SCHUMANS VOORSTEL WEKT SENSATIE IN BONN Naturalisatie wordt vereenvoudigd Federaal Europa Fantastisch plan van studenten Fox bleek slimme handels-vos Schumacher: Een Europese N.V. Adenauer: Franse stap grootmoedig „Voorboden" van onze Koningin in Parijs Drama io put Verkiezingsstrijd in België kalm? OMRINGENDE LANDEN VREZEN OP STAAN VAN GEVAARLIJKE CONCURRENT Moeder liet baby omkomen Pater Lombardi voor de radio Reizend kamp naar Rome DE Moordenaar van Pastoor Mulder bekende „Uw sympathieke vrijheidsstrijd" Deskundigen zwegen V. St. gaan ook Indo nesië helpen DE AMERIKAANSE regering is be zig (wij hebben er reeds een en ander over gemeld), met het uitwer ken van een program voor het ver lenen van economische hulp aan vijf Zuid-Oost-Aziatische landen, waarme de een bedrag van 64 millioen dollar zal zijn gemoeid. Besteding van de Marshall-gelden Goed nieuws Voor in Nederland wonende Belgen Alleen in Zeeland wonen zesduizend Belgen Haagse Brieven Paus ontving half millioen pelgrims ZESDE JAARGANG No. 1687 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Belgerstraat 16, Tél.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dl'. A. J. J. M. Mes, Mr' H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende." Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. HiïWfi Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 11 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke, aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f AIO per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 025 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit- gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse~Kilanden: GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bjjbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,. Axelsestraat 45, Telefoon 2347). HET VOORSTEL van de Franse regering, toegelicht door Schuman, om de Duitse en Franse zware industrie onder ge meenschappelijke controle te stellen, is de sensatie van de dag geworden. Van alle kanten kwamen de reacties los. Maar ze zijn nogal verschillende van aard! T\E OFFICIER van Justitie bij de Arnhemse arrondissementsrecht bank eiste twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, tegen de 26-jarige gehuwde vrouw W. J. W. uit Nijmegen. In de nacht van 18 op 19 October van het vorig jaar had zij haar pas geboren baby in een tafelkleed ge wikkeld en in de tuin tussen struiken verborgen, waardoor het kind is ge storven. "MAAR De Tijd verneemt zal de Ita- liaanse volksprediker pater Lom bardi S. J., Vrijdag in de K.R.O.-stu- dio enige opnamen maken, welke Zondag worden uitgezonden. 70 VLIEGTUIGEN van nationalistisch China worden door de Engelsen in Hongkong vastgehouden. De nationa listen hebben er een geschil over met de Amerikanen, van wie ze zijn. DRAADLOSS kan men van uit Den Haag naar New-York telexen. Deze eerste telexverbinding tussen twee verschillende werelddelen werd giste ren in Den Haag geopend. Men kan nu vanuit Den Haag een briefje naar Nwe-York tikken. OP SCHIPHOL arriveerde Mr. W. H. Fockema Andreae, staatssecretaris v. Oorlog, na een bezoek aan Indonesië. TRYGVE LIE. die proberen wil Sta lin tot zeer vredelievende gedachten te brengen, vertrok hedenochtend naar Moskou. Als deze secretaris-ge neraal van de Ver. Naties niet slaagt, wie dan wel? TUSSEN 22 Mei en 4 Juni zal het Ro de Kruis een beroep doen op het pu bliek, teneinde de fondsen te werven die voor de uitvoering van het Rode Kruis-werk onontbeerlijk zijn. DE WET waarin de verhoging der benzinebelasting is opgenomen, komt in de Staatscourant van Vrijdag. Om trent het tijdstip der inwerkingtre ding bestaat nog