Op de bruidsmarkt in Japan KEN-WEEK IN DE MAGNEET Au Ve cT Tomaten- en Bioemkoolplanten P. Attentie TWEE BEKWAME METSELAARS Ledental van de K. A. B. in het bisdom Breda op weg naar 30.( 460 Catechisten naar Rome Twee bandieten op weg naar Nederland? Liever geheim lid DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 MEI 1950 De Centrale-raadsvergadering ontevreden over gemeente-classificatie SPORTIEF GEKLEED. Film en goede zeden De invloed van films op de jeugd Waar gaat de vleespro ductie van Polen naar toe? VROUWEN IN HET VERRE OOSTEN De Chinese vrouw krijgt meer rechten en kan gelukkig moeilijk echtscheiden Even een foto nemen van Ketel geen spreekuur J. S, MUS Wh GELE Jz. VENDUTIE aan te besteden: N.V. Zaadhandel en Boomkwekerijen BOERENLEENBANK St. Jansteen. GESLOTEN H. Bloedprocessie te Brugge bedevaartplaats te Oostackere F. PICAVET-MARTENS K.I., ROTTERDA SIKKEMA 89 :tu. itÖMI 51-53 - THtf 2454 Geachte Klant. FR va Schui cc Later £)E CENTRALE RAADSVERGADERING van de K. A. B„ in het bisdom Breda, welke Zaterdag en Zondag in het retraite-huis te Seppe plaats vond, hoorde twee onderwerpen in het bijzonder belichten. Eerstens de uiterlijke en innerlijke groei van de diocesane bond en vervolgens het onderwerp emigratie. Jan Mertens en Jac. Alders, voorzitter van de dio cesane bond resp. Verbondsbestuurder, behandelden deze onderwerpen. De conclusie was: er zit groei in de beweging maar als thans welhaast het getal 21.000 leden bereikt is. dan mag er niet gerust worden alvorens dat er 30000 zijn. In 1954. Want dit jaar is „het" jubileumjaar; dan wordt het 50-jarig bestaan van de bond gevierd. En wat de emigratie betreft: wie van overbevolking spreekt miskent het gebrek van onze tijd. Deze is niet overbevolking, maar ondercapaciteit van het productie-apparaat. Er moet derhalve geïndustrialiseerd worden en ais dan desondanks geëmigreerd wordt, dan moet dit gezien worden als een der middelen om het arbeidsprobleem onder de knie te krijgen lings-program voor *50 en '51 aan het bevolking*. en welvaartsvraagstuk ge wijd worden. NIET OM DE MACHT ALLEEN TN zijn openingswoord vertelde de bondsvoorzitter, de heer Jan Mer tens. dat de bond binnen enkele jaren al 50 jaar bestaat en dus stamt uit de tijd, dat de sociale strijd nog in alle hevigheid gevoerd moest worden, maar evenzeer door de vermelding van de doelstelling van de K A B. Deze bestaat er niet alleen in ons door getalsterkte een macht te vor men, maar evenzeer een Christelijke en Katholieke macht in levensin zicht, tot uitdrukking gebracht in vermeerdering van godsdienstige, ze delijke, culturele en sociale kennis en in steeds stijgend onderling hulpbetoon. Dat deze doelstelling trekt, altijd door trest, viel ai te leiden iit ut stij ging van het ledental en /an dat de" K.A.V., K.A J. en Ka'tt Bono voor Ouden van dagen. Alleen cc V.K A.J toonde enige teruggang. Maar ook viei dat ai te leiden uit de toeneming van het aantal sociale scholen, dat de 9 bereikt en cursussen. Belangwekkend was overigens wat de heer Mertens vertelde over de vorming van bedrijfs-Credo l'ugno- clubs, die de kerstening van de ar beiders in bet arbeidsmilieu beogen. INDUSTRIALISATIE EMIGRATIE TVAT begrip gaf de heer Alders gele genheid om breeduit te vertellen van de mogelijkheden welke er te dien aanzien bestaan en als het aantal vra genstellers maatstafgevend is voor de belangstelling voor een onderwerp dan viel op te maken, dat deze het grootst was bij 's heren Alders speech. CARENSDAGEN EEN DOORN IN HET OOG spaard hebben. Nooit daverde het sta tion te Maastricht van zulk een jeug dig enthousiasme. Nooit was er zo veel fleurigheid van grijze, blauwe en witte uniformen. Uit duizenden kelen schalde