„Ik bid, dat wij niet zullen falen Gehate nul is verdwenen In Kruisland zijn ze 150 jaar getrouwd Scheepsbrand door 'n sigaret Bedevaart van het Sociale Gezinswerk keerde terug De V. S. en Canada verzocht zich bij de O.E.E.S. aan te sluiten I AARS SOëP MINISTER STIKKER AAN HET EINDE VAN DE ATLANTISCHE RAAD: II Turkse belangstelling Twee Finse matrozen omgekomen Pater Lombardi komt terug in ons land Bobby gaat chemie studeren Zuivering Poolse communisten Stenen voor de „Rode Deken" Speciale audiëntie bij de H. Vader Technische beschouwing N ederland-Engeland B 3-0 Rijversvaak gesmaadnu hoog geprezen Zwaar bewolkt DE HARMONIE KOMT HOEMPA'S TE KORT Dat kunnen 100 kinderen van Coba, Lauw en Ko Wezenbeek zeggen m Oranje boven maken door irden verzocht te k. De Slem, Ber- nverkoop Nederland J. Bu« 6# Co., Pluimerstr. 4 22328 te ZESDE JAARGANG No. 1693 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 10, Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C.J.V. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr H. B. L. de Rechter. L. J. v. 't Westend: Roofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Aborrne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaa! per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 2788 VRIJDAG 19 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f0 2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen I O.0U oer m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje w ordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit- Bevers omredenen te hunner beoordeling met verlangen al te geven, worden vernietigd. ALLES WAT OFFICIEEL BEKEND WORDT over de bijeen komst van de N.-Atlantische Raad munt uit door vaagheid. Dit wekt te groter verbazing, omdat het een publiek geheim is dat de debatten „heftig" zouden zijn geweest. Bovendien zou Amerika niet alleen een oppercommando hebben voorgesteld, doch met kracht hebben aangedrongen op combinatie van eco nomische en militaire hulp voor de toekomst. Weliswaar spreken Schuman, Stikker en Bevin in hun redevoeringen van een vernieuwde kracht, welke sinds de jongste vergaderingen de Atlan tische gemeenschap zou kenmerken, maar tot nu toe blijkt niet uit feiten ot concrete beslissingen (althans niet officiëel), of die krachtwerkelijk aanwezig ls dank zij een oprecht samengaan van de betrokkenen. met haar werk te associëren. Dit in ieder geval kan men een besluit noe men van zeer verstrekkende beteke nis, ten nauwste verbonden met de economische situatie in Europa na het beëindigen van de Marshall-hulp in 1952 en waarschijnlijk niet minder verbonden met de gezondheidstoe stand van het Atlantische Pact. «fE KUNNEN met minister Stikker slechts zeggen: „Ik bid, dat wij niet zullen falen". Bijzonder scherp zyn we er ons in verband met wat we hierboven helaas moeten vaststellen, echter van bewust, dat deze ministe riële bede in negatieve bewoordingen is vervat. Men is nu eenmaal geneigd een dergelijk „diplomatiek gebed" te ontleden en dan komen we in dit ge val tot de conclusie, dat Stikker niet de moed vond het „niet falen" te ver vangen door het positieve „slagen". Dit Ijjkt voor de lezer op muggen zifterij onzerzijds. Maar bedenkend, dat waarschijnlijk geen enkele Euro peaan zo nauwkeurig de geheimen van het Europese raderwerk in sa menstelling en bruikbaarheid kan be oordelen als juist onze minister van Buitenlandse Zaken, dan wordt het wellicht ook de argwanende lezer dui delijk, dat onze onrust niet geheel on gegrond zou kunnen zijn. OPMERKELIJK. gunstig worden ontvangen". Een tweede bericht, aanzienlijk geringer van trefkracht, mogen we toch ook niet over het hoofd zien. Turkije heeft zich door middel van 'n verzoek om nadere inlichtingen