C.V.P. heeft absolute meerderheid van 2 zetels in de Kamer Schuimbekkend monster in de inktzwarte nacht Hittegolf over West-Europa blijft nog voortduren Temeuzenaar zou niet door Russen gearresteerd zijn HELD BLEEK DIEF s Veerse Nieuws 1 PCT. Hoe wordt het nieuwe Belgische kabinet J Slechts één uitweg deelt e op „jacht" DAGBLAD VOOR ZEELAND VOORNEMEN OM EEN HOMOGEEN- KATHOLIEKE REGERING TE VORMEN Ook 'meerderheid in Senaat Stafleider „Jeugd storm" houdt 15 jaar Engeland ging niet naar bed Het water eist weer zijn tol Aanhoudend warm Sukarno over Nieuw- Guinea Paus wijdt nieuwe crypte onder St. Pieter Grootste prestatie Had hij een geestelijke storing? Ambassadeur in India H. C. te Djakarta? Postbeambte schoot zich in de arm en stal grote som HET EINDE VAN DE MANOEUVRES „Ik ben er trots op, dat ik met deze kerels een week heb mogen samenleven" Met het zwemvest aan Amerikaanse militaire hulp aan West-Europa 17e eeuw kwam dende dat „hier le» van de Kamer tipper van Ter ve' Ter illustratie van de steen kiinstzinni, ehouwen. 1 a hebben een prach ondergaan. Ze heb! elde traceringen "J s. In de oude co 1 een gerestaureerd gewelf aan, terwijl oe ilavuizen is. De vlo»] van natuursteen, ;legd. >ERE WIJZIGINGEN NG van de kerk moet aangebracht. Er itjl ilers". Voor een een. ontbreken de nodj." ngezien dit niet valt. is Veerenaars wie na Ie kerk is. ter harte binnenterrein in orde de poort in de ouje de buitenzijde is p, it. De kerk heeft «j en dak, terwijl <teeo. jn gemaakt, meteen maanden ls hetit. :erk zal worden j. reed, aldus de artj. van het gebouw Itnft dan maar eens «J sodat van een gehele in voorlopig nog nie's ierland waar welpen i deze kleine jongen tien gisteren zien lo. t veren, bijl, pijlen, ;r en meer van der. „Kijk, die gaan In. was de conclusie vsn Inderdaad, maar het gewoon Indiaantje en van Nederland, arig bestaan van de s land met een grote getiteld „Ippecaqua. :t heeft dit jachtjes- den in een prettige vuur met jacht-bul ren pak meegebrach. besloot het feest, en in België hedenochtend za? olgens de tot op cat uitslagen naar uit, ;ten vijf Kamerzetels en in de nieuwe As- in plaats van \waalf »rs zouden hebb^. in de Kamer 108 tt* plaats van 105, waai de absolute meerder- r van 212 zetels zou enaat had de C.V.P, rheid van 9 zetels, cht, is thans 'n kwart eld. Officieuze waar mening, dat de C V. stemmen heeft be de Zeeuwse op- ax. 20 woorden voord meer 5 ct. reenvolgende on- plaatsingen f 2.20: 1 meer 5 cent en per plaatsing. 3EVRAAGD sje gevraagd, voor ht, met huiselijk mevrouw Stienen- Poelhekkelaan 17» e vervoegen: Wal haaf 16. Breda. evraagd, voor di- tot 40 jaar. Goed andeling. Meerdere g. Wed. Jansen, tt, Rijkswég, Rijen. AANGEB. hennen te koop» leg gecontroleerde 1-jarige prima leg- der alle pluimvee, ver geheel Neder* Witsenboer, Zand* Breda Telef. 7072. nieuwe buiskachel eboden. Tegen bil' 3 bevragen bij 146, Westdorpe-^. te koop aan?e" drie reservepot^: it. Te bevragen bJJ d De Stem, B 870 te koop. Te bf." de Buck. A chtbandenwagen t® den. Paardentract bij Jacobus van raat, Halsteren.^. n perceel bos e" Ginneken, te koop. vacantie- en wee* Brieven no. 2405. tLOREN •en Minor verloren ijke en ïg terug te bez_, :yns, Roskam, j INGKUIE zocht Steenbergen lal. Brieven onoe. Roosendaal. nrichting van ■raagt voor de matrassen ontwikkeling egeling aanw. d., referenties, aef „OUDE" 785-00 ZESDE JAARGANG No. 1707 tfitgBve: N.V. Uitgevers Mij. Neerland! a. