België zegttoch Unie op 1 Juli 1950 De terugkeer van „De Kleine Zwarte Gewichtige beslissing ENGELAND VERWERPT PLAN-SCHUMAN Vervoersverbod voor heel Nederland De Groene Baret Straaljager bij Twente neergestort Man uit Terneuzen door Russen gearresteerd ALS KONINGSKWESTIE NIET REMMEND Maar het zal er een zyn van beperkte strekking Ministeriële conferen tie op 18 Juni Sovjet-geschenk voor Oost-Duitsland Geheel nieuw Brits voorstel TITO BEDREIGT BIECHTGEHEIM Pseudo-vogelpest in Barneveld By ontheffing kip „ontstaarten" De baby gilde D Groenten-blokkade De scheerloze dag te New York Bruidegom nam te sterk slaapmiddel Gehuwde asperge HACHELIJK AVONTUUR IN WENEN Hardhandig alsspion" verhoord DIEVEN STALEN DE LIEVELINGE VAN HET VOLK Claudio Aguilar: „lk zie het! Ik zie het!...." 99 Warm Scotland Yard achter moordenaar ZESDE JAARGANG No. 1705 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. T<?1.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij met- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse ibonnementen worden'op aanvraag verstrekt. ZATERDAG 3 JUNI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m). Vohr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f ff.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om "redenen te hunner beoordeling verlangen af te geven, worden vernietigd. lureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Weststagel 98. Telefoon 2236 TN NEDERLANDSE BLADEN ook het onze is gezegd, dat de Economisch Benelux-Unie .op 1 Juli 1950 nog niet zal doorgaan. Er waren bladen, die zeiden, dat het minstens wel 1 Januari 1951 zal wor den. Opvallend is nu, dat men van Belgische zijde deze mededelingen ziet als een uiting van ongegrond pessimisme. Het is echter duidelijk, dat deze uitlatingen van Belgische zijde slechts betrekking hebben op een beperkte Unie, die hierin bestaat, dat een zo groot mogelijk aantal goederen op het grondgebied der Benelux in het vrije verkeer komt. Het meningsverschil is dus te herleiden tot een verschillende opvatting van het begrip „Unie". Maar hier zijn dan die uitlatingen van Belgische zijde: pROFESSOR BAUDHUIN uit Leu- ven heeft in een causerie te Maas tricht gezegd: Alle persberichten ten spijt, zal de Economische Unie tussen België, Lu xemburg en Nederland op de afge sproken datum 1 Juli 1950 verwezen lijkt worden. De heer Baudhuin gronde zijn ver zekering op een informatie uit „wel ingelichte kringen" in Brussel. Hij maakte slechts deze beperking: een eventueel uitstel van de Economische Unie zou het gevolg kunnen zijn van de wankele situatie in België, in ver band met de Koningskwestie. Zoals de zaken er echter thans voor staan, zal de ministeriële bijeenkomst, ter voorbereiding van de „definitieve Benelux", op 18 Juni a.s. doorgang vin den. TJE BRUSSELSE Nieuwe Gids zegt over hetzelfde onderwerp: In de Voor-Unie hebben de drie landen van de Marshall-hulp gebruik gemaakt om 90 t.h. van hun onder ling handelsverkeer vrij te geven. Er blijven drie grote reeksen moeilijkhe den op te lossen: de fiscale, monetaire en landbouwkwesties. Alles laat voorzien, dat er ook in het derde jaar der Marshall-hulp, met name van 1 Juli 1950 tot 30 Juni 1951 voldoende Marshall-dollars zullen voorhanden zijn om het Nederlandse tekort op de Belgisch-Nederlandse handelsbalans te dekken, zodat de Bel gische export ongehinderd naar Ne derland zal kunnen voortgaan. Daardoor is in feite een beperkte Economische Unie tot stand gekomen, dank zij de Marshall-hulp. Inderdaad is het mogelijk, dat er 1 Juli geen verantwoordelijke Belgi sche regering is om samen met de Nederlandse en Luxemburgse regerin gen de Economische Unie Benelux te proclameren. Bovendien