uitgesproken voor toetreding tot het Atlantische Pact. Hieruit immers blijkt niet alleen de kracht van het Pact zelf, doch even zeer de onwaarschijnlijkheid van een binnen afzienbare tijd tot stand ko men van een regionaal verdrag voor het Middellandse Zeegebied. Zonder voor profeet te willen spe len menen we echter hier toch nog wel moeilijkheden te kunnen voor zien. Amerika immers belijdt nog altijd de „Truman-leer" (steun aan 't Nabije en Midden-Oosten), terwijl En geland aan handen en voeten gebon den is aan bpaalde Arabische staten. Daar tussenin zweeft dan het Frans- Brits-Turkse Bijstandsverdrag van 1939. FLINKE WOORDEN. PR ZIJN gisteren overigens nog een paar opmerkelijke berichten ge komen uit Londen ten bewijze, dat toch misschien (heel misschien) op Hemelvaartsdag 1950 een reeks „histo rische dagen" binnen de wallen wer den besloten. Allereerst dan: Frankrijk en England hebben de organisatie voor Europese Samenwer king verzocht de V. S. en Canada uit tc nodigen zich zo spoedig mogelijk Men kan er nauwelijks aan twijfe len, of dit voorstel werd door nie mand minder dan Acheson aan Frank rijk en Engeland in de mond gelegd en zal dan ook te Washington onge twijfeld „onder bepaalde voorwaarden rpENSLOTTE werd bekend, dat we dezer dagen een „flinke verkla ring" tegemoet kunnen zien van de Grote Drie. Te Londen meent men, dat de inhoud als volgt zal zijn: 1. Rusland wordt verantwoordelijk ge steld voor de impasse ten aanzien van het verdrag met Oostenrijk en 2. de bezettingskosten worden verlaagd. Voor wat dit laatste aangaat zal Oostenrijk er dus wel bijvaren en voor zover het eerste deel betreft, kunnen we er alleen maar weer het allerbeste van hopen. Zoveel is zeker, dat Trygve Lie niet zonder grond da- TEGEN EX-KONING Simeon van Bulgarije, 13 jaar, is in Cairo een sa menzwering gesmeed. Door ingrijpen van de politie is de aanslag verijdeld. Vier Bulgaarse „communistische re bellen" werden gearresteerd. DE BAKKERS mogen sinds enkele dagen weer melk of melkpoeder in het brood verwerken. DE PINKSTERDAGEN in Vlaardin- gen, Katwijk, IJmuiden en Schevenin- gen zullen worden opgevrolijkt door de vele vlaggen op de haringloggers, die op 30 Mei hun edele strijd tegen de haring weer zullen aanvangen. NAPOLEON BONAPARTE en de Graaf van Parijs, die met echtgenote en 11 kinderen te Lissabon woont, mogen krachtens besluit van de Fran se Nat. Vergadering Parijs weer be treden. Het verbanningsdecreet van 1886 is afgeschaft. DE KAAS zal in België worden ge- subsidiëerd met 12 francs per kilo. Deze regeling geldt voorlopig tot en met September en is bedoeld om de Belgische kaasproductie te bescher men. IN FRANKRIJK is een Hoge Raad in gesteld, belast met het bewaren van de waardigheid en de onafhankelijk heid van de Pers. EEN „VOGELMAN", Rodolphe Boeh- ien, heeft in Bern, na op 2000 meter uit een vliegtuig te zijn gesprongen, op „vleugelkracht" tot op 300 meter gevlogen. Daarna kwam hij per para chute veilig op de grond. EEN AMERIKAANS superfort, op weg van Bermuda naar Engeland, is neergestort. Elf leden van de beman ning en de vijf passagiers kwamen om het leven. pE TIGRIS, buiten de oevers getre den, bedreigt Bagdad, een stad met 80.000 inwoners. Meer dan 3000 hui zen zijn reeds vernield door de woeste stroom. Verlies aan mensenlevens is nog niet gemeld. DF. VEILIGHEIDSRAAD komt 24 Mei bijeen om de mogelijkheid te bespre ken van bijlegging van politieke ge schillen voor zii in de openbare Raad behandeld worden. DE WET. bekend als Bodemproductie- wet 1939. zal grotendeels worden ge liquideerd. COMMISSIE „Luchtvaart-Scheep vaart" heeft een rapport uitgebracht, waarin een plaats wordt toegekend aan 7 g. wilde Luchtvaart, welke niet mag