INDONESIË VRAAGT UITLEVERING van kapitein Westerling 4 Hei: Dodenherdenking Openhartig verhaal van stoute tocht Stikker erkent gevaren van oplevend Duits nationalisme Waar is het goud Minister Lief tinck op zoek naar drie Kamerleden 3 man in een auto H. C. Hirschfeld denkt niet aan spoedig heengaan Aanhangers van Abdul Azis in Makassar gearresteerd Ambon wil niet praten met federalen Tweede Kamer uit bezorgdheid „Vclkspo!itie"-man kf jaren praat zijn mand 'Na vijl jdlC voorbij Door handigheidje komt verhoging benzine belasting er door Trygve Lie naar Moskou Aanvullende verhoging kostwinnersvergoeding Eerste Amerikaanse wapenen onderweg Kuiken in bed uitgebroed Tegoeden huisraadschade DAT WAS EEN ONVERGETELIJKE REIS! Wisselend bewolkt Amechtige Renault wrong zich door een muur van tegenstand Ook dit jaar uitkering aan burgerlijk rijks personeel ZESDE JAARGANG No. 1681 tfttgavo: K V. UitgeversMjj. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Ralgerstraat 16, Tél.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C 3. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. TL B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- post bestel ling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Poatrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. God, „/itngm en Vaderland D O N D ERDAG 4 MEI 1950 Advartentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. TNDONESIë heeft formeel verzocht om uitlevering van Westerling, de leider van de opstand in West-Java, die sedert eind Februari te Sin- gapore is gedetineerd. De Indonesische vertegenwoordiger te Singapore, dr. Utoyo, heeft een officiële nota, waarin om zijn uitlevering verzocht wordt, aan de regering te Singapore overhandigt-. TVR HIRSCHFELD. de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, die gisteravond in Nederland is aan gekomen voor het bespreken v_n een aantal vraagstukken met de regering, deelde aan journalisten mee, dat hij over het lot van Sultan Hamid geen inlichtingen kon geven. (De sultan is gearresteerd onder verdenking met Westerling te hebben samengewerkt.) „Hij is in Djokja en of er een open bare rechtszitting zal zijn. weet ik niet", was alles wat de H.C. kon zeg gen. Over de twee Nederlanders, die eveneens in verband met de Wester ling-affaire zijn gearresteerd, deelde hij mee, dat zij door een vertegen woordiger van het Hoge Commissa riaat zijn bezocht. Hun behandeling is goed. Over de rol van Nederlandse offi cieren in de zaak-Westerling wilde de H.C. niet spreken. Gevraagd naar de geruchten over zijn eventueel spoedig aftreden, sprak dr. Hirschfeld (leze met beslistheid tegen. De vraag werd hem ook gesteld, of hij deelde in het gebruikelijke opti misme van de Nederlandse ministers, die een bezoek aan Indonesië hebben gebracht. De H.C. antwoordde hierop: „Toen ik op 27 December in Singa pore arriveerde, voorspelde men mij een Bartholomeusnacht. Anderen stel den zich op het standpunt, dat na de souvereiniteitsoverdracht alles bergop, waarts zou gaan. Beide verwachtingen zijn niet uitgekomen. Het ligt er maar aan, op welk standpunt men zich stelt om optimistisch of pessimistisch te zijn." ARRESTATIES IN OOST- INDONESIë. TJEUTER meldt, dat volgens een be- richt van ..Antara", de demissio naire minister-president van de Ne gara Oost-Indonesië, ir. Diapari, en enige ministers van zijn kabinet, te Makassar in hechtenis zijn genomen onder verdenking van medeplichtig heid aan de opstand van Abdul Azis. ALLEEN MET V. N- COMMISSIE. yyAT DE „afscheidingsbeweging" op Ambon aangaat, deze heeft ge weigerd de federale missie die onder leiding van dr. Leimena met een korvet naar Ambon was gereisd te ontvangen. Van arrqoe is de missie nu maar vertrokken. De sepa ratisten hebben meegedeeld, alleen in tegenwoordigheid van de commissie der Verenigde Naties over hun toe komst te willen spreken. Zij willen, dat de V.N. hun aanspraken op on afhankelijkheid bestudeert. Naar de algemene opinie" is op Am- bon en de omringende eilanden de si tuatie geheel in' handen van de K.N. I.L.