„Hun bloed bindt beide landen saam" DUKOL ME DUKOL Gebr. Duvekot Ondergrondse strijd in Sovjet-kampen Bredase gezinsverzorgsters bij de Paus geroepen Officiële opening van het Franse Kerkhof te Kapelle JEUGD VAN KAPELLE Benzine Vrijdag f 0.07 duurder cm Ambon droeg eerbiedig kransen aan DE DAGDIE ZIJN WEERGA NIET VINDT Vrij koud Tijdens audiëntie in de Sint Pieter Leopold niet tegen een katholieke regering Transjordanië komt kopen Internationale bakke rijtentoonstelling in Den Bosch Koninklijke bloemen mand De eis tot schadever goeding van de R.I.S. Judith Coplon gaat trouwen VRIJ... NA 5 JAAR KRIJGSGEVANGENSCHAP Schildwachten zijn liever bang dan dood Stelen, programpunt nummer één Weer een smokkel bende gepakt Basiliek van Cartago bestolen ZESDE JAARGANG No. 1692 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijni elke werkdag. Bureau: Breda, Relgerstraat 16, Tt'l.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr! H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau_voo£_de_Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws Voor God, Koningin en Vaderland ■„„.-w.- m„.ST n„hh.l. Poon 7. m - (BaM,.,u,^üü5io. 22. Telefoon 35, TE.NEUZEN.2347). WOENSDAG 17 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0 60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje' wordt verwezen, naar de desbetreffende rubriek. Jnzendingen op advertenties, welke de uit gevers om "redenen te hunner beoordeling met ■verlangen af te geven, worden vernietigd. DIT IS EEN DAG VOOR KAPELLE, zei burgemeester v. Suy- lekom in zijn begroetingsrede, „die z'n weerga in de historie van deze gemeente niet heeft". Inderdaad was gisterenmiddag dit zo rustige, landelijke dorp enkele uren wereldcentrum. En het droeg die eer met waardig heid. miraal daarna de „Bronzen Leeuw" aan genoemd vaandel NOG MEER ONDER SCHEIDINGEN. TT EEL HET DORP had zich een feestkleed aangetrokken, dat niet afstak bij het gala van al die digni tarissen. hoogwaardigheidsbekleders en autoriteiten, die er met vele tien tallen op het appèl verschenen. Honderden vlaggttjes stonden half- stoks langs straten en wegen. Uit alle woningen woei de driekleur en heel de jeugd was gemobiliseerd en in wit tenue gestoken, om als kransdrager (ster) op te treden. Overvloedig en toch smaakvol was de enorme veilinghal, die voor ont vangstzaal diende, gedrapeerd met de glorieuze tricolores, terwijl de buffet ten, decoratief beladen met lekker nijen. verrassend „gestoffeerd" waren met rijen Zeeuwse schonen. Voor dit veilingsgebouw hadden de martiale Franse parachutisten, de borst beladen met onderscheidingste kens en een vief en fleurig Frans mi litair muziekkorps front gemaakt, ter ere van de hoge gasten, die aanrolden in prachtige limousine's. Daar waren de leden van het corps diplomatique, vertegenwoordigende wie nationali teiten. Oosterlingen niet uitgezonderd. Ministers keuvelden met generaals. Ambassadeurs deden hoofs tegen at- taché's. We zagen jhr. de Casembroot met zijn ambtgenoot, prof de Quay uit Noord-Brabant. Generaal Winkel man had geen verstek laten gaan, evenmin als de oud-commandant van Zeeland, schout-bij-nacht v. d. Stad. Talrijke burgemeesters hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven; ver tegenwoordigers van verzetsorganisa ties, van oorlogsslachtoffers en semi- militaire organisaties liepen af en aan en de grote groep van familieleden der gesneuvelden trok mede sterk de aandacht Toen de vertegenwoordiger van de Franse regering, Jacquinot, minister der oud-strijders, arriveerde, begaven de honderden zich naar de veiling hal en vlak daarop kwamen de mi nister-president, dr. W. Drees en de minister van