Twee Fireflies stortten in zee dkeigt crisis rs JK Woningnood maakt Toon Hermans straatzanger AMA I in Brits-Franse strekkingen? Beide piloten van M.l.d kwamen om Moordaanslagen „en gros" in Chartres IJzendijke beleefde een prachtige kermis Lamswaarde krijgt marmeren H, Hartbeeld Ik zing cp dc stoep Benelux en Europa art '/■Sfre**/ 5 STER ie brave irstelling rstelling ESTE Engeland en het Plan Schuman Zonnig Tragische vliegramp bij Scheveningen Truman vraagt geld voor wapenhulp Vogelpest in Barneveld De slachtoffers Overslag heeft beroemde schoolbanken 25 Juli wordt Ypelaar in gebruik genomen Een wielerkoers, schietingen en een mooi stuk muziek De colorado-kever in Zeeland Om het Walcherse vliegveld ABDIJ SION IN DIAMANT „HET IS TOCH EEN ELLENDIG HUIS Toen het pierement stond te „harry-lijmen", viel de bijl der Wet „Tien jaar geleden werd ik verliefd op haar" IVef iets Voor Toon Zo kweekt Moskou verraders Dr. Hirschfeld gaat 1 Augustus heen -w en opgege- t concurre- HULST 17. Bred# F 147.— 95— 139— 215— atglitlsglds. IREAUX Tel. 6138; 8477. lita. Joan Lor- et gangsterdom irmhartige wij- boven 18 Jaar. >ndag 2.30, 8 u. Stanley Kramer n; pperen) Steve Brodie, d wards. ma: jortage van bet i H. M. Konin- .H. Prins Bern- c. Toeg. boven ig: 7. 9.15 uur; uur. 332-0 t.m. Donderdag nd Juni: Milland, Robert Donlevy in het :n der Sahara: ur en Zondag- 18 jaar. ZESDE JAARGANG No. 1704 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tél.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J Aernoudts C, J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr' 8. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Abonne- xentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal >er post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet-' oostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. -■ostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse .bonnementen worden op aanvraag verstrekt. a oW a Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 2 JUNI 1950 advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0-60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintjewordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om "redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ddnviaag versireKi. voor vjoa, r7 AC- i f 99471 iureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 68, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35, TERNEUZEN.. Axelsestraa tN DE hoofdsteden van Frankrijk, 1 Nederland, België, Italië, Luxem burg en West-Duitsland zullen van daag tegelijkertijd officiële verklarin gen var. aanvaarding der beginselen van het plan-Schuman worden uitge geven, zo wordt in gezaghebbende kringen te Bonn vernomen. Te Lon den zal dezelfde verklaring worden gepubliceerd, indien de besprekingen, welke thans tussen de Franse en de Engelse regering worden gevoerd, vóór heden tot een resultaat zouden leiden. Inmiddels zond gisterenmorgen En geland een nota aan Frankrijk over de voorwaarden, waarop de Brits, Re gering bereid is deel te nemen aan de besprekingen. Deze nota, waarop laat in de avond Frans antwoord werd verzonden, schijn' in de Franse hoofdstad grote ontsteltenis te hebben verwekt. „PANIEK" IN LONDEN. rGEN middernacht werd uit Londen bericht, dat de Franse antwoordnota was ont vangen. De inhoud daarvan gaf onmiddellijk aanleiding tot zwa re conferenties, waarbij zelfs Bevin, die momenteel in een ziekenhuis verblijft, werd be trokken. De Franse Regering zou te kennen gegeven hebben eventueel het Plan-Schuman te zullen doorzetten zonder Enge land. Men