Ontzettende mijnramp in Ruhrgehied Bredanaars kropen door oog van naald Bergen op Zoomse ouders krijgen na 8 jaar hun dochtertje terug Onbewaakte overwegen eisen weer doden 13-JARIGE BERTHA PROBEERDE EEN HONGERSTAKING Hartverscheurende tonelen in Gelsenkirchen BIJ ONDERGRONDSE ONTPLOFFING 63 MIJNWERKERS GEDOOD EN 37 GEWOND Na DE ERNSTIGE MIJNRAMP die kort geleden heeft plaats gevonden in de Belgische Borinage, is Zaterdag het Duitse Ruhrgebied opgeschrikt door een hevige mijnontploffing, gevolgd door een ondergrondse brand, in Gelsenkirchen-Rotthausen. Er zijn 63 doden te betreuren. Daarnaast zijn er 37 gewonden. De toestand van 3 gewonden is critiek. Reddingswerk moest gestaakt worden INieuw-Guinea moet, kan en zal terug! Trein met Rome-pel grims ontspoord Troepenschepen onderweg Wisselen werd hen noodlottig DE VALK-BARONIE 2-3 STRAFSCHOP BRACHT DE BESLISSING Minder warm Vader de Hertogh,Jiet zal een opluchting zijn als zij eenmaal op de boot zit" Dinsdag naar huis Hevige ontploffing in Amerikaanse haven Twee officieren in Su- rabaja aangevallen Vogelpest geloca- liseerd Passiespelen te Tegelen geopend ZESDE JAARGANG No. 1695 IBtgavo: K V. Uitgevers Mij. Neerland!». Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Belgerstraat 16, TdL- Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts GJ.v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. ifoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post i 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. MAANDAG 22 MEI 1950 Voor God. Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 - 6O per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsmgel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon ToT^rTBiibumaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,. Axelsestraat 45, Telefoon 2347 plaats gevonden. De ergste was die te Kamen, in Westfalén, waarbij, even eens tengevolge van een ontploffing, in Februari 1946, 400 mijnwerkers om het leven kwamen. Het laatste ernstige ongeluk in de Dahlbuschmijn geschiedde in 1943, waarbij 32 mijnwerkers om het leven kwamen. De mijn is 100 jaar oud. De mijn, een der kleinste in het Ruhrgebied, is eigendom van Belgi sche eigenaars. Er werkten ongeveer 4000 man in. De mijn had in de laat ste tijd op zeer goede productie-cij- fers kunnen bogen. Men meent, dat vele slachtoffers on middellijk door het geweld van de ontploffing zijn gedood. In het gehele Ruhrgebied wordt over de ramp gerouwd. Vier leden van één gezin kwamen om het leven. Een dergenen, die de ramp overleef- pEDVRENDE Zaterdag r Zondag hebben reddingsploegen onder de moeilijkste omstandigheden getracht, nog zoveel mogelijk opgesloten mijn werkers te redden. Door de grote hitte moest het reddingswerk Zondag avond echter worden stopgezet. Men wist toen nog niet of er nog meer mijnwerkers in de gangen (op 930 meter diepte) gewond of gedood ver toefden. Voor de hekken van de mijn speelden zich hartverscheurende tone len af. OOK IN 1943 ONTPLOFFING. TyE RAMP in de Dahlbuschmijn is op een na de ergste, welke na af loop van de oorlog in Duitsland heeft de, deed er vijf uur over om na de ontploffing de aardoppervlakte te be reiken, waarbij hij over de lijken van zijn gedode kameraden moest klim men. TRAGISCH BEGIN. rpRAGISCH is wel dat het ongeluk is gebeurd bij de opening van de „week tot het voorkomen van onge lukken", in West-Duitsland. De minister van Arbeid deelde me de, dat zich in 1949 in'de Duitse in dustrie gemiddeld per maand een honderdduizend ongelukken hebben voorgedaan. Sukarno alweer: QUKARNO heeft in een radio-uitzen- ding ter gelegenheid van de over eenstemming inzake de vorming van de Indonesische eenheidsstaat een re de gehouden. Hij zei o.a., dat West.