-troepen, en in het bijzonder van het korps speciale troepen, die na de gebeurtenissen te Bandung op Ambon gedemobiliseerd zouden worden. DE ITALIAANSE PREMIER, de Gas- peri, heeft in de Senaat een beroep gedaan op de drie Westelijke gealli eerden Italië te helpen bij het terug- verkrijgen van het vrije gebied van Triest. MAURICE TRAVAILLEUR, de stichter van het Belgische persbureau „Belga", is op 79-jarige leeftijd te Brussel overleden. Hij was een der pioniers op het gebied van radio- telegrafie. IN ROME hebben de trams en bus sen vijf minuten stil gestaan toen transportarbeiders meededen aan een staking van een half uur, welke door de communistisch bestuurde vakver enigingen was uitgeroepen als protest tegen het doodschieten van twee boeren.. De twee slachtoffers zijn bij een botsing met de politie neerge schoten. VOLGENDE WEEK, 9. 10 en 11 Mei, zal aan de Zwijndrechtse kant van de spoorbrug over de Oude Maas de op een na laatste overspanning wor den aangebracht en op 23, 24 en 25 Mei de laatste. Zeer binnenkort zal de spoorbrug, die in de oorlog ern stig beschadigd werd en provisorisch is hersteld, dus weer dubbelsporig zijn. ONDER GROTE belangstelling zijn te Bandung de vermoorde Amerika nen, prof. Kennedy en Robert Doyle, op het ereveld Pandu begraven. DE KATH. Nederlandse Boeren- en Tuindersbond heeft aangewezen als lid van de Sociaal-Economische Raad in de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie de heer G. W. Kampschöer te Wassenaar en als plaatsvervangend lid de heer A. J. de Goey te Mont- loort. MOTZ BLIJFT VOORZITTER van de Belgische liberale partij. Zijn par tij heeft in een motie vertrouwen uit gesproken in Motz en hem verzocht aan te blijven als voorzitter. VIJF ROTTERDAMMERS zijn gear resteerd, omdat zij doodgewone ge brande Nederlandse gerst verkochten voor „Engelse koffie".. En zij raak ten er nog heel wat van kwijt ook. MET BETREKKING tot het wetsont werp belastingherziening zijn giste ren in de Tweede Kamer verschil lende amendementen behandeld. Eni ge zijn aangenomen, andere verwor pen en over weer andere staakten de stemmen, zodat in een volgende vergadering opnieuw gestemd moet worden. MINISTER MANSHOLT heeft giste ren het nieuwe fabriekscomplex van de IJmuidense Mij. tot Exploitatie van Kooksovengassen geopend. Dit bedrijf zal de productie van kunst mest in Nederland belangrijk verho gen. TOT NEDERLANDSE leden van het Hof van Arbitrage der Nederlands- Indonesische Unie zijn benoemd: Prof. Mr. Dr. L. Beaufort, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijme gen, Mr. Dr. J. Donner, president van de Hoge Raad der Nederlanden, en Dr. M. Prinsen, secretaris-generaal van het departement van Binnenland se Zaken. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Dundalk Bay passeerde 2-5 Quessant, 4-5 7 uur verwacht te Hoek van Hol land. General Hersoy 29-4 van Mel bourne naar Djakarta, General Stur- gis 1-5 te Djakarta, Zuiderkruis pas seerde 2-5 Kreta, Johan van Olden- barnevelt 2-5 in Rode Zee. veer UITVOERIG is in de Twee- de Kamer het Duitse vraagstuk besproken, waarbij vooral de zorg voor de Europese veiligheid en de Europese reconstructie. Vele Ka merleden hebben er op gewezen, dat de geallieerde politiek ingrij pende wijzigingen behoeft. Minister Stikker bleek het daarmee echter niet eens., Wel was hij het ermee eens, dat niets mag worden nagelaten om de handelsbetrekkingen tussen Neder land en Duitsland te verbeteren. Aan de Duitse bondsregering is 'n duidelijke uiteenzetting gegeven van het Nederlandse standpunt, dat toe passing van handelsbelemmerende maatregelen tot ernstige consequen ties zou kunnen leiden. De ernstige moeilijkheden, welke de Rijnvaart ondervindt, vormen een onderwerp van voortdurende zorg dhr Nederlandse regering. De restitutie van tijdens de oor log in Nederland ontvreemde schepen is nog steeds niet ten einde. Ten aanzien van het vraagstuk van Eems en Dollard bleek het niet mo gelijk onderhandelingen op interna tionaal niveau te openen. De minister zegde toe, dat hij ten deze diligent zal blijven in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Verkeer en Wa terstaat. Hij benadrukte, dat Nederland op loyale wijze zal betrokken blijven in de besprekingen over een vredesver drag der Westelijke mogendheden met Duitsland. Voor wat het vredesver drag van alle grote mogendheden be treft kon hij die verzekering niet ge ven. EUROPEES VRAAGSTUK. TVOMENDE tot de kwestie van her- militarisatie van Duitsland, ver klaarde de minister doordrongen te zijn van de noodzaak van versterking der Europese defensie. De kwestie der herbewapening ziet hij niet als een Duits, maar als een Europees vraagstuk. Men moet deze zaak echter ook bezien, van Duits standpunt uit, merk te hij op. Aan Duitsland kan geen oplossing worden opgedrongen, die dat land zelf niet wenst. Men is daar tegen herbewapening reeds thans. Hij meende, dat het goed zal zijn met nuchterheid te staan tegenover berichten over ople vend nationalisme in Duitsland. Er zijn intussen wel gevaren en het is hem daarom geenszins onverklaarbaar, dat men in het huidige stadium tegen herbe wapening is. Wat op het gebied van remilitari- satie in Oost-Duitsland gebeurt is be treurenswaardig. Het zal noodzake lijk zijn te blijven nagaan wat er met de zogenaamde volkspolitie in Oost- Duitsland geschiedt, zei de minister. Hij verklaarde nog, dat de Neder landse regering geen initiatief heeft genomen tot het opnemen van een geremilitariseerde West-Duitsland in de Atlantische samenwerking. 100.000 gld. zoek geraakt /ANGEVEER twee maanden geleden verstuurde de Rotterdamsche Bank voor rekening van een niet-in- gezetene, wiens nationaliteit men ge heim houdt, een zanding gouden so vereigns. ter waarde van bijna f 100.000. naar het Midden-Oosten. Gedeeltelijk, nl. tot aan Cairo, ge schiedde het vervoer per K.L.M.- vliegtuig. De K.L.M. kan (zo schrijft de Maasb.) met een verladingsregu bewijzen, dat in Cairo de goudzen ding is overgedragen aan een andere luchtvaartmaatschappij, die voor doorvoer naar Aden zou zorg dragen. Tijdens de vlucht Cairo-Aden moet het goud verdwenen zijn. De politie in Aden begon onmiddellijk met een uitgebreid onderzoek, dat echter tot nu toe nog steeds geen resultaat heeft opgeleverd. Het goudtransport is door de Am sterdamse assurantie-makelaars, firma Is. Franco Mendes, bij verscheidene verzekerings-maatschappijen op de Amsterdamse beurs verzekerd. De as surantie-maatschappijen zijn nu voor het verlies van het goud aangespro ken. In zoverre deze maatschappijen in Nederland zijn gevestigd, zal de schade op Nederlands kapitaal terug vallen. AANGRIJPEND is deze foto uit de laatste dagen van de oorlog. Op een verscholen plek in het heuvelland hebben zich de kame raden verzameld rond het een voudig graf van een ondergronds strijder, die zijn leven had gege ven voor de bevrijding van het vaderland. De vlag die nergens meer hoog en vrij mocht wappe ren, is meegedragen naar de laat ste rustplaats, die door geen mo nument, ja zelfs door geen kruis wordt aangeduid. Zo vindt men in Europa vele plaatsen waar de besten der vrije volkeren vielen. 