JULIAN A en BERNHARD in het Gouden Boek Gekantelde bus in Glasgow werd door tram geramd Huisvesting gerepatriëerden Twee maten Ambon nog de enige „stoute jongen Onder de Are de Triomphe werd neergeschreven: Arka koerst tegen het getij op ONS ALLER NAAM IN HET HART VAN FRANKRIJK Ontmoeting met een ongekroonde Koningin M0T0RB00TJES Zevendoden, 43 gewonden V ermakeli jkheidsbe- lasting op kerkbezoek Vordering als stok achter de deur Vrij fris Lord Wevell overleden De „wilde immigratie" naar Nieuw-Guinea Haagse Brieüen AMERIKA EN ENGELAND MAAKTEN EEN ENORME BLUNDER Bijna 4Vz eeuw Christendom verbinden Neder land met dit moedige volk Trouw wordt slecht beloond Nü_ wreekt zich de eeuwenlange fout door de V.O.C. gemaakt, van al leen op winstbejag uit te zijn geweest en de kerstening van Indonesië achter wege te hebben gelaten. Hadden wij, evenals Portugezen en Spanjaarden dit plachten te doen, taal en godsdienst ZESDE JAARGANG No. 1698 Uitgave: N V. UitgeversMij. Neerlandia. Verschijnt eike werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad; A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, I.. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend b(J niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DONDERDAG 25 MEI 1950 i Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.6O per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f (K10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers omredenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 TOEN DE FRANSE PRESIDENT Armand Fallières in 1912 Koningin Wilhelmina verwelkomde, voorspelde zorgeloos heid ongeluk. Nu in 1950 Vincent Auriol Koningin Juliana be groet, kondigt de slapeloosheid misschien de dageraad van de vrede aan. Zo beschreef een vooraanstaand Frans blad de achtergrond van het bezoek der regerende Vorstin van een klein land, dat ook in de ogen van Frankrijk nog altijd een grote plaats blijft bekleden in de rij der vrije volken. Men herinnert zich terecht, dat in een even somber als nabij verleden de beste zonen van Frankrijk en van Nederland elkaar vonden in een gemeenschap pelijke strijd voor recht en moraal, voor vrijheid en beschaving, voor behoud van verworvenheden en voor een gelukldge toe komst. Daarom ongetwijfeld is de onvergetelijke ontvangst, door Parijs aan ons Vorstenpaar bereid, zo groots van allure en zo indrukwekkend van betekenis geworden. TIET IS in Parijs en in Versailles niet bij een enkel uur van uitbun dige ontvangst gebleven. De allerbes te eigenschappen van het Franse volk zijn blijkbaar gemobiliseerd om een verbondenheid van beide volken tast baar en zichtbaar te maken, welke nauwelijks werd beseft en zo goed als nimmer onder woorden werd ge bracht. Men moet dat eerst hebben meegeleefd, zelfs van hieruit en als doodgewoon Oranje-minnend Neder lander, hoe onze Koningin, vergezeld van Haar Gemaal een krans gloeiend rode rozen en smeltend witte anjers neerlegde op het Graf van de Onbe kende Soldaat, om te kunnen mee voelen, hoe een Fransman met hete tranen van eerlijke ontroering eeuwi ge genegenheid zweert aan 'n Vors- JT.M. heeft aan president Auriol als geschenk aangeboden een exemplaar van de Rembrandt-bij- bel, welke in Holland in slechts enkele exemplaren werd gedrukt. Aan mevrouw Auriol heeft de Ko ningin een borduursel met voor stellingen in fijn handwerk van de kunstenares Erna 't Hooft aange boden. H.M. heeft voorts beide klein kinderen van president Auriol een uioiuibuotje aangeboden. Daarmee werd voor de beide jongens hun teleurstelling over het feit, dat de Prinsesjes aiict zijn gekomen, goed gemaakt. tin en Haar volk alleen