onzekerheid. BELGIE heeft besloten de heffing op uit Nederland ingevoerde kaas ten bedrage van fr. 12 per kg. te vervan gen door een premie van ongeveer fr. 15 aan de Belgische producent. De nieuwe regeling is in de eerste plaats bedoeld om de eigen zuivelindustrie te beschermen. CHURCHILL wil geen onderhandelin gen tussen de conservatieven en libe ralen in Engeland, om tot een ge meenschappelijk front tegen de socia listische regering te komen. TER GELEGENHEID van het vijfja rig bestaan wordt door de Nederland se Katholieke Gidsenbeweging op 13 en 14 Mei zullen gidsen-, kabou ters en pionierstersleidsters, uit heel het land naar Bakel optrekken, voor een nationale „Dachvaert". TRUMAN heeft de Chinese commu nisten er van beschuldigd, dat zij China uithongeren om Rusland te helpen voeden. IN VERBAND met de a.s. heiligver klaring van Maria Goretti zal de R.K. Moeder- en Vrouwenvereniging te Venlo een speciale Goretti-bedevaart houden van 20 t.m. Juni a.s. Geeste lijk leider van deze bedevaart is pa ter Cajetanus Reiber O.F.M., pastoor van de parochie van de H. Joseph te Venlo. DE INVOER van aardbeienpulp uit Nederland in Canada zal niet verbo den worden. IN DEN HAAG is een loodgieter van een dak gevallen. Het was een hoog te van 7 meter. De man was vrijwel °P slag dood. BANKBILJETTEN van f 10,— welke aan de voorzijde zijn bedrukt met de Nederlandse Leeuw omgeven door de dichtregels „die tyranny verdrijven, die mij mijn hert doorwond" en van f 100, beide model 1945, moeten vóór 1 Juni 1950 ter verwisseling worden aangeboden bij de Nederlandsche Bank. DR. HIRSCHFELD, de Hoge Commis saris van Nederland in Indonesië, die in Den Haag vertoeft voor besprekin gen met de regering, zal Zaterdag avond weer naar Indonesië vertrek ken. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ca- ï?,eJon,ia te Amsterdam, Johan v. Oldenbarneveldt passeerde 9-5 Kaap Bon, Tabinta passeerde 9-5 Kaap Bon. T AAT ONS eerst eens zien naar de meest-betrokkene: Duitsland. We kunnen slechts een eerste indruk geven. Adenauer was enthousiast, al maak te hij de reserve dat zijn kennisne ming van het voorstel maar vluchtig had kunnen zijn. Hij bestempelde de Franse stap als grootmoedig en als „een eminente vooruitgang in de be trekkingen tussen Frankrijk en Duitsland". En als zodanig was het voorstel in de ogen van de Duitse kanselier „van de grootst denkbare betekenis." Maar de oppositie, aangevuurd door Schumacher, moet haar positie eer aandoen. Schumacher, die gewoon is scherpe taal te spreken, drukte de vrees uit. dat dit verbond wel eens een „Europese Naamloze Vennoot schap" zou kunnen worden. Deze uitingen hielden verband met Frank- rijks verzet tegen de door de socia listen geëiste socialisering van de Duitse zware industrie. Een der belangrijke problemen is het medebeheer van de arbeiders in deze verenigde industrieën, zei Schu macher en hij voegde er aan toe: de onderhandelingen over deze kwestie moeten niet alleen worden gevoerd tussen regeringen en kapitalistische groepen. Van het begin af moeten alle belanghebbenden worden ingescha keld. Hiertoe behoren o.m. de verte genwoordigers van de Duitse arbei dersklasse, voornamelijk de vakver enigingen. Duitse bedrijfsleiders en directeu ren van staalmaatschappijen verkla ren, dat hun eerste indruk .beslist gunstig" is en dr. Dinkelbach, voor zitter van de vereniging van staal- trusts zag in het Franse voorstel „een stap in de riching van vorming van een gezonde economische unie tussen Frankrijk en Duitsland", Ja, hij droomde zelfs van een stap „in de richting van een Verenigd Konink rijk" en daar klonk een stem, dat dit plan in strijd was met de idee