„De rechter zij als een vader" Lof voor grootmoedigheid van Nederland „Zij is het licht van mijn hart' Positie der Anti Rev. Noodlottige sigaret Zeeuwse kappen op St Pietersplein Apostolische zegen voor alle medewerkers Onbewaakte overweg eist twee doden Moh, Roem: Oordeel naar hoge ideële normen HET UNIEHOF VOOR ARBITRAGE GE-IN STALLEERD Toenadering in vrijheid Regen Parijse politie al te ijverig Baboe moet Nederlands kind afstaan Loonbelasting over vacantiebonnen Afd. Zeeland Wolfede ratie Z.H. de Paus aanvaardt maquette Radio Anno Santo Geestdriftige pelgrims Haagse Brieven ZESDE JAAR-GANG No, 1694 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau- Breda Reigerstraat 16, T<?1.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts CJ.v.Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes Mr' Ll d? Re<ihter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: j. j. h. a. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- pogtbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 378841. Prijzen van buitenlandse ibonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 20 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 102. - (Bjjbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). DE A.R.K.A. organiseert op 24 en 25 Mei a.s. een congres in de Blauwe Zaa van het Beursgebouw te Rotter dam. DB. COLORADOKEVER is hier en daar op het jongste aardappelgewas aangetroffen. Men zij gewaarschuwd. Z. H. DE PAUS heeft minister v. d. Brink en diens echtgenote Woensdag jl. in een bijzondere audiëntie ontvan gen. IN DE afgelopen 14 dagen zijn onge veer 100.000 mensen uit Winnipeg ge vlucht wegens de dreiging van het overstromende water van de Rode Ri vier. EEN BOM van 6 ton is het nieuwste Amerikaanse wapensnufje. Deze bom kan per vliegtuig worden vervoerd. Ze wordt „Tarzon" genoemd. DE „ZUIDERKRUIS" sidderde giste ren aan de Lloydkade in al zijn voe gen vanwege een ontploffing aan boord. Oorzaak onbekend. Vijf perso nen werden gewond en zijn in een ziekenhuis opgenomen. KARLA, een bekende visvrouw uit Kopenhagen, maakt op uitnodiging van „Ekstra Bladet" een goodwillreis doo- West-Europa. Gisteren was Kar- la, gekleed in een „Gammelstrand"- costuum, te gast bij de burgemeester van Amsterdam. DE WERKLOZEN zullen volgens een schatting van het blad „Le Peuple", dit jaar aan België een bedrag van ongeveer 5 milliard francs kosten. DR. DREES installeerde gisteren de commissie betreffende de samenwer king tussen Regering en Staten-Ge- neraal ter zake van het buitenlandse beleid. DE EENHEIDSSTAAT Indonesië zal, nadat de besprekingen tussen de R. I. S. en de Republik gisterenmiddag gunstig zijn afgesloten, binnen 1 of 2 maanden worden verwezenlijkt. Zo meldt een officieel communiqué. DE SCHADE als gevolg van het op treden van Westerling en van de ge beurtenissen op Ambon zal volgens officiële mededeling van de R. I. S. niet van Nederland worden geëist. DE AMERIKAANSE tournée van het Amsterdamse Concertgebouworkest is definitief afgelast wegens een geschil over de voorwaarden. JN HET VREDESPALEIS is gisterenmiddag het Unie-hof van Arbitrage, dat recht zal spreken in naam van het Hoofd der Nederlands-Indone sische Unie, geïnstalleerd. De door het Koninkrijk der Nederlanden be noemde leden van het Unie-hof zijn prof. dr. L. J. C. Beaufort, mr. dr. J. Donnet, dr. M. J. Prinsen. De door de R. I. S. benoemde leden zijn: mr. dr. Rusuma Atmadjah, mr. Wirjono Prodjadikoro en mr. Maramis. Voor het eerste jaar is tot president benoemd mr. dr. Donner, tot vice- president mr. dr. Kusuma Atmadjah. Gisterenmorgen zijn de leden van het .Hof door het Hoofd der Unie, 11 M. Koningin Juliana beëdigd. TYE MINISTER van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, de heer mr. J. H. van Maarseveen, hield een rede, waaraan het volgende is ontleend: Het is opmerkelijk, dat