AUSTRALIË tikt SUKARNO stevig OP DE VINGERS WORDT PROCES RETAIN HERZIEN? Vliegveld Bombay gaf niet de noodzakelijke adviezen W erkloosheidsverzekering kan niet op 1 Juli ingaan De toekomst van ons pachtrecht De doodsklok luidde voor Cuzco De Stem bij de Vlootmanoeuvres Zee leverancier van Coloradokevers Agent schiet vluchteling dood Lente zonder groen MEUW-GUim4 KAN, MOET EN ZAL NIET.. Felle Indonesische beschuldigingen aan Neder land over het gebeuren op Ambon „Anti-nationale" gevoe lens aangewakkerd 290 Nakomelingen Tornado teistert Engeland Minder wind R. v. L. oordeelt over ramp ,JFraneker" 12 kinderen verdronken door instorten van een brug Zwitserland moet blijven hamsteren Verschillende factoren werken remmend Berta de Hertogh vertrekt nog niet Afschuwelijke vondst in Markkanaal 94-JAR1GE MAARSCHALK AAN HET VERKINDSEN Oud-strijders wenen, omdat ,Jiun" generaal in het gevang moet sterven Dodencijfer mijnramp stijgt nog steeds ZESDE JAARGANG No. 1696 (Uitgave: M V. UitgeversMij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, TéL: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr.' H. B. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. [Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne-1 jnentsprys bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij/iiet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cents Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse* abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 DINSDAG 23 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10.2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0-®* per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse .editie t 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent. per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordti verwezen naar de desbetreffende rubnekj inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd.. USTRALiE heeft haar ambassadeur bij de regering der R. I. S., de heer John Bood, teruggeroepen voor een onmiddellijke raadpleging. De Aus- stralische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spender, maakte deze terugroeping bekend in een commentaar, dat hij hield met betrekking tot tot de verk'aring van president Sukarno, dat het Nederlandse gedeelte van Nieuw-Guinea bij Indonesië dient te worden gevoegd. Gelijk wij Maandag schreven heeft Sukarno weer eens erg hoog van de toren g("blazer, en gezegd: Nieuw-Guinea, kan, moet en zal bij Djokja! Spender heeft intussen al scherp gereageerd door te antwoorden, dat de vitale belangen van Australië bij het gehele eiland Nieuw-Guinea onder bescherming staan van de Australische regering. In Indonesië toon de men zich verrast over de snelle Australische reactie. De verklaring vervolgt: De leidende figuur was de Indonesiër Soumokil, die genaturaliseerd Nederlander is en die in een Nederlands legervliegtuig naar Ambon werd vervoerd, nadat hij te Makassar „handelingen tegen de wet" had verricht. Op Ambon zei hij, dat de Nederlandse regering evenals Australië en Amerika achter de be weging stonden. Na de proclamatie hebben de Nederlandse regering en het commando der Nederlandse troe pen de K.N.I.L.