- Nieuw-Guinea „moet. kan en zal te rugkeren tot Indonesië. Ik roep mijn Indonesische broeders toe: „Laten wij voortgaan", aldus Su karno. Volgens hem wacht het gehele volk van Indonesië behalve een kleine groep met ongeduld op de geboor te van de eenheidsstaat. „Wij kunnen wel zeggen, dat er geen enkele afkeuring is gehoord over hetgeen er gaat gebeuren", zo meen de hij heel optimistisch. Mijnwerkers dragen een der slachtoffers van de mijnramp weg. Met te grote snelheid gereden r\E sneltrein uit Rome, waarin zich talrijke bedevaartgangers bevon den. is nabij het station, van Brunoy, op enkele kilometers van Parijs ont spoord. De stoker en de machinist zijn zwaar gewond en zijn, evenals drie passa giers in het ziekenhuis te Villeneuve- Saint-Georges opgenomen. Vier ande- TAE ONTSCHEPING van het troe- penschip „General Stewart", dat met Nederlandse troepen onderweg is van Indonesië naar Nederland, zal niet te Amsterdam, maar te R'dam geschieden. De „General Stewart" wordt tegelijk met de „General Stur- gis" omstreeks 26 Mei in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van het troepen schip „General Hersey", dat eveneens onderweg is naar Nederland, zal niet re reizigers konden, na ter plaatse te j geschieden te Rotterdam, doch te Am- zijn verzorgd, naar Parijs doorreizen, j sterdam. Het spoorwegongeluk schijnt te wij ten te zijn aan het passeren van een wissel met een snelheid van 105 km. per uur, waar normaal een snelheid van, 30 km. voorgeschreven was. De trein vervoerde 700 Belgische pelgrims, j die van Rome terugkwamen. Tragisch gebeuren in Tilburg ^ONDAGMIDDAG omstreeks drie uur is de 15-jarige Simon van Laarhoven uit Kaatsheuvel, toen hij met zijn fiets de onbewaakte overweg aan de Delmerweg te Tilburg wilde oversteken, door een Diesêl-electri- sche trein, komende uit de richting Breda, gegrepen en op slag gedood. De jongen wilde een bezoek brengen aan zijn vader, die in het sanatorium „De Klokkenberg" te Tilburg is op genomen. OOK IN SCHAGEN. Diefstal van ïl 58.000 opgehelderd J^A EEN ONDERZOEK van onge veer 10 maanden heeft de Leidse recherche thans de hand kunnen leg gen op de daders van de inbraak, die op 21 Juli van het vorige jaar ge pleegd werd in het Leidse kantoor van de Stichting 1940-1945. Bij deze inbraak werd een bedrag van f 58.000 ontvreemd. De daders (5 Amsterdammers) konden nu gegrepen worden, omdat een van hen, wiens gangen nauwkeurig werden nagegaan een bankbiljet van f 1000 trachtte te wisselen bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Paus Pius XII kijkt vol belangstelling naar de maquette van de radio zender „Anno Santo", het geschenk van Katholiek Nederland. Aan de linkerzijde van de Paus, minister J. R. H. van Schaik, de leider van de delegatie, die het geschenk overhandigde. (Van onze speciale verslaggever) VALKENSWAARD, Zondag. J^UIZEND ANGSTEN hebben de talrijke uit Breda meegekomen supporters van Baronie doorstaan, dat hun club deze ontmoeting zou gaan verliezen en de vrees, die ita de groen-witte gelederen eveneens en om dezelfde rede nen heeft geheerst, kon op bepaalde ogenblikken van de gezichten der spe lers worden afgelezen. /"VP EEN onbewaakte overweg onder de gemeente Schagen is een 27- jarige jonge vrouw door de trein van Den Heider naar Alkmaar gegrepen. Zij werd dermate ernstig verminkt, dat het geruime tijd duurde voor de politie er in slaagde haar identiteit vast te stellen. Om zich naar haar ouders te bege ven, had zij een rijwiel met hulpmotor van haar aanstaande schoonvader ge leend. Vermoedelijk is zij door de snelheid, tengevolge van de vrij ster ke wind, niet in staat geweest tijdig te remmen voor de naderende trein. TIET was goed begonnen. Reeds in de 15e minuut had Adriaansen uit een voorzet van van Raak kunnen scoren, maar voor de rust bleef het daarbij. In de 11e minuut van de tweede helft maakte de Valk. middels Smol ders met een fraaie kopbal) gelijk 1-1. Vijf minuten later namen de Valken, enthousiast aangemoedigd door het vrouwelijke deel hunner