op het ogen blik, waarop de volken van Neder land en Indonesië zich van elkander hebben gescheiden, om elk afzonder lijk een eigen bestaan onder eigen souvereiniteit voort te zetten, zij te vens de grondslag hebben gelegd voor een nieuwe onderlinge toenadering in vrijheid. Persoonlijk zal ik steeds blijven strijden voor een toenadering tussen de volken van Indonesië en Neder land. Wii zullen ons in deze strijd, moeten keren tegen alle vormen van onrecht, niet met die heftigheid, Welkt verbit tert, maar met die waardigheid, die respect afdwingt. Ik hoop, dat Nederland en Indone sië bij alle geschillen, ook bij die, wel ke zij aan het oordeel van uw Hof on derwerpen, zich steeds zullen gedra gen naar de doelstelling der gerech tigheid. Indien er in een familie geschillen zyn, moet een rechter bijzondere qua- liteiten hebben, die ik niet beter kan aanduiden, dan met de woorden, die Hugo de Groot in zjjn standaardwerk over volkenrecht gebruikt: Judex quasi pater, een rechter zyn als een vader. Intussen zal dit vaderschap niet op uw gehele persoon beslag behoeven te leggen. De deelgenoten in de Unie hebben immers uw lidmaatschap van het Uniehof gezien als een neven functie, en daarmee uitdrukking ge geven aan hun overtuiging, dat de grote meerderheid van rechtsgeschil len, die tussen hen mochten rijzen, door onderling overleg zullen kunnen opgelost worden. IEDER HET ZIJNE. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met regen, maar later van het Zuid-Westen uit op klarend. Meest matige wind, voor namelijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperaturen dan giste ren. Vandaag: Zon onder 20.34 uur. Morgen: Zon op 4.38 uur. Maan op 7.17 uur. Zon onder 20.35 uur. Maan onder 0.37 uur. Maandag: Zon op 4.37 uur. Maan op 8.32 uur. Maan onder 1.11 uur. los van de complicaties en het leed waarvoor Indonesië zich geplaatst ziet welke mpeilijkheden ik zie als de liquidatie van de oude verhoudingen en van hun nasleep dan moeten wij toegeven, dat wat er thans aan sa menwerking groeit reeds meer is dan wat wij hebben verwacht. Het verle den heeft zijn invloed gehad op de volksspsyche, welke vanzelfsprekend tijd en aandacht vergt. Wat dit betreft meen ik te mogen opmerken, dat wij op de goede weg zijn. De mensheid, die geweld als middel tot oplossing van geschillen wenst te vermijden, streeft nog steeds naar het recht. Ongetwijfeld zal het Unie-Hof in samenwerking ook kunnen mede werken, opdat de belangen van de mens niet steeds worden beoordeeld volgens de alledaagse materiële nood zaak, maar volgens hogere ideale nor men. pARIJS beleefde Vrijdag een van de grootste series verkeersopstoppin gen die de Lichtstad nooit gekend heeft doordat duizenden politie-agenten nauwgezet iedere politie-verordening toepasten ten einde de aandacht van de Regering te vestigen op hun eis tot herziening der lonen en pensioe nen. Politie-mannen stonden eindeloos j hun notitieboekjes vol te schrijven met de gegevens va.i „overtreders". De automobilisten hadden bijna een half uur nodig om in het centrum van de stad een halve kilometer te kunnen rijden. Op de Avenue de l'Opéra en de Rue de la Paix werd de toestand nog verergerd, doordat massa's mensen gingen winkelen in verband met een étalage-wedstrijd, waarvoor gedeelten van beide stra ten artistiek met rijen groene planten waren afgezet. Terwijl de lucht weer klonk van het getoeter van auto claxons voerden automobilisten opge wonden gesprekken met de overijve rige politiemannen. Man in vlammen omgekomen JN ARNHEM is gisterennacht in een. uit drie verdiepingen bestaand huis in de Spijkerstraat brand uitge- broken. De brand woedde in de bo venste verdieping. De brandweer had 1 het vuur spoedig met veel materiaal bedwongen. Bij onderzoek vond men in een totaal uitgebrande kamer het gedeel telijk verkoolde lijk van een man. Het