L Zuid-Beveland Walcheren AKKERTJES Mars RADIO Pater Lombardi sprak DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 MEI 1950 75-jarig bestaan van „de Schelde" De Zeeuwsch-Vlaamse wegenwacht Voor ideale reiniging van élk kunstgebitook plastic I "mm* n,i/a ut FN mRPDDE^en^ De Vlissingse K. A. B. in het diamant Boschkapelle krijgt busverbinding r AGENDA 10c» DE SCHADUW. MIMHAAR G. H. M. VAN ARENDONK TOT NOTARIS BENOEMD t De heer G. H. M. van Arendonk te Breda is bij K.B. van 2 Mei be noemd tot notaris te Deventer. Hij zal als gevolg van deze benoeming afscheid moeten nemen van zijn functie van voorzitter van de Broederschap der candidaat-nota- rissen in Nederland. Notaris van Arendonk, die thans 49 jaar is, is gedurende 25 jaar als candi- daat-notaris werkzaam geweest. (Advertentie.) (Vervolg van pagina Sprekers traden naar voren om de groeten over te brengen van de Pax Christi-bewegingen in het buitenland. Madame Dortel sprak als secretaresse van de internationale beweging, pater Claer namens de Vlaams Katholieke Eenheid (en zegde toe, dat dit jaar nog, zeker in Vlaanderen zal worden gestart met de Pax Christi beweging), de heer Sillard namens de Franse Pax Christi, pater Malanchuk namens de in ons land vertoevende Oekrainers, de heer PPortatinky namens de Polen en pater Hörkammer namens de Duit se Pax Christi beweging. Hij nodigde de Nederlandse beweging vast uit voor de grote feesten van de Duitse beweging, wanneer in Aken het Vre- deskruis, door de H. Vader gezegend, zal weerkeren. Een bijzonder ontroe rend moment was, toen pastoor Leng- kon van Menado, de gelukwensen overbracht van de katholieke Indone siërs hier te lande en overzee. ZERE VOETEN. V^OOR dat Pater Lombardi aan het woord was gekomen, had Prof. J. Peters C.s.s.R. de groeten overge bracht van de mensen met „de zere voeten en de stramme benen", de pel grims van Pax Christi. De studenten van Nijmegen hebben, zonder officiële opdracht het initiatief tot deze bede vaart genomen, omdat zij Mei 1940 herdenken willen bij de ruine van de St. Christoffelkerk, bij Onze Lieve Vrouw in het Zand en bij Vader- Bisschop. Zij hebben gezegd: „Wij gaan met 10 of 15 man en willen er anderen mee: goed, maar allen uit innerlijke overtuiging". Het is een prachtig geslaagde be devaart geworden. Overal werd men geholpen, vooral in Roermond en van dit alles zal iets blijven hangen. De plechtigheid werd besloten met een Pontificaal Lof, gecelebreerd door de Pauselijke Internuntius, Mgr. P. Giobbe en had zich voltrokken in te genwoordigheid van het beeldje, van Onze Lieve Vrouw in het Zand, in plechtige en fleurige processie van de Kapel naar de Markt gebracht en weer terug. EERSTE H. MIS VAN PATER PYLS Onder grote belangstelling droeg pater C. Pyls in de basiliek te Hulst zijn eerste H. Mis op. Deken J. Plasschaert hield daarbij de feestpreek. In de ouderlijke wo ning bood de voorzitter van het buurtcomlté enkele boekwerken aan en tijdens de receptie offreer de de voorzitter van het priester comité namens de parochie een cadeau. MGR. HUIBERS EN MGR. BAETEN NAAR ROME De tweede Nationale Bedevaart van 1224 Mei 1950 onder leiding van Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, en Mgr. J. W. Bae- ten, coadjutor van de bisschop van Breda, zal Vrijdag 12 Mei des morgens om 8.40 uur van Maas tricht vertrekken. Woensdagavond 24 Mei tussen 18.00 en 19.00 uur worden de pel grims in Maastricht terugver wacht. CULTUREEL INSTRUCTIE WEEKEND De Katholieke Middenstandsbond Zondag 14 en Maandag 15 Mei een in het bisdom Haarlem houdt op cultureel instructie weekend in Drakenburgh. Als sprekers zullen optreden prof. Heere over „Waar blijven de jongeren?" Taak van 't ambacht, dr. Olierook over „Kerk en Cultüur", dr. Hoegen over „Her stel der gezinsgebruiken" en Jan Bakker over „De middenstand in' de culturele opgang. Ons program en onze taak". Zondagavond zal Henk Zoutendijk met zijn poppen spel brengen „l'Avare" van Mo lière. De deelnememers zelf zullen