het lied: „Hoezee, wij gaan", begeleid door enkele meisjes met mondharmonica's. De Zeer Eerw. Heer Bachs, directeur der catechisten, die de leiding van het reisgezelschap had, kon zich met voldoening de handen wrijven, want de stemming was op perbest. Niettegenstaande de grote vreugde om hetgeen men nog te zien en te beleven zou krijgen, werd echter ook niet vergeten, dat dit een bedevaarts- reis was. Reeds voor het vertrek had den de meisjes van iedere coupé een kapelletje gemaakt door een Lieve Vrouwebeeldje op het raam-tafeitje te plaatsen en dit te versieren met bloemen. Voor verscheidene beeldjes brandde reeds een kaarsje. Om klokslag drie uur reed de lange trein onder de stations-overkapping uit en begon aan de eerste kilometers van deze wel heel bijzondere bede- vaartsreis naar Rome. £R zou over dit onderwerp nog heel wat te releveren zijn maar de heer Mertens liet het niet bij een te rugblik en een aanmoediging. Hij raakte nog een tweede zeer belangrijk punt aan. n.l. dat der noodzakelijke industrialisatie en het daarmee ver band houdende vraagstuk der volks huisvesting, en der vakopleiding. Het was maar tussen haakjes dat hij er zijn teleurstelling over uitsprak, dat er in het Bredase diocees nog am bachtsscholen zijn welke geen arbei- dersvertegenwoordigers in hun bestu ren hebben, maar het was iets om ac te van te nemen. Het Kath. nijverheids-onderwijs, het Kath. leerlingenstelsel en de be-1 roepskeuze genieten iau ook de voi le aandacht en misschien krijgt de laatste dit jaar een oplossing door samenwerking van de sland-organi- saties in de bisdommen den Bosch, Breda. En om het inzicht in de gehele ma terie te vermeerderen zal het nieu we K.A.B. vormings- en ontwikke- J-JET overige deel van de agenda was ten dele van huishoudelijke, ten dele van sociale aard. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. Norg uit Rijen. Belangwekkend was dat de afdelin gen Oud Gastel en Oudenbosch nog eens blijk gaven allerminst tevreden te zijn met de bestaande gemeente classificatie. welke vooral voor het zuiden ongunstig is. De heer Ooster hout uit Oudenbosch en een Klundert- se afgevaardigde gaven daar ten over vloede nog eens blijk van, maar het bestuur oordeelde het raadzaam om even toe te zien. Want het verbonds- bestuur heeft de kwestie volop in be handeling. Ook de ziektewet gaf aanleiding tot een voorstel (van Oudenbosch i met de bedoeling de drie Carensdagen verval len en een ziektemeldingsformulier in gevuld te krijgen. Wellicht zo, zei het bestuur, is er een regeling te treffen bij de totstandkoming van de C.A.O.'s t.a.v. de carensdagen. Overigens is wellicht te bereiken dat als een ziekte bijv. 2 weken heeft geduurd alsnog uitkering van. de carensdagen geschiedt. Het verbondsbestuur zal van deze zienswijze op de hoogte gesteld worden nu toch de reorganisatie van de sociale verzekering op stapel staat. Nooit daverde het station van zulk enthousiasme TK HEB mijn wagen volgeladen, vol met jonge meisjes." Dit kon met recht de machinist zeggen van de extra-trein, die Zondagmiddag vanuit Maastricht vertrok naar de Heilige Stad. Voor bijna 400 catechisten van de Eucharistische Kruistocht, sociale werksters en gezinsverzorgsters uit het gehele land begon de grote reis, waarvoor zij meer dan twee jaar ge- Een feit is het, dat vooral de jeugd graag sportief gekleed gaat. En dat is begrijpelijk, want in een sportief toiletje voelen we ons veel prettiger en daardoor jeugdiger dan in een „stijf deftig" ensemble. Er zijn natuurlijk gelegenheden, waarbij we beslist „ge kleed" moeten zijn, en vanzelfspre kend zullen we er voor zorgen, een toiletje te hebben, dat we op zo'n dag kunnen aantrekken. Op de andere da gen dragen