is het moge lijk, dat men tegen 1 Juli e.k. te Pa rijs in de Marshall-organisatie niet klaar komt met het verdelingsschema van de Marshall-hulp over het derde jaar. Dan zou men de Voor-Unie Be nelux met één maand moeten ver lengen. Dit neemt niet weg dat de beperkte Unie in feite bestaat. Geen enkel Be nelux-expert heeft ooit beweerd dat er per 1 Juli e.k. een volledige unie zou tot stand komen, een unie met volledig vrij kapitaalverkeer, vrije ruil van landbouwproducten en geco ördineerde landbouwpolitiek, geünifi ceerde accijnzen en overdrachtstaxes, gemeenscha ppelijke deviezenpolitiek, enz. De experts der drie regeringen, hebben de tekst van de officiële con ventie Benelux opgesteld. De boven vermelde moeilijkheden zijn in deze conventie geregeld door speciale pro tocols, O.a. voorziet een speciaal pro tocol een geleidelijke vrijmaking van de invoer van Nederlandse landbouw- en zuivelproducten in België. Deze vrijmaking veronderstelt echter het DE „PRINSES MARIJKE" bracht gis terenmorgen half tien de eerste „mal se maatjes" Hollandse Nieuwe in IJmuiden. De eerste haringen zullen ongeveer f 1.per stuk kosten. JAPAN zal Zondag evenals België ter stembus gaan. De liberalen moeten een grote meerderheid behalen om de re gering van Josjida veilig te stellen. ADENAUER heeft voorgesteld een West-Duitse politiemacht onder toe zicht van de federale regering in het leven te roepen ter sterkte van 25000 man. DE FIREFLIES, die bij Scheveningen ln zee stortten, zijn nog niet gevon den. Wel haalde men een kleine tank, een staartstuk en enkele kaarten uit de zeeè Het bergingswerk wordt voort gezet. „GENERAL MACGREY" vertrok 31 Mei uit Priok met aan boord het 403e en 412e bat. Infanterie. Bestemming Rotterdam. OP 9 JUNI a.s. zal in Apeldoorn aan 211 personen een Franse onderschei ding worden uitgereikt wegens hulp verlening aan militairen tijdens de oorlog. De uitreiking jr ..symbolisch" voor ai;» toegekende onderscheidingen, die later individueel zullen worden uitgereikt. DE HEER FENS heeft als lid van de Tweede Kamer een aantal vragen ge steld aan de Minister van Oorlog be treffende de Europese militairen in vaste dienst bij het K.N.I.L. DE VERMINDERING van invoerrech ten, door België op zekere producten toegestaan tot 30 Juni, zal krachtens besluit van de Belgische Ministerraad voorlooig blijven duren tot 31 Decem ber 1950. ZONDAGAVOND van "3.50 tot 24 uur kan men via de K.R.O. een commen taar 'fluisteren op de stand van za ken van de verkiezingen in België. EEN „NATUURWACHT" van 25 vrij willigers zal in Enschede de vernie lers van natuurschoon overtuigen van het verkeerde van hun gedrag. DE P.T.T. zal van 17 Juli-17 Septem ber een postzegel met opslag uitge ven. waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de wederopbouw van tijdens de oorlog in ons land ver woeste kerken. Vroeger eigendom met gebruiksaanwijzing terug T)E SOVJET-RUSSISCHE regering heeft de regering van Oost-Duits land als blijk van haar waardering voor de geslaagde voorbereiding van het rode Pinkstercongres der Duitse Jeugd een vorstelijk geschenk willen geven. Het Kremlin koos hiervoor 'n drietal gebouwen, die sedert de bezet ting van Berlijn door de Sovjet-Russi sche legermacht geleidelijk door Mos kou zijn ingericht. Behalve te wijzen op de treffende bijzonderheid, dat de Sovjets dus drie gebouwen schenken, welke zij eerder „te leen namen", lijkt het de moeite waard aan de gebruiksaanwijzing aan dacht te schenken. Daarin wordt nl. duidelijk gezegd, dat via deze gebou wen door onderwijs en opvoeding de bolsjewisering van Oost-Duitsland moet worden bespoedigd. Grotewohl heeft zijn innige dank voor het geschenk uitgesproken. Ter loops