Haurits speelde Westelijke suprematie bij Blauw Wit aan flarden Krijgt Bergen op Zoom er een tweede klasser bij? Ma Tante in Brussel De Valk juichte veel te vroeg WAGTMANS KEEK IN VLIJMEN HANDIG DE KAT UIT DE BOOM Vele prominenten aan de start bij de Ronde van Limburg Zó vielen de punten TWEEDE BLAD MAANDAG 8 MEI 1950 HEERENVEEN ZET 1-5 ACHTERSTAND OM IN 6-5 OVERWINNING Maessen: speler van formaat Slap spel in Limburg Ajax-techniek legde het in Heerenveen af Hero-M.O.C. 0-4 Terneuzen-de Zeeuwen 3-1 Anderlecht kampioen van België Kerkrade won met 4-1 Van TuyI-beker voor Zwembond Zeven goede ploegen BRIEVEN VAN SUSKE Millioen voor een torenspits MOG SLECHTS 20 minuten waren er te spelen in het Olympisch sta dion, waar iedereen zich al had ver zoend met een nederlaag van Blauw Wit, dat met 2—0 achterstand en er met het korte spel niet in slaagde een bres in de stugge Maurits-verde- diging te slaan, toen stopperspil van Muiken een grove fout maakte en daarmede een ommekeer in de wed strijd veroorzaakte. Hij veroorloofde zich veel te zelfgenoegzaam bij de penaltystip een wandeling met de bal, die hem prompt door Lakenberg voor de voeten werd weggehaald en in een veeg onhoudbaar langs Mol in het net werd gedeponeerd. Dit doel punt inspireerde Blauw Wit, dat ge durende de eerste helft weinig fit had getoond en er ogenschijnlijk op uit was de Limburgenaren eens te tonen hoe men in het supreme Westen met kort samenspel de tegenstander zijn wil oplegt. Het gevolg was geweest, dat de mannen uit de Oranje Nas- sau-mijn, reeds in de zesde mihuut dankzij een'uitval de leiding namen. De technisch voortreffelijke spelende linksbinneh Maessen, een nuttig ver. bindingspeler, gaf een fraaie through- pass aan zijn midvoor van 't Hooft, diens verre schot zo slecht gericht was, dat het meer van een pass had naar linksbuiten Beks, die was er in derdaad als de kippen bij om links voor het doel de bal juist voor de uitlopende van Raalte weer naar de doelmond te dirigeren, waar van 't Hooft inmiddels was aangekomen en zonder moeite de bal in het lege doel kon deponeren (0-1). Na de pauze speelde Maurits beter tn speciaal de aanval vertoonde bij- rander mooi samenspel. In de 13e m. kreeg rechtshalf Tiems op het mid denveld een vrije trap te nemen. Van zijn voet zeilde de bal fraai voor het doel van v. Raalte, waar te midden van een kluwen spelers van 't Hooft juist met zoveel druk zijn kuif langs de bal liet strijken, dat deze van richting veranderde en onhoudbaar voor van Raalte ilij het doel ver dween (02). Daarna ging het er naar uitzien, dat Blauw Wit geslagen was. Toen echter beging spil van Muiken zijn gememoreerde blunder en van dit moment af was er in de Mau- ritsverdediging nog slechts sprake van paniek-voetfbal. Na acht minuten deed de Blauw-Wüt-midvoor Heffels zijn collega aan de andere kant diens kunststukje na en via zijn kuif ver- d'ween de gelijkmaker achter Mol (2—2). Nog stonden de toeschouwers te juichen, toen de bal ten derde male in het Zuidelijke doel verdween. Vijf minuten later liet vrouwe Fortuna de hoofdstedelingen echter in de steek. Maurits was weer iets meer naar vo. ren gekomen en bij een aanval maak te Wimmers hands. De strafschop werd door van 't Hooft itn een doel punt omgezet (3—3). De Maurits-mid- voor scoorde dus 3 doelpunten. Met nog 6 minuten te spelen begon de strijd opnieuw en zowaar slaagde Maurits er in nogmaals de leiding te (Advertentie) nemen. Weer was het linksbinnen Maessen, die net op tijd de bal af gaf aan linkshalf van Wijlick, die speelde de bal door naar links ge zwenkte rechtsbinnen Kleintjens. Op de zijrand van het strafschopgebied staande ving deze de bal op. Enkele Blauwwitters stormden op hem