van vrij handel in Europa. Een Belgische stem hebben wij nog niet gehoord, maar het komt ons voor. dat onze Benelux-partner ook niet veel oren zal hebben naar Schuman's idee. Belgen zijn nu eenmaal geboren vrijhandelaren! De vraag is maar, of men in de conferentie der Ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk ook nog het oor 11 lenen- aan de stemmen uit Beneluxia. Uit bevoegde Britse kringen werd verno men, <*t men met de ministers van buitenlandse zaken van de Benelux en van het Atlantisch Pact „waar schijnlijk" in contact zal treden. TENSLOTTE: AMERIKA. "pN ACHESON? Hij gaf als zijn oor- deel over het plan-Schuman: ik erken met sympathie en goedkeuring de betekenis van de verstrekkende bedoeling van het Franse initiatief". De betekenis heeft, mogen we nu wel aannemen, de officiële goedkeuring van Amerika. Maar daarmee houdt Oom Sam nog een slag om de arm wat het initiatief zelf betreft. VOOR DE KEUS. XT'AAK worden aan een maaltijd in- teressanter woorden gesproken dan aan een conferentietafel. De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, Acheson, verklaarde aan een diner te Londen, een nauwer en meer organische samenwerking van Duitsland met zijn westelijke naburen noodzakelijk te achten we gens „de ongelukkige splitsing van Duitsland in Oost en West" en andere tragische factoren. Maar, voegde hij er aan toe. dan moeten de Duitsers bereid zijn, de volle maat van hun verantwoordelijk heid en van wat zij misschien als risico beschouwen, te aanvaarden. Wat in andere woorden betekent: Geen eten van twee wallen. Samen werking met het Westen en dus: bre ken met het Oosten. ENGELAND. LIEVER „OORLOG." TAE ENGELSEN zien het hele geval wenbrauwfronsend aan. Men heeft daar belang bij een prijzenoor log op het Europese vasteland en nu dreigt dit Franse voorstel tot Frans-Duitse samenwerking op het gebied van staal en kolen te leiden tot een beëindiging van die prijzen oorlog. Staaldeskundigen zeiden, dat Enge land weinig geneigd zal zijn de vele voordelen van zijn staalindustrie te verspelen door het voorstel van Schu man te steunen. Engeland heeft im mers afzetgebieden gevonden voor al zijn beschikbaar staal tegen prijzen, die aanzienlijk boven de binnenlandse Britse prijzen liggen en nog meer boven de verlaagde „oorlogs"-prijzen van het vasteland. EN AMSTERDAM? Weiniff bewolking Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: n?r00SMW«er met wcin|K bewol king Matige en af en toe vrij krachtige wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren. Heden: Zon onder 20.20 uur en maan onder 14.27 uur. Vrijdag: uur uur en maan op 3.24 TN DE Nederlandse staal- en kolen- kringen meesmuilt men maar wat over het plan-Schuman, waarvan men betwijfelt of het uitvoerbaar is. Hier „Specialist in katholieke keu kens" niet vergeten! yOALS men weet zijn de studenten aan de R. K. Universiteit te Nij megen van plan met vijfhonderd men sen naar Rome te pelgrimeren. Het comité Rome-reis heeft een vergade ring belegd, waarin werd meegedeeld, dat momenteel ongeveer 350 studenten en réunisten zich hebben aangemeld. Er wordt verwacht dat dit aantal zal groeien tot minstens 450; mochten er plaatsen overblijven, dan zullen deze verdeeld worden over de andere uni versiteiten en hogescholen hier te lan de, van welke reeds veel aanvragen zijn binnengekomen. TE LOG VOOR DE ALPEN. te volgen route zal lopen over Grenoble, Nice en Pisa op de heenreis, en op de terugweg via Flo rence, Turijn, Metz en Luxemburg. De omvang van de bussen vormt een belemmering om over Zwitserland te reizen. 