maar om dat simpele gebaar van eerbiedig herden ken alleen. Daar onder de Are de Triomph in Parijs was op dat ogenblik Koningin Juliana meer dan ooit de vertegen woordigster van Haar onderdanen. Waren we erbij geweest, we zouden ongetwijfeld gemeend hebben, dat de Flammé éternelle een ogenblik aarze lend meesidderde op het moment, dat een licfit-gebogen vrouwengestalte gesteund door een krachtige mannen arm, dit pieuze gebaar volbracht. Het tromgeroffel en de treurmuziek, de onmetelijke grijze koepel van dat in drukwekkende moment zouden ons, we zijn er zeker van, zijn bijgebleven tot in lengte van jaren. En daarmee zou voor immer in onze geest gegrift staan, dat Frankrijk voor ons, Neder landers, oneindig veel meer is dan 'n stuk van de Europese landkaart of een gastvrij oord voor toeristen alleen. Vanuit een onverwoestbaar gemeen schappelijke oorsprong, die wortelt in het onvergankelijke Christendom en het christelijke bewustzijn, zien we sinds de dag van gisteren uit naar die dageraad van de Vrede waarnaar bei de volken zo vurig verlangen. GUIRLANDES VAN GEJUICH, DE „GENERAL STURGIS" wordt morgen om 10 uur en de „General Stewart" wordt Zaterdagmorgen om 9 uur te Rotterdam ontscheept. NAAR TEXAS vertrokken 44 Neder landse leerling-vliegers om hun mili taire herscholing op de vliegbasis bij San Antonio te ontvangen. THYGVE LIE heeft volgens Reuter aan de vier grote mogendheden een 20-jarig vredesverdrag voorgesteld. In zijn gisterenavond te Londen uitgege ven verklaring heeft Lie daarover echter niet gerept. HET GOUVERNEMENT van Singapo re heeft op het Indonesische verzoek tot uitlevering van Westerling afwij zend beschikt. Het wordt niet onmo gelijk geacht, dat een nieuw verzoek zal worden ingediend. LEEMHUIS had dank zij een admini stratieve vergissing het Rode Kruis- Herinneringskruis gekregen. Na zijn veroordeling door het Bossche Hof is de fout ontdekt. Leemhuis moet om gaande de décoratie retourneren. EEN HANDLANGER van Fuchs, de Amerikaan Harry Gold (wiens vader Golodhitsky heette!) is gearresteerd, be Amerikaanse Geheime Dienst ging mertoe over na Fuchs twee uur lang m 4e gevangenis te hebben verhoord. HET MINISTERIE van Buitenlandse zaken van de R. I. S. heeft aan de ftoge Commissaris een officiële ver klaring van deelneming met de moord £P pastoor Mulder overhandigd. en streng onderzoek is gelast. HATTA heeft aan Trygve Lie voor de I. S. telegrafisch om het lidmaat schap van de Ver. Naties verzocht. voor Nederlandse toeristen naar uostenrijk kunnen onmiddellijk wor- en uitgereikt. Dit maakte de Oosten rijkse legatie bekend. ERAAN, dat alle biljetten ,„.en f 1100, die gedateerd zijn Mei 1945 na 1 Juni 1950 niet meer zijn. Enige uitzondering. geldig de rfrJui'en .van 1 welke blauw ge- i„„l zUn en waarop Koning Wil lem I staat afgebeeld. hef,ft.in een toeristen-indus- "Jn francs geinvesteerd, drijf milllard in het hotelbe- Woensdagmorgen, op de tweede dag van hun bezoek aan de Franse hoofdstad, hebben H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. TJET GOUDEN BOEK, dat onder de Are op een sierlijke katheder ge plaatst is, bevat nu de namen Juliana en Bernhard. Daarmee bevat het ook al onze namen en die namen staan geschreven in het hart van Frankrijk, Dit is niet teveel gezegd. Het bezoek van onze Koningin heett in Frank rijk iets losgeslagen, dat tussen vol ken eigenlijk niet sluimeren mag: de verbondenheid naar geest en cultuur. Dit blijkt niet alleen uit de officiële gebeurtenissen van het programma, integendeel, het blijkt allereerst uit de niet-officiële guirlandes van gejuich en uit de erepoorten van spontane vreugde het