Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook Waterige „feesten" op de nationale bevrijdingsdag Dr, P. van Ginneken Ridder in het Legioen van Eer Geersbroek herleefde zijn sprookje „Laten wij het ideaal, waarvoor zij gestorven zijn, in ons leven waar maken 10 Mei 1940-10 Mei 1950Koningin herdenkt bevrijding Fokkers hebben zich van goede, jonge stieren voorzien Geallieerde opperbevelhebbers spraken tot het Nederlandse volk BRUTALE INBRAAK te Roosendaal Oud-burgemeester van Den Haag smokkelde Prins Bernhard opent tentoonstelling in Philadelphia 4-jarig meisje vergif tigd door kolendamp Overeenstemming over „eenheidsstaat" Zondag ontscheping Skaugum Hoge Franse onderscheiding voor wetenschappelijk werk Niet in de doofpot Priester op Java vermoord en beroofd Na 7 mnd. voorarrest thans vrijgesproken Veel belangstelling voor zwartbontkeuring te Breda Wilco's Eduard werd kampioen ER LEEFDEN EENS EEN K0NING1NEN EEN „Och, Majesteit, als ge er een stuk of zeuven op hebt, slaapt ge vannacht goed" Plaatselijk regen Ook de hofdame had toegang op ZESDE JAARGANG No. 1683 Uitgavo: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijn» elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16, Tdi.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westendc. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij nlet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 6 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers omredenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. H.M. DE KONINGIN heeft gisterenavond over beide radio-zenders een rede uitge sproken, ter herdenking van de bevrijding. Wij laten deze rede hieronder volgen: fPIEN MEI 1940 en 5 Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei, en van Pinksterfeest tot Pinksterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorgevallen, gedenken we liever met onze gedachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter her denking van de oorlog en van de genen, die er hun hoogste offer in brachten, is steeds het hoofdmotief: j laten w ij het ideaal, waarvoor z ij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vredestijd die eendracht en die ener gie zullen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. ■^A 5 JAREN vrede gaan velen zelfs zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verwor ven, in de veelbewogen en teleurstel lende nasleep teloor is gegaan. Maar een geestelijk goed gaat niet verlo ren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om U 99 heen in uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Bewust en onbe wust wil men anders, voelt zich daar toe onweerstaanbaar gedreven. Waarom zouden we in herhalin gen treden, door oude voorbije tij den te plaatsen voor de tegenwoor dige. Daar iedere tijd nieuwe moge lijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zijn tot 'n verderf in- plaats van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaardt. Omdat het eindresultaat van dit aan vaarden of verwerpen voor ieder mens een zaak is tussen hemzelf en God. TN WEST-EUROPA heeft Nederland het zwaarst geleden, en ook het meest opvallend herstel beleefd. Bui tenlanders zien dit duidelijk, en ver klaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkijken. Nederland heeft ver plichtingen in de broederschap der volkeren. Het hoort een voorbeeld te zijn van ontplooiing in het nieuwe seizoen van de 2e helft der 20e eeuw. Er moet worden losgelaten wat voor bij is, als offer, en laat ons aan vaarden, dat herstel van mensen waarden alleen kan geschieden van uit een volkomen rustig, uitgebalan ceerd verlangen naar vreden en voor al naar welvaart. UUELNU, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zelf- hervinden in de traditie van vernieu wing, door zichzelf te geven voor volk en vaderland, in de enige mo gelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is en te vergeven. De t w ij f e 1 is een slechte ka meraad en de h o o