Oorlog, mr. Schokking. Het wachten was toen nog op de ver tegenwoordiger van de Koningin, en deze verscheen kort daarop in de persoon van vice-admiraal Rost van Tonningen. Staande ontving men de hoge gast, die de ere-zetel kreeg aangeboden. Onmiddellijk daarna hield de bur gemeester van Kapelle zijn begroe tingsrede, eerst in het Nederlands en daarna in het Frans. De Franse ambassadeur. Gamier, beantwoordde deze rede hoofs, zijn bewondering uitdrukkend voor het geen men in Nederland en bijzonder in Kapelle had gedaan voor hen, die hun leven voor de gemeenschappe lijke vrijheid gegeven en met hun bloed bezegeld hadden, wat Neder land en Frankrijk nu samenbindt. NAAR HE TKERKHOF. TAE FRANSE vice-adrairaal Bigot. dankte onze Koningin namens de oud-strijders voor de eer en riep toen de echtgenote van wijlen de heer Mol, eertijds voorzitter van het graven- comité te Kapelle voor het front en overhandigde haar de posthume on derscheiding voor deze in Duitse krijgsgevangenschap overleden moe dige man. van „de la Reconnaisance Francaise". Ere-medailles van „Le souvenir Francais" ontvingen mevr. 't Hof, ds. Jospin, en de heren Kramer (van Ka pelle), Stoffels, Souiet en Cornevain. DE KRANSLEGGING. DE TSJECHISCHE afgevaardigde bij dt V. N., Houdek, heeft ontslag ge nomen. Mijn land is niet meer vrij, zo motiveerde hij deze stap. K.NJX.-MANNEN raakten in Ma kassar slaags met de Apris. Bij de schietpartij van 2 uur lang werden 15 burgers en 10 militairen gewond. TRYGVE LIE heeft de Chinese am bassadeur te Moskou bezocht. Hij zei- de „niets sensationeels" te kunnen ont hullen. Waarschijnlijk zal Lie een bijzondere zitting van de V. N. te Londen arrangeren. DE „GENERAL W. M. BLACK" zal Donderdagmorgen om 9 uur (onvoor ziene omstandigheden voorbehouden), in de haven van Amsterdam worden ontscheept. VOOR ZWITSERLAND zijn er weer toeristendeviezen beschikbaar. Aan vragen voor 28 Mei a.s. indienen. Toe wijzing geschiedt bij loting. HET UNIEHOF van Arbitrage, dat recht zal spreken in naam van het Hoofd der Nederlands-Indonesische Unie, zal Vrijdag in het Vredespaleis niet speeches van Moh. Roem en Mi nister van Maarseveen worden gein stalleerd. GEDEMOBILISEERDEN kunnen van- of 1 September a.s. een speciale op leidingscursus voor onderwijzer vol gen te Arnhem. Duur der opleiding 15 jaar. Diploma H.B.S. (5 jaar) of fymnasium vereist. Aanmelden bij 't Ministerie van Oorlog. M- J- v. d. BIGGELAAR. een journa list, durfde het als eerste op 18 Mei 1920 aan de K.L.M.-vlucht Amster- flam-Londen meet te maken. Donder dag doet hij in een Convair deze vlucht samen met zijn zoon nog eens over. MEVR. ROOSEVELT komt op 19 en 20 Juni a.s. naar ons land, vergezeld door haar zoon Elliot en diens twee kinderen. HUSLAND heeft de te vorderen her stelbetalingen met de helft te waar de van 3.171 millioen'dollar verlaagd. Jn Amerika wordt dit een „leeg pro- Paganda-gebaar" genoemd. LOUIS VAN TULDER zal om ge zondheidsredenen niet meer in 't open baarals zanger optreden. Wel blijft hij dirigent en muziekpaedagoog. E ERKOOP van consumptie-ijs valt buten het vestigingsverbod. Zo beslis te de Hoge Raad bij uitspraak van gisteren. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met en kele verspreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Aanhou dend koud weer. Vandaag: Zon onder 20,29 uur. Maan onder 21.41 uur. Morgen: Zon op 4,42 uur. Maan op 4,49 uur. Zon onder 20,31 uur. Maan onder 2250 uur. Vrijdag: Zon op 4,41 uur. Maan op 5,25 nur. VOORAFGEGAAN door de jeugd van Kapelle, die de honderd rijke kransen eerbiedig droeg, schreed de voorname stoet door een haag toe schouwers naar het even buiten het dorp gelegen kerkhof, waar de ere wacht werd gevormd door soldaten van de stormschool te Roosendaal. Zodra de genodigden een zit.