we echter graag een blouse en rok met een bijpassend kort jasje, vooral op wat frissere dagen van het voorjaar. Ook is deze dracht ideaal voor op reis. Vooral in de Engelse voorjaarscoliec- ties was een groot aantal korte jasjes en blouses te bewonderen. De afge beelde toiletjes zijn Engelse model letjes. K 3847/7. Een manteltje met een recht schouderstukje kan vlot zijn voor jonge meisjes. Dit jasje heeft geen kraag. Benodigd voor 96 cm. boven wijdte c.a. 3 m. stof van 140 cm. breedte. K 3848/7. Een jeugdige en sportieve blouse, die zowel door de bakvis als door de werkende en studerende vrouw kan worden gedragen. Er is ruimte in het model aangebracht onder de gladde lijn van het schouder stukje. Benodigd voor 92 cm. bovenwijdte ongeveer 1.75 m. stof van 90 cm. breedte. Patronen van deze modellen zijn 0.95 bij het „Dagblad De Stem", Reigerstraat 16, Breda, te bestellen. K 3847/7 is verkrijgbaar voor 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte, K 3848/7 voor 86, 92 en 100 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit .Bella". Het Nieuwp Modeblad waarop U zich kunt abonneren bij de bezorger van het „Dagblad De Stem", Reigerstraat 16, Breda. Het is reeds vijf jaar geleden, dat de Amerikanen de gevangenen van het Duitse concentratiekamp Dachau bevrijdden. Ter gelegenheid hiervan vond in het kamp een herdenking plaats. Links op de foto: het gedenkteken voor het crematorium in het kamp. Rechts: de minister-president van Beieren metselt de eerste steen voor een gedenkhaL Mulder en Beeckmans te Knokke gesignaleerd rvE BEIDE BANDIETEN, over welke wij dezer dagen reeds schreven en wier ouders een ontroerend beroep op hun misdadige kinderen deden om hun misdadig leven op te geven en zich bij de politie te melden, schijnen zich thsins in de buurt van de Zeeuwsch-Vlaamse grens te bevinden. De beide jongemannen. Mulder en Beeckmans, kwamen een hotelhouder te Knokke zilverwerk aanbieden. De man herkende hen en poogde hen aan de praat te houden, terwijl zijn vrouw de politie opbelde. De mannen roken echter lont, bedreigden de hotelier en kozen het hazenpad? In een vervallen villa vond de politie tekenen, dat zij daar hadden verbleven. Een krant met hun por tretten en een verhaal over hun mis daden hadden ze achtergelaten. Op de Oosthoek heeft men hen nog even gezien en de politie zond hen een paar schoten na, doch wederom ontkwamen de bandieten. Zelfs is het tijdens de achtervolging, die werd ingezet, de politie gelukt, beide mannen, die op weg naar Nederland schenen, tot op 50 meter te naderen. Een bevel om te blijven staan sloegen ze in de wind. Weder om vuurde de politie, doch zonder succes. Men heeft het Zwin afgezocht en een sterke politiemacht heeft zich tussen Knokke, Westkapelle. Oosthoek en het Zwin verzameld. £)E democratische senator Edwin Johnson beeft besloten voor het ogenblik af te zien van zijn voornemen een parlementair onderzoek te doen in stellen naar de moraliteit van de ve dettes en vooraanstaande figuren uit de Amerikaanse filmwereld. Johnson heeft de bedoeling de film industrie zelf de nodige maatregelen te laten treffen om een ejode te maken aan de nadelige invloed welke sommi ge Amerikaanse acteurs op de jeugd uitoefenen. WA een onderzoek dat meer dan twee jaren heeft geduurd heeft de door ue Britse regering aangestelde commissie verslag- uitgebracht, over de nadelige invloed van de film op de jeugd. In strijd met wat men zou menen, schijnt de slechte invloed van een gangsterfilm op kinderen geringer te zijn dan die van sommige tekenfilms of films waarm geweldpleging wordt verheerlijkt. Ce commissie veroor deelt ook de films, waarin „het er slechts op aan komt slimmer te zijn dan zijn