4 Mei blijft voor Nederland de dag, op welke wij hen herdenken. Ook hen, wier graf wellicht on bekend bleef. Wat gebeurt met Pinksteren in Berlijn RUSSISCHE instructeurs verklaren A LHOEWEL niet helemaal van harte heeft de Eerste Kamer het wets ontwerp tot verhoging der benzine belasting z.h.st. aangenomen. Toen men aan de slotbeschouwin gen toe was, waren er maar 23 Ka merleden aanwezig. De grote meerderheid was vóór het ontwerp, zodat, wanneer het zon der hoofdelijke stemming zou worden aangenomen, dit geen bijzondere ge volgen zou hebben. Op het laatste ogenblik echter diende de commu nist van Santen een motie van uitstel in. Bij de stemming daarover zou eerst blijken, dat het vereiste aantal leden niet tegenwoordig was, waar door practisch uitstel noodzakelijk zou worden. Minister Lieftinck deed toen aan de voorzitter het verzoek deze motie te doen vermenigvuldigen omdat hij haar wel schriftelijk voor zich zou willen zien. Aan 's ministers verzoek voldoende schorste de voor zitter de vergadering voor drie kwar tier. In die tussentijd werd alle moeite gedaan om afwezige Kamerleden op te sporen. Hetgeen gelukte. Zodat na heropening 26 leden tegenwoor dig waren. De communistische motie werd verworpen en het wetsontwerp ging er zonder stemming door met aantekening dat tegen waren de A.R., V.V.D. en C.P.N. TE VEEL LUXE. lytINISTER LIEFTINCK heeft er nog op gewezen, dat in alle om ringende landen de benzinebelasting hoger is dan in ons land. Hij wees er bovendien op, dat er nog zeer veel verspilling is in het vervoer. Er is nog ontzaglijk veel luxe-ver voer, waarop heel veel te bezuinigen zou zijn. Enige verlaging van die le vensstandaard zou op haar plaats zijn. Het interlocale verkeer per auto is, vergeleken met vóór de oorlog, wel 3 a 4 maal zo groot. Hierin zit ook een zekere luxe, aldus de minister. Dat de verhoging fataal zou zijn voor het taxibedrijf, kon hij niet toe geven. aan de Oost-Duitse „Volkspolitie" dat de eerste stap om het wereld- kapitalisme een zware slag toe te brengen er in bestaat, de Westelijke mogendheden uit Berlijn te verdrij ven, aldus heeft een door de Duitse politie ondervraagd lid van de „Volkspolitie" te Lueneburg (Britse zone) medegedeeld. De naam van de politieman is niet onthuld. Gezegd wordt echter, dat hij gedeserteerd was. Ook de Britse auto riteiten hebben hem ondervraagd. De actie om de Westelijke mogend heden uit Berlijn te verdrijven, zou voorbereid worden door de massa bijeenkomst van rond 500.000 personen met Pinksteren. De „Volkspolitie" is bewapend met geweren, machinegeweren, mortieren en anti-tankgeschut en oefent teza men met eenheden van het Sovjet- leger. Eerst komt hij naar Nederland rpRYGVE LIE, de secretaris-generaal van de V. N„ gaat 10 Mei naar Moskou, zo heeft hij te Parijs mee gedeeld. Hij hoopt daar Stalin te ontmoeten. Hij komt eerst naar Ne derland. Vrijdag arriveert hij in Den Haag. Lie voert besprekingen over een plan voor regelmatige zittingen van de Veiligheidsraad in de hoofdsteden van de vier grote mogendheden om de leiders der staten de gelegenheid te geven voor „vriendschappelijke en vertrouwelijke" besprekingen. De toenemende spanning over de gehele wereld verlamt de Verenigde Naties, zo zei Lie. Hij verklaarde nadrukkelijk, dat hij geen