Vorstenpaar iedere mi nuut van deze tocht geboden. Hoe sprekend was niet de ontmoe ting van Hare Majesteit met de on gekroond Koningin van de Fruithal- len, Jacqueline Chapelin. Het 18-jari- ge meisje, een frêle figuurtje in een blauw-wit-rood rokje en overscha duwd door een kanten luifelhoed, bood onze Vorstin een mand orchi deeën aan. De balcons van het Lou vre konden de saamgedrongen inwo ners nauwelijks torsen, de afzettingen langs de wegen konden het publiek slechts node bedwingen. Bij het stand beeld van admiraal de Coligny legde de Koningin een bloemenkrans. Zij deed dit voornaam en indrukwekkend alsof hier een daad van historische waarde werd gesteld. Het applaus van de duizenden erkende deze waarde. Stel u het schouwspel voor: een Vorstin legt een krans, terwijl zij eervol „bewaakt" wordt door de „spa- hi's", met rode fez en wijde cape op vurige paarden en met ontblote sa bel in een ruime kring opgesteld. On der hun waakzaam oog schreed ook een deputatie aan van de stad Oran ge, de burgemeester aan het hoofd. Naast hem stond Daladier, de vroe gere premier van Frankrijk. Na de wederzijdse hartelijke begroeting, ver volgde het Koningspaar de weg door Parijs, de weg lang die ononderbroken haag juichende mensen naar de rest dentie van de President. SERENE STILTE. met evenveel recht „Stad van Ge juich kan worden genoemd. Op weg naar het Theatre de la Reine en weer terug naar het Elysée, tijdens het gaan naar de ambassade der Nederlanden en vandaar weer nar de Opéra en zelfs na de ballet-voorstelling tegen het middernachtelijk uur was zou men kunnen menen gans Parijs op de plei nen en aan de boulevards om toch maar alle kracht van hun longen in dienst te kunnen stellen van de geest driftige kreten, waarmee het Franse volk onze Koningin en de Prins der Nederlanden wil doen blijken van zijn genegenheid. rpE GLASGOW is een dubbeldekse autobus, vóór een tram gekan teld. Dit .leidde tot een verkeerson geval, waarbij zeven personen wer den gedood en 43-gewond, waarvan 12 ernstig. 'Het is het ernstigste ver keersongeval, dat in de afgelopen 25 jaar te Glasgow heeft plaats ge vonden. De geheel met arbeiders gevulde autobus was op weg naar het centrum van Glasgow. Toen de bus was gekan teld, kon de tram niet dadelijk stop pen en reeji dwars op het gevaarte in. De gehele bovenste verdieping van de bus werd door de tram vernield. Kreten van afgrijzen stegen op uit de wanhopige buspassagiers, die schuins dwars over de weg beklemd lagen in de gekantelde bus, de tram op zich zagen aankomen, doch geen schijn van kans hadden'om weg te komen. De bestuurder van de autobus, die direct na het ongeval uit het voertuig was gesprongen, poogde wanhopig 'n zijdeur open te krijgen, om de gillen de passagiers te bevrijden. Een van de niet gewonde buspassa giers verklaarde later: „Iedereen in TN DE NAMIDDAG werd een rijtoer gemaakt door het park van Ver sailles, waar de tuinen, de vijvers en de monumenten werden bewonderd. Waarom zouden we er ons niet ge lukkig om prijzen, dat de auto s van j ,e vernietigen. De gelovigen moeten de hoge gasten n e t door het mo- nu telden? wanneer zij de kerk bezoe- lyrGR. M. KRUPAVICIUS, die vroe- d ger enige tijd minister van Land bouw in Litauen is geweest, doch thans als vluchteling in de Verenigde Staten vertoeft, heeft te Washington verklaard, dat de communistische re gering, na de Katholieke Kerk in Li tauen op alle mogelijke manieren in haar activiteit te hebben belemmerd door deportatie der bisschoppen en van het grootste deel der geestelijk heid naar Siberië en ck»or het sluiten van de vele godshuizen, thans nieu we maatregelen