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C.J.v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden- op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 6 JUNI 1950 Aovertentieprijs voor de gehele oplage 025 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard dit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „1 Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2238 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bybureaux: OOSTBURG, NSeuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45, Telefoon 2347) OP HET MOMENT, dat wij dit overzicht schrijven, zijn de officiële cijfers van de Zondag in België gehouden verkie zingen nog niet bekend Uit de laatste officieuze getallen waarin geer of weinig wijziging zal komen blijkt echter in ieder geval, dat de C.V.P. van de 212 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordigers er 108 gaat bezetten. Hetgeen bete kent, dat de Katholieken in de Kamer een absolute meerderheid van 2 hebben De socialisten krijgen 77, de liberalen 20 en de rommunisten 7 zetels. TAEZE zetelverdeling wijkt enigszins al met dié wij Maandag in een ge deelte van onze oplaag publiceerden. In Brussel had men namelijk op het ministerie van Binnenlandse Zaken een vergissing gemaakt betreffende de uitslagen der provincie Henegouwen. Hier zijn de herziene percentages van de door de partijen voor de Ka mer behaalde stemmentallen: Socialisten: 34.51 pet. tegen 29.75 pet. in 1949. Communisten: 4.75 peta tegen 7.49 pet in 1949. C. V. P.: 47.69 pet. tegen 43.55 pet. in 1949. Liberalen: 11.28 pet. tegen 15.25 pet. in 1949. Liberaal-socialistische kartel: 1.77 procent. Voor d« Senaat zijn de percentages sis volgt: Socialisten: 34.44 pet. tegen 29.67 pet in 1949. Communisten: 4.89 pet. tegen 7.57 pet in 1949. C. V. P.: 47.3 pet. tegen 44.34 pet. in 1949. Liberalen: 11.16 pet. tegen 15.32 pet. In 1949. Liberaal-socialistische kartel: 1.78 pet. OVER 10 DAGEN MEER BEKEND. T/OORLOPIG is de zetelverdeling voor de Senaat (175 leden) als volgt: Socialisten. 37 (winst 4). Communisten 3 (verlies 2). C. V. P. 54 (blijft gelijk). Liberalen 12 (verlies 2). Liberaal-soc. kartel 3. (winst 2). De C. V. P. heeft dus totnutoe een meerderheid van twee zetels, doch om zich een goed beeld te kunnen vormen van de juiste samenstelling van de Senaat, zal men moeten afwachten, hoe de samenstelling der 46 provin ciale senatoren en der 23 gecoöpteerde Senatoren is. In politieke kringen Is men van oordeel dat de C. V. P. in ieder geval in de Senaat een meerderheid van één zetel zal hebben. De definitieve samenstelling van de Senaat zal pas over ongeveer 10 da gen bekend zijn. 20 Juni zal het nieuwe parlement J)E BIJZONDERE RAAD van Cassa tie heeft overeenkomstig de con clusie van de procureur-fiscaal het f^oep van de 43-jarige Quispel uit Utrecht verworpen. Quispel, die staf leider van de nationale jeugdstorm is geweest, behoudt dus de gevange- hKstraf van 15 jaar, waartoe hij door het Amsterdams bijzonder hof was veroordeeld. voor de eerste keer bijeen komen. moeten WEL OF NIET? TN POLITIEKE KRINGEN acht men het nog niet zeker of de C. V. P. wel een homogeen-katholieke regering zal vormen. Politieke waarnemers zijn van oor deel dat een vleugel In de C. V. P.- leiding het zeteloverwicht, dat de ka tholieken in Kamer en Senaat heb ben, te gering acht om een stabiele homogene regering te kunnen vor men. Verscheidene C. V. P.