- of staanplaats hadden ingenomen op het Franse kerkhof, gaf generaal-majoor Sitsen een kort bevel en zette het muziekkorps der stoottroepen de treurmuziek in. Daarna trad minister Schokking voor de microfoon, die opgesteld stond vlak bij het schone monument, dat een groots fond vormt voor de tussen de boomgaarden schuilgaande doden akker. In loffelijke bewoordingen liet de minister zich uit over de kwalitei ten van de Franse soldaat, wier moed en koelbloedigheid hij des morgens nog te Woensdrecht had bewonderd, en herdacht dankbaar, wat Frankrijks zonen voor 'Nederlands vrijheid had den gedaan. Zijn grote erkentelijkheid ging ook uit naai- de leden van „Le souvenir Frangais", die dit nieuwe kerkhof zo'n keurig sluitstuk gaven. Z. Ex. wees op de gelijkheid in kleu ren en banen der Franse en Neder landse vlaggen en zag hierin een symbool van de -samenwerking tus sen beide landen. Tenslotte wendde zich de minister in het Nederlands tot eigen landge noten. de Zeeuwen en Kapellenaren prijzend, dat ze de Franse vrienden, dank zij noeste arbeid, konden laten komen in een streek, die de tekenen der verwoesting niet meer draagt. Na de 234 graven in de zorgen der Kapellenaren te hebben aanbevolen, verklaarde de minister het kerkhof voor geopend. In verzorgd Frans voerde hierna ds. Jospin, de voorzitter der Nederlandse afdeling van „Le souvenir Francais" het woord, die onder meer lof bracht aan Antoon Molkenboer. die het kostbaar en kunstig mozaïekwerk in het monument maakte en aan mevr. 't Hof. de ziel van ,Le souvenir Fran cais." Monsieur Jaquinot vervolgde de rij van sprekers en gaf een lang en gedetailleerd verslag der krijgsver richtingen in Nederland van de Fran se troepen, roemde vooral de moed der parachutisten in de operatie „Am herst" in de driehoek Groningen CoevordenZwolle. DE ONTHULLING. 'M'A het hijsen der vlaggen bij het monument volgde de imponerende ceremonie van het leggen der kran sen. Na de vertegenwoordiger van de Koningin en Prins Bernhard volgden minister-president Drees. de Franse ambassadeur, jhr. de Casemboot, de andere buitenlandse autoriteiten, de burgemeesters van Vlissingen, Goes, Tilburg, Etten-Leur en vele anderen. Hiermede was de ceremonie beëin digd en onder de klanken der muziek begaven alle aanwezigen zich tussen de stram-staande erewacht door naar het dorp, om zich in het Veilingsge bouw even te tracteren aan de met gulle hand gegeven verversingen. Na twee uur in de koude Noord ooster gestaan te hebben was bet goed om te zijn tussen deze beschuttende wanden. En met dit „banket" kwam het slot van de plechtigheid met haar zo'n in ternationaal karakter. De allerhoogste autoriteiten ver enigden zich nog aan een diner in de Goese Korenbeurs. s In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten sprongen Dinsdagmorgen op het vliegveld Woensdrecht een grote groep Fanse Parachutisten vanuit 'n vijftal toestellen. Na afloop van dit gebeuren defileerden deze troepen voor de hoge autoriteiten en vertrok ken zij allen naar Kapelle om de of ficiële opening van het Franse kerk hof bij te wonen. UEN plechtige stilte viel na zijn woorden, want toegeschreden naar het onder vlaggen schuilgaande mo nument, deed hij met een enkele hand beweging het dundoek vallen. Het Franse muziekkorps liet een doffe roffel uittrillen en blies daarna een sprankelende Marseillaise, wat gevolgd werd door een Wilhelmus van ons muziekkorps. „DE BRONZEN LEEUW". lyTET sonore stem las hierop de ver- tegenwoordiger onzer Koningin het statige protocol voor, waarin H.M. de „Bronzen Leeuw" toekende aan het gemeenschappelijk vaandel van het 2e en 3e regiment Chasseurs Para- chutistes, daar deze regimenten zich in de strijd tegen de vijand roemrijk onderscheiden hebben. Met vaste hand hechtte de vice-ad- tAdvertentie) Bij de officiële plech tigheden te Kapelle werd de hoge gasten geserveerd. Geniet van koffie en thee FIRMA GOES TYES morgens om 9 uür reeds we- melde het op het St. Pietersplein van de vele pelgrims, die zich voor het bijwonen van de Pauselijke alge mene audiëntie op Zaterdag* 13 Mei naar de St. Pieter begaven. 