neemt aan, dat het niet bereiken van een compro mis een ernstige crisis in de Frans-Britse betrekkingen tot gevolg zal hebben. De Franse regering zou voorne mens zijn heden tesamen met de Be- nelux-landen, Italië en West-Duits land een verklaring te publiceren. In hoeverre Engeland wil trachten deze verklaring op te houden, is nog niet duidelijk, evenmin of zij met deze verklaring accoord is. DE VERKIEZINGEN in Albanië to nen een uitslag met een percentage van 89.6 tot 99..99 voor de Regering, de enige, die candidaten stelde. PRESIDENT AURIOL zal met zijn echtgenote in de tweeede helft van Maart 1951 een statie-bezoek aan Washington brengen. Hij zal wellicht ook naar Canada gaan. H. M. DE KONINGIN en Z. K. H. Prins Bernhard brachten gisteren een officiéél bezoek aan enkele plaatsen van de provincie Drente. MARIENBORN is weer het toneel van een door de Sovjets veroorzaak te verkeersopstopping. Meer dan hon derd vrachtwagens wachten op con trole. DE STAKING van de jongelui, die weigerden medisch te worden ge keurd na de Pinksterdemonstratie is opgeheven. Het Niemandsland tussen de sectorengrensen bij Lübeck begint weer normaal uit te zien. 2 H. DE PAUS schonk 15.000 mark aan het fonds voor de nagelaten be trekkingen van de 77 mijnwerkers, die hij de ramp te Gelsenkirchen om kwamen. EEN VLIEGTUIG van de Amerikaan se Marine verongelukte gisteren op de basis te Quonset (Rhode Island). Negen van de elf inzittenden vonden de dood. TRUMAN zei tijdens een persconfe rentie, dat de wereld dichter bij de vrede is, dan op welk ogenblik ook van óe afgelopen vijf jaren. '^kRUS IN ARNHEM" werd giste- cfn ^tegenwoordigheid van de Fran se ambassadeur in Nederland te Arn- em enjg 0fficiëel vertoon ge opend. ?E EERSTE NIEUWE HARING is "?erweg naar ons land. Van onge- 5es «jagers" van de vloot weet ™cn de ligging. In de loop van deze morgen wordt de winnaar van de „ha- rmg-race" in de haven verwacht. DE-RODE RIVIER" bij Winnepeg is «rh 5 meter gezakt. Aan water- itcnade is geraamd een bedrag van 17 miUioen dollar. DE ZAAK WESTERLING zal 10 Juni •s. aoor de districtsrechter te Singa pore worden behandeld. LAND kreeg gisteren officieel „v,™' 'wee Amerikaanse oorlogs- Pen, de „Van Amstel" en de „Bit- Dr. van Kleffens hield bij deze egenheid een rede te Boston, waar de overdracht plaats vond. fonn^P?Sï-is: een briet Per gramo- PTrS 11 nieuwste snufje van de W„' kan,men vanaf 1 Juli a.s. be- Ahet hoofdpostkantoor van Amsterdam en Rotterdam. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Dr»°g en zonnig weer, maar in npi Zuiden van het land af en toe overdrijvende wolkenbanken. Iets oogere temperaturen. Matige, nu dan vrij kraehtige wind uit Uostelljke richtingen. Vandaag: Zon onder 20.50 uur. Maan op 23.56 uur. Morgen: Zon op 4.25 uur. Maan onder 6.42 uur. De RUST VAN DUIZENDEN BADGASTEN die gisterenmid dag op Scheveningen genoten van het fraaie zomerweer, werd om vijf minuten voor half vier gestoord, toen plotseling twee Firefly-vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst uit een vrijwel wolkenloze hemel naar beneden stortten. De toestel len werden respectievelijk gevlogen door korporaal-vlieger Jack Harold Verveer uit Utrecht en Jacobus van Kleef uit Zuid-Schar- woude. Beiden kwamen om het leven. TJEEDS de gehele middag waren een viertal Fireflies in de omge ving van het vliegveld Valkenburg aan het oefenen geweest in formatie- vliegen en aanvalsoefeningen. Om streeks drie uur ging de formatie van vier uiteen in twee formaties van twee om aanvallen in groepsver band op elkaar uit te voeren. Enige