buurman". Bij het onderzoek is voorts geble ken, dat 90 procent van de Britse kim deren, die nog geen vijf jaar oud zijn, gaat 12 procent eens per week naar een film kijken. De commissie steft voor een nieuwe ciasshieatie van films voor kinderen door te voeren en het bioscoopbezoek voor kinderen beneden de 7 jaar te verbieden. Oost-Duitsers moeten speldje dragen UET partijbestuur van de commu nistische S.E.D. in Oost Duits land wijst zijn volgelingen in een aan alle afdelingsbesturen gezonden circu laire op de strenge plicht, het officiële insigne der partij steeds in het open baar te dragen. „De partijgenoten",, zo heet het in de circulaire, „dienen" zich er ten allen tijde van bewust te zijn dat het lidmaatschap van de S. E.D. een eer en het dragen van het partij insigne een onderscheiding is". Tenslotte dreigt het hoofdbestuur der S.E.D. alle partijgenoten, die in deze nog langer nalatig en slap mochten blijken, met hun onmiddellijk roye ment. "TERWIJL in het Westen de nacht merrie van de rantsoenering zich verwijdert, ziet men nog steeds ein deloze rijen verbruikers m Polen voor de voedingsmagazijnen om er drie maal 's weeks 100 gr. vlees te halen. Dit is des te vreemder als men be denkt dat de Westerse landen vlees moeten invoelen en toch de behoef ten van hun bevolking ruimschoots dekkea terwijl Polen zelf voortbren ger van vlees ls en haar bevolking nog steeds aan een strenge rantsoe nering onderworpen blijft! Nochtans heeft Polen, In vergelijking met de vooroorlogse jaren, zijn opbrengst op dit gebied verdubbeld, gelijk in de an dere satelliet-landen van Moskou, gaan er steeds grote verplichte zen dingen naar de USSR. In Polen wer ken van Warschau, Posnan (Fasen), ken de vier voornaamste vleesfabrte- Katowitz en Sosnowletz dag en nacht om de Sovjet Unie te bevoorraden. Ze zijn niet bestemd voor de bevol king, maar om opgestapeld te wor den ln de reusachtige ijskasten, spe ciaal daartoe gebouwd, voor het Ro de Legert JJET LAND van de Opgaande Zon is nooit wars van romantiek ge- weest, ook al schuilde er achter de waaiertjes- en kimono-roman tiek van weleer veel harde zakelijkheid. Jones' operette „The Geisha" vertelt in tamelijk schrille kleuren van de quasie-poëzie, die er, een halve eeuw terug, nog altijd schuilde in het schijnbaar-idyllische leven rondom de theehuizen. Sindsdien is Japan op vaak schrikbarende wijze verwesterd, maar de aloude gebruiken slijten in de landen van het verre Oosten niet zo snel en zelfs in de meest ver-Europeeste groepen vond menige moeder het niet veel minder dan een schandaal, wanneer haar dochter op eigen houtje een echtgenoot wilde gaan zoeken. rye huwelijken werden vanouds door ouders en tussenpersonen vastge- ?ie!d en de jonge'ui hadden zich ,e schikken. De huwelijksmarkten nu zijn hiertegen een rechtstreeks protest ge weest en ze zijn daarom ook door vele jonge Jammers met enthousiasme ".-„„fj „j, -„-schijnsel /an nieuwer en vrijer tijden. Hoe gaat men nu toe op zo'n t'die tegenwoordig la: g met all een meer in Tokio, maar ook in andere steden, zoals Jokohama gelwu- den wordt? Men brengt jonge meisjes die bereid zijn om ter markt te ver schijnen. soms in gezelschap van haar moeders, maar veelal ook alleen of in groepjes, bijeen ergens buiten, in een park, op afgebakend terrein. Daar komen ook de jonge mannen en ieder, die hier „zaken wil doen", wordt voorzien van een genummerd kaartje De meisjes staan er als regel wat verlegen, en soms met neergeslagen ogen, bij. Ze dragen vaak westerse mantelpakjes, maar toch ook nog heel dikwijls de flatteuze kimono's, die door kleur en patroon reeds veel van haar verraden. De westersgeklede meisjes dragen schoenen en sokjes of nylons, de jonge dochters