Stemmen of niet stemmen, hij blijft weg Rotterdam richtte zich verrassend snel op Familiedrama te Oudenbosch Humor in de opvoeding Zonnesteek brengt politie op een spoor Ja" is: 3 Meisje te Lourdes genezen Hele kust werd „uitgekamd" Het grote gevaar in Belgiëde verkiezingsmoeheid ANGST VOOR HET ZWARTE SPOOK" Russen arresteren Wes telijke patrouille WIJ LIETEN ONS WAT AANSMEREN" Meer zonnesckijn Eert machtige tentoonstelling zal dit deze zomermaanden demonstreren Brandend cellophaan- costuum DE HELFT WERD GEDWONGEN Met de klank Van de scheepsklok Slag met een puthaak bracht de dood Ze hadden g-oede zin Banket met 3.000 gasten Roet in Londense tunnel Tehuis voor jonge arbeiders te Rome VERDOVENDE MIDDELEN ONDER WATER Een vriendelijke zee.... WOENSDAG 31 MEI 1950 Uitgave: V V. UitgeversMij. Neerlandla. Verschijn» elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tél.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bü vooruitbet f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestellingj f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prqzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. blaD ZESDE JAARGANG No. 1702 Advertentieprijs voor de gehele oplage:!0.25 per m/ra. (Ingezonden Mededelingen f.O.W per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor pryzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. OP HET KONINGIN ASTRIDPLEIN in Antwerpen hebben enorme verkiezings-spandoeken de gevel van het verhabbe- zakte „Cleopatra" aan het oog onttrokken. Als iemand de in het benedendeel gevestigde „Sinjorenbeurs' wil bezoeken, kijkt hij eerst even schichtig naar het boven, of twee enorme schilders, boven aan de gevel geen klodders verf laten vallen. Geen angst: die kerels zijn poppen; dag en nacht bengelen ze op hun stellage, permanent schilderend aan: „Ja - 3". nog is de Koning niet terugge keerd. Stemmen of niet-stem- men, we schieten er toch niets mee op. Hij blijft weg.... Juist nu het gaat om de zaak zel ve: de uiteindelijke mogelijkheid om met één slag deze Konings kwestie uit de weg te ruimen, moe ten er Zondag geen wegblijvers en geen blanco-stemmers zijn. Dit is dus de grote zorg van de dag, zeg gen ons de grote politieke voor vechters. De verkiezingsmoeheid tekent zich af in de uitermate geringe belangstel ling voor politieke bijeenkomsten, vooral uit de middenstandsgroepen. De hecht georganiseerde arbeiders hebben hun parool. De kringen, waar uit de liberalen hun mensen plegen te werven, zien drommels goed de ge varen en de mogelijkheden, maar de lauwe middenmassa moet in beweging Hier en DA/ R een socialistische spandoek met een enorme 1, over al aanplakbiljetten die suggereren: behoorde gij bij de Volksraadpleging tot de Ja-stemmers, dan is uw eni ge kans lijst 3. Lijst 3 is die van de katholieke C. V P en het jongste verleden heeft bewezen, dat het alleen de C. V. P. is die vóór de terugkeer van Koning Leopold is. De socialisten willen hem niet. De liberalen evenmin, zoals de houding van de liberale minister van Landsverdediging Devèze afdoende heeft bewezen. De logische redenering is dus: wilt gij de Koning terug, be zorg de C. V. P. dan de volstrekte meerderheid, zodat de „verbannings- wet" bij meerderheid van stemmen eenvoudig worde opgeheven en er geen beletsel meer is voor 's Konings terugkeer. „BOUDEWIJN VERSCHIJNT". Af AAR van die glasharde waarheid willen de socialisten niets weten. „De Volksgazet" van gisteren schreef nog: „De C. V. P. poogt de mensen, zoals in 1946 