toe. Hij keerde zich om en» had nog juist gelegenheid het leder zonder aanloop met 'n stijve zwaai van z'n rechterbeen naar het doel te punteren. Van Raalte kon het schot niet keren en de 43 voorsprong werd door Mau rits gedurende de resterende 4 mi nute goed verdedigd. TN EEN VAN BEIDE kanten matig gespeelde wedstrijd heeft Limbur- gia met 41 van Enschedese Boys ge wonnen. Van enig intelligent voetbal was in deze ontmoeting bijna geen sprake. Er werd hard gespeeld maar de wed strijd verliep overigens in beste ver standhouding, al dreigde er even een incident toen Selderhuis Sr., bij het inlopen op de doelman Jacobs de Lim- burgia-doelman een gevoelige trap tegen zijn arm gaf. De anders zo kalme Jacobs vergat zich bijna. Maar voordat hij tot handtastelijkheden kon overgaan grepen van Lubeck en Hui zen in. Een wedstrijd overigens, die men graag zo gauw mogelijk vergeet, de slechtste die men sedert het begin van de kampioenscompetitie in Limburg heeft gezien. De bezoekers startten in een snel tempo en Selderhuis Jr. zou misschien reeds in de eerste minuten gedoelpunt hebben, indien Jacobs zich niet in volle lengte op de bal had geworpen. In de 24e minuut nam Limburgia de leiding. Op een voorzet van C. van Lubeck stormden de Graaf en Koper toe. De Limburgia-rechtsbuiten was iets eerder bij de bal, die hij naar Cox doorschoof en de laatste schoot prompt het leer i(n het Enschedese doel. Acht minuten later bereikte een lange voorzet van de Graaf van Lu beck op de andere vleugel, nadat Kla ver het leer onvoldoende had wegge- kopt. Beheerst omspeelde van Lubeck de uitgelopen Koper (2—0). In deze periode had Limburgia het spel in haar macht om de weifelende Enschedese Boys een paar fikse sla. gen toe te brengen, maar de thuisclub benutte de gelegenheid niet en daar door konden de Boys weer in de aan val komen. Jacobs moest tweemaal een schot van Nysink uit een hoek grabbelen, maar een schot van Albers was hem te machtig (21). In de tweede helft had Enschedese Boys aanvankelijk het beste van het spel en nadat Jacobs een schot van Albers uit de bovenhoek had gehaald, bracht een vuurpijl van Weizen de Limburgse doelman in grote moeilijk heden. Toen het offensief ten slotte tot staan werd gebracht en de Lim- guria-voorhoedie weer enige activi teit ontplooide, was een der eerste aanvallen raak ook. Op een trough- pass v. d. Graaf bleef de Ensched. achterh. staan en het koste C. v. Lu beck geen moeite Koper voor de 3de maal te passeren. Het 4e doelpunt van Limburgia, negen minuten voor ein de, maakte Bruist met een kopbal, nadat de bal eerst de hoofden van van Lubeck en Cox had beroerd. TVE WEDSTRIJD HeerenveenAjax waa precies een uur oud, toen de Heerenveen-keeper Vooistra een blun der maakte, waarna Michels Ajax's vijfde doelpunt kon scoren. De stand was toen 15 en volkomen verdiend. De Ajex-voorhoede, die in.de forma tie Fischer - Krist - Michels - Bruins - Draeger speelde, had niet de minste moeite met de Heerenveen-defensie. De dekking werd door de Friezen volkomen verwaarloosd en in het bij zonder Draeger en Fischer genoten de grootst mogelijke vrijheid. Het was alleen te wijten aan het minder goede richen van Ajax' aanvalsleider, dat QNDER prachtig voetbalweer en grote belangstelling speelde Hero eerste thuis-degradatiewedstrijd. Het eerste kwartier kenmerkte zich °°ot zenuwachtig spel van weerszij den, "aardoor het plaatsen van de bal ®el «ts te wensen overliet. Bij een ooorbraak van de Hero-achterhoede Werd de bal van links voor het Hero doel geplaatst en zo door de rechts- huiten Martens van MOC onhoud- "jar in het doel geschoten 1). Bij een der MOC-aanvallen werd de bal hard op het Hero-doel geschoten, maar de bal ketste tegen