Nieuwe actie in Hongarije tegen „vijanden van de Vrede" De jongste student van de wereld Vandaag homogeen katholiek kabinet in België? Vliegtuig met vijf en zestig inzittenden stortte in zee Sacraments- dag Winkelsluiting wordt nader geregeld Werkloze speelde voor „grossier" Twee jongemensea verdronken Huurwet deze maand in Kamer dagblad voor zeeland NOG MOEILIJKER DAGEN KERK IN BALKAN „CLERICALE REACTIE MOET AAN DE KAAK WORDEN GESTELD" Bewolking Geestelijke autoriteit in Roemenië in arrest Zij gaven hun leven in Indonesië Duvieusart of Eyskens formateur 28 personen om het leven gekomen? MOEDERLEED Verhoging van pensioenen BOBBY GORDONS MERKWAARDIGE LIEFHEBBERIJEN Wat kunnen de Russen er tegen bieden? Samenzwering tegen .Tito Onprettige fietstocht Japanse communis ten buiten de wet Voorn met tiüee bekken Trygve Lie heeft 10 voorstellen iA.WMm D 851-0 ZESDE JAARGANG No. 1708 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M, Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3,90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Godj Koningin en Vaderland WOENS DAG 7 JUNI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m>, Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Z«u«.Vl.»d.to,: HULST, Dubbels Poort 7, T.l.Iooi, 102. iB.jburt.u*: OOSTBUBG, Nieuw,tr.el 22. Teleloon 35; TERNEUZEM. A«dee,tr«M Teletoo» 2M7) IN HONGARIJE gaan de priesters nog moeilijker dagen tege moet. De minister ven Onderwijs, Josef Revai, heeft name lijk een grote actie tegen het Episcopaat en tegen „andere reac tionaire cieiicale elementen" aangekondigd. Hij gaf o.m. duide lijk te kennen, dat een groot aantal kloosters in de nabije toe komst zal worden gesloten. DIJ DE Tweede Kamer is ingediend een ontwerp Winkelsluitingswet. Volgens dit ontwerp moeten alle win kels op Zondag de gehele dag en op werkdagen voor 5 en na 18 uur ge sloten zijn. Bij algemene maatregel van bestuur kan voor het gehele land of gedeel ten daarvan worden voorgeschreven, dat bepaalde groepen van winkels ge sloten moeten zijn op Maandag voor 13 uur, op Dinsdag na 13 uur of in kele gevallen op Zaterdag na 13 uur. Hetzelfde kan bij plaatselijke verordening voor een gemeente ge schieden. Markthandel en straathandel is op Zondag de gehele dag en op werkda gen voor 5 en na 19 uur verboden. Verkoop-automaten, die zo ge plaatst zijn, dat zij in of vanuit een winkel of een zijner besloten aanho- righeden kunnen worden bijgevuld, volgen het regime van de winkel. Voor andere automaten geldt gedu rende de winkelsluitingswet een bij- vulverbod. Algemene uitzondering wordt o.a. gemaakt voor de verkoop van genees middelen, van lectuur, eet- en rook waren in winkels in stationsgebou wen, van consumptie-ijs, nieuwsbla den en tijdschriften, brandstoffen en smeermiddelen voor het verkeer. Brood en melk mogen worden be zorgd gedurende de halve werkdag, dat de winkels, waar deze artikelen worden verkocht, gesloten moeten zijn. Enkele dagen voor St. Nicolaas en Kerstnr' en op Oudejaar mogen de -makels tot 21 uur geopend blijven en zijn de straathandel en de handel te water tot dat tijdstip geoorloofd. De gemeenteraad heeft de bevoegd heid bepaalde uitzonderingen te ma ken. DOOR EEN ROMEINS gerechtshof is Dinsdag bepaald, dat vier vijfde van koning Victor Emmanuel's nalaten schap aan vier van zijn vijf kinderen zullen komen. Een vijfde deel komt aan de staat. Ex-koning Umberto, de enige zoon van Victor Emmanuel, zal niets van de nalatenschap ontvangen. IN OBDAM legde een man in een kraaien-nest 2 kip-eieren. Dit bleek een succes te zijn, Want dezer dagen zagen 2 kuikens in de boomkruin het levenslicht. HENGELAARSGELUK, zo mag de vangst van de heer J. Coenen te Ble- rick wel worden