aanhang, de leiding, wederom door Smolders. Aangevuurd door aanvoerder Broe ders werd Baronie toen plotseling wakker geschud en in de 20e minuut bracht van Raak met een keiharde treffer de partijen weer op gelijke voet 2-2. De Valk gaf zich echter nog lang niet gewonnen en wat Baronie ook probeerde, er was geen doorkomen aan. Zeven minuten waren nog te spelen. Adriaansen rende met de bal in de richting van het vijandelijke doel. Plotseling werd hij door een der backs beentje gelicht, hetgeen scheids rechter Twisterling niet was ontgaan. De toegekende strafschop zette van Raak onhoudbaar in een doelpunt om en het betekende tevens de winnende goal. Een zucht van verlichting ging door de Bredase rijen, toen de arbiter voor de laatste maal floot. Van dat moment af durfde het Baronie-,.legioen" pas juichen en luid zingend verlieten zij het terrein, naar de autobussen, die er, welgeteld, vijftien naar hier waren gekomen MET INGANG VAN HEDEN, heeft de Nederlandse regering, in afwach ting van nadere besprekingen, op ver zoek van de West-Duitse bondsstaat de export van boter naar West-Duits land tot nader order stop gezet. Zulks 'er voorkoming van een verstoring op de Duitse binnenlandse markt. TIENDUIZENDEN Berlijr.ers hebben de parade bijgewoond, welke ter ge legenheid van de „dag der Ameri caanSÜ strÜdmachten" te Berlijn is genouden, en die door Duitse waarne0 mers »de grootste sedert Hitier" werd genoemd. ÏP"» Centraal-werkcomité-vacantie, neert een rondschrijven gericht aan due gemeente- en schoolbesturen met verzoek de vacanties der scholen voor lager onderwijs te spreiden. H. M. DE KONINGIN legde op het r"1™ „Buitenzorg" in de kring van noofdleidsters en comissaressen van 't nele land de padvindstersbelofte af. IN ROME hebben de Nederlandse pelgrims een pontificaal Lof ter ere van de H. Maagd bijgewoond in de ??n Clemente, de titelkerk van Kar- mnaal de Jong, om onder Maria's be scherming deze tweede nationale be evaart te beëindigen. Dit plechtig lof erd gedaan door de coadjutor van Baetèn P Va" Breda' MSr- J- w- M- BEPERKINGEN in het telefoonver keer van Nederland naar Duitsland. k«n met ingang van heden opgehe- Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Veranderlijke bewolking met na de eerste morgenuren, vrijwel overai droog weer. Meest matige ivmd tussen Zuid en Zuid-West. .Minder warm dan gisteren. Heden: Zon onder 20.37 uur 'i'nsdag: Zon op 4.36 uur en Maan °P 4,52 uur. HET 13-JARIGE NEDERLANDSE MEISJE Bertha de Her togh, dat, zoals Zaterdag gemeld, na jaren terug is gevonden in Malakka en door een inlandse vrouw is opgevoed, wil haar tweede moeder niet verlaten. Zij is in hongerstaking gegaan en weigerde aanvankelijk naar haar ouders in Bergen op Zoom te vertrekken, daar zij van deze geheel is vervreemd. Bertha heeft haar hongerstaking echter amper 24 uur volgehouden. Nadat zij verschillende maaltijden had geweigerd vroeg zij om voedsel, waarop in het meisjestehuis, waar zij thans verblijf houdt tot haar schip naar Nederland vertrekt, voor haar een rijsttafel werd ge reed gemaakt. P\E Nederlandse consul-generaal in Singapore heeft een plaats voor het meisje geboekt op het Italiaanse schip Surriento. dat Dinsdag naar Ne derland vertrekt. Twee verpleegsters uit Indonesië zullen haar vergezellen. Aminah (de baboe) heeft appel aan getekend tegen de uitspraak, die het kind toegewezen heeft aan haar ouders in Nederland. Het meisje is zeer ge hecht aan haar, spreekt slechts Ma leis en is in de Mohammedaanse gods dienst opgevoed gedurende de laatste 8 jaren. GEZIN GEHEEL VERSTROOID DIJ de invasie der Jappen raakte het gezin de Hertogh in 1942 geheel verstrooid. De vader geraakte in kam pen in Singapore en Siam en kwam later op de Philipijnen en Borneo te recht, zonder dat hij wist waar zijn vrouw en kinderen waren. Nadat me vrouw de Hertogh in Singapore in een kamp een