oe onderkant van de lat terug het veld in. Tien min. voor de rust lukte bet beter en vla van de Wouw werd «et 2e doelpunt geboren (02). Met «eze stand ging de rust in. Na de rust werden aan beide zijden ®ooie „anvallen opgebouwd, maar °j) Hero ontbrak het aan schotvaar- r'Sheid. Bij MOC echter niet, want 10 min. in de 2e speelhelft schoot v. Tof met een boogbal op het doel, waarna de bal achter de springende Wro-keeper In het net verdween w-3). MOc had er de smaak van «eet en ongeveer 10 min. later scoor de Dubois 04. Hero probeerde nog jel een tegenpuntje te scoren» maar dat mocht niet lukken. ^AT TERNEUZEN ervan doordron gen was, dat deze wedstrijd ge wonnen moest worden, wilde het blij- 'en meedingen voor een plaats in de ™eede klas, bewees de manier waar- °P Temeuzen aanpakte. Met een snel en open spel overspeelde Temeuzen de eiland-bewoners finaal en de 31- dege mag geenszins geflatteerd won den genoemd. Ai direct brachten enige corners Wvaariijke situaties voor het Zeeu wen—doel, Uit een corner ontstond IJ Et ZIET er warempel naar uit dat Bergen op Zoom er een tweede tweedeklasser bij krijgt. Immers MOC heeft twee wedstrij den gespeeld in de promotiecom petitie en beide keren overtuigend gewonnen. Geen wonder dan ook dat er met zeer grote belangstel ling wordt uitgezen naar de ver dere resultaten der MOC'ers. Gis- teen wonnen zij op hun sloffen in Breda bij Hero. Temeuzen heft het sterke staal tje uitgehaald de Zeeuwen, die totnutoe bovenaan stonden, te kloppen en nog wel met 3—1. De stand is thans: MOC 2 2 0 0 4 8—0 Zeeuwen 2 10 12 5—4 Temeuzen 2 10 12 3—3 Hero 2 0 0 2 0 1—8 1*WEE RAKE klappen zijn er Zondag uitgedeeld in de strijd om het landskampioenschap. De twee Amsterdamse clubs immers hebben beide een nederlaag te slikken gekregen, iets waarop zij wel niet gerekend hadden. De mooiste prestatie leverde naar ons gevoelen de Mauritsploeg, die het brutale stukje uithaalde Blauw Wit, de leiders totnutoe, te klop pen me 43. Deze overwinning heeft Maurits een trapje hoger ge- Dracht op het standenlijstje. Hee renveen is de andere club die een bravourstukje heeft uitgehaald. In Heerenveen werd Ajax name lijk 't kind van de rekening met... 65. Ookde Heerenveners zijn een trapje gestegen op het standen- lijstje. Én Ajax is gedaald... naar de voorlaatste plaats. Limburgia heeft met Ensched. Boys niet zo heel veel moeite gehad, juist zo als wij ook hadden gedacht. De Boys dolven met 41 in Limburg het onderspit. Hierdoor is Lim burgia naar de tweede plaats ge klommen. Dat wil zeggen door een iets lager doelgemiddelde staat het achter Blauw Wit, maar ove rigens precies gelijk met de Am sterdammers. De stand is: Blauw Wit 4 2 1 1 5 11- 8 Limburgia 4 2 1 1 5 12- 9 Heerenveen 5 2 1 2 5 13-13 Maurits 5 2 1 2 5 12-14 Ajax 4 2 - 2 4 9-8 Enched. Boys 4 1 - 3 2 5-1 er niet meer doelpunten waren ge maakt. Met Heerenveen was het weer het oude liedje, met d'e middenlinie, die te veel moest helpen bij het ver dedigen, waardoor het middenveld ge heel door Ajax beheerst werd. Hee. renveen kwam dan ook zeloten aan bod. Midvoor Brandsma werd volko men door van 't Hart schaakmat ge zet en het gelukte alleen Horma af en toe een voorzet te geven. Terwijl Abe Lenstra bij de sporadische Heé- renveen-aanvallen verwarring stichtte in het centrum. Alles wees er op, dat Ajax met een zeer groot verschil de ze wedstrijd zou wir.nen. Na het reeds genoemde doelpunt van Michels kreeg de wedstrijd evenwel een ander aanzien. Ajax voelde zich geheel vei lig en daardoor kon Heerenveen het spel verplaatsen en alles werd op de aanval gezet. Dit had spoedig resul taat, maar nog voelde Ajax zich niet bedreigd. De Amsterdammers begon nen nonchalant te spelen, terwijl