3000 leer lingen van de scholen van de paters „Scolopi", uit alle delen van Italië, hadden met vele nationale vlaggen, reeds op dat uur de trappen, die naar het bordes van de basiliek leiden, be zet. Tegen elf uur was het aantal pel grims, dat de komst van de H. Vader in de basiliek afwachtte, tot 40000 ge stegen. Nederlanders en Belgen, Ita lianen, Fransen. Canadezen. Duitsers, Oostenrijkers, Zwitsers, Amerikanen, pelgrims uit Panama. Portorico en Uruguay, allen knielden neer voor het ontvangen van de Pauselijke Ze gen bij het voorbijgaan van de H. Va der. Bij de Pauselijke Troon hadden zich 12 Aartsbisschoppen en Bisschop pen opgesteld als de leiders van ver schillende bedevaarten. De H. Vader heeft woorden van op wekking gesproken tot de pelgrims in de door hem gewoonlijk- gebruikte 6 talen, Italiaans. Frans, Engels, Duits, Spaans en Portugees. De 372 catechisten en gezinsver zorgsters uit Nederland, die zich se dert 9 Mei jl. in Rome bevinden -en a.s. Dinsdag 16 Mei, de Eeuwige Stad zullen verlaten, hebben als groep ook aan deze algemene audiëntie deelge nomen. Voor de audiëntie hébben zij die zich dicht om de Pauselijke Troon' hadden geschaard, haar mooie plaat sen afgestaan aan een groep kinderen oorlogsinvaliden, die daarmede kin derlijk blij waren. De Paus heeft bij het Franse ge deelte van'Zijn toespraak het woord tot deze Nederlandse meisjes gericht haar Zijn bijzondere Zegen schenkend voor haar werk, voor de zieken, voor de moeders en voor de kinderen, die door haar verzorgd worden. Na de audiëntie begaf Mej. v. d. Beukelaar, vergezeld van drie gezins verzorgsters, zich op verlangen van de Paus naar de troon, waarna de H. Vader in een minzaam gesprek met deze bevoorrechte leden van de bede vaart bijzondere inlichtingen over haar werkwijze vroeg. Met een zeer bi.'mildere Zegen 1 -or de Nederland se pelgrims nam de H. Vader van de vier gezinsverzorgsters afscheid. De Belgische koningskwestie TN EEN BOODSCHAP aan de leiders van de Christelijke Volkspartij in België, heeft Koning Leopold te ken nen gegeven, dat hij in geval van een Katholieke overwinning bij de ko mende algemene verkiezingen niet te gen de vorming van een alleen uit katholieken bestaande regering zou zijn, zo wordt in politieke kringen te Brussel meegedeeld. Tot dusver is de Koning geen voor stander van zulk ejen regering ge weest. vrezend, dat hij als de Koning van één partij zou worden beschouwd. In zijn boodschap aan de Katholie ke leiders neemt de Koning het stand punt in, dat hij niet langer gebonden is door zijn vroeger afgelegde verkla ring, dat hij zijn prerogatieven tijde lijk aan zijn 19-jarigè zoon, Prins Bou- dewijn, zal overdragen als het parle ment hem op de troon terug zou brengen. r\K ONDER-MINISTER van Land- bouw van Transjordanië is met een delegatie belast met de aankoop van landbouwmachines en -materiëel' naar Europa vertrokken. Deze delegatie zal zich eerst naar Amsterdam begeven en daarna naar Londen en Parijs. TAE WET tot verhoging van het bij- zonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de motorAtuigen- belastingwet. treedt 19 Mei a.yin wer king, In verband