's Avonds zal men de stad waarbij het kamp wordt opgeslagen kunnen bezoeken; in Rome zullen ook over dag vanuit het kamp busdiensten worden georganiseerd om dit moge lijk te maken. De kampementen zullen worden op geslagen bjj een rivier, zodat er gele genheid is tot zwemmen. In het kamp zelf zal water worden aangevoerd door middel van mee te nemen ge zuiverde benzinepompen; 's morgens zal zelfs warm scheerwater te krijgen zijn! Het comité is in onderhandeling met een firma om het tekort aan veldbedden voor de meisjes aan te vullen. De weinige corveediensten tij dens de tocht zullen bestaan in het opzetten van de tenten, helpen bij de voedselvoorziening, wachtkloppen ^s nachts, etc. Voor de keuken heeft men de be schikking gekregen over een chef-kok van buitengewone vaardigheid, en, naar hij zelf beweert, „specialist in katholieke keukens". Een marinekok zal hem assisteren. Van het leger heeft men vier benzine vergassers verkregen met een geza menlijke capaciteit van 36 veertigli ter-ketels. Improvisatie, de student wel toe vertrouwd, zal wellicht nog over het hoofd geziene moeilijkheden moeten oplossen. Tj^EN DER TWEE Indonesiërs, gear- resteerd in verband met de moord op pastoor Mulder, heeft thans een bekentenis afgelegd. De verkoop van de eigendommen van het slachtoffer bracht hem 200 gulden op. Pastoor Mulder werd Vrij dag jl. het slachtoffer van een roof overval, toen hij op de weg tussen Tandjong Priok en Palmbeach fietste. AfATTHEW FOX heeft bekend ge maakt. dat hij in samenwerking met Indonesische en Amerikaanse zakenlieden in Indonesië een uitge breid programma gaat uitvoeren, betreffende industrialisatie, ont wikkeling en internationale handel. Fox legde zijn verklaring af, nadat premier drs. Hatta had bekendge maakt, dat „de R.I.S.-regering aan Fox de gelegenheid had geboden deel te nemen aan de economische activi teit in Indonesië op een niet-exclu- sieve basis". Drs. Hatta had eveneens verklaard, dat „het niet anders dan op zijn plaats is, dat Indonesië ten volle de dien sten van Fox bij onze vrijheidsstrijd waardeert". De heer Fox is thans onderweg naar de Ver. Staten. Zijn vertegen woordiger te Djakarta gaf enige ver klaring vrij, waarin hij o.m. zeide: Ik ben verheugd met de gelegen heid deel te kunnen nemen in de eco nomische activiteit in Indonesië op een niet-exclusieve basis. Dat was al tijd mijn doel, zoals premier Hatta thans heeft duidelijk gemaakt door de werkelijke doeleinden van het oor spronkelijk contract bekend te ma ken. Ik hoop dat het Amerikaanse en Europese kapitaal op grote schaal naar het economische veld van Indo nesië zal vloeien. Naar aanleiding van de verklaring van Fox' vertegenwoordiger in Dja karta over het deelnemen in de eco nomische activiteit in Indonesië heeft de Dewan Ekonomi Indonesia Pusat TVE EUROPESE BEWEGING, waar- van Winston Churchill, Paul Spaak en Alcide de Gasperi geza menlijk voorzitter zijn, is van mening dat het Comité van Ministers, ver lamd door het veto-recht, alle kwes ties naar de deskundigen heeft door gezonden, waarna er niets meer van is gehoord. De beweging dringt er op aan, dat alle besluiten van de Raad van Euro pa onverwijld in de parlementen van de deelnemende landen zullen wor den besproken en dat de organisatie voor Europese economische samen werking en alle andere bestaande or ganen voor Europese samenwerking onder gezag van de Raad van Euro pa zullen worden geplaatst. Nederlandse burgemeesters hartelijk door Fransen ontvangen TJUOENSDAG vormde het hoogte- punt van het bezoek van de de legaties van de steden Amsterdam en Den Haag, die een bezoek aan het ge meentebestuur van Parijs brengen. Even voor elf uur vertrok voor afgegaan door de Parijs motorpolitie, in gala-uniform