in kimono de traditionele Japanse sandalen over witte kousen; de ingewikkelde Japan se coiffure. ALLEBEI VERLEGEN NU GAAN de jonge mannen rondwandelen en kiezen. Onder de jonge meisjes zijn er ook wel enkelen, die desgelijks doen, omdat ze toch niet alleen op de markt komen oom ge kozen te worden, maar ook zélf te kiezen. Maar dat zijn de dappersten. De meesten zitten of staan stilletjes in afwach ting, de ogen neergeslagen, in de hoop, dat er iets gebeuren gaat. in dit opzicht zijn er twee mogelijk heden. Ecu schuchtere jonkman, Jie een meisje ontdekt, dat hem wel be valt, kan naar een der „veilingmees ters" toe gaan en zeggen: Juffrouw 57 staat me wel aan, mag iik haar dos sier eens inzien?" Dan worden hem papieren verstrekt, waaruit blijkt hoe het meisje heet, hoe oud ze is, uit welk milieu ze komt, wat ze leerde en of ze iets ten huwelijk mee brengt. Lijkt dit alles de huwelijks- candidaat. dan kan hij op persoonlijke kennismaking uitgaan. Natuurlijk kan hij de tussenpersoon ook overslaan en ineens rechtstreeks onderhandelingen aanknopen met het meiske, maar men vindt het meestal veiliger om te weten waar men aan toe is, vóór men daartoe overgaat. De meisjes hebben natuurlijk even veel recht op het inzien de- dossiers van de jongemannen als deze laatsten op de hare. Ze kijken terdege uit of de jonge man, die al eens een paar keer langsgewandeld kwam en glim lachte. haar bevalt wat zijn uiterlijk betreft, maar ze zijn er ook zeer gebrand op om te weten wat bij ver. dient! De jongelui met de gevuldste sala riszakjes vinden het gemakkelijkst af trek. De minder-fortijinliiken riske ren nog wel eens een weigering wat natuurlijk pijnlijk is voor bun eigen liefde. Want Japan kan nóg zo westers geworden zij, de Japanse echtgenoot is nog altijd in ieder opzicht de baas in huis. Hij eist van zijn vrouw volledige onderwerping en dito trouw. Meestal worden beide hem door zijn gehoor zame gemalin geschonken, die daarbij Q'an echter in zeer vele gevallen zuch- TN AUGUSTUS 1947 beleefde Tokio iets nieuws: een offi ciële huwelijksmarkt, die bij wijze van reclame-stunt was gearrangeerd door een -populair tijdschrift. Duizenden mensen maakten zich op om te gaan kijken naar dit ongewone schouwspel, dat ergens buiten in een park werd gehouden, maar.er waren ook een goe de driehonderd Japanse bur gers, die er menens van maak ten, en erheen gingen, omdat zij hier inderdaad naar hun levens partner wilden zoeken. De mees ten hunner slaagden inderdaad. Sindsdien heeft men in Japan de huwelijksmarkt als telkens te rugkerende instelling aanvaard en de organisatie ervan uitge breid en verbeterd. tend ervaart, dat de man zijnerzijds zich volstrekt niet door huwelijks trouw gebonden acht eneventuele tranen, die hierover gestort worden, niet telt. Niet alleen de piepjongen vertonen zich op deze Japanse huwelijksmark ten. De leeftijden der deelnemers va rieren van 20 tot 55 jaar, en ongeveer 20 pet. slaagt en trouwt! EN IN CHINA ^u ook in China moderne begrippen doorgedrongen zijn, sedert de re volutie van 1911, vele nieuwe wetten ingesteld, die op papier althans een eind hebben gemaakt aan de over heersing van de familie, die het He melse Rijk altijd heeft gekenmerkt. De vrouw heeft nu ongeveer dezelfde rechten als de man; zij mag zelf haar echtgenoot kiezen, ze mag ook van hem scheiden, haar eigendomsrechten worden erkend en ze heeft gelijk erf recht als de man. Dit klinkt heel mooi, maar, als gezegd: het staat veelal nog alleen op papier want men begrijpt natuurlijk, dat eeuwenoude Instellin gen in een millioenenrijk als China niet zo heel snel worden gewijzigd; dikwijls is gebleken dat de traditie nog altijd sterker was dan de nieu wigheden. die