heeft genomen om de laatste resten van de invloed der Kerk torescorte werden begeleid? Het was tekenend voor de onbeperkte vriend schap, het was tevens fijngevoelig van het ontvangend Parijs de stilte van dit park niet te willen verstoren door het geronk van motoren. Na on- veer een uur te hebben genoten van de serene rust, begaf het gezelschap zich naar het Grand Trianon, waar de lunch werd gebruikt. De avonduren deden geloven, dat Parijs niet alleen de Lichtstad, doch ALS GEVOLG van de overdracht van de souvereiniteit aan de R. I. S. moet rekening gehouden worden met de mogelijkhied, dat in de naas te toekomst een groot aantal tot ver schillende categorieën behorende per sonen uit Indonesië naar Nederland zal terugkeren dan wel zich hier voor 't eerst vestigen. Aldus de M. v. T. op een ingediend wetsontwerp. Voorts moet er op gerekend wor den, dat militairen, die dienst ver richten in Suriname en de Nederland se Antillen, woongelegenheid ver schaft zal moeten worden. Hoe groot dit aantal zal zijn, is nog niet met nauwkeurigheid vast te stel len. Een ruwe raming echter levert het volgende beeld op: a. 5 6 duizend gezinnen van K.N. I.L.-militairen en 1400 gezinnen van marine-personeel. b. 85 duizend K.L.-militairen, waar van in ongeveer 6 7000 gevallen woonruimte moet worden verschaft. c. Enige honderden gevallen van gezinshereniging. d. Een nog onbekend aantal ge zinnen van personeel van de voorma lige Nederlands-Indische Regering, (landsdienaren) en van particulieren. Gelet op de aanvragen om woonruim te, welke in de laatste maanden bij de verschillende bureaux binnenkwa men, mag dit aantal veilig op enige duizenden worden geraamd. Bijzondere voorzieningen kunnen niet worden ontbeerd. Een belangrijk punt bij de huisves ting van de vorenbedoelde categorie- en van personen is, dat de algemene leiding daarvan van een centraal punt uit plaats vindt. Niet mogelijk zijn al deze gezinnen rechtstreeks van het schip naar een woongelegenheid in een gemeente te Weersverwachting, vanavond: geldig tot Overwegend droog weer, met over het algemeen veel bewol king, maar later opklaringer in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke in temp"ratuu"'elnig Verana«"* Vandaag: Zon onder 20.41 uur Maan 12.37 uur. Morf,en; op uur. maan onder 2.18 uur. T ORD WAVELL, de voormalige Brit- se Onderkoning van India en in de tweede wereldoorlog bevelhebber op verschillende fronten, is Woens dag te Londen op 67-jarige leeftijd overleden. Hij had onlangs een ern stige operatie ondergaan. In 1941 werd hij benoemd tot op perbevelhebber der Britse strijdkrach ten in India en tot opperbevelhebber van alle geallieerde strijdkrachten in Zuid-Oost-Azië, met inbegrip van In donesië. Hij heeft zich in begin 1942 met zijn hoofdkwartier gevestigd bij Bandung, om van daaruit de actie te gen Japan te leiden In 1943 werd Wavell veldmaarschalk en vice-Koning van India en bij zijn aftreden van deze functie in 1947 werd hij tot graaf verheven. brengen. „Opvangcentra" en woon oorden zullen niet kunnen worden ontbeerd. Vorderingsbevoegdheid van de pro vinciale inspecteur is thans noodza kelijk ten behoeve van na 31 Decem ber 1949 in Nederland aangekomenen. Ook lijkt het aangewezen de inspec teurs enige medezeggenschap te geven bij de weigering van vergunningen tot ingebruikneming van woongelegenhe- den. De zorg voor de huisvesting van de gerepatriëerden wordt dus niet aan de gemeentebesturen onttrokken. De voorgestelde vorderingsbevoegdheid draagt bij uitstek het karakter van 'n stok achter de deur voor de gevallen, waarin een gemeente geen oog blijkt te hebben voor de belangen van