en 1949, wéér wijs te ma ken, dat de verkiezingen over de Ko ningskwestie lopenHet is eender hoe de verkiezingen uitdraaien: Lo- pold verdwijnt en Boudewijn ver schijnt...." Al zijn wü dan geen Belgen, het is ons wel duidelijk, dat hier eenvoudig over de Kroonprins wordt beschikt, alsof hij de loopjongen van de soci's is: als zij commanderen dat hij ver schijnt, dan zal hij verschijnen, ook al verbiedt zijn eer hem, onrechtma tig de plaats in te nemen van zijn verstoten vader. Wanneer er van drog redenen sprake is, komen die naar ons inzicht niet van C. V. P.-zijde. Wanneer er een groot gevaar is voor de absolute meerderheid van de C. V. P. dan is dat ver kiezingsmoeheid, die zich van vele Belgen heeft meester ge maakt. Men redeneert in vele kringen aldus: We hebben van 't jaar al tweemaal gestemd en komen. En als er eens een enkele maal behoorlijke belangstelling is op geklopt, bereikte men dat door een groot kanon als Van Zeeland en als Delwaide in het vuur te brengen. OM 800.000 STEMMEN. TTET GAAT nu om 800.000 stemmen! Wanneer men de som der Ja- stemmers vermindert met het aantal C. V. P.-stemmen, houdt men 800.000 stemmen over. Dat zijn die dan der niet-C. V. P.-ers die vóór de terugkeer van de Koning zijn. Krijgt men deze mensen ook nu mee op lijst 3, dan heeft de C. V. P. de absolute meerder heid behaalt. Men hoopt daarbij voor al op degenen, die liberaal stemden omdat indertqd de liberalen een 25 pets. belasting-verlaging in hun pro gram hadden aangekondigd. Deze be lofte is niet nagekomen en de stem mers werden teleurgesteld. De twee bbemannen, die door de te genstanders uit de kelder zijn ge haald zijn: ie. de bewering, dat de C. V. P. de partij van de politieke de linquenten is (een oud stokpaardje van de anti-Vlamingen) en 2e het vervangen van de C. V. P. door „de clericalen". Want het ergste, wat een „rechtgeaarde, vrije Belg" kan overkomen is, onder de plak der gees telijkheid te komen. En dat gebeurt, volgens socialisten en liberalen, wan neer de C. V. P. de absolute meerder heid behaalt. Of er veel Belgen zijn, die zich door deze boemannen angst laten aanja gen, zai de uitslag van de verkiezin gen van Zondag a.s. ons tonen. IAE RUSSISCHE militaire politie heeft Dinsdag een Amerikaans- Brits-Franse politiepatrouille op de autobahn naar Berlijn gearresteerd, zo verklaarde een Britse woordvoerder te Berlijn. De mannen werden vrijgelaten na uren lang te zijn verhoord. De patrouille controleerde het ver keer langs de 20 km. lange omweg, die de Russen hebben afgebakend om een deel van de grote autoweg vrij te houden voor het vervoer van deelne mers naar de Pinksterdemonstratie. TIET 28-JARIGE Duitse meisje Thea Angele uit Tattnang bij Constanz, dat zes jaar lang bijna geheel ver lamd is geweest, verklaarde Dinsdag, dat zij na een reis naar Lourdes ge heel genezen was. „Ik kan het won der nog niet begrijpen", zei ze. De laatste paar maanden moest zij door injecties in het leven gehouden worden, daar zq niet meer kon eten of drinken. Donderdag keerde zij van een pelgrimstocht naar Lourdes terug, stapte zonder hulp uit haar bed en liep twintig meter naar een kapel, waar zij de H. Maagd bedankte. Zij verklaarde, dat de dokters had den bevestigd, dat zij zich als gene zen kon beschouwen. Volgend jaar zal zij naar Lourdes terugkeren om op nieuw een medisch onderzoek te on dergaan. HONGARIJE en Tsjecho-Slowakije hebben voor de vijfde maal en nu de finitief de conferentie van de Unesco te Florence verlaten. Dit