-leiders zouden volgens deze zegslieden, dan ook aan dringen op samenwerking met de so cialisten. Op welke basis deze samen werking moet geschieden, is nog een open vraag, daar de C.V.P. als condi tio sine qua non de terugkeer van de Koning zal blijven stellen en de so cialisten hiertegen een volkomen af wijzende houding aannemen. Indien men sommige bladen mag geloven, zou op dit ogenblik reeds contact bestaan tussen enkele leiders van C. V. P. en socialistische party om tot een samen werking te geraken. Van de zijde van het nationaal be stuur der C. V. P. worden de berich ten dat besprekingen zouden worden gevoerd tussen katholieken en socia listen om tot een modus Vivendi te komen en een socialistisch-katholieke regering te vormen, nadrukkelijk te gengesproken. De C. V. P. heeft het vaste voorne men, zo verluidt In een communiqué, van deze zijde een homogeen-katho lieke regering te vormen, die als eer ste taak zal hebben Koning Leopold naar België terug te brengen. Indien de Prins-Regent het ontslag van de liberaal-katholieke regering die door de algemene verkiezingen automatisch demissionair is geworden aanneemt, zou de C. V. P. direct deze homogeen-katholieke regering kunnen vormen, zo heet het "MAANDAGMORGEN is door som- mlge Londenaars de tocht van huis naar het werk vervangen door een tocht van de banken in het park naar het werk, omdat zij de nacht in de open lucht hadden doorgebracht. De nacht was de warmste van het jaar. Om 7 uur 's morgens was de temperatuur al 42 graden. In de bad plaatsen in Engeland brachten duizen den de nacht op het strand door. Het kwik steeg Maandag in Lon den tot 27.8 graden Celsius. De hitte was zo hoog, dat een cho coladefabriek bij Birmingham een der grootste van het land het werk moest staken, omdat de chocolade niet wilde stollen. Een trein van Newcastle naar York liep uit de rails, die waarschijnlijk door de hitte waren uitgezet. Tien passagiers liepen verwondingen op. Voor de kust van Devonshire ver scheen in het warme water een school haaien. De politie moest de badenden waarschuwen. De max. temperaturen in Frankrijk waren 32 graden Celsius te Abbeville en 30 graden in Parijs. Aan de Rivièra steeg 't kwik niet hoger dan 25 gra den. In West-Duitsland werd een ma ximum-temperatuur van 33 graden geregistreerd. In Stockholm was het maximum 27 graden, in Oslo 24.4 gra den. De gemiddelde temperatuur in Zwitserland was 26 graden. Radio- Moskou meldde een maximum tempe ratuur in de Russische hoofdstad van 23 graden. En in ons land schommelde de temperatuur rond de 30 graden. Het laat zich aanzien, dat de warmte nog wel enige dagen zal voortduren. JONGEN VEDRONKEN. OP DE VEILINGEN in het Westland, S» gisteren grote hoeveelheden "'oemkool doorgedraaid. '•J ÏEN met vlaggen versierde auto f? verpakt in Oranje vaatjes zijn J «andagmiddag de eerste nieuwe ha- d«fen ten Pa'e'ze Soestdijk aangebo- iJjAN is van plan de communistische Partij buiten de wet te stellen. W SCHEVENINGEN is het Zondag zo druk geweest, dat 296 kleuters hun vaders en moeders niet meer kon- oon terugvinden. De politie ontferm- °o zich zolang over de kinderen, tot verontruste vaders en moeders oaar kwamen opdagen. INDONESIË zal een aanvrage om 'lamaatschap van de Verenigde Naties "lat indienen op de komende alge- vergadering, doch het zal wadi- en tot de internationale sfeer is op geklaard. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Che- t„ I 3.".6 van Port Said. 13"6 verwacht ve Rotterdam, Goya 5-6 te Djakarta, raninta passeerde 4-6 Quessant, Zui- ï'kru'st 3-6 te Port Said, General ^0 mijl van Ceylon, Helle- k k"3 \n, van Aden, Waterman Algiers glers' EmPire Brent 4-6 te - Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Droog en zonnig weer met zwak ke tot matige wind tassen Noord eOost. In de Noordelijke kust gebieden iets minder warm ten gevolge van zeewind, elders wei nig verandering in temperatuur. Heden: Zon onder 20.55 uur. Woensdag: Zon op 4.22 uur. Maan "9 122 uur en onder 12.14 uur. hj-u HET WATER lokt schijnt dit ongelukkigerwijs weer verdrin- kingsgevallen tot gevolg te moeten hebben. Zo is gisterenmiddag in Den Haag een 17-jarige timmermansleer- ling verdronken. Hij was met drie collega's gaan zwemmen hoewel hij de zwemkunst niet meester was. Nadat hij van een woonschuit in het water was gedoken kwam hij in moeilijkheden te verkeren. Zijn colle ga's slaagden er niet in hem te red den. TRAGISCH ONGEVAL OP AMER. 7ONDAGMIDDAG is op de Amer, even ten Westen van Drimmelen, de 18-jarige jongeman W. A. P. Brooymans uit de Turnstraat te Bre da, die daar aan het zwemmen was, op een gegeven moment in de diepte verdwenen en kwam niet meer boven. De Rijkspolitie te water is zonder verwijl aan het werk gegaan om red ding te verlenen. Zij mocht hier even wel niet in Blagen. Eerst Maandag laat gelukte het de mannen van de politieboot om het stoffelijk overschot te bergen. Van daag wordt het stoffelijk overschot naar Breda overgebracht. Men meent het ongeluk te moeten wijten aan het feit, dat de jongeman in diep water is terecht gekomen en dat hij de zwemkunst niet voldoende meester was om zich boven te houden. Het ongeluk is nog tragischer als men weet, dat een broer van de over leden jongeman tien jaar geleden TN EEN INTERVIEW heeft president Sukarno er op aangedrongen, dat Australië meer zal doen dan alleen maar een afwachtende houding aan nemen met betrekking tot het bijleg gen van het geschil over de Weste lijke helft van Nieuw-Guinea. Hij zei voorts, „Wij kunnen Australië en de overige wereld de verzekering geven, dat, als wij de souvereiniteit over dat gebied verkrijgen, het niet commu nistisch worden zal. De Indonesische souvereiniteit over West-Nieuw-Guinea zal geen ver zwakking betekenen van de positie van Australië, gezien van een defen sie-oogpunt. Indonesië in Nieuw-Gui nea zou voor Australië eerder een vriend naast de deur zijn dan een arg wanende buur". eveneens in de Biesbosch de verdrin kingsdood vond. TWEE ZUSJES GERED. TN ROTTERDAM verdwenen giste- renmiddag de twee zusjes, resp. tien en twaalf jaar oud, bij het baden in de Waalhaven plotseling in de diep te. Een 29-jarige radio-telegrafist, die slechts één been heeft, bedacht zich geen ogenblik en dook in het water. Het gelukte hem beide meisjes tege lijkertijd in veiligheid te brengen. V-H. DE PAUS heeft de nieuwe cryp- te onder de St. Pieter, waarvan de uitgraving en onderzoekingen thans geheel voltooid zijn, op eenvou dige wijze ingewijd, 's Morgens om 8 uur begaf Z. H. de Paus zich in ge zelschap van Mgr. L. Kaas per auto naar de nieuwe ingang der grotten. In de St. Clemenskapel bekleedde zich de H. Vader vervolgens met de litur gische gewaden en verrichtte daarna de plechtige consecratie van het nieu we altaar van de H. Petrus in deze crypte. Hierna droeg de Paus aan het zelfde altaar in witte Misgewaden de speciale H. Mis op bij de consecratie van een altaar met als tweede gebed de Oratie van de H. Petrus. Na de dankzegging bracht de Paus een bezoek aan de graven van Zjjn Voorgangers Benedictus XV en Pius XI en van Kardinaal Merry del Val en bezichtigde vervolgens de crypte. Hierna heeft de H. Vader zich ge ruime tijd onderhouden met verschil lende persoonlijkheden, die bij de plechtigheid tegenwoordig waren en