ellendige tijd had doorge bracht, kwam zij later naar Batavia terug. Aanvankelijk bleven al haar po gingen om haar kinderen terug te vin den hopeloos. Uiteindelijk vond zij eni ge kinderen terug in Soerabaja, waar zij door Indonesiërs werden opgevoed. Bertha was al die jaren geleden in Singapore aan de zorgen van een ba boe, de Maleise kinderverzorgster Ami nah, toevertrouwd. Alle nasporingen om het meisje terug te vinden bleven zon. der resultaat. Ten etnae raad vertrok het echtpaar de Hertogh met de andere kinderen de heer de Hertogh was inmiddels af gekeurd voor de Indische dienst naar Nederland. Het gezin ging in Bergen op Zoom wonen, waar het na 8 jaar via de radio en een telegram het blij de bericht van het terugvinden van het dochtertje Bertha kreeg. „WIJ HEBBEN RECHT OP ONS KIND" J)E familie de Hertogh aan het Em- maplein heeft de laatste weken niet over belangstelling te klagen. Dóch de heer en mevrouw de Her togh zijn een beetje gereserveerd te genover de belangstellenden. „Natuur lijk zijn wij blij met de uitspraak va- het gerecht te Singapore", verzekert vader de Hertogh, „maar wij hadden toch eigenlijk niet anders verwacht. In een andere uitspraak zou ik niet heb ben berust. Wij hebben toch het recht op ons kind. Wij zijn blij met de uit spraak, maar ons geluk is nog getem perd, zo lang wij Bertha niet in ons gezin bij ons en bij haar drie broer tjes en twee zusjes hebben. Het zal een opluchting voor ons zijn als zij een maal op de boot zit." Zo wacht in Bergen op Zoom een gezin op het dochtertje en meisje, dat men in acht lange jaren niet meer heeft gezien Bertha de Hertogh (rechts) en haar baboe Aminah, op het Nederlandse consulaat-generaal te Singapore. Aminah smeekt hartstochtelijk om niet van Bertha gescheiden te worden. NIET FRAAI "M'EE. het was allemaal niet erg fraai, wat Baronie deze middag ons heeft voorgeschoteld. Niet onwaar schijnlijk is, dat de drukkende warm te van een en ander de oorzaak is ge weest, maar dan heeft toch alleen maar Baronie daar last van gehad, want de Valk speelde alsof zij nog geen prima kans had om de eerste klas bin nen te stappen.. De Valk speelde ook veel beter, als ploeg wel te verstaan, en als de achterhoede, met spil Hee- ren niet in zo'n uitstekende vorm had verkeerd en doelman Mulders niet zo klaar waker was geweest, zou het er maar slecht voor de groen-witten uit gezien hebben. Adriaansen. die zoals gezegd het le doelpunt scoorde, was allerminst de linksbuiten van altijd. Veel minder echter bracht Grauwmans er van te recht. De vervanger voor Lokhof, die als toeschouwer langs het lijntje zat, Piet Franken, deed soms goed werk, maar de afwerking van zijn aanvallen lieten vaak te wensen over. Malland werkte hard, doch de beste kracht in de voorhoede, was ongetwijfeld van Raak, die ook een groot aandeel in de overwinning heeft gehad. Storimans blonk niet zo uit als anders. Ongetwij feld heeft hij het meest hinder van de hoge temperatuur, want tegen het einde viel hij tweemaal ten gronde, kennelijk als gevolg van een flauwte. Maar het is typerend voor de wils kracht van deze uitstekende speler, dat hij. na opgeknapt te zijn niet naar de kleedkamer stapte, maar onvermoeid tot de laatste seconde door is blijven spelen. Rechtshalf van Oeffelen heb ben we ook al zeer veel beter zien spelen. Alle hulde echter voor Broe ders, Heeren, v. d. Corput en aan Mul ders, die er trots op mogen gaan. dat zij het zijn geweest, die de Valk heb ben belet de zege in eigen huis te hou den. yAN een slecht gespeelde wedstrijd geeft men geen uitvoerig verslag en dus zullen we ook over deze, ove rigens enerverende ontmoeting, niet verder uitweiden. Trouwens, hierbo- 22 doden, 300 gewonden IJET tot ontploffing komen van een lading van zeshonderd ton ammo niumnitraat (dezelfde soort meststof door ontbranding waarvan drie jaar geleden een grote ramp veroorzaakt