boodschap van Truman voor Sta lin had, evenmin als andere bood schappen of voorstellen van rege ringsleiders. TJET LIGT in de bedoeling de ver wanten van de dienstplichtigen bij de zee-, land- en luchtmacht, wel ke op 1 Januari 1950 kostwinnersver goeding ontvingen, voor zover deze dienstplichtigen voor de loonsverho ging van maximaal 5 pet. in aanmer king zouden zijn gekomen, indien zij niet in militaire dienst zouden zijn geweest, alsnog een aanvullende ver hoging op de kostwinnersvergoeding toe te kennen. Teneinde dit onder alle omstandig heden mogelijk te maken, hebben de ministers van Oorlog en Marine de vastgestelde maxima te rekenen van 1 Januari 1950 af met 5 pet. verhoogd. Zij, die menen voor deze verhoog de vergoeding in aanmerking te ko men, dienen zich te wenden tot de burgemeester hunner woonplaats. TJE EERSTE Amerikaanse wapenla dingen voor Nederland zijn aan boord van twee Amerikaanse sche pen uit New-York onderweg. Binnen enkele dagen kan de voor Nederland bestemde voorraad verwacht worden. ipEN ziekenhuispatiënt nam drie weken geleden twee kippeneieren bij zich in bed om te zien, of zij on der de dekens zouden uitbroeden. Van het eerste ei brak de schaal vroegtijdig, doch uit het tweede ei kwam na drie weken tedere zorgen een gezond, piepend kuiken. TN DE Nederlandse Staatscourant is een uitvoeringsbeschikking gepu bliceerd, welke de betaalbaarstelling van de aanvullende bijdrage voor huisraadschade regelt.. Aanvullende bijdragen beneden f 100 worden in contanten aan de belanghebbenden uitbetaald. Aanvullende bijdragen tot een hoger bedrag worden in gedeelten af geschreven waarvan de termijnen va riëren naar de grootte van het te goed. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Dezelfde of iets lagere temperatuur dan gisteren. Heden: Zon onder 20.09 uur. Vrijdag: Zon op 5.04 uur. Maan op 0.15 uur. Maan onder 6,38 uur. J)E KAPITEIN VAN HET MILITAIR GEZAG deed ons weten, dat hij maar liever niet met ons mede wilde gaan. Dat was een verkapte motie van wantrouwen. Op Zaterdag 5 Mei '45 had hii voor ons een ver klaring getekend, dat „De Stem" per sé uit hoofde van een behoorlijke voorlichting het bevrijde Westen des lands moest bezoeken en meteen had hij maar een plaats gereserveerd in onze Renault. Achteraf bleek hij niet te geloven in ons welslagen, door de khaki muur bü Wageningen heen te breken en koos hij een andere reisgelegenheid. Wij kwamen er Hij niet. JJRIE BURGERMANNEN in een Renault (die ondergedoken was geweest) en dan waren er nog de vele kilo's post en voedselpakketten, die Jan en Alleman aan onze zorgen was komen toevertrouwen toen men hoorde, dat wij de „sprong" zouden wagen. En nu, vijf jaren later, denken we nog terug aan die felbewogen dagen van de „sprong" en de beelden flit sen ons voorbij als een bont film journaal. PRINS TERUG! rpOT NIJMEGEN en Arnhem ging het allemaal heel gewoon. Geen mens. die ons wat in de weg legde. Maar aan de Veluwerand begon het gedonderd. Geen mens mocht er door, die niet rijkelijk was gedekt door verklaringen van Civil Affairs, Shaeff plus Militair Gezag. Ocharme, wij hadden slechts de verklaring van de wankelmoedige kapitein (en wie was er al geen kapitein M. G. in die dagen) plus onze (vertrouwenwek kende) gezichten. De heren in khaki, die niet te ver murwen waren, wezen er zéér beslist op, dat wij geen kans hadden. „Uw Prins, die enkele adjudanten bjj zich had, hebben we ook al teruggestuurd" Wij duidden er op, dat wij een krant vertegenwoordigden. Dat wij een der zorgenkinderen waren van Militair Gezag afd. .1. Het mocht niet baten. En daar zagen we zowaar