voornamelijk met degenen, die de lei ding hebben gehad bij de jongste op gravingen. Het wordt thans algemeen verwacht, dat de Paus zeer binnenkort de slui er zal oplichten die tot dusverre over de werkzaamheden heeft gehangen en nauwkeurige mededelingen zal ver strekken over de resultaten der opgra vingen. Het zou hier het graf van de Apostel Petrus betreffen. TfR HEEFT iets gehaperd In het op- •c' schrift van opze beschouwing over Wim van Ests zege bij de rit Bor deaux-Parijs. De critische lezer zal al reeds hebben geglimlacht bij de kwa lificatie „grootste prestatie ooit door Nederlander verricht". Bedoeld was natuurlijk grootste w i e 1 e r-presta- tie. Wij willen nl. niets te kort doen aan de verdiensten van Michiel Adri- aanszoon de Ruyter, Reiybrandt van Rhijn, prof. Kamerling Onnes, Jan Pieterszoon Coen en Minister van Maarseveen. Voor de derde maal in één jaar ls de bevolking van België ter stembus getogen. Koningin Elisabeth bracht reeds om half negen haar stem uit in een school bj) het kasteel te Laeken. De Koningin b(j het verlaten van het lokaal. Honderdduizenden in en bulten Nederland hebben het afgelopen week end verkoeling aan het water gezocht. Stampvolle treinen brachten de mensen naar zee, naar de meren en naar de plaatsen die een natuur bad rijk zijn. Gelukkig waren er ook mensen, die zich het lot der dieren aantrokken, zoals de man op deze foto. Hij deed het wel beroepshalve (want hij is oppasser in een dierentuin), maar dat deed voor Jumbo niets af van het genot van het frisse bad. TANIGE DAGEN geleden meldden wij, dat een inwoner uit Terneu- zen, de 44-jarige P. C. L., in Wenen een week gevangen was gehouden, door Sovjet-Russische autoriteiten. Hij had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Salzburg begeven om daar een congres van esperantis ten bij te wonen. Bij zijn terugkomst in Terneuzen, waar hij ogenschijnlijk volkomen normaal, doch enigszins overstuur aankwam, vertelde hij in Wenen het gezelschap kwijtgeraakt te zijn. Op een gegeven ogenblik zou hij, blijkens zijn mededelingen, door eni ge Russen in zijn kraag gepakt en naar een gevangenis gebracht zijn, waar hij een injectie zou hebben ge kregen, die hem geruime tijd buiten bewustzijn hield. De heer L. verblijft thans in een ziekenhuis te Vlissingen. Echter niet tengevolge van een naar zijn zeggen in Wenen ondervonden hardhandige behandeling. Hij moet namelijk in Wenen door een kort du rende geestelijke storing zijn over vallen en op zijn eenzame omzwer ving door de stad dusdanig zijn opge treden, dat de politie daarin aanlei ding vond om hem naar de universi teitskliniek van de Oostenrijkse hoofd stad over te brengen, zo bericht het A. N. P. thans. ALS OPVOLGER van dr. Hirsch- feld tot Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië wordt ge noemd de heer A. Th. Lamping, bui tengewoon gevolmachtigd ambassa deur in India. De heer Lamping zal binnenkort naar Nederland komen voor mondeling contact met de Neder landse regering. Blijkens mededelingen van zijn be handelend geneesheer in Vlissingen is de heer L. toen een week In de psy chiatrische afdeling van de kliniek geweest om daar een shockknnr te on der gaan. Enigszins hersteld werd enige da gen later de thuisreis aanvaard. De Hoogleraar, die de heer L. heeft be handeld, gaf de patiënt een brief voor zijn huisarts mede, waarin het ziekte geval werd beschreven. De behandelend geneesheer deelde ons desgevraagd mede, dat hij de in druk heeft, dat in Wenen alles gedaan is wat gedaan kon worden bij een