genoemd. Hij slaag de erin een baars van 6 pond 200 gr. met een lengte van 53 cm. op het dro ge te halen. Het uitzonderlijke exem plaar zal worden opgezet. TWEE AMSTERDAMMERS, die in Januari een 65-jarige juwelier hebben overvallen, zijn veroordeeld tot resp. twee en een half jaar en drie jaar ge vangenisstraf. GEVANGENISSTRAFFEN van 2 jaar fi 6 maanden tot 3 jaar en 6 mnd. "Ogen de 4 mannen, die in Nijmegen postauto hebben gestolen. SCHILDER, die op een hoogte y® 13 meter te Amsterdam werkte, r®r beneden gevallen. De man ontwrichtte slechts zijn schouder. 13 getai,oor ^em kennelijk een geluks- KOFFIj; voor huishoudelijk gebruik, n'et duurder worden, wel echter voor café's e.d. bonderden personen zijn reeds gestorven en duizenden aangetast ooor een nekkramp-epidemie, welke grote gebieden van de Noordelijke Soedan teistert. moskou heeft een Zweeds protest sp tn *i °Pbrengen van twee Zweed- naf ..®rs door gewapende Russische vnni1 LVaar^uigen in de Oostzee de hand gewezen. troePenschip Waterman, behni?J°0rziene omstandigheden voor- te n'j omstreeks Vrijdag 9 Juni tri»,™ j am wordt verwacht, repa- 3e rw' verbind'ngsafdeling 3e divisie en 5-8 r.i. van de h?r!i M TROEPENSCHEPEN: Ge- naai ^Cr®e Passeerde 5-6 Graads Ka- "aai. Surnente passeerde 6-6 Elba Ca- h.s t"fld5,rkruis Passeerde 5-6 Daeda- «is rif, Groote «uardafui. Beer passeerde 5-6 WW. O? ff'wachting, geldig tot Woensdagavond: Geleidelijk van het Zuiden uit enemende bewolking met kans P onweer in de namiddag, wakke tot matige wind overwe lf Uit Zuidelijke richtingen. s lagere middagtemperaturen. Heden: Zon onder 20.56 uur. "onderdag: Zon op 4.21 uur. Haan op 1.32 uur. tn STRAFFE TAAL heeft Revai ver kondigd, dat de clericale reactie en het Episcopaat in Hongarije als „vij anden van de vrede" aan de kaak moeten worden gesteld. Priesters en andere kerkelijke bedienaren, die het volk ..getrouw" zijn en die, niettegen staande het „verzet" van hun bis schoppen,- de zaak van de vrede en der volksdemocratie steunen, moeten echter worden geholpen. De Hongaar se arbeiderspartij zal het initiatief moeten nemen tot een actie, ,welke ten doel heeft, de staat te helpen bij het nemen van afdoende maatregelen tegen de clericale reactie. En wat de opvoeding aangaat, moet deze er op gericht zijn, een stand van zaken te doen ontstaan, waarbij functionarissen van de Hon gaarse communistische partij en zo veel mogelijk partijleden besluiten hun kinderen geen godsdienstig on derwijs meer te doen geven. (Dit onderwijs is in Hongarije thans fa cultatief gesteld.) Dit is in het kort het „actie-pro gram" van de communistisch georiën teerde regering. Dat er binnenkort weer „spionnage-processen" te wach ten zijn, mag zeker geen onwaar schijnlijkheid worden geacht. Hoewel de mededelingen van Revai vooral de Katholieke Kerk betroffen, werd door. hem ook scherpe critiek geoefend op sommige predikanten en rabbijnen. Met betrekking tot emigratie van Hongaarse joden naar Israël zeide hij: ..Wij willen niet het vertrek van dui zenden personen naar Israël bevorde ren om hen daar te laten uitbuiten." OOK IN ROEMENIë. ZAP MERKELIJK is wel, dat de actie in Hongarije niet alleen blijkt te staan, want ook Roemenië is tot straf fere maatregelen tegen de geestelijk heid besloten. Het Vaticaan heeft bekend gemaakt, dat de laatste bisschoppelijke hoog waardigheidsbekleder van de Katho lieke Kerk in Roemenië door de rege ring is gearresteerd. Het is mgr. Luigi Boga, vicaris-generaal van het dio cees Alba Julia. Het orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" wijst er op, dat door deze arrestatie de Katholie ke Kerk in Roemenië zonder diocesane leiders is. F"\E regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Ned. Ind. Leger: Amb. soldt. Lekatompessij; Amb. korp. Sahure- ka; Jav. soldt. Soejoed; Soend. soldt. Soelaman; Jav. sergt. Soetjaki; Eur. soldt. J. Trouwerbach; Jav. soldt. Djojosentoto; Amb. soldt. Maillissa; Amb. korp. Reawaroe; Soend. soldt. Soeparman; Jav. soldt. Toekirin; Eur. sergt. A. Denekampe; Man. soldt. Tangkere; Amb. soldt. Umteh. PROF. EYSKENS, de Belgi sche eerste minister heeft Dinsdag het ontslag van zijn Kabinet aan de Prins-regent aangeboden. Deze heeft het ont slag geaccepteerd. In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat reeds vandaag de samenstelling van een homo- geen-katholieke regering aan de Prins-regent kan worden voorgelegd. De prins-regent heeft de keuze van de kabinetsformateur gister met de voorzitters van Kamer en Senaat be sproken. Op het ogenblik worden als forma- 1 teur genoemd Jean Duvieusart en Gaston Il/sksns, onderscheidenlijk minister van Economische Zaken en eerste minister in het afgetreden ka binet. WAT DOEN SOCIALISTEN? Goed, gelovige winkeliers opgelicht ■pNKELE WINKELIERS in Amster- dam zijn het slachtoffer geworden van een 32-jarige werkloze. De man kwam herhaaldelijk bij de winkeliers en gaf zich uit voor zakenman, bij de een als grossier in textiel, bij de ander als grossier in rookartikelen. Hij wist op vertrouwelijke voet met de winkeliers te komen en na verloop van tijd werden wel zaken bespro ken. De „grossier" beschikte over goe de relaties, o.m. bij scheepvaartbedrij ven en de K.L.M. Het bezwaar bij het zaken doen met zulke grote lichamen was, zo vertelde hij, dat men maar steeds over voldoende kasmiddelen moest beschikken om de grote orders, die worden geplaatst te kunnen inko pen. Als „vrienden onder elkaar" werd wat hulp verleend. Aanvankelijk leende de „grossier" slechts kleine be dragen, die ook prompt werden terug betaald en nadat zodoende het ver trouwen was ontstaan, werden de le ningen groter en groter. Met valse verkooporders werden eventuele be zwaren weggefuifd. Tenslotte ging 't terugbetalen niet meer zo vlot en 'n der crediteuren won informaties in. Deze vielen niet mee en toen was Lei den in last want de „grossier" die lont had geroken, kwam niet meer opda gen, Na verloop van tijd was het geld echter op en toen restte hem weinig anders dan zich bij de politie te mel den. Alles wat van de vrij belangrijke bedragen, die hij geleend had over was. bleek een oude auto te zijn. Een overblijfsel uit zijn „goede tijd" toen hij zelfs op kosten van anderen een chauffeur had. rjE homogeen-katholieke regering zal niet eerder voor Kamer en Se naat kunnen verschijnen dan nadat de provinciale senatoren en gecoöp teerde senatoren zijn gekozen. De C. door de verenigde Kamers en Senaat de wet op het regentschap laten op heffen, waarna de Koning in de mo gelijkheid is naar België terug te ke ren. Onmiddellijk na zijn terugkeer zou de vorst trachten een twee- of drie-partijenregering te vormen met socialisten en liberalen, zo meent men in Brussel .De C.V.P. zou prijs stel len op een samenwerking met de so cialisten na de terugkeer van de ko ning, aangezien zij in het algemeen van oordeel is, dat een homogeen- katholieke regering moeilijk alleen de financiële en economische problemen kan oplossen. Of de socialisten, na de successen, die zij bij de recente ver kiezingen hebben geboekt, en eventueel de liberalen de toegestoken hand zul len aannemen, lijkt op dit ogenblik echter nog twijfelachtig. Van socialisten en liberalen zou het echter zeer verstandig zijn de hand van de meerderheid te accepteren, wigeren zou revolutionnair zijn. CCHEPEN en vliegtuigen hebben Dinsdag de van haaien wemelen de wateren van de Golfstroom, 450 km. van Miami