slachtoffer bleek te zijn de 32-jarige ongehuwde Jozeph Pawlik, een fa brieksarbeider van Poolse nationali teit. JAE PLAATS, die het Uniehof in de Nederlands-Indonesische Unie in neemt is een zeer bijzondere. Uw Hof zal rechtspreken in naam van het Hoofd der Unie, dat de idee van vrij willige en duurzame samenwerking tussen de deelgenoten der Unie ver wezenlijkt. Daarmede is de recht spraak van uw Hof uit de sfeer der tegenstrijdige belangen gebracht in de sfeer ener synthese, die alleen kan verwezenlijkt worden door hen, die zich gelijk de leden van Uw Hof, in dienst hebben gesteld van de ge rechtigheid, welke naar de aloude de finitie bestaat in de onder alle om standigheden zichzelf gelijk blijvende en duurzame wil om ieder het zijne te geven. REDE MOH. ROEM. JJIERNA sprak de Hoge Commissa- ris van Indonesië, mr. Moh. Roem. Wanneer wij de Unie beschouwen, TAASTOOR WITKAM te Heinkens- zand en pastoor Wolff te Lewe- dorp maken momenteel in gezelschap van een Zeeuwse familie een pel grimstocht naar de Eeuwige Stad. Bij de fontein op het St. Pieters plein „knipte" pastoor Wolff zijn reis genoten en zond ons het geslaagde kiekje van Rome uit toe. Derde van links is pastoor Witkam. JAE OPPERRECHTER te Singapore heeft bij een verhoor bevolen, dat het dertienjarige meisje, dat tijdens de Japanse invasie op Java aan een Maleise kinderverzorgester, Aminah, werd, meegegeven, aar haar ouders wordt teruggegeven. Toen dit besluit aan het kind werd meegedeeld, weigerde zij van Aminah gescheiden te worden. De verzorgster riep herhaaldelijk: „Ik kan haar niet laten gaan". De wachtende menigte zag het kind vastbesloten het hoofd schudden, op elk voorstel om de enige moeder, die het zich kan herinneren, te verlaten. Aminah hield resoluut degenen, die het kind van haar af wilden nemen, van zich af. Tenslotte werden beiden in dezelfde auto weggevoerd. Het kind zal thans waarschijnlijk worden overgedragen aan de Neder landse consul-generaal te Singapore, om aan de ouders te worden terugge geven. De baboe deelde aan Reuter mede, dat zij zou trachten in hoger beroep te gaan. Gisterenavond verbleven de baboe en het kind op twee verschillende plaatsen in Singapore. Aminah vertelde met roodbehuilde ogen, dat de Maleise naam van Bertha (de Hartogh) „Madra" was, hetgeen betekent: „Licht van 't hart". „Madra en ik zijn zeer aan elkaar ge hecht en zij is inder daad het licht van mijn hart", zo zei zij. Ami nah is 42, en heeft zelf geen kinderen. Zij vertelde, dat Ma dra in de Mohamme daanse godsdienst was opgevoed en dat zij Ma leis en Arabisch kende. In Kemaman, waar zij sinds hun vertrek uit Indonesië verbleven, bestond geen Engelse school. Zij was van plan Madra naar een Engelse school in Sin gapore te sturen. Madra was een goede leerlinge in haar klas, zo ver telde Aminah met trots. Op de vraag of zij dacht, dat Madra ge makkelijk aan het leven in Nederland zou wennen, antwoordde Aminah: „Dit ligt in de hand der goden. Wij zullen moeten zien wat er gebeurt". NIEUWE SLEEPBOOT VOOR DE S.H.V. Eind van deze maand of begin Juni zal van de werf van L. Smit te Kinderdijk een nieuwe sleep boot van stapel lopen, die bestemd ls voor de Steenkolen Handels Vereniging te Vlisslngen. Het wordt een motorsleepboot, voorzien van een schroef met verstelbare bladen; 'het schip heeft een lengte van bijna 27 meter. Het ligt In de bedoeling dat de nieuwe boot in Augustus nog in bedrijf komt. Het bezoek van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan Frankrijk, dat van 23 tot 28 Mei a.s. zal plaats hebben, is voor dit land een groot evenement. Reeds geruime tijd is men bezig voorbereidingen te treffen, zowel in ais buiten het Elysée Paleis, waar het Koninklijk echt paar zal verblijven. Deze foto toont U het „Salon des Dames" in het Ely sée Paleis, dat ter beschikking van Koningin Juliana zal