geschiedde, nadat het besluit viel de Chinese na tionalistische gedelegeerde niet uit te sluiten. TE ROME zal van 4 tot 8 September a.s. het internationale Missie-congres worden gehouden. Voornaamste on derwerpen: de lekenmissionaris en de school. DE „ORANJE" vertrekt op 3 Juni van Djakarta naar Nederland. De reis zal ongeveer 4 weken duren. MORGEN worden de pakketposttarie- ven tor 5 kg. enigszins verhoogd. Ook andere tarieven zullen een geringe verhoging ondergaan. Voor het nor male postverkeer blijft alles bij het oude. DE DIONNE-VIJFLING is Zondag 18 jaar geworden. „Over twee jaar mo gen zij alleen met jongens uitgaan", verklaarde de vader. MEVR. ROOSEVELT zal Maandag 19 Juni door H. M. de Koningin worden ontvangen en ten paleize Soestdijk di neren. LAREN zijn alweer twee postbe- stellers gearresteerd wegens fraude. Lr worden nog meer arrestaties ver wacht. BEVIN is gisteren opnieuw in een Bonders ziekenhuis opgenomen. Hij moet een operatie ondergaan. DE ARBEIDERS in de Belgische tex tielnijverheid legden in vele steden 't werk neer. Zij eisen een loonsverho ging van 8 procent. NEDERLAND heft sinds gisteren 9 cent invoerrechten voor iedere bloem kool, die vanuit België onze grens over komt. JORIS DIELS heeft zich teruggetrok- Tencandidaat voor de leidende functie bij „De Haagse Comedie". MINISTER STIKKER gaat vandaag voor besprekingen naar Parijs, van waar hij 4 Juni wordt terugverwacht. Daarna gaat hij naar Oslo. MUSTARI, de tweede medeplichtige m de moord op pastoor Mulder, is te f"?* gearresteerd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Droog weer met voornamelijk jn de Noordelijke helft van het „lioverdrüvende wolken den. Overigens vrij zonnig weer en iets wanner dan gisteren. Meest Hcht£UWind UH Ui'eenl0I,Pnde Vandaag: Zon onder 20.48 uur *aa" np 21.43 uur. Morgen: Zon op 4.26 uur. Maan onder 4.22 uur. LAAT U DAAR NIKS AANSMEREN, MENEER", zei ons de conduc- teur van lijn 12, toen we vroegen ons even te willen waarschuwen voor het stadhuis. Wat ie daar nou precies mee bedoelde is ons tot nu toe nog niet duidelijk geworden, maar daarvoor zal men wel ras-echt Rotterdammer moeten wezen. Maar goed, wij hebben ons daar op het stadhuis van Rotterdam wel wat laten „aansmeren' en wel door het Hoofd van Bureau Voorlichting en Publiciteit, de heer J. Nieuwenhuis, terwijl we bovendien maar wat schone indrukken hebben opgedaan. Wat voor indrukken dan wel? Wat zou de Rotterdammers na de bevrijding meer aan het hart zijn gegaan dan het herstel van hun zwaar gewonde stad en havens? Welnu, dit alles vormt de achtergrond voor wat er momenteel aan weerszijden van de Westzeedijk in opbouw is: de Havententoonstelling Rotterdam Ahoy, die van 15 Juni tot 15 Augustus wordt gehouden. TIE PLANNEN voor iets dergelijks, als nu in Rotterdam gaat verwe- zeniykt worden, zijn eigenlijk al oud, Het plan voor een grote tentoonstel ling, stamt eigenlqk al van 1941, toen begonnen werd met de bouw van de Maastunnel. Het mag duidelijk zijn, dat in 1942 de tijd zich al heel weinig leende tot een demonstratie van groot se allure, zoals men zich dat had voor gesteld. Dat nu het jaar 1950 werd uitgekozen heeft zijn reden. We verklappen geen geheim, als we vertellen, dat Rotterdam de illusie koesterde, dat in 1950 de verwoeste binnenstad hersteld zou zijn, hersteld in die zin, dat de stad weer haar aangezicht terug zou hebben, doordat een belangrijke reeks straten en ge bouwen hersteld zou zijn. Dit doel wie Rotterdam van vandaag kent, weet