afgezocht naar 28 arbeiders uit Porto Rico, die vermist werden nadat in de nacht een twee- motorig transportvliegtuig gedwongen was te dalen. Van de 65 inzittenden van het vliegtuig, allen arbeiders die cp weg waren naar Noord-Carolina, wei den er 37 opgepikt van reddings vlotten door een Amerikaanse tor- pedobootjager. Dit geschiedde na lest aanbreken van de dag. De ge redden bevonden zich op gummi vlotten. Kort voor middernacht werden de eerste noodsignalen van het vliegtuig, waarvan een motor onklaar geraakt was. opgevangen. Twintig minuten later rapporteerde de piloot, dat het toestel steeds lager kwam en dat het ln zee terecht zou komen. Meer dan 30 vliegtuigen hebben ge cirkeld boven de zee op zoek naar overlevenden. PEN FRIESE BOER kocht op de veemarkt te Bolsward, een schaap met lammeren. Het schaap ging naar de weide van de boer, de lammeren werden verder ver kocht. De schapenmoeder kon haar kroost-echter niet vergeten, wist 's nachts uit de weide te ontsnap pen en wandelde naar het markt terrein in de binnenstad. Zelfs bracht het dier daar de volgende dag een bezoek aan een paar ca fé's, waar zijzelf en haar lamme ren verhandeld waren. Toen de jeugd wat al te veel belangstelling voor het wandelende schaap toon de, ontfermde iemand zich over 't dier en gaf het bij de politie aan als gevonden voorwerp. Thans loopt het schaap weer rustig in de De torpedoboot jager, die ook de piloot van het vliegtuig heeft opge pikt, deelde mee, dat alle 37 geredden in goede welstand verkeerden. Aangenomen kan worden, dat ze ker 5 Inzittenden zijn verdronken. Een koopvaardijschip heeft namelijk geseind, dat men vanaf het schip 5 lijken zag drijven. Van de 23 andere inzittend in. die naar men aanneemt reddingsgordels om hadden, ont breekt totnutoe elk spoor. XJET AANTAL verdrinkingsgevallen blijft toenemen. In Haarlem is een 19-jarige jongeman verdronken in het nieuwe duinmeer, dat aan de Zeeweg in de duinen van Bloemen- daal in aanleg is. Hij was met twee vrienden over de afrastering geklommen, die de duinen afsluit en daarna door het ogenschijn lijk zeer ondiepe duinmeer gewaad, doch is daarbij in 'n diep uitgebaggerd gedeelte terecht gekomen. Hij noch zijn vrienden konden zwemmen. Een toevallig passerende politieman, die op de jongens afkwam, omdat zij op verboden terrein waren, heeft daar na de reddingsbrigade gealarmeerd, die er tenslotte in geslaagd is de jon gen boven te brengen. De levensgees ten waren reeds geweken. In Franeker is in het kanaal aan de Zuidzijde van de stad, een 19-jari- ge jongeman die daar met een paar vrienden was gaan zwemmen, ver dronken. De jongeman werd pa^ ver mist, toen de anderen zich al hadden aangekleed. Tot middernacht is men met dreg gen bezig geweest, doch ronder re sultaat, Het stoffelijk overschot is nog steeds niet gevonden. TAEZER DAGEN is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een nieuw wetsontwerp inzake de verhoging van pensioenen. Het bij die Kamer aanhangige ontwerp is door de regering ingetrokken. JJEBBEN WE ENKELE WEKEN GELEDEN te dezer plaatse een ver haal geschreven over prof. van Bavel, de jongste hoogleraar van de wereld, het is thans niet meer dan redelijk ook enige woorden te wijden aan de jongste universiteits-student van de wereld: Bobby Gordon. pWEE HOGE Joego-Slavische offi- eieren zijn ieder tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld, wegens ver raad en spionnage. Zij werden ervan beschuldigd te hebben samengezwo ren om het regiem van maarschalk Tito omver te werpen en militaire geheimen aan de Sovjet-Russische mi litaire attaché te Belgrado in handen te hebben gespeeld. Zij werden bei den gearresteerd toen zij trachtten naar Roemenië