vermellde hij daarbij, dat de dank van Oost-Duitsland tastbaar zal worden gemaakt in het houden van .vrije" verkiezingen zonder partijen! Oost-Dnitsland denkt, voelt en leeft toch helemaal communistisch, zegt Grotewohl. versoepelen van het stelsel der hef fingen, aanpassing der lonen en pach ten, kortom, het gehele Nederlandse landbouwdirigisme. De hoofdzaak is echter het vrije verkeer van een zó groot mogelijk aantal goederen op 't grondgebie der Benelux. En dit vrije verkeer is er! HET ENGELSE Kabinet heeft besloten niet deel te nemen aan de onderhandelingen over het samensmelten van de Euro pese steenkolen- en staalpro- ductie. in de vorm, door Frank rijk in de nota van Donderdag jl. voorgesteld. Dit heeft de Franse ambassadeur te Londen telefonisch aan het Franse Mi nisterie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. In een door Bevin gisteren in het ziekenhuis opgestelde antwoord-nota, doet de Britse Regering echter een geheel nieuw tegenvoorstel. E berichten over de Britse tegen voorstellen hebben te Parijs de hoop doen toenemen, dat Groot-Brittannië vroeger of later toch geheel of ge deeltelijk zal deelnemen aan de be sprekingen om de Europese steen- kool- en staalbedrijven onder één ge meenschappelijk beheer te plaatsen. Inmiddels zal, zoals gemeld, de Franse regering vandaag een gemeen schappelijk communiqué doen publi ceren 'van de mogendheden, die wel de Franse voorwaarden hebben on derschreven en aan de komende on derhandelingen zullen deelnemen. Dit zijn: Frankrijk zelf en verder Italië, Nederland, België, Luxemburg en W. Duitsland. In dit communiqué zal de datum (omstreeks midden Juni) wor den vermeld, waarop de besprekingen zuHen beginnen. Een hoge Franse functionaris ver klaarde gisteren avond te Parijs: „Het traditionele Britse wantrouwen t.a.v. een verenigd Europees vasteland is de Britse regering opnieuw te machtig gebleken". TG"AAR het K.N.P. verneemt, zal aan het Joegoslavische parlement bin nenkort een wetsontwerp worden voorgelegd, volgens welke het wette lijk geoorloofd zal zijn, dat een pries ter wordt verhoord over hetgeen hem in de biecht is medegedeeld. Volgens hetzelfde wetsontwerp zal dan ieder priester verplicht zijn het biechtge heim prijs te geven. IN BARNEVELD is opeen mestcentrum, een bedrijf, dat zijn pluimvee uit alle delen van het land ontvangt, de pseu do-vogelpest geconstateerd. De Minister van Landbouw, heeft bepaald, dat het met Ingang van Za terdag 3 Juni verboden is in Neder land levend pluimvee te vervoeren. In de Beschikking staat: Dit is het derde mestbedrijf in Ne derland, waarop de gevreesde vogel ziekte is geconstateerd. Het geavaar is niet denkbeeldig, dat nog meer mest- bedrijven, die uiterst gevoelig zijn voor besmetting aangetast zullen wor den, indien ten aanzien van het ver voer van levend pluimvee geen maat regelen worden genomen. Van het vervoerverbod is onthef fing mogelijk, hetgeen, door of namens de districtshoofden van de veeartse- nijkundige dienst kan worden ver leend in de vorm van een vergunning die de te vervoeren kippen moet ver- gezeUen. Bovendien moeten van alle dieren waarvoor ontheffing wordt verleend. DE EERSTE HOLLANDSE NIEUWE IS ER! Om 9.42 uur arriveerde gisteren de Scheveningse logger Sch. 9 „Prinses Marijke" met de eerste kantjes Hollandse Nieuwe ln IJmuiden. Hiermede had hij de jaarlijkse haringrace gewonnen. De Katwijkers beschouwen echter de „Karei Doorman", die met veertig kantjes vlak achter de „Prinses Marijke" binnenvoer als winnaar, omdat de „Karei Doorman" eigen vangst aan boord had, terwijl de „Prinses Marijke" slechts de haring van enige .loggers vervoerde. En de matroos trok een revolver ■yiJF EN TWINTIG