluiten Geen kolen genoeg tegen zomerprijzen? DAMES-PROPAGANDISTEN DER K.A VERGADERDEN IN BREDA „Als ons rader zich wat voorneemt... Vier personen bij zwemmen verdronken Fakirs laten hun „kunsten" zien DAGBLAD VOOR 15 KATHOLIEKEN IN NIEUWE BELGISCHE REGERING „WAT WIJ DOEN IS VOLGENS DE REGELS VAN DE GRONDWET" Geen herbewape ning van West- Duitsland KNIL-regiment bij de K. L. HE Socialisten blijven halsstarrig Levensgevaarlijke bankbiljetten Koninklijke belangstelling bij onthulling van het monument Kindje van half jaar in bed gestikt 250 uur levend begraven Slang bijt record houder vasten Minder vast weer T egemoetkoming voor platteland Kamerleden krijgen meer salaris Amerikaanse super fort in zee gestort 37,5 millioen verlies bij de K.L.M. Wet programmapunt voor dit jaar: districtsindeling Onderwijzerscyrsus voor gedemobrlï- seerden Haagse Brieven Firefly maakt nood landing ZESDE JAARGANG No. 1709 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 8 JUNI 1950 Aavertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen, f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard \iit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd 102. TBijbureaux: OOSTBURG. Nicuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) JEAN DUVIEUSART, minister van Economische Zaken in de afgetreden Belgische regering, is door de Prins-regent belast met de taak een nieuwe regering te vormen. Tijdens de door de C. V. P. in de afgelopen dagen gehouden vergaderingen zijn stemmen opgegaan om prof. Gaston Eyskens aan het hoofd te laten van de nieuwe regering, doch men achtte het tenslotte raadzamer, dat een Waals lid van de C. V. P. de lei ding van de regering zou krijgen. Met algemene stemmen heeft de C.V.P.-leiding besloten Jean Duvieusart voor te dragen als Ka binetsformateur. menlijke zitting zal bijeenroepen om de wet van Juni 1945 toe te passen, waarmede de onmogelijkheid van de Koning om te regeren wordt opgehe- -ETREURENSWAARDIGE HOU DING. Dean Acheson: TVEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de Verenigde Sta ten gekant zijn tegen bewapening van West-Duitsland als middel ter ver sterking der defensie van het Westen. Hij zeide dit in een commentaar op Generaal Bradley's verklaring, dat .strikt militair gesproken" herbewa pening van West-Duitsland het Wes ten zou ver-mrken. De Amerikaanse minister nam een negatief standpunt In ten opzichte van de door Trygve Lie voorgestelde tien punten. De vrije landen van de wereld kun nen het zich niet langer veroorloven om een verandering in de Sovjet- Russische politiek af te wachten, zo verklaarde Acheson. Zij moeten on middellijk met het vergroten van hun macht voortgaan. IT ZOU in het voornemen van de minister liggen ,om bij de Ko ninklijke Landmacht een regiment op te richten, dat de tradities van het K.N.I.L. zal voortzetten. Plannen zijn gemaakt Ede tot garni zoensplaats van dit regiment te ma ken. Er zouden 50 officieren en 200 onderofficieren van het K.N.Ï.L. bij dit regiment worden ondergebracht. Zoals bekend bestaat het K.N.I.L. reeds 120 jaren. De standaard van het K.N.LL. zal aan het nieuwe regiment worden over gedragen. IN GENEVE is een vliegende schotel i waargenomen, doch net te laat. Een mevrouw, die daar in een der hoofd straten wandelde, kreeg hem op haar hoofd. De bijbehorende kop, die ook van het balcon was gevallen, miste baar. TE WARSCHAU is door Polen en Oost-Duitsland een gemeenschappelij ke verklaring uitgegeven, waarin de Oder-Neisse-grens tot de grens tussen beide landen verklaard wordt. Londen en Washington hebben verklaard, dat de Oost-Duitse regering niet bevoegd is tot het afstaan van grondgebied aan Polen. FRANKRIJK heeft Italië, Duitsland en de Benelux-landen voorgesteld 20 Juni de onderhandelingen te openen over het samensmelten van de Euro pese steenkool- en staalindustrie. VERTEGENWOORDIGERS van Po len, Tsjecho-Slowakije en Hongarije nebben de openingsvergadering van de 33ste internationale arbeidsconferen- tie te Geneve verlaten, uit protest te len de aanwezighei I van afgevaardig den van het natiooeVstische China. 