op deze avond musiceren, zingen en declameren. SLEEPBOOT „WALVIS" GELICHT De vorige week Zondag ter hoog te van Terneuzen in de Wester- schelde gezonken sleepboot „Wal vis" is met behulp van de drijven de bok „Arend" gelicht. Te Terneuzen zal een onderzoek ingesteld worden naar de schade, welke het schip heeft opgelopen, waarna beslist zal worden of dit al dan niet zal worden hersteld. HET ZUID-NEDERLANDS SANATORIUM Thans is een bestuur gekozen van 11 leden voor de Stichting Protestants Sanatorium in Zuid- Nederland. Ds. van TH (Geref. Predikant te Middelburg) is voor zitter; secretaris is Ds. E. da Cos ta. (N. H. predikant te Ouden- boseh), terwijl de heer H. Beek (plaatsvervangend directeur der A'damsche Bank) de financiën be heert. Tevens heeft in dit bestuur nog zitting mej. Kleinod uit Eind hoven als assessor. Teneinde de technische moeilijkheden goed te kunnen overzien zijn diverse ad viescommissies ingesteld. Wordt op bescheiden wijze herdacht IN October van dit Jaar zal de Kon. Mij. de Schelde te Vllsslngen 75 Jaar bestaan. Naar wij van de directie vernamen ligt het niet in de bedoeling om dit jubilé zeer feestelijk te vieren, al zal het natuurlijk niet helemaal onopge merkt voorbijgaan. Behalve een herinneringsplaat is er ook een speciaal album in de maak, dat het karakter heeft van een tech nisch prentenboek en dat op zeer ka rakteristieke wijze op de geschiedenis en betekenis van het Schelde-bedrijf zal weergeven. Een openingstocht op 17 Mei QP 17 MEI a.s. zal de A.N.W.B wegenwacht ook in Zeeuwsch— Vlaanderen gaan rijden. Het wegen- wachtsysteem zal daardoor aansluiten (te Sluis) op het traject van de Bel gische wegenwacht, „Touring Se- cours". Op 17 Mei zullen de wegenwachten in Zeeuwsch—Vlaanderen een ope ningstocht maken. De commissaris der Koningin en de burgemeesters der 14 Zeeuwsch—Vlaamse gemeen ten zullen die tocht bijwonen. Te Breskens, Oostburg, Terneuzen en Hulst zal het gezelschap officiëel wor den ontvangen. Een Belgische af vaardiging van de Belgische wegen wacht za! eveneens aanwezig zijn. TERNEUZEN GOES OM HET PARKEERTERREIN. B. en W. In actie. Voor het provinciaal bestuur heeft het gemeentebestuur toestemming gekregen tot de aanleg van een nieuw parkeerterrein. Zo men weet lag het in de bedoeling het bestaande terrein aan de Koepoort belangrijk te ver groten door dempitng van een deel der Westvest. Rijkswaterstaat wil thans daar geen toestemming voor geven, omdat de toegang tot dit terrein over de gro te verkeersweg gaat. Hoewel er nog nimmer een ongeluk gebeurde, blijft genoemde instelling op haar stuk staan en kan men wederom niet ver der. B. en W. willen nu proberen om aan de andere zijde van de weg een nieuw terrein aan te leggen. De gehele hoek aldaar is in 1939 door het Rijk aange kocht om daar een nieuw postkan toor te bouwen, doch de oorlog ver hinderde dat en de uitzichten zijn momenteel nog zeer ongunstig. Het ergste is wel, dat dit stadsgedeelte „versierd" is met enkele onbewoon bare huizen, een krotwoning en de ruïne van een afgebrande garage! Indien nu het Rijk bedoelde grond weer zou willen verkopen, had de gemeente ruimte voor het broodno dige grotere parkeerterrein en was men meteen verlost van de onwaar dige bebouwing aldaar. B. en W. hebben foto's laten ma ken van de ongelukkige situatie aan de Koepoort en deze tegelijk met het verzoek tot grondverkoop aan het departement van Waterstaat ingezon den. Met belangstelling wordt het ant woord daarop tegemoet gezien. HET BEVRIJDINGSFEEST Wegens het slechte weer kon Vrij dag een klein, deel van het Bevrij dingsfeest-program worden uitge voerd. Zaterdag werkten de elementen meer mee en zo is het desavonds op de Markt muziek en zang geweest wat de klok sloeg. Het best geslaagde nummer was wel de lampion-optocht, die met drie mu- MIDDELBURG ZATERDAGAVOND: FEEST ZONDER REGEN Toen het water Vrijdagavond, de Nationale Feestdag, zo uit de hemel gutste was het werkelijk niet verwon derlijk dat het bestuur