Belgische katholieken verwachten een beslissende meerderheid Verkiezingsavondje bij de Sinjoren Zes landen gaan in Parijs confereren over plan-Schuman Paus vraagt sociale problemen recht in de ogen te zien Dronken chauffeur rijdt baby dood De Vleeschouwer: Koning Leopold 1 Juli terug! dagblad voor zeeland DE COMMUNISTEN EN LIBERALEN KRIJGEN HARDE KLAPPEN Een zee van papier Weer bende bankbil- jettenvervalsers achter slot Prinses Faika in Cairo getrouwd Warm weer Bereidt Tsjechoslo- wakije zich voor op oorlog? Door de Russen gearresteerde „spion" overstuur Gemeenschappelijke actie voor vrede HIJ KOMT NIET.... HIJ KOMT WEL..... In Concordia (Antwerpen): Klappen, mannen! Goede fruit-opbrengst „Let op waardigheid van de mens" Personentrein ontspoord R. I. S. wil onderzoek op Viet-Minh Brug kreeg het te warm ZESDE JAARGANG 'No. 1706 Uitgave: N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij Jiiet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Votrr GodKoningin en Vaderland MAAN DA G 5 JDNI 1950 Advertentieprijs voor d? gehele oplage 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar Ge desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2238 UHUDkilU W vnnr 7^,np^gi..n8.rpn- HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bjjburcaiuc: OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN, Axelsestraat 45. Telefoon 2347) VOLGENS DE TOT DUSVER BEKENDE RESULTATEN zal de C.V.P. een grote overwinning behalen. Deze dag zal een historische dag worden. Wij zijn van plan de orde in het land te herstellen en om te beginnen zullen wij Koning Leopold naar Bel gië terugbrengen. Wij zullen van de absolute meerderheid een ge matigd doch vastberaden gebruik maken. Dit verklaarde gisterenavond laat de Katholieke minister van Staat graaf Carton de Wiart over de verkiezingen die in België zijn gehouden (voor de derde keer in één jaar!). Toonde de Wiart zich dus zeer tevreden, de socialistische voorman Spaak was dit even zeer. „Het is nog te vroeg om iets te zeggen" verklaarde hij onge veer te middernacht, „doch kijk maar eens naar mijn gezicht". En hij toonde een brede glimlach. door de socialisten een beduidende vooruitgans boekten. En harde klappen die de liberalen te incasseren hebben gekregen, waar van zowel de C.V.P. ais de socialis ten profijt hebben getrokken. In het Vlaanderenland kreeg de C.V.P. er bo vendien veel stemmen by, doordat er thans geen zgn. „Scheurlijsten" wa ren. C.V.P.: 4 TOT 5 PCT. WINST. TVE VIER PARTIJEN hadden zich bij hun propaganda kennelijk gecon centreerd op de laatste minuten voor dc opening der stembureaux, zodat de kiezers door een zeer van papier naar hun hokjes moesten waden. Vooral in de ochtenduren was de drukte zeer groot, aangezien een ieder zo snel mo gelijk de stad uit wilde om buiten te Kunnen genieten Van het prachtige weer. Velen waren zelfs in kampeerkle ding op de stembureaux verschenen om geen tijd te verliezen. Koningin Elisabeth bracht reeds om half negen haar stem uit in een school bij het kasteel te Laken. De verkie zingen verliep overal in de grootste kalmte en orde. Wij verwijzen ove rigens naar de impressies van onze speciale verslaggever elders op deze pagina. T7VEE DINGEN VAST. ■pi~RST hedenmorgen kunnen de eer- ■Ei ste officieuze eindresultaten be kend zijn, terwijl de officiële uitslag in de middag- en avonduren wordt verwacht. Gisterenavond stonden in ieder ge val reeds twee dingen vast. Een zeer sterke achteruitgang der communisten in het Walenland, waar- EEN GROEP Nederlandse Banken heeft