ontaarden in geregelde diensten. POST voor de „Zuiderkruis" moet uiterlijk 24 Mei a.s. in Nederland op ae bus zijn gedaan T\E BRANDWEER van Amsterdam werd Woensdag gealarmeerd voor een kleine brand in een manschappen verblijf aan boord van het Finse s.s. „Inkeri Nurminen". Tot grote ont steltenis van de brandweermannen, die met zuurstof-apparaten hu' ver blijf binnendrongen, vonden zij er 3 opvarenden, die met brandwonden waren overdekt. Het waren de 21-ja rige stoker J. F. -Voltanen, de 21-jari- ge matroos M. F. Luukka en de 51- jarige matroos N. I. Loytinen. De twee eersten waren reeds over leden voor een arts hen kon helpen. Het derde slachtoffer is in zeer ern stige toestand naar het Buitengasthuis vervoerd. Een vierde opvarende, die zich in een kajuit bevond, welke htf door de rookontwikkeling niet meer durfde te verlaten, kon door de brandweer worden gered. De brand zelf was zeer onbeteke nend. De brandweer, die met twee motorspuiten en de drijvende spuit Jason naar het schip was gekomen, kon het vuur met een straal op de scheepswaterleiding in korte tijd do ven. Volgens de Rijkspolitie is het vrij wel zeker, dat het vuur ontstaan is, doordat een der mannen nonchalant is geweest met een sigaret. De stoffelijke resten van Voltanen en Luukka .jsijn opgebaard in het Wilhelminagasthuis. Er is nog niet be paald of zij in Nederland, dan wel in Finland zullen worden begraven. De verslagenheid onder de leden van de bamnning van het s.s. „Inkeri Nurminen" is zeer groot. Het schip was Woensdagmiddag leeg in de Am sterdamse haven gearriveerd om co kes te laden. Voor Zondag had het weer weg zullen varen. De kapitein kon nog niet mededelen wanneer het schip thans Amsterdam zal verlaten. gen lang heeft gepraat over en tegen de „koude oorlog". Wellicht, dat de resultaten van de Londense Dagen 'n gunstige invloed zullen hebben op wat hij na enkele maanden zal blij ken te hebben bereikt. Dan zal zijn: „Ik ben niet ontevreden", wel veran deren in: „Ik ben tevreden", iets wat we ons bij de huidige negatieve di plomatie en politiek nauwelijks kun nen voorstellen. Maar je kunt nooit weten! TXE LANDELIJKE St. Adelbertvere- niging stelt zich voor, dat pater Ricardo Lombardi S. J. in het late najaar wederom op haar uitnodiging naar Nederland zal komen. Het te be handelen onderwerp zal dan betreffen de nieuwe tijd, de „éti di Gesu", de tijd van de overwinning van het chris telijk geweten, dat volgens de be faamde Italiaanse priester komen moet en komen kan. Mogelijk kunnen nadere mededelin gen over deze tweede tournée worden gedaan op de landdag van de Adel- bertvereniging, die Zaterdag 17 Juni a.s. in het Oosters Instituut te Leiden zal worden gehouden. Op die landdag zal als hoofdpunt aan de orde worden gesteld het vraagstuk Onderwijsver nieuwing. piEN ELFJARIGE KNAAP, genaamd Bobby Gordon, is op de „Western Reserve University" te Cleveland als student toegelaten. Hij zal chemie stu deren. Blijkbaar stelt Bobby meer be lang in lezingen over atoom-energie dan in het spel. In afwachting van het begin van de colleges op 19 Juni, bouwt hij in zijn laboratorium thuis een Geiger-appa- raat. Hij is ongeveer zes jaar vooruit op z'n leeftijdgenoten wat de wetenschap betreft. Zijn ouders hebben verklaard, dat Bobby zich reeds voor de weten schap interesseerde toen hij begon te lopen. BENOEMINGEN Z.H.Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot geestelijk ad viseur van het R.K. Vrouwengilde te Roosendaal de hoogeerw. heer Deken van Mierlo, tot districts aalmoezenier van de K.J.B. in het district Oosterhout de weleerw. heer A. van Waes, kapelaan te Dongen, heeft bevestigd de benoe ming tot armmeester te Bergen op Zoom (H. Maagd Maria) van de heren G. Kools en J. Rampart, heeft benoemd tot kerkmeester de heren J. Speekenbrink en P. v. Kalmthout te B. o. Zoom (H. Maagd Maria), C. v. Hooydonk te Bavel, P. J. Zwaang te Oosterhout (O. L. Vrouw), tot Bestuurslid R. K. Ver. v. Kinderbescherming de heer J. Stieger (Regentesselaan), Breda. Begens luxueuze levenswijze TN DE LEIDING van de Poolse com- munistische partij wordt een zui veringsactie gehouden. Verantwoorde lijke leden der partij zijn officiëel ge laakt om hun „luxueuze levenswijze". Generaal Juzwiak Witold, een van de zes voornaamste leiders der partij, oefent in een rapport scherpe critiek op de interne toestand van de partij en wekt op tot „ijzeren bolsjewisti sche discipline" om gevallen tegen te gaan van „cynische bureaucratie" en „overdreven eerzucht". Hij geeft „ver antwoordelijke leden die zich van het volk afgescheiden hebben" een veeg uit de pan. r)R. HEWLETT JOHNSON, „de ro- de deken" van Canterbury werd te Timmins (Ontario) met stenen en eieren bekogeld na het houden van een toespraak ten behoeve van het „Canadese congres voor de vrede". In de hal van de zaal waar hij had ge sproken, werd hij door een woedende menigte een uur lang vastgehouden, voordat de politie hem naar zijn auto kon begeleiden. De deken viel een dergelijke ont vangst ten deel toen hij in Hamilton sprak. In zijn rede sprak hij zich uit voor vrede met de Sovjet Unie. QP HEMELVAARTSDAG keerde de Rome-bedevaart van het sociale gezinswerk van directeur Frencken terug in het vaderland. Zij arriveer den in Maastricht, waar zij werden verwelkomd door Mgr. Jenneskens, directeur Hendriks en rector de Beer en talrijke familieleden der bede vaartgangers. Het werd een geestdrif tig en hartelijk welkom en weerzien. In Rome hadden zij na het bezich tigen der 4 grote basilieken voor het verdienen van de jubilé-aflaat nog 'n gezamenlijke H. Mis in de Catacom ben, bezochten vele Romeins» Hei ligdommen en bezienswaardigheden en maakten een uitstapje naar Castel Gandolfo. Niet alleen in Rome's straten trok deze pelgrimsgroep de aandacht, maar ook in de kringen van het Vaticaan bleken zij een goede indruk te heb ben gemaakt, door haar correctheid, godsvrucht en blijde geest. Daaraan was het danken, dat zowel directeur P. Backx als mej. de Beukelaar, tesa- men met 10 catechisten in een spe ciale audiëntie door de H. Vader werden ontvangen. De Paus zegende het werk, noemde het zeer belangrijk en drukte de wens uit, dat men in de geest van directeur Frencken zou verder gaan. Dinsdagavond verwelkomden de pel grims de deelnemers aan de nationale bedevaart, die o.l.v. Mgr. Huibers en Mgr. Baeten in Rome aankwamen. Mgr. Baeten bracht die avond nog 'n Directeur Backx spreekt de meisje* toe bij de obelisk op het Sint Pieters plein. bezoek aan de meisjes in het pension van Sancta Martha in Vaticaanstad. Op de terugreis gingen de meisjes bidden bij het graf van St. Franciscus en St. Clara in Assisië, maakten een boottocht op het Vierwoudsteden- meer en na nog wat gedwaald te heb ben door Luzern namen zij de nacht trein, die haar in Nederland terug bracht. De bedevaart, die door de zorg der catechisten, de bezielende leiding van directeur Backx, de zorg der Zusters van Sancta Martha en de zon van Italië tot een groot succes werd, zal onvergetelijk blijven voor de deel neemsters en zal niet nalaten gunsti ge invloed uit te oefenen op het so ciale werk in de behoeftige gezinnen. FOTO-TENTOONSTELLING IN BREDA Burgemeester Cdaudlus Prinsen heeft Woensdagmiddag de ope ning verricht van de fototentoon stelling in het stadhuis te Breda. Deze expositie wordt gehouden in het kader van de film- en foto- week in Breda en men kan er, be halve goed werk van Bredase amateurs, ware kunstwerken be wonderen van de bekendste Ne derlandse fotografen. (Van onze speciale verslaggever.) AMSTERDAM. 