mijlen uit de kust, vlak voor de Scheveningse boulevard zou de formatie van vier weer gevormd wor den en de leider gaf daartoe het sein door te „waggelen". De ene groep van twee zou zich daartoe weer naast de andere voegen en bij deze manoeu vre moeten waarschijnlijk twee vlieg tuigen van de ene groep elkaar ge raakt hebben. Volgens het vliegveld Valkenburg hadden de vliegtuigen on derling geen radio-verbinding, van daar het „waggelen" van de leider, EEN VLIEGTUIG VLOOG NOG DOOR. DEN DER Fireflies kwam direct in spiralen naar beneden en stortte ongeveer twee mijl voor de haven in zee. Het andere vliegtuig vloog nog even Noordwaarts door en geraakte even in een vrille, waaruit de bestuur der het voor een moment kon op trekken. Direct daarop begon de Fi refly weer te vallen, doch nog een maal wist de bestuurder zijn toestel voor een kort moment recht te krij gen, enige honderden meters boven zee. Onmiddellijk daarop viel het toe stel echter loodrecht naar beneden en verdween direct in de diepte. Het eerste toestel explodeerde, toen het in zee stortte en een zwarte wolk van brandende olie en benzine steeg van de plaats op. Deskundigen die het ongeval zagen gebeuren waren, af gaande op de manoeuvres van de vliegtuigen na de vermoedelijke bot sing, van mening, dat het eerste vlieg tuig aan een vleugel geraakt is door de staart van het tweede. REDDINGSPOGINGEN. TYE LOGGER SCH 63 was de eerste die de haven van Scheveningen verliet voor reddingspoginge:., direct daarop gevolgd door de reddingboot Arthur. Op het strand had inmiddels een Tom-boot van de politie, bemand met twee agenten en een burger zee gekozen. De zandzuiger „Banka", die ter plaatse voor de kust voer. viste betrekkelijk kort na het ongeval een tankje van ongeveer 30 a 40 centi meter van een der vliegtuigen op. Van de vliegtuigen zelf en van de piloten is niets teruggevonden. De twee andere Fireflies vlogen kort na het ongeval over de plaatsen waar de vliegtuigen zijn neergestort, kort daarna geassisteerd door een Mitchell van de M. L. D. van het vliegveld Val- rpE ENSCHEDE is de 35-jarige fa- brieksarbeider H. de L. gearres teerd, die tot viermaal toe getracht beeft zijn vrouw van bet leven te be roven. Ongeveer een half jaar geleden zet te hij, toen hij 's morgens zijn woning verliet en zijn vrouw nog sliep, de gaskraan open. Enige uren later kreeg Tij echter spijt en keerde terug, doch het bleek, dat zijn vrouw geen gevol gen van zijn daad had ondervonden, doordat de kraan slechts ten dele ge opend was. Enige tijd daarna probeerde hij zijn vrouw te vergiftigen door loog in haar thee te doen. Nadat zijn vrouw van de thee gedronken had, bemerkte zij de vergiftiging De L. heeft toen zijn vrouw direct een fles melk laten drinken, waardoor de gevolgen be perkt bleven tot inwendige verbran dingen. Een derde maal deed de L. koper sulfaat op het brood van zijn echt genote, doch zij bemerkte dit tijdig. Tenslotte poogde de man zijn vrouw en zichzelf van het leven te beroven door voor het naar bed gaan de gas kraan open te zetten. Ook deze laat ste poging mislukte echter. De zaak kwam uit, doordat buren van de verschillende pogingen hoor den en daardoor ook de politie er lucht van kreeg. De L. heeft een volledige bekente nis afgelegd. rpRUMAN heeft gisteren het Congres verzocht 1.222.500.000 dollar be schikbaar te willen stellen voor het tweede jaar van het program van Wa penhulp. Aan meer dan een dozijn landen zal hulp worden verleend. De leden van het Noord-Atlantisch Verdrag, die wapens zullen krijgen, zijr Engeland, Frankrijk, Italië, Bel