2M MILLIOEN GLD. zal aan de Re publiek der Ver. Staten van Indonesië nis crediet worden verstrekt door Ne derland. Tenminste als het desbetref fende wetsontwerp er door komt. DOOR MIDDEL van een hélicoptère heeft Antwerpen de verdelging ter hand genomen van de muggen en an dere schadelijke insecten, die in de kanalen, vijvers en moerassen rond om hun stad een weelderige broei- Plaats hadden gevonden. IN AMSTERDAM heeft de zedenpoli tie twee Amsterdammers gearresteerd, die een vijftal blaadjes uitgaven, waarvan de inhoud aanstotelijk voor de eerbaarheid kan worden geacht, ben aanmerkelijke hoeveelheid lec tuur is in beslag genomen. HET TROEPENSCHIP Waterman yordt Vrijdagmorgen omstreeks 6 uur oek va-\ Holland verwarmt. De TVE NIEUWE Kabinetsformateur heeft verklaard, dat hij verwacht heden de samenstelling van de nieu we homogeen-katholieke regering te kunnen bekend maken. zeide verder dat het aantal portefeuilles hetzelfde zal blijven, (veertien plus een eerste minister) en de katholieke ministers uit het vorige kabinet zullen aanblijven. Sommigen zullen echter van porte feuille verwisselen. Woensdagmiddag heeft Duvieusart besprekingen gevoerd met de voorzit ters van Kamer en Senaat, de voor zitter van de C.V.P.-Kamerfractie, oud-minister Struye en de minister van Binnenlandse Zaken in het afge treden kabinet, Albert de Vleeschau- wer. Duvieusart legde er de nadruk op, dat de C. V. P. thans in de Kamer een meerderheid van vier zetels in de Senaat waarschijnlijk een meerder heid van zeven zetels zal hebben op grond van deze absolute meerderheid het volstrekte recht heeft een homo geen-katholieke regering te vormen. „Wat wij doen is volgens de regels van de grondwet en onze tegenstan- dc. zouden, indien zij in ons geval verkeerden, hetzelfde doen. Engeland is^ hiervan het bewijs", zo betoogde De Kabinetsformateur zei, dat de nieuwe regering na het vertrouwens votum in Kamer en Senaat verkregen t« hebben de Beide Kamers in geza- t>t'VIEUSART heeft ook de leiders van de oppositie ontvangen, de he ren Roger Motz en Max Buset, resp. voorzitters - van de liberale partij en de socialistische partij. Hij heeft hun meegedeeld in welke geest het nieuwe katholieke kabinet het land zal regeren. Namens de socialistische pa rt ij heeft Max Buset geantwoord, dat de houding der socialisten ongewijzigd blijft en deze gekant blijven tegen de terugkeer van Koning Leopold naar België. Opvallend merkwaardige en betreu renswaardige houding, der socialisten, waarmee zij het land geen goed dóen! ■pEN van de bezoekers aan de paardenrennen te Londen is om het leven gekomen, doordat de bliksem insloeg in het haarfijne metalen strookje op enkele pond- sterlingbiljetten, die zich in zijn zak bevonden. Dit metalen strook je bevindt zich in de biljetten om vervalsing te bemoeilijken. De bankbiljetten werden bij de blik seminslag in tweeën gespleten. TN ROTTERDAM trof de moeder van een half jaar oud jongetje haar kindje aan in zijn bedje met het hoofd geklemd tussen het houten schot en de matras. Het ventje had zich van het hoofd- naar het voeten einde gewerkt, is zodoende waar schijnlijk beklemd geraakt en is toen gestikt. TAOOR gedurende 250 uren, viJt meter diep onder de grond le vend begraven te zijn gebleven, heeft de 40-jarige Oostenrijker Lehner, beter bekend onder de naam van „Fakir Ben Amaleo", zijn eigen wereldrecord overtrof fen. Bij zijn jongste te Graz gelever de krachtproef was hij 216 uren en 50 minuten onder de grond ge bleven in een met electrisch licht, twee periscopen en een micro foon uitgeruste houten kist. Meer dan duizend nieuwsgieri gen waren met de medische auto riteiten