de gezamenlijke delegatie, bij wie zich intussen ge voegd had de „Syndic" van 't Parijse gemeentebestuur de heer Paul Coirré. Langs de Champs Elysées, waarop het verkeer aan één zijde geheel was stopgezet, werd de Are de Triomphe bereikt, waar burgemeester Schok king van Den Haag een krans op het graf van de Onbekende Soldaat leg de, daarna de wnd. burgemeester van Amsterdam, de heer B. Franke. Op het ogenblik, dat beide vertegenwoor digers in het Gouden Boek hun hand tekening zétten, arriveerde de burge meester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, die aanvankelijk door ziek te van zijn echtgenote verhinderd een kwartier tevoren per vliegtuig op Le Bourget was geland. Nadat de muziekkapel beide volks liederen had gespeeld, reed het ge zelschap naar het stadhuis, dat aan de gevel geheel met rood-wit-blauwe vlaggen was versierd. Burgemeester Pierre de Gaulle ont ving beide delegaties eerst in zijn ka binet en heette hen daarna in de gro te receptiezaal officiëel welkom, „als voorboden van het zo gewaardeerde bezoek van H. M. Koningin Juliana. Burgemeester d'Ailly schonk een grote kristallen schaal met het wapen en devies van de stad en burgemeester Schokking een beeldhouwwerk van een jong, Haags kunstenaar aan de stad Parijs. In hotel Lauzun, een prachtig, ge heel in stijl gemeubileerd zeventien de eeuws „hotel" sprak burgemeester de Gaulle een kort woord, waarin hij op de bijzondere betekenis voor de Nederlanders wees van de tiende Mei, de dag, waarop voor tien jaar het land werd overrompeld. Hij bracht een dronk uit op H. M. Koningin Juliana in het Nederlands. Heden keert de Amsterdamse dele gatie, morgen de Haagse naar Neder land terug. Het leeuwendeel van de te verlenen hulp is bestemd voor Indo-China. Men verwacht ook. dat Indonesië, Thailand, Birma en Malakka zullen delen in de Amerikaanse hulp. Het voorstel voor het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan deze vijf Zuid-Oost-Aziatische lan den staat afzonderlijk van de militai re hulp, die aan Indo-China en en kele andere landen zal worden ver leend en die zal worden bekostigd uit een speciaal fonds van 75 millioen dol lar, waarover president Truman kan beschikken. een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt: „De Indonesische ondernemers zijn er van overtuigd, dat de fondsen ver kregen van leningen in het buiten land niet voldoende toereikend zijn voor de opbouw van Indonesië, indien er in dit land geen particuliere inves teringen worden gedaan. Daarom juicht het Indonesische bedrijfsleven het plan van het Fox-eoncern toe, om fondsen voor de opbouw beschikbaar te stellen. Dit te meer wanneer men de dien sten van het Fox-concern in de Indo nesische vrijheidsstrijd in herinnering brengt. De Indonesische ondernemers zien in, dat het Nederlandse kapitaal in dit land ook nog grote belangen heeft, en indien de Nederlanders zich aan de nieuwe verhoudingen weten aan te passen, dan zullen zij nog al tijd met vreugde worden ontvangen. Grondwerker in levensgevaar REDDINGSPLOEGEN zijn koorts- achtig bezig geweest met pogin gen om een man te bevrijden uit een zeven meter diepe put onder een ga rage te Brooklyn. (New-York). De grondarbeider Dominick Atteo, werd Maandagmiddag door een in storting in de put tot aan zijn oksels onder steen en aarde bedolven. Aan vankelijk was hij vol goede moed en hij schertste met persfotografen, die hun camera's boven de opening van de schacht op hem gericht hielden. Toen echter zijn zoon 's avonds een brandende sigaret in de put naar be neden liet zakken, deed zich een ont ploffing voor van de zuurstof, die in een slang naar beneden was gepompt. De