Amerika wil communisme in Verre Oosten forser aanpakken jonsrh EET Tien Mei Hatta vraagt „zich verre van anarchie te houden" Dodelijke slag met biljartqueue VLIEGTUIG VAN DE R L S in ALPHEN neergestort Spionneerde Mozer niet naar Moskou's zin? Waar zijn Mulder cn Beeckmans? Werkloosheid daalde in April 'oto nemen iweker\jen TRUMAN ZAL 100.000.000 DOLLAR BESCHIKBAAR KRIJGEN FRANKRIJK KRIJGT AL 15 MILLIOEN VOOR GROTERE MILITAIRE ACTIE IN INDO-CHINA Schuman en Acheson confereerden Eenheidsstaat „algemene wens De H. Bloedprocessie te Brugge Die durven Botsing in de lucht tijdens een looping Chef-instructeur Jansen op slag gedood Zijt gij ons van geen nut. dan werpen we u voor de wolven Later opklaringen Duitser hielp Nederland in het ontmaskeren van Nazi's Toch verlaging van de tabaksaccijns? /ordt veelal nog loude leerstellin. ik al dringt daar in het westen er sinds Chin* len is. Wel is be- .e nieuwe rege- luizen heeft ge- rs heeft gearres- ians bezig is met ;r prostituees. ZELF KIEZEN. e, dat zich vroe- >ot zag toebedeeld, len nog nooit had ele gevallen zelf heiden gaat nog kkeliik in China, ■erzetien zich daar wetten tegen: le aar man drie jaar gestorven ouders; huwelijk arm be- allengs beter kre- de vrouw geen aar na scheiding, n verschaffen. iuw had weleer ten, soms kreeg zij zij werken in het ,>n schoonouders, was dat uiteraard voordig wél eigen- is dus ook hierin weten wij van de af) maar, als ge- China niet popu- liding nu eenmaal ld verbreekt en tact houdt. Intus- kte macht van de lamaan verloren, loofd van een fa- niet meer zó erg eger, toen alle an- hem zonder meer men. Hij moet het en beetje verdie- elijk is niet meer ïiliezaak als het moderne Chinese es aan een eigen plaats van uitslui- schoondochter te gaat langzaam! ecteur van de >ek van het ce* ,nse luchtmacht te heeft een straal- een snelheid van oog, met een nieu- oto genomen van [e begane grond zat foto is zo scherp, na as kan onder camera zouden heid van 4.800 kilo- romen kunnen wor- C. ROTHUI- nens de CEN- MSTERDAM, VTORIUM C.A. >p Maandag 22 Directie, Kleine l adres ad f 10, 261-0 al verspeende 2420 GOES. 51 houden wii !N DEKENS g- en, alsook de illen aanvul- sl enige kans n de volgende S, f 21.10 f 27.90 S, 200 f 36.00 210 f 37.45 245 f 41.80 -, geel en rose ekens aex. zalm, blauw, :t werk van uiken kunt E liteiten koopt, rtrouwde vak- ind kwaliteit voor in staan ijn af fabriek wij ze U no- iians bestaande O ".KENWEEK van deze op van één 4EN THEE- ingt: 5AU, kast aan. l>..j oAAixüANG No. 1685 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tel.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 9 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/ra). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 I. T.S10... m-,R,l»^.OOSTBOTe.Ti^^aT.M.m«!TERSI0Z.M..*^^ Telefoon gERICHTEN UIT WASHINGTON wijzen erop, dat president Truman, de beschikking zal krijgen over een extra som van ongveer 100 mil- lioen dollar, welke hij zal mogen gebruiken voor steun aan het verzet tegen het communisme in Indo-China en andere Zuid-Oost-Aziatische landen. De 100.000.000 dollar zijn over van de fondsen, welke oorspron kelijk bestemd waren voor de hulp aan China. Vast staat, dat voorlopig al 15 millioen is toegezegd aan Frankrijk voor militaire hulp bij de actie in Indo-China. Dit bedrag wordt gehaald uit het reeds door het Amerikaanse Congres aan president Truman toe gewezen fonds van 75 millioen „voor hulp aan Aziatische landen bij hun verzet tegen communistische penetratie in het Oosten". yAN DE Amerikaanse hulp aan In do-China heeft Acheson, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, mededeling gedaan te Parijs, tijdens de besprekingen, die hij heeft gevoerd met zijn Franse ambtgenoot