aanwezig, toen de zeven meter dikke laag aarde, die de 2 meter 10 lange, 70 centimeter bre de en 75 centimeter hoge kist be dekte, werd weggenomen en Ben Amaleo opnieuw langzamerhand de lucht inademde. De fakir, die zeer vermagerd was en wiens gelaat met een dich te baard was bedekt, werd op een draagberrie geplaatst en naar zijn woonwagen overgebracht, waar hij door de dokters grondig werd on derzocht. PAKIR BURMAH, die te Rijssel r een recordpoging in het vasten doet, is Maandag in zijn glazen doodkist gebeten door een van de zwarte Afrikaanse adders, die hem sedert Zondag gezelschap houden. Hij was de slang aan het strelen, toe hij hem plotseling in de duim van zijn rechterhand beet. De tan den drongen diep in het vlees en braken af. Twee uur later was de onderarm van de fakir zeer gezwollen. Zijn helpers smeekten hem, zich naar het ziekenhuis te laten bren gen, doch hij weigerde. Hij liet zich door de gleuf, waardoor men zijn brieven in de kist laat glijden, een klein verband aangeven, dat hij om zijn gewonde vinger deed. Door de buis, waardoor hij wa ter krijgt, ontving hij ook een beetje alcohol, waarmee hij het verband bevochtigde. Gisteren was de arm minder sterk gezwollen, maar de fakir hsd nog 6teeds koorts. Hij vast al 33 dagen. 1 021 houi nvr te Rotterdam b. onvoorziene omstandig^ be- ^en v -voorziene omstandijp-'fen, vrydag 9 Juni, des morgens te 9 uur. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Cas- c I bianco 7-6 te Djakarta. Cheshire 6-6 by Pantellaria. Fairsea 6-6 van Jakarta, Groote Beer passeerde 6-6 Herim. General Greely 7-6 te Suez, waterman passeerde 7-6 Finisterre. •mpire Blut 6-6 bij Mentaevei-eilan- Oen. Surriento 6-6 in Rode Zee. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Aanvankelijk nog weinig, later toenemende bewolking, met kans op onweer. In het Westen van het land koele wind van zee. In het Oosten nog warm. Heden: zon onder 20.56 uur. en maan onder 13.27 uur. Vrijdag: Zon op 4.21 uur. Maan op 1.41 uur. TTEEDS geruime tijd wordt de be hoefte gevoeld aan een nieuwe wettelijke regeling van de winkelslui ting. Aan deze behoefte is thans tege moet gekomen door het desbetreffen de wetsontwerp, waaromtrent wij Woensdag reeds een en ander mede deelden. Het ontwerp schrijft sluiting van alle winkels voor. Er bestond verschil van mening over of de winkels op werkdagen om 18, 19 of 20 uur dienen te worden ge sloten. Een later sluitingstijdstip dan 18 uur is ongetwijfeld in het belang van het publiek, dat werkzaam is in fabrieken en kantoren. Hier tegenover staan echter de be zwaren, die voor de winkelier en diens bedienden aan een later sluitingstijd stip dan 18 uur zijn verbonden. Daar bij dient bedacht te worden, dat de consument, die na zijn werktijd nog inkopen wil doen, doorgaans vóór 18 uur nog wel in de gelegenheid zal zijn zich de goederen aan te schaffen, die hij voor zijn dagelijkse behoeften nodig heeft. Voor het aankopen van duurzame gebruiksgoederen heeft hij de Zaterdagmiddag, zegt de minister. Daarom wil hij het sluitingsuur op 18 uur stellen. Hij acht het echter wenselijk, dat de wet de mogelijkheid biedt plaatse lijk een later sluitingstijdstip te doen vaststellen. Daartoe is de regeling opgenomen dat de gemeenteraad het sluitings tijdstip later dan 18 u. kan stellen, zonder dat de desbetreffende veror dening goedkeuring door de Kroon behoeft. De gemeenteraad kan ech ter het sluitingstijdstip niet later bepalen dan 20 uur, behalve op één dag van de week, voor welke 22 uur het uiterste tijdstip is. Vooral voor plattelandsgemeenten, is dit van belang, zeker des zomers wanneer de gehele dag op het land gewerkt wordt. GEEN UNIFORME REGELING. /GEBLEKEN Is, dat het uitermate moeilijk is voor het gehele land voor alle winkels een uniforme slui- TN DE TWEEDE KAMER is uitvoerig gesproken over het wetsontwerp tot nadere regeling van de