gië, Nederland, Luxemburg, Denemar ken, Noorwegen en Portugrl. Laatst genoemd land komt voor de eerste keer op de lijst voor. /BISTEREN werd te Barneveld een geval van pseudo-vogelpest gecon stateerd. Door deskundigen werden direct de nodige maatregelen getrof fen. Het nieuws was in Barneveld het gesprek van de dag en men ziet met grote zorg de toekomst tegemoet, om dat te Barneveld en in de ganse wij de omgeving het ene bedrijf aan het andere grenst. TLJET DE K-80 is omgekomen de korporaal-vlieger Jack Harold Verveer uit Utrecht. Hij werd 22 Mei 1927 in Semarang geboren. Met de K-84 kwam om de korpo raal-vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid-Scharwoude. Hij werd daar geboren op 17 Januari 1928. Beiden traden 3 Mei 1948 als leerling onderofficier-vlieger in dienst van Marine Luchtvaart dienst. Zij ontvingen hun oplei ding op Woensdrecht en Gilze- Rijen. Op 1 April 1950 werden zij tot korporaal bevorderd. Beiden waren ongehuwd. Zowel de moeder van Verveer als die van v. Kleef is weduwe. R.. L P. kenburg. Hun nasporingen waren ech- t. tot dusverre, evenals die van de uitgevaren reddingsvaartuigen vruch teloos. De opsporingswerkzaamheden zijn gisterenavond voorlopig beëindigd. De bemanning van de zandzuiger „Banka" is er in geslaagd om precies TTET GEMEENTEBESTUUR van Overslag ontving dezer dagen een uitnodiging van het Rijksmuseum voor levering van oude schoolbanken van de O. L. school alhier. De schoolban ken zouden aldaar worden gebruikt tot het inrichten van een ouderwets schooltje. De banken zullen dezer da gen door het gemeentebestuur worden overgedragen. Reeds vroeger werd door het museum een aanvraag ge daan om de grenspalen uit de Oos tenrijkse tijd te mogen overnemen. De palen welke thans nog steeds in het dorp aan de Nederlands-Belgische grens staan wil het gemeentebestuur echter niet missen daar deze reeds honderden jaren oud zijn. Twee dagen daarvoor afscheid van Dongen IJ ET STAAT THANS VAST, dat het Tl vertrek van de professoren en se minaristen van het Klein Seminarie „Vpelaar", dat ongeveer 5 jaar in Dongen ondergebracht is geweest, niet zonder meer zai plaats hebben. Van het gemeentebestuur en de in woners zal wel degelijk afscheid wor den genomen, waaibij dank zal wor den gebracht voor het genoten ver blijf. Men stelt zich voor dit te doen op Zondag 23 Juli e.k. Twee dagen na dien zal het nieu we seminarie onder Nw. Giuneken plechtig door de bisschop-coadjutor, Mgr. Jos Bueten, worden ingezegend en ook de kapel, een schenking van de Dungense bevolking. Op 23 Juli wordt dan om 10 uur in de St. Laurentiuskerk te Dongen door de regent van „Ypelaar", Mgr. P. Sweere, met assistentie van pro fessoren, een solemnele Hoogmis op gedragen, waaronder de studenten de gezangen zullen uitvoeren. Waar schijnlijk zal ook nog een afscheids bijeenkomst worden gehouden. Wij vernemen nog, dat een typo- giafiscl. goed verzorgd boekje zal verschijnen over de geschiedenis van het Bredase Klein Seminarie. Hier aan verleenden o.m. hun medewer king prof. de Lepper van het O. L. Vrouwe Lvceum te Breda, oud-profes sor van „Ypelaar", rector A. Scheer- makers uit deze stad en professor Dellepoort van het Klein Seminarie. boven de plaats, waar een van de toe stellen is neergekomen, een boei te plaatsen. Deze wist zij zo juist te be palen door het anker even in de wrak stukken te laten grijpen. Vandaag zullen berginsvaartuigen van de Kon. Marine proberen de wrakstukken te lichten. TYE KERMIS te IJzendijke mocht zich weer in een grote belangstel ling verheugen. Het weer, dat zich aanvankelijk