werd in Texas City) heeft grote mate riële schade veroorzaakt en verwarring gesticht in de havenplaats South Am- boy, op vijftig kilometer afstand van New York. Door de ontploffing zijn vermoede lijk 22 personen om het leven geko men en een driehonderd-tal gewond. Later werd bericht, dat het aantal doden volgens oficiële gegevens 27 be draagt. De lijken van slechts vier per sonen zijn geborgen. Kort na elkaar zijn vier met ammo niumnitraat geladen schepen, die de haven zouden worden uitgesleept, ont ploft. Toen de rook was opgetrokken, zag men er geen een méér van. De nabij de plaats van de ramp ge legen fabriek van meststoffen is na genoeg geheel vernield. Electriciteits- kabels en telefoonlijnen zijn door de ontploffing in het ongerede geraakt. De stad is door de politie afgezet en het havengebied is ontruimd. Het station te South Amboy is door de ontploffing verwoest. Een trein, die het station was uitgereden, is ont spoord. Verscheidene reizigers werden daarbij gewond. T?VEN BUITEN het terrein van het Marine-Etablissement te Suraba- ja, is een overval gepleegd door eni ge rampokkers op twee officieren en twee Marva's. De officieren werden met steek wapens aangevallen en liepen hierbij zodanige verwondingen op, dat zij in het marine-hospitaal moesten worden opgenomen. Promotie Zuid I De overwinning van de Baronie op de Valk (2-3) heeft lang aan een z jJeu draadje gehangen en uit eindelijk moest een strafschop de balans ten gunste der Bredanaars doen overslaan. De situatie is nu zó geworden, dat Baronie zijn laatste thuiswedstrijd, tegen Kerkrade. slechts in een ge lijk spel behoeft om te zetten, om zich eerste kiasser te kunnen noe men. Fraaier zou het echter zijn, als die vierde ontmoeting óók in een zege werd omgezet. Maar voor af zeggen wij reeds: dan zal er beter gespeld moeten worden dan gisteren in Valkenswaard! De stand luidt thans: De Baronie 3 3 0 0 6 10-3 Kerkrade 3 2 0 1 4 9-5 De Valk 4 0 0 4 0 5-16 NIET ven gaven wij reeds in grote trekken het verloop, waarover men intussen niet lang meer zal spreken. Temeer echter, veronderstellen we, over de nog komende, laatste wedstijd contra Kerkrade. Heel wat geruster dan in Valkenswaard zullen de groen-witten dan aantreden, maar zij moeten dan toch maar een flinke dosis zenuwen thuis laten, want evenals in de voor gaande wedstrijden, hebben deze de Baronie-spelers in Valkenswaard, ern stig parten gespeeld. In de laatste minuten van de kamp hebben achtereenvolgens Adriaansen en Franken het veld verlaten, zodat twee invallers moesten aantreden. Het was een zwaar bevochten zege, met aan weerskanten een partij van veel gemiste kansen. Intussen wordt hét nu toch wel wat te warm voor voetbal <en het is maar te hopen, dat de beslissing brengende wedstrijd on der betere weersomstandigheden zal kunnen worden gespeeld. zoals anders zullen velen de aankondiging van onze kansels opgenomen hebben, dat het deze week Indische Missieweek is. Is het niet alsof vooral in het afgelopen jaar er een klove is ontstaan tussen ons en Indonesië, nu dit land, waarvan wij meenden dat het ons toebehoorde, zich van ons vervreemdde en zijn eigen weg wilde gaan? Er is zo menige wondeplek achter gebleven in de ziel van ons volk, dat zijn belangen zag geschaad, zijn aan spraken miskend, zijn gevoelens ver kracht. En in het verre en voor ve len onbekende land rusten vele do den, die ons dierbaar waren en wier dood ons nu wreed en nutteloos toe schijnt. UN NU worden we uitgenodigd om te bidden voor het volk van In donesië. Wellicht dringt zich bij ve len de vraag op: Ben ik dan nog de hoeder van mijn .broeder? Voor al deze gevoeligheden willen wij begrip hebben, omdat ze zo menselijk zijn, mar tegelijkertijd moeten wij als Ka tholieken dieper denken dan deze op pervlakkige gevoeligheden en in ons Geloof de kracht putten er ons boven te verheffen. Wanneer