He Ambon bedreigd met hongerblokkade Pater Lombardi sprak..... oog I staal r Arrestaties ran en moord op Nederlanders Een blik in het nieuwe spoorboekje „Ik heb in Naarden mijn meisje Termoord" Ambon H. B S -er pleegde roofoverval /Vaar het einde van het Indonesische Federalisme 8 ST leschenk Na overdracht 16 Ned. burgers vermoord COMMUNISME IN ONS LAND GEEN GEVAAR Gepast, flessenmelk 1 cent goedkoper Plaatselijk enige regen Nederlanders naar Canada Bandiet liet vingertop achter „Skaugum" bracht vele jongens thuis D® Antonio IV». Claret heilig verklaard VAN DE PAX CHRISTI-MEETING IN ROERMOND Rijkenarmen, priesters, allen hebben rechten, maar ook plichten I. enz. kapsel 'ERUG. f 6.50 (ON 286 HOUD* iCHALEN t 7.65 0.95 FRUll. ol ESMAND 1 5.95 Z.ÜSDE JAARGANG No. 1684 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C.J.V. Hoolegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr' H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 3.90 per kwartaal per post f 4.75, per week (uitsluitend bij irfet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, KoningW en Vaderland MAANDAG 8 M E I 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen r 0 6O per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner toeoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. aauviddg veiBUCM. V WW» wuu, iw Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236j-J3tmeaujroffr Zeeuw»-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 10X (Bjjbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN.- Axelsestraat 45, Telefoon 2347). yoü ER EEN NIEUWE Ronde Tafel Conferentie worden gehouden met staatshoofden van de Federale Republiek Indonesië, dan zou men kunnen volstaan met een hele kleine tafel. Stuk voor stuk worden de staten, die in Federaal verband willen leven, gelikwideerd om te worden opgeslokt door de Republiek Indonesia, kortweg aangeduid met Djokja. Op Celebes is de likwidatie in volle gang en Ambon, dat hef tig tegenspartelt, wordt met geweld voor de bijl gesleept. REEDS vóór Vrijdag waren op Ce lebes, te Makassar, door de poli tieke partijen besprekingen gevoerd om te komen tot een kabinet (van het oude is, na de massa-arrestaties niet veel meer over) dat de likwida tie van de federale staat Oost-Indo- nesië moet uitvoeren. Dit geschiedde, toen de nieuwe kabinetsformateur Putuhenae met dr. Leimena naar Am- bon was vertrokken om- te zien, wat daar te bereiken viel. Toen Putuhena terug was, werden met hem de besprekingen voortgezet. Wie is deze Putuhena? Hij was waarnemend secretaris-generaal van Prof. mr. C. Romme: TN EEN K.V.P.-bijeenkomst te Al- melo zeide prof. mr. C. P. M. Romme, dat, waar in Nederland het communis me gesignaleerd wordt, men zich er over ergeren kan, doch dat men daar bij niet enig gevoel van gevaar heeft. Het communisme betekent in Ne derland ook geen gevaar, zo zeide hij en het heeft geen reële kans tot volle ontplooiing te komen, doch als inter nationaal en centraal geleide bewe ging houdt het zeker een gevaar in. Prof. Romme merkte op, dat een der voornaamste factoren bij de be strijding van het communisme is de geestelijke benadering en daardoor een geestelijke beïnvloeding. Een an dere belangrijke factor in deze strijd noemde spreker het wegnemen van de voedingsbodem, zover gelegen in onze burgerlijke maatschappij. lyrET INGANG van Zondag j.l, is de prijs van gepasteuriseerde fles senmelk in het gehele land met één cent verlaagd. De thans verlaagde prijs zal tot begin October berekend worden. De prijs van gesteriliseerde melk ondergaat geen wijziging. EEN EEUW bestaat de Haarlemse St. Vincentiusvereniging. Antoon v. Duin kerken hield de feestrede en