vijftig millioen crediet toege zegd aan de nieuwe Indonesische Scheepvaartmaatschappij Djakarta Lloyd. VIJFDUIZEND motorrijders uit ge heel Italië reden met luid kabaal het St. Pietersplein te Rome op om de zegen van de Paus te ontvangen. Het was een nder luidrustigste pelgrims tochten van het Heilige Jaar. GELUKKIG dat het een open auto was, die Zondag in de Keizersgracht te Amsterdam reed. Nu konden de 5 inzittenden van de auto met een nat costuum op het droge worden ge haald. TE FARNBOROUGH, in Engeland, wordt in Juli een militaire vliegde- monstratie gehouden, waaraan ook wordt deelgenomen door Nederland. TRUMAN zal heden het wetsontwerp ondertekenen, waarin het Amerikaan se Congres de regering machtigt tot een bedrag van 3.121.450.000 dollar uit gaven te doen in het kader van de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. IN WENEN hebben 800 ouden van da gen en gepensionneerden een „zit- staking" gehouden op de tramrails in een van Wenens drukste straten. Zij eisten een minimum pensioen van 350 schillingen per maand. KLAASESZ, gouverneur van Suriname vertrekt heden naar ««Ierland voor dringende besprekin- POOR CE georganiseerde landbouw 's een Plan uitgewerkt om tot een be heersing van de minimumprijs van consumptie-aardappelen te komen. DE BEDOELING is het de suikerac- cyns te verlagen, waardoor het be drag van f 29.580.000, opgenomen in 1 .Panrïbouw-egalisatiefonds voor subsidie op suiker, zal komen te ver vallen. Dit zal echter geen verlaging van de suikerprijs tot gevolg hebben. IN GOOR is op twee pluimveebedrij- ven pseudo-vogelpest geconstateerd. A1zieke en verdachte dieren zijn afgemaakt. ni?T AMERIKAANSE leger maakt Plannen voor vervaardiging van oomwapens, die door artillerie kun nen worden afgevuurd en door gelei- e projectielen kunnen worden ver voerd. ,'s een grote effecten- ra achterhaald. Door het fabri- vol„n e? verhandelen van sacharine ■f?™4!™ echtpaar zeer veel geld den I ?n 1942i Daarvoor wer- zwe-f "o eels effecten gekocht, die zwart werden verhandeld. Tegen 10 Personen is proces-verbaal opgemaakt. 'M'AAR ruwe schatting bedroeg gis- terenavond de winst der katholie ken 4 tot 5 procent. Andere schattin gen gaven een winst van 5 tot 8 pro cent voor de socialisten aan. Deze cijfers werden bekend ge maakt op het moment, dat er nog geen uitslagen van grote steden be kend waren. In de kringen der C.V.P. was men naar aanleiding van het genoemde percentage ervan overtuigd indien de eerste aanwijzingen door de ver dere uitslagen zouden worden beves tigd dat de C.V.P. niet alleen in de Senaat (waar de katholieken reeds 'n meerderheid hadden van 9 zetels), maar ook in de Kamer (waar de Ka tholieken nog 2 zetels ontbraken), de absolute meerderheid zou behalen. In dergelijke geest uitte zich ook de ka tholieke minister Struye. Minister de Vleeschouwer ging nog verder: „De Koning zal 1 Juli terug zijn," zei hij. Sommige politieke waarnemers ge ven als de waarschijnlijke verdeling der zetels in de Kamer de volgende cijfers: katholieken 108 (winst 4), so cialisten 70 (winst 4), liberalen 25 (verlies 4), communisten 9 (verlies 3), ENIGE UITSLAGEN. TANIGE sprekende uitslagen zijn de volgende: District Antwerpen (voor prov. raden): socialisten 70.176 stem men tegenover 63.046 in 1949, commu nisten 7.828 tegenover 10.924 in 1949, C.V.P. 81.880 tegenover 68.337 in 1947, liberalen 21.481 tegen 32. 