deze veelal zwaar getroffen groep. ken, 7 roebel aan vermakelijkheids belasting betalen. Bovendien heeft de regering verordend, dat er in het ge heel geen godsdienstige geschriften of gebedenboeken meer mogen worden uitgegeven. Onderwijzers en ambtena ren, die in een kerk worden gezien, krijgen onmiddellijk hun ontslag. TYE BEGROTING van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen is thans bij de Tweede Kamer ingekomen. De Gewone Dienst sluit op een bedrag van f 49.434.307. Wat Nieuw-Guinea betreft wordt o.m. gezegd: De instelling van de Nieuw-Guinea Raad wordt voorhands opgeschort. De bevoegdheid tot het vaststellen van ordonnanties behoort bij de Gouverneur, in overeenstem ming met de Raad van Diensthoofden. Het ligt in het voornemen, op korte termijn meerdere adviesraden voor inheemse aangelegenheden, waarvan er reeds enkele bestaan, in het leven te roepen. De bevoorrading van Nieuw-Guinea geschiedde vóór de souvereiniteits- overdracht vanuit Batavia voor tel kens één maand. Thans is een han delmaatschappij voor de tijd van één jaar aangewezen voor de inkoop, aan voer naar en distributie in Nieuw- Guinea van die goederen, welke van essentieel belang zijn. Herhaaldelijk heeft de regering ge waarschuwd voor wilde, ongeorgani seerde immigratie van Indische Ne derlanders naar Nieuw-Guinea en ten slotte heeft zij zich genoodzaakt ga- zien aan die immigratie paal en perk te stellen. De gevolgen, aan een onverant- woord>' immigratie verbonden, zijn niet uitgebleven en vele immigran ten, hoofdzakelijk in het achterland van Manokwari, zijn in moeilijke om standigheden komen te verkeren. Het onderwijs aan de bevolking, dat grotendeels in handen is van Zen ding en Missie, zal krachtig worden gestimuleerd. Uitbreiding is evenwel afhankelijk van het tempo, waarin leerkrachten kunnen worden opgeleid de bus, die het bewustzijn nog niet had verloren, werd langzamerhand krankzinnig, toen hij het gevaarte van de tram op zich zag afkomen, hetgeen culmineerde in het misselijk makende geluid van de slag, waar mede de bus door de tram werd ge ramd en doorboord". In de eerste minuten werd gebruik gemaakt van houwelen en voorha mers om de passagiers, waarvan som migen dood en anderen levend, doch ten prooi aan zenuwtoevallen waren, te bevrijden. Later werden zuurstof branders gebruikt om de onontwar bare massa van autobus en tram te verwijderen. Voorbijgangers, politie en bewoners van naburige huizen schoten na het ongeluk toe en maakten noodverban den van overhemden, omslagdoeken en zakdoeken. Een reeks ambulance wagens, bemand met talrijke dokters en verpleegsters, was binnen zeer korte tijd ter plaatse, om te pogen degenen te redden, voor wie hulp nog baten mocht. Een geestelijke uit een nabij gele gen klooster begaf zich ijlings naar de plaats van het ongeluk, om de stervenden de laatste H.H. Sacramen ten toe te dienen. Op de verweersweg werd tijdelijk een veldhospitaal ingericht, bewoners van huizen in de nabijheid zorgden voor matrassen en dekens. Dokters legden schroefverbanden aan bij de hevig bloedende slachtoffers en gaven morfine-injecties. De gewonden werden naar een na burige vestibule gebracht, waar zich hartverscheurende tonelen afspeelden Talrijke ontstelde bloedverwanten dromden in de vestibule samen, ter wijl zich buiten een reeks auto's en taxi's vormde, waarmede familiele den zich met de meeste spoed naar het toneel van het rampzalige onge luk hadden begeven. De start van de Ronde-renners op de Westermarkt te Amsterdam. Bur gemeester d'Ailly loste evenals verleden jaar het startschot. Congres nam motie aan inzake salariëring (\NS, AMBTENAREN, zit