Amerikaanse treinpassagiers hebben een be nauwd uurtje doorgebracht in een sneltrein die naar Phoenix in Arizona reed. Toen een baby gegon te huilen trok een koopvaardij-matroos een re volver. Hij richtte het vuurwapen op de moeder en commandeerde „Die ba by d'r uit of ik schiet". Toen de ver schrikte moeder met haar gillende spruit naar een andere coupé was ge vlucht, hield hij de overige passagiers onder schot. Toen de trein langs een klein sta tion raasde, liet de conducteur een pa piertje met een boodschap naar bui ten fladderen en in Phoenix stonden de politiemannen klaar om de ma troos te arresteren. de staartveren worden afgesneden, zo dat controle op de naleving van het vervoerverbod gemakkelijk uitgevoerd kan worden. Het vervoer van dood pluimvee, broedeieren, en andere delen van pluimvee, pluimveemest en verpak kingsmateriaal in de grensstreek van 5.5 km. diepte langs de Belgische grens is verboden, zoals dit reeds eer der is bepaald. Zeg het met bloemkool |E GRENSOVERGANG bij het Zwit sers-Italiaanse grensplaatsje Chi- asso is door "Zwitserse boeren versperd met twee ton bloemkool om de terug keer te verhinderen van Zwitserse vrachtwagens, die met goedkopere groenten uit Italië kwamen. Na lange onderhandelingen met de politie en de douane werd de bloem kool verwijderd, grotendeels door huisvrouwen, die dit gaarne gratis deden. Bij hun terugkeer lieten de Zwit serse groentenwagens symbolisch een mand snijbonen bij de douanepost ach ter als belofte om voortaan meer in Zwitserland te kopen. Besparing: 227.500 millioen liter water TJET WATER, dat de New-Yorkers in de laatste zes maanden door de zuinigseidscampagne hebben uitge spaard, zou voldoende zijn om een meer van 65 vierkante kilometer en 3.5 meter diep te vullen, zo verklaar de de stedelijke commissaris voor de watervoorziening. Hij prees de New-Yorkers voor de wijze waarop zij water hadden ge spaard, zoals het in acht nemen van dagen, waarop men zich niet scheert, het bewaren van afwaswater en het laten repareren van lekkende kranen. De Commandant van de Stormschool te Roosendaal reikt een groene baret uit aan een van de cursisten. Naast de commandant, de majoor Gualthé- rie van Wezel, staat rechts generaal Kruis. Op de voorgrond generaal-ma- jaar Sltzen, bevelhebber van het Der de Militaire Gewest. A VOND AAN AVOND was de 34- jarige Douglas Scotte bezig ge weest, zijn toekomstige woning in te richten. Op de dag dat het huwelijk zou plaats vinden wachtte de bruid, de 19-jarige Barbara Ogglesby, twee uren lang in de Mariakerk van Sun- bury aan de Theems. De bruidegom kwam niet opdagen. Toen er al gasten voor de receptie kwamen, besloot men eens een kijkje in de flat te nemen. Daar vond men Scott in nachtkleding op een bed. Hij was buiten bewustzijn en stierf kort daarop in een hospitaal. Het bleek dat hij een te sterke dosis morphine had ingenomen, -klaarblijkelijk omdat hü in de nacht voor de bruiloft de slaap niet spoedig kon vatten. JAP ONGEVEER 500 meter van het vliegveld Twente stortte gisteren middag tegen half 1 'n straaljager in horizontale stand naar beneden. Toen het toestel de grond raakte, vloog het onmiddellijk in brand. Id de Meteor-straaljager bevonden zich de le luitenant-vlieger Jochem Bakker uit Barendrecht en de le luit.