dit is by lange niet bereikt. Maar wel werd bereikt het herstel van de havens, waarvan de capaciteit voor een derde verloren ging. Het ha venherstel is met voortvarendheid aangepakt. Twee jaar geleden schreef de New-York Herald Tribune reeds: „Als wij mensen van heden een be wijs nodig hebben voor de onbedwing baarheid van de menselijke geest, dan moeten wij gaan naar de stad Rot terdam". In het najaar van 1949 wer den de herstelde havens plechtig op geleverd en zo rijpte opnieuw het plan om in 1950 op grootscheepse wijze te demonstreren wat Rotterdam betekent als havenstad. Er kwam nog wat anders by. Lon den is in 1951 iets dergelqks van plan en ook het Amsterdam-Rijn-kanaal Balletdanser omgekomen TN EEN SCHOUWBURG te Tampere (Zuid-Finland) rende Maandag avond een figuur het toneel op in lichterlaaie met een reusachtig mas ker. De acteurs sprongen hevig ver schrikt opzij en angstkreten stegen uit het publiek op. Het was de balletdan ser Aimo Nyman. Terwijl hij achter de coulissen wachtte, had hij een sigaret opgestoken. Hierbij dacht hq er ech ter niet aan, dat zqn costuum van cellophaan was vervaardigd. Bran dende as deed het ontvlammen. Geen der andere acteurs kon Nyman hel pen, omdat hun costuums eveneens van cellophaan waren gemaakt. De balletdanser rende naar buiten en rol de zich over de grond om het vuur te doven. Hq had echter zulke ern stige brandwonden opgelopen, dat hij in het ziekenhuis overleed. Na de Pinkster demonstratie: pROF. REUTER, de burgemeester van West-Berlijn, heeft Maandag avond drie leden van de communisti sche jeugdbeweging ontvangen. De jongelui verschenen voor het stadhuis en vroegen hem te spreken. Zij verklaarden, dat „de helft van de deelnemers aan de demonstratie gedwongen was om naar Berlijn te komen". Zq noemden de gehele demonstra tie een mislukking „omdat de Oost- Berlijners ons hebben verteld, dat al les, wat wij over de levensomstandig heden van de West-Berlijners hadden gehoord, niets anders dan leugens wa ren". T\I5 OPENING van de Haven'.en- toonstelling „Rotterdam Ahoy" heeft wel een heel bijzonder ca chet, natuurlijk verband houden de met de scheepvaart. De ope ning zal nl. geschieden door een slag op de scheepsklok van de Statendam, die in de haven van Rotterdam verbrandde. H.M. Ko ningin Juliana zal op 15 Juni deze scheepsklok luiden. spreekt hier een woordje mee. Er werd in korte tijd en onder moeilqke omstandigheden enorm veel tot stand gebracht. Wij hebben dat bij een rondvaart door de havens mogen constateren. De kaden zqn hersteld, spectaculaire nieuwe gevels zijn er in de pakhuizen en gebouwen verrezen, de dokken hebben weer schepen binnen hun wanden, kortom er heerst een bedrq- vigheid als nooit te voren. Dit verba zingwekkend snelle herstel is zo im ponerend voor iedereen, die de ruine van de Rotterdamse havens kende, dat Rotterdam terecht hiervoor de aan dacht mag en moet vragen. ÜN daarom wordt daar op het Dijk- zichterrein te Rotterdam op dit ogenblik de laatste hand gelegd aan „Rotterdam Ahoy", een machtige show van wat deze stad op het gebied van de wederopbouw en het herstel wist te presteren. Er is daar een enorme hal uit de grond gestampt waarin 't vi tale leven van de stad rond z'n havens in zijn vele schakeringen zal worden ondergebracht: We noemen enkele as pecten: de stad Rotterdam; haven herstel en onderhoud, havenbedrijven, zeevaart, reddingswezen, industrie, handel, opslag en verwerking van pro ducten, metaalnijverheid, scheeps bouw en