ziektegeval als dat van de heer L. UEN BRUTALE postoverval te Her- seeuw (België) op 3 Mei jl. wekte overal in den lande grote opschud ding. Het ging om een bedrag ter waarde van f 62.500, dat door twee rovers was buitgemaakt en ieder roemde de kranige houding van de beambte Baert, plaatsvervangend post meester, die zich tegen de twee ban dieten had teweer gesteld, waarbij hij in de arm door een kogel werd ge wond. Het had iedereen al verwonderd, dat de bandieten het aangedurfd hadden in de zo drukke Grensstraat, bij klaar lichte dag een overval te wagen. Thans echter is het parket opnieuw afgestapt te Herseeuw en na een lan ge ondervraging werden Marcel Baert en diens moeder gearresteerd. Thans is uitgemaakt, dat Baert zelf er met de buit vandoor ging en de overval fingeerde en dat hij zich zelf in de linkerarm schoot. In een schoorsteen van het post kantoor werd een revolver aangetrof fen en een deel van het vermiste be drag werd bij Baert teruggevonden. ^AN BOORD Hr. Ms. Zwaardvis, 26 Mei. Ik ben bij deze groot scheepse manoeuvres der Westerse Unie in vuur en vlam geraakt voor de Onderzeedienst onzer Kon. Marine. Het is een pracht-wapen en het zijn pracht-kerels, die dit wapen banteren. Maar deze laatste oefening gaat mij een beetje te ver. Ik duik en kom boven als een oude onderzeeboot-commandant, maar vanavond ben ik weer een burgermannetje geworden, vreedzaam en enigszins dich terlijk aangelegd. Maar ook angstig. Vooral angstig. Deze laatste oefening is er een, waarbij de bemanning op een harde proef zal worden gesteld en waarbij geen enkele fout mag worden ge maakt. Een enkele foutieve berekening en deze prachtige, spiegelgladde Golf, waarin de zon zo juist als een uiteenspattende diamant is onder gegaan, zal ons zeemansgraf worden. En ik houd niet van graven, tenminste niet van graven, waarin ikzelf terecht kan komen. T\e oorlogs-situatie ziet er thans zo uit: Nadat onze Zwaardvis van morgen met zoveel succes tot de aan val is overgegaan, is de koopvaardij vloot, geëscorteerd door de oorlogs vloot van de vijand, in Zuidelijke richting doorgevaren. Van onze spion» nage-dienst weten wij, dat deze oor logsvloot de koopvaardijschepen nu spoedig aan hun lot zal overlaten en iets meer Westelijk in Noordelijke richting naar huistoe zal varen. Ook wij schuiven dus op naar het Westen en zullen deze vloot hier op nieuw te pakken proberen te nemen. Zij zal tegen middernacht ergens ons patrouille-gebied passeren. En hierin zit nu juist de grote moeilijkheid, schuilt het grote gevaar. In het duister zullen wij schepen, die ook in het duister varen, moeten aan vallen. Wij zullen er zo dicht moge lijk bij moeten komen en toch een aanvaring vermijden, want een onder zeeboot is wel een machtig, doch te vens ook een uiterst kwetsbaar wa pen. De minste aanvaring en we gaan naar de kelder. Ik krijg dan ook een zwemvest en wacht de dingen af, die komen zullen. DE RADAR WERKT Qnze Zwaardvis is thans een ge blinddoekt monster geworden. Hij kan alleen nog maar op zijn oren te werk gaan. Deze oren, dat is onze radar-instal latie. Dit brengt met zich mee, dat de boot zo lang mogelijk boven moet blijven, want de radar-mast moet boven de zeespiegel uitsteken. Ook als wij duiken, kunnen wij niet dieper gaan dan dertien meter, waarbij de kop van de radarmast nog juist boven het water uitkomt. J.Wij gaan niet naar beneden", zegt de commandant dan ook, „voordat we naar beneden gedrukt worden." Tegen tien uur in de avond krijgen we het eerste contact met de vijand. Op het radar-scherm