Schuman. Met de verklaring van Acheson ver plicht Amerika zich voor het eerst of ficiéél tot hulp aan Indo-China. De hulp, die hoofdzakelijk uit militaire uitrustingstukken zal bestaan, zal in het fiscale jaar niet de 75 millioen mogen overschrijden. In welingelichte kringen verklaart men, dat de hulp ook na het beëindigen van het fiscale jaar (eind Juni) voortgezet zal wor den. Op de bespreking tussen Acheson en Schuman werden geen cijfers ge noemd. De technische kant van de zaak moet nog geregeld worden. Acheson heeft in ieder geval wel benadrukt, dat de regering van de Ver. Staten van mening is, dat de toe stand in Indo-China het zenden van hulp rechtvaardigt. Volgens hem berust het vraagstuk in Indo-China op het herstel der vei ligheid, zowel als het ontwikkelen van een „waar nationalisme". De Amerikaanse regering is van oordeel, dat nationale onafhankelijk heid noch democratische evolutie be staanbaar is in een door het „Sovjet- imperialisme" overheerst gebied. DE NEDERLANDSE Reisvereniging, heeft zich met een adres tot de re gering gewend om te trachten verla ging te verkrijgen van de paspoort- kosten. WEER IS een taxi-chauffeur be roofd. Dit is in Haarlem gebeurd. Hij had 2 passagiers, die hem plotseling een revolver onder de neus duwden en hem beroofden van.... f 20. EEN UTRECHTENAAR, die reeds 20 veroordelingen achter de rug heeft, pleegde een roofoverval op een oude vrouw te Assen. Hij nam de vlucht Maar nu is hij gevonden. VANDAAG wordt de Rijnbrug te Arnhem volledig in gebruik gesteld. 8 JAAR gevangenisstraf heeft een Duitse onderofficier gekregen, omdat hij destijds bij het „verhoren" van Ne derlandse gevangenen „meehielp" door hen met een gummislang te be werken. 4700 ARBEIDERS van de Antwerpse werven besloten vandaag een staking voor hogere lonen te beginnen. OZINGA, hoofdambtenaar van het ministerie van voorlichting der R. I. S., die op 19 Maart gearresteerd werd in verband met de kwestie-Wester ling, is in vrijheid gesteld. Ook voor Jiscoot, die met Ozinga is gearresteerd is vrijgelaten. BIJ DE gemeenteraadsverkiezingen in Neder-Oostenrijk hebben de com munisten het recht verloren om in 91.73 procent der steden, welke com munistische burgemeesters hadden, een burgemeester te benoemen. DEN HAAG is opgeschrikt doordat de sirerte van een fabriek plotseling begon te loeien. De politie trok be hoedzaam de fabriek in om de inbre kers te ontdekken. Het duurde wel een half uur eer het zover was. De inbreker bleekeen poesje te zijn, dat tegen de alarm-installatie was op gesprongen. TOT VOORZITTER van de Kath. Bouwvakarbeidersbond is benoemd de heer G. Collignon, als opvolger van de heer Th. de Brouwer, die de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte. De heengaande voorzitter kreeg het Pro Ecclesia et Pontifice. HET SYRISCHE KABINET is afge treden, nadat twee bijeenkomsten zijn gehouden ter bespreking van de cri sis, die volgde op het ontslag van de minister van Defensie. POSITIE TROEPENSCHEPEN: Gene ral Black 8-5 te Suez, Groote Beer passeerde 8-5 Perim, Joh. van Olden- barnevelt 6-5 van Port Said, Zuider kruis passeerde 6-5 Kaap St. Vincent. Een deputatie van Franse commu nistische leiders en leiders van an dere sterk linkse groeperingen heeft inmiddels al aan de Amerikaanse am bassade een protest „tegen Achesons bezoek aan Frankrijk, dat een bedrei ging voor de vrede vormt" afgege ven. WELKE CONCESSIES? TTET IS nu maar de vraag welke concessies Frankrijk heeft moe ten doen om zich van de Amerikaan se hulp te verzekeren. Want Acheson heeft naast een straf fere houding van de Pact-landen te genover het communisme ook de kwestie Duitsland ter sprake gebracht. H(j heeft namelijk tegenover Schu man gewezen op de „noodzaak om Duitsland geleidelijk