bij de gastheren het spel beter werd. De Friezen zetten door en regelmatig werd de achterstand verkleind. Te laat zag Ajax in, dat de zege gevaar liep. En toen men wakker geschut was door een benutte strafschop, waardoor de voorsprong tot slechts 1 doelpunt was teruggebracht, wilde het niet meer vlotten. In de laatste phase van de strijd was er voor de Amsterdammers geen houden meer aan. Abe Lenstra en Hofma onderscheidden zich in de ze periode bijeonder, terwijl bij Ajax van 't Hart en Stoffelen zwoegden als paarden. Desondanks hield het Hee- renveer.offensief aan en werd de 15 achterstand omgezet in een 65 overwinning. f)E UITSLAGEN van de wedstrijden gespeeld in de Belgische ere-divt- sic luiden: Luik—Charleroi 2—0: Standard— Berchem sport 3—2; La Gantoise Brugge 12; Olympic Charleroi—An derlecht 25; F.C. MechelenTllleur F.C. 20; Stade Leuve—Antwerpen 14; Racing C.RAC. Mechelen 1—3; BeerschotLyra 20. Door de overwinning van Ander lecht en de nederlagen van Berchem en La Gantoise, is Anderlecht kam pioen van België geworden. BELASTING - BANKEN (Oostburg,) 1-1 Onder grote belangstelling hebben de ambtenaren van de Rijksbelasting en die van de Banken te Oostburg elkaar op het RHBS-sportterrein par tij gegeven. Nadat de rust was inge gaan met 1—0 voor de Belasting dienst maakten de bankiers er na de rust 11 van. waarmede de eindstand tevens was bereikt. MIDDELBURG - C.O.A.K. 2-0 De Stichting 19401945 zal weinig profiteren van de baten van de voet balwedstrijd MiddelburgCOAK, De stromende regen had het hiervoor vereiste publiek thuis gehouden en slechts een flink aantal militairen trotseerde de regen. Ondanks het spiegelgladde veld werd er vrij goed gespeeld. Middel burg bleek aanzienlijk sterker dan de militaire ploeg. De luide aanmoedi gingen van de OOAK-supporters kon den de militaire ploeg niet tot scoren brengen, zodat het einde kwam met een verdiende 20 overwinning voor de Middelburg-combinatie. fE VROEG bleek het gejuich te zijn, geweest dat opsteeg in het kamp der thuisclub, toen na 37 minuten, linksbuiten Theeuwis, die van der Leest verving, eindelijk doelman v, <f. Heijden had weten te passeren. De geestdrift toch waarmede Kerk rade al spoedig na de hervatting ten aanval trok voorspelde weinig goeds voor de roofvogels. Een nieuwe geest was over d'e Kerkradense ploeg ge varen en van de sloomheid der eerste helft was geen spoor meer te be kennen. Waren de roodbroeken wellicht ge ïnspireerd door het meer dan fraaie werk dat doelman v. d. Heijden had' laten zien en daarmede zijn club voor meerdere zekere doelpunten behoed? De eerste helft toch gaf de thuis club doorlopend de toon aan. De vele aanvallen, uitstekend van opzet en afwerking door de felle schoten waar mede het heiligdom van doelman v. d. Heijden werd gebeukt, werden keer op keer teruggewezen. Tever geefs wierp stormram Baeten de volle kracht van de rode aanval naar vo ren. Telkens dook het Limburgse trio v. d. Heijden Aretz en Leuzen daar op waar gevaar dreigde. Aan de overzijde ging het heel wat kalmer toe en van werkelijk gevaar voor de thuisclub was er als gevolg van de matheid! welke over het spel der Limburgse aanval lag, weinig sprake. Keer op keer kwam de totaal gewijzigde Limburgse ploeg te laat op het frisse spel dat de roodbaadjes wis ten te ontplooien. Toen na een half uur de druk op het Kerkradense doel steeds zwaar der werd, had invaller Theeuwis op de linkervleugel bij een zuivere pass van rechtsbuiten van Hoof succes en met 1-0 voorsprong kwam de rust. Direct na de hervatting miste Theeuwis de kans van de dag toen alleen voor doelman v. d. Heijden ge komen, zijn sohot niet scherp genoeg bleek. Dit bracht het keerpunt van de strijd. De