hiermee zijn voor raden benzine van meer dan 5 H.L., welke met ingang van laatstgenoem de datum in een opslagplaats in het vrije verkeer voorhanden zijn, onder worpen aan een navordering van f 5.65 per H.L. De gebruikers van een dergelijke opslagplaats moeten 20 Mei a.s. een schriftelijke aangifrte van de aanwe zige voorraden benzine inleveren bij de ontvanger der invoerrech'en of ac cijnzen. Beheerders van benzinepom pen zullen opgave moeten doen van de stand van het telwerk van de pomp bij de aanvang van 19 Mei 1950. Voor verdere bijzonderheden hier over zie de officiële publicatie. Met ingang van 19 Mei a.s. zal te vens een lager tarief van de motor rijtuigenbelasting voor autobussen van kracht worden. Houders van autobussen die in het bezit zijn van belastingkaarten, welke op 19 Mei '50 hun geldigheid nog niet hebben ver loren, kunnen een verzoek om ge deeltelijke teruggaaf van motorrijtui genbelasting richten tot de inspecteur der invoerrechten en accijnzen, onder wie zij ressorteren. Met deze gegevens in handen is het niet moeilijk uit te rekenen, dat de benzine dus Vrijdag a.s. tenminste 6.5 cent per liter duurder zal worden. Dit komt neer op (waarschijnlijk) een prijs van f 0.35 per liter. Ten overvloede zij erop gewezen, dat België nog steeds f 0.02 meer in voerrecht per liter benzine heft dan Nederland. TN DE Veemarkt-hallen in 's-Herto- genbosch zal van 17 tot 26 Juli a.s. een internationale bakkerijten toonstelling der Benelux-landen wor den gehouden. De vakwedstrijden zullen op deze tentoonstelling een der voornaamste programmapunten zijn terwijl in wer king zijnde bedrijven ter bezichtiging zullen worden gesteld. Er zal ook een oude Brabantse bakkerij te zien zijn. De Bossche bakkers zullen de be zoekers speciale Bossche bakkerspro ducten aanbieden. Er zal een speciale Beneluxdag wor den georganiseerd, waarop aan de ge nodigden, die men op een aantal van 1500 taxeert, een Brabantse koffieta fel zal worden aangeboden. De Antwerpse vakschool voor bak kers zal op de tentoonstelling een speciale expositie inrichten. Geschenk voor het Engelse Koningspaar TYEZER DAGEN heeft de ambassa- deur te Londen, namens de Ko ningin en de Prins der Nederlanden en namens Prinses Wilhelmina. aan het Engelse Koningspaar een zilveren bloemenmand overhandigd. Deze mand behoort bij het geschenk, dat de Koninklijke Familie reeds eer aan de Koning en de Koningin van Engeland ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft heeft gegeven, namelijk een beplanting van bloembollen, die thans in de tuinen van het Buckingham-Pa lace voor de eerste maal bloeien. De mand, bestaande uit vlechtwerk, werd door de firma Bonebakker te Amsterdam met de hand vervaardigd naar een bestaande model uit de col lectie van Prinses Wilhelmina en was gevuld met rose en donkerbruine or chideeën. TNDIEN bij de regering der R. I. S. in overweging zijnde eis tot scha devergoeding aan de Nederlandse re gering voor de schade, aangericht door het optreden van Westerling en eenheden van het K.N.I.L. in.Oost- Indonesië die voorlopig geschat wordt op 200 millioen gulden door de Regering der R. I. S. zou worden ingediend en niet zou worden inge willigd, overweegt de Regering der R. I. S. stopzetting van de uitbetaling der Nederlandse pensioenen tot het bedrag der schade bereikt is, aldus deelde een woordvoerder van het mi nisterie van voorlichting Dinsdagoch tend mede. Naar aanleiding van dit bericht, verklaarde de minister van Voorlich ting der R. I. S. later, dat deze mede deling onjuist is. Van Nederlandse zijde wordt mee gedeeld, dat men door deze berichten zeer verrast was en dat de Neder landse Regering te dezer zake op geen