253 in 1947. Arrondissement Turnhout: (voor Kamer van Volksvertegenwoor digers): socialisten 23.569 stemmen, te genover 23.381 in 1949, communisten 901 tegenover 1.117, C.V.P. 97.240 te genover 95.704, liberalen 4.071 tegen over 6.919. Een voorbeeld van de vooruitgang der socialisten in vergelijking met het vorige jaar meent men te kunnen zien in de nog niet officiële uitslagen uit de Brusselse voorstad St. Gilles, waar Spaak woont. Hier verkregen de so cialisten than's 46.72 procent van de stemmen tegen 34.46 procent vorig jaar. Deze winst'is gemaakt ten koste van communisten en liberalen. INGEWIKKELDE PROCEDURE rte Belgische Kamer van Volksver- tegenwoordigers telt 212, de Se naat 175 leden. De leden.voor de Kamer worden rechtstreeks per arrondissement ge kozen. Voor de Senaat wordt de helft der leden (106) eveneens rechtstreeks gekozen. De leden van de provinciale raden, die eveneens Zondag zijn ge kozen, kiezen op hun beurt 46 pro vinciale senatoren. De rechtstreeks gekozen senatoren en de provinciale senatoren kiezen daarop in gezamen lijke vergadering de 23 zogenaamde gecoöpteerde senatoren, in principe geen politici doch deskundigen op een of ander gebied. Alles bijeen is het dus een vrij in gewikkelde verkiezingsprocedure. Tij dens de laatste verkiezingen (26 Juni 1949) werden 43 procent der totale stemmen op de C.V.P. uitgebracht. Tij dens de volksraadpleging behaalde de C.V.P. echter bijna 58 procent. In 1949 behaalde de C.V.P. 2.187.310 st. voor de Kamer (105 zetels), de so cialisten 1.496.890 st. (66 zetels), de liberalen 766.655 st. (29 zetels), de communisten 376.876 st, (12 zetels). Voor de Senaat waren toen de stem- men-aantallen resp. 2.203.821 (54 ze tels), 1.476.288 (33 zetels), 761.533 (14 zetels), 376.535 (5 zetels). In de Provinciale raden behaalde toen de C.V.P. totaal 356 zetels (in 1946: 344), de soc. 201 zetels (231), de lib. 102 (53), de comm. 35 58), terwijl de „Vlaamse concentratie" toen de resterende 2 zetels bezette. UyEER is een bende muntvervalsers in België gearresteerd. De dames en heren der bende hielden zich bezig met valse Franse, Duitse, Amerikaan se en Belgische bankbiljetten. De lei der der bende kocht de papiertjes in Parijs, blijkbaar het centrum van vele muntvervalsingen. Maar toen men in België het valse gelde aan de man wilde brengen liepen de zaken scheef. Een lid der bende bleek ook betrok ken te zijn in de beruchte bende van Beeckmans. pRINSES FAIKA, de 23-jarige ZUS' ter van Koning Faroek van Egyp te, is Zondag te Cairo volgens de Mo hammedaanse ritus in het huwelijk getreden met Foead Sadek, iemand van niet-koninklijken bloede. Zij wa ren beide naar Cairo teruggekeerd op verzoek van de Koning, nadat zij 2 maanden geleden in de V. S. voor de burgerlijke stand waren getrouwd. De huwelijksbelofte werd door Ko ning Faroek zelf, uit naam van de bruid, uitgesproken. (Naar Moham medaans gebruik treedt gewoonlijk 'n man op als plaatsvervanger van de bruid bij een huwelijk). Koning Faroek verleende aan Sa- dek de titel van Bey. Ma^avTnd:hting' tot Zonnig en warm met een kleine aans op onweer. Over 't algemeen weinig wind. Heden: Zon onder 20.54 uur. Zon "P 4.22 uur. Maan «P 1.10 uur en onder 10.57 uur. Het zijn niet alleen patiënten in de ziekenhuizen en sanatoria, die door het Nederlandse Rode Kruis, in samenwerking met de NIWIN, van lec tuur worden voorzien; ook de thuisliggenden worden niet vergeten. Verlangend liggen de thuispatiënten naar de post uit te zien, en groot is de vreugde, wanneer de postbode hun een bundeltje tijdschriften na mens het lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis overhandigt. TVE INLICHTINGENDIENST van het