in de kleine radar-kamer verschijnen plotseling enkele lichtende stipjes. Aan de groot te hiervan kunnen we duidelijk zien met welke schepen we te maken heb ben. Voorop ligt de grootste lichtvlek. Dat moet de Implacable zijn, het Britse vliegtuigkampschip. Dan vol- gen de Karei Doorman, omgeven door jagers, en hierna nog enkele andere Britse, Nederlandse en Franse oor logsschepen. De juiste afstand wordt berekend en wijst zo en zoveel zeemijlen aan. Doch op de oorlogsschepen zijn het ook geen domme jongens. Ook zij vechten geblinddoekt, doch met hun oren wagenwijd open. Deze oren van gen onze radar op en even later stu ren zij een paar vliegtuigen op ons af. Deze zijn het, die ons naar beneden drukken. Weer de drie claxon-stoten en de Zwaardvis duikt onder de zeespiegel. Onder water volgen wij thans de be wegingen van de vijand, duiken soms even weg naar grotere diepte, komen weer boven, schieten met volle kracht vooruit of varen in sluipvaart. Weer staat de aanvalsbemanning op post. Weer is iedere zenuw tot het uiterste gespannen. Alles echter tevergeefs. De vijand weet te ontsnappen en vaart achter ons door. De Zwaardvis ligt roerloos in de diepte. Boven ons moet zich nu een heldere, zachte hemel spannen. ANGSTIGE OGENBLIKKEN Ta, dat dacht ik zo, en eerlijk ge zegd, dat dachten wij hier alle maal. Tegen één uur in de nacht besluit de commandant naar boven te gaan. Commando's! Gesis en geborrel! Watertanks worden leeggeperst! We stijgen! Zeven meter! Zes meter! Vijf me ter! Nu moet het voordek reeds hoven het watervlak uitsteken. Plotseling lijkt het, alsof boven ons iemand met de vlakke hand een ont zaggelijke klap geeft op het schip. We worden compleet naar beneden gesla gen. Het schip gaat als een gek te keer. Het sist en borrelt en zuigt. Het blaast als een getergd monster. Alles kraakt en kreunt! Aan boord laat alles los en dondert door elkaar. Door het hele schip klinkt het geluid van brekend porse lein. Door het luik van de toren- schacht, dat even open is geweest, plenst een golf water naar binnen. Mannen grijpen zich vast aan alles waaraan zjj zich maar vastgrijpen kun nen. Enige slaan tegen de grond. Mijn God! Er is iets misgegaan! (Vervolg op pag. 2) "ATEN MAG er geen doekjes om winden: de Belgische verkiezin gen hebben niet dat gebracht wat de C.V.P. zich had voorgesteld. Wel iswaar kwam er een absolute meer derheid uit de bus, doch zo broos, dat het werken met een één-partij- regering heel moeilijk wordt. Eén ernstig ziektegeval, één auto-panne, één gemiste trein en de regering kan op een critiek ogenblik ten val worden gebracht- De positie der C.V.P. is nog labieler dan voor La bour in Engeland, al staat ze, wat het behaalde stemmenpercentage betreft, sterker dan de Britse soci alisten. Niet alle Leopoldisten hebben echter de C.V.P. gesteund. Ze be haalde niet 58 procent van het aan tal stemmen, doch slechts 51. Het lek zal wel veroorzaakt zijn door de verkiezingsmoeheid, welke zich in de gelederen der C.V.P. open baarde, gelijk we de vorige week reeds constateerden. De mensen re deneerden: Of we nu stemmen of niet, de Koning komt toch niet. In dit opzicht heeft het liberale gema noeuvreer na de volksstemming dan tóch enig succes opgeleverd. Maar dat was dan ook alle succes voor de partij van Devèze. Van de kie zers kreeg ze geweldig klop, nadat ze het vorig jaar de gunst en de gratie van velen had gewonnen door 25 procent belastingverlaging in het vooruitzicht te stellen. De te- leurgestelden hebben echter slechts voor een deel de