van „Uit het Volk, voor het Volk" de aangekondig de feestelijkheden op de Markt afge lastte. Zowel de muzikanten op het podium als de kinderen met hun lam pionnen zouden letterlijk weggespoeld zijn. Men besloot dus de Zaterdagavond maar af te wachten en inderdaad, al was het nog lang geen zomeravond, het ging toch heel wat beter dan de dag tevoren. Al was het dan geen 6 Mei, de stem- (Advertenties) Tast de natuurlijke kleur van Uu> kunstgebit niet aan! PRODENTA AMERSFOORT MP 395 DE***' met garantie-certificaat» ming zat er toch wel in en Middel burg beleefde aldus een zij het Wat verlaat bevrijdingsfeest. De tonen van het Middelburgs Muziekkorps de den het sombere weer vergeten en het licht der lampionnetjes verving op feërieke wijze het in gebreke gebleven zonlicht. Tekenen van levenskracht rvE VLISSINGSE K AB. gaat vol- gende maand haar 60-jarig bestaan luisterrijk vieren. De feestelijkheden vangen Zaterdag 3 Juni aan met een filmmiddag voor kinderen. Na de plechtige H. Mis op Zondag 4 Juni, volgt een gemeenschappelijk ontbijt in het bondsgebouw; van 12 tot 2 uur wordt daar een receptie ge houden en des avonds volgt dan de grote bijeenkomst, o.a. met medewer king van de toneelvereniging „Vrien denkring". Dat de afdeling ondanks haar 60- jarig bestaan nog springlevend is wordt bewezen door het ledental, dat tot 500 klom, maar ook door de geest van initiatief onder bestuur en leden. Zo deelde de voorzitter, de heer P. Schets mede, dat als nileuwe loot aan de oude stam weldra een culturele en ontwikkelingskring zal ontsprin gen Bij de afkorting zal worden ge sproken van de C. en O.-kring en reeds nu heeft het bestuur vele en verrei kende plannen daarvoor gereed. De leden zullen wekelijks een be paalde contributie betalen en het ligt in de bedoeling om bij het 60-jarig bestaan met de contributie-inning te beginnen. De bedoeling is om op het gebied van ontwikkeling en vermaak de leden en hun gezinnen het beste van het beste te geven. ziekkorpsen door de stad trok. Het was een stoet van bijna een kilometer lang, die even vrolijk ais schilderachtig was. Tot 12 uur duurde het feest voort. KETELONTPLOFFING Vrijdagavond is in de gasfabriek een keteltje ontploft, waarin petro leum gedestilleerd werd voor het schoonmaken der pijpleidingen. Het keteltje was voor reparatie eni ge tijd ongebruikt geweest en werd thans op zijn deugdelijkheid beproefd met het reeds gemelde gevolg. Het ergste was dat de fitter Th. Brusket, die bij de ketel stond door een der wegspattende strikken in het gezicht werd getroffen en ernstige verwondin gen opliep. Dokter Weterings verleen de de eerste hulp en heeft het slacht offer naar het ziekenhuis laten bren gen. SCHOORSTEENBRAND Zaterdagmorgen ontstond in de wo ning van H. Rejack aan de 's H. H. Kinderendijk, een vrij kwaadaardige schoorsteenbrand. Zoals in vele oude huizen, liepen ook hier rolbalkjes door de schoorsteen en deze moesten uitge hakt worden om het uitbreiden van het vuur te verhinderen. Verder is ge wekt met een minimax en met emmers water. Voor alle zekerheid was de brand weer nog met een spuit gekomen, die echter geen dienst behoefde te doen. Maar ze is nog niet ideaal REEDS lange tijd zijn tussen het ge meentebestuur van. Vogelwaarde enerzijds, en de directie van de Zeeuwsch Vlaamse Tramweg Mij. an derzijds, besprekingen gaande, inzake het inschakelen van Boschkapelle in de busdienst TerneuzenPerkpolder. Tot nu toe was men er niet in ge slaagd om tot een oplossing te komen, waarbij door de Z.V.T.M als voor naamste argumenten werden aange voerd, de-hogere kosten voor de ove rige passagiers 'In verband met het langere traject, en het slechte en smal le wegdek. De directie van de Z.V.T.M. heeft thans echter een voorstel gedaan, waarin in beperkte mate aan de ver langens van de inwoners van Bosch kapelle wordt voldaan. Door gebruik te maken van een bus. die anders een uur of langer te Driesprong moet wachten, zal een speciale dienst Drie sprongBoschkapelle