p eigenlijk niet minder, omdat beide concrete aan vaarding verwerpen en dus nim mer een gezonde beschouwing ont staan kan. Niets kan ons beletten alles te verwachten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons brengt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waar mee God weeft en het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vervliegen van onze verlangens. Doch niet één draad zal onbruikbaar blij ken, omdat God deze zal weven in het gewaad van Zijn schepping. MGR. DR. J. HANSSEN, coadjutor van de Bisschop van Roermond, die namens het Nederlandse Episcopaat met de Canadese Bisschoppen bespre kingen zal voeren over de geestelijke verzorging van de katholieken, ver trekt op 9 Mei naar New-York. VOLGENS diplomatieke bronnen is en kennelijk een reorganisatie van de Poolse regering op handen door een vervanging van vroegere socialisten en leden van andere partijen door meer Moskou gezinden. TOT PROF. in de bouwkunst en ar chitectuur aan de Jan van Eyck-aca- demie te Maastricht is benoemd ir. F. Peutz te Heerlen, tot prof. in de glasschilderkunst en aanverwante vakken J. ten Horn te Utrecht, tot prof. in de graveerteehniek en grafi sche kunsten H. Levigne te Maas tricht. IN SOERABAJA heeft de politie een 10-jarige Indonesische jongen gearres teerd, die een landgenoot met revol verschoten heeft vermoord. MINISTER VAN JUSTITIE, mr. Wij- ers, zou deze week afscheid genomen hebben op zijn departement, Hij was daartoe echter verhinderd door ziek te. Intussen treedt mr. van Maarse- veen op als minister van Justitie ad interim. NICKOLAY, voorzitter van de Saar- landse communistische partij, en vijf andere communistische functionaris sen zijn te Saarbrücken gearresteerd. Tot nader aankondiging zullen alle bijeenkomsten der communistische ar- t'j in het Saargebied verboden zijn, wegens de „stelselmatige acties". 139 TWEE BELGISCHE militaire een persoons lesvliegtuigen zijn door ben- zmegebrek gedwongen een noodlan ding te maken op het eiland Schou wen, 3 km. ten Noordoosten van de kustwacht West-Schouwen. De beide piloten bleven ongedeerd. DE MARSHALL-HULP voor 1950- 1951 wordt met 250 millioen vermin derd. Dat besluit is de eerste neder laag, die de Amerikaanse regering met betrekking tot de wet op de hulp verlening aan het buitenland in de Senaat heeft geleden. TRYGVE LIE, de secretaris-generaal der Ver. Naties, is in ons land aan gekomen op doortocht naar Moskou. ..Ik wil zelf gaan horen, wat men in Rusland te vertellen heeft", zei hij. IN HET BIJZIJN van vele genodig den is door minister-president Drees de tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem geopend. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Cameronia passeerde 4-5 Algiers, Jo- han van Oldenbarnevelt 5-5 van Suez, Tabinta 5-5 van Suez, Groote Beer 4-5 in Suezkanaal, Tabinta 4-5 ver wacht in Suez, Zuiderkruis 4-5 in Bizerta. /TPVALLEND contrast. Zo mooi als het was op de dag der dodenher denking, zo wanhopig druilerig was het weer op de dag waarop de Nationale bevrijding werd herdacht. Talrijk zijn dan ook de festiviteit ten geweest, die moesten worden af gelast. Van lampion-optochten, vuur werk e.d. is niets gekomen. Hier en daar ging er nog wat door. Zo heeft Haarlem in de regen staan te kijken naar 60 knapen, die de me nigte veel plezier bezorgden met hun „zeepkisten-race". In Wageningen is een bevrijdingsfakkel aangekomen, die ontstoken is voor hotel „De We reld", waar op 5 Mei 1945 de Duitsers capituleerden. En Rotterdam organi seerde een groots sportfeest, dat be sloten werd met een wedstrijd tussen een Zwaluwen elftal en een Rotter dams elftal. De Zwaluwen wonnen met 7-1. HULDE VOOR DE MOED. QENERAAL FOULKES, de stafchef van het Canadese leger, veldmaar schalk Montgomery, de opperbevel hebber der strijdkrachten van de Westerse Unie, en generaal Bradley, de chef van de Amerikaanse generale staven, hebben via de radio tot het Nederlandse volk gesproken