vluchten. T^NKELE weken geleden verscheen in ons blad een kort bericht over een 11-jarige die als student was toe gelaten aan een Amerikaanse univer siteit. „Time" geeft er nog een paar bijzonderheidjes over onder de titel „Bobby's dubbele leven". In de meeste gevallen lezen we is de kleine Bobby Gordon net een der als alle andere 11-jarige jongens, waarmee hij in Cleveland (Ver. St.) speelt. Hij draagt een blauw broekje er, flanellen blouses, hij heeft last met het spellen van woorden en brult hard bij coyboy-voorstellingen op Za terdag. Maar sedert enkele jaren is Bobby zijn ouders aan het verbazen op een heel bijzondere manier. Op 5-jarige leeftijd bezocht hij een observatorium en verbaasde hij de sterrenkundigen door de belangrijkste sterrenbeelden op te noemen en de planeten en hun karakteristieke ei genschappen te beschrijven. Toen hij 6 jaar was schreef hij een doorwroch te kleine studie over de atoom (hoe wel hij 't woord in die dagen „andn" spelde). Op zijn zevende schreef hij een verhandeling over Cellula-samen- stellingen (,,de amoebas is de klein ste cel Ln, de derde klas toonde hij weinig belangstelling in het tekenen van bloemen en huizen. Hij toonde voor keur voor geraamten, waarbij elk bot zorgvuldig werd genoemd en voor de menselijke bloedsomloop. Twee en een half jaar geleden be gon Bobby met scheikunde. Hij richt te een klein laboratorium in in het ongebruikte kolenschuurtje van zijn ouders en hij beplakte de wanden met zijn eigen kaarten van de elemen ten en hun valenties. Zijn moeder GORDON VAN DE W. R. UNIVERSITEIT. Hij heeft een druk leven. wendde zich tot de Hoge Commissie voor Opvoeding van Cleveland om hem een speciale leraar te bezorgen. Sindsdien heeft Bobby een druk le ven gejeregen. Om 7 uur 's morgens is hij wakker en zit hij gebogen over zijn scheikundeboeken tot aan het ontbijt. Om 12 uur rent hij naar zijn, laboratorium om te kijken hoe het staat met zijn nieuwste proefnemin gen (hij maakt nu photo's met radio actieve uranium acetaat). Na het eten gaat hij weer terug naar zijn laboratorium: „en als het een belang rijke proefneming is, dan blijf ik daar een hele lange tijd." Onder leiding van zijn leraar ver werkte Bobby het ene scheikunde boek na het andere, tot hij vorig jaar klaar was om het eindexamen af te leggen voor de universiteitsstudie in de scheikunde. Hij had toen een on derhoud met prof. Frank Hovorka van de chemische faculteit van de Western Reserve Universiteit. Onlangs kwam de officiële mededeling van de universiteit dat Bobby Gordon aldaar te beginnen op 20 Juni a.s. zijn stu dies kan voortzetten. DE RUSSEN TIET-VLAAMSE politieke humor blad „Pallieterke" heeft ook ken nis genomen van dit Amerikaanse wonderkind en de redacteur tracht zich onmiddellijk in te leven in een nieuw-opgeworpen probleem: de Rus sen waren altijd met alles het eerste, wat zullen die er nu wel tegenover weten te stellen? Hij schrijft: „We mogen er dus zeker van zijn. dat de Russen, die pas hebben laten weten, dat het niet een Amerikaan maar een Russische boer was, die de tractor uitvond, spoedig zullen be weren, dat zij aan een hunner hoge scholen een professor hebben, die nog j)ipi in zijn broekske doet." Een met vlaggen versier de auto vervoerde de Oran je vaatjes Hollandse nieu we naar Paleis Soestdijk, waar ze aan H. M. Koningin Juliana werden aangebo den. Vrouw overvallen te Amsterdam. QP de Zuidelijke wandelweg te Am- ,-terdam is een vrouw overvallen en op het achterhoofd geslagen, waar door zij bloedend werd verwond. Zij fietste met haar man langs de wandelweg en bleef even achter om een losgeraakte veter vast te maken. Een tot nu toe onbekend gebleven man, die ook op de fiets was, kwam haar achterop