-troepen nog niet on der discipline kunnen terugbrngen. De verantwoordelijkheid van de Ne derlanders wordt veroorzaakt door het feit, dat Soumokil met een Nederlands vliegtuig naar Ambon werd overge bracht en dat de Nederlandse legerlei ding niet in staat was de troepen on der bevel te houden. Bovendien heeft de Nederlandse koloniale regering de anti-nationale gevoelens onder de Am- bonnese soldaten steeds aangewak kerd. MALLE BESCHULIDIGINGEN. /AVER de toestand in Ambon en het proclameren van de onafhanke lijke republiek Zuid-Molukken zijn er than, van Indonesische zijde felle be schuldigingen aan het adres van Ne derland losgebarsten. Van de zijde van het Indonesische ministerie vgn Defensie wordt Nederland alle schuld gegeven voor de op Ambon ontstane toestand. Er wordt namelijk verklaard, dat gewapende troepen onder verantwoor delijkheid van het Nederlandse leger en de Nederlandse regering een aan tal politici gedwongen hebben de re publiek Zuid-Molukken uit te roepen. Deze gewapenden hebben voorts ar restatie en moorden gepleegd en een aantal Indonesiërs, dat Ambon wenste te verlaten, gedwongen aldaar te blij ven. GERR1T ACHTERBERG, heeft de Staatsprijs voor letterkunde (P. C. Hooftprijs) ontvangen. TUSSEN de Franse en de Nederland se regering is een regeling getroffen betreffende de afgifte van collectieve paspoorten. In gezelschap reizende personen kunnen zonder in het bezit te zijn van een individueel paspoort naar Frankrijk reizen. DINSDAGAVOND te 20.08 uur zullen de ministers van Sociale Zaken en van Oorlog, in het radio-zoeklicht van de A.V.R.O. spreken over respectieve lijk: de vredes- en oorlogstaak van het Nederlandse Rode Kruis. TOT RIDDER in de Orde van de Ne derlandse Leeuw is benoemd Mgr. Th. M. P. Bekkers, directeur van het Na tionaal Buretiu van de Pauselijke Mis sie-actie. IN VERBAND met het beëindigen van de werkzaamheden van de Niwin, ten aanzien van de inzameling van gelden bij bet publiek, zal Prins Bern- hard. zich heden met een dankwoord tot het Nederlandse volk wenden en wel via Hilversum II (298 m.) om 18.30 uur. NA EEN GEVECHT op zee bij Genua is een smokkelschip met buitenland se sigaretten ter waarde van 25 mil- lioen lire door de Italiaanse douane in beslag genomen. Het smokkelschip gaf zich over, nadat het in brand ge raakt was. HET AANTAL slachtoffers bij de ont ploffingsramp te South Airboy (bij New-York) is gestegen tot 27. De ma teriële schade door de ontploffing, wordt geschat op 20 millioen dollar. OP NUMMER 17265 van de Staatslote rij is f 20.0000 gevallen. ZWEDEN heeft van de Sovjet-Unie geëist, dat geen Zweedse visserssche pen meer op de open zee zullen wor den aangehouden en de verliezen, die de Russische schepen de Zweedse vis sers hebben toegebracht, zullen ver goed worden. HET LIJKJE van een drie jaar oude Rotterdamse jongen, die tien dagen geleden in de Rijn viel, is in Zwitser land en wel in de haven te Bazel ge vonden. De jongen speelde op het dek van zijn vaders schip, toen hij over boord viel en verdronk. ?E .TOTALE binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen bedroeg J" .„bet eerste kwartaal van 1950: 179.200 hectoliter tegen 168.900 in het eerste kwartaal 1949. Het bier schijnt inderdaad best te zijn. DONDERDAG 18 Mei is het troepen schip Waterman van Priok vertrok ken. Aan boord bevinden zich 5-8 R. 3e 'cüvisl verk'ndinssafdeling van de !?E ?E^ISCHE HEFFING op inge voerde kaas, dus ook Nederlandse is weer ingetrokken. Tegen de op 15 Maart ingestelde heffing io door ver schillende landen bezwaar gemaakt. t d <-r massa-doorlichting voor de V „_zljn Huizen (12.000 inwo ners) 20 gevallen van actieve T.B.C. geconstateerd. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ge neral Stewart passeerde 21-5 Malta, "a.ar Rotterdam, General Hersey 20-5 280 mijl van Perim, General Sturgis enn -^i 5 Malta, Waterman 21-5 600 mijl van Ceylon, Groote Beer 21-5 van Djakarta. TIET zijn natuurlijk malle beschul- digingen. Zij zijn op de eerste plaats een uiting van onmacht. En op de tweede plaats weigeren de be schuldigers de naakte feiten te er kennen. Deze feiten zijn, dat nu eenmaal lang niet alle Indonesiërs het eens zijn met het militairisch streven van Djok ja en het halsoverkop in elkaar tim meren van een zgn. eenheidsstaat on der leiding van Sukarno, met voor bijgaan van met Nederland gemaakte afspraken. Vergeten wordt ook door de van de „eenheidsgedachte" bezeten Indo nesische kopstukken, dat militairen die jarenlang de Nederlandse vlag trouw hebben gediend en gevochten hebben tegen Jappen en republikein se benden, zich plotseling geen brave Sukarno-aanhangers kunnen gaan noemen. Ook ai omdat zij Sukarno nog steeds beschouwen als iemand die iets „Japans" aan zich heeft. MINDER OPRECHT. /APMERKELIJK is dat Amerika ein- delijk ook wakker schijnt te wor den. De New-York Times wijst er na melijk in een hoofdartikel op, dat ve len ervan overtuigd zijn, dat de Indo nesiërs „iets minder dan oprecht" wa ren toen zij op de R. T. C. de federale status aanvaardden en daarbij klaar blijkelijk niet de bedoeling hadden, haar in practijk te brengen. In dit artikel wordt voorts gezegd, dat het afschaffen van de federale staatsvorm alvorens deze haar be staansrecht heeft kunnen bewijzen, niet geschikt is om vertrouwen te wekken ten aanzien van de in de toe komst door Indonesië aan te gane overeenkomsten, en zulks op een tijd stip, dat de Indonesiërs dit vertrou wen, meer dan ooit dienen te vesti gen. Er zijn in Indonesië factoren ten gunste van de unitaristische staats vorm, maar de goede uitwerking daar van zou wel eens ongedaan kunnen worden gemaakt door een overhaaste handeling, die in de ogen van velen een daad van willekeur is een blijk van kwade trouw naar het gevoelen van anderen. Indonesië heeft hulp no dig en vraagt daar om, maar het voert geen politiek, die het verschaffen van meer hulp tot nu toe gemakkelijk Het is alleen spijtig, dat men dat allemaal in Amerika zo laat ontdekt! ÜEN 95-JARIGE Amerikaanse boer John Osborne, is uitge roepen tot de „levende vader van het grootste aantal levende nako melingen in de Verenigde Sta ten". Het zijn er 290. Hij heeft 12 kinderen, 76 klein kinderen, 163 achterkleinkinderen en 39 achter-achterkleinkinderen. Het nationale vaderdagcomité heeft hem op zijn verjaardag 100 dollar gegeven. Het geschenk was is feite bedoeld als een presentje aan de grote gezinnen, een ver dwijnende verschijnsel in het Amerikaanse leven. ¥")E eerste tornado die sinds 22 Jaar 2 uur over Engeland heeft gewer veld, heeft twee mannen gedood, ver nielde 2 vliegtuigen, smeet een wagen tje met ponny hoog de lucht in, ont wortelde bomen en verwoeste 300 hui zen, In, het plaatsje Linolade (3000 Inwo ners) ontsnapte slechts een enkel huis aan de vernieling. Bomen vlogen als veertjes de lucht in en bonsden met een enorm geweld boven op de hulzen. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Matige, tijdelijk zwakke naar Zuidelijke richtingen krimpende wmd. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buien. Op de meeste plaatsen iets hogere tem peraturen dan gisteren. Heden: Zon onder 20.38 uur en Maan onder 1,34 uur. Woensdag: Zon op 4.34 uur Maan op 11.14 uur. TAE RAAD voor de Luchtvaart heeft zijn oordeel uitgesproken over de oorzaken van het ongeval, dat op 12 Juli 1949 nabij Bombay (India) is overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig PH-TDF „Franeker". Dit vliegtuig was met verschillende Amerikaanse journalisten aan boord op weg van Indonesië naar Nederland. De Raad is van oordeel, dat gezag voerder A. van der Vaart achtereen