17 Mei. JJET nieuwe Nederlandse elftal, alom met zoveel instemming begroet, heeft aan de verwachtingen beantwoord. Maar meer nog zelfs: onze kranige Oranje-mannen hebben ook ten aanzien van de toekomst verblijdende pers pectieven geopend. Nu mag men er al op wijzen, dat de.techniek der onzen beduidend minder was dan die der Engelsen, dat de profs voorts 11 hoek schoppen moesten nemen, waar wij er maar 2 tegenover stelden, dit alles zinkt in het niet bü de drie treffers van onze jongens. En daar hadden Scott en zijn mannen dan toch maar geen antwoord op klaar. TXEZE klinkende overwinning mo- gelijk iets geflatteerd achten wij volkomen verdiend. Want hoe brillant die vloeiende combinaties van onze tegenstanders ook waren, hoe volmaakt ook die balcontrole was. tel kens weer strandden de Engelsen op de hechte defensie van het Oranje team. Terlouw, stoer en onverzette lijk, wist onder geen enkele omstan digheid van capituleren, hij duldde niet, dat de veste van Kraak bedreigd werd. Potharst en van der Sluys ken den eveneens hun taak, al had de Am sterdammer de kleine Langton was een weergaloos handige knaap er heel wat meer moeite mee dan de Bosschenaar. De beide kanthalves. v. d. Hoeven en Stoffelen kwamen even min onder de indruk van al dat machtsvertoon der Engelsen: in defen sief opzicht stonden zij hun mannetje. STEEDS MAAR RIJVERS. KEES RIJVERS (geheel links) doelpunt en vaagt daarmede de gehate nul weg. waarmede het Ned. Elftal zolang te kampen had. Welsprekend beeld van dit zo gewichtige moment uit de ontmoeting Nederland—Enge land B, waarvan de einduitslag 3-0 werd. TfN wat zij aan krachten tekort scho ten om de voorwaartsen te stu wen een onderdeel, dat door de Engelse kanthalves Taylor en Watson heel wat beter verzorgd werd, dat werd op meer dan prijzenswaardige wijze aangevuld door Kees Rijvers, brillant als zelden tevoren. Onbevan gen en fris, dartel als een raspaardje en moedig als een leeuw, zo speelde de kleine Kees dé wedstrijd van zijn leven. Hij, vaak een enfant terrible in zijn spel. werd nu weer de lieveling van het publiek; hij groeide in dit millieu der reuzen naar een vorm, die wij zelden van hem gezien heb ben. En hij was de man, die de grond slag legde voor de overwinning. Zelf trof hij voor de rust de roos, en voorts zorgde hij er voor, dat na de hervat ting, toen de Engelsen hun laatste reserves in de strijd gooiden, de Ne derlandse defensie keer op keer werd ontlast. Kwikzilverig waren zijn rush- Weersverwachting, geldig tot vanavond: In de ochtend plaatselijk mist. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en hier en daar op klaringen. Weinig wind. Iets zach ter dan gisteren. Vandaag: Zon onder 20.32 uur. Maan onder 23.50 uur. Zon op 4.40 uur. Maan op 6.14 uur. JJRIE GOUDEN PAREN IN EEN JAAR! En dan zusters en broers van elkaar ziin! Dat is een zeldzaamheid. Toch gaat Kruisland dit jaar zo'n geweldig feest vieren. De harmonie komt er hoempa's tekort, als 10 Juni de eerste van de Wezenbeken de gouden bruiloft viert. Op die dag zitten aan de feesttafel nog twee andere gouden paren. Het is ingewikkeld, maar de honderd kinderen en kleinkinderen zullen 10 Juni tegen elkaar kunnen zeg gen: „Die daar zijn in vijftig, honderdvijftig jaar getrouwd". Zij zullen dan wiizen naar Lauw Wezenbeek, die getrouwd is met Lucia Voorbraak, naar Antoon de Jongh, die Jacoba Wezenbeek tot zijn vrouw nam en naar Sjaak Wezenbeek, die Bet de Jong in die goeie, ouwe tijd huwde. 