aan in de At lantische gemeenschap te brengen, zonder echter in dit stadium aan te dringen op de vorming van een West- Duits leger". Franse waarnemers zien als ken merkend voor de Franse houding ten aanzien van de intensivering van de „koude oorlog" de Franse tegenstand tot het op enigerlei wijze herbewape nen van West-Duitsland, waaraan president Auriol Zondag uitdrukking gaf. Het Franse kabinet, of althans de meerderheid der kabinetsleden, is van mening, dat de vorming van een nieuw Duits leger door het Kremlin zou worden beschouwd als een recht streekse bedreiging van de veiligheid der Sovjet-Unie en tot interventie zou kunnen leiden van het rode leger. Auriols rede is een raad tot voorzich tigheid aan Washington, zo zegt „Pa- ris-Presse", doch het zou te ver gaan indien men zou beweren, dat Frank rijk zich tracht los te maken van het Pact, teneinde een neutraliteitspoli tiek te gaan voeren. Het is zeker niet gewaagd te ver onderstellen, dat het te Parijs bespro kene een inleiding vormt voor de conferentie der „grote drie" te Lon den. Acheson gaat mbrgen naar de Engelse hoofdstad om daar met zijn Britse collega de algehele internatio nale toestand tc bespreken. GEEN DUITS LEGER. vyAT de kwestie Duitsland aangaat, de geallieerde Hoge Commissie heeft gisteren een wet uitgevaardigd die herbewapening van Duitsland on mogelijk zal maken, doch met inacht neming van dit doel de Duitsers een zo groot mogelijke industriële vrijheid laat. De uitvoering van deze wet zal worden opgedragen aan de militaire veiligheidsraad, die binnenkort zijn hoofdkwartier te Koblenz zal vesti gen. TT ATT A, de Indonesische premier, heeft een beroep op het Indone- sche volk gedaan, „zich verre van anarchie te houden", teneinde het in ternationale prestige van Indonesië te handhaven. Hij drong er bij de bevol king op aan „de bevelen op te vol gen" en waarschuwde ervoor, dat in dien zich een toestand van verwarring zou ontwikkelen, dit „door onze vij anden" zou worden opgevat als te ken, „dat wij niet rijp voor de onaf hankelijkheid zijn". Hatta zei „uit alle delen" van In donesië overtuigend bewijs te hebben ontvangen, dat de vestiging van één centrale regering en de opheffing van de autonome staten algemeen de wens van het volk was. Ofschoon hij niet bepaald zinspeel de op Ambon (de Nederlandse bur gers gaan van hier evacueren), be schouwden diplomatieke kringen te Djakarta zijn rede als voorteken van beslissende regeringsmaatregelen om de opstand aldaar tot stilstand te bren gen. Naar men meende, heeft de re gering het nemen van maatregelen uitgesteld in afwachting van de re sultaten van Nederlandse aandrang op de opstandige militairen. Hij zeide, verwijzend naar de pro clamaties in verschillende gebieden, die uiting gaven aan de wens tot „los making van de Negara Indonesia Ti- mur en aansluiting bij de republiek", dat de wettelijke weg gevolgd moet worden, „want indien elk gebiedsdeel slechts naar eigen wens optreedt, zal de coördinatie in het bestuur verdwij nen". Tienduizenden woonden weer plechtigheid bij rviT JAAR viert Brugge met grote luister het achtste eeuwfeest van de binnenkomst van de relikwie van het H. Bloed. Evenals 8 eeuwen gele den, toen heel de bevolking zich be ijverd had de relikwie een triomfan telijke intocht te bereiden, was ook nu heel de stad in haar schoonste feesttooi en verenigde alle geestelij ke en wereldlijke autoriteiten zich in eerbied en hulde voor Jezus' H. Bloed, De tienduizenden, waaronder ontel bare Nederlanders, stonden rijen dik langs alle straten waarlangs de pro cessie trok. Daar het achtste eeuwfeest in het Heilig Jaar valt, zal bü hoge uitzon dering de H. Bloedprocessie nog een tweede keer uittrekken en wel Zon dag 14 Mei a.s. Wij komen nog