ontploffing deed nog meer aarde en stenen naar beneden vallen op Atteo, die brandwonden opliep aan zijn onbeschermde gezicht. Na de explosie werd een dokter neergelaten om hem morphine en bloedplasma toe te dienen. Zijn zoon, die de sigaret had laten zakken ondanks de waarschuwingen van de zijde van de politie; was na de explosie de wanhoop nabij. De politie heeft nu de pogingen om Atteo rechtstreeks uit de koker naar boven te halen opgegeven en is be gonnen met het graven van een tun nel in de buurt van de schacht. En kele duizenden toeschouwers hebben zich buiten de garage verzameld. Volgens de laatste berichten is een priester in de put afgedaald om Atteo de Laatste H.H. Sacramenten toe te dienen. Atteo heeft de priester mede gedeeld, dat hij zich „zeer sterk" ge voelt. Voordat de priester afdaalde, had Atteo's jonge vrouw, met tranen in de ogen bij de rand van de put ge knield, een gesprek gehad met haar man. Hedennacht seinde men ons, dat Atteo vjjf minuten voordat de red dingsploeg hem kon bevrijden, over leed. ISTEREN had de loting moeten ge- schieden van de lijstnummers voor de a.s. verkiezingen. Aangezien alle parlujen er evenwel mee accoord wa ren de lijstnummers aan te houden, die bij de verkiezingen van 1949 gol den, zullen de lijsten als volgt ge nummerd zijn: Lijst 1: Socialistische Partij. Lijst 2: Communistische Partij. Lijst 3: C.V.P. Lijst 4: Liberalen. In de provincies Luxemburg en Limburg zullen socia listen en liberalen met een gemeen schappelijke lijst uitkomen. Die num mer 5 zal krijgen. In politieke kringen verluidt, dat het aanhouden van dezelfde lijstnum mers als verleden jaar voornamelijk om financiële redenen is geschied. De verkiezingspropaganda in 1949 en de campagne voor of tegen de Koning in Maart van dit jaar, betekenden name lijk een zware aderlating voor de partijkassen. De campagne voor de verkiezingen op 4 Juni zal dan ook ongetwijfeld 'n kalm karakter dragen. Door het aan houden van dezelfde lijstnummers, zullen de partijen hun propaganda materiaal van 1949 opnieuw kunnen gebruiken. De algemene raad van de socialisti sche partij heeft onder voorzitterschap van Spaak het verkiezingsprogramma bestudeerd. In dit uit tien punten be staande programma wordt o.a. gezegd dat er een einde moet komen aan de Koningskwestie en de regering zich bezig moet houden met de oplossing van de dringende economische vraag stukken. „KOM, HEILIGE GEEST..,." Getooid in de kleuren van de stad Brygge, rood en wit, zingen zestig meisjes het Veni Creator. (Zie de reportage op pag. 3) Tweede Kamer TVTOET de Regering vooraf met de Kamer overleg plegen omtrent de besteding der Marshallgelden voor grote projecten? Die vraag werd door de heer Schouten (A.R.) in de Twee de Kamer beslist bevestigend beant woord. En ook door de heren Schmal (C.H.) en Korthals (V.V.D.). Doch de P. v. d. A., resp. de heren Droesen en Nederhorst meenden, dat dit niet mo gelijk was. Wel is er vooraf overleg mogelijk en gewenst met de commis sie uit de Kamer. Daarmee was mi nister Lieftinck het ook eens. Maar de regering moet vrij staan in de on derhandelingen met Amerika. Het betrokken verslag is tenslotte z.h.st. aangenomen. IN AMERIKA wordt bij de spoorwe gen weer lustig gestaakt. 