ir. C. v. d. Heijde. voorzitter, werd Ridder in de Orde van St. Gregorius. DE ENIGE Joegoslavische diplomaat, de gezant Jovanitsj, die nog in Hon- garijë verbleef, is voorgoed wegge- (Boeda)pest. EEN KWADE huishoudster, door een oude heer te Scheveningen ontslagen, stichtte brand toen haar ex-werkge ver in het ziekenhuis lag. Als ik de erfenis niet krijg, dan een ander óók niet dacht ze. EEN LIJK ZONDER HOOFD spoelde in Scheveningen aan. Men vermoed, dat het van een Engelse zeeman is. TWEE ZUSTERS te Rotterdam wer den in haar huis aan de Vredenoord- laan gearresteerd, waar ze als mag- netiseuses veel patiënten behandelden. „Kwakzalverij" zei de politie. ,IK KOM van de Niwin", placht een 58-jarige Hagenaar te zeggen, als hij verscheidene mensen gaven in geld of natura trachtte af te troggelen. Thans „zit' deze pseudo-Niwin-man. VRESELIJK VERMINKT werd het lijk van de Rotterdammer J. W. uit de kamraderen gehaald van een drij vende bok in de Scheepmakershaven. Hij gleed uit en liet een kabel los. Deze viel op een handle, die de ma chine in beweging zette. DOOR SABOTAGE verongelukte een trein b;i Calcutta. Er waren 71 doden cn 78 gewonden. DE lllllXSTE INWONER van Nijme gen werd op Bevrijdingsdag geboren. Hef echtpaar de Bruyn-Engels bofte; het krijgt behalve een spaarbank boekje van de gemeente nog vele ge schenken van de winkeliers. STEVIGE BENEN heeft de 61-jarige Amsterdamse gepensionneerde boek houder Harmse. Hij is met een 21-ja- rige tochtgenoot te voet naar Rome. IN TIRANA (Albanië) werden twee „agenten van Tito's fascistische kliek" ter dood veroordeeld „wegens spion- nage en sabotage." POSITIE TROEPENSCHEPEN: De „Generaal Stewart" met aan boord 36 AAT en de genie van de 3de Div. en de „General Sturgis" met 35 AAT en 511 R.I. vertrokken 4 Mei uit Priok (Java.) Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen nu en dan enige re gen of motregen. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk uit Noor delijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Maandag: Zon onder 20.15 uur. Dinsdag: Zon op 4.57 uur en zon onder 20.17 uur. Maan op 2.51 uur en maan onder 11.55 uur. het ministerie van Verkeer en Ener gie der Federale Republiek R.I.S. te Djakarta en werd door president Su- kawati als kabinetsformateur aange wezen. Thans is door een besluit van de noodregering van Zuid-Celebes, dat werd ondertekend door de Radja van Goa, geheel Celebes tot provincie der Republik Indonesia (Djokja) ver klaard. AANVAL OP AMBON. T\E ONLANGS uitgeroepen bliek der Zuid-Molukken" Repu- waar- van Ambon het centrurp vormt maakt inmiddels zware dagen door. Een woordvoerder van de Indonesi sche regering deeldè mede, dat, in dien geen „verdere vreedzame maat regelen" ondernomen werden, direct een volledige blokkade zou worden toegepast. Deze zou gevolgd worden door landingen van troepen op Am- bon, die door de lucht en over zee zouden worden aangevoerd. Hoge officiële kringen menen irn tussen, dat een honger-blokkade van Ambon onuitvoerbaar is daar de be volking, ofschoon er een tekort aan rijst bestaat, evenals tijdens de Ja panse bezetting, zou kunnen leven van sago en vis. Radio-Makassar thans gecoördi neerd met Djokja verneemt uit Ternate, waar zijn correspondent sprak met vluchtelingen van Ambon, dat de Republiek der Zuid-Molukken werd uitgeroepen in een openbare vergadering, waarop het waarnemend Hoge Commissaris onder neemt stappen ■^AAR aanleiding van de arres- tatie van enige Nederlanders te Makassar, heeft de.waarnemend Hoge Commissaris aan de Rege ring der R. I. S. opheldering ge vraagd, aldus verneemt de specia le correspondent van het A. N. P. uit zeer welingelichte brond. De waarnemend Commissaris