niet van zijn beste zijde liet zien. heeft zich echter goed ge houden en vooral Dinsdag was het een uitgelezen kermisdag Vooral na afloop van de koers zag men pas wat een mensenmassa de plaats binnen stroomde. Zaterdag was door de schuttersver eniging ,St. Sebastiaan" een schieting uitgeschreven op de staande wip. Door de straffe wind was het moei lijk de vogels te raken. De hoogvo gel moest dan ook worden verloot en kwam aan O. Goethals, Waterland kerkje; ie zijvogel P. Dellaert, 2e zij vogel H. van Canneijt. Ie kalvogel E, Dumoleijn. Philippine; 2e kalvogel P. van Vooren, Biervliet. Zondag, ie Pinksterdag, was er een internationale voetbalmatch tussen Dosko uit Bergen op Zoom en F. C. Knocke (België), waarover wij reeds schreven. Des avonc! gaf het muziekgezelschap „Geduid Overwint" een schitterend concert op de Markt. Na ieder nummer moest het gezel schap een daverend applaus in ont vangst nemen. Ook de schutters had den zich die dag weer niet onbetuigd gelaten. De hoogvogel werd geveld door L. de Vilder; le zijvogel Th. van Damme. Koewacht; 2e zijvogel A. Suij Koewacht: le kalvogel Alb. v. Cau- teren. 2e kalvogel Fl. de Meij; le kl. kalvogel J. Clarijs, 2e kl. kalvogel A. van Pottelberghe, Koewacht. Maandag was het de dag voor de dansliefhebbers en ook voor de kin deren was er op het kermisterrein volop te genieten. DE WIELERKOERS. ter van Bönninghausen het startschot gelost. Reeds in de 3e ronde trok Wagtmans er tussen uit, samen met Mt Roks vergrootte hij geleidelijk aan de voorsprong In de 6e ronde hadden zij hun voorsprong opgevoerd tot 2 min. 5 sec. P. Verwijmeren volg de de leiders op een afstand van 300 m. Deze renner heeft een buitenge woon mooie prestatie geleverd, door geheel de koers alleen achter de lei ders aan te rijden en als derde over de finish te gaan. Door bandenpech en te grote achterstand moesten vele renners de strijd opgeven. Een 20-tal renners hebben de koers uitgereden. De uitslag gaven wij reeds eerder. De heer A. Calon dankte als voor zitter van „Gemeentebelang" de jury leden, de rijkspolitie en de afdeling van het Ned. Roode Kruis voor hun welwillende medewerking, om deze koers zo perfect te doen verlopen. rpWEE OPNAMEN van het pittige groepje Nederlanders, dat deel nam aan de bedevaart van negendui zend studenten naar Chartres. Aan de betekenis van deze ocht wijdde onze Parijse correspondent in ons nummer van Dinsdag jl. een uitvoerige corres pondentie. p\E grote invasie-golf van Colorado- kevers op de Zeeuwse kusten -is succesrijk afgeslagen door de Planten- ziektenkundige dienst en de schoolkin. deren. Alle aangespoelde kevers zijn zover kon worden nagegaan op geraapt of met D.D.T. onschadelijk gemaakt Toch is de waakzaamheid niet verslapt. Sinds Dinsdag trekken de controleurs van genoemde dienst de aardappelvelden door en allerwege zijn de aardappeltelers ook aan het sproeien geslagen. Er is goede hoop, dat de aardappel oogst in Zeeland, althans door de ke vers, geen gevaar loopt. IYE gemeentebesturen op Walcheren en Zuid Beveland zijl, door het college van Gedeputeerde Staten te gen a.s. Dinsdag in het Schuttershof te Middelburg uitgenodigd voor een bespreking over de aanleg van een vliegveld in de Zuid Watering bij Ritthem. Wil men tot die aanleg komen dan zullen de gemeenten op beide eilan den in de beurs moeten tasten. Op genoemde bijeenkomst zal nu besproken worden, welk aandeel in de kosten iedere gemeente heeft. JYE DINSDAG was wel het hoogte punt van de kermis. Toen konden we weer genieten van een wielerkoers voor amateurs. Er verschenen 37 renners aan de start. De belangstel ling van de sportliefhebbers was enorm. Overal langs het parcours stonden de mensen om het evenement gade te slaan en de renners aan te moedigen. Om 2.30 uur werd door burgemees- TVE BEKENDE meest Noordelijk ge- legen Abdij van de E.E.PP. Trap pisten, de „Abdij Sion" te Diepeveen, vierde gisteren het diamanten jubi leum. Tevens herdacht de eerste abt dr. Gabriël v. d. Moosdijk, afkomstig uit Someren (NBr.) de dag, waarop hij 50 jaar geleden het H. Priester schap ontving. 