worden gesteld. yOOR de heffing van de loonbelas ting over vacantiebonnen is een tegemoetkomende regeling getroffen. Met ingang van 1 Juni 1950 kan de waarde van deze bonnen gesteld wor den op drie kwart van de nominale waarde, afgerond naar boven op een veelvoud van 5 cent. De waarde van bijvoorbeeld een bon van f 2.50 wordt dus voor de loonbelasting gesteld op f 1.90. SOE STDIJK PCJZVLA C Sterke stijging van prijzen fAF d alg. vergadering der afd Zee- land van de Wolfederatie, onder leiding van de heer Krijger in hotel „Centraal" te Goes gehouden, kon de secretaris, de heer W. Sinke, meedelen, dat het iedental gestegen is van 726 tot 976 met een schapenaantal van. on geveer 10.000. Vijf en zeventig procent der schapenhouders is georganiseerd. Gedurende het boekjaar werd 39.000 kilo wol ingenomen tegen een bedrag van f 66.000. Aan wollen goederen werd voor f 32.000 omgezet. De blijde mede delingen werden voortgezet door de heer Govers van het hoofdbestuur, die om. zei dat de wolprijzen wederom sterk stegen en nu reeds dobberen tus sen f 3 en f 4 per kilogram. Dit sei zoen zal bij de inname worden gelet op kwaliteit en zuiverheid. De wol die direct naar de kammerij kan, wordt duurder betaald. In de plaats van de heren ir. W. Kakebeeke, Kooyman en Vael koos men de heren N. Deist (Zonnemaire) en J. v. Hemert (St. Maartensdijk) in het bestuur. HET BEZOEK VAN MINISTER MANSHOLT Bij zijn bezoek aan Walcheren op 25 Mei a.s. zal minister Mansholt des morgens in Middelburg een vergadering bijwonen, waar de voorzitter van de herverkavelings commissie, mr. A. J. van der Weel, een inleiding zal houden. Des mid dags volgt een excursie, waarbij 17 plaatsen op Walcheren worden bezocht. HET HOOGTEPUNT van de tweede Nederlandse bedevaart is ondanks de ongekende schoonheid van de tweevoudige hei ligverklaring op Hemelvaartsdag toch wel geworden de plechtige audiëntie, die Z. H. de Paus heeft willen verlenen aan de Neder landse pelgrims. Tijdens deze audiëntie hebben de leden van de Stichting „Radio Anno Santo" aan Z. H. de Paus de maquette aan geboden van de nieuwe zender, die de Nederlandse Katholieken aan Paus Pius XII ter gelegenheid van Zijn gouden priesterfeest hebben geschonken. JN DE VROEGE MORGEN reeds om half negen bij prachtig helder weer, waarbij de zonnestralen de kleuren van de regenboog in de mach tige watermassa's van de twee fon teinen op het St. Pietersplein deden schitteren, bevonden zich de dertien honderd pelgrims voor de bronzen deur, de ingang van het Pauselijke paleis. Verwelkomd door een sectie van de Zwitserse Garde in hun veel kleurige uniformen, die de wacht aan de ingang hadden betrokken, werden de pelgrims langs de hoge marmeren trap van Pius IX en over het Dama- susplein naar de Sala Clementina ge leid. Kamerheren wijzen de pelgrims vriendelijk de voor hen bestemde plaatsen. Tegen de voormuur van de met fresco's beschilderde zaal staat de Pauselijke troon opgericht en even terzijde van deze bevindt zich reeds de fraai uitgevoerde koffer, opengesla gen, zodat de maquette van de zender geëxposeerd staat. In de onmiddellij ke nabijheid hiervan bevinden zich de leden van het Nederlandse Episco paat, Mgr. J. P. Huibers en Mgr. J. W. M. Baeten. Bovendien hadden een plaats gevon den aan weerszijden van de troon de leden van de Stichting „Radio Anno Santo" en de tien prijswinnaars. De overige Nederlandse pelgrims vullen de gehele Sala Clementina. Om 9.30 precies kondigt de dienst doende Kamerheer de komst van de H. Vader aan, Die bij het betreden van de zaal met een luid applaus ont vangen wordt. Nauwelijks heeft de Paus op zijn troon plaatsgenomen, ter weerszijden waarvan Zijn dienstdoende Kamerheren in paarse togen en vier leden van de F.delwacht zich plaat sen, of Zijne Heiligheid nodigt de bis- i schoppen, de ministers en de overige om op de banken