volgens twee beoordelingsfouten heeft gemaakt: het inzetten van een landingsprocedure op een hem uit eigen ervaring niet bekend vliegveld onder weersomstandigheden, welke slechter waren, dan die, omschreven in de voor de landing op dit vlieg veld gestelde weerminima. De tweede fout ziet de Raad in de omstandig heid, dat de gezagvoerder, nadat hij boven het vliegveld was gekomen, zich op lage hoogte heeft gewaagd boven een terrein, waarvan hij moest we ten, dat er zich een voor zijn vliegtuig gevaarlijk liggende heuvel bevond, die door het slechte zicht en de lage bewolking voor hem niet zichtbaar was. De Raad is voorts van oordeel, dat tot het optreden van het ongeval in belangrijke mate heeft bijgedragen, het feit, dat de verkeersleiding niet geadviseerd heeft te wachten met de /AP PAGINA 3 van dit nummer vind men het eerste artikel van onze speciale reporter bij de dezer dagen begonnen grote manoeuvres van de vloten der Atlantische mogendheden. Het lijden van de arme man die ons zijn indrukken weergeeft wordt wel enigszins verduidelijkt door de hier onder afgedrukte foto. Uw reportage-redacteur, klaar Am te d.iiv.n landing tot de weersomstandigheden beter zouden zijn, dan wel uit te wij ken naar een ander vliegveld. En dat de verkeersleiding een landingsbaan heeft aangewezen, die het noodzake lijk maakte, dat het vliegtuig zich bo ven de gevaarlijke heuvel waagde. De heuvel stond bovendien niet juist op de in het toestel aanwezige kaarten aangegeven. Schooljeugd raapt mee UET weer van de laatste dagen met luchtstromingen uit Zuidelijke richting is uitermate gunstig geweest voor het ontstaan van coloradokever vluchten. Er zdjn o.a. berichten binnen geko men, dat op de Rijn, aan het strand van Bergen op Zoom en op enkele plaatsen aan het Noordzeestrand ke vers zijn aangetroffen. In Zeeland zijn bij Hoedekenskerke, Borssele, Zoutelande en Vlissingen ve le coloradokevers aangespoeld. De schooljeugd is gerequireerd om bij het rapen van de kevers te helpen. De weersomstandigheden hebben eveneens in sterke mate tot eiafeetting geleid, vooral in het Zuiden, o.a. in Breda e.o.). Oosten en mfdden van ons land, waar zeer grote aantallen kevers boven de grond verschenen. De Plan- tenziektenkundige Dienst dringt er daarom met klem op aan direct de nodige bestrijdingsmaatregelen, te ne men. Tt/VINSTENS twaalf kinderen zijn bij het dorp Boscochiaro in de pro vincie Venetië verdronken tengevolge van het instorten van een brug tij dens een processie. Een priester en ongeveer vijftig kin deren, van wie vele in witte kleding ter gelegenheid van hun communie, stortten in de snelle stroom van de rivier de Garzone. 38 kinderen werden door hun ouders gered. Acht lijken zijn totnog toe geborgen. Minstens vier kinderen worden vermist, zonder dat er hoop bestaat, dat zij levend gevonden zul len worden. \JAX PETITPIERRE, de Zwitserse president, heeft verklaard, dat de Zwitserse huisvrouwen voort moeten gaan levensmiddelen in tè slaan, om dat de kansen op vrede in de afge lopen maanden niet zijn toegenomen. Hij zei verder. De onbekende facto ren in de internationale toestand ver plichten de regering alle voorzorgs maatregelen te nemen, om te zorgen, dat het Zwitserse volk elke noodtoe stand het hoofd kan bieden. Oude Inca-hoofdstad door aardbeving verwoest ALS EEN CONDOR was het lijn- vliegtuig gestegen van de warme Stille Oceaan-kust naar de koele top pen van de Andes en streek neer op de luchthaven in de vruchtbare Cuz- co-vallei. Een korte rit en de passa giers stonden op de Plaza de Armar INVOERING