- vlieger-waarnemer D. Boer uit Zeg veld. Beiden werden op slag gedood. OnmiddeUijk nadat de Meteor neer gestort was, ontwikkelde zich een fel vuur, waardoor het de bewoners van de vlak bij de plaats van de ramp ge legen boerderij niet mogelijk was hulp te bieden. Het terrein werd door de politie afgezet. Hulpcolonnes van het vliegveld snel den in allerijl naar de plaats van het ongeval, doch konden weinig meer uitrichten. "ïfEERTIG JAAR geleden liet een jon ge dame een trouwring vallen tus sen opschietende denneboompjes langs de Maashese weg te - Venray. Men zocht, maar hij bleef onvindbaar. De denneboompjes groeiden op en wer den bomen. Zij werden door het oor logsgeweld zodanig beschadigd, dat zij moesten worden gekapt De grond werd ontgonnen en er werden asperges op gekweekt. De afgelopen week werd met aspergesteken begonnen en om een van deze witte stengels zat een gouden ring. De ring is bij de danae die hem had verloren terugbezorgd. PEN INWONER van Terneuzen, de 44-jarige P. C. Lammens, lijn- werker bij de Nederlandse Spoorwe gen, is dezer dagen in zijn woonplaats teruggekeerd, nadat hij in Wenen een week gevangen is gehouden door Sov jet-Russische autoriteiten. De heer Lammens had zich op 15 ROUWFLOERS EN ZWARTE DOEKEN hingen voor elke deur en elk venster van de stad. Ondanks verscheidene stortbuien knielden hon derden in gebed neer voor de gesloten kerkdeur. Een week geleden had den dieven ingebroken in de basiliek van Carthago, 25 km. van San José in Costa Rica. Ze hadden een bewaker vermoord en het met juwelen bedekte 12 cm. grote beeldje van Costa Rica's patrones Onze Lieve Vrouw van de Engelen gestolen. Tegelijkertijd hadden ze voor een waarde van ruim zeven millioen gulden aan goud en juwelen, eigendommen van de kerk, medegenomen. Aldus schrijft een reporter van „Time" aan zijn blad. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Overwegend droog, zonnig en warm weer met een kleine kans op onweer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vandaag: Zon onder 20.52 uur. Zondag: Zon op 4.24 uur. Maan op 0-31 uur. Zon onder 20.53 uur. Maan onder 8.09 uur. Maandag: Zon op 4.23 uur. Maan op 0.54 uur. Maan onder 9.35 uur. QVER HET gehele land heen ver- keerden de gewoonlijk zo opge wekte ticos in de diepste droefheid. De „heilige Kleine Zwarte" die vol gens overlevering door de heilige Maagd aan een negermeisje was ter hand gesteld meer dan 300 jaar gele den bij de plaats waar de kathedraal staat, is de meest vereerde beeltenis van Costa Rica. En de Costa Ricanen poogden alle hoop te putten uit een legende, die vertelde dat in het koloniale tijdperk de beeltenis ook al eens verdwenen was, om aldra terug te keren. Maar toen de dagen verstreken zon der dat er iets gebeurde, begon de hoop te tanen. Plaatselijke speurders schenen nergens voet aan de grond te krijgen. Toen werd de Federale Politie van de Verenigde Staten ter hulp geroepen en deze zond een be ambte uit Washington. Zijn aankomst bood stof tot de wild ste geruchten: de oogballen van de dod bewaker zouden per vliegtuig naar Washington gezonden zijn omdat men daarin een beeld zou kunnen ontdekken van de laatste man, door d^ vermoorde bewaker in leven gezien. De Man uit Washington zou bloed honden hebben meegebracht, die al een spoor van de verdachten zouden hebben geroken. In werkelijkheid echter was de de tective minder opmerkelijk aan zijn onderzoekingen begonnen. Hij was met een loupe en wat vingerafdruk poeder naar de gesloten deur gegaan. En toen hij met zijn werk gereed was, verzocht hij, de deur te ontsluiten. De trieste Padre Carlos Galves, pas toor van de basiliek, verzamelde een groepje helpers en men betrad de ba siliek om meteen maar alles gereed te leggen voor de H. Mis van de vol gende dag. Drie van de schoonmakers be gonnen de gangpaden te beze men en uit te stoffen. De ver schrompelde Claudio Aguilar, met z'n gebogen schouders, die eigen lijk arbeider op een nabijgelegen boerderij is, ging aan 't werk op de preekstoel. Na een poosje kwam hij naar beneden, sleepte een ladder aan en klom op het klankbord. Later