schadeloos stel:,ng van de leden der Twe Ka mer. Het wetsontwerp i: z.h.st. goed gekeurd. Sinds 1947 bedroeg deze f 6000. Volgens de nieuwe regeling wordt ze f 7200 voor de leden, wier wo« .is i. j 1 -n op een afstand van met tn •'«meter van het Kamergebouw. Bij een afstand van meer dan 10 doch niet meer dan 75 kiloi..eter -nrdt ze f 7800 en voor de overige leden f 8400. De nieuwe regeling zal terugwer kend kracht - bben tot 20 i ter 1949. De Kamer heeft ook z.h.st. goed gekeurd het wetsontwerp tot voorlo pige regeling van het nationale plan en de streekplannen. tingsregeling van een halve werkdag vast te stellen. Van een uniforme regeling ls dan ook afgezien. In de plaats daarvan zocht men naar een oplossing, welke rekening houdt zowel met het belang van het publiek als met de verlangens van het bedrijfsleven. De minister meent deze oplossing te hebben gevonden door het moge lijk te maken, dat regelingen tot slui ting van winkels gedurende een hal ve werkdag per week worden vast gesteld, hetzij voor de Maandagmor gen, hetzij voor de Dinsdagmiddag, hetzij in bepaalde gevallen voor de Zaterdagmiddag. Bij winkels in huisraad, kleding, schoeisel etc. en bij de warenhuizen gaat de voorkeur uit naar de Maan dagmorgen. Voor zaken van voedings- en ver- bruiksartikelen is een middag in het begin der week het meest aangewe zen. De keus der meeste groepen is gevallen op de Dinsdagmiddag. Ver der is er een groep van ondernemers, die het winkelbedrijf uitoefenen, doch daarnaast een ambachtsplaats hebben (b.v. kantoorwinkels, behangerswin kels, zaken in gereedschappen). Deze bedrijven zijn meent de ministe'r bij voorkeur de Zaterdagmiddag ge sloten. JjE Brandstoffenhandel beweert, dat het onmogelijk ls te voldoen aan het leveren van kolen tegen voorjaars- en zomerprijzen vóór de gestelde ter mijn. De Raad van Vakcentrales, gevormd door N.V.V., K.A.B. en C.N.V., heeft naar aanleiding daarvan een telegram aan de minister van Economische Za ken gestuurd, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het standpunt van de vakcentralen inzake lonen en prij zen, waarbij met lage voorjaars- en zomerprijzen brandstoffen ir rekening gehouden. De minister is verzocht dringend maatregelen te treffen, teneinde scha de voor betrokkenen en moeilijkheden bij loonbeleid te voorkomen. Nog 8 inzittenden vermist PEN SUPERFORT van het Ameri- kaansc leger, type B-29 is Woens dagavond voor de Engelse kust In de Noordzee gestort. Een Engelse trawler heeft twee over levenden en een dode opgepikt. Acht inzittenden worden nog vermist. De geredde gezagvoerder van het vliegtuig heeft gezegd, dat de 8 in het water gesprongen vliegers waarschijn lijk ronddrijven in reddingsgordels, voorzien van lampjes. Enkele schepen in de omtrek nemen deel aan de red dingspogingen. TVE K. L. M. heeft over 1949 een ver- lies geleden van 37.5 millioen gul den. Op de lijn Amsterdam-Djakarta werd 28.2 millioen gulden verloren. In verband daarmee heeft de mi nister een wijziging van de begroting van Verkeer en Waterstaat voorge steld. De regering stelt ook aan de Tweede Kamer voor, het aandelenkapitaal van de K. L. M., dat in handen van het Rijk is, te vergroten van 51 millioen gulden tot maximaal 116 millioen gul den. Bovendien wil de regering een le ning aan de K. L. M. verstrekken ten bedrage van 15 millioen gulden. De K. L. M. heeft zich met 15 mil lioen gulden verbonden tot deelne ming in de Garuda Indonesian Air ways, de Indonesische luchtvaartmaat schappij, waarover de K. L. M. de ko mende dertig jaar de directie zal voeren. TS ER EENS in de geschiedenis een dapper Hollands jongetje geweest, dat een gehele nacht zijn duim in een gaatje van de dijk bij Spaarndam hield om zodoende het wassende wa ter te beletten de dijk te doorbreken en de stad Haarlem met een catastro fale vloedgolf te overspoelen? In de Nederlandse geschiedenis