van het Koninkrijk te Makassar heeft voorts de militaire autoritei ten aldaar gewezen op de han delwijze tegenover leden van de Nederlandse gemeenschap te Ma kassar. Vernomen wordt, dat ver schillende Nederlanders gesom meerd werden binnen een half uur het huis te verlaten zonder dat andere accomodatie werd aangewezen. Voorts werden eni ge malen stenen naar huizen van Nederlanders geworpen. Naar aanleiding van de moord op de Nederlanders is door het Commissariaat eveneens een stap bij de regering der R. I. S. onder nomen. In dit verband wordt vernomen, dat sedert de souvereiniteits- overdracht ongeveer zestien Ne derlandse burgers alhier ver moord werden, van wie elf in O. Java en vijf in West-Java. de daerah daartoe, onder met wapenen, gedwongen hoofd van bedreiging werd. Van de zijde der organisatie van Zuid-Molukkers in Nederland wordt medegedeeld, dat dr. J. P. Nikijuluw, voorzitter van genoemde organisatie, „door de regering van de Republek der Zuid-Molukken officiëel benoemd is tot haar vertegenwoordiger hier te lande". AFBROKKELING. En nu maar reizen QP 14 MEI a.s. wordt de nieuwe dienstregeling dei- Spoorwegen van kracht. Electrische treinen gaan dan rijden tussen Dordrecht en Eind hoven. Om het uur zal men dan van stations op dit traject in beide rich tingen kunnen reizen. De eerste trein vertrekt des mor gens om 5.55 uit Dordrecht, de laat ste om 22.55. De rijtijd van deze trei nen tot Eindhoven bedraagt één uur en 22 minuten. In Eindhoven vertrekt de eerste trein naar Dordrecht om 5.27 uur, de laatste om 22.27 uur. Alle treinen geven een rechtstreekse ver binding met Rotterdam en Den Haag. De trein, die om 5.27 uur uit Eind hoven vertrekt is om 6 uur in Tilburg en om 6.19 uur in Breda, Wanneer men weet, dat precies om het uur vertrokken wordt, kan men dus ook voor de latere verbindingen de tijd van aankomst op deze tussenstations vaststellen. Tussen Vllssingen en Nijmegen gaan diesel-electrische treinen rijden,. Voor de stations tussen Belgen op Zoom en Nijmegen betekent dit prac- tisch een uurverbinding met de plaatsen op de lijn naar Nijmegen. Des Maandags en Dinsdags vertrekt uit Roosendaal in die richting al een trein om 4.47, de andere werkdagen om 5.47 uur. Uit Bergen op Zoom gaat de eerste om 6.22 uur, des Zon dags om 7.24 uur. Ook Vlissingen, Middelburg en Goes profiteren mee van de nieuwe rege ling, maar van Vllssingen uit ver trekt niet ieder uur een trein, of schoon het weinig maakt. De eerste trein op werkdagen verlaat om 6.20 uur het Vlissingse station, de laatste om 20.30 uur. Uit 's Hertogenbosch gaat de eer ste trein om 5.56 uur, de laatste om 21.56 uur; in de nacht van Zondag op Maandag om 23.56 uur. De twee laatstgenoemde treinen hebben ech ter resp. Bergen op Zoom en Roosen daal als eindpunt. De treinen VlissingenNijmegen ge ven in 's Hertogenbosch een uitste kende aansluiting naar Utrecht en Amsterdam, terwijl ook reizigers ,die uit het Noorden komen, de aanslui ting in Den Bosch op Tilburg, Breda en Roosendaal moeilijk beter kunnen wensen. Nieuwe voordelen voor emigranten |- TVE CANADESE minister voor Im migratiezaken, Harris, heeft ver dere bijzonderheden bekend gemaakt omtrent het schema voor de vestiging van Nederlandse boeren in Nieuw- Schotlrnd (Nova Scotia.) De Nederlandse boerengezinnen, die mede zullen werken pan het nieuwe plan, zullen worden bijgestaan door het Departement var Landbouw van Nleuw-Schotland, de „Catholic Immi grant Aid Sociëty" en het Federale Departement voor het Burgerschap en de Immigratie. Het belangrijkste is wel, dat de Raad voor de Vestiging op het Land van Nieuw-Schotland aan de immi granten een som zal lenen, gelijk aan twee