en sloeg haar neer. Op haar hulpgeroep keerde haar echtge noot onmiddellijk terug. De aam-an der nam de vlucht. De vrouw bleek gelukkig niet ernstig gekwetst. De po litie tast nog in het duister over de identiteit van de dader. TN DE Dinsdag gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Me morie van Antwoord inzake het ont- werp-Huurwet wellicht begin volgen de week de Kamer zal bereiken. Wan neer het eindverslag tijdig gereed is zou de openbare behandeling kunnen geschieden in de vergadering van Woensdag 21 Juni. Op Maandag 19 Juni zal Prins Bern hard een aantal onderscheidingen uit reiken in de Ridderzaal. In verband daarmede zal de Kamer Dinsdag 20 Juni deze zaal nog niet ter beschik king hebben. Mocht de behandeling op 21 Juni niet kunnen aanvangen, dan zou dit kunnen geschieden op Dinsdag 27 Juni. STREEKPLANNEN. TAE KAMER heeft zich ondanks de warmte druk bezig gehouden met een wetsontwerp tot voorlopige rege ling van het nationale plan en streek plannen. De bedoeling van het wets ontwerp is, voorlopige voorzieningen te treffen, die ten doel hebben het streekplannenwerk (speciaal ten aan zien van de watervoorziening) voort gang te kunnen doen vinden. De wet zou komen te vervallen op 1 Januari 1952. Uit de debatten bleek, dat verschil lende Kamerleden het niet helemaal eens zijn met minister in 't Veld. Het geen ook bleek uit verschillende amendementen. Deze amendementen komen hedenmiddag verder aan de orde. De minister nam alvast een amen dement van de heer Ma essen (KVP) over, waarbij wordt vastgelegd, dat de vaststelling der streekplannen niet door Gedeputeerde Staten, maar door Provinciale Staten zal geschieden. QENERAAL MAC ARTHUR heeft de Japanse regering opgedragen, alle leden van het centrale comité der Japanse communistische partij buiten de wet te stellen. De Japanse communistische partij heeft opruiende verklaringen en an dere revolutionaire activiteit, sociale onrust en openbare verwarring ge schapen ter voorbereiding van een gewelddadige omverwerping van de grondwettelijke Japanse regering, zegt Mac Arthur. De maatregel is gericht tegen 24 personen. De communistische partij als zodanig behoeft niet te worden ontbonden. UET visseizoen is nauwelijks geopend of verhalen over de meest wonderbaarlijke vangsten doen weer de ronde. Dat een jeugdige Betuwnaar echter een voorn met twee bekken wist te verschalken, is geen visserslatijn maar verwonderlijke werkelijk heid. Daarbij komt, dat de twee de bek niet maar rudimentaii aanwezig was maar in normale grootte, zodat het unieke exem plaar met beide ..monden" hap te. Alzo een dubbele kans voor de hengelaar! n de feestelijke sfeer van deze zo- - merse dagen viert de Kerk Sacra mentsdag. Als een verplaatste Witte Donderdag, r.u ontdaan van de sfeer van het lijden en de druk der komen de gebeurtenissen, herdenkt zij thans opnieuw de instelling van dit grootste geheim van ons geloof en van de grootste weelde tevens, die wij als katholieken in het Sacrament des Al taars bezitten. Jammer is het, dat Sacramentsdag zelf aan zovelen onop gemerkt voorbijgaat, omdat hun werk geen tijd overlaat voor de meeviermg van wat de Kerk overdenkt. Zozeer hecht de Kerk daaraan, dat ze ook op a.s. Zondag door bijzondere plechtig heden de aandacht van alle gelovi gen vestigt op dit grote feest, en de aanbiddelijke weelde ervan voor ons ontvouwt. Niets verheveners, niets heiligers, niets wonderbaarders bezit, ten wij in onze kerken dan het Sacra ment des Altaars. Daarin wordt ons de grootste gave Gods gegeven, Chris tus de Heer zelf, die dé bron is van alle goed. Het is het grootste ge schenk, dat de Verlosser uit de diepte van Zijn Hart ons schonk en het voor naamste