nader op deze boei ende plechtigheid terug, die wellicht door talrijken uit onze lezerskring Zondag a.s. zal worden bezocht. Gevolg van twist te Oudenbosch yONDAGAVOND is in café M. aan het Oostvaardeke te Oudenbosch twist ontstaan tussen enkele bezoe kers, waaronder de 22-jarige M. Se- bregts uit Roosendaal. S. is daarbij met een biljartqueue zodanig op het hoofd geslagen, dat hij ernstig gewond werd en naar het Elisabethziekenhuis te Oudenbosch moest worden overge bracht. Hier is hij Maandag aan de bekomen verwondingen overleden. De Rijkspolitie was Maandag de ge hele dag doende met het onderzoek in deze zaak en heeft als verdacht van mishandeling de 20-jarige betonwer ker P. J. van T„ uit Oudenbosch in verzekerde bewaring gesteld. De oorzaak van de twist schijnt een meisje uit Oudenbosch te zijn, dat enige tijd met S. omgang heeft gehad. Om een einde te maken aan de staking van de machinisten, heeft de Finse regering besloten de stakers in militaire dienst op te roepen, opdat zij dan toch zouden verplicht zijn hun plaatsen op de treinen te her nemen. De machinisten echter maakten bekend, dat zij alle orders zou den uitvoeren, behalve het rijden van de trein. Intussen is de staking al verlopen. OUKAWATI, de president van Oost- Indonesië, die nog te Djakarta vertoeft, heeft de samenstelling van een nieuw Oost-Indonesisch kabinet bekend gemaakt: Premier, tevens mi nister van Economische Zaken en mi nister van Verkeer, Energie en Open bare werken is Putuhena. Het nieuwe kabinet schijnt voor stander van de „eenheidsstaat" te zijn. ylRULY, de bekende K.L.M.-gezag- voerder heeft een paar onderne mende passagiers mee naar New- York. Het zijn Opa Gaatze Gras, 84 jaar, en Oma Hiake Gras, 86 jaar, die op 11 Mei a.s. bij hun dochter in Pellan (Iowa) hun 55-jarige bruiloft zullen vieren. Daarna gaan ze hun zoon, die al ruim 40 jaar in Califor- nië woont, bezoeken en komen over een maand of drie weer naar Fries land terug. MET EEN GEWELDIGE KLAP is gisterenavond rond 7 uur een vliegtuig van de Rijks-Luchtvaartschool in Alphen neergestort, ongeveer 10 km. van het vliegveld Gilze-Rijen. De chef-instructeur, de zeer bekwame vliegenier J. S. A. Jansen uit Tilburg, is daarbij op slag gedood. Zijn toestel werd vrijwel ge heel vernield. Het drong met de neus ongeveer een meter diep in de grond en vatte vlam. Hulp was spoedig ter plaatse en be streed het vuur met schuimblussers en zand. Het stoffelijk over schot van de heer Jansen moest uit de wrakstukken worden ge zaagd. Het ongeluk is vrij kort bij de maréchaussée-kazerne in Alphen gebeurd. Het toestel stortte dicht bij de weg Alphen- Baarle-Nassau neer. De heer Jansen was 35 jaar en laat vrouw en een zoontje achter. Vlissingen heeft zwaar geleden door oorlogshandelingen. Thans, 5 jaar na de bevrijding, is een groot deel van de opgelopen schade hersteld. Alleen de sluis en de buitenhaven bü het station moeten nog onder han den worden genomen. De walmuren aan de buitenhaven zyn op het ogenblik aan de beurt. Deze begroeide ruines van beton en.üzer worden met kleine ladingen springstof handelbaar gemaakt. TtE HEER JANSEN was met de in structeurs Slag en Haye ieder iri een North American „Harvard"-toe- stel opgestegen voor het oefenen van het escadrille-vliegen. Tijdens het gedrieën maken van een looping schijnt een bot sing te zijn ontstaan. De vleu gel van het toestel waarin de heer Jansen vloog brak en het vliegtuig stortte neer. De heer Jansen moet op slag dood zijn geweest. De ploeg van de R.L.S. die, na het verongelukken van instructeur Ben der bestond uit Jansen, Slag en Lam- bermont en in deze samenstelling het vorige jaar definitief beslag legde op de „Ypenburg-Coupe", was juist we derom gewijzigd. Thans, omdat de in structeur