bordjes bleken nu totaal verhangen. Het was uitsluitend Kerk rade dat nu nog voetbalde en spoedig had linksbuiten Esser, steeds de ge vaarlijke man in de aanval, succes toen hij hard onder de neervallende Valkdoelman Lavrijssen in schoot (11). De Valk, geheel in, de verde diging gedrongen, kreeg het nu zwaar te verduren. Toch gelukte het de roodbaadjes het spel te verplaat sen en in het offensief te komen toen Aretz tengevolge van een botsing het veld moest verlaten en de Limburgers tijdelijk met 10 man speelden. Het achtertrio slaagde er echter in zich te handhaven. Uit een voorzet van rechtshalf Schreurs wist Esser op nieuw te scoren en dit betekende de ■yOOR DE promotie en degrada tie der tweede klas speelde alleen de ValkKerkrade. En zo als wij hadden verwacht, waren de Limburgers superieur. Zij kort wiekten de Valken zó. dat nu Valkenswaard uitgeschakeld is. Het gaat nu tussen Baronie en Kerkrade. De stand is nu: Baronie 2 2 0 0 4 7-1 Kerkrade 2 10 12 5-3 De Valk 2 0 0 2 0 1-9 genadeslag voor de Valken. Uit een penalty bracht Vondenhoff de stand op 13 en drie minuten voor het ein de scoorde midvoor van Dongen 1—4. wAGTMANS uit Breda heeft kans gezien de zevende ronde van Vlijmen in de wacht te slepen. Hij heeft zeer tactisch de kat uit de boom gekeken. Hij is in de 45e ronde weg gesprongen, de Eindhovervaar van Elderen achterna, die in de 37e ronde er tussen uit was getrok ken. Gezamenlijk trokken Wagt- mans en van Elderen ronde na ronde verder. Het moest toen op de sprint aan komen. En waar Wagtmans over de felste eind- rush beschikte, vloog hij als eer ste over de lijn. Zijn tijd over de 100 k.m. (200 ronden) was 2 uur 49 min. De nieuwelin gen hadden 46 WAGTMANS ZWEMMEN De van Tuyi-beker werd door het Olympisch Comité voor het jaar 1949 toegekend aan de Kon. Ned. Zwem bond in verband met de fraaie pres taties der waterpoloploeg in het tour- nooi te Milaan. De voorzitter van de K.N.Z.B.. die de van Tuylbeker in ontvangst nam, verklaarde, dat het steeds moeilijker werd op internatio naal gebied sportsuccessen te beha len, omdat in Nederland nu eenmaal andere normen bij de beoefening van de sport worden aangelegd dan elders. Ook zijn de financiële zorgen, waarin vele sportbonden zich in ons land be vinden. een grote handicap voor trai ning en uitzending naar belangrijke wedstrijden. JAE ACTIEVE mijnzetel Geleen laat niets na om voortdurend de aan dacht te trekken. Nauwelijks is het ene gedurfde Initiatief met succes be kroond, of reeds heeft men weer een nieuw project op stapel gezet. En de sport neemt daarbij zeker niet de laatste plaats in. Tal van moeilijkheden heeft het comité Ronde van Geleen moeten overwinnen, alvorens men de ronde van Limburg 1950 definitief had vast gesteld. Maar nu de renners voor de ze koers over twee étappen zijn ge contracteerd, kunnen wij niets an ders zeggen, dan dat men weer een prachtig brok wielersport te aan schouwen zal krijgen. Er komen vijftig renners aan de start, onder wie 15 indivtüuelen. Ze ven firmanten zijn ertoe overgegaan een ploeg (vijf renners) te adopte ren, zodat de overgebleven vijftien renners niet in ploegverband rijden, een experiment dus, dat echter onder de gegeven omstandigheden noodzake lijk was. De ploegen zijn als volgt samenge steld: Ï.Jansen, Savelsberg, Sijen, Lam- brichs en Vincken. 2. Steenbakkers, van As (Roosen daal), Joossen (Made), v. d. Zanden (Halsteren) en Vos (den Bosch). 3. Pellenaars (Breda), de Korver, Geerts (Breda), Roos en v. d. Kamp. 4. Schellingerhoudt, v. Beek, Bak ker, Lakeman en Evers. 