derde deel van de som, nodig voor het kopen van een boerderij en verder een bedrag gelijk aan 50 pro cent van de prijs van vee en de nodige landbouwmachines. De rest van het nodige geld zal de boer of andere belanghebbende zelf moeten opbrengen. In de aanvang zal een klein aantal gezinnen volgens het nieuwe plan te werk gaan, doch een woordvoerder van het departement zeide, dat een groot aantal gezinnen in aanmerking komt. Een der voorwaarden waaraan de immigranten moeten voldoen is, dat zij een jaar of langer op een Canadese farm gewerkt moeten hebben. TIET RAADSEL, waarom de rege ring der Federale Republiek R. I. S. zo ijverig medewerkt aan haar eigen ondergang, door het eenheids- streven van Djokja te steunen en in de komende dagen de samensmelting van alle staten en de opheffing van de plaatselijke besturen te voltooi en wordt opgelost, wanneer men ziet welke overheersende plaats Djokja in de Federale Regering inneemt. En zij, die het er niet mee eens zijn, kunnen de biezen pakken. Gezagheb bende kringen voorspellen, dat het verzet tegen de samensmeltingspoli- tiek zal leiden tot het aftreden van minstens twee leden van het federale kabinet. Genoemd worden minister Anak Agung, minister Sjafruddin Prawiranegara en minister Djuanda. Toen op die nacht n.l. de oude boer Benedictus de deur opende voor een bezoeker die aanklopte, werd hij plot seling geconfronteerd met een gemas kerde bandiet, die hem de welbeken de woorden: „Je geld of je leven" iS toebeet. Klaarblijkelijk wist de ban- 1. diet, dat er die nacht geld in huis B was n.l. de opbrengst van een de vo rige dag gehouden boedeldag. Een neef van de boer echter greep een sabel en er ontstond een gevecht, waarbij de bandiet de top van een zijner vingers verspeelde. Bij het on derzoek door de politie werd deze vin gertop als „corpus delicti" meegeno men. De politie had aan dit stuk van overtuiging voldoende om de bijpas sende man op te sporen, n.l, W. K. uit Harkema, voor wie. gezien zijn verwonding, ontkennen weinig baatte. T^EN TOP van een vinger bracht de politie op het spoor van de dader van een mislukte roofoverval, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Boelenslaat (Fr.) werd gepleegd. fTE ROTTERDAM zijn de 1800 repa- triërende militairen van het troe pentransportschip „Skaugum" ont scheept. De opvarenden werden be groet namens H. M. de Koningin, door Ritmeester W. F. K. Bischoff v. Heemskerck, namens de Regering door Minister Schokking en namens Prins Bernhard door de luit.-kol. P. H. Lach de Bere. De commanderend officier troepen, luit.-kol. H. H. M. Belgraver, deelde mede, dat het schip een goede reis had gehad. De ontscheping duurde on- geveér drie uren. In ongeveer hon derd autobussen zün de opvarenden haar hun woonplf' ien vervoerd. Met de motorveerböot „Prins Bernhard", gebouwd door de N.V. Kon. Mjj. „De Schelde" te Vlissingen, voor rekening van Provinciale Stoom- bootdienst op de Westerschelde, werd een tocht gemaakt van Vlissingen naar Antwerpen. De Benelux-gedachte werd in de stuurhut treffend tot uiting gebracht. Onder toezicht van Kapitein P. den Outer, besturen, de Gouverneur van de Stad Antwerpen, Mr. Richard Declerk en de Com missaris der Koningin ln de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Ca- sembroot, (rechts) het prachtige schip. „MIJLPAAL 1950" GEOPEND. De openlucht-expositie „Mijlpaal 1950" in de parken van Sonsbeek en Zfjpendaal te Arnhem, welke beoogt in het bijzonder het Nederlandse volk een blik te geven op hetgeen in de vijf na'oorlogs jaren op het gebied der wederopbouw tot stand werd gebracht, is door minister-president Dr. W. Drees geopend. „Volkomen juist!" beaamt de minister