v.v. ingelegd worden. Elke rit moet f 4.50 opbrengen, onder garantie van de gemeente voor de mindere ontvangsten. De gemeenteraad heeft inmiddels in zijn jongste vergadering besloten, voor wat betreft de zomet dienst, op dit voorstel in te gaan. De bus zal drie maal per dag een rit BoschkapelleDriesprong v.v. ma ken en aansluiting geven in de rich tingen Hulst en Perkpolder. Hoewel dus de eerste schreden zijn gezet om Boschkapelle uit zijn isolement te ver lossen, wordt ons enthousiasme toch wel erg bekoeld, als we de tijden zien, waarop de bus zal rijden. Deze tijden zijn n.l. zo bepaald, dat scholieren en werklieden onmogelijk van deze gele genheid gebruik kunnen maken. Een betere verbinding valt voorlopig nog buiten het bereik, daar het grote strui kelblok hiervoor de weg Stoppeldijk Veer—Rapenburg, via Boschkapelle nog wel enkele jaren struikelblok zal blijven, (Advertentie) Geslaagd. De heren B. Burger, M. Krol, P. Doetjes en C. Smolders slaagden voor het examen adjunct commies der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Badinrichting. Ook de maand April 1950 bracht in d'e Gemeentelijke Badinrichting wederom zoals gewoon lijk een prettige drukte. Niet minder dar, 4028 personen kwa men er een heerlijk douche-bad ne men tegen 3879 in de maand daarvoor. Sluiskil Liefdadigheidsschieting. Dank zij het mooie weer is de liefdadigheids schieting een groot succes geworden. Het was dan ook in café Scheele een gezellige drukte toen niet minder dan 186 schutters de strijd aanbonden met pijl en boog. Op 2 prangen werd ge schoten. De steun van middenstand winkeliers en boeren heeft het moge lijk gemaakt, vele mooie, waardevolle prijzen uit te loven. De Sluiskilse handboogmij. „De Batavieren" heeft door haar vrijwillige kosteloze orga nisatie een grote daad gesteld, temeer daar deze baten ten goede komen van de t.b.c.-patiënten. Zij nog vermeld, dat er 56 schutters aanwezig waren van over de Schelde, en dat de mand met 100 eieren, geschonken aan het peloton van 6 man die het verst kwam. door hen werden teruggeschon ken ten behoeve van de R.K. zieken verpleging alhier. Sas van Gent BURGERLIJKE STAM li Geboren: William z. v. J. v. d. We- ge-de Fever; Maria d. v. W. de Meijer- Wijffels; Anthonius z. v. C, Ghijs-v. d. Hemel; Herman z. v. A. v, d. CalseiJ- de- v Oppen; Rudl z. v. P. Francke- de Caluwé; Johannes z. v. R. Ramme- loo-Haverhals. Huwelijksvoltrekkingen: Hubert De Bock 29 Jr. en Annie van Acker 31 Jr. Overlijden: Oharles de Mul 70 jr. wedn. v. M. Coeine; Niooiaas Kieboom 50 Jr. echtg. v. B. Gilson; Christina Stellenaar 74 Jr. wed. v. B. Kousema ker. Axel duldeloze kwelling I Wanneer het ls alsof Uw hoofd in een stalen band geklemd wordt, wanneer het bónst van de pijn. wanneer migraine Uw leven vergalt... Neem dan één of twee „AKKERTJES" en U voelt binnen een kwar tier de pijn van U afglijden AKKERTJES" bestrijden èlle pijnen snel en zeker I helpen direct! NIEUWE WOONWIJK OPGELEVERD In tegenwoordigheid van lr. van. Glerum, hfd.-ir. directeur van de volkshuisvesting in Zeeland en ver schillende andere autoriteiten werden door de heer de Winter, directeur van de fa. Muys en de Winter een 120-tal systeem-woningen Welscher, waarvan er reeds 16 zijn toegewezen aan het gemeentebestuur van Axel opgeleverd. De woningen, welke weer een leni ging van de grote woningnood in Axel betekenen zijn gebouwd onder archi tectuur van de heer E. Grosman uit Rotterdam. Naast deze 120 woning worden ook nog 18 duplex-foningen gebouwd. Als men weet, dat men in Axel nog steeds niet het vooroorlogse bouwpeil bereikt heef en dat er momenteel nog ruim 300 aanvragen van woningzoe kenden zijn, terwijl de gemeente nog 117 samenwoningen kent, dan is het begrijpelijk, dat er nog heel wat ge beuren moet, eer de achterstand is in gehaald. De nieuwe woningen liggen in de z. g. zeehelderwijk en in de Banchert- straat bezochten we een modelwoning, ingeruilt door de fa. de Nijs uit Rot terdam. Met de 250 M3 inhoud van