scheepsreparatie en tenslotte de vakopleiding. Denk niet, dat dat allemaal in die ene hal ondergebracht wordt. De expositie zet zich voort in het Stadspark en zo beslaat het hele tentoonstellingsterrein plm. 30 H.A. Om hier gedetailleerd in te gaan op wat er te zien zal zijn, zou ons dus veel te ver voeren. Heel voornaam is wel de aandacht, die hier besteed gaat worden aan het ambachtsonderwijs, welk onderwys 'n levenskwestie is voor de haven van de stad. Men zal er dan ook een volle dige school voor nqverheidsonderwqs in werking zien. En wat speelt er zich al niet af rond deze eigenlqke show! Veelzijdig zijn de attracties. We noemen slechts een havenfestival, tentoonstellingen in de musea, allen verband houdende met de zee en de scheepvaart, bezoeken van buitenlandse kruisers (Franse, Engelse, Amerikaanse en Zweedse), oude zeii-barken, een Noormannen- imitatie en wat zeer aardig belooft te worden: oud Rotterdam, dat, daar in het Stadspark aan het verrijzen is. Eén ding is ons duidelijk geworden, dat door Rotterdam Ahoy zal worden gedemonstreerd, dat Rotterdam, een machtig knooppunt is in een wijdver takt internationaal verkeer. En tevens van welk een kapitaal belang dit is voor de hele Nederlandse gemeen schap. Nog meer zal ons dit duidelijk worden, als straks op 15 Juni de poor ten van „Rotterdam Ahoy", dat we nu nog in aanbouw zagen, zullen worden geopend. Weer spelen er kinderen op het erf van L. Zij hebben geen weet van het drama, dat zich Zondagavond afspeelde, toen zekere H. zqn schoonvader neersloeg. TJIJ KWAM ZEKER NIET het erf op met de bedoeling zijn schoonvader neer te slaan. Maar hij moet woedend geworden zijn, toen hq het geschreeuw hoorde van z'n schoonmoeder, die door haar echtgenoot werd geslagen en die daarom hulp had laten inroepen. Om een einde te maken aan de twist van het echtpaar, om zijn schoonvader tot bedaren te bren gen, greep de vier-en-dertigjarige C. H. uit Oudenbosch een puthaak. Geen ogenblik van aarzeling moet er geweest zijn, maar met één slag wilde H. zijn schoonvader buiten elk gevecht stellen. De slag op 't hoofd van de 49-jarige L. kwam tè hard aan. De man zakte in elkaar. Voordat hij was binnengedragen was hij reeds overleden. TJIS IS in het kort de inhoud van het drama, dat zich Zondagavond in de buurt van Oudenbosch heeft afgespeeld. In de anders zo stille Klinkstraat gebeurde deze geschiede nis, die in de morgenuren reeds be gon. Het was gezellig in de woning van L. De familie wilde de renners van de Ronde van Nederland eens zien en daarom ging zij naar de rqks- weg, waar de karavaan moest passe ren. Zij hadden allemaal goede zin en toen de renners vertrokken waren, bleven zij in een café, dat in de buurt van de Klinkstraat staat. 's Avonds, het liep al tegen achten, zat daar L. Hij had wat borrels ge dronken. Zijn schoonzoon, C. H., kwam eveneens naar binnen en hij gaf zijn vader de raad naar huis te gaan, Bij de 80e verjaardag van Smuts AS AFRIKANER en boereseun wil ek my volk uit die diepte van my hart bedank vir die eer wat hulle bewys het om die ereburgerskap van Johannesburg aan my te oorhandig", aldus eindigde Smits op z'n 80e ver jaardag zijn rede, waarin hij afwisse lend Afrikaans en Engels sprak. Des avonds werd door drieduizend perso nen deelgenomen aan een banket dat de stad haar nieuwe ereburger aan bood. Tijdens dit banket in de stadszaal kwam Smuts naar buiten om de ver jaardagstaart aan te snqden. Een dui zendkoppige menigte juichte en zong hem toe. Tijdens het banket