Lambermont op medisch ad vies enige tijd rust moest houden. In zijn plaats was, met het oog op de vliegtuigdemonstraties en wedstrijden de instructeur Haye aangewezen als derde man. De „Harvards" zijn een-motorige 2- persoons lëstoestellen. Negen dezer machines maakten vorige maand met vijf Beechcrafts eveneens van de R. L. S. een rondvlucht over Nederland ter gelegenheid van het feit dat de honderdste leerling-vlieger zijn bre vet ontving. De leider dier rondvlucht was de chef-instructeur J. F. A. Jan sen. Hij was van de oprichting der R. L. S. aan het instituut verbonden. D rijkspolitie heeft tot taak gekre gen vannacht de wacht bij de wrak stukken te betrekken. Dit in afwach- Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Aanvankelijk, vooral in het Noor den van het land nog veel bewol king, met hier en daar enige re gen of motregen. Later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gis teren. Heden: Zon onder 20.17 uur en maan onder 11.55 uur. Woensdag' Zon op 4.55 uur. Maan op 3.04 uur. En daarom konden de onderdanen van Oom Jozef uit Moskou deze na turalisatie maar niet zonder meer la ten passeren. VERDACHTMAKINGEN LS EEN VREEMDELING Nederlander wenst te worden, komt hij op de lijst van gegadigden voor het Nederlanderschap. Zijn geval wordt uitgezocht en blijkt hij waardig, onze nationaliteit te verwerven, dan wordt hij met 19 anderen aan de Kamer voorgelegd om bij een wet te worden genaturaliseerd. Dat gaat meestal heel vlot. Ditmaal was er on der het twintigtal dat Nederlander wenste te worden, iemand, die de ton gen in beweging bracht: de heer Alfred Mozer, geboren te Miinchen. rpOT 1933, het jaar dat Hitier aan de macht kwam, woonde de heer Mo zer in zijn geboorteland, waar hij zijn opvoeding en opleiding genoot. Hij week in genoemd jaar echter uit en wist zich in 1937 een positie te ver werven als particulier secretaris van een bekend Nederlands politicus. Toen in 1940 zijn landgenoten hier ongevraagd hun intocht hielden, was het zaak voor de heer Mozer, zo snel mogelijk onder te duiken. Want met de Hitler-schare verschenen ook de spionnen, die tussen '33 en '40 door Hitier als „politieke vluchtelingen" naar Nederland waren gekomen, doch door de heer Mozer waren ontmas kerd en via de Nederlandse Vreemde lingendienst weer prompt aan de Va der aller Nazi's waren teruggezonden. De heer Mozer dook' dus en zijn (Nederlandse) vrouw maakte zich ais koerierster in het verzetswerk ver dienstelijk. M. zelf kon niet stilzitten en werd uitgever en redacteur van een illegaal blad. Wanneer men dit alles gelezen heeft krijgt men wel de indruk, dat de heer Mozer zijn Nederlanderschap dubbel en dwars heeft verdiend. Maar de heer Mozer is ook anti communist, omdat hij nu eenmaal het fascisme (ook al gaat het in rood ge kleed) niet kan luchten of zien. ledig wantrouwen ten opzichte van de „illegaliteit" van M. Zo was er bijv. de vraag, wanneer M. begon met zijn illegale arbeid en zijn blad. De heren vergaten natuurlijk te bedenken, dat ze zelf met een kilo boter op hun hoofd lopen, omdat zij pas met hun illegale arbeid begonnen toen de hand druk van Stalin en Joachim von Rib- bentrop vergeten was en Hitier plot seling het imperium van Oom Jozef binnentrok KOUS OP DE KOP yAN HET RECHT tot vragen stel len maakten de communistische Kamerleden gebruik om te informe ren, waarom het aan M. was toege staan, dergelijke werkzaamheden ('t aanwijzen van Hitlerspionnen aan de Ned. Vreemdelingendienst) *te verrich ten, terwijl andere emigranten voor mindere feiten het land waren uit ge zet. Kan de regering ook mededelen, zeiden deze heren, welke Duitsers het waren, die in de jaren 1933-1935 door toedoen van M. over de grens wer den gezet? In 1934 werden n.l. reeds