zon der enige hinder een Groot Man, Ma joor van bedoelde afdeling, ons in een slee voorbijsuizen. „Kijk, dat is de man, tot wiens af deling wij behoren!" Dit was het ver lossende woord. Want de Tommy, die een balk en een ster langs zich zag flitsen, gebaarde ons, ons dan maar aan te sluiten. En wij reden. HET VOEDSEL. WIJ REDEN tussen muren van hon derden meters lengte. Muren van pakketten levensmiddelen, klaar voor het hongerende. Westen. Wageningen! Bijna geen huis meer heel. Daar het geplunderde, geruï neerde hotel „De Wereld", waar Blas- kowitz enkele dagen te voren met een zuur en verbeten gezicht de ca pitulatie had ondertekend. We raakten midden in de Prinses Irene Brigade, waaruit we haastig de vlucht moesten nemen, omdat wij, Drie Gewone Mannetjes, het martiaal aspect gruwelijk verstoorden. De Grebbeberg, waar het drama begonnen wasen toen werd het een zegetocht! Overal langs de Utrechtse heuvelrug een juichende en jubelende bevolkingOnze chef buitendienst, achter het stuur een echte Adonis, dook bescheiden weg uit vreze dat, wanneer hij zijn hoofd buiten boord zou hebben gestoken, er een Door'nse schone om gevlogen zou zijn. Ja, zo ging het nu eenmaal in die dagen. IN UTRECHT: DE KARDINAAL. ÏPEN DRUKTE van belang, toen we in Utrecht kwamen. Alles maakte zich op, om een daverende hulde te brengen aan Mgr. de Jong, die kort daarop met het Kardinaalsrood zou worden omkleed. Wij brachten de Aartsbisschop een groet over van de Bisschopper» van Breda en Roermond, die wij kort voor onze tocht hadden gesproken en werden in een zeer har telijke paniculiere audiëntie ontvan gen. Een doos biscuits voor de Aarts bisschop! Een bezoek aan enkele vrienden, die nog vol emotie vertel den over de kogels, die hen de dag tevoren nog om de oren hadden ge vlogen en 's avonds een uurtje bij (de toen nog toekomstige) Minister van Maarseveen, die een Canadese kolonel ingekwartier had gekregen. AMSTERDAM EN DEN HAAG. ■yOLGENDE DAG naar de hoofdstad Onderweg een vreemde sensatie. Op de rijweg rijen Canadezen in jeeps en trucks. Op het ruiterpad een paar Duitse officieren op een wandel ritje te paard. Het laatste pleziertje van de Herren. In Amsterdam natuurlijk veel vreugde om de bevrijding, maar toch een beetje getemperd door de schiet partij, de vorige dag, op de Dam, waar enige woedende Duitsers onder de uitgelaten menigte enkele slacht offers hadden gemaakt. In één ruk door naar Den Haag. In het donker de weg gezocht langs eer tijds prima wegen, waarvan het mid denvak opengebroken was, omdat de verkleumde Hagenaars de geteerde houtblokjes van het plaveisel hadden weggebroken om er hun kachels mee te stoken. Maar zouden we dan ai die jolige jongedames vergeten, die ons in de late namiddag van deze dag zo'n vro lijk intermezzo hadden bezorgd? De ze lieve deerntjes waren in de bevrij dingsvreugde op onze motorkap ge klommen en verduisterden aldus het uitzicht van onze bestuurder, die maar in het wilde weg reed. „Ik heb m'n wagen volgeladen".zal hij hebben geneuried. De Renault door stond ook deze beproeving. In Den Haag uitdeling van enige goede gaven aan hongerenden en al weer bezorgen van brieven, hoewel we onze grootste vracht al in Am sterdamse brievenbussen waren kwijt geraakt. ROTTERDAM: HONGER. rpENSLOTTE kwam dan Rotterdam. Onderweg even aanleggen bij een garagehouder, die razend nieuws gierig was, of in het Zuiden het geld nu „echt niks waard" was geworden.. We stelden hem gerust en opgeruimd zagen we hem zijn werkplaats bin nentrekken. Hemd uit zijn broek, één broekspijp in zijn ene laars, de an dere over zijn andere laars. Géén ge zicht