deze wo ning is werkelijk gewoekerd en zowel beneden als boven hebben licht, lucht en zon vrije toegang. Het systeem, dat men bij deze bouw gebruikt heeft is bekend genoeg, zo dat we hierover weinig nieuws over kunnen vertellen. Alleen kan gezegd worden, dat aan de entourage bijzon dere aandacht besteed ls, aan de voor kant voor een aardige beplanting wordt zorg gedragen en men aan de achterzijde de beschikking heeft over een tuintje van 15 m. diepte. De huur, die f 4.80 bedraagt is niet te hoog en voor degenen, Üie zo'n wo ning gekregen hebben, zal het er pret tig wonen zijn. Axel doet alles, wat ln z'n vermogen ligt om de woningnood te lenigen, zo dat met steeds toenemende industrie ën, we denken aan de ammoniak- fabriek, waar 1000 arbeiders werken de mogelijkheid geschapen wordt om 't personeel onder te brengen, waar mede en industrie en gemeente gebaat zijn. 's Avonds verenigden de genodigden zich voor een diner ln „Het Bonte Hert" te Hulst, waar nog verschillende besprekingen gehouden werden. Uitstapje. Door het plaatselijk comité zal voor de Ouden van Dagen ook dit jaar een reis worden georga niseerd. Om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen zal de harmonie vereniging „Concordia" een heropvoe ring geven van het toneelstuuk „Loods aan Boord", waarvan de netto-op brengst aan het comité zal worden afgedragen. AANBESTEDING Aanbesteed werd woon- en winkel huis van de heer A. Pluym. Inschrij vers: In massa fa. v. d. Poel, Lams- waarde f 38.300,—; fa. J. v. d. Bran- de, Hulst f 37.480,metselwerk:: A. Freijzen, Hulst f 18.545,A. v. d. Brande, Hulst (gegund) f 18.850, D. Freijzen, St. Jansteen f 18.900, Timmerwerk: L. Rolspoel, St. Jan steen (gegund) f 12.980,Gebr. Mat- thijssen.' Graauw f 14.060.R. Bleij- enbergh, St. Jans teen f 14.250,H. Freijzen, Terhole f 15.000,D. Jo- met, Cltoge f 15.728,fa. v. d. Poel, Lamswaarde f 15.850,Zink- en elec- triciteitswerken: M. v. d. Meulen, St. Jansteen (gegund) 2.510,M. Ver- schmeren, St. Jansteen f 3.230,P. Polspoel, St. Jansteen f 3.229. Schil derwerk: Hermans, Heikant (gegund) 2.780,—; fa. de Köck, St. Jansteen f 2.850,Goossens, St. Jansteen f 3.284, L. Wöginger. St. Jan steen f 3.367, A. Vijlders, St. Jansteen f 3.600, Burgerlijke Stand. Geboren: Re- né z. v. J. F. de Letter-de Redhter; Gehuwd: A, v. Hegem 33 J. en C. F. Cockheijt 29 J.; J. Boussen 28 j. en M. M. Danckaert 24 j. Arbeidsongeval. Zekere B. raakte met het verplaatsen van een zware cementbak zodanig er met de hand tussen bekneld dat een erge wond werd veroorzaakt en geneeskundige hulp er aan moest te pas komen. Graauu) Kerkzang. Naar we vernemen zal op Eerste Pinksterdag de Hoog mis hier in onze parochiekerk worden gezongen, door het gemengd koor van St. Jansteen onder leiding van (Ie heer Barts. Hoofdplaat Burgerlijke Stand. -» Geboren: Fer dinand P. J. zoon van L. de Bie-Spün- newijn. Huwelijken: M. C. Vermeere, oud 26 jaar, te St. Margriete, met M. L. Haers, oud 20 jaar. OOSTBURG St. Jansteen Naar het festival. Naar wij ver nemen zal onze R. K. Harmonie aan het festival te Assenede, België op Zondag 2 Juli a.s. deelnemen. GESLAAGD VOOR LINGERIE EN COSTUMIERE Op de Kath. Vakschool voor Meis jes werd het examen afgenomen voor Lingerie en Costumiere. Het diploma werd uitgereikt aan de volgende meis jes: voor lingerie: O. Maes; J. de Luyster; M. Dees; P. Modde; R. v. Hal; M. Pauwels; N. Buysse; F. de Smit; M. Verplanken; M. v. Hevele; J. de Fej.'ter; S. Bron; A. Fournois; J. Christiaansen. Slechts 1 voor lingerie is afgewezen. Voor costumiere I. v. d. Plassche; A. de Wilde; J de Meyer; J. Verheulen; M. de Meulenmeester; L. Wage; 3. Krsne, J. v. d. Luyster; G. Maes; G. de Caluwe; A. de Die; G. Roets; I. Martens. Geslaagd. De heer A. A. M. dë Bruyckere slaagde te Wageningen voor het candidaatsexamen Ned. Landbouw. Aardenburg JAARVERGADERING GROENE KRUIS. Uit het jaatverriag dat 'ter tafel werd gebracht bleek, dat er ln 1959: 3485 bezoeken waren afgelegd; dit is 426 meer dan in 1948. Ook hadden 10 kindern 110 x hoogtezonbehandelin- gen gehad'. De rekening sloot met aan inkomsten f 6419.86 en aan uitgaven f 4859.74, dus met een voordelig saldo van f 1560,12. Ditt bedrag zal in het bouwfonds worden gestort, dat daar door f 1615.groot wordt. De jaarre kening van de T.B.C.