over de behaalde overwinning op de nazi's en de noodzaak van samenwerking in het Atlantische Pact om de verkregen vrede te bewaren. De drie generaals brachten het Ne derlandse volk hulde voor de moed en vastberadenheid, die het tijdens de Duitse bezetting heeft getoond en in het bijzonder dankte generaal Brad ley de Nederlanders voor de adoptie der Amerikaanse soldatengraven en voor hun brieven, die de vaders en moeders van deze gesneuvelde Ameri kanen zoveel troost gebracht hebben. Sprekende over de oorlogsdreiging, die hangt over deze dag van vredes- herdenking, verklaarde veldmaar schalk „Montgomery: „Wij moeten ons nooit meer laten terugzinken in de staat van apathie en onvoorbereid heid, die de landen van het Westen tot een onweerstaanbaar lokaas voor de Duitse agressie maakten". ^Brandkast met f 10.000 gestolen TN DE NACHT van Donderdag op Vrijdag is bij de fa. v. Loon-Roosen- boom aan de Bred, weg te R'daal een brutale inbraak gepleegd. Onbeken den hebben zich op het erf van het woonhuis toegang tot de woning ver schaft door het uitsnijden van een ruit. Eenmaal binnen, slaagden zij er in de brandkast het huis uit te sle pen. De kast werd later in het veld in de Leemstraat ontdaan van haar inhoud door de politie terugge vonden. De buit van de inbrekers be droeg f 10.000. Enige andere papieren bleken zij er in achtergelaten te heb ben. De inbraak heeft in de buurt van de gedupeerden heel wat beroering gewekt, want al kwamen van tijd tot tijd kleine inbraakjes voor, het is lang geleden, dat er een van deze al lure plaats vond. De politie was dan ook onmiddellijk na ontvangst van de eerste mededelingen ter plaatse om een onderzoek in te stellen, waar bij gebruik gemaakt werd van een rijkspolitiehond, terwijl de opspo ringsdienst uit den Haag een deskun dige gezonden had. Tot 3 mnd. en 10.000 gld. boete veroordeeld TIET GERECHTSHOF te 's-Graven- hage heeft mr. W. Visser, oud-bur gemeester van Den Haag, in hoger beroep tegen een vonnis van de Haag se Rechtbank, wegens overtreding van het deviezenbesluit, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van tienduizend gulden. Drs. W. Bos, eertijds secretaris van mr. V. werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (vijl maanden) en duizend gulden boete. De oud-burgemeester en diens secre taris hebben op diverse manieren het deviezenbesluit overtreden, onder meer door het beschikken over Zwit serse francs, die tot het vermogen van een oud-politieke delinquent be hoorden en smokkelarij van een be drag aan dollars en guldens naar Ne derland uit dit vermogen. Het betrof een bedrag van ongeveer 50.000 frs. /YP DE DAG dat Nederland zijn eer' ste bevrijdingslustrum herdacht, heeft Prins Bernhard in Philadelphia een grote Nederlandse tentoonstel ling geopend. De Prins stond in een uitvoerige rede stil bij de Duitse in val en de bevrijding. Hij heeft erop gewezen, dat de tentoonstelling een practisch resultaat is van het streven naar Nederlands herstel. „Bent U te vredene zeg het anderen bent U niet tevreden, zeg het ons". Dat was de slagzin, die de Prins zijn talrijke toehoorders voorhield. Na de Prins heeft prof. G. Brou wers, secretaris-generaal van Econo mische Zaken, gesproken. TN BARNEVELD is in de nacht een vierjarig meisje overleden door kolendampvergiftiging. Het kind lag des morgens naast haar bedje. Ook de moeder was vergiftigd door kolen damp. Na 1.5 uur bewusteloos te zijn geweest, kwam zij echter weer bij en zag het kindje naast het bedje lig gen. Op het voormalige Waterlooplein te Djakarta had de plechtige over dracht plaats van twee K.N.I.L.