leest men er niets van,- doch de Amerikanen ge loven het vast en zij weten zelfs hoe het jongetje heette, namelijk Pieter. De reden van deze Amerikaanse overtuiging is een boek, dat een ont zaglijke opgang in de Verenigde Sta ten heeft gemaakt. Een boek van Ma ry Mapes Dodge, bekend om haar kin derverhalen. De Nederlandse vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft het niet over haar hart kunnen verkrijgen de buitenlanders deze illusie geheel en al te ontnemen. Zij is er in geslaagd een aardig compromis tussen verzinsel en waarheid te vinden door de legendari sche Pieter tot symbool te maken van de eeuwige strijd der Nederlanders tegen het water. En het monument, dat onder haar auspiciën te Spaarn dam is verrezen en Woensdag is ont huld, is gewijd aan een element in de Nederlandse geschiedenis dat aller minst op een verzinsel berust: de krampachtige doch succesvolle strijd tegen het water, die de Nederlanders door de eeuwen hebben gevoerd. De onthulling heeft plaats gevonden in tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin en de Prinsesjes Margriet en Marijke. Zij waren met het Konink lijk jacht „Piet Hein" naar Spaarn dam gekomen. Prinses Margriet, die voor de eerste keer officiëel bloemen mocht leggen bij een monument, toon de zich wel wat verlegen. „AUS PROPAGANDISTEN van de Katholieke Actie hebt gij een speciale plicht teneinde de intenties van het Heilig Jaar te doen verwezen lijken". In deze geest ojn. sprak de vie gen. van het Bredase diocees, Mgr. in Concordia te Breda honderden pro pagandisten van de K.A. toe, die uit het gehele bisdom bijeen waren ge komen voor het volgen van een stu diedag. Zij waren waarlijk in groten getale opgekomen, inzonder Z.-Vlaanderen, dat met vier bussen ongeveer twee honderd deelneemsters bijeen had gebracht. De studiedag werd om half tien ingezet met een H. Mis, opge dragen door de diocesaan-directeur P. Backx uit Breda in de kerk van O.L. Vr. Hemelvaart. Hier werd de vrou wen voor wie deze dag speciaal was belegd, door directeur Backx de grote waarde van het apostolaat nog eens voorgehouden. In het practisch ge heel bezette Concordia kon de dio- cesaan-voorzitster, mevr. MolSinni- ge, uit Breda, omstreeks elf uur ver schillende gasten begroeten als dioce sane bestuursleden van het R.K. Vrou wengilde, de K.A.V. en de boerinnen- organisatie in het bisdom. Ook direc teur Jansen van de K.A. in het aarts bisdom gaf van zijn belangstelling blijk. De praesidente kon in de aan vang nog mededelen, dat 't parochie werk in de afdelingen zich gestadig uitbreidt. Het grote programmapunt voor dit jaar zal zijn de districtsinde- llng. Ook aan het retraitewerk, zo be toogde directeur Backx later, zal weer aandacht worden geschonken „Onze verbondenheid met Christus de noodzakelijke voorwaarde voor ons apostolaat" was het onderwerp van de inleiding die Mgr. Koenraadt voor de propagandisten behandelde. Die verbondenheid, aldus de vic. gen., zal de ziel dienen te zijn van het apos tolaat, omdat dit werk immers de ar beid is van God. Mgr. Koenraadt bekiemtoor.de voorts dat de propagandisten haar taak met grote liefde zullen moeten verrichten. Voorts is een diepe verbondenheid met Christus ook noodzakelijk om steeds met de apostolische daad kracht bezield te blijven. Mgr. Koen- raadt spoorde tenslotte aan tot gebed en een eucharistisch leven. Onze tijd stelt zijn eigen eisen, zo kon men van directeur Backx daar na nog beluisteren. Misschien zijn er jaren geweest, waarin het aposto- laatswerk van de vrouw zie hbeper- ken kon tot het bewaren en bevorde ren van het Christelijke leven in het gezin. Zo'n beperking is heden ten dage onmogelijk. Naast dit dieper inzicht in de nood zakelijkheid van het apostolaat der vrouw in deze tijd wekte ook de prae sidente nog bezieling en geestdrift en niet minder leverde daartoe een grote bijdrage het