het getij tegen. Wij koersen in aflopend tij. Het zal o.m. de taak van dit Congres zijn het bestek voor het Ar- ka-vaartuig te bepalen tegen het tij op", zei de heer B. J. M. van Elk, voorzitter van het Hoofdbestuur van Arka in zijn openingswoord tot het Arka-congres, hetwelk Woensdag werd geopend in de „Blauwe Zaal" van de Beurs te Rotterdam en dat vandaag nog voortduurt. Aangezien de ambtenaren in „aflo pend getij" zijn gekomen en geleide lijk worden gedrongen naar de rand van een afgrond is het te begrijpen, dat de voorzitter in zijn openings woord allereerst, aan het naakte be staan dacht, dat op het spel staat en hierdoor zijn openingswoord zeer het accent legde op de materiële positie van de ambtenaren. De rechtspositie van de huidige ambtenaar werd door hem onder de loupe genomen en van verschillende zij".'.: in zijn twee uur lang betoog be licht. In overleg met de Commissie „Toet sing Sociale Wetgeving" heeft het Hoofdbestuur een "actie-programma sa mengesteld, waarin o.m. voorkomen: Een betere bezoldigingsregeling met als noodmaatregel gehuwden-toela gen, progressieve kinderbijslag, af schaffing gemeente-classificatie; wij ziging pensioenwet 1922; ziekenkosten- verzekering voor gemeente-ambtena ren, opheffing van de discriminatie bij de 2 pet. Vacantietoeslag; herzie ning Rijksambtenaren-reglement, kin derbijslagregeling voor gepensionneer- den en invoering Van de medezeggen schap. Na de inleiding van de heer van Elk werd een aanvang gemaakt met de behandeling van de agenda, waar bij de bespreking van het hoofdbe- stuursbeleid, het beleid van de redac tie van het Arka-orgaan en de sala- ris-kwestie. Vooral het laatste vroeg veel tijd. Een voorstel van de afdeling Utrecht, waarbij werd uitgesproken de finan ciële nood van de ambtenaren en waarbij werd aangedrongen op onge limiteerde uitkering van de 2 pet. va cantietoeslag werd bij acclamatie aan genomen en hierbij werd besloten een afschrift van deze motie te zenden aan de Ministerraad, de partijraad van de K.V.P. en aan de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel. IJERINNERT ge U nog, lezer, hoe de toenmalige minister van Sociale Zaken, Dr. Drees, toen een noodregeling voor de ouden van dagen docr ue Volksvertegen woordiging was aanvaard, in so cialistische kring de ere-naam van Vader dezer ouden van dagen verwierf? Deze noodregeling, gaarne door de Kamer aanvaard, zal straks door een definitieve regeling wor den gevolgd, op basis der verzeke ringsgedachte. "De huidige regeling komt ten laste van de staat. De zeer belangrijke bedragen, hier mee gemoeid, moesten worden gevonden. En zij werden gevon den, omdat het móest. De oude mensen mochten na een leven van arbeid niet ten onder gaan. Waarom dit alles wakker geroe pen in uw herinnering? Omdat het zo'n merkwaardige overeen komst vertoont met wat zich nu afspeelt rondom de komende nood. regeling voor de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Dat wil zeg gen, de zaak zelve toont veel over eenkomst met de nood van de ouden van dagen. Maar welk ver schil van beoordeling bij de huidi ge, ook socialistische, minister van Sociale Zaken. Wel wordt er in die kring met twee maten gemeten. 