's Morgens werd door Johannes Kar dinaal de Jong, die destijds tesamen met de jubilerende abt te Rome stu deerde, een pontificale H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Daarbij waren vele hoge geestelijke en we reldlijke autoriteiten aanwezig, w.o„ minisfter Rutten. Na de H. Mis was er in de aula van de abdij een druk bezochte receptie. Ter gelegenheid van het zilve ren priesterfeest van Pastoor Uytdewilligen A ,S. ZONDAG is het groot feest in Lamswaarde, want de herder der parochie viert dan zijn zilveren pries terfeest. Pastoor Uytdewilligen hoewel sinds Augustus 1948 pastoor in Lams waarde is geen onbekende in het Z. Vlaamse land, want 10 jaar o.m. was hij kapelaan in Hulst. In Lamswaarde was wel een en an der te doen. Kerk, pastorie en kerk hof vertoonden tekenen van verval, maar met energie werd de restauratie en het herstel aangepakt. HET FEEST P)E PAROCHIANEN zullen van dit jubileum een groot feest maken en des morgens om half 6 zullen de klokken reeds luiden. Om half 7 is er een H. Mis met algemene H. Com munie en om half 9 wordt een grote stoet geformeerd, die de beminde her der van de pastorie naar de kerk zal begeleiden. Om 9 uur is de plechtige H. Mis met feestpredicatie door pater H. Breukers uit Nijmegen, die op 1, 2 en 3 Juni een triduum voor de parochie gegeven heeft. Om 11 uur een gelezen H. Mis, om 1 uur een plechtig Lof. waaraan weer alle organisaties in groepsverband deelnemen. HET HOOGTEPUNT IJET HOOGTEPUNT van de feest dag is de onthulling van een door de parochianen geschonken H. Hartbeeld, dat ontworpen en vervaar digd werd in de ateliers van Fratelli Balderi te Pietra Sancta bij Carrara. Dit beeld is gehouwen uit wit mar mer en geplaatst op een voetstuk naar ontwerp van de heer van Driesche ui'. Hulst. Het heeft moeite gekost om dit beeld no; tijdig in Lamswaarde te krijgen, maar dank zij de medewer king van de heer en mevrou*" H. Pi- cavet uit Hulst, die him expediteuren inschakelden, werd het beeld naar de Zwitserse grens gebracht en per trein naar ons land vervoerd. Na de onthulling van dit schitte rende monument is er om 3 uur een kinderhulde in het patronaat. Om 5 uur vindt in het patronaat een grote huldiging en receptie plaats. „Vrijheid Eendracht" verleent dan muzikale medewerking. Geschenk der parochie. "TOON HERMANS zal, gedwongen door het Bureau van Huis- 1 vesting te Amsterdam, een tijdje straatzanger moeten wor den. Hij is gestart met een liedje: „Ik zing op de stoep". Oor zaak van deze toestand? Volgens Toon Hermans zelf: hij huurde een huis met inboedel, waarvoor garantiesom van 6 mille, van een dame, die voor 2 jaar naar Afrika ging. Volgens het Bureau Hermans kocht voor een veel te hoge prijs een inboedel inclu sief het „recht" van bewoning van een hem niet toegewezen huis, terwijl de dame in kwestie „nooit meer terug komt". ruiming in scène gezet. De heer Her mans en zijn echtgenote met de drie jarige Michel en de 1-jarige Maurice namen op twee stoelen voor de huis deur plaats en toen klikten de came- ZE WAS ZO MOOI LIET BERICHT, dat de