middel, waardoor wij aan ue rijke vruchten van de Verlossing deel- achig worden. Daarom was de verde diging en de verheerlijking ervan on afgebroken het doel van de Kerk en de besten Hebben hun wetenschap en kennis, hun talenten als redenaar of kunstenaar in dienst gesteld van dit geheim. Zo was het de grote Kerk leraar, St. Thomas van Aquino, die op last van Paus Urbanus IV in 1264 het officie van Sacramentsdag samen stelde en dit maakte tot een volledig kunstwerk. Dichterlijke begaafdheid en diepe kennis der goddelijke waar heid waren de ideale ondergrond, waarop deze geleerde bouwde en toen hij zijn monumentaal officie beëin digd! had, verscheen Christus hem en zeide hem: „Gij hebt goed over Mij geschreven, Thomas." En volgens het levensverhaal van de heilige, vroeg Christus hem, welk loon hij wenste. En Thomas antwoordde: „Geen ander dan Uzelf, Heer!" En de Christus op het kruisbeeld, waarvoor Thomas stond, maakte Zijn armen los en om helsde de Heilige, die zo verheven had geschreven over dit verhevenste Sa crament. Ueuwen later putten priesters bij het bidden van hun getijden en gelovigen bij het zingen van de Sa cramentsliederen en redenaars bij het verheerlijken van de H. Eucharistie, uti de rijkdom van wat eens St. Tho mas schreef. En naast hem zijn er vele anderen, die in hun geschriften op geestdriftige wijze de lof verkon digd hebben van het Sacrament des Altaars. Wie zou daar trouwens, wan neer hij er dieper over nadenkt niet door worden begeesterd? Ook nu in deze dagen zijn de harten hoogge stemd bij de viering van Sacraments dag; nu glinsteren de ogen der kin deren, als ze in blanke rijen als bruid jes mogen meegaan in processie voor de Bruidegom van de zielen: nu laten velen de bloemen, die ze bijeenbren gen rond het altaar de taal spreken van hun hart, dat Christus dankbaar bemint; nu offert de priester met in niger godsvrucht zijn H. Mis on vergankelijke herinnering aan de in stelling van de H. Eucharistie en nadert de gelovige met dieper schroom en eerbied tot de Tafel des Heren. En allen gedenken dit groot geheim van ons geloof, dat onder Broodsge daante werkelijk schuil gaat. Degene, die alles het 'bestaan gaf en voor Wiens majesteit de Engelen bevend hun aangezicht met hun vleugelen omhullen. Hem vieren wij nu in de zondoorstroomde dagen van de zomer en geen lof kan groot genoeg zijn voor dit Sacrament, dat onze grootste zielerijkdom betekent. rpRYGVE LIE heeft aan 59 landen een lijst met 10 voorstellen doen toekomen ter beëindiging van de kloof tussen Oost en West. Hij is een voor stander van een internationale poll- tie-macht en vraagt ook krachtig op te komen voor de rechten van de mens. Hij stelt verder voor, regelma tige bijeenkomsten te houden van de Veiligheidsraad in verschillende steden van Europa. De bedoeling is het de voorstellen in September op de alge mene vergadering der V.N. te behan delen. NIEUWE POSTZELS kerken ir oorlogstijd kerken m «lostijd Waarden en kleuren: 2 2 CENT BPONS 5+ 3 CENT ROODBRUIN 6+4 CENT GROEN IO+5CENT PURPE* 2CH5CENT BLAUW Beeldrechthoek± 21,25 X 28.5 nvm. Zegelgrootte 25,25 X 31,5 m m K»m tanding 12.5 12 w Geldig tot en met 3i-l2-t95t rvPELI- Van 17 Juli t.m. 15 September a.s. zal P.T.T. een serie van vijf bijzondere zegels met bijslag uitgeven. De bijslag komt ten goede aan algemeen Chris telijk belangen, waaronder de we deropbouw van in oorlogstijd ver woeste kerken in Nederland. De ze gels geven een voorstelling te zien van de Barmhartige Samaritaan met bovenaan op de achtergrond een ver woest kerkgebouw. Het ontwerp is van de kunstenaar R. J. Drayer te 's- Gravenhage; de druk is van Joh En schede en Zn., grafische inrichting, Haarlem.

de Stem | 1950 | | pagina 1