men vanuit het wes ten invoerde. Ongetwijfeld hebben de Chinese vrouwen, die in de grote steden aan de kust wonen, tegen woordig een veel minder afhankelijk bestaan dan zij vroeger had-den, maar in het binnenland wordt veelal nog gehandeld naar de aloude leerstellin gen van Confucius, ook al dringt daar van weinig tot ons in het westen door dit te minder sinds Chin* communitisch geworden is. Wel is be kend gemaakt dat de nieuwe rege ring alle prostitutiehuizen heeft ge sloten, alle souteneurs heeft gearres teerd en dat men thans bezig is met de her-opvoeding der prostituées. ZELF KIEZEN. liet Chinese meisje, dat zich vroe- ger een echtgenoot zag toebedeeld, di« zij in vele gevallen nog nooit bad gezien, mag nu in vele gevallen zelf kiezen, maar echtscheiden gaat nog steeds niet zo gemakkelijk in China. Volgens de traditie verzetten zich daar drie ongeschreven wetten tegen: Xe als de vrouw met haar man drie jaar heeft gerouwd om gestorven ouders; 2e als ze samen het huwelijk arm be gonnen zijn en het allengs beter kre gen; en 3e wanneer de vrouw geen familie heeft dit haar na scheiding, onderdak zou kunnen verschaffen. De gescheiden vrouw had weleer geen eigendomsrechten, soms kreeg zij onderdak en moest zij werken in het huis harer gewezen schoonouders, maar erg plezierig was dat uiteraard zelden. Nu ze tegenwoordig wél eigen domsrechten heeft, is dus ook hierin iets veranderd (al weten wij van de praktijk nog weinig af) maar, als ge zegd: scheiden is in China niet popu lair omdat een scheiding nu eenmaal altijd familieverband verbreekt en men dit gaarne intact houdt. Intus sen gaat de volstrekte macht van de familie wel langzaamaan verloren. Wie door leeftijd hoofd van een fa milie is, heeft het niet meer zó erg gemakkelijk als vroeger, toen alle an dere familieleden hem zonder meer hadden te gehoorzamen. Hij moet het tegenwoordig ook een beetje verdie nen! Ook het huwelijk is niet meer zó uitsluitend familiezaak als het weleer was en de moderne Chinese vrouw begint zoetjes aan een eigen leven te krijgen, inplaats van uitslui tend en vóór alles schoondochter te zijn. Maar het gaat langzaam! V/OLOENS de directeur van de deling onderzoek van het c trum der Amerikaanse luchtmacht te Wright Field (Orio) heeft een straal vliegtuig, dat met een snelheid van 800 km. per uur vloog, met een nieu we camera een foto genomen van een man, die op de begane grond zat kaart te spelen. De foto is zo scherp, dat men schoppenaas kan onder scheiden. Met deze camera zouden foto's bij een snelheid van 4.800 kilo meter per uur genomen kunnen wor den. Onze dierbare ouders J. de Smaele en M. de SmaleStevens hopen op 12 Mei a.s. de dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar in het huwelijk tra den. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun geliefde kinderen en kleinkind. Graauw, Mei 1950. 234-0 Achtereindstraat D 218. Op 13 Mei a.s. hopen mijn ge liefde oom en tante R. Malcontent en R. Maleontent-van Laere de dag te herdenken, waarop 3ij voor 12'e jaar in het hu welijk traden. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van Joke Versiraeten. Graauw, Mei 1950. Achtex'eindstraat. 235-0 Voor de vele blijken van be langstelling bij ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens wederzijdse ouders, onze hartelijke dank. R. de Koning. Th. de Koning—van Jole Kloosterzande, Mei 1950. Kruis dorpse straat 3, Voor de vela blijken van be langstelling bij or.s 50-jarig huwelijksfeest ondervonden, betuigen wij onze hartelijke dank aan. familie, vrienden en kennissenen in het bijzon- dfer aan het Gemeentebestuur van Zudidorpe. A. de Block—Andenaerd Zuiddofpe, 3 Mei 1950. St. Janstraat 97. 