enkele wijze officieel benaderd is. TUDITH COPLON, de twintigjarige ambtenares van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, die tezamen met de inmiddels naar zijn land teruggekeerde Rus Goebits- jef van spionnage is beschuldigd en veroordeeld werd tot langdurige ge vangenisstraf, gaat in het huwelijk treden met haar advocaat, de 28-jari- ge Albert Socolof, aldus meldt de Daily Herald. De zaak van Judith Coplon zal nog in hoger beroep behandeld worden. v"; Ten tweede male is de school walvissen naar het strand van Dunbar (Engeland) teruggekeerd, en nu voor het laatst. Ruim een week geleden kwamen circa 147 walvissen achter hun leider aan naar de kust gezwom men. Hoewel de kustbewoners met zeer veel moeite de beesten naar diep water sleepten, keerden zij naar hun leider, die ziek op het( strand lag, terug. Plaatselijke autoriteiten zagen als enige oplossing, de walvissen dood te s ieten en daarna door schepen naar volle zee te laten brengen. Het einde van de walvis-invasie op het strand van Dunbar. OTEEDS MEER BERICHTEN druppelen er door over een on- -7 dergrondse beweging in de Sovjet-Unie. Het is een beweging die vecht tegen 't systeem en tegen de uitwassen van dit systeem, o.a. tegen de gevangen-kampen. Het aantal strijders in deze be weging schijnt niet gering te zijn. En uiteraard vindt men onder de krijgsgevangenen voor zover zij daartoe in staat zijn aan hangers van de ondergrondse strijders. De Daily Express-reporter Sefton Delmer heeft met enige hunner gesproken. Zij zijn pas teruggekeerd in Berlijn na een verblijf van 5 jaar in kampen en 'fabrieken in de Sovjet-Unie. TVEZE ondergrondse organisatie heeft verschillende doeleinden. Een van deze is het „veraangenamen" van het lever, in de kampen en in de nieuwe industrie-gebieden voor zover dat mo gelijk is. Om dat te bereiken staat bo venaan op het program het stelen van voedsel en kleren, waar er ook maar wat te stelen valt. Die kleren en dat voedsel komen uiteraard ten goede aan de leden van de organisatie. Een ander doel van de organisatie is het bestrijden in de gevangenen-kampen van de niet-leden der organisatie. Dat men daarbij niet heel erg poeslief te werk gaat, blijkt bet een verhaal dat hierop neerkomt, dat een tegenstre ver der organisatie des nachts van zijn bed werd gelicht, omdat hij een der leden der organisatie een snee brood had geweigerd. De man werd vermoord en men zorgde er wel voor, dat op de een of andere manier het gruwelijke gebeu ren de Sovjet-autoriteiten ter o kwam. Ook uit andere verhalen blijkt wel, dat de middelen die men pleegt te gebruiken om actie te voeren, zo ongeveer naar de oer-staat teruggaan. Een bewijs ervoor dat het kampleven de mensen somtijds tot beesten kan maken en in ieder geval een abso luut demoraliserende invloed kan uit oefenen. GESPECIALISEERD IN ONT SNAPPINGEN. TAE ORGANISATIE schijnt verschil- lende middelen te bezitten om de leden te beschermen tegen de wille keur der kampbewaking. En natuur lijk heeft men zich gespecialiseerd in het organiseren van ontsnappingen. Bovendien speelt men het wel eens klaar, dat gevangenen kunnen ver huizen van een beroerd kamp naar een dat minder beroerd is. Merkwaardig is, dat de macht der ondergrondse beweging al zo groot is, dat de schildwachten van sommige kampen geen hand durven uit te ste ken als er iets gebeurt dat niet in de haak is. De schildwachten zijn bang voor de benden. Dat is ook de reden waarom zij dikwijls tegenover hun commandant hun mond houden als er een of andere actie is geweest. Lie ver bang dan dood, is blijkbaar de gedachte der schildwachten. RUSTELOZE HAAST. TAP VALLEND is het, dat de krijgs- gevangenn veel