van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering per 1 Ju li 1950 is niet mogelijk. Dit heeft de minister meegedeeld naar aanleiding van desbetreffende schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Andriessen. De minister wijst erop, dat de maat regelen, nodig ter voorbereiding van de uitvoering, tegen 1 Juli niet gereed kunnen zijn. Het streven blijft er even tueel op gericht, de verzekering zo mo gelijk te doen ingaan. De oprichting van bedrijfsverenigin gen heeft aan het bedrijfsleven meer tijd gekost dan aanvankelijk mocht worden verwacht, deelt de minister mee.. Nog slechts van 19 van de 26 op te richten bedrijfsverenigingen is een verzoek om erkenning ingekomen. Een tweede oorzaak, welke er toe leidt, dat de werkloosheidswet nog niet op 1 Juli kan worden ingevoerd, vormt de omstandigheid, dat nog geen vol doende inzicht bestaat inzake de pre- miën, die voor de wachtgeldfondsen en voor het algemeen werkloosheidsfonds moeten worden bijgedragen. Hoewel de bedrijfsverenigingen het verzoek hebben gekregen haar voorstel len inzake de premie voor de wacht geldfondsen v o o r 1 Maart 1950 in te dienen, heeft van de bovenbedoelde 19 bedrijfsverenigingen tot op heden slechts een zeer gering aantal een, meestal nog slechts voorlopige, premie- berekening medegedeeld. Voorts is nog overleg gaande omtrent de land- en tuinbouw. Een beslissing is nodig vóór dat de premie voor het wachtgeldfonds in deze bedrijfstak kan worden vastgesteld. De behandeling van dit vraagstuk zal nog enige tijd vorderen. GRONDSLAG VOOR SOCIALE VERZEKERING CEN deide factor, welke vertragend werkt op de invoering van de werkloosheidwet, is ,dat de oragnisatie, welke voor die wet wordt opgebouwd, de grondslag vormt voor de toekomstige uitvoeringsorganisatie voor de gehele sociale verzekering. De opbouw dier organisatie dient derhalve in dier voege te geschieden, dat de overgang naar de nieuwe orga nisatie gemakkelijk zal kunnen plaats vinden. Hierbij moet in het bijzonder worden bezien op welke wijze de huidige tech nische apparatuur der sociale verzeke ring. van de bedrijfsverenigingen zo wel als van de overheidsorganen, in de herziene organisatie kan opgaan. Hier bij zal tevens volle aandacht moeten worden geschonken aan de belangen van het bij de huidige organisatie werkzame personeel. T?EN UIT de Rijkswerkinrichting te Woensel ontsnapte man, die in Vught door een politieman werd ach tervolgd, is door de agent doodgescho ten. Uit de Rijkswerkinrichting waren twee mannen uitgebroken. Zij werden later op het landgoed Beukenhorst in Vught aangetroffen. Hier kon de po litie een van de mannen, zekere H. van M. arresteren. Maar de ander, van A., die al eens meer uit de Rijks werkinrichting was uitgebroken en daarna een hele serie inbraken had gepleegd, wist te ontkomen en zich in het struikgewas schuil te houden. Een inwoner van Vught betrapte v. A., toen deze bezig was de deur van een kippenhok te forceren. De man ging aan de haal, achtervolgd door 'n aantal burgers. De inmiddels gewaar schuwde politie kon hem tenslotte in rekenen. Op weg naar het politie-bu- reau bracht van A. zijn begeleider plotseling ten val en vluchtte weg. De agent loste enige schoten, waarvan 'n kogel de vluchteling in het hoofd trof. TIET GERECHTSHOF te Singapore, heeft beslist, dat Berta de Her togh, die morgen met de „Surriento" naar Nederland zou vertrekken, Sin gapore niet zal verlaten, voordat haar zaak in hoger beroep zal zijn behan deld. CUZCO, GEZIEN UIT DE KLOOSTERTOREN. De klokken luidden het rampspoedig einde. van de meest Spaanse stad in Zuid- Amerika. Toen Europa