-commissie had aan ontvangsten f 917.49 en aan uit gaven f 876.04, dus met een voordelig saldo van f 41.45. Na deze jaarlijks voorkomende handelingen kwam als belangrijk punt aan de orde de bouw van het nieuwe wijkgebouw. De plaats waar het zal komen en of het een of twee verdiepingen hoog zal zijn vormen de punten waar menings verschil over bestaat. Men zou het gebouw graag plaatsen op het Rui- terkwartier achter de Sint Baafs- (Advertentla) fait* kerk, doch Monumentenzorg «n <Jt Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht zijn tegen plaatsing van een gebouw van twee verdiepii aldaar. De wijkzuster heeft ook zwaren tegen een twee-verdiepingsge bouw, daar dit minder practisch en minder hygiënisch zou zijn, doch ge lijkvloers zou duurder uitkomen. Het ziet er dus naar uit dat het gebouw niet in de Peurssenstraat zal komen en een ander plan zal worden inge diend. Verder werden de voorlopige bouwkosten besproken. Het voorstel tot verhoging der boe te tot f 10.werd aangenomen, ter wijl dhr. A. Cotrhals bij acclamatie tot bestuurslid werd herkozen. Breskens Benoemd Als wijkzuster van de aid. vain het Groene Kruis Bresken*, is benoemd zuster Schilders uit UaeiW dljke. Zuidzande NIEUWE SCHOOL IN GEBRUIK Het was een gelukkige dag voor oo» ze plaats toen oud-wethouder van. Ma le Se nieuwe school officieel kon ope nen. Hiermede is een einde gekomen aan het les geven in een school, die het predicaat „school" niet meer ver diende. De jeugd ls er flink op voorn» gegaan, en dat ze erg blij ls met de nieuwe school, bewezen enkele eenvou dige bloemstukjes, die de leerlinge»» der hoogste klasse hadden geschonken. Burgemeester Vermet heette in de raadszaal alle genodigden welkom, waaronder de Inspecteur van het L.O. in Zeeland de heer A. I. Leenhouts, de de heer C. Zuidweg van de Centrale dienst voor bouw en woningtoezicht en oud-wethouder van Male, die zich ln zijn tijd zo voor deze school heeft in gezet. Inspecteur Leenhouts sprak er zijn voldoening over uit dat nu aan de onmogelijke toestand van het onder wijs een einde gekomen is. HIJ wenste het gemeentebestuur, het personeel en de ouders der leer lingen van harte geluk met de nieuw» zonnige school. Tot slot sprak nog de heer B. v. d. Reepe het hoofd der school die zeide woorden te kort te hebben om het gemeentebestuur te danken. Hij noemde de uitstekende samen werking tussen gemeentebestuur en het onderwijzend personeel. Ook in Amerika leeft men mee met de nieuwe school, en de heer Bowlby, die reeds zoveel voor Zuidzande deed en zelfs éénmaal Zuidzande bezocht, stuurde voor iedere klas een Ameri kaanse puntenslijper. Namens de ouder-commissie kreeg de school een prachtige naaimachine voor het hand- werk-onderwijs. Alle aanwezigen werden van verver singen voorzien, waarna men gezame- lijk de nieuwe school ging bezichtigen. De heer van Male opende de school waama ieder binnen trad in het nieu we schoolgebouw. Ook de oudere werd gelegenheid ge- even het nieuwe schoolgebouw te be zichtigen. GOES. Maandag 8 Mei. Vergadering „Stille Omgang" in „Slot Ostende" om 20 uur. (Advertenties) per rol De qroolste en de best»' Micky's vingers pakten de hare; wat een kleine hand had ze. Hij was ver baasd, diat ze die avond zo vriendelijk tegen hem was, maar hij wist niet, dat ze wel tegen de hele wereld vriende lijk had willen zijn, omdat zij het er nu eenmaal op gezet had, zich te amu- •eren. Elly zat tusen hem en Jannie en ze vertelde hem, dat ze dikwijls in de schouwburg was geweest, maar nog nooit zo'n goede plaats had gehad. En in een van de pauzen vroeg ze hem. of hij de japon van een dame, die bij hen in de buurt zat, niet mooi vond. Micky's ogen