-compagnleën aan de Apris. De over dracht geschiedde door de rayon-commandant, kolonel B. P. de Vries aan de basis-commandant overste Taswin. JUA TWEE DAGEN besprekingen is overeenstemming bereikt over de vorming van de „eenheidsstaat" in Indonesië. De besprekingen hierom trent zijn gevoerd tussen de Indone sische minister-president, Hatta, na mens de regering der R.I.S., en de president van Oost-Indonesië, Suka- wati, het staatshoofd van Oost-Suma- tra .dr. Mansur. en vertegenwoordi gers van deze deelstaten. Binnenkort zal de R.I.S. met de Republik Indone sia onderhandelen over de wijze, waarop de eenheidsstaat zo spoedig mogelijk tot stand kan worden ge bracht. TJET TROEPENSCHIP Skaugum ar- riveert heden laat in de middag in de Rotterdamse haven. De ontsche ping van de opvarenden begint Zon dagmorgen 7 Mei, des voormiddags 8.00 uur. 1YR. P. J. H. /AN GINNEKEN te Bergen op Zoom is door de Franse Regering benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer. Deze hoge Franse onderscheiding is hem verleend voor zijn verdienstelijk wetenschappelijk werk, in het bij zonder als voorzitter van het Institut International de Recherches Betteravières, welke functie hij reeds verschillende jaren bekleedt. Met deze onderscheiding zijn de verdiensten er kend van een figuur, die niet alleen in eigen land, maar ook vèr buiten de landsgrenzen grote be kendheid heeft verworven. HU was o.m. directeur van de voormalige suikerfabriek „Zeeland", te Bergen op Zoom en directeur van het Instituut voor rationele suikerproductie, dat in Bergen op Zoom gevestigd is. Laatstgenoemde functie legde hij in de maand Juni 1947 neer, om zijn werk kracht voornamelijk in dienst te kun nen stellen van de vakgroep Suiker industrie. Ongeveer 17 jaar lang heeft Dr. van Ginneken het directoraat van het Instituut waargenomen. Bij zijn afscheid zag hij zich bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Hij is thans nog nauw aan het Instituut verbonden in zijn hoedanig heid van lid van het bestuur. Queuille en Ramadier kunnen gerust zijn TYE FRANSE Nationale Vergadering heeft na een verrassend debat, waarvoor de voorzitter, Edouard Her- riot, uit zijn bed moest worden ge haald, de twee vroegere ministers, Henri Queuille (oud-premier) en Paul Ramadier (oud-minister van De fensie) de hand boven het hoofd ge houden, wat betreft de tegen hen uit gebrachte beschuldiging, dat zij de „zaak der generaals" in de doofpot zouden hebben gestopt. Een Gaullistische motie van wan trouwen werd met 340 tegen 50 stem men verworpen. Twee communisti sche moties, waarin werd verzocht de zaken Queuille en Ramadier aan het Hoge Hof van Justitie voor te leg gen, werden niet in stemming ge bracht. /YP JAVA is de Franciscaanse pries- ter Mulder enkele uren na een roofoverval overleden. Hij werd aan gevallen toen hij zich op de fiets van Tandjong Priok naar Palmbeach be gaf. Nederlandse soldaten merkten hem op, toen hij versuft langs de weg liep. Zij ontdekten, dat zijn gezicht en achterhoofd met meswonden over dekt was. De geestelijke werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn geko men is overleden. Hij werd beroofd van zijn armbandhorloge en vulpen houder. JUA 7 MAANDEN in voorarrest te hebben gezeten is 'n 28-j. Amster damse kantoorbediende in vrijheid gesteld. Hij was gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan 'n overval, op een spaarbank te Am sterdam waarbij de daders )2 broers) 8000 gld. in handen viel. Oorspronke lijk was tegen de kantoorbediende 2 jaar gevangenisstraf geëist. Maar de getuigenverklaringen bleven zo tegen strijdig, dat" deze eis nu veranderd is in vrijspraak. TI/IE DEZER DAGEN een tocht maakt door het Westelijk deel on zer provincie, zal daar in de groene malse weiden waar ook reeds op 4 Mei gras gemaaid werd voor de grasdrogerij de kudden zwartbonte koeien zien grazen: mooie, ruim ge bouwde, robuuste en harmonisch ge bouwde dieren met goede ruime uiers; een lust voor het oog deze stoffering van het landschap. Van het manne lijk deel dezer zwartbonten waren de beste exemplaren Donderdag bij een op de centrale premiekeuring van zwartbonte stieren te Breda op het Veemarktterrein. De zwartbontfokke- rij wordt vrijwel uitsluitend beoefend in het Westelijk deel der provincie, in tegenstelling met het Oosten, waar de