5. Voorting, Vooren, Schoenmakers, de Ruyter en Bijl, 6. de Hoog (B.), Franken (B.) de Vrites, Verschuren en Pauwels (B.) 7. Veeray, Hangasteyn, Dilles, Jobé en Masutte (B.) De individuelen zijn van Straten, Maas, Blankenauw, Grift, Buurow, Huls'hoff, de Kort, Janssen (Eindho ven) Sprenkelink., Boheemen, de Grood, Bijster, Storm, Koot en W. Vroomen. IN TWEE ETAPPEN. TAe eerste etappe, waarbij om 12 u. op de Markt te Geleen gestart zal worden, gaat viö Roermond en Venlo (uiteraard met enkele omwe gen) naar Weert, een afstand van 125 k.m. waar de renners om kwart over drie arriveren. Om vier uur wordt daar opnieuw gestart voor de tocht naar het Zuiden, die de renners door het Zuid-Limburgse heuvelland zal voeren, een bijzonder zwaar traject. Om half acht zullen de renners in Geleen arriveren. De Limburgers zijn dus in een sterke formatie aanwezig, doch hen zonder meer tot de grote favorieten te bestempelen, durven wij toch niet. Daarbij zal men vooral terdege re kening moeten houden met de Zaan- se ploeg, waar men eveneens grof ge schut in werking heeft gesteld. Al zijn dan de Belgen met een acht' tal renners verschenen, toch ils het wel zeer betreurenswaardig, dat, tij dens de onderhandelingen met de Bel gische wielerbond over het deelnemen van een ploeg, van die zijde belof ten vooral geremd werden door het feit, dat de houding van onze N.W.U. ten opzichte van België van dien aard is, dat men geen vertrouwen had in de leidfing van de N.W.U. Een nieuw chapiter is dit overigens niet.., De technische leiding is in handen van. de heren Kuckelkorn dit voor al wegens zijn verdiensten in de ron de van Nederland en Adriaans. ook het eerste doelpunt. Het was na melijk Klauwers die uit een scrimma ge ontstaan na een corner doel puntte. Bij een der volgende aanval len kreeg de Terneuzen-doelman de bal niet goed te pakken omdat hij gehinderd werd. Hij liep nu te ver door met de bal en uit de daarvoor ontstane strafschop kreeg de Zeeu wen het tegenpunt. Geen halve mi nuut daarna zorgde Klauwers echter weer voor een voorsprong der thuis club (2—1). Dezelfde speler zag vrij kart na de hervatting kans de stand te verho gen tot 3—1. Hij omspeelde het back- stel heel handig en legde even han dig de doelman In de luren. Even voor het einde miste de mid voor van de Zeeuwen de kans van de dag. Met alleen de doelman, voor zich echoot hij mijlen naast. De Zeeuwen speelde wel iets te fors. Zij konden daarmee echter niet de hechte ver dediging van Temeuzen aan het wan kelen brengen. Natuur en sport zijn soms aardig te combineren. Dat heeft onze fotograaf willen laten zien met dit plaatje van het Warande-criterium te Oosterhout. Tussen bomen en struiken door stuift de groep renners over het gladde tegelpad. En ieder voor zich hoopt zich overwinnaar. ronden af te leggen. Zij vlogen er ver bazend vinnig tussenuit toen Jan Pij nenburg het startschot had gelost. En het werd een aardige strijd, die in het voordeel van Raaymakers (Veldho ven) eindigde. Hij werd gevolgd door de Sprundelaar Konings. Hier volgen de uitslagen: 1 Wagtmans (Breda) 1 k.m. 2 uur 49 min.; 2 van Elderen (Eindhoven), op een halve wiellengte; 3 van der Voort Cs Gravezande); 4 Sonnemans, (Geldrop); 5 van Berkom (Eindho ven) 6 Verhoeven (Overschie)7 van der Linden (Helmond); 8 Cornelissen Halfweg; 9 v. d. Laar (Bakel); 10 v. Gils (Goirle.) Nieuwelingen, 60 k.m.: 1 Raayma kers (Veldhoven) 1 uur 45 min.; 2 Ko nings (Sprundel); 3 v. d. Velde (Ber chem); 4 Beks (Den Bosch); 5 v. d. Heuvel Oss). VOETBAL. Om het kampioenschap van Nederland. HeerenveenAjax 65; Blauw Wit-Mau- rits 34; LimburgiaEnsched. Boys 4-1. Promotie 2e klasse. Zuid I: De Valk Kerkrade 14. Zuid I. Hero—MOC 0—4; Temeuzen— De Zeeuwen 31; Derde Klasse B: WSC—UDI 2—3; Best Vooruit—Blauw Geel '38 (terr. SCB) 1-0; HaarsteegBoxtel afg. Derde klasse C: KorvelGilze 30; SCB—ODC 