18000 man zijn erbij betrokken. Op de lijnen, waar nog gereden werd, ontstonden opstoppingen, omdat rederijen plotse ling alerlei spoedopdrachten langs die lijnen gingen verzenden. TNDIEN de tekenen niet bedriegen zal de minister van Justitie bin nenkort bij de Tweede Kamer komen met een wetsontwerp dat de natu ralisatie van de in Nederland wo nende Belgen zeer gemakkelijk wil maken. Het ontwerp is reeds gereed maar werd voor advies gezonden naar de regering van de delen van ons koninkrijk, welke in de West liggen. ■yooral voor de in Nederland gebo ren Belgen, die bovendien nog een Nederlandse moeder hadden; die zich geheel Nederlander voelden en niet van plan waren naar België terug te keren was de bestaande toestand uilterst onbevredigend. De lasten van het Nederlands staatsburgerschap zijn wel hun deel, maar met de lusten is dit in mindere mate het geval. Met deze „Belgen" voelden de Ne derlanders 't onbillijke van een en ander in, doch het brengen van ver andering daarin was niet gemakke lijk, omdat de procedure der natura lisatie behalve tijdrovend, ook zeer kostbaar is. Wel bestaat er in de wet een ach terdeurtje om 'n bepaalde categorie van deze Belgen tot Nederlanders te maken, maar daar was dan altijd nog de toestemming voor nodig van de Belgische regering en dit, gevoegd bij het feit, dat niet ieder burgemeester een rechtsgeleerde is, maakte dat er in de praktijk slechts weinig gebruik van dit achterdeurtje is gemaakt. VAN VEEL BETEKENIS. yoor Zeeland en Brabant is deze zaak van veel betekenis. We deden de moeite de officiële cij fers te raadplegen en werden toen tot onze verrassing gewaar, dat alleen in Zeeland reeds zesduizend Belgen wonen. Het leeuwenaandeel daarvan ver blijft in Oostelijk Zeeuwsch Vlaande ren, n.l. 4099; West Zeeuwsch Vlaan deren herbergt er 1452; Walcheren 230; Zuid-Beveland 143 en Tholen slechts Uit de aard der zaak heeft Cünge. dat uit een Belgisch en Nederlands j gen. gedeelte bestaat, met niet minder dan j het grootste contingent; aan volgt Sint Jansteen met 624; Sas 2? Sen^ me^ Aardenburg met I „ï!rneuzen mefc 367; IJzendijke met 308 en Sluis met 218, De Belgen op de eilanden wonen voor het grootste gedeelte te Middel burg. Vlissingen' en Goes, in laatstge noemde stad bijv. bijna honderd. Het eventueel aanvaarden van be doelde wetsontwerp heeft dus voor ettelijke duizenden Zeeuwse ingeze tenen verstrekkende gevolgen. En in Brabant zullen het er wel niet minder zijn.Het zal aan wat zovelen dwars zit een eind maken en onze Bel gische Nederlanders van veel ambte- .ijk ongemak ontslaan. Ook op politiek gebied zou deze na turalisatie in massa niet onopgemerkt blijven, vooral wat de provincie Zee land aar gaat. De Belgen zijn allemaal katholiek en daar met recht, en reden verondersteld mag worden dat ze de vanen van de K.V.P zullen volgen zou de tiende Statenzetel voor de on zen binr.en het bereik komen te lig- ryE Verenigde Staten van Europa! Kan men de totstandkoming hiervan een ideaal noemen? Ik geloof niet, dat deze vraag zo gesteld mag worden. Want een ideaal is in de practijk van het le ven iet- onbereikbaars, hoezeer men er ook naar streeft. Het streven is echter noodzakelijk, om het ideaal zo dicht mogelijk te kunnen bena deren. De Verenigde Staten van Europa moeten echter niet benaderd wor den, zij zullen op vrij korte termijn tot stand moeten komen.. Omwille van de Europese cultuur, omwille van het Christendom, omwille van de bestaansmogelijkheden van on* werelddeel, omwille van de vrede. De volkeren van W.