roodbontfokkerij sterk overheerst. Het was op deze zwartbontkeuring een prettige drukte: goc~e belangstel ling, meer dan we wel eens gezien hebben en vooral een levendig mee leven met het verloop der keuring. Blijkbaar heerst er veel ambitie on der de zwartbontfokkers in West-Bra bant. Dewelke weder oorzaak is, dat het doorsneegehalte van de stieren stapel behoorlijk aan het verbeteren is. In grote trekken immers waren kwaliteit en uniformiteit bjj de jon gere stieren beter dan bij de oude ren. Doorgaans is het omgekeerde het geval, omdat dan in de gelede- reVi der ouderen meer selectie is toegepast. Maar hier pleit het voor de fokkers, dat ze zich het laatste jaar hebben voorzien van meerdere goede jonge stieren. Vroeger was het een streven naar het hebben van zeer robuuste en ruim gebouwde, tevens goed gelijnde en evenredige dieren, thans wordt wel zo veel gelet op wat meer „klasse", wat meer kwaliteit, iets malser die ren die ja zo goed het gezochte „melk- type" vertegenwoordigen. Meerdere va ndeze dieren, ongeveer één vijfde deel, was dan ook geplaatst in de 2e klasse om melk- en vetproductie, af stamming, terwijl daarnaast verschei dene om één dezer onderdelen eer ste klasse hadden. Een drietal stieren had daarnaast ook nog eerste klasse om exterieur- afstamming (welke 3 afstammingson- derdelen tesamen 24 punten opleve ren) maar geen enkele kon daarbij bogen op 1 A voor het eigen exte rieur, zodat dus ook geen enkele het maximum van 48 punten behaalde. Het hoogste kwam de lVa-jarige Willy's Lindbergh (d. Dina Lindbergh Adema pref. d. Old. Adema I pref. Ie kl.) een Noord-Hollandse van de K. I. Ver. Wagenberg, met 45 pun ten, waarop twee volgden met 43 punten, waarbij de kampioen de 2- jarige Sudhokster Wilco's Eduard R. P. (d. Rutje's Eduard 2), een Friese van de K. I. ver. Alphen, en de ruim EN TOEN LEEFDEN ER EENS EEN KONINGIN en 'n Prinses op Geersbroek.... Zo begint een echt sprookje. Want een Weersverwachting, Zaterdagavond: geldig tot paar maanden heeft Nieuw-Ginneken, om het juist te zeggen, de buurtschap Geersbroek, in 1945 een betekenisvolle tijd door gemaakt. Dat was toen Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana haar tijdelijk verblijf op het landgoed „Anneville" hadden. Het Noorden was toen immers nog niet bevrijd. In Geersbroek praat men nog veel over die tijd. Maar toch wel het meest over de feestdag, die Koningin en Prinses temid den der dorpelingen hebben doorgebracht. Het was als een echt sprookje. Wij hebben destijds in onze courant (beter gezegd: cou rantje) aan dit sprookje ruime aandacht geschonken. De radio vroeg ons verhaaltje op en dat was de oorzaak, dat gisteren radio reporters naar Geersbroek togen om links en rechts wat oude herinneringen los te peuteren. En zo herleefde het oude sprookje van Geersbroek en heel Nederland kon het sprookje meebeleven.... Over het at gemeen veel bewol king met op de meeste plaatsen nu en dan regen of motregen. Zwakke tot matige wind. hoofd zakelijk tussen Zuid en Oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Heden: Zon onder 20,12 uur. Zondag: Zon op 5 uur en onder 20,14 uur. Maan op 2,04 uur en onder 9,08 uur. Maandag: Zon op 4,58 uur. Maan op 2,32 uur en maan onder 10,32 uur. WETHOUDER J. THYSSEN, tuinier A. Struys en de landbouwer Maas en zijn zoon Theo zijn zowat de „prinsen" van het sprookje. Wethouder Thyssen heeft vroeger ongeveer als „fouragemeester" ge speeld. Een Koningin en een Prinses kunnen we toch maar niet zonder groenten en zo laten zitten, heeft hij gedacht. En dat denken heeft een hele organisatie in het leven geroe pen, waarvan vele Geersbroekers een schakelt je zijn geweest. De eerste schakel was tuinman Struys. Wis en waarachtig kom ik aan groenten heeft hij destijds gezegd. „Voor de Konin gin zijn er altijd groenten volop. De Duitsers hadden ook groenten ge noeg, maar die stalen alles van het veld En toen een hofdame van de Ko ningin hem nog vroeg of hij