verklaarde hij: ,,'t Was er donker, maar ik had zo het gevoel, dat er iets in een hoek zat. Ik stak er mijn hand naar uit en voelde iets. Ik be gon te beven." Op Claudio's uit roep „Ik zie het! Ik zie het!" kwa men alle anderen aanrennen en ze troffen hem aan met in zijn hand het grpen-zwarte beeldje van Onze Lieve Vrouw van de Engelen. NACHTMIS. CVP HET NIEUWS van de ontdek- king raakte het hele land in op gewondenheid. Aldra waren alle we gen naar Carthago opgepropt met pelgrims. Te voet, in ossenwagens en auto's. Voor zich zagen ze bossen vuurpijlen de lucht inschieten, vreug de-uitingen van de opgewonden Car- thaginezen. Tegen middernacht arriveerde Pre sident Otilio Ulate om zich bij de me nigte te voegen, die in de basiliek Mei met andere Nederlanders naar Salzburg gegeven, om daar een con gres van esperantisten bij te wonen. Na afloop van het congres, bracht het gezelschap een bezoek aan Wenen. De heer Lammens is daar het gezelschap kwijtgeraakt. Hij is toen aan het dwa len gegaan, zoals hü bij zijn terugkeer in Terneuzen heeft meegedeeld, en werd op een gegeven ogenblik in zijn kraag gepakt door enige Russen. De heer Lammens zegt, dat hij in een auto is gezet en naar een gevan genis is gebracht. Bij zijn arrestatie heeft de Nederlander enige klappen opgelopen, waardoor enige van zijn tanden sneuvelden. De gevangene was zeer overstuur. In de gevangenis waar men hem heenbracht, hebben Russen, volgens de heer Lammens hem een injectie gegeven, waardoor hij enkele dagen buiten kennis is geweest. Hij is ook nog enige dagen opgenomen in het ziekenhuis der gevangenis. Hij ver bleef daar in een kooi. De gevangene is naar hij zegt. op kunstmatige wijze weer tot bewust zijn gebracht en toen verhoord. Toen bleek, dat men hem van spionnage verdacht. De Nederlandse consul te Wenen, de heer J. H. C. Schouten, die door de leden van het 'gezelschap Nederlandse esperantisten was gewaarschuwd, dat hun landgenoot was verdwenen, stel de een onderzoek in. Hij slaagde erin de heer Lammens uit de gevangen schap te verlossen. Maandag jl. werd deze vrijgelaten. Hij verblijft thans in een zieken huis. WAT gaat België morgen doen? Voor de derde maal binnen 1 jaar tijds is ruim een half mil lioen kiezers opgeroepen naar de stembus. Op 26 Juni 1949 moest men een nieuwe Kamer en Se naat vormen. Het bizondere daar bij was, dat de vrouwen voor het eerst aan de stemming deelnamen. Op 12 Maart van dit jaar ging men „Ja" of „Neen" stemmen met betrekking tot de terugkeer van Koning Leopold. En morgen zul len dan Kamer en Senaat weer vernieuwd moeten worden, waar bij echter de vraag „Voor of tegen Leopold" een zeer belangrijke rol speelt. Hoe staan de stukken momen teel? In de Kamer op de 212 le den: 105 katholieken, 66 socialis ten, 29 liberalen en 12 communis ten. In de Senaat op de 175 leden: 92 katholieken, 53 socialisten, 24 liberalen en 6 communisten. De katholieken beschikken dus niet, over een absolute meerderheid in de Kamer er ontbreken twee aetels aan wel in de Senaat. Ze hebben nu echter alle hoop, ook in de Kamer volledig het heft in handen te kunnen nemen. Op grond van de uitslagen van 12 Maart heeft 15 procent der kie zers, die de C.V.P. in 1949 niet stemden, toch zijn voortkeur voor de terugkeer van Koning Leopold te kennen gegeven. Tot die 15 pro cent behoren stemmers op de z.g. Vlaamse Concentratie, een scheur lijst, die thans niet aan bod komt. Verder veel Vlaamse liberalen en wellicht ook een aardig getal Vlaamse socialisten. Om de kans op een absolute katholieke meer derheid te verminderen, hebben socialisten en liberalen in de pro vincies Limburg en Luxemburg zich aaneengesloten. Daarbij be kommerden ze zich niet om be ginselen of programs. Men is één in de afkeer van de C.V.P. en van Leopold. Dat is belangrijker dan het principe. Veel echter kan dit niet betekenen op de totaaluit slag. De voor de C.V.P. gunstige factoren wegen ongetwijfeld zwaarder. Er bestaat grote kans op een absolute C.V.P.