228-0 Tandarts Goes DINSDAG De Notarissen te RoUe'urclam -en te 's-Gravenpolder, zijn voornemens, ten verzoeke van de erfgenamen van do heer J. IC. "an Baaien, in het openbaar te verkopen: op Woensdag 24 Mei 1950, des voormiddags kwart vóór elf in ,.De Prins van Oranje" te Goes: DE HOFSTEDE ..Klein Frank rijk" aan de Westc-rat-raat te Goes, met de daarbij behoren de bouw- en weilanden, sa men ter grootte van 35.94.64 H.A., benevens: DIVERSE pprcelen LOS BOUW- en WEILAND, in de gemeenten Goes. 's-Heer- Arendskerke, Kapelle. We meldinge, Ierseke en Krui- ningen ter grootte van 49.22.83 H.A. Notities dezer verkoping zijn verkrijgbaar, tegen betaling van f 0.50 per exemplaar, ten behoeve van de Stichting Zeehospitium Zonneveld, ten kantore van de notarissen, waar nadere inliehtingen worden verstrekt. 263-o Voor direct gevraagd geheel zelfstandig kunnen de werken, bü 233-0 C. J. VOLLEMAN Metselaar-Aannemer OUDE KAAI GRAAUW Ztttsi. voor de Zeeuwse op lage: bij max. 20 woorden f 0.33; elk woord meer 5 ct. i Bij 3 achtereenvolgende or,- gewijzigde plaatsingen f 22®: elk woord meer 5 cent per woord en per plaatsing. PERSONEEL GEVR. Wegens huwelijk un haar meisje vraagt mevrouw Louis Wauters, Steenstraat 5, Huist, een nieuwe hulp voor dag of dag en nacht. 732 Voor de vele blijken van be langstelling bij mijn thuis komst uit Indonesië onder vonden, betuig ik, mede na mens mijn ouders, broers en zusters, hartelijke dank aan H.H. Geestelijken, Edelacht bare heer Burgemeester, Ge meentesecretaris, Kath. Thuis front, familie, vrienden, be kenden en buren. Tevens har telijk dank voor de mooie cadeaux. 229-0 Sold. J. A. Neve Kruispolder, Mei 1950. P. J. Cambeen en D. A. Cambeen—Thuy zeggen hiermede ook namens wederzijdse familie hartelijk dank voor de zeer vele blij ken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Graauw, Mei 1950. Zandberg D 46 232-0 DANKBETUIGING. Voor de veie blijken van be langstelling bij ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens wederzijdse fa milie hartelijk dank. P. G. Vervaet M. Vervaet—Bogaart Walsoorden, Mei 1950. Mariadijk 2 230-O DANKBETUIGING. Voor d'e vele gelukwensen, die wij bij ons Huwelijk hebben ontvangen, betuigen wij hiermede onze hartelijke dank aan familie, buren en vrienden. 231-0 R. van Bunderen J. v. Bunderen—-de Block Koewacht, Mei 1950. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, welke wij bij ons Huwelijk hebben ontvangen. 226-0 A. van GeetsumJonkheim Westdorpe, Mei 1950 op WOENSDAG 17 MEI '50 in de zaal bij dhr. J. C. KRIJGER, Beestenmarkt te GOES. Zindelijke goederen kun nen worden bijgebracht of afgehaald. Opgave te doen a. d. ven dumeester A. JACOBS, Scheldestraat 48 of ten kan tore KLEINE KADE 11. J. M. de Kok, Deurwaarder TE KOOP AANCEB. D.K.iV. 98 cc. te koop. ia pri- ma staat. Ma? technisch \vorde.i onderzocht. E. Neve, Drogend:,,; 2 Walsoorden. 7iii Enkele m prima staut zijnde schrijfmachines, zonder gt-pre- ken en pas gereviseerd te koop aangeboden. Brieven no. 785 Dagblad De Stem. Hulst. Prima trapnaalmachino, merk „Neumann' te koop. Voor- en achteruitworkend. Tevens goede handnaaimachme. f 45. Beiden garantie. Markt 13, Axel. 783 HET ARCHITECTENBUREAU 1RS. F. G. C. ROTHUI ZEN en P. J. 't HOOFT b. i., hoopt namens de CEN TRALE SUIKERMAATSCHAPPIJ te AMSTERDAM, HET BOUWEN VAN EEN LABORATORIUM C.A. TE GOES. De aanbesteding zal worden gehouden op Maandag 22 Mei a.s. te 14 uur ten kantore van de Directie, Kleine Kade 43, Goes. Bestekken verkrijgaar aan bovengenoemd adres ad f 10, restitutie op de dag van de besteding f 5. 