geplaatst worden in gebieden waar tot voor enkele ja ren geen vreemdeling een stap mocht zetten. Geen wonder, want in deze gebieden liggen nieuwe industrieën, die de Sovjet-Unie zwaar geheim wil houden. Er is zelfs een geheime stad verrezen in het Oeralgebied. Ze heet Asbest, een naam die voldoende zegt. Diverse gevangenen weten heel wat te vertellen over de rusteloze haast, waarmee in de Sovjet-Unie nieuwe gebouwen (vooral in en rond Moskou) uit de grond worden gestampt en for midabele expansie van de oorlogsin dustrie. M. t een geweldige wilskracht hebben de Sovjets zich gegooid op 't exploiteren van nieuwe mijnen: steen kool, koper, goud. En in ale deze mij nen gebruikt men krijgsgevangenen als werkkrachten. Zij moeten er te gen wil en dank veel presteren. In Kuthaif in Georgia hebben de Sovjets de uit Berlijn geroofde Opel- fabriek weer opgebouwd en bij voor keur zetten zij daar Duitse krijgsge vangenen aan het werk. De fabriek is weer in volle productie. In de steen kolenmijn in Karabas, in de fabriek voor straal-vliegtuigen te Smolensk in de papier- en andere suikerindus trie in Antropchina, bij Leningrad, is het 't zelfde liedje. Overal zijn krijgs gevangenen aan het werk. Zij werken lang en ingespannen. Moeten dat trou wens ook wel. Wanneer men zo iets hoort uit de monden van hen die pas terugkeer den uit „het Sovjet-paradus", dan komt men natuurlijk tot de ontdek king, dat het e engrove leugen van Moskou is geweest enige dagen gele den te verklaren, dat het terugzenden van krijgsgevangenen nar hun landen is stopgezet, omdater in de Sov jet-Unie geen krijgsgevangenen meer zijn. Dit fabeltje van Moskou gelooft geen mens in de beschaafde wereld. Dat is trouwens ook overduidelijk ge bleken op de Londense conferentie, waar Acheson (Amerika), Bevin (En geland) en Schuman (Frankrijk) heb ben vastgesteld,dat de mededeling van Moskou totaal bezijden de waar heid is. Trouwens ook van 1 de zijde van Duitsland, het Saargebied, Lu xemburg en Japa is onomstotelijk aan getoond, dat er nog duizenden en dui- zende krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie worden vastgehoudenof ver mist worden. HEBT U EEN ROEBEL? TNTUSSEN. de krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie hebben eveneveel medelijden met zichzelf als met de Russische bevolking. Omdat de bevol king soms te weinig- geld heeft om zich de te dure eetwaren te kunnen aafsehaffen. Margarine en brood zijn in verhouding veel te duur voor de mqnsen. Het schijnt dikwijls genoeg voor te komen, dat krijgsgevangenen worden aangesproken door Russen met de vraag: „Kunt U mij niet een roebel lenen, zodat ik brood kan ko pen". Dit is iets om zich de ogen uit te wrijven. Maar illustreert het de toe stand in „het paradijs" niet in felle mate? HIJ BERISPTE hen over 4-1 iun ongelovigheid en verstokt- hc.d van hart, omdat zij geen ge loof geschonken hadden aan hen, die Hem na Zijn verrijzenis ge zien hadden". Een zin uit het laatste gesprek, dat Christus met Zijn Apostelen had. voor Hij ten hemel opging. Het zijn misschien harde woor den in onze oren, wanneer wij He- mo'ivaart zien als een afscheid. Een berisping, en een vermaning. Maar zijn het juist niet de woor den bij een afscheid, die het sterkst blijven naklinken? Sedert deze woorden werden ge sproken zijn meer dan negentien eeuwen verlopen. En meer dan ooit voelen wij rondom ons de „on gelovigheid en verstoktheid van hart" waar Christus op doelde. Dagelijks, vooral in dit jaargetij van bloei en groei, verkondigen hemel en aarde Gods glorie. Maar steeds stuit men op de verstokt heid van hart, die in de machtige schepping Gods hand niet wil er kennen. De georganiseerde god