1—0. Vierde Klasse D: Raamsdonk—Waspik 2—0; Promotie 4e Klasse: HoofdplaatHonte- nisse 43; Madese Boys—Advendo 4—1. Bekerwedstrijden. RKCWVVZ 2-2; MULO—Maurits 4—3; Willem II—Swift 41; AllianceHelmond 20; De Baronie Sierlijkheid en charme. Men be leeft ze op elk ruiterfeest. Dus ook in Gilze, waar deze landelijke ruiter laat zien, dat hij zijn edele viervoeter geheel in de hand heeft. Op de andere foto comman dant Doorakker (links) van de rijvereniging „Wilhelmina" uit Gilze, die Ie prijswinnaar werd en commandant Lemans van de rij- vereniging „Juliana" uit Bavel die de 2de prijs behaalde. —Rood Wit 4—3; NAC—Groene Ster 1—3. Steenbergen—PSV 1—1; Internos—Wilhel mina 3—1 (op Wilhelminaterrein); RBC— Goes 5—0; RCS—Brabantia 0—1. EindhovenRoermond 50; RACCorn. Boys 3—0; Helmondia—Gemert 1—1; Lin- denheuvelOns Vios 00. Vierde Ronde: FCMNOAD (terrein NOAD) 2—8; VVH—DESK O—O; Bleyer- heide—RKTW 3—1; Sittard—St. Michiels Gestel 2—1; MW—Roosendaal 3—1. Reserves afd. Zeeland: Breskens 2— RCS 2 0—3. HANDBAL. Promotie hoofdklasse; dames: ZAC— Athene 53; HygieaHEW 10. HOCKEY (HEREN.) Om het kampioenschap van Nederland: GroningenHHYC 09; DKSHHYC 1-4. Promotie-promotieklasse: Zuid: HUAC —Eindhoven 2—1. Promotie 2e klasse: Zuid: Cadetten HMHC 2—3 (HMHC promoveert.) HOCKEY (DAMES). HUAC—Green Star 3—1; Breda-Oranje Zwart 1—3 (O.Z. promoveert.) KORFBAL. Om het kampioenschap van Nederland: PSVWestei&wartier 28; Het Zuiden WWMD 6—0. TENNIS. Hoofdklasse A: Leimonias 2-DDV 1 5-5 (voorl.); Leimonias 1Thor RW 1 63 (voorl.) Eerste Klasse: Bast. Baz. 1—Gooiland 1 g5 Overgangsklasse: Thes IBred. LTV 1 43 (voorl.) Geachte Mijnheer en Vriend, Er zijn mensen, die, in d'ree fan- taisie, 'n moord zouen doen, om 'nne keer naar Brussel te kunnen gaan, er zijn mensen, die er naar toe gesleept motten worren. De zuster van m'n schoonmama ik noem ze maar Ma tante Yvonne, omdat er nog geenen officieelen familie-titel voor is uitge vonden is lid van de eerste cate gorie. Ik, van de tweede. Yvonne is 't geene poëtische naam? Ge peist op 'n scheun maske van 18 zoele len tes, newaar? Awel: 't is 'n rosse eerste klasse, met twie wratten met haar- kes aan d'r ge-onduleerde kin, die d'rre vent de grond in getraiterd heeft op 't kerkhof van Schaerbeek. Nou zit er zo'n bietje aan d'r conciensse te knagen. En, 't ies daarmee, da ze twie keer op 'n jaar, naar z'n graf gaat beêvaarten; ééne keer op z'nne sterf- en ééne keer op z'nne naam dag. En zo verenigt zij 't berouwvolle met het plezante, al durft ze zichzelf dat niet te bekennen. Maar, allenig wil ze nooit op reis: d'r mot manvolk aan te pas komen. Gepasseerde week ben i k da man volk geweest. Ik heb mij daar nie aan kunnen ontworstelen, surtout, omdat den „Bon Marché'' tegenover de Noord-Statie, 'n nouveauté op mode gebied aan t demonstreen is. Wat de mode met Ma tante Yvonne heeft uit te staan, is ons 'n groot raadsel. As den Duts mee den oorlog ons hui- zeke binnen stapte, waar Yvonne aan de kaffe zat, sloeg 'm de hakken te geneen: „Kolossal". Enfin, zoveul as 'nnen dieken „partonnerre" die ons voor inkwartering heeft gevrijwaard 1V/JET HAAR zijn ik naar de leven- dige mode-show gaan zien, in de uitstalkasten van den Bon Marché. 