21 Augustus en 5 October kan dezelfde zin en hetzelfde gebaar herhaald worden. JJET ZIT DUS (anders komen er de lezers en lezeressen misschien nooit uit) zó: Drie kinderen Wezen beek, Jacoba, Jacobus en Laurentius huwden in het jaar 1900 te Kruis land. In hetzelfde dorp vieren zij dit jaar alle drie nu hun gouden huwe lijksfeest. Lauw Wezenbeek-Lucia Voorbraak. 3 Juni herdenken Lauw Wezenbeek en Lucia Voorbraak hun bruiloft. Het zijn degelijke katholieke mensen. Daarom hebben zij in overleg met hun kinderen besloten het feest 10 Ju ni te vieren. Een week tevoren im mers is er een quatertemperdag in 't spel. Lauw Wezenbeek woont met zijn ega in de Langeweg. Hij vertelt zijn hele leven bij de boer te hebben ge werkt. Ja hoe? Het was vroeger hard aanpakken. Daar weet de 75-jarige van mee te praten. Hard aanpakken, als ge voor een vrouw en zeven kin deren moet zorgen. Maar nu kan Lauw trots gaan op zijn zeven kinderen, die allemaal ge trouwd en die allemaal onder de rook van Steenbergen wonen. Lucia mag op deze schare evenzeer trots zijn. Misschien is deze twee-en-zeventig- tig kleinkinderen. Dat is immers in 't leven van een grootmoeder een hoofd stuk apart. Lauw en Lucia gaan alle twee nog naar de kerk, als moeten ze daar on geveer twee kilometer ver voor lo pen. Lauw werkt nog altijd in zijn hof- ke. Lucia zet dezelfde bakken koffie als vijftig jaar geleden. Jac. Wezenbeek-Bet de Jong. OJAAK EN BET hebben vroeger in de buurtschap Het Hoekske ge woond. Sinds een paar jaar zijn ze verhuisd naar de Wilde Hoek, waar ze nu bij een dochter verblijven. Dat komt, omdat Bet een beetje sukkelt met haar benen, die niet zo best meer meewillen. De Wilde Hoek ligt een heel eind van Kruisland en daarom kan Bet reeds 10 jaar geen kerk meer bezoeken. Maar als het 21 Augustus is, dan wil ze het proberen. Sjaak, de man van Bet, is een zeld zaam opgeruimd mens. zoals ze dat in Kruisland zeggen. Altijd lacht hij en steeds weet hij de goede kant van jarige nog trotser op haar vijf-en-der- het leven er bij te halen. Hij heeft het anders niet gemakkelijk gehad. I Vijf kinderen moesten eten hebben.' Zij zijn getrouwd en bezitten bij el kaar al acht-en-twintig kinderen. En deze hebben weer twee kinderen. Maar nu iets anders: Het is een karwei om veertien jaar lang zware baalzakken tarwe en meel voor een graanhandelaar te dragen. De vier-en- zeventigjarige Sjaak heeft het ge presteerd. Evenals hij veertien jaar lang bieten gevaren heeft voor de sui kerfabrieken. Bet, zij is zeven-en-zeventig, kan van Sjaak's werk meepraten. Eén keer had manlief het plan opgevat, om in Roosendaal te gaan wonen. Daar kon Bet het niet gewoon wor den. Zij verlangde terug naar Kruis land. Zó is Sjaak Kruislander geble ven onder de Kruislanders. rtOBA WEZENBEEK kan de beleve- nissen van het gouden feest van haar broers reeds in geuren en kleu ren vertellen, als ze zelf aan de beurt is, op 5 October. Coba Wezenbeek, die de één-en-zeventig gepasseerd is, heeft de laatste jaren nog als eens met de gezondheid gesukkeld. Geluk kig ziet ze er weer best uit, hetgeen voor Toon aanleiding is om optimis tisch zijn klanten te ontvangen. In derdaad klanten. De drie-en-zeventig- jarige Toon heeft een kolenhandel en een café. Een dubbele zaak dus, die hem zijn zeven kinderen groot kon laten brengen. De kinderen zijn alle maal getrouwd en hebben zelf weer kinderen. Moeder de Jongh is zestien keer Oma. Heel Kruisland kent Toon. Hij is 'n uitblinker als er iets te doen is. Op Koninginnedagen en bij andere Kruis- landse gebeurtenissen is hij present Het liefste zat Toon echter op het water. Daar lag en ligt zijn twee de liefde, de visvangst. Een keer heeft JJA LANGE, LANGE TIJD mo gen we dit weer eens als uiting van grote tevredenheid en vol doening gebruiken: Oranje boven! Zo is het inderdaad geweest in de ontmoeting van onze Oranje Elf