loosheid, die latent aanwezig was. kreeg vaste voet toen Lenin de macht greep en kerken en kloos ters vernietigde of profaneerde. Sedertdien heeft de vloedgolf van ongelovigheid en verstoktheid van hart vele landen en volkeren overspoeld. Vervolging, slavernij, schijnprocessen en leugenpropa ganda pogen het Godsgeloof in de ongelukkige landen met wortel en tak uit te roeien. Het is nog een zwakke echo van Christus woor den op de eerste Hemelvaartsdag, die over deze landen klinkt. Maar als zij morgen weer ge zongen worden in het Evangelie van Hemelvaartsdag zullen zij hen, die ze in vrijheid mogen aan horen, sterken en bemoedigen. En zij zullen opwekken te bidden voor hen die deze woorden slechts in stilte kunnen overwegen. Aanval wordt voorbereid TAE WOORDVOERDER van het Mi- nisterie' van Defensie te Djakarta heeftl verklaard, dat „reeds een mili taire blokkade om Ambon is gelegd". De blokkade, die wordt uitgevoerd door een korvet van de Indonesische marine en enige patrouilleboten, be perkt zich niet tot het eiland Ambon, maar strekt zich uit over de gehele Zuid-Molukken. De woordvoerder zei, dat 186 leden van het K.N.I.L., die aan boord van de Kota Inten gingen, door de achtergebleven leden van hetTC.N. I.L., ten getale van 1500. gedwongen werden hun wapens achter te laten, alvorens aan boord te gaan. De Kota Inten werd gisteren te Surabaja verwacht en zal vervolgens via Semarang naar Djakarta reizen. De militaire voorbereidingen voor de aanval op de Zuid-Molukken zijn in volle gang, aldus besloot de woord voerder. Goed werk van de douane te Aardenburg: TN HET GRENSGEBIED van W. Z. Vlaanderen is weer een smokke laarsbende gepakt, dank zij de activi teit van douane en rijkspolitie en als men nagaat, dat in enkele maanden tijds met betrekkelijk weinig risico voor ruim 15000 gld. alleen aan boter werd overgebracht, dan komt men tot de conclusie dat met smokkelen nog altijd een aardig cente te ver dienen valt. Anderhalve maand geleden pakten enkele kommiezen in de omgeving van Aardenburg een inwoner uit Bel gië te .Midelburg met 50 kg. kaas en na een zorgvuldig onderzoek kwam men terecht bij een winkelier in Aar denburg. die de leverancier moest zijn. Men maakte n.l. gebruik van een politiehond, die op z'n zintuigen af gaande, nadat hij lucht had gekre gen. bij deze winxelier belandde. Van zijn bed gelicht, wist deze, evenals zijn echtgenote, natuurlijk van niets, maar na een grondig ver hoor kwam de waarheid voor ■de dag en leidde het snoor naar een landbou wer te Middelburg (B.). Deze kocht regelmatig van deze winkelier en liet des nachts de waar weghalen die op 'n bepaalde plaats werd neergezet. De boeken van de handelaar gaven voor zijn zaak abnormale verkopen aan. waaruit men natuurlijk naast de bekentenis de nodige conclusies om trent de eventuele verhandelde hoe veelheid kon trekken. Tegen verschillende Belgen, die bij dit complot betrokken zijn, is proces verbaal opgemaakt en het zal niet lang meer duren of de eindphase van deze boter, en kaasexport zal zich in Middelburg, maar nu in Zeeland, voor de groene tafel afspelen. Ook hier zal gewikt en gewogen worden, maar met een andere maat. TN de basiliek van Cartago in Costa Rica, dicht bij San José, is een dief stal gepleegd, die beroering heeft ver wekt in geheel het land. Dieven hebben de bewaker van het heiligdom ver moord en een beeld van O.L. Vrouw der Engelen, de nationale patrones, als mede juwelen en gouder. ex-voto's ter waarde van ongeveer 175.000 dollar ge stolen en er is een streng onderzoek in gesteld. Detectives zijn ontboden uit de Ver. Staten. Ons blad zal op Hemelvaarts dag niet verschijnen

de Stem | 1950 | | pagina 1