autoriteiten uit plaats te nemen. Zijne Exc. minister van Schaik, voorzitter van de Stichting „Radio Anno Santo", neemt, na verkregen toestemming van Zijne Heiligheid het woord om in een korte, in het Duits gesteld toespraak tintelend van trou we aanhankelijkheid van Neerlands Katholieken aan de H. Stoel en aan de Plaatsbekleder van Christus, Pius XII, het geschenk aan te bieden van de nieuwe zender voor Radio Vatica- na als een hulde van Nederland bij het gouden priesterfeest van de H. Vader. Z.H. de Paus nodigt hierop on der luid applaus minister van Schaik uit bij Hem te komen om hem Zijn dank uit te spreken. TOESPRAAK Z.H. DE PAUS JAP DE TOESPRAAK van minister v. Schaik antwoordde de H. Vader, dat dit geschenk van de Nederlandse Katholieken met bijzondere lof ver meld dient te worden in de annalen van het H. Jaar, dat de Katholieken van Nederland zo zeer ter harte gaat. Dit grootmoedige en grootse initiatief der Nederlandse Katholieken, dat be stemd is voor de uitbreidingsplannen en de versterking van Radio Vaticana. waarborgt, dat Radio Vaticana op deze wijze het licht van de overtuiging kan brengen temidden van de grote ge schillen, die op het ogenblik de wereld teisteren, en dat de stem van Rom met de nodige sterkte kan doorklin ken in de wereld en die echo kan vin den, die in overeenstemming is met de grote opdracht van de H. Kerk, juist in deze tijd. Aan zulk een werk medewerken be tekent deelnemen aan het apostolaat van het Woord, door het licht der Waarheid te brengen aan de mensen, die ronddolen in de duisternis van de huidige tijd. Aan zulk een werk mede te werken betekent deelnemen aan het Aposto laat der Liefde tegenover de thans verspreide demonische haat. Aan zulk een werk mede te wer ken betekent deelnemen aan 't Apos tolaat der Verzoening en des Vredes en samenwerken met allen, die met de boodschap van Christus ernst ma ken. De H. Vader besloot Zijn toespraak met opnieuw Zijn dank uit te spreken en verleende aan de Nederlanders, die ondanks de stormen van dc laatste wereldoorlog, welke over hun land hebben gewoed, met onverzettelijke kracht werken voor de zaak van Christus, Zijn Apostolische Zegen. PAUS ONDERHOUDT ZICH MET DE PELGRIMS. yERVOLGENS daalt de Paus van de troon af om blijde en lachend de bisschoppen, de ministers, de leden van de Stichting „Radio Anno Santo" en de prijswinnaars te begroeten. Verscheidene der meer stoutmoedige Nederlandse pelgrims ttrotseren de or demaatregelen en begeven zich over de omheining naar de Paus. Onder hen bevindt zich een dochter met haar blinde moeder uit Utrecht. Ook met hen en vooral met de blinde moeder spreekt Z. H. de Paus op minzame wijze. Aan het einde dezer wel uiterst plechtige audiëntie zingen de Neder landers het „Aan U o, Koning der Eeuwen". Terwijl de Paus de ma- cuette beziet, zingen de pelgrims het „Wien Neerlands Bloed". De Paus be stijgt vervolgens nogmaals de troon, om voor het laatst tot de pelgrims te wuiven en te groeten. Onder donde rend applaus verlaat de H. Vader dan de zaal na een audiëntie, die een vol uur heeft gedurrd. Na de audiëntie brachten de pelgrims een bezoek aan het graf van dr. Schaepman nabij de St. Pieter gelegen op het Campo San to Teutonico. Bij hun thuiskomst ont- I vingen de pelgrims allen een medaille van Z. H. de Paus als een bijzonder 1 aandenken aan deze dag. HET. is nog niet zo lang geleden, dat de anti-revolutionaire Prof- Anema in de Eerste Kamer de hand uitstak naar de andere partijen- Dat hij dus als zijn inzicht te ken nen gaf, dat de A.R. niet langer afzijdig moeten staan en mee ver antwoordelijkheid behoorden te dragen voor het landsbewind. Het is bekend, dat aan de ene kant het A.R. dagblad zich niet bepaald achter Prof. Anema schaar de en aan de andere kant b.v. van Katholieke zijde het aanbod van de professor wel niet onvriendelijk maar toch heel gereserveerd werd ontvangen. Sindsdien is over deze zaak een poging dus om een parlemen tair en nationaal kabinet vrijwel gezwegen. 