werd een rede van Winston Churchill, die op platen was opgenomen, afgedraaid. De Britse staatsman herinnerde generaal Smuts aan hun eerste kennismaking tijdens de Boerenoorlog, toen hij als gevan gen oorlogscorrespondent door Smuts werd verhoord. „Sedert dien zijn onze betrekkingen gestadig verbeterd", al dus constateerde Churchill onder gro te vrolijkheid. Het Nederlands Elftal in de nieuwe opstelling, zoals het 8 Juni a.s. te gen Zweden en 11 Juni tegen Finland moet spelen. Van links naar rechts: Rqvers, Hofma, Potharst, v. d. Hoe ven, v. d. Sluys, Lenstra, Terlouw, Clavan, Mlchels, Kraak en Stoffelen. waar de familie hem graag in het midden zou hebben. L. voldeed aan de wens van zqn schoonzoon en hij ging inderdaad naar zijn woning. Daar gekomen begon hq te twisten met zijn vrouw. Hij sloeg haar met verschillende voorwerpen, die in de keuken waren. De vrouw zag kans om iemand een boodschap te laten brengen, naar de schoonzoon, waarvan zij wist, dat deze nog in het café Velletri zat. De schoonzoon moet toen begrepen hebben wat er gaande was. Hq moet gedacht hebben met zqn schoonvader te zullen afrekenen en wel zó, dat de ze zich vanavond niet/meer met zijn echtgenote zou bemoeien, maar rustig zou gaan slapen. Toen H. aankwam bij de woning, was het tafereel verplaatst naar het erf. H. moet onder de indruk van het gebeurde zijn geraakt. In zijn woede heeft hq een puthaak genomen. Hij sloeg de haak op het hoofd van zqn schoonvader. Deze overleed tengevol ge van deze klap vrqwel direct. Om negen uur in de avond begon de politie aan het onderzoek. Dr. van Son was eveneens aanwezig. H. werd in verzekerde bewaring ge steld. Het lichaam van L. werd over gebracht naar het ziekenhuis, waar sectie op het lijk moet worden ver richt. Mensen als schoorsteenvegers TJET befaamde Londen „roet" zakken vol stoof Dinsdag door de Blackwell-tunnel onder de Theems. De tunnel, een der drukste Londen se verkeersaders, moest bijna twee uur worden gesloten, waardoor geweldige verkeersopstoppingen ontstonden. Een vrachtwagen met zakken roet was aan het begin van de tunnel met een ander voertuig in botsing geko men, waardoor de zakken scheurden en het roet als een dichte mist door de tunnel wolkte. De mensen, die op het ogenblik van de botsing in de tunnel waren, kwa men er uit als schoonsteenvegers. De brandweer heeft met stralen water de tunnel schoongespoeld. Geschenk van H. Vader AT ET ENIGE plechtigheid is vorige week op de heuvel Janiculus te Rome een grote villa met park in ge bruik genomen. Deze villa is door de H. Vader bestemd en op Diens kosten ingericht voor jonge arbeiders, die in de fabrieken van Rome werken en die niet in gezinsverband leven. De H. Vader werd hiertoe in staat gesteld door de grote giften van de thans overleden Agnes Lincoln uit Cincinnati, die tijdens haar leven ook reeds zeer veel voor de werkende jeugd heeft gedaan. Het „Huis van de jonge werkman" is toevertrouwd aan de zorgen van de Compagnie van St. Paulus, een Italiaanse lekencongrega- tie, die door Kardinaal Ferrari werd gesticht. (Van onze onderwijs-medewerkerl /■yp EEN onlangs gehouden onderwij- zersdag in het Zuiden des lands, werd gesproken over de humor in de opvoeding. Enige decennia terug was de publieke mening over de school nog zó, dat men gelachen zou hebben als verband gelegd werd tussen school en humor. Inderdaad kent menige volwassene slechts spaarzame ogen blikken uit de eigen schooljaren, waarop er samen met de onderwijzer of onderwijzeres