Duitsers, van wie bekend was, dat zij tegen Hitier en het fascisme streden, door de Ned. Vreemdelingendienst of de regering aan het nationaal-socialis- tische Duitsland uitgeleverd, waardoor velen van hen zijn omgekomen of ja renlang in Duitse concentratiekampen waren opgesloten. En verder waren er dan nog tal van vragen aan de regering, gesteld in 'n vorm, die blijk gaf van een vol- ken, dat hij het belang van de opspo- J)E VRAGENSTELLERS zijn echter van een koude kermis thuis ge komen. Men had al spoedig het vra- gen-spelletje doorzien en er waren Kamerleden die rondweg zeiden, dat het er de communistische heren blijk baar om te doen was M. en diens vrienden verdacht te maken „niet om enig Nederlands belang te dienen, maar uitsluitend omdat M. en diens vrienden een dictatoriale staatsvorm fundamenteel verwierpen". Die zat! 1-0. Maar men ging nog verder. Verscheidene niet - communistische Kamerleden begrepen n.l. niet, wat er tegen was, Nazi-spionnen in handen van de Ned. Vreemdelingendienst te spelen en wat er tegen was, dat M. daarbij hielp. „Het Nederlandse belang", aldus de ze leden, „bracht mee, dat dergelijke individuen (als „politieke vluchtelin gen" vermomde Hitler-spionnen) zo snel mogelijk opgespoord en over de grens gezet werden. Het ligt voor de hand, dat de medewerking van een uit Duitsland gevluchte anti-fascist daarbij van groot nut kon zijn, zodat zij dankbaar aanvaard werd. Wie daar thans bezwaar tegen maakt, zou de indruk kunnen wek- ring van vüandelqke spionnen niet inziet". In voetbal-termen heet dat: 2-0. Maar het zou nog beter worden! Ten aanzien van de opmerking, dat in 1934 reeds Duitsers, die het Hitier- regime ontvlucht waren en zich in ons land bevonden, aan Duitsland uit geleverd werden, merkte men op, „dat inderdaad in genoemd jaar en daarna Duitse anti-fascisten, die als vluchte ling naar ons land gekomen waren en in hun hulpeloosheid dikwijls ten ein de raad om hulpverlening bij een communistische mantel - organisatie aanklopten (bedoeld is waarschijnlijk de Int. Rode Hulp) later door de Vreemdelingenpolitie gearresteerd en naar Duitsland teruggevoerd werden. Meestal waren dit mensen, die wei gerden een politieke wederdienst ten behoeve van de Communistische Partij Nederland of de Kommunistische Par tei Deutschlands te leveren in ruil voor de stoffeRjke hulp die zij ont vingen. Het trok in die jaren de aan dacht, dat de betrokkenen, zodra zij in een dergelijk conflict met de K.D.P,. de C.P.N. of Internationale Rode Hulp geraakten, plotseling in handen van de Vreemdelingendienst vielen, waar na /V' in een Duits concentratiekamp terecht kwamen en in de meeste ge vallen er het leven niet afbrachten. Vele Duitse anti-Nazi's, die in het geheim hier kwamen en zich niet wil den onderwerpen aan de dictatuur van de C.P.N. werden op deze wijze bij de Vreemdelingenpolitie aangebracht en in handen van de Gestapo gespeeld. Uiteraard heeft M. met dergelijke practijken nooit iets te maken gehad, aldus de hier aan het woord zijnde Kamerleden, „maar de (communisti sche) vragenstellers zouden hun licht dan ook niet bij de Minister van Jus titie, maar bij de toenmalige leiding van de C.P.N., de K.P.D. en de Int. Rode Hulp behoren op te steken". En toen was het 3-0. De heer Alfred Mozer, <fie thans als redacteur van een weekbladwerk zaam is en in het onderhoud van zich zelf en zijn gezin kan voorzien, zal er met zijn naturalisatieverzoek wel komen ting van de commissie van onderzoek, die vandaag op de plaats van het dra ma komt. KOENE VECHTER. TIET stoffelijk overschot van de heer Jansen is naar Tilburg gebracht. Voor de oorlog ontving de heer Jan sen op Soesterberg een opleiding tot sergeant-vlieger. Hij was voordien, se dert de oprichting van het