taferelenspel ,,In de schaduw van Nazareth", dat na de middag onder regie van mevrouw M. BrouwersClaus door verschillende jeugdgroepen ten tonele werd gebracht. De muzikale omlijsting werd verzorgd door het H. Hartkoor uit Breda onder leiding van diecteur-organist L. Hans- sen. YfOOR gedemobiliseerde militairen, uit Indonesië zowel als in Neder land wordt de mogelijkheid openge steld, een speciale opleiding voor on derwijzer te volgen. Deze opleiding zal 1 September te Arnhem beginnen. Blijkt de animo onder de gedemobiliseerden voldoen de, dan zal in andere plaatsen in Ne derland een gelijke opleiding worden opgericht. Bij aanmelding van 20 of meer ge gadigden van een bepaalde confessio- PRINSES MARGRIET. Verlegen met haar bloemen. nele richting zal de cursus in een nader te bepalen plaats in confessio neel verband worden gegeven. De duur van de opleiding is bepaald op 1.5 jaar. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een diploma H.B.S. 5-jarige cursus, gymnasium of een daarmee gelijk staande opleiding. Tilburger met zoontje op de fiets naar Lourdes (Van onze speciale verslaggever). T\E 22ste Limburgse bedevaart ls in Lourdes gearriveerd. Mgr. G. Lemrnens, de Bisschop van Roermond, heeft Woensdag een Hoogmis uit dankzegging opgedragen, bij gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Liefdewerk O. L. Vr. van Lourdes ten bate van min- en onvermogende zie ken. In de afgelopen kwart eeuw zijn er meer dan 3000 zieken door dit Lief dewerk in de elcgcalK ge^oi.i in Lourdes, zo niet lichamelijke dan toch geestelijke krachten op te doen. Een aardig moment was het giste ren, toen de heer van de Langerys uit Tilburg met zijn 7-jarig zoontje Adri per fiets bij de bedevaartgangers ar riveerde. De vader had de jongen, die iets aan een been heeft, graag met de Limburgse bedevaart meegestuurd, maar er was geen plaats meer. Toen legde de vader de belofte af de jon gen zelf achter op de fiets te bren gen. Voor dat doel was een mandje achter op de fiets bevéstigd. Dood op. maar stralend van voldoening, meldde de vader zich bij het be devaart-bestuur. De kleine Aciri, getooid in een welpenpakje, zei vol trots: „Ja, als ons vader zich wat voorneemt, ge beurt dat ook!" He' 1 -tuur bezorgde hen onderdak en bood hen aan per trein terug te keren. Maar vader en zoon wilden dat niet. De vader zei: „Ik heb O. L. V. beloofd op de fiets te gaan en op de fiets terug te keren". Over de afstand Tilburg-Lourdes hebben vader en zoon 10 dagen ge daan. fpWEE MEISJES hebben op het strand te Vlissingen een bewuste loze jongeman, gekleed in een zwem broek gevonden. Artsen en leden van de E.B.H.O. en het Rode Kruis heb ben gedurende twee uren getracht de levensgeesten op te wekken. Zij slaag den daarin niet. De betrokkene bleek te zijn de 28-jarige Labruière te Vlis singen, die was gaan zwemmen en de zwemkunst niet machtig was. In Culemborg is een 16-jarig meis je, in de Lek verdronken. Het meisje, dat de zwemkunst niet volledig machtig was kwam in een dieper gedeelte van de Lek terecht en verdween in de diepte. Bij het baden te Rotterdam kwam een 27-jarige cartonnagewerker te ver van de kant. De man, die de zwem kunst niet machtig was, verdween plotseling in de diepte. Een zestien jarige jongen wist na tweemaal dui ken de man op het droge te brengen, maar de levensgeesten waren reeds geweken. Bij het zwemmen in de Waal is een 14-jarige jongen verdronken. TAIT IS de eerste keer, lezer, dat ik in deze rubriek Uw aandacht vraag voor een nieuw uitgekomen En ik doe het, omdat dit boekje zeer aantrekkelijk uitgegeven met meerkleurige illustraties in ie ders hand behoort te komen, om wille van zijn inhoud „gemeen goed" moet worden. Want het geeft voorlichting van de beste soort over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Duidelij ke prettig leesbare voorlichtmg. Het draagt de titel „Samen steik in