zich opmaakte tot de kruistochten namen de Inca's, tot dan een onbetekenende bergstam, bezit van deze Peruaanse vallei en verhieven Cuzco tot middelpunt van hun groeiend Imperium. De opkomst, bloei en abrupte ondergang van dit rijk vertonen een frappante gelijkenis met die van ons Insulinde. De laatste keizer, Atahualpa, werd vermoord door de gouddorstige Francisco Pizar- ro. De stad ,die toen 200.000 inwoners telde, werd beroofd van zijn overwel digende rijkdommen en geheel ver* woest. Op de ruines bouwden de Spanjaar den echter hun kerken en paleizen en maakten deze stad tot hoeksteen van hun Amerikaanse bezittingen. Zo werd Cuzco ten tweede male het mid delpunt van een wereldrijk. Niet ver van het Hotel Ferrocarril wandelde men vorige week nog tussen architectonisch prachtige Inca-base menten. Deze muren waren gebouwd van zware rotsblokken, van de meest uitgezochte steensoorten, met hoeken en kanten zo nauwkeurig aan en in elkaar passend, dat zij in eeuwen niet verweerden. De erop geplaatste Spaanse bouwsels zien ermee in con trast fragiel en vergankelijk uit. In het klooster van Santo Domingo, op getrokken op de muren van de tem pel van de Zon, werden de meest grandioze relieken van het Inca-rijk bewaard. Naast deze muren was nog een kathedraal in de huidige stad van 45.000 inwoners. Waswant het oude Cuzco niet meer. Eergisteren werd het voor een groot deel verwoest door een aardbeving. Honderd personen wer den daarbij gedood en verscheidene honderden gewond. Toen de toren van de kathedraal en kloosterkerk instort ten, luidde de klokken het rampspoe dig einde. Kinderlijkje in beschuitbus TN HET MARKKANAAL onder de gemente Terheijden is ongeveer 500 meter van de brug, in de richting Oosterhout, het lijkje gevonden van een pasgeboren kindje. Arbeiders die daar werkzaam waren en zich in een roeiboot bevonden, ontdekten op het water een blikken beschuitbus, om wonden met jjzerdraad en met gaatjes in bet deksel. Nieuwsgierig haalden zij de bus uit het water en kwamen toen tot de vreselijke ontdekking, dat daarin een dood kindje zat gepers. Zij hebben onmiddellijk de rijkspolitie van de af schuwelijke vondst op de hoogte ge steld. Deze tracht nu de dader(s) van deze laaghartige en mensonterende moord te vinden. (Van onze Parijse oorrespondent). PR ZIJN slechts weinig Fransen, die in de tot levenslange inter im nering veroordeelde 94-jarige generaal Pétain een gewone oorlogsmisdadiger zien. Het merendeel beschouwt hem als een goed Fransman en een dapper soldaat, die voor Frankrijk het goede heeft gezocht, Frankrijk geen leed heeft willen berokke nen, doch die op hoge leeftijd onder de allermoeilijkste omstan digheden gefaald heeft in uitgangspunt. Ook juridisch valt hij niet te vergelijken met Quisling, Mussert of enig ander Hitier- handlanger. /AP 15 APGUSTUS 1945 werd maar- schalk Pétain door het Hoge Hof van Justitie veroordeeld tot levens lange internering en tot nog toe heeft de grijze Pétain zijn levensavond doorgebracht in een grauw, naakt slot OP het Liliput-eilandje ¥eu. Zjjn vrouw bezoekt hem dagelijks en de bewakers fungeren meer als kamer dienaren dan als soldaten. De maar schalk wordt op zijn wenken bediend doch hij ziet er geen groen. De lente ging voorbij zonder dat Pétain de bloesem zag, want het fort bestaat slechts uit een troosteloze steenmassa en kent geen bomen. Sedert enige maanden is de maarschalk, die eens de glorie was van Frankrijk, aan het verkindsen. Herhaaldelijk spreekt hij wartaal en zijn artsen geloven niet, dat hij het einde van 1950 nog zal ha len. Zijn gezondheid is