-meerder- heid in Kamer èn Senaat. Ook in socialistische en liberale kringen twijfelt men daaraan nauwelijks. Maar zo zegt men er onmid dellijk bij dat wordt toch nooit een scherp afgetekende meerder heid. Het zal er een zijn net over het "zndje heen. En zo'n meerder heid mag het niet aandurven, de Koning terug te roepen. Ja, de Koning zal het zelf niet eens wil len! R/IERKWAARDIG, dat men dit begrip „meerderheid" nu ineens weer zo scherp onder de loupe gaat nemen. Toen de socialisten in de vorige eeuw opkwamen voor het algemeen kiesrecht, zeiden de tegenstanders: „Hoe kan men het domme getal laten regeren? Men moet de stemmen niet tellen, maar weg ;n" Die tegenstanders zagen over het hoofd, dat bij de me ningsvorming onder de massa in een vrije, democratie toch ook al tijd een proces van beïnvloeding en leiding plaats heeft, waarbij de stem.: en van de knappen en ge- wieksten van zelf zwaarder gin gen wegen. Natuurlijk is dit ooi geen volmaakte methode voor het vaststellen van .beslissingen. het gevaar van overwicht der de magogen ligt altijd op de loer doch de methode, waarbij de min derheid de meerderheid ringe loor', is zeker veel minder aanbe velenswaard. Nu ziet men het echter gebeu ren. dat de Belgische socialisten de stelling gaan opzetten: „Er was op 12 Maart wel een meerderheid voor dc Koning, er zal straks wel licht een absolute meerderheid zijn voor de C.V.P., maar de min derheid is toch zo belangrijk. Men mhet de stemmen van Brussel en Wallonië zwaar laten wegen...." Zo verloochenen de socialisten een der grondtrekken van het de mocratische kiesstelsel. En ze gaan nog verder, ze dreigen met buitenparlementaire actie, ze mo biliseren ,de vakbonden voci de politieke strijd en schuwen daar bij het samengaan met de com munisten niet. Hierdoor dreigt Be.gië een du bieuze plek te worden in het West-Europese democratische front. (vervolg op pagina 2, kolom 1) O. L. VROUW VAN DE ENGELEN. Na de bezems, de vuurpijlen. :at opgepakt. Mgr. Sanabria, de aarts- Disschop, droeg de H. zat bisschop, droeg de H. Mis op. In een schitterende verlichting en gevat in een stralend schrijn boven het altaar glimlachte de zwarte Ma donna weer neer op haar kinderlijke vrienden. Niemand dacht in de eerste uren aan de moord op de eenzame bewaker en aan de verdwenen schatten die nog niet werden gevonden. Misschien maakten de politie en de aartsbis schop er een uitzondering op. WIJZIGING STEKBIETEN- VERORDENING Na ingewonnen adviezen achten G. S. het noodzakelijk de Stek- biéten-verordening zo te wijzigen, dat ondubbelzinnig komt vast te staan, dat de verordening ook op de telt van snijbiet voor zaadwin ning van toepassing Zij doen daartoe een voorstel aan de Staten. yOOR DAG EN DAUW begon giste ren Scotland Yard de jacht ach ter een moordenaar in Londen. Hij is de man, die in het Paddington-hotel de 22-jarige Agnes May Walsh om het leven bracht. Het lichaam van de vermoorde toonde sporen van zware mishandeling en het meisje was be roofd van een klein bedrag al wat in het tasje aanwezig was haar polshorloge en twee ringen. De politie acht deze zaak zo belang rijk, omdat de moord naar zich voor doet als een beschaafd, vriendelijk man. die echter plotseling moordzuch- t./e neigingen vertoont. Men vreest Jar c" mee --oorden zullen vol gen. wanneer men er niet in slaagt hem spoedig achter de tralies te bren gei.

de Stem | 1950 | | pagina 1