20ALS ER NOOD was bij de ouden van dagen, bestaat ze nu en in alarmerende mate bij de kleine zelfstandigen. Een kinderbijslag is noodzakelijk. Het gaat dus nu om de jeugd, om Neerlands toekomst! Een noodregeling moest ontwor pen worden, móest, dank zij het ultimatum dat de Katholieke Tweede Kamerfractie cje minister heeft gesteld. Een definitieve re geling voor alle zelfstandigen "al volgen, maar dan geen .staats"- regeling. Voor de noodregeling, wilde zij redelijk zijn, zouden zeer belang rijke bedragen vereist zijn. Even als dit bij de ouden van dagen het geval was. En ooik nu moest het, omdat er nood is. Maar met welk een schriel voor stel komt de minister nu voor de dag! Zeker, het hek is van de dam; men mag ook niet alles te gelijk verwachten en bet feit. dat aan de regeling geen premiebeta ling verbonden is, beperkt in grote mate de mogelijkheden. Doch wat te zeggen van een voorstel, dat aan een zelfstandige met f 3000 inkomen pas voor één kind bijslag verlenen wil, wanneer hij 13 kinderen heeft? En dat een zelfstandige met f 2000 jaarlijks inikomen alleen voor het derde kind „bijspringt" met een bedrag van 23 cent per dag? Hier L van redelijkheid geen sprake. yOOR DE fractie der K.V.P. de questie speelt dezer dagen al in de afdelingen van de Kamer zal dit voorstel ongetwijfeld, om ln parlementaire taal te schrijven, onbevredigend zijn. Zij heeft de noodregeling voor de ouden van dagen destijds gaar ne aanvaard in afwachting van een definitieve met nog groter instemming zou zij, vertegenwoor diging der „Gezinspartij", een be vredigende regeling voor een kin derbijslag voor zelfstandigen ac cepteren. Het huidige voorstel kan be zwaarlijk haar goedkeuring ver werven. Dus zal zij moeten bewer ken dat belangrijke wijzigingen worden aangebracht. En is een verbeterde regeling eenmaal aan vaard, dan zal zij zich ongetwij feld voortdurend moeten beijveren dat met kracht aan een definitie ve regeling wordt gewerkt. (Speciale correspondentie). ^LS HET WAAR IS, dat de met onverantwoordelijke spoed en met on voldoende waarborgen omgeven souvereiniteitsoverdracht aldus tot stand is gekomen onder de druk van de V. S. en Engeland, dan zullen deze twee grote heren zich thans, nog geen half jaar na datum, wel bewust zijn geworden welk een slechte dienst zij de wereld, zich zelf, Nederland en de volken, waaruit Indonesië bestaat, hebben bewezen. Als het bovenstaande waar is, dan moet ons toch op de eerste plaats van het hart, welk een jammerlijke comedie er dan bij de behandeling der Indonesische kwestie ip ons parlement is opgevoerd! Waarom niet gezegd waar het op stond? Neen daar ston den tientallen leden met ernstige ge zichten te wikken en te wegen, terwijl er in waarheid geen keus was. Nu het voor de gehele wereld dui delijk is geworden met welke onoprech te gevoelens de R.T.C. overeenkomsten van Indonesische zijde zijn onderte kend (overeenkomsten welke nu reeds met 'n brutale onverschilligheid zijn genegeerd), zouden wij van dezelfde zijde n.l. van de VJ3. en Engeland, wel eens duidelijke taal willen horen Of durft men het amende honorable niet aan? Onze politieke vrienden hebben met de Indonesische affaire een blunder gemaakt welke in de geschiedenis nau welijks haar gelijke heeft. Met een driestheid welke aan Hit- Iers beste tijd doet denken, slaat de sultan van Djokja toe en ziel kans om in enige maanden de gehele federatie ve opzet van de V.S.I. om zeep te brengen en de gehele Indische archi pel in een positie te brengen welke zeer zeker voldoet aan de machtswel lust der Djokjase heren, doch tevens de grootste gevaren voor het Oosten en de gehele wereld in zich draagt. Zelfs de staat Oost-Indonesië capi tuleerde, na het jongensachtig avon tuur van Aziz, na enige dagen voor de dreigihg van Djokja, terwijl deze staat in alle opzichten de meerdere was van de Republiek Djokja. En militair een maal vaste voet hebbende, worden de slachtoffers op dictatoriale wijze „ge zuiverd", d.w.z. dat een leder van wie men niet zeker is wordt geliquideerd. OP R.T.C. VERLATEN. AlS er een