Vrije Tsjecho-Slowakije te Londen is erin geslaagd het een en ander te weten te komen overeen serie maat regelen, die de Tsjecho-Slowaak- se regering heeft genomen en die dui delijke wijzen op epn serieuze oorlogs voorbereiding. TN VENRAY is een negen maanden oud kind van de familie Stevens het slachtoffer geworden van een aanrijding. Een chauffeur verloor in beschonken toestand de macht over zijn stuur en reed over het trottoir, waardoor hij de kinderwagen aanreed, die een eind werd meegesleurd. De baby werd uit de kinderwagen geslin gerd en liep een schedelfractuur op. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is het kindje overleden. De chauffeur is gearresteerd. £yE HEER PC. LAMMENS uit Ter- neuzen die, zoals we reeds schre ven, door de Russen in Wenen was gearresteerd, wordt thans verpleegd in het St. Joseph-ziekenhuis te Vlis- singen. Door de emoties van het doorgesta ne avontuur is de heer Lammens niet in staat een behoorlijk „verslag" van zijn ervaringen te geven. Zijn geneesheer acht het voorlopig nog niet verantwoord dat de patiënt bezoek ontvangt, behalve natuurlijk van zijn naaste bloedverwanten. Voordat hij enigszins van de zenuw inzinking hersteld zal zijn, zullen er wel enige dagen moeten verlopen. T)E REGERINGEN van Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Luxemburg en Nederland hebben besloten 'n gemeenschappelijke actie te voeren voor vrede, Europese solidariteit en economische en sociale vooruitgang. Zij stellen zich ais onmiddellijk doel voor ogen het samensmelten van de steenkool- en staalproducties en de instelling van een nieuwe hoge auto riteit, waarvan de besluiten bindend zullen zijn voor bovengenoemde landen en de landen, die hiermee zullen instemmen. De onderhandelingen op grond van het plan Schuman van 9 Mei zullen geopend worden op een spoedig door de Franse regering vast te stellen datum, teneinde te komen tot het samenstellen van een verdrag, dat ter ratificatie zal worden voorgelegd aan de parlementen. TVIT IS VERVAT in het gemeenschap pelijk communiqué inzake het plan-Schuman, dat door de hiervoor genoemde zeS regeringen is opgesteld. Naar aanleiding van dit communiqué verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag, dat de Nederlandse rege ring reeds enige dagen geleden aan de Franse regering heeft medege deeld, dat zij het initiatief van minis ter Schuman toejuicht en gaarne wenst deel te nemen aan de besprekingen over dit plan. Zoals in het gemeen schappelijk communiqué tot uiting is gebracht, is de Nederlandse regering, evenmin als de andere regeringen dit zijn, bij voorbaat gebonden aan de uit voering van het plan, zoals het thans ter tafel ligt. Het plan immers geeft nog slechts algemene lijnen aan en het is nog niet voldoende ver uitge werkt om de economische consequen ties op dit ogenblik geheel te over zien. Het ligt in de bedoeling, dat vertegenwoordigers van de Nederland se ministeries van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken zullen worden aangewezen voor deelneming aan de besprekingen, welke naar alle waar schijnlijkheid omstreeks 15 Juni te Parijs zullen aanvangen. FRANKRIJK OPTIMIS TISCH TYE ENGELSE regering heeft in een communiqué verklaard, dat zij het onmogelijk acht de aan het Franse voorstel ten grondslag liggende begin selen van te voren aanvaarden, doch dat zij deze ook niet van te voren wil verwerpen. Indien de Franse regering bereid is een nieuwe poging tot overleg te overwegen en een bijeenkomst der mi nisters te beleggen om tot overeen- ^yAT EEN