van Financiën, Prof. Mr. P. Lieftinck; daar mede doelend op de mededeling dat bij de schatkist niets aan de strijk stok blijft hangen. Verpleegster door gerepatriëerde militair neergestoken. Dader wilde zelfmoord plegen ■pEN 2S-JARIGE HAARLEMSE JONGEMAN heeft een 20-jarige verpleeg- ster van het Diaconessenhnis te Naarden, met wie hij enige tijd om gang had waarvan geen der ouders iets afwist, op een eenzame plaats aan een wandelweg rond de oude vesting, in dit Gooise stadje met een dolkmes om het leven gebracht. rjE DADER, H. B., die kortgeleden uit Indonesië repatriëerde, heeft, zijn daad in dronkenschap openbaar gemaakt en getracht zich in zijn ouderlijke woning te Haarlem van 't leven te benemen door zijn polsslag ader door te snijden. Voor hij Zon dagmorgen vroeg in ernstige toestand naar een Haarlem ziekenhuis werd overgebracht, heeft hij in een kort verhoor door de politie zijn daad be kend en de plaats aangegeven, waar enkele uren later het lichaam van het meisje door de politie is gevonden. Op een eenzaam plekje, verborgen in het riet in de omgeving van het fort „Ronduit" werd het met bloed bedekte lichaam van de 20-jarige M. K. uit Joure (Fr.) aangetroffen. De verpleegster bleek door messteken le vensgevaarlijk te zijn verwond en daarna te zijn doodgebloed. Het stoffelijk overschot is naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar men de zuster nog niet had vermist. Za terdagavond was zij vrij van dienst en. is gaan wandelen. „DRONKEMANSPRAAT". TYE JONGEMAN, wiens toestand Zondagmiddag redelijk was, kon nog niet verder worden verhoord. De politie neëint aan, dat hij onenigheid met h'et meisje heeft gekregen en daarna zijn daad heeft gepleegd. B. heeft het hevig bloedende meisje nog een aantal meters weggesleept en vervolgens in het riet geworpen. Hier na is-- hij, het was intussen reeds laat geworden, naar Haarlem teruggegaan, waar hij in een café «en en ander heeft gedronken. Daar, en later ook tegen één taxi-chauffeur, die hem naar zijn ouderlijke woning reed, ver telde hij, in Naarden een meisje te 'hebben vermoord. De bezoekers en de chauffeur hiel den dit eerst voor dronkemanspraat, doch toen hij aanhield hebben zij de politie er van in kennis gesteld. Deze gihg terstond naar de woning van de jongeman, waar de moeder opendeed. Toen men haar zoon te spreken vroeg ging zij naar boven en vond hem he vig bloedend in zijn bed liggen. Hij had zijn polsslagader doorgesneden. Na het korte verhoor Werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. De jongeman en het meisje moeten elkaar vermoedelijk voor B. als mi litair naar Indonesië vertrok, zeer goed hebben gekend. Na zijn terug komst scheen het meisje de relatie te hebben willen verbreken. Naar aanleiding hiervan is de jongeman vermoedelijk tot zijn vreselijke daad gekomen. Zijn toestand is thans re delijk. 60.000 pelgrims woonden plechtigheid bij yESTIGDUIZEND PELGRIMS, af komstig uit Europa, N. Amerika en vooral Z.-Amerika, hebben giste ren de heiligverklaring bijgewoond van Antonio Maria Claret, de in Oc tober 1870 overleden stichter van de missieorde der „Zonen van het Onbe vlekte Hart van Maria." De nieuwe heilige is geboren in Barcelona en ter ere van deze grootse plechtigheid waren in de St. Pieter 8000 Spanjaarden aanwezig, terwijl op een bijzondere tribune de Spaanse ex-koningin Victoria zat in gezel schap van haar dochter, prinses Bea trix. voorts mevrouw Franco en haar dochter Carmensita. ifie vergezeld was van haar echtgenoot. Onder de aan wezigen waren twee personen, die op voorspraak van de H. Antonio op wonderbaarlijke wijze waren genezen. Op de diplomatentribune bevond zich de Nederlandse gezant met