Amsterdam se kleinkunstenaar Toon Hermans gisterenmorgen uit zijn woning aan de Churchill-laan te Amsterdam zou worden gezet, had niet alleen de pers maar ook vele buurtbewoners en vele voorbijgangers naar het huis gelokt. Talrijke kunstbroeders en -zusters wa ren gekomen om de gerechtelijke ontruiming van nabij mee te maken. In afwachting van de komst van de heren van het Centraal Bureau Huis vesting werd de tijd gekort met aller lei kwinkslagen. Terwille van de pers fotografen werd een klein stukje ont- IYE HEER HERMANS vertelde Za- terdag voor Pinksteren de aan zegging te hebben gekregen, dat hij het huis uit moest. Hij heeft nog een brief aan de burgemeester geschre ven, waarin onder andere staat: „Tien jaar geleden werd ik ver liefd' op haar en al was zij niet jong meer, ze was mooi en ik ging van haar honden, bezong haar in tientallen lief desliedjes. TYRIE welgedane katers zijn ruim een jaar de enige bewoners geweest van een huis van 16 ka mers te Providence in de Noord- Amerikaanse staat Rhode Island. Mevrouw Sophie Howard had het zo in haar testament beschikt en haar dienstmeisje kwam zo nu en dan naar de dieren kijken. De Rechtbank was echter van mening, dat het huis beter door mense lijke wezens bewoond kon wor den en heeft de katten er uit ge zet. Zij (Amsterdam) was mijn stad ge worden. Nog is zij mijn stad, maar als morgen voor mijn deur het piere ment staat te „Harry-Limen", dan valt de bijl der wet". BONTJAS EN GUITAAR. TpEGEN HALF ELF was 't dan in derdaad zover: Een deurwaarder en assistent van het C .B. H. versche nen met de officiële papieren. „De pers wordt verzocht het theater te verlaten", zei Toon Hermans en daar na voltrok zich hetgeen gerechtelijke ontruiming heet. Nog even poseerde de kleinkunstenaar met een bontjas onder zijn ene en een guitaar onder zijn andere arm, moedeloos tegen de deurpost leunend, voor de fotografen. En hierbij Sprak hij: „Ik ben blij, dat ik er eindelijk uit ga, het is toch een ellendig huis." Hermans tijdelijk onderdak aangebo den. Hierbij drukken_ we nog het liedje af, waarmee Hermans volgens Het Pa rool zijn nieuwe loopbaan startte. „Hier sta ik op de stoep, op deze morgen, Mijn hoofd vol zorgen. Ik ben op straat gezet. En voor m'n huisdeur staat een hele grote wagen. Hier helpt geen klagen. Ik wor' op straat gezet. De sterke armen van de wet, die sjouwen met m'n meubilair, Ik zing m'n liedje op de stoep, 't staat een tikje ordinair. En ik zeg dan voor de laatste maal de hele buurt „Tabeh", Sa beim Abschied leise: „Mokum, neem maar vlug m'n boeltje mee. Daar gaat m'n piano naar buiten, Plus de bedjes van m'n spruiten. En nou kan ik op de straat gaan fluiten „Tabeh Amsterdam". Ik huur een poffertjeskraam in Zandvoort aan de Zee, Maar neem m'n hart vol liefde voor Mokum mee. Daar gaat m'n schrijfbureau, m'n canapé, Sag beim Abschied leise: „Mokum tabeh!" TOON HERMANS. JYE geboortedatum van de Bene- lux-Unie is al enige malen verschoven. Het zou nu 1 Juli 1950 worden en.... het wordt 1 Juli 1950 niet. Dat staat nu vast. Wel wordt er hard gewerkt door ambtenaren en commissies, om alles op papier klaar te krijgen. Maar nu zegt men: de onzekere politieke toestand in België maakt het onmogelijk, thans deze ver strekkende beslissing te nemen. Als er echter geen vuiltje aan de Belgische politieke hemel was, zou er wel een ander motief naar voren geschoven zijn, geloven we. Want we mogen ons niet verhe len, dat de moeilijkheden nog groot zijn. Vooral baart het zorg, dat sinds de inwerkingtreding van de Voor-Unie de Nederlandse schuld aan België weer