soms aan groenten wist te komen, zei hij weer eens: „Wel zeker, ik ga direct naar de veiling". En zo kwamen er groen ten voor de Koningin en de Prinses. Voor het leveren van eieren is het eerst de hulp ingeroepen van land bouwer Maas. Zijn dochtertje is het geweest, die het eerst 25 blanke verse eieren naar Anneville bracht in een mandje versierd met een oranje- strikNadien zijn er nog heel wat eieren gebracht, al of niet versierd. En dan het kinderfeest. Het was er zo gezellig, dat de Koningin en de Prinses het hele feest van begin tot eind hebben bijgewoond. Hofdames waren er ook. „Mag ik er ook bij zijn", had een der hofdames gevraagd aan een Geersbroeker. „Wel juffrouw ge kunt toch wel lezen" had de Geers broeker met een olijke lach opge merkt. „Hier staat toch op en hij wees naar het bordjes: „Toegang voor alle bewoners van Geersbroek" dat I ge er bij moogt zijn, want ge woont toch ook op Geersbroek" EEN GEWONE BOEREN JONGEN" "jVTAAR HET MEEST in herinnering der mensen blijft toch wel han gen de feestavond voor de „groten". Het was een afscheidsfeest, want de Koningin en de Prinses gingen de dag er na vertrekken naar 't Loo. Muzi kanten in ouderwetse hoerendracht verhoogden 't festijn in niet geringe mate. Er werd gedanst. En de spon tane Prinses danste enige keren met verschillende jongelui. Theo Maas was de eerste, die de stoute schoenen durfde aantrekken. Hij was er wat mee verguld, dat de Prinses zijn verzoek direct aannam. „En wij maar dansen" zegt hij thans. „Ik was er zeer mee vereerd, want ik ben toch maar een gewone boeren jongen". Ja maar, wierp een ander hem te gen, de Prinses kende-oe maar wat goed. Des morgens had je de mooiste praalwagen en je bent warempel toch ook niet van de kleinsten". Ja ja, dat moest Theo Maas dan toch ook weer toegeven. DAT BIER. DAT FEEST van de „groten" probeerde een onweersbui de vruegde te vergallen. Maar dat lukte niet. Want de Koningin nodigde de Geersbroekers uit in Anneville het feest voort te zetten. Dat was best. Dat wil zeggen voor de meesten. Want er waren ook moeders bij, die in verband met het onweer bang wa ren dat thuis haar kinderen zouden schrikken en wakker worden. Maar hoe in het slechte weer zo gauw thuis te komen? Geen nood, de Koningin had een oplossing: de garage werd open gedaan en toen verscheen de auto van de Koningin. En zo kwa men de ongeruste moeders thuis, waar de kinderennatuurlijk rustig slie pen. Wat men zoal op dat feest gegeten had?. Dat wist Maas sr. nog heel pre cies. Kip en taart enbier. Vooral over dat bier is hij nog steeds opper best tspreken. Het was Engels bier, weet ge, en zo'n goed hadden we op Geersbroek nog niet gehad OOK WORSTEBROOD. A LS BIJ ELK goed feest in het Bra- bantse was er natuurlijk ook wor stebrood. En de Geersbroekers vonden het maar wat aardig, dat ook de Ko ningin en de Prinses trek bleken te hebben in worstebrood. Toen de Koningin haar „buurman" vertelde, dat het worstebrood haar best beviel, kreeg zij het oergemoe- delijke antwoord: Och Majesteit, als ge er een stuk of zeven op hebt, dan slaapt ge vannacht goed". Of de Ko ningin er inderdaad zeven gegeten heeft, kan de „buurman" zich met de beste wil van de wereld niet meer herinneren Wel weet hij nog heel goed, dat al len tezamen een rondedans om de Ko ningin hebben gemaakt. De aansticht- ster daarvan was de Prinses. Zij dans te het hardste mee en zong ook om 't hardst toen het op een „Lang zal zij leven" aankwam. VURIGE HOOP. Zó zag Geersbroek vele malen Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana wandelen. TVAT ZIJN ZO in een nutshell di- verse herinneringen, die Geers broekers gisteren hebben opgehaald. Zij zullen ze nog dikwijls ophalen en straks aan hun kinderen en kleinkin deren in geuren en kleuren over-ver- tellen. En zij zullen er ook bij zeg gen. dat zij met weemoed de ha^e gasten hebben zien vertrekken, üfc auto van de Koningin en de Prinses reed stapvoets het dorp uit en zij i hebben gewuifd tot er geen Geers broeker meer te zien was.... Maar in de harten van alle Geers broekers leeft de vurige hoop, het hele Koninklijke gezin nog eens in zijn midden te hebben. Burgemeester J. A. M. Rouppe van der Voort is gisteren de vertolker van die hoop geweest. En om eerlijk te zijn: de hoop dev Geersbroekers is ook de onze. Wij houden immers nog altijd van sprookjes. 