wankel. NIEUW MATERIAAL TïEEDS meer dan twee jaren is AV Frankrijk in beweging omtrent 't lot van de met eretekenen overladen grijze veldheer. Zijn advocaten bewe ren dat de behandeling van zijn zaak meer werd geleid door sentimenten, dan door juridische argumenten, ter wijl zij bovendien verklaren thans over nieuw feitenmateriaal te beschik ken, waardoor men een nieuw beeld kan geven van de houding van Pétain in de donkere oorlogsdagen. De be weging voor Pétain groeit met de dag. Generaal de Gaulle verzocht reeds herhaalde malen om verzachting van zijn lot. Want het verleden van Pétain is te groot en te mooi om hem als ge vangenisboef te laten sterven. Hij heeft beter verdiend. Ook uit de vroe gere illegaliteit komen steeds meer stemmen, die Pétain de vrijheid wil len hergeven, zodat hij tenminste te midden van het groen kan overlijden. Evenals in 1945 is ook thans de kwestie Pétain een zuivere gevoels- aangelegenheid geworden. Oud-strij ders, die met hem de Rif-oorlog in Noord-Afrika vochten, menen, als ze spreken over „hun generaal", die nu door Frankrijk gevangen wordt ge houden. Welke soldaat doet nooit ver keerd? Welke commandant, geeft nooit een onjuist bevel? Intussen bebben zijn advocaten het juiste ogenblik gekozen: Isorni Lemaire dienden bjj de „garde des Sceaux" een verzoek in tot revisie van het proces. Maar nu komen de juridische peri kelen, die er te veel zijn om op te noemen, doch die volgens sommige rechtsgeleerden iedere revisie onmo gelijk maken, volgens anderen wel 'n revisie toestaan. Hoe de Franse rech ters zich hieruit zullen weten te red den, moeten we voorlopig afwachten De grootste moeilijkheid blijft even wel: het scheppen van het precedent. Evenals in Nederland heeft ook Frankrijk de bijzondere rechtspleging nogal vreemde dingen gedaan. Feiten, die in 1944 tien jaar kosttten, werden twee jaar later gestraft met een jaar en de correcties daarop zijn zeer zeld zaam en aanvechtbaar. Indien men Pé tain's lot verzacht op grond van zijn goede hoedanigheden als Fransman, moet men dan ook niet het lot ver zachten van de vele andere politieke delinquenten, die eveneens bepaalde goede daden hebben bedreven als Fransman, hetzij tijdens, hetzij voor de tweede wereldoorlog? Revisie van Pétains vonnis, verzachting van zijp lot roepen precedenten op, waarop zich straks vele andere veroordeelden kunnen beroepen. Eigenlijk is dit het enige, wat nog tegen Pétains invrijheidsstelling werkt. door R. W. JANSSEN. 'VADAT een eeuw lang de ver- pachting van cultuurgrond in Nederland wettelijk niet nader ge regeld was dan door enige artike len van het Burgerlijk Wetboek, zag op 1 November 1938 na zware ba- rensweëen de eerste „Pachtwet" 't licht. Zij beperkte de rechten van dt eigenaar en vergrootte die van de pachter vrij sterk, en ontmoette veel verzet. De Pachtwet had intus sen een kort leven: op 12 Novem ber 1941 werd ze opgeheven en vervangen door het Pachtbesluit, dat dus zonder medewerking van de volks-vertegenwoordiging tot stand kwam. In menig opzicht ging dit besluit verder dan de Pachtwet, en „on dergronds" is het verzet hiertegen zonder twijfel dan ook nog sterker geweest. Maar toen de bezetter het land moest ruimen bleek, hoe snel het nieuwe recht zich vastgezet had: de Londense regering trok het Pachtbesluit in, en herstelde de Pachtwet van 1938, maar na korte tijd bleek het noodzakelijk, dit weer ongedaan te maken; tot op de dag van vandaag beheerst 't Pacht besluit enkele malen in onderge schikte onderdelen wat veranderd de Nederlandse pacht, en ik meen te mogen constateren, dat niet enkel de