Algemeen Nederlands Perbureau marconist bij dit bureau. Tijdens de Mei-dagen van 1940, toen hij op Ypenburg was gelegerd, heeft hij, evenals zijn kameraden, zijn huid zo duur mogelijk verkocht. Keer op keer trok hij de lucht in om de over machtige vijand aan te vallen, Ten slotte werd zijn vliegtuig in een luchtgevecht zodanig beschadigd, dat hij het per parachute moest verlaten. Onlangs werd hem voor deze da den een hoge onderscheiding uitge reikt. Bandieten in Zeeuwsch- Vlaanderen XJOE VERWONDERLIJK het ook moge schijnen, toch blijkt het dat de beide Belgische gangsters Beeck mans en Mulder opnieuw konden ont snappen aan de greep van het Ge recht, nadat men praktisch bijna de hand op hen had gelegd in de omge ving van Knokke. In ons nummer van gisteren bericht ten wij dit reeds. De flink georganiseerde jacht, die door enkele honderden rijkswachters uitgevoerd werd in de vlakte van het Zwin, nadat de beide bandieten zich in Knokke hadden aangeboden bij 'n hotelhouder, heeft geen resultaten op geleverd, zodat we moeten aanne men dat de beide gezochten de rijks wachters te vlug zijn afgeweest. Het is inderdaad weinig waarschijn lijk, dat zij zich nog in het gebied be vinden. dat als het ware afgekamd werd. We veronderstellen eerder dat zij dit gebied verlaten hebben vooral eer de jacht goed georganiseerd werd. Een te Brussel uitgegeven dagblad verspreidde Zondag nog he^ bericht, dat de Nederlandse rijkswachters de twee jonge kerels zouden aangehou den hebben te Cadzand, in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit bericht werd ons ech ter niet bevestigd, zodat ook dit be richt, zoals vele anderen, klaarblij kelijk ontstaan is in de verbeelding van de een of ander. Het is echter niet uitgesloten dat Beeckmans en Mulder getracht heb ben Nederlands gebied te bereiken, iets waarin zij wellicht geslaagd zijn. De inwoners van de gemeente Knok ke bevonden zich Vrijdag en Zaterdag als het ware in een gebied waar de krijgswet was afgekondigd. Zaterdag avond echter trokken de rijkswach ters zich terug naar Gent, zodat ieder een zich opnieuw verplicht zag deu ren en vensters extra af te sluiten. Iedereen wacht thans met spanning af waar het duo opnieuw zal opdui ken, om tenslotte toch eens het einde van zijn drieste avonturenreeks te vinden. PEN DELEGATIE van werknemers en werkgevers uit de sigarenin- dustrie heeft een langdurig onder houd gehad met de ministers Licftinck en van den Brink, ter bespreking van de moeilijkheden, die zich de laatste TEDER heeft zo zijn eigen herin neringen aan „de" tiende Mei. De meesten zijn uit de slaap ge wekt door vliegtuiggebrom. Een blik uit het raam en men wist het: Nederland was in de oorlog betrok ken. De stoeten vliegtuigen gingen ongestoord verder, al begon dan ook spoedig het afweergeschut ta blaffen en ontploften de kleine wit te wolkjes in de nabijheid. Het was een letterlijk en figuurlijk overdonderende macht, welke op kwam zetten. Hoe klein leek hierte genover ons redelijk recht op on afhankelijkheid, op 'n eigen natio naal bestaan Dit was 't uur van de macht, van de perfect georganiseer de en gedisciplineerde macht. Was hiermee ook niet een nieuw tijd perk in de geschiedenis aangebro ken, waarbij we ons maar gewon nen moesten geven aan deze nieu we afgod? Nederland heeft gezegd: Neen, neen en nog eens neen. Het zag de tijdelijke nederlaag schier onafwendbaar komen. Maar het bleef in zijn overgrote meerderheid geloven in de uiteindelijke triomf van het recht. Het stelde zich te weer met heel zijn gebrekkige af- weerorganisatie en de militaire ca pitulatie betekende geen geestelijke demobilisatie. Het heeft enige tijd geduurd, voordat de grote massa begreep, dat er zich nieuwe fron ten moesten vormen, fronten van