zijn echtgenote. Na de formule van de heiligverkla ring werd de feestdag van de H. An tonio vastgesteld op 24 October. Z.H. de Paus stelde de H. Antonio Claret ten voorbeeld aan alle werk lieden, seminarie-studenten en pries ters. UIT HET PAARS del: monsignori maakte zich een slanke figuur los. Aller ogen waren gericht op deze figuur, die zo bescheiden, haast weggescholen had gezeten bij de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders op het podium, dat het Roermondse gemeentebestuur had geslagen op de Markt, voor het stadhuis, om er de slotplechtigheden te vieren van de Pax-Christi-bedevaart. Een ontroerende stilte viel onder de duizen den, die zelfs tot op de daken zich een plaats hadden gevonden. Dat was nu pater Riccardo Lombardi, van het Gezelschap van Jesus, de pries ter die werelddelen in geestdrift brengt. Een smal en bleek gezicht, fij ne, tengere vingers. Een zwarte doek om de hals, omdat voor de Italiaan de Hollandse lente nog winterse koude herbergt. TJISSCHOPPEN hebben Zondagmid- dag naar deze priester geluisterd. Vader Bisschop en zijn Coadjutor, de Pauselijke Internuntius, de Vicaris- Generaal van het bisdom Aken, een schare priesters der stad, duizenden mensen, gekomen zelfs uit Zwitser land, Frankrijk, Duitsland en België. LIEFDE VERLOREN. TVE WERELDOORLOG", zei pater Lombardi, heeft ontzettende wonden geslagen. Maar er is al weer zoveel hersteld. Maar één zaak is aan de oorlog ten offer gevallen, die niet is herbouwd, die men nog tevergeefs zoekt: de liefde. En dat komt, omdat de Liefde niet meer wordt bemind. God heeft men uitgebannen en met God de liefde, want wat is menselijke liefde zonder God? Haat en nijd, klassenstrijd en twee dracht verscheuren de mensen. De oorlog is een geweldige schipbreuk geworden en ieder poogt zichzelf te redden, eigen zaak, eigen belangen. Men weet zich niet meer de hoeder van zijn broeder. Volksmenners zijn opgestaan en beloven het volk gouden bergen. Pater Lombardi heeft ze in Italië aan het werk gezien. Maar hij heeft ook gezien, hoe zij de haat en twee dracht vergrootten. Mocht dat zo doorgaan? Heeft dan het christendom geen taak meer? Heeft Christus de wereld niets meer te zeggen? Natuurlijk, de redding der mensen ligt slechts bij Hem, die is het begin, het midden en het einde van alle din gen. Maar hoe daar de wereld van te overtuigen? En van Christus vernam Pater Lom bardi: Ziet, hoe de vijanden van het christendom werken. Zij zetten het volk tot haat op, omdat zij slechts de rechten van het volk prediken en wijzen op het onrecht, dat het volk wordt aangedaan. Daar zit hun kracht. Daarom krijgen zij zoveel volgelin gen. Pater Lombardi leerde van de kin deren der duisternis. Hij kwam tot de conclusie, dat het volk alleen gered kon worden door het brengen van de Blijde Boodschap en wel zo, dat het volk, in al zijn lagen, op zijn plichten werd gewezen en alleen oog zou krij gen voor het onrecht, dat het zelf pleegde. Want zo is Christus voorge gaan. RECHTEN EN PLICHTEN. En vooral moet gij Uw situatie af meten, niet naar die van hen die het beter hebben, maar naar die van hen, die het slechter hebben. En dan denk ik aan zoveel kleine ambtenaren en pensioentrekkers, die maatschappelijk niet geboren zijn, maar vaak droeve ellende kennen. OOK DE PRIESTERS. F\E RIJKEN en welgestelden houden ook maar vast aan hun rechten, maar zij mogen nooit uit het oog verliezen, dat Christus fat hen harde dingen heeft gezegd. Eerder zal een kameel door het oog van een naald gaan dan dat een rijke komt in het rijk der hemelen. Wie aan zijn bezit hangt om het bezit, pleegt onrecht, wanneer hij armen in nood en ellen de laat. „Gij wilt terecht geen commu