pachters, maar ook de grondeigenaren zich verzoend heb ben met de nieuwe toestanden op pachtgebied, al bestaan er uiter aard tegen onderdelen van deze rechtspraak bezwaren. Vermoede lijk heeft niet één der wettelijke maatregelen uit de bezettingstijd zo snel wortel geschoten in ons volk als het Pachtbesluit. Intussen moest dit besluit na her stel van het democratisch regime voorgelegd worden aan de Staten- Generaal, om tot wet verheven te worden. Daartoe heeft de regering 1947 een staatscommissie be noemd, zo veelzijdig mogelijk sa mengesteld, en zeer velen zullen als ik met buitengewone belang stelling uitgezien hebben naar de uiteindelijke voorstellen van deze commissie. Want al zal haar werk wel niet volmaakt ongeschonden door de wetgevende machine heen komen, toch is moeilijk aan te ne men, dat de grondlijnen, die deze commissie, waarin vertegenwoor digers van alle belanghebbenden zitting hadden, door de meerderheid onzer volks-vertegenwoordiging verworpen zullen worden. Enkele weken geleden is het rap port der staatscommissie met een nieuw ontwerp van wet gepubli ceerd, en is een korte samenvatting ervan in de bladen afgedrukt. Ge zien echter het grote belang, dat een groot deel van ons volk heeft bij de wetgeving, die vermoedelijk zéér lang de toestanden op pacht gebied zal beheersen, is het naar mijn inzicht verantwoord, er wat dieper op in te gaan. De helft van de Nederlandse cultuurgrond wordt door pachters geëxploiteerd, en 'n groot deel van deze grond is eigen dom van niet-agrariërs. Niet enkel de boeren en tuinders, doch ook veel „burgers" moet de onderhavige kwestie interesseren. 2JOALS elkeen weet, die maar enigszins op de hoogte is van de pachtwetgeving sinds 1938, greep het Pachtbesluit veel dieper in de verhoudingen tussen pachter en eigenaar in dan de Pachtwet. Die per dan iemand in de dertiger jaren had durven vermoeden. Als voor beelden noem ik het recht van de Grondkamer, om de pachtprijs naar eigen oordeel vast te stellen, en het heel ver gaande recht van de pach ter op verlenging vat} de pacht, het zgn. continuatierecht. Het zal me nigeen dan ook wel gegaan zijn als mij, dat hij zich n.l. afvroeg, of de voorstellen der staats-commissie daarop niet min of meer terug zou den komen, en de ver gaande rech ten van de pachter zouden aantas ten. Of dus haar voorstel niet een compromis zou blijken tussen Pacht wet en Pachtbesluit. Het is goed, vast te stellen, dat dit niet het ge val is. Integendeel, de eerste indruk is zonder twijfelen, dat de grond slagen van het Pachtbesluit niet al leen gehandhaafd worden, maar dat verder voortgegaan wordt" op de weg, die in 1937 was ingeslagen, naar een consolidatie van de pach ter, vooral naar een bestendiging van zijn gebruiksrechten. J^AAT ik beginnen met dit laatste, het zgn. continuatierecht. Zoals men weet, moet thans de pachter, die verlenging van zijn pachtcon- tract wenst, zich minstens een jaar vóór het einde ervan tot de Pacht- kamer wenden met een daartoe strekkend verzoek. Verzuimt hij dit, dan heeft hij geen recht op verlen ging; komt zijn verzoek te laat binnen, dan kan de Pachtkamer, behalve in zeer bijzondere gevallen, hem niet meer helpen. Hoe vreemd dat ook klinkt na acht jaren Pacht besluit, beide gevallen komen her haaldelijk voor. Voor een groot deel van de pachters is deze gang van zaken te geleerd gebleven, 'en me nige pacht-overeenkomst is geëin digd, omdat de pachter niet voor zijn rechten opkwam. (vervolg op pag. 2) HET AANTAL DODEN bij de mijn ramp in Gelsenkirchen (Ruhrgebied), is gestegen tot 75.

de Stem | 1950 | | pagina 1