de P.B.O." en de wijze, waarop de uitgave tot stand kwam, symbo liseert de samenwerking die tot kracht, welvaart en vrede voert. Uitgeefster is het algemeen secre tariaat der K.V.P. in samenwerking met de landelijke Katholieke soci ale organisaties. Het werd geschre ven door Hans Hermans en zal be halve door de K.V.P. door de ver schillende sociale organisaties 'n tienduizenden exemplaren ter be schikking worden gesteld. Ondanks de fraaie uitvoering bedraagt de prijs luttele centen. TN HET middeleeuwse bedrijfs- leven waren de gilden op ge zonde grondslag gebaseerd, op het gezamenlijk zelfdoen van allen, die bij een product of beroep waren be trokken. Op de duur werd het kon moeilijk anders zeer eenzijdig voor het eigenbelang der leden ge arbeid; de gemeenschap, het alge meen belang der burgers werd ver onachtzaamd. De Franse revolutie handhaafde het „zelfdoen", maar nu was het de arbeid en de onderneming van de individuele mens. Hem gelukte het in de tijd van de opkomst der in dustrie, indien hij energie en duif had, om wel zeer goed voor zich zelf te zorgen. Maar vrij spoedig kwamen de moeilijkheden, in de 19e eeuw, nog sterker in de 20e eeuw. Crises ont stonden, die tot armoe voerden, voor de boeren het eerst, toen voor arbeiders, middenstanders. De Staat moest ingrijpen, moest steun verlenen, moest blijven in grijpen in en na de beide wereld oorlogen. Met aan het einde zo zegt het boekje „Samen sterk" een toe stand, waarin de werkende mens vrijwel geen stap meer vermag te zetten zonder terrein te betreden, dat met wettelijk prikkeldraad is omgeven, dat van staatswege duch tig is gereglementeerd. TIET IS GEEN WONDER, dat men tijdens deze ongunstige ontwik keling, terug heeft gegrepen naar de basis van de middeleeuwse gilden: samen zelfdoen. Men begreep, dat er orde moest zijn, maar te bewerken door orga nen van de bedrijfsgenoten zelf, niet door de Staat. En wat de be drijfsgenoten betreft, het gaat hier om alle bedrijfsgenoten, de arbei ders en de werkgevers, de boeren en de middenstanders. Maar men begreep ook, dat deze organen niet alleen hebben op te komen voor de belangen van de betrokkenen, maar ook en dit is de grote voorsprong op de oude gilden voor het algemeen be lang. Dit begrip is met kracht bevor derd, met name door onze Katho lieke sociale voormannen, door on ze politici van R.K.S.P. en K.V.P. Het vormt de kerngedachte der be drijfsorganisatie. Ter verkrijging ener orde is een bedrijfsorganisatie op zichzelf ech ter niet voldoende, haar organen moeten zeggenschap hebben. Zij dienen bevoegdheden te bezitten, anders uitgedrukt: een „publiek rechtelijk karakter" te dragen. Zo ontstond het streven naar ie Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. QVER DIT ALLES vertelt „Samen Sterk", over de lange weg, die gegaan moest worden, over de over winning, die eindelijk behaald werd. Over de inhoud van de wet op de P.B.O., over de opbouw der bedrijfsorganisatie. Wil de grote maatschappelijke hervorming, gelegen in de P.B.O., tot zegen strekken van ons Volk, dan zal zij in dat volk moeten le ven. Dan zal van nu af aan steeds meer inzicht moeten komen over haar wezen, bij alle groeperingen in ons land. Dan zal „Samen Sterk" waar van de eerste duizenden exempla ren deze week van de pers kwamen gelezen en herlezen moeten wor den. Het zij gezegd: met deze ge zamenlijke uitgave, zo goedkoop en zo goed verzorgd, hebben de Ka tholieke organisaties blijk gegeven hun taak in dit opzicht te begrij pen. Zij mogen zo doorgaan. Inzittenden ongedeerd j£EN FIREFLY van de Marine Luchtvaartdienst moest Woensdag tengevolge van benzinegebrek een noodlanding maken in een korenveld te Hoofddorp. De piloot en een telegrafist liepen geen verwondingen op. 't Toestel, dat een buiklanding maakte, werd zwaar beschadigd, een stuk van de motor werd eraf geslagen.

de Stem | 1950 | | pagina 1