261-0 Uit voorraad leverbaar prima, tweemaal verspeende STATIONSWEG TEL. 2420 GOES. DIVERSEN Grote voldoening èn besparing geeft het als U zélf de kleding voor Uw kinderen maakt. Dat kunt U met „BELLA", het uit stekende modeblad. Verschijnt 2 keer per maand; 40 ct. per nummer. De bezorger van het „Dagblad De Stem" za! U graag als abonné noieren. 6751 Wat Ierseke is voor Oesters, is „Buigom'' voor betimmeringen! „Buigom", Wijngaardstraat 37 Goes. Telefoon 2783. 1 KANTOOR WEGENS VERBOUWING VAN 8 TOT EN MET 11 MEI AS. 274-0 Het Bestuur. OP ZONDAG 14 MEI A.S. rijden wij nogmaals naar de en naar de GEEFT U TIJDIG OP NIEUW-NAMEN. Telel. 10. 270-0 HET BESTUUR DER VERENIGING VOOR PRODUCTIEF VEE OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN, maakt bekend, dat de stier ter gelegenheid van de RUNDVEEKEURING op Klooster zande op WOENSDAG 10 MEI a.s. om 4 uur op de keuringsplaats aanwezig zal zijn. 275-0 hH. IAW3C Vanaf HEDEN tot ZATERDAG 13 MEI houden wij een GROTE VERKOOP in WOLLEN DEKENS als een geheel bizondere aanbieding. De jongelui, die trouwplannen hebben, alsook de moeders, die hun deken-voorraad willen aanvul len, bieden wij than* wel een geheel enige kans om op bijzondere voordelige wijze van de volgende aanbieding te profiteren: WITTE ZUIVER WOLLEN DEKENS, met rode streep, 150 x 200, voor f 21.70 GEBLOEMDE DEKENS, zalm kleur, 180 x 200 f 27.90 GEBLOEMDE ZAALBERG DEKENS, 150 x 200 f 36.00 170 x 210 f 37.45 190 x 245 f 41.80 Allen in kleuren: groen, zalm, blauw, geel en rose Grote Zuiver WOLLEN LEIDSE DEKENS ART. SUCCES, 180 x 220 f 37.35, in groen, zalm, blauw, geel en rose. Dekens kopen is slechts het werk van minuten, maar jaren gebruiken kunt U ze alléén, als U goede kwaliteiten koopt. Laat U daarom door de vertrouwde vak man bedienen. Wij verkopen uitsluitend kwaliteit dekens, waar we 100 voor in staan prijzen der Wollen Dekens zijn af fabriek is meer dan 15 hoger, dan wij ze U no- an, profiteert daarom van onze thans bestaande voorraden EN KOOPT IN ONZE D.1KENWEEK UW DEKENS. ALS BIJZONDERE RECLAME van deze Dekenweek, geven wij bij aankoop van één leken 3 BONTE- OF 3 HALFLINNEN THEE DOEKEN CADEAU. Wie er twee tegelijk koopt, ontvangt: 3 PRIMA SLOPEN CADEAU, zo vult U tegelijk Uw linnenkast aan. Uitgave: N Verschijnt Reigerstraat stratie 8778. C. J. v. Hooti H. B. L. d< Hoofdredact mentsprijs t per post f 4.' postbestellii Postrek. no. abonnement Bureau voo gERICHl de bes lioen dolk tegen het landen. D( kelijk bes Vast voor milit: uit het ree gewezen fc verzet tege •yAN DE do-Chir rikaanse Zaken, mee tijdens de gevoerd mi Schuman. Met de ve plicht Amel ficiëel tot hulp, die 1 uitrustingst het fiscale mogen over kringen vei ook na het jaar (eind den. Op de b en Schumai noemd. De zaak moet i Acheson benadrukt, Ver. Staten stand in In hulp rechtv Volgens in Indo-Chi ligheid, zo van een „we De Amer; oordeel, dat heid noch staanbaar is imperialismi DE NEDERI heeft zich gering gewei ging te verl kosten. WEER IS roofd. Dit is had 2 passa een revolvei en hem berc EEN UTREC veroordeling pleegde een vrouw te A Maar nu is VANDAAG Arnhem vol 8 JAAR ge Duitse ondei hij destijds b derlandse door hen me werken. 4700 ARBEII werven beslc voor hogere OZINGA, h ministerie v; S., die op 19 in verband ling, is in v: Jiscoot, die n is vrijgelater BIJ DE gf in Neder-Oo munisten he 91.73 procent munistische een burgeme DEN HAAG de sirene va begon te loe boedzaam de kers te ontc ?en half uur inbreker blei dat tegen de gesprongen. TOT VOOF Bouwvakarbi heer G. Col: de heer Th. sioengerechti heengaande Ecclesia et P HET SYRISI treden, nadat gehouden ter sis, die volgc minister van POSITIE TR ral Black 8- passeerde 8-5 barnevelt 6-5 kruis passeer Weersver Dinsdagavo Aanvankeli den van lie king, met 1 gen of m< opklaringen wind uit Iets hogere teren. Heden: Z maan ondei Zon op 4.55

de Stem | 1950 | | pagina 6