'J'OEN kwamen de verkiezingen voor de leden der Provinciale Staten. En bij de beoordeling van de uitslag deze toepassend op 'n landelijke verkiezing zag men opnieuw het hechte bloc der K.V.P., de vrijwel onveranderde kracht der P.v.d.A., hoewel gewijzigd van doorbraakpartij tot arbeiderspartij en zag men ook in bepaalde kring 'n derde macht, gevormd door A.R. en C.H.U. èn V.V.D. Inderdaad vormt zij de stem men saamgesteld een belangrijk deel van ons volk, van soortgelijke grootte als K.V.P. en P.v.d.A. In een van mijn brieven heb ik er reeds de aandacht op gevestigd, dat van liberale zijde een samen werking der drie genoemde partijen gesuggereerd werd als een „derde macht" in ons politiek leven. In deze suggestie werd gesproken over een samenwerking van de drie „christelijke" partijen. Ik heb toen als mijn mening te kennen gege ven, dat de animo van A.R.-zijde wel niet groot zou zijn, vooral niet in verband met de aanduiding van „christelijke" groeperingen. J^u de heer Oud de leider van de V.V.D. de suggestie der samen werking nadrukkelijk gesteld heeft, is Trouw (A.R.) eens nader op de zaak ingegaan. Inderdaad erkent het blad, dat de genoemde partijen min of meer in een soortgelijke positie verkeren, de gunstig in de huidige verhoudingen A.R. positie is echter wel het minst maar van een derde macht is vol gens Trouw toch geen sprake. Deze zou immers een principiële staatkundige basis moeten hebben endeze is niet aanwezig. Ziehier tot uitdrukking gebracht, waarop ik in mijn Haagse Brieven doelde. Trouw ziet in ons parlement geen drie machten, maar vijf par tijen. Om te regeren is er derhalve samenwerking tussen partijen no dig. J^EDERLAND kent de' politieke partijen, gebouwd op een eigen beginsel, partijen, die een beginsel program bezitten èn een pracht program van actie. Een situatie in de loop der jaren gegroeid en daarom diep geworteld in het staat kundige leven. De minst „principiële" partij is wel de V.V.D., de opvolgster van talrijke liberale partijen. En daarom is het zo goed te verklaren, dat van haar kant de suggestie van een derde macht naar voren is gekomen- Maar daarom is het ook te ver klaren, dat zij de reactie van de misschien meest „principiële" partij, die der anti-revolutionairen, niet vermocht te voorzien. Terwijl zij toch zo voor de hand lag. pROUW wees een derde macht samen met ongelijk gestelden af. Zij ziet niet af van samenwer king als partij. Het wil mij voorkomen, dat al is dan niet de geest van Prof. Ane ma over Trouw vaardig geworden het blad toch dichter bij zijn „aanbod" is komen te staan. Maar het wil mij ook voorkomen, dat de wens naar een nationale sa menwerking „politiek" thans wei nig aantrekkelijk is en de vertoning, die een politiek leven in zekere zin Kenmerkt, nog maar zou verster ken. Er ligt echter nog een periode van twee jaren voor de boeg, alvo rens nieuwe Kamerverkiezingen vorden gehouden. En is nog vol- oende tijd ter overweging; het zal oed zijn de ontwikkeling der ko- ende jaren in het oog te houden. Drie anderen ernstig gewond fPEGEN vier uur is gisterenmiddag op de onbewaakte overweg bij Dubbeldam nabij Dordrecht een klei ne bestelauto gegrepen door de trein Dordrecht-Breda. De auto werd 40 meter mee gesleurd en een man en een vrouw, de heer C. Bollaard uit Dordrecht en diens schoonmoeder me vrouw de Haan, die in de cabine za ten werden gedood. In de laadruimte van de auto bevonoten zich voorts nog dri personen, w.o. mevr. Bollaard en een baby van 1.5 jaar. Zij werden uit de auto geslingerd, doch kwameno op de zachte berm van de spoorbaan te recht. Met verwondingen verden zij naar een ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. Hu

de Stem | 1950 | | pagina 1