't Was 'n geluk, dat ik haar chapron- neerde, want op den „tapis roulant" aan de sortie van den elektriek „Ant werpenBrussel", zat ze al vast. Ze duikelde achterover en zo wier ze, mee Nylons en Pumps aan d'r om vangrijke benen, naar boven gezogen tot publieke vermakelijkheid van a: de reizigers. Ge wit: 'nne Fransman is chevaleresque tegen 't schone ge slacht, maar, as ze die kleuren-staal- kaart, dat „échantillon avec baucoup de valeur" naar boven zagen zeilen, is er gelachen, zulle. Natuurlijk was 't m ij n fout. Om kort te gaan: zij is deze keer naar Brussel gesleurd, en ik ben er voor m'n plezier naar toe gegaan. De levendige mode-show? Awel: wie nog twijfelt aan de zotheid van 't mensdom mot 'nne keer gaan zien Vijf grote uitstal-vensters met, achter den vitrine, dames, die uit 'n deurke komen, in avond-toilet, in sport-toilet, in diner-toilet in „costume-de-bain'' line loud-speaker schreeuwt de schoonheden van de vrouwelijke gra tie over g'heel de Place de la Consti tution. En, 't volk, surtout 't vrouw volk op den trottoir, staat er opeen gepakt naar te zieveren. „Elégance, charme et beauté!" Drei, vier, vijf, duuzend francs, bekant voor niks!" Neffen mijn stond 'n vrouwke mee den honger op de kaken, ze verkocht lotjes voor den weder-opbouw van 't Land van Leopol, lotjes, waarmee ge sekuur 'n million kost trekken. En t schoonste van diejen show? Ze kwa men daar aangesleept mee 'n vrouw mens, bleek en grauw as 'n cadaver, dat ze de kist in gaan stoppen. Ze begonnen, dat levendige lijk te ma- quilleren, „op te maken", en, 't was curieus: ge zaagt 't levend worren en aan schoonheid winnen. Ge zoudt er zo mee op de vlucht zijn gegaan, naar Monte—Carlo, om er Uw lesten cen time mee te gaan verdoen. Ik zeg tegen Ma Tante Yvonne: „Awel, is da nikts voor U?" „As ik nog 'n jaarke jonger was!" Nóg jonger! Ze is al tussen de tien en de tachtig. De grootste be wondering had ze voor de manier, waarop ze de grote mond van dieje mannequin zo klein maakten as n pruimenmondje. Dat verwonderde mij niet, want Yvonne heeft 'nne mond as de oren die aan weerszijden niet tegen hielden, lag d'r hoofd in twee ën. IK HEB haar drei keren aan den arm motten trekken, voor ze toe- latink gaf met mij mee te gaan. Ze zegde nochtans: „as me van Schaer beek komen, gaan me nóg 'nne keer zien!" Gelukkig is er dat nie toe ge komen, want as Ma Tante Yvonne in Brussel is, wil ze al de beziens waardigheden bezoeken: 't Palais de Justice, 't Graf van den Onbekende soldaat, die ze tóch nie kent, Man neken, etcetera, etcetera. Wilt ge iemand, die geelegans geen comedie kan speulen tot eerste ac trice bevorderd zien, dan mot ge met Ma Tante Yvonne naar den cime- tière gaan, waar Achille, d'rre vent, begraven ligt. Ze legt dan de bloe men, die ze op de Grande Place ge kocht heeft op z'nne grafsteen neer en gaat zitten jammeren: „Achille, m'nne geliefde, hoe kan 't toch be staan, dat gij hieronder legt en dat ik nog altijd hierboven staai? Maar, lang zal het nie meer duren, of wij zijn voor eeuwig weer verenigd." 't les maar goed, dat de sukkeléér 't nie meer horen kan, en 't is nóg beter, dat 'm niks meer terug kan zeggen, want dan zou er wa los ko men. Maar, zodra ze den dodenakker verlaten heeft, zegt ze: „Sus, nou 'nnen goeien beefsteack mee frites en nnen export!" Wat wilt ge? Met de doden kan 'nne mens nie leven en dat ies, in sommigte gevallen, maar goed ook. A-propos: de briefkas mee Ja—Neeje, Ja—Neeje, over de terug keer van onze Keunink, zijn aan 't verdwijnen. Alleen in de Marollen- buurt staan er nog veul. „Ja's". Op n hoekske van de Rue Blaes stond mee grote letters: „As 't mot, dan mot 't". Met genegen groeten: SUSKE VAN TESTELT. C"R is een oproep gedaan om 100.000 Pond Sterling (ruim een millioen gulden) bijeen te brengen teneinde de beroemde uit de 13e eeuw datercc.de torenspits van de kathedraal van Sa lisbury, die op instorten staat, te res taureren. De spits, die „een wonder van mid deleeuwse bouwkunst" wordt genoemd is gemiddeld 22 cm dik. De architect van de kerk heeft meegedeeld, dat. als de reparatie niet spoedig wordt uitge voerd, de spits naar beneden zou ko men en de kathedraal zou beschadi gen.

de Stem | 1950 | | pagina 5