-Europa heb ben geen lange jaren voor de boeg om dit inzicht te doen rijpen; het moet in korte tijd gemeengoed worden. Want als de éénwording van Europa te lang op zich zou laten wachten, dan zou het wel eens te laat kunnen zijn. Dan zou Europa „de boot gemist" hebben.. T)E bevordering der „Europese gedachte" is na de oorlog, toen de noodzaak van pinnige samenwer king nadrukkelijk bleek, met kracht aangevat. Het was echter voor tallozen een „nieuwe" gedachte en het was daar om geen wonder, dat zij in de „massa" van de volkeren maar langzaam ingang vond. Ik herinner me, dat bij de me ningspeiling, die de K.V.P. onge veer een jaar geleden heeft gehou den, het Europese vraagstuk welis waar door velen aan de orde werd gesteld, maar men kan uit dit opi nie-onderzoek toch bezwaarlijk op maken, dat het als een brandend vraagstuk leeft in het Katholieke volksdeel. Vanzelfsprekend maar ook verblijdend was de belang stelling voor dit probleem in de kringen der jongeren. Verblijdend, want zij zullen het nieuwe Europa vormen, zij zullen niet alleen Nederlanders, Belgen of Fransen maar ook Europese bur gers zijn. Een groot opgezet opinie-onder zoek in een aantal W.-Europese lan den geeft ons thans een beeld van de houding hunner bevj kingen ten opzichte van de Europese „zaak". jQIT onderzoek werd gehouden bij 10.000 personen in elk van de volgende landen: Noorwegen, Ne derland, West-Duitsland (Berlijn inbegrepen), Italië en Frankrijk. Het resultaat was, dat gemiddeld 64 pet. zich voorstander van een federatief Europa verklaarde, 9 pet. tegen was en 27 pet. geen mening had. Meer dan een vierde deel der ondervraagden had zich dus nog geen inzicht gevormd over het vraagstuk, dat de toekomst van ons werelddeel beheerst. En als ik de cijfers voor Neder land zie, dan constateer ik opnieuw hoezeer de honderdjarige neutrali teit van ons land, ons niet-meedoen aan de internationale politiek, ons thans parten speelt. Want 43 pet. van de ondervraagde Nederlanders had geen mening over deze zo ge wichtige zaak. Vandaar ook, dat het aantal positieve antwoorden in Ne derland het geringst was, het ge ringst van alle landen, die in dit onderzoek betrokken werden. pAUL HENRI SPAAK, voorman der Europese beweging, heeft in een persconferentie in Parijs bo venstaande gegevens, met verschil lende andere aangevuld, bekend ge maakt. Het onderzoek werd ver richt door de „Eric Stern Research Organisation". En Spaak heeft openlijk uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het feit, dat na al wat de laatste jaren in Europa is geschied, er nog zo heel velen zijn, wie de toekomst van ons werelddeel zo weinig ter harte gaat, dat zij zich daarover nog niet hebben bezonnen. Men kan deze uiting zonder twij fel onderschrijven. Wij Nederlan ders mogen beseffen, dat het ver wijt ons allereerst aangaat, gelet op de uitslag van het onderzoek. Er ligt hier een onontkoombare, maar ook zo dankbare taak voor pers en politieke partijen, voor de K.V.P. niet het minst, als zij beseft, dat in de P. v. d. A. kring de fede rale gedachte heel wat sterker leeft dan in haar massale aanhang, dan in het Katholieke volksdeel. En zou dat niet in het bijzonder gelden voor ons Katholieke Zuiden? CJESCHAT wordt, dat de 74-jarige Paus, in de vijf en halve maand, die zijn verstreken, sinds de Heilige Vader het ingaan van het Heilige Jaar afkondigde, ruim een half mil lioen bedevaartgangers in audiëntie heeft ontvangen. Volgens een andere schatting zullen eind October a.s. meer dan twee millioen pelgrims Eeuwige Stad hebben bezocht. Tijdens zijn audiënties heeft ai Paus de pelgrims in zes talen, name lijk Italiaans, Engels, Frans, Duits Spaans en Portugees, toegesproken t us begin van het Heilige Jaar heeft de Heilige Vader 400 bis schoppen ontvangen, benevens vele Kardinaals-aartsbisschoppen. Voorts zijn door Paus Pius XII vanaBltei:ëKdningin"!Toeder Elizabeth van Belgie, de president en de pre- ?n=„-VaiLElre'DKoningin Victoria van Spanje Prins Remier van Monaco, de Groot-hertogm van Luxemburg, ex- Keizerin Zita van Oostenrijk, de Her tog van Aosta en de echtgenote en dochter van generaal Francisco Fran- de de V

de Stem | 1950 | | pagina 1