hartelijk gelachen werd. Thans mag men wel zeggen, dat iedere leerkracht gaarne gebruik maakt van de kinderlijke lach, om een prettige sfeer in de klas te be waren. Men hoeft niet zover te gaan als die leraar, die onlangs door de gezamenlijke leerlingen als populair ste docent werd uitverkoren, omdat hij tussen de les dóór allerlei goochel- trucjes uithaalde. Dat was natuurlijk in Amerika. Zulk een man verwart zijn beroep met dat van de conferen cier en hij bewijst zijn pupillen waar lijk geen dienst. Wel echter komt men het kind het meest nabij in zijn eigen sfeer, de sfeer van de blije zorgeloosheid. Dat wil weer niet zeggen, dat men met het kind niet spreken mag over de grote problemen van deze tijd, maar- men vergete niet daartegenover de zonneschijn van de blijmoedigheid te plaatsen. Er is maar één systeem op de wereld, waarin men harmonisch licht en schaduw naast elkaar plaat sen kan. Dat is het katholieke geloof. Ons geloof kent de merkwaardige ver bintenis van de verpletterende boete psalm en het kinderlijk vertrouwen op Gods goede voorzienigheid. JN DE HUMOR beziet men iets op lachwekkende wijze in zijn be trekkelijkheid. Het verschijnsel Stalin wordt pas lachwekkend, als men de betrekkelijkheid van zijn aardse macht in het licht stelt. Het is nu het katholieke geloof, dat zulke ver heven kernpunten in het leven er kent, dat alle imposante personen en zaken nog slechts als zeer betrekke lijk gezien worden. Men mag zeggen, dat men zijn kind niet tot een ware Christen heeft opgevoed, als het niet geleerd heeft, met deze blijde lach van het vertrouwvol Christenkind te midden van gruwelijk gewichtige mensen door de wereld te gaan. ATAAR OOK in de dagelijkse opvoe ding kunnen wij de humor niet missen. Het is immers zo verleidelijk de ene dag uit te pakken over gehoor zaamheid, de andere dag over eerlijk heid, nu eens over kuisheid, dan weer over beleefdheid. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de kinderen zich nlin of meer radeloos zouden gaan voelen temidden van zoveel geboden en ver boden. Zij zouden wellicht gaan den ken, dat hun levensopgave hierin be stond, dat zij een grote lijst van voorschriften van buiten zouden le ren .En toch is onze levenstaak niet gecompliceerd, maar simpel: Christus na te volgen. Wanneer wij opvoeden, gaat het om de totale mens. Wij moeten geen gehoorzame kinderen op voeden, geen eerlijke kinderen, geen nette kinderen, maar uitsluitend Christenkinderen. Ik bedoel: wij moe ten de totale mens opvoeden, niet uitsluitend de wil of de deugd van kuisheid. Het zal daarom beter zijn, wanneer de opvoeding niet reeds zo sterk een andere koers heeft ge volgd, dat andere maatregelen nodig zijn een ongehoorzaam kind met een niet te zwaartillende correctie te bedenken, dan dat men vreselijk gaat fulmineren over de gruwelijke on deugd van ongehoorzaamheid, alsof het in het leven uitsluitend om ge hoorzaamheid ging. Men kan er niet langs, om nu en dan fel op te treden tegen bepaalde fouten, maar het is bovenal nodig, om het kind van jongs- af duidelijk te maken, dat het ten slotte enkel gaat om de grote, de christelijke lijn in het leven. Het is de humor en de humoristische opmer king. die ons helpen om de betrek kelijkheid van het verkeerdelijk na gestreefde goed aan te tonen. Boven dien geeft een van geest getuigende terechtwijzing het kind de gelegen heid. om zich te verbeteren, zonder in botsing te komen met het opstan dig gevoel van trots, dat w j allen kennen. jgFN PAAR