tegen Engeland B. en we gebrui ken het tegelijkertijd met gepaste trots. Van een befaamd Engels team winnen, betekent op voet- balbied nog altijd een bizondere prestatie. Dat het Kees Rijvers was, die in deze zege een groot aandeel heeft gehad hij maak te het eerste doelpunt! bezorgt ons in het Zuiden vanzelfsprekend extra vreugde. Van het Engelse spel wordt gezegd, dat het stierf aan schoonheid. Best. maar het maakt er de Nederlandse over winning een die althans in deze vorm niet was verwacht heus niet minder op. De grootste waar de van de 3-0 zege is gelegen in het feit, dat zij weer doelpunten hebben gemaakt. Dóór was het wachten op en dus zijn we dub bel tevreden. Voor verslag zie pagina 9. Ant. de Jongh-Jacoba Wezenbeek. de handelaar een vis gevangen, die acht-en-twintig pond woog. Een an dermaal ving hij vijfhonderd pond vis op één morgen. Toon had de Kruisbeek gepacht voor f 740. Hij voer uit met vijf boten. Nadat men goed en wel was uitgerukt moest men naar de basis terugkeren. De boten konden amper de twee-honderd-vijftig kilo gram binnenboord houden ALLES BIJ ELKAAR. es. uitstekend dat plaatsen van hem. En er stonden voorwaartsen, die nu profijt wisten te trekken van zijn passes. Jammer was het daarom, dat zijn vleugelmaat Roosenburg als enige uitzondering beneden de verwachtin gen bleef. Met zijn doelpunt en zijn onvervalst zwoegen vergoedde hij veel. maar de ideale steun van Rijvers was hij niet. Dan kon Kees het heel wat beter vinden met Michels, de stoere stormram, die weliswaar nog geen Bakhuys of Lagendaal is, maar die dan toch wel een voldoende haalt. Maar het best was Rijvers, wanneer hij moest opereren in de buurt van Hofma en Abe, de Friese vleugel, waar alles perfect klopte. Hofma speelde, of hij daar geen Scott tegen over zich had, of hij nog nooit ge hoord had van namen als Nicholson, Langton, Watson, enz... En Abe lustte dgt spel wel. zo fris van de lever. Lenstra was slagvaar dig zie dat derde doelpunt van zijn voet, wist zijn weetje op de links- binn?nplaats, en voor wie Abe kent, zegt dit meer dan genoeg. Bij al deze lof aan onze eigen men sen, tevens een woord van hulde aan de Engelsen, die een uitstekends in druk achterlieten. Uitblinkers bij hen waren Langton, Taylor en Watson. Maar ook zij bleken niet in staat door te stoten want het Nederlandse elftal was weer eens in ouderwetse vorm. De Nederlandse leeuw bleek inder daad nog klauwen te hebben, klauw de er geducht op los. En raak ook: 3—0! T> REN GEN we alles nog eens bij el kaar dan tellen we in de kinder schare van deze Wezenbeken precies honderd personen. Er zijn vijf, zeven en nogmaals zeven kinderen. Dat is negentien. Er zijn acht-en-twintig, zestien en vijf-en-dertig kleinkinde ren. Dat is negen-en-zeventig. Er zijn tenslotte nog twee achterkleinkinderen. Bij elkaar geteld dus juist honderd kindern. Tellen we de leeftijden van elk afzonderlijk, dan zijn de Wezenbeken met hun echtgenoten 442 jaar oud. Moesten hieraan de leeftijden van de kinderen worden toegevoegd dan zou men tot over do 2000 jaar gera ken. Al deze cijfers zijn voor Kruis EEN PRINCIPIëLE ZAAK De Bossche kantonrechter heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de zeereerw. heer Wouter Lutkie, hoofdredacteur van het weekblad „Aristo". Deze werd er van beschuldigd bijdra gen te hebben opgenomen van de ..uitgezuiverde" journalist J. van Groenendael. De eis was een boe te van f 25.subs. 12 dagen, plus een voorwaardelijke hechtenis- straf 7 dagen met een proeftijd van een jaar. De verdedi<»»v y-oeg ontslag van reehtsvervrlgi^-» „an land een reden om trots te gaan op welk verzoek de kantonrechter in de Wezenbeken! I zijn uitspraak voldeed. Kft

de Stem | 1950 | | pagina 1