CONTRAST! Langs de buitenwegen de fanatieke Belgische weekend-houders op tandems en fietseh. Luchtig gekleed alsof ze recht van de „plage" ko men. Motorrijders (meestal met vrouw achterop), bekroond met glan zende valhelmen, alsof ze van plan zijn 'hun nek te riskeren. Op de ter rassen brede welgedane lieden, die achter een Bokske uitpuffen van de Zondagse hitte. Maar in Concordia in Antwerpen.... Zwijg ervan! Een schouwburg zaal aan de Lange Gasthuisstraat, afgeladen met enthousiaste Sinjoren, juichend, klappend, ademloos luisterend naar een nieuwe uitslag, 't Is er als in een bakkersoven en er hangt veel tabaksrook. Dat is verkiezings- enthousiasme! ■yDE HEBBEN de uitslag van deze verkiezingen, die tenslotte de sleutel aan Leopold III voor zijn Rijk moesten verschaffen, zien groeien in de Sinjorenstad. Toen het tegen de avond liep, was het er nog kalmpjes- aan, daar in Concordia. We hebben een beetje met onze ziel onder de arm gelopen en gingen maar eens buurten bij de collega's van het Handelsblad aan de Lijnwaadmarkt. Komt er al tekening in het geval? Daar is nu nog niets van te zeggen, maar duidelijk is het, dat liberalen en communisten terugschrompelen tot nietigheden. Alle krachten concentre ren zich in de grote blokken: de C.V. P. (de Katholieken) en de B.S.P. (de Socialisten), kortom: de Ja-stemmers en de Neen-stemmers. Over het algemeen is het verloop voor de Katholieken zeer gunstig, maar of ze de absolute meerderheid halen is op dft moment nog een vraag teken. Denk eens aan: er moeten meer dan 18 millioen stemmen worden geteld, want elke kiesgerechtigde Belg moest vandaag drie stemmen uitbrengen: een voor de Senaat, een voor de Kamer en een voor de Provincieraden. Neen, zeggen ze daar bij het Handelsblad, het zal zeker wel Maandagmorgen 7 uur worden, alvorens alles (met zetel verdeling en al) achter de rug is. OPTIMISME piEN HEEL pleintje vol mensen bij de Gazet aan de Nationale straat. Een verlichte gevel met een uitslagen bord. Daarbinnen komen de eerste nummers met voorlopige uitslagen al van de pers. Niet zo slecht, zo te zien. De om half 10 bekende uitslagen leverden het volgende totaal: Socialisten: 283.773 stemmen. Com munisten: 26.202, C.V.P. 497.386, LI. beralen: 81.589 en links kartel: 18.452. Telt men alle partij-uitslagen buiten de C.V.P. bijeen, dan haalt men nog lange niet de C.V.P.-uitslag. Of de verhouding zo zal blijven?Zeker niet. Henegouwen, moet bijvoorbeeld voor het overgrote deel nog binnen komen en dat is 'n kwaaie.... Maar en dat is een positief-optimistisch ge luid bij de Gazet meent men, dat de C.V.P. toch wel een klein meer- derheidje zal blijven houden. DE GROTE MANNEN TJAN MAAR weer terug naar „Con cordia". Het is er nu wat je noemt afgeladen. En men ziet er van alles naast en door elkaar. Daar staat een jongen met sportbroekje en een paar lange, zonverbrande benen naast een oude heer, die geen slecht figuur in de banken der Senatoren zou maken. Een brede Franciskaan naast een ma ger oud dametje. Maar allemaal voe len ze hetzelfde en reageren ze het zelfde als er nieuws binnenkomt. „Dames en heren!" schalt het door de luidsprekers. „Ik kondig u aan: minister Segeri!" Klappen, mannen.... Hoera.... Daar stapt de minister op het podium en zet zich neer in het midden naast de senatoren Leemans en Jespers. Een nieuwe uitslag: een diepe stilte valt en de stem geeft cij fers. Blijkbaar naar aller tevredenheid, want een luid applaus weerklinkt. En dan ineens een orkaan van jui- ehen en jubelen: Baron van der