WOORDEN, nauwelijks verstaanbaar gepreveld door een man, die door een zonnesteek getroffen, op het punt stond zijn be- bewustzijn te verliezen, bracht de Egyptische politie op het spoor van geweldige voorraden verdovende middelen. Een kustpatrouille vond de man, (het was een visser met een verweerd gezicht, hij heette Gabr. Mus tafa) toen hij half bewusteloos op het strand lag bij Anfushy, niet ver van Alexandrië. TYE POLITIE begreep, dal ze hier 'n kans had. Nooit wordt er een syl labe losgelaten door de lieden, die bq het smokkelen van de gevaarlqke en giftige middelen betrokken zqn. Maar nu had de politie door de uit latingen van de half bewusteloze een aanknopingspunt en zo begaf zich bq het krieken van de ochtend dan ook een aantal agenten naar het strand, om daar te zoeken naar datgene, wat de visser gedurende lange uren op één zelfde plaats had vastgehouden. En in derdaad, dichtbq de plaats, waar ze hem hadden aangetroffen, haalden ze meer dan 80 kilo haschis uit het wa ter. WAAR DE REST? tv AT was reeds een behoorlijke vangst. Die afdeling van de Egyp tische politie echter, die tot taak heeft handelaars in verdovende middelen te achterhalen en de verboden waar zelf in beslag te nemen, was van me ning, dat ook deze muis een staart moest hebben en zy pleegde een uit voerig overleg met de directeur van de Kustwacht Administratie. Deze ambtenaar, die in zijn leven al heel wat met smokkelhandel en de daaraan verbonden trucjes te maken had, ging er eveneens van uit, dat 80 kilo haschis voor een zichzelf respec terende bende van handelaars in ver dovende middelen tenslotte een tè nie tige hoeveelheid was en dat er dien tengevolge elders nog wel meer ver borgen zou liggen. Het ging er nu om, dat „elders" te vinden. En waar de eerste „vangst" uit de zee kwam, lag het voor de hand, dat deze op zich zelf vrij onwaarschijnlqke schuilplaats eens nader onderzocht moest worden. Er werd besloten, de gehele kustlijn van Alexandrië tot aan Port Said uit te kammen. KUSTLIJN UITGEKAMD IJET RESULTAAT overtrof werke lijk de verwachtingen. Gedurende drie dagen voeren politiesloepen langs de kust op en neer, de mannen dreg den en doken en het gevolg van deze activiteit was, dat er meer dan 300 kilo verdovende middelen voor een waarde van 30.000 pond werden ge vonden. In de buurt van Port Said bijvoor beeld ontdekte de politie in een die pe vaargeul 32 zakken, die, aan twee ankers bevestigd, in het water dre ven. Toen de zakken werden openge maakt, bleken zq ieder twee autoban den te bevatten, die op hun beurt weer geheel waren gevuld met haschis en opium. In het geheel vond de politie 2316 pakjes haschis en 50 kilo opium. Sommige van deze pakjes hadden een heel apart handelsmerk, n.l. „Koning George" of „Churchill". Vermoedelqk waren dat de betere soorten, want ge woonlijk worden de merken „Tqger" of „De Adelaar" genoemd en ook daar van was een respectabel aantal aan wezig. In Damiette, aan de monding van de Nijl, was de vangst ook niet slecht: 15 pakjes, die tezamen 150 kilo ha schis bevatten en in gummi-zakken waren verpakt, werden daar gevon den. Bij Sidi Abdel Rahman, ten Westen van Alexandrië, spoelde de zee vrien- delqkerwqze 315 kilo van het verdo vende goedje aan. Al met al is de po litie van mening, dat de zee nog meer van deze schatten verborgen houdt en de speurtochten naar de verboden waar worden in verdubbelde mate voortgezet. Men leze de „bittere" ervaringen van onze redacteur op pagina 3.

de Stem | 1950 | | pagina 1