angstige stilte valt over Indonesië en de overwinnaar triomferend het slagveld overziet, ont dekt hij nog één stoute jongen die nog niet op de knieën is gegaan. Deze kleine, moedige baas is natuurlijk... Ambon. Aimbon, dat zijn hoop op een kordatere houding van Oost-Indonesië de bodem zag ingeslagen. Ambon dat zich op de R.T.C. reeds door ons verlaten zag en zelfs niet aan het woord mocht komen, waagt het, het vaandel der Christenheid en de schat der onafhankelijkheid te verde digen tegen de heidense overmacht welke het ziedend bedreigt! In naam gaat het om de Zuid-Mo- lukken, ln feite echter om de ziel van het verzet, Ambon. FOUT WREEKT ZICH. achtergelaten in Indonesië, dan zon den de kaarten thans geheel anders hebben gelegen. Het bewijs is... Am- bon, waar men in elke huiskamer de Bijbel en een foto van onze Koningin kan vinden. Reeds in het begin van de 16e eeuw werd het Christendom ge bracht op dit 761 K.M.2 grote en 70.000 bewoners tellende eiland door Katho lieke missionarissen. Toen de V.O.C. er in 1605 definitief haar gezag vestigde, beloofde men vrijheid vair godsdienst, doch alras kreeg, het Christendom er de Protestantse signatuur. Bijna vier en een halve eeuw Chris tendom verbinden ons dus met dit trouwe volk, dat van het begin af de hoofdpeiler is geweest waarop ons ge zag in Indonesië steunde. Haar kinderen, die gesteund door Christendom en betere ontwikkeling, ver boven him heidense omgeving uit' staken, waaierden uit over de gehele archipel. Overal treft men deze zeer donkere mensen aan meestal in amb telijke functies (b.v. als onderwijzer) maar vooral maakten de Ambonezen de trots uit van het K.N.I.L, De Ambone- se marechaussees waren onvergelijke lijk en zonder hen zou het niet moge lijk zijn geweest het Nederlandse ge zag dermate stevig te vestigen, zoals dat het geval was onder van Heutz en Colijn. Heel het leven van de bijna legen darische Ambonese kapitein'Jonker, is één epos in zijn strijd voor de Compag nie, totdat bij tenslotte in 1689 door de hand van diezelfde compagnie viel, toen men hem van opstandige neigin gen verdacht. Ambon weet dat die trouw aan Nederland, de hang naar het Christendom, de hogere bescha ving zijner kinderen, steeds een doorn in het oog waren bij de omringende mohamedanen. (vervolg op pag. 2) WAAROM noem ik zo nadrukke lijk de K.V.P.-fractie? Om dat inderdaad alleen door haar krachtige houding verbetering kan worden bereikt. Men telle deze „opgave" niet te licht. Het is nog maar een paar jaar geleden, dat een nieuwe re geling voor de kinderbijslag voor loontrekkenden werd gewrocht. Toen werd ook voor het eerste en tweede kind bijslag verleend, wat feitelijk een verkapte loonsverho ging betekende. De Katholieke fractie kwam na drukkelijk op óók voor het grotere en het grote gezin: zij diende een amendement in om de progressie in de regeling te vergroten, ten einde de grote gezinnen niet ach ter te stellen bij de kleine. En het resultaat? Toen gestemd werd, bleek alleen de katholieke fractie vóór te zijn. Alle anderen waren tegen, zowel de Protestants- Christelijke fracties als de V.V.D. èn de P.v.d.A. Hoop doet achter leven. En waar om zouden we niet hopen, dat door veler medewerking de finan ciën gevonden worden voor een redelijke kinderbijslag voor de zelfstandigen, zoals zij door de zelfde minister van financiën ge vonden werden voor een redelijke voorziening voor ouden van da gen? Toen was er nood, die gelenigd moest worden, nu ook! ISRAEL zou aan do weduwe van Graaf Bernadotte 54.000 dollar hebben aangebod„.i. Dit bericht wordt offi ciéél ontkend noch bevestigd. A 1

de Stem | 1950 | | pagina 1