schitterden. Lang zo mooie niet als die van u zei hij. Zij trok zich een beetje terug en hij wilde wel, dat hij dit niet gezegd had, want een hele tijd sprak ze niet meer tegen hem. In de volgende pauze bogo Janny zich naar hem toe. Verveel je je, Micky? Je ziet er ten minste zo uit. Micky onderdrukte een zucht. Neen, zei hij. Hij liet zijn ogen dwa len door dfe volle zaal. Èr waren een heleboel mensen, die hij kende. Hy merkte, dat Elly sterk de aandacht trok, en dat gaf hem een gevoel van trots. De mensen zouden natuurlijk willen weten wie ze wasè Hij wilde wel, dat hij hun zou kunnen vertellen, d'at dit het meisje was dat zijn vrouw zou worden. Toen het licht weer uitging, schoof Elly naar hem toe. Meneer Mullerzei ze. Ja? Micky boog zijn hoofd in haar richting. Hij hoorde, dat haar ademha ling gejaagd ging en dat haar stem trilde. Zag u, wie dat was in die loge rechts daar beneden? Ik dacht, dat het mevrouw Arkel was. Micky antwoordde, dat het best kon. Wel toevallig, zei hij, dat we in hetzelfde restaurant gegeten heb ben en daarna naar denzelfden schouwburg zijn gegaan. Ja.... ja.... zei Elly zenuwach tig. Er was iets gedwongen en onna tuurlijk in haar doen en hoewel Micky haar gezicht niet duidelijk zien kon, was hij overtuigd, dat er iets was, dat haar erg hinderde. Wat is er? vroeg hjj angstig. Is er iets gebeurd? Ze schudde het hoofd. Neen. Neen. Maar Micky kon het gevoel niet van zich afzetten, dat ze niet dë min ste belangstelling had gehad, voor wat er op het toneel gebeurde, en dat de hele tijd haar ogen als door een toverkracht naar de loge getrokken werden. Waarvoor was ze bang? vroeg hjj zich af. Toch zeker niet voor me vrouw Arkel die ze al vroeger op de avond gezien had, maar toen witet hij t eensklapsHet licht fitste aan en op hetzelfde ogenblik, zag hij, dat iemand opstond en achter het gordijn verdween. Micky greep verbijsterd de leunin gen van zijn stoel vast. Het was Rithard! Hij wist het ze ker. Hij had Elly hoogstwaarschijn lijk gezien.... en zij arm kind zou hem ook gezien hebben en daar van zo geschrokken zijn? Hij keek naar haar; zij zat onbe weeglijk met de handen in de schoot geklemd, het gezicht zo wit als de tule van haar mouwen. Ze had dë ogen strak op de loge met de paarse gordijnen gericht, waar mevrouw Ar kel zat te lachen en babbelen met een meisje in een rose japon. Van tijd tot tijd keerden ze zich achterom, naar iemand, die van hun plaats af on zichtbaar was; toen de gordijnen be wogen, zag Micky duidelijk de hand en de arm van een man. Micky hield het niet langer uit; hij raakte Elly's hand aan. Voelt u zich niet goed? Wilt u liever weg? Maar Elly schudde het hoofd. Neenneenlaat u mij maar. Jannie had een vriendin ontdekt, twee rijen voor haar, waarmee ze 'n gesprek probeerde aan te knopen; ze had ogen noch oren voor Micky en Elly, Micky zuchtte van verlichting toen dë lichten opnieuw uitgingen. Hij kon zich voorstellen, wat er in Elly omging, Als hij eens naar de loge ging, om zichzelf er van te overtui gen, of het Rithard Arkel was! Dat zou hij hem de raad kunnen geven zich weg te houden. Hij wilde opstaan maar Elly legde haar trillende vingers op zijn arm. O, gaat ugaat uniet weg! zei Elly met een bevende stern. Het was niet hem zelf, die ze nodig had maar zijn tegenwoordigheid gaf haar een gevoel van veiligheid, als het ten minste Richard was, die ze daar in de loge gezien had. Ze tracht te zichzelf wijs te maken, dat het on mogelijk was; hij zou het haar toch zeker hebben laren weten, als hij naai' Amsterdam kwam - zij zou toch zeker de eerste zijn geweest, dien hij opgezocht zou hebben. Hij is het ik weet, dat hij het is, zei een stem in haar, maar een andëre stem probeer de haar van het tegenovergestelde te overtuigen. (wordt vervolgd» MAANDAG 8 MEI. HILVERSUM I 408 meter. 18.20 Sportpraatje, 18.30 Metropole-orkest, en soliste, 19 Nieuws, 20.05 Gramofoonmu- zjek, 20.35 „Johann Sebastian Bach", hoorspel, 21.30 Koor, Bach-orkest en so listen, 22 Internationaal Evangelisch com mentaar, 22.10 Kamermuziek 22.45 Avond- overdenking, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM H 298 meter. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 Voor de kin deren, 19.05 Filmprogramma, 19.30 Mu zikale causerie, 19.45 Regeringsuitzending 20 Nieuws, 20.05 Mededelingen, 20.10 Ge varieerd programma, 23 Nieuws, 23.15 Reportage. 23.25-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 meter (Vlaams). 18 Piano-recital. 18.25 Boekbespreking, 18.30 Vóór de soldaten, 19 Nieuws. 19.30 Gra mofoonmuziek, 19-50 Radiofeuilleton, 20 Bachconcert, 21 Hoorspel, 21.50 Actuali teiten, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogram ma, 23 Nieuws, 23.05-24 Kamerorkest. BRUSSEL 484 m. (Frans). 18.30 Gramo foonmuziek, 19 Omroeporkest, 19.45 Nws 20.45 Lyrische gramofoonmuziek, 21.15 Symphonie-orkest en soliste. 22 Nieuws, 22.10 Avonconcert, 22.55 Nieuws, 23 Dansmuziek, 23.55 Nieuws. DINSDAG 8 MEI. HILVERSUM I 408 meter. 7 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender, 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9 Voor de vrouw, 9.30 Waterstanden, 9.35 „Lichtbaken", 10 Voor de kinderen, 10.15 Gramofoonmuziek 10.40 Schoolradio. 11 Voor de vrouw, 11.30 Gramofoonmuziek, 11.50 Godsdienstige causerie, 12 Angelu, 12.03 Gramofoonmuziek, (12.30-12.33 Me dedelingen), 12.55 Zonnewijzer, 13 Nws, en katholiek nieuws," 13.20 Politiekapel, 14 Jonge Weerise solisten. 14.30 Gramo foonmuziek, 15 Schoolradio. 15.30 Popu lair concert, 16.30 Ziekenlof, 17 Voor de kinderen, 17.15 Voor de jeugd, 17.45 Orgelspel, 18 Amusementsorkest en so list (18.20-18.30 Sportpraatje), 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 „Dit is leven", causerie, 19 40 Gramofoonmuziek, 19.45 Voor de padvinders, 20 Nieuws, 20.05 Koor, Philharmonisch orkest en solisten, 22.50 Avondgebed en liturgische kalender 23 Nieuws, 23.15-24 a Capella-koor en solisten. HILVERSUM II 298 meter. 7 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek 7.50 Dagopening, 8 Nieuws en weerberichten, 18.15 Gramofoonmuziek 8.55 Voor de vrouw, 9 Hersengymnastiek 9.25 Gramofoonmuziek, 10 Morgenwijding 1015 Populair concert, 10.50 Voor de kinderen, 11 Pianovoordracht, 11.30 Voor de zieken, 12 Gramofoonmuziek. 12.30 Mededelingen, 12.33 Voor het platteland, 12.40 Cowboyliedjes, 13 Nieuws, 13.15 Financiëel weekoverzicht, 13.25 Metropo ls Orkst en soliste, 14 Voor de vrouw. 14.30 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor jeugd, 17.30 Gramofoonmuziek, 17.45 R«' geringsuitzending 18 Niuws, 18.15 Piano* spel, 18.30 Voor de strijdkrachten, 1® Voor de kinderen, 19.05 Fanfare-ork«tf 19.30 Toneelbeschouwing, 19.45 „P*r', vous parle", 19.50 Gramofoonmuzi**'' 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20-13 Gevarieerd programma, 21.30 Grffl}0" foonmuizek. 21.45 Buitenlands overZ*®2{ 22 Orgelspel, 22.30 Tenor en piano Nieuws, 23.15-24 Gramofoonmuziek. 23 BRUSSEL 324 meter (Vlaams). - 12 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht orkest, 13 Nieuws, 13.15 Gramo foonmuziek, 14 Schoolradio, 15.30 Pian°" recital, 16 Koorzang, 16.15 Verzoek- programma, 17.05 Nieuws 17.15 Lich muziek. 17.20 Franse les. 17.40 VerzoeK- programma, 17.05 Nieuws, 17.15 wen muziek, 17.20 Franse les, 17.40 Gramo foonmuziek. 17.55 Kroniek van de nua- denstand, 18 Zangrecital, 18.25 ciële kroniek, 18.30 Voor de soiaam, 19 Nieuws, 19.30 KamermuzieK, xw.ay Radiofeuilleton, 20 GramofoopmuzieK ZV Philharmonisch orkest, 21.45 Actualiteiten 22 Nieuws. 22.15 Lichte muziek, Stemmige muziek, 23 Nieuws. 23.05 V zoekprogramma (tot 24). BRUSSEL 484 meter (Frans). Omroeporkest, 13 Nieuws, 13.10 Gramo foonmuziek. 13.30, 13. 14 25 en 16 öra mofoonmuziek, 16.40 Vioolrecital. 1 Walsmuziek, 19 Omroeporkest en sonsie, 19.45 Nieuws. 20 Philharmonisch orKesi, 21 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, en 22.45 Klassieke gramofoonmuziek. 22.55 Nieuws, 23 Dansmuziek, 23.55

de Stem | 1950 | | pagina 2