katholieke lijst opgezocht. Voor een ander deel en dat zal wel voornamelijk in het Walenland zijn geweest stemden ze maar op de socialisten, die even eens op de anti-flamingantistische en anti-clericale viool speelden- In de provincies Luxemburg en Limburg was er zelfs een officieel samengaan van socialisten en libe ralen. Afzonderlijk kregen ze daar geen voet aan de grond. Nu sleep ten de socialisten er vier zetels weg. Het blijft met dat al een zeer on principieel stelletje, want op so ciaal-economisch gebied zijn de so cialisten en liberalen als vuur en water. JAE SOCIALISTEN hebben ook op ander terrein grote winst kun nen behalen. Ze halveerden het communistische stemmen- en zetel tal. En zo zijn ze met een onver wacht grote buit uit de slag geko men. Dit had niemand voorspeld en de vreugde in het socialistische kamp is er te groter door- Op zich zelf beschouwd, kan men er zich over verheugen, dat vele arbeiders geen vertrouwen meer schenken aan de dienaren van Moskou. De tegen pool is echter, dat de socialistische partij nu versterkt is met vele link se elementen en deze ook meer dan vroeger naar de ogen zal zien. En de Belgische socialisten waren toch al niet van het P.v.d.A.-type. Ze zitten vast in een ouderwetse anti- clericalisme, dat bijvoorbeeld van een gelijkstelling op onderwijsge bied niets wil weten. En deze on aangename karaktertrek zal nu „e- ker nog wat verscherpt worden. TJE GROTE VRAAG is nu inmid dels: Wat moet er gebeuren® De C.V.P. heeft de mogelijkheid en ook het recht, om en homogeen-ka tholieke regering te vormen, die on middellijk voorstelt: Intrekking van de wet, welke de terugkeer des Konings verhinderd. De C.V.P. kan ook voor de zo veelste maal met de andere partijen in verbinding treden, om na te gaan, of de beroemde „nationale oplossing" binnen het bereik ligt. Voorzover wij de zaak kunnen be den, zou dit laatste echter niets anders dan nieuwe teleurstelling' en tijdverlies opleveren. Terwijl de apathie in de C.V.P.-gelederen ve/- dere versterking zou vinden. Er zit o.i. dan ook niets anders op dan de stoutmoedige tocht over 't smalle pad: een homogene C.V.P-- regering, die de volle verantwoor delijkheid aandurft, doch ook te vens de andere partijen voor de consequenties van een negatieve politiek zal stellen. Het zou ons niets verwonderen, als een deel der liberalen dan toch nog wel zou bijdraaien. Er moet een einde komen aan het eeuwige gedelibereer. Anders loopt de parlementaire democratie in België groot gevaar. „Nooit komt er een einde aan de reparaties Zwaardvis. aan boord van de JOHNSON, de Amerikaanse minis ter van Defensie, heeft voor de Amerikaanse Senaatscommissies voor Buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten plannen uiteengezet voor de herbewapening van de niet- communistische landen. Johnson ver klaarde, dat de V. S. in West-Europa een betrekkelijk kleine landmacht hadden voorgesteld, uitgerust met mo derne wapens en gesteund door een tactische luchtmacht, waarbij de stra tegische luchtmacht der V. S klaar zou staan om onmiddellijk hulp te bieden. Naar de opvatting van de ver- enigde stafchefs der V. S. zou een der- gelijke legermacht aanvankelijk het hoofd kunnen bieden aan een Russi sche inval. Deze Europese weerstand zou nodig zijn om de nieuwe wapens die de Amerikaanse lange-afstand- bommenwerpers kunnen gebruiken volledig doeltreffend te doen zijn. Johnson zeide, dat geen poging gedaan zou worden om tegenover elke Rus sische divisie een andere te stellen

de Stem | 1950 | | pagina 1