nisme", aldus pater Lombardi. „Maar erkent dan óók dat gij voor alles plichten hebt, want wat ge wel doet aan uw ondergeschikten, aan uw arbeiders en aan welke mensen ook, doet ge wel aan Christus". Een sociale omwenteling in christe lijke zin is noodzakelijk, om ons te bewaren voor de hel van het commu nisme. Draagt uw aandeel bij, welge stelden, werkgevers, rijken, door de rechtvaardigheid te betrachten, steeds en onder alle omstandigheden. Ziet in Uw arbeiders de levende Christus en het zal U niet zwaar vallen hen te beminnen en uw liefde zal bergen verzetten"! „En gij arbeiders, juicht niet, omdat ik de rijken en de werkgevers kapit tel. Want ook gij staat teveel op uw rechten. Vergeet toch niet, dat het be zit van geld op zich niet zondig is. maar wel al zijn heil in 't geld stellen. En hoe staat het daarmee onder U? Ook gij moet voor alles op uw plich ten letten en Christus zoeken en vin den in wie boven u staan. A LLEN STAAN schuldig aan het leed. dat over de wereld kwam. Ook de priesters. Want zou het zover met de wereld zijn gekomen, zouden zovelen zijn afgevallen, zoveel ande ren van de Kerk zijn vervreemd, als wij priesters minder middelmatig wa ren geweest? We waren niet heilig genoeg, al hebben wij God zij dank, nog altijd vele heilige priesters. Maar dit staat vast: Wij maken de terugkeer tot Christus en de Kerk makkelijker in die mate, dat wij heiliger leven". Liefde tussen de mensen moet er komen in een rijk dadenleven. Chris telijke liefde en we zullen de wereld voor Christus winnen. Er is geen an dere uitweg dan deze weg. Hier ligt de oplossing van alle ellende", besloot Pater Lombardi. VADER-BISSCHOP SPREEKT. QNTROERD stond Mgr. Lemmens op om pater Lombardi dank te zeg gen. „Waarlijk", zei hij, „groot is aller schuld. Wij zullen weer op de knieën moeten, blij en klein zijn als kinde ren Gods. Het Pinkstervuur moet in ons gaan leven en we zullen moeten komen tot stralende liefde-daden". Toen las de voorzitter van het Nij- meegste Pax Christi-comité, de heer Baars, de ingekomen schrijvens voor. Kardinaal Frings had graag gekomen, maar moest in Keulen blijven wegens een groot diocesaan feest. De aarts bisschop van Parijs zond zijn zegen. De Bisschop van Münster had ook graag gekomen, maar was op bede vaart naar Rome, en dat zelfde lieten ook de bisschoppen van Aken. Luik en Lourdes weten. (Vervolg op pagina 2) GROTE STRIJD in Indonesië tussen de voorstanders van de eenheidsstaat met Djokja tot mid delpunt en de federalisten is al voor een groot deel beslecht. Anak Agoeng, een der bekwaamste fi guren in het kamp der federalisten heeft nu zelfs het hoofd in de schoot gelegd. Hij trekt zich terug in een studeerkamer. Maar op één punt is het federa listisch verzet nog keihard, op Am- bon. Daar hebben de voormalige K.N.I.L.-troepen het heft stevig in handen. We ontvingen van de heer Tuan- kotta, een geboren Ambonees, nog slechts kort in ons land woonach tig, een uitvoerig schrijven over de politieke toestanden en gesteldhe den op dit merkwaardige eiland. Hij wijst erop, dat de Zuid-Moluk- kenraad de afscheidingsproclama tie heeft uitgevaardigd, welke raad een door het Ambonese volk geko zen lichaam is. Alleen twee kleine re partijen staan in oppositie tegen de afscheiding. Ik begrijp best aldus gaat de heer Tuankotta verder dat Ne derland zich moeilijk in deze inter- Indonesische kwestie kan mengen zonder haar Uniepartner voor het hoofd te stoten. Trouwens, Neder land heeft zich sinds de Hongi-toch- ten en de roemrijke dagen van van Heutz en na alles wat Ambon voor Nederland gedaan heeft in de twee de wereldoorlog en daarna, weinig gelegen laten liggen aan die dwaze trouwe