geestelijke weerbaarheid allereerst, van daadwerkelijk ondergronds verzet later. Er is ook halfheid cn lafheid energer geweest. Er zijn deuken en vlekken op ons bla zoen. Laten we elkaar niets wijs maken! Maar over het geheel be schouwd, kunnen we toch zeggen; het Nederlandse volk heeft zich ge weerd, zijn vrijheidszin heeft te rechter tijd de stekels opgezet, zijn humor hield de geest wakker, zijn levensmoed toonde wonderen van heldhaftige stervensbereidheid. Neen, dit was niet zo maar een klein volkje van krententellers, dit was een taai en koppig ras, waarop het barbaars ros de tanden stuk beet. TTIE TIENDE MEI hebben we er varen in angst en beklemming. Maar nu we er na tien jaren op te rug zien, mogen we zeggen, dat hij uitgangspunt werd voor een ont dekkingstocht in onze eigen ziele- krachten. En de resultaten van die ontdekkingstocht vormen een glo rie voor dit land, een glorie, waar van geslacht op geslacht zal gewa gen. Die tiende Mei was echter ook uitgangspunt voor een historische wending, welke een ingrijpende verandering brengt in de rol der souvereine staten. Het failliet van de nationale apartheden werd zicht baar in het stuntelig militair ver weer tegen de compacte kracht der Nazi's. Het was voordien eigenlijk ook al zichtbaar geworden in een economische crisis zonder weerga. We zullen de smartelijke ervaring van de tiende Mei en wat daarop volgde verspelen, zo we niet kun nen schouwen in een toekomst, waar de nationale eigenheden wor den opgenomen en verzwakt in wij dere gemeenschappen, in de Bene lux, in de Europese Unie, in de Atlantische samenwerking, ja uit eindelijk in de Wereldfederatie. Dit is de grootse taak, waarvoor we nu nog maar al te vaak aarze lend en weifelend staan. We kun nen en mogen niet meer terug naar onze nationale leventjes van vóór 10 Mei 1940, leventjes, welke we in de herinnering maar al te gemak kelijk idealiseren en die toch ook niet allemaal vervuld waren van gerechtigheid en liefde en solidari teit! We moeten uit onze bekrom penheid van denken en handelen breken. Het ware een misdaad te genover onszelf en al onze broeders, de mensen, als we ons weer in zelf genoegzaamheid zouden opsluiten. Dat is de les van 10 Mei 1940. maanden in de sigarenindustrie voor doen. Door de delegatie werd betoogd, dat alleen een drastische accijnsver laging uitkomst kan brengen uit de huidige impasse. Het overleg zal in de eerstkomen de weken worden voortgezet, terwijl ook contact met de Belgische instan ties zal worden gezocht om na te gaan of de bezwaren in het kader van de Benelux, die thans nog zwaar we gen, kunnen worden ondervangen. De betrokken ministers hopen aan het eind van deze maand definitief hun standpunt te kunnen bepalen. TN de afgelopen maand daalde 't aan- tal werkloze mannen van 86.982 tot 86.244. Dit aantal kan worden ge splitst in 54.803 geheel werklozen (vo rige maand 52.969), 28.474 D.U.W.- arbeiders (31.647) en 2967 wachtgel ders (2366). Het aantal als werkloos ingeschre ven gedemobiliseerde militairen nam in April toe van 2802 tot 3516. Onderstaand overzicht geeft een beeld van de spreiding der werkloos heid over Brabant en Zeeland: Zeeland: April 1949: 1140. Maart 1950 2625. April 1950: 2665. April 1950 20 per 1000 mnl. inwoners. Noordbrabant: April 1949: 8P36. Maart 1950: 14096. April 1950: 14662. April 1950: 24 per 1000 mnl. inwoners. Regionaal blijkt de werkloosheid 't grootst in Drente met 41 werklozen per 1000 mannelijke inwoners en het laagst in Overijssel met 9. Gemiddeld zijn er in Nederland 18 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Het aantal geheel werkloze vrou wen daalde van 4602 tot 4330 De vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 18176 tot 18086.

de Stem | 1950 | | pagina 1