Stra- ten-Waillet, nationaal voorzitter van de C.V.P. komt binnen. Een glimlach onder zijn kleine snorretje op zijn smal gezicht, 't Gaat goed, mannen, 't gaat goed! ..En wij willen baron van der Stra ten verrassen met een nieuwe uit slag". schalt het over de menigte: er zijn uitslagen bekend van 201 van de 310 stembureaux van het arrondisse ment Antwerpen. De Socialisten be haalden er 106.356 stemmen. De C.V. P. 154.412. Dit geeft ten aanzien van de verkiezingen van 1949 de volgende verschuivingen, in procenten uitge drukt: De Socialisten komen van 32 procent op 35 procent en de C.V.P. van 44 procent op 51 procent!" Dan barst de jubel weer los! VERRASSEND T1AN HEBBEN we even een apartje met van de Groten achter de groe ne tafel: mr. Leo Delwaide. Tja. over een absolute meerderheid valt nog niets te zeggen. Afwachten maar, ('t is inmiddels half 11 geworden!) maar het is zeer verrassend, dat ook de so cialisten zijn gaan groeien al is de groei der C.V.P. aanzienlijk sterker. Somm. en Liberalen, ja, die volgen dezelfde weg als ze gingen bij de verkiezingen in Engeland: snel bergafwaarts! We banen ons een weg naar de fris se lucht. In „Concordia" blijven de telmachines ratelen en ue luidsprekers schetteren. Een man met een kopte lefoon zit in een cel druk te noteren. Een lange tafel staat voorin de zaal met allemaal telefoontoestellen. Daar zitten de persbroeders, die direct ver bindingen met hun dagbladen hebben. En als we ons door de hal eindelijk naar buiten wringen, barst er achter onze rug een nieuw applaus los. Klappen, mannen! Houd er de moed maar in! stemming te komen over de procedu re voor het openen der onderhande lingen, zal Engeland gaarne hieraan deelnemen, zo wordt gezegd. In offici ële Franse kringen is men echter opti mistisch gestemd over de komende zeslanden-bespreking te Parijs en over de vooruitzichten om nu daad werkelijk met de bouw van een Ver enigd Europa te kunnen beginnen. Het Britse besluit om nog niet aan deze besprekingen deel te nemen, wordt in de Franse hoofdstad niet tra gisch opgenomen. ZONNESCHIJN EN MOTOR GERONK overheersten gis teren in Etten tijdens de natio nale races, aldaar gehouden. Drikus Veer (nog steeds niet naar Australië) wordt door Et- tens burgemeester, mr. dr. Ch. van Rooij, met een krans om hangen, na de prachtige zege in de 500 c.c. klasse. Drikus mag met recht lachen! QNDANKS sombere voorspellingen, wordt ook dit jaar weer een goede fruit-opbrengst verwacht. Behoudens een enkele uitzondering stelt de stand der verschillende fruitgewassen zeker niet teleur. Op de goed onderhouden bedrijven was de bloei van appelen en peren over het algemeen rijk. De stand van pruimen en kersen is goed. Van het klein-fruit hebben rode en witte bessen alsmede kruisbessen van nachtvorsten geleden, waardoor zij sterk hebben „geruid". Zwarte bessen staan er naar verhouding beter voor, terwijl van frambozen een bevredigen de oogst kan worden verwacht. De ontwikkeling van aardbeien ver loopt gunstig. De bloei was rijk en naehtvorstschade kwam nagenoeg niet voor. In de aardbeiencentra in Wes telijke Noordbrabant vreest men ech ter, dat op de oudere percelen weer schade zal ontstaan door vraat van keverlarven aan de wortels. 