Ambonnezen, die alleen maar goede vechtjassen zijn, maar geen geld in het laadje brengen, zoals het rijke Java. Slechts van Hare Majesteit (Prin ses) Wilhelmina kregen de Ambon nezen na de bevrijding een persoon lijke dankbetuiging voor alles wat zij voor de Nederlandse Zaak heb ben gedaan. Voorts Staat er voor het fort Victoria een stenen ge denkzuil met het opschrift: „Door de eeuwen trouw" Toen ik er te gen aankeek was het net of ik iemand hardop hoorde lachen. Zelfs de restauratie van de kerk van Am- bon, het bolwerk van de geestelijke erfenis van de eerste Nederlanders in Indië, waardoor wij met de Ne derlanders verbonden werden in één Geloof en anders dachten dan onze gndere Indonesische broeders, laat nog zeer te wensen over. De Japanner, de andere Indone siër en sommige Nederlanders kwa lificeren onze trouw aan het Ne derlandse Vorstenhuis als dwaas. Ik herinner mij een verhoor door een Japanse beul, die mij vroeg waarom ik trouw bleef aan de Ne derlandse zaak, waarop ik ant woordde „Ik kan niet anders, deze trouw en verknochtheid is mij met de paplepel ingegeven. Onder alle omstandigheden zal ik niet van kleur veranderen. Dat zult u ook niet goed vinden, als Japan Ambon 350 jaar lang aan zich gebonden heeft". De Jap zei hierop: „Je lijkt wel een hond", waarop mijn bescheid: „Inderdaad koesteren wij een soort van hondentrouw jegens het Ne derlandse Gezag, een soort trouw zoals u als Japanner koestert te genover uw Goddelijke Tenno Hei- ka". Voor mijn brutaal pleidooi kreeg ik een extra portie lekker eten en werd die dag niet meer ge marteld. Tot slot wil ik de aandacht ves tigen op de Mohammedaanse be volking van Ambon. Deze is over wegend pro-Djokja gestemd. Nu zullen zij wel zo wijs doen om alle portretten van Soekarno en rood witte vlaggetjes weg te moffelen, want deze artikelen werken op de groene baretten als rode lappen op een stier. Ik zou onvolledig zijn, als ik hierbij vergeet te vertellen, dat de Islamietische Radja van Toele- hoe (een negorij op Ambon) en zijn „bala-bala" (onderdanen) niets van het Djokja-regiem moeten hefcben. ]y[ET DIT AL ziet het er niet naar uit, dat dit verzet zo gemakke lijk geliquideerd kan worden als in Pasoendan en op Celebes. Wel licht zijn de „opstandelingen" al leen maar door een hongerblokkade tot overgave te dwingen. Doch een overwinning van de idee, welke achter hun actie steekt, zou dit zeker niet betekenen. r)E 18-JARIGE H.B.S.-er E. W. K. heeft Zaterdagochtend een roof overval gepleegd op de sigarenwin kel van de heer A. M. Valentin. Ko- nigin Emmakade 157a te Den Haag. De heer Valentin, een goede veer tiger. hoorde de bel van de winkel deur overgaan. Hij kwam uit zijn huiskamer en zag in zijn winkel een jongeman bij de kassa achter de toon bank staan. „Hé, wat moet dat?" riep de siga renwinkelier. „Ik moet vloeitjes hebben", zei de jongeman. „Dan moet je vóór de toonbank wezen", antwoordde de heer Valentin. Op dat moment trok K. een dolkmes. Hij sprong op de hevig ontstelde win kelier toe. Deze bukte zich, waardoor de dolk zijn hoofd slechts schramde. In een daarop volgende worsteling werd de heer Valentin tegen de glas- in-lood-deur, de verbinding met de huiskamer, gedrongen. Het verweer Van de heer Valentin alarmeerde on dertussen diens vrouw. Toen zij te hulp schoot sloeg de overvaller op de vlucht. De heer Valentin ging hem achterna. Zijn geroep vestigde de aan dacht van voorbijgangers op de vluch teling. Tijdens een algemene achter volging werd hij tenslotte in de 2de Schuytstraat gegrepen. T)e man, die K. vastgreep, dwong hem plaats te nemen in een juist passerende taxi, waarna hij K. aan de politie overle verde.

de Stem | 1950 | | pagina 1