1-jarige Friese' Zijlster Diamant (d. Diamant Anna's Adema pref.) van de K. I. Ver. Wouw. Wel typisch, dat no. 1 en 3 mede bovenaan stonden in de beide rubrieken der oudere enterstie ren, welke rubrieken de beste indruk maakten. Van één dezer werd de alge mene indruk dan nog wat geschaad door de woeligheid der K. I. stieren, die blijkbaar zeer in hun schik waren eens onder andere dieren te zijn. T\E JONGSTE jaarlingen telden geen opvallende eerste, een 2 A was de hoogste, wel mooi evenredig, maar niet te diep; de volgende rubriek telde als 1 B (geen enkele werd 1 A) de mooi typische Friese Frits (d. Anna's Ade ma) van de stierk. „St. Brigitta" te Bavel, die wel de 1 A benaderde. Nog even beter benen! De 15-17 maanders, de beste collec tie, waarin verschillende goedsoortige en malse dieren, telden drie 1 B's: Zijl ster Diamant rund, een solide goed soortige die nog even edeler kan zijn; de Friese Eduard (d. Eduard) van „St. Brigitta" te Bavel, goedsoortig en sterk, doch niet overdiep en de malse Jetje's Adema Z (d. Martha's Adema J 3) van Jac. Borstlap te 's-Grave- moer, gefokt door Adr. Bink te Oost- eind. De laatste is nog haast iets enkel. De 17-20 maanders, als geheel een goede groep, werden door twee 1 B's aangevoerd: de Zuid-Hollandse Hin- ke's Bertus van de fokver. „Gastel en Omstr." te Oud-Gastel, goedsoortig en voldoende diep en de reeds genoemde 45 punten Willy's Lindbergh, als ge heel wel een goede verschijning. De tweejarigen, als klasse matig, telden als eerste een 2 A, die van 2 j. 2 m. tot 2 j. 4 m., de klasse gewoon telden als goede 1 B de Friese Sud- hoekster Wilco's Eduard R. P. (d. Rut je's Eduard 2) van de K. I. Ver. Al phen, een mooisoortige en evenredi ge gebouwde donkere, die in zijn bo venbouw wat minder sterk is. De 2 A in deze klasse, Koopman's Willem (d. Koopman's Adema - Old. Ad. I), in Zuid-Holland geboren, eig. P. de Bruyn te Drimmelen, is een sterke bul, die misschien heel goed zal fok ken. De 21/2-jarige hadden als hoogste weer een 2 A. Matige klasse. Dan kwamen de 3-4 jarigen, als ge heel een nogal gewone klasse, met drie 1 B's: de evenredige en goed soortige Prins R. P. (d. Sikkema 101) van de K. I. Ver. Dongen, gefokt in Rhoon (Z.H.), die even meer adel kan vertonen; de sterke en zeer goedsoor tige diepe Elzard (d. Faust) een Z. W. Drentse van de fokver. „De Ois- terwijk" te Alphen, die in zijn benen het wat laat zitten, anders was het de beste van allemaal en de haast wat beknopte maar wel mooie Peter (d. Roosje's Adema), weer een Rhoonse van de fokver. „Onderlinge Samen werking" te Rhoon. De oudere stieren tenslotte, een groepje zware, doch niet overedele knapen met nogal eens grondvlekken, telden twee 1 B's: de 4-jarige Adema 20 van de Woudhoeve R. P. (Dina Lindb. Ad.) een Noord-Hollandse van de fokver. Kortendijk, een stier met mooie lijn; beste vóór- en midden- hand doch iets minder goed achter: wat weinig diepte in de flank en iets vrouwelijk kruis, en de diepe ruime en zware Aatje's Socrates R. P. (So crates Adema) ,en Noord-Hollandse van de fokver. „De Volharding" te Nispen. No. 3, de 2 A Kolumbus van de fokver. Rietgoor te Nispen, is mis schien de beste van romp, maar zijn benen laten het te veel ziUen. Voor het kampioenschap kwamen de hoogst geplaatste tweejarige en oudere 1 B's. Waarbij de strijd voor al ging tussen Sudhoekster Wilco's Eduard, de 3e-jarige Prins en de 4- jarig' Adema 20 van de Woudhoeve. Het type van Sudhoekstt Wilco's Ed» avd zegevid de. ondank de nin- der sterke rug; Prins werd resc. re.

de Stem | 1950 | | pagina 1