7.H. DE PAUS heeft in een toespraak tot de leden van het Internatio nale Congres voor sociale studiën, dat te Rome bijeen is, een beroep gedaan op het mensdom om ,de oogkleppen weg te nemen" en de sociale proble men der wereld reeht in de ogen te zien. Hij deed een beroep op alle krach ten in de wereld, op kapitaal en ar beid, om een einde te maken aan de gesel van werkloosheid en sociale el lende, die de voornaamste oorzaken van oorlog waren. De Paus was van mening, dat er reeds genoeg experimenten waren on dernomen met massa-productie en ex ploitatie, die de hulpbronnen der aar de uitputten en hij laakte „het bijna bijgelovige vertrouwen in de wereld markt als een mechanisme voor het in evenwicht brengen van de econo mie". Hij waarschuwde tegen de moge lijkheid dat de arbeidende klasse valt in de fouten van het kapitaal, dat de productiemiddelen aan de individuele producent heeft ontnomen en overge dragen aan de verantwoordelijkheid van naamloze collectieve industrieën. Het zwaarste probleem, dat „als een nachtmerrie drukt" op de oude indus trielanden, noemde de Paus de werk loosheid. Hij deed daarom een beroep Slechts enkele licht gewonden rpER HOOGTE van Venray-Oirlo, op het traject Venlo-Nijmegen, is een personentrein ontspoord. Een rijtuig liep uit de rails en kan telde. Andere rijtuigen kantelde ge deeltelijk. Onder de reizigers ontstond een grote consternatie. Gelukkig wa ren er slechts enkele lichtgewonden, die ter plaatse konden verbonden worden. Tussen Nijmegen en Venray wordt thans gereden met Diesel-electrische treinstellen. Het verkeer tussen Ven ray en Venlo v.v. wordt met bussen onderhouden, terwijl stoomtreinen tus sen Venlo en Roermond rijden. Blijkens een mededeling van de Ne- derl. Spoorwegen verwachten deze. dat hedenmorgen het verkeer op deze lijn weer normaal doorgang kan vin den. op de nieuwe industrielanden om de fouten van het economische liberalis me der vorige eeuw te vermijden. Op het gebied der maatschappelijke economie gaat het er thans vooral om de productie aan de consumptie aan te passen, waarbij op verstandige wij ze rekening dient te worden gehouden met de behoeften en de waardigheid van de mens. De oplossing moet niet worden gezocht in de volkomen zelf verzekerdheid, welke tot uiting komt in de neo-Kantiaanse critiek op de „wetten van de markt" of in de even kunstmatige formule van „volledige werkgelegenheid". Dit is het probleem, waarvan wij gaarne zouden zien, dat het de volledige aandacht kreeg van de theoretici, en practici der katholie ke sociale beweging', aldus de Paus, TJET PARLEMENT van de R. I. S., heeft met 49 tegen 38 stemmen 'n motie aangenomen van Natsir, de frac tieleider van de Masjumi, waarin wordt aangedrongen op 'n onderzoek naar de situatie in Viet-Minh. De le den van de Partai Nasional Indone sia (P.N.I.) stemden allen tegen en schaarden zich daarmee aan de zijde der communistisch gezinde partijen. Hierdoor is een meer uitgesproken scheiding tussen links en rechts zicht baar geworden. Men meent, dat dit tevens betekent, dat Hatta sterk aan prestige en steun gaat winnen, waardoor zijn kansen om minister-president te worden begin nen te stijgen. ■yAN ZONDAG-morgen kwart voor tien tot des middags drie uur had de Hembrug over het Noordzeekanaal nabij Amsterdam, het te warm om dienst te doen. Het treinverkeer Am sterdam via Zaandam naar het Noor den raakte daardoor gestremd. De nieuwe „opzetstoelen" waarop de brug rust en die onlangs zijn aangebracht ter vervanging van de oorspronkelij ke, die gebroken waren, bleken door de hitte zodanig te zijn uitgezet, dat de brug, nadat een schip was gepas seerd, niet meer sloot. Met man en macht is gewerkt oom de weerspan nige brug tot rede te brengen. Het werd half vijf voordat het spoorweg verkeer, dat via Haarlem was geleid, weer geheel normaal was.

de Stem | 1950 | | pagina 1