sterk op gelopen is en wel van 70 millioen tot 84 millioen gulden. Hiermee raken we tevens aan het feit, dat de totstandkoming van de Bene- lux-Unie niet losgedacht kan wor den van de groei der West-Euro- pese eenheid. De Benelux mag de ze groei een stuk vooruit zijn ze is dat ook maar op de duur kan ze zich toch moeilijk doorzetten, als de eenheid in groter verband niet naderbij wordt gebracht. QVER die eenheid nu worden ze ker veel behartenswaardige woorden gesproken. Er zijn rap porren en plannen bij de vleet. Maar het schort nog altijd aan de ware gezindheid. Men blijft te veel denken in de oude nationale stijl, welke een inbreuk op de eigen souvereiniteit ten bate van het grotere geheel niet verdraagt. Men klampt zich nog al te zeer vast aan bestaande voorsprongen of ogenblikkelijk lokkende voorde len, zonder te beseffen, dat men daarmee op de duur toch ook ln eigen vlees snijdt. De Benelux Is noodzaak, de West-Europese eenheid Is nood zaak. Geen land kan voor zich al leen een bloeiende welvaart op bouwen, terwijl rondom wanorde en verkommering heersen. Dit dienen de staatslieden en economen zich steeds voor ogen te houden. MEN kan constateren, geloven we, dat naast de Be- neluxlanden vooral Frankrijk het best hiervan doordrongen is. Het ontwikkelt merkwaardige initiatie ven in de goede richting. Tel kens en telkens probeert het weer vastgelopen besprekingen op gang te brengen. Daartegenover blijft Engeland de remmende rol spelen. Het La- bourbewind hinkt op twee gedach ten. Het voelt in theorie wel veel voor de Europese eenheid, maar het luistert toch ook met een half oor naar de stemmen van hen, die verkondigen: De Britse gemeen schap van naties over heel de wereld moet op zichzelf bestaan en in zichzelf genoeg zijn. Zo is er telkens aarzeling, bedenking, cri- tiek van Britse zijde tegenover de pogingen, om met gedurfde greep de Europese eenheid naderbij te brengen. Men merkt het op poli tiek terrein Straatsburg! men merkt het op economisch en monetair gebied. Bewust of onbe wust speelt in Londen waarschijn lijk ook de overweging mee, dat het bij een krachtig eensgezind Europa niet langer de rol van be slissend arbiter zal kunnen spelen in de vastelands-aangelegenhe den. gelijk het verscheidene eeuwen deed. De vraag rijst echter, of men de Britse politiek van aarzelen en remmen blijvend moet verdragen en verdisconteren ln het Europe se gesprek. Er kan, dunkt ons, een tijd komen, dat men resoluut tot John Buil moet zeggen: Of ge doet van harte mee zonder dat eeuwige opwerpen van bezwaren öf we doen het zonder u. Zeker, een Europese eenheid zonder Brittannië ware niet vol maakt. Maar ze ware toch beter dan helemaal geen eenheid door steeds maar opnieuw te luisteren naar de Britse bezwaren. L> ADIO-MOSKOU oefende Donder- avond critiek op „in andere op zichten goede communisten", die on gaarne de „anti-sociale houding van kameraden" aan de kaak stellen. „Sommigen willen niet verwikkeld raken in een onaangename situatie, ande.en zijn er huiverig voor om een vriend in moeilijkheden te brengen", aldus Radio-Moskou. „Een dergelijke houding past de bolsjewist en de Sov jet-mens niet en zij, die zo doen, zijn schuldig aan een ernstige politieke misdaad". "M"AAR WIJ vernemen, zal de Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, met ingang van 1 Augustus a.s. zijn ambt neerleggen en naar Nederland terug keren, aldus Trouw. In de ministerraad is Dinsdag be raadslaagd over de benoeming van 'n opvolger. Een beslissing hieromtrent kon nog niet worden medegedeeld.

de Stem | 1950 | | pagina 1