reeds de Apos tel Paulus er ons aan herinnert, dat wij als Christenen vrije mensen zijn door de vrijheid die Christus ons ver wierf, dan moeten we op zijn minst begrijpen, dat het oude cultuurvolk van Indonesië noodzakelijk naar zijn vrijheid streven moest en de knellen de banden van zich wenste af te schudden. En boven alle gevoeligheden en wel licht tijdelijk nadeel moeten wij krachtens het supernationale karakter van de Katholieke Kerk de eenmaal aanvaarde taak blijven vervullen, om aan Indonesië de gave van het Ge loof in Christus te brengen. Deze taak zo zeide Kardinaal de Jong, blijft be staan ook al zijn de staatkundige ver houdingen geheel gewijzigd. yELE Nederlanders verlaten het Eilandenrijk, verlaten de grond waarop ze .hebben gearbeid en een ander neemt hun plaats en rechten in; maar de grond, waarop onze mis sionarissen gearbeid hebben mogen we niet verlaten, want hier spreken andere motieven van oneindig hogere waarde dan alle tijdelijk gewin: wij moeten daar zielen winnen voor Christus. Mgr. Soegyopranata, Apostolisch Vi caris van Semarang getuigde van zijn bewondering voor onze missionaris sen, die op hun post gebleven zijn, ook na de gewijzigde omstandigheden. Dit gaf ons moed, zo zegt hij, maar meer moed nog zal het ons geven, wanneer de Katholieken van Nederland onver minderd hun belangstelling en ijver blijven tonen voor de verdere uitbrei ding van het Rijk van Christus in In donesië. En daarom moge ons volk geduren de deze veertiende Indische Missie- week evenals vroeger en met nog zui verder intenties bidden en offeren voor de verbreiding van het H. Ge loof in deze gebieden onder de tro penzon van Indonesië. De Robijnen van Christus Bloed die wij door ons gebed en offeren in hun zielen kunnen doen schitteren zijn kostbaarder dan de Gordel van Sma ragd. HET SPANT GEDUCHT VOOR HET BARONIE-DOEL. Een van de talrijke momenten, dat de Bredase doelman bü de Valk-aanvallen in moest grijpen Hier ziet men Mulders misgrijpen op een scherpe voorzet van een der Valk-spelers. Een ferme kopstoot van de Valk-rechtsbinnen, W. Bae- ten en het eerste Valk-doelpunt is geboren. Baronie won tenslotte met 2-3. Beperkende bepalingen verzacht TIET OPTREDEN van pseudo-vogel- pest in ons land blijft tot dusver gelocaliseerd. Daarom heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de beperkingen ten aanzien van het vervoeren van levend en dood pluim vee, broedeieren, pluimveemest en -verpakkingsmateriaal, naar en uit het Zuiden van het land verzacht. Het gebied waarin deze beperkin gen blijven gelden tot nu toe het gebied ten Zuiden van de grote ri vieren wordt met ingang van he den ingekrompen tot een strook van circa 5.5 kilometer breedte langs de Belgische grens. Het verbod tot het houden van pluimveemarkten, keuringen en ten toonstellingen enz., in het gehele land blijft van kracht. rpEGELEN heeft gisteren het Passie- spel-seizoen 1950 ingezet. In de vroege morgen werd in „De Doolhof", het ruime openluchttheater, een plech tige Heilige Mis opgedragen, die door alle medewerkenden aan de spelen en talrijke genodigden werd bijge woond. Onder deze Heilige Mis bega ven alle spelers zich één voor één naar het altaar, waar zij allen een Hostie aan de priester ter consecratie aanboden. Daarna naderden allen de Heilige Tafel. Omstreeks twee uur in de namiddag begaven zich de duizenden bezoekers merendeels inwoners van Tegelen en huisgenoten der spelers, langs de bevlagde en speciaal voor deze gelegenheid gerestaureerde stra ten naar „De Doolhof", waar de vele autoriteiten uit binnen- en buitenland reeds naar hun plaatsen waren ge leid. De 4500 plaatsen waren volledig bezet toen als teken van aanvang der spelen de kerkklokken werden gé- luid. Vier uur lang heeft dit Passie spel van de Limburgse priester-dich ter Jac. Schreurs M.S.C. de toeschou wers geboeid.

de Stem | 1950 | | pagina 1