Op Hemelvaartsdag in Rotterdam naar- de St. Josephkerk. De gebeden werden verzocht voor de volgende parochianen, die in de afgelopen week waren overleden. Dan volgden zeven en-twintig namen Het daglicht onthulde de verschrik kingen van de afgelopen hongerwin ter in dc volksbuurten tussen West- Kruiskade en Nieuw: Binnenweg. Grauwe, verouderde mensen. Dikke benen ais gevolg van hongeroedeem. Even een bezoek aan de Militaire Commissaris, Kolonel van Leeuwen, die uit Zeeuwsch-Vlaanderen was ge komen. Hij was ten hoogste verbaasd ons daar te zien en verklaarde offi cieel, dat hij ons h i e t had gëzieh. Wij zouden namelijk gearresteerd moeten worden als onbevoegde be zoekers van het bevrijde Westen Wij dus haastig weg, na nog een groet te hebben gebracht aan burgmeester Oud, die onze auto met de letter N had staan aanstaren. C"N TOEN kwam de lange, lange te- rugtocht via Nijmegen naar huis. Maar daar stond een eenzame En gelse officier, die nu de grote door tocht had plaats gehad al zijn aan dacht op ons kon concentreren. Wij mochten niet terug. Waren wij dan als onbevoegde het Westen binnengetrok ken, even onbevoegd er uit verdwij nen zouden we niet. Een vol kwartier hebben we staan pleiten, om met onze smachtende ge zinnen verenigd te kunnen worden. Eindelijk drong het dwaze van de si tuatie tot de Brit door en zéér ver stoord liet hij ons passeren. Een dag later verscheen ons blad met de éérste uitgebreide reportage over het bevrijde Westen in de Zui delijke pers. Maar vraag niet, wat het heeft ge kost. yOGR DE Zuidelijke gewesten spreekt de datum van 5 Mei niet zo sterk als voor de andere streken en met name voor het Westen des lands. Hier was men al eerder van het Duitse juk be vrijd. Toch herinneren we ons heel goed, hoe we in angst zaten over het lot van de belegerde provincies. Via Radio Oranje en door be richten van line-crossers vernamen we, hoe de honger, de barre moor dende honger rondwaarde. We waren vol paniekachtige bezorgd heid 'over relaties en vrienden daarginds, zo dichtbij en zo on bereikbaar. We zetten een hulp actie op touw, om bij de eerste toon van de vredesklok aanstonds ter hulp te kunnen snellen. En toen werd die 5e Mei hier toch ook de bevrijding uit een grote angst, toen hebben we de definitieve capitulatie toch ook gevierd in dankbaarheid en jubel. Het is goed, dat we allen teza men door deze viering op 5 Mei de eenheid en verbondenheid der landsdelen demonstreren. De ge deeltelijke bevrijding was nog niet de bevrijding. We staan nu dus met alle Nederlanders aangetre den vóór het lustrum van onze vrijheid. Vanrvond trekken overal de rouwstoeten uit ter stille her innering en herdenking. Morgen is het de gedachtenis aan de we deropstanding van onze nationale vrijheid en onze democratische leefwijze. J^U ER VIJF JAREN verstreken zijn sinds dit gedenkwaardig gebeuren, dienen we ons echter ook af te vragen, of we deze kos telijke gaven waard zijn geweest. Toen we onder de tyrannie zucht ten, hebben we dikwijls gedacht en wellicht ook gezegd: „Wacht maar eens, als dit alles voorbij is, dan zullen we wel eens laten zien wat we kunnen. Dan zullen we Nederland piekfijn opbouwen in vrijheid en dankbaarheid. Dan zullen we ons niet meer druk maken om kleine ergernisjes en ongemakken. Want we hebben de grote lijn leren zien!" Als we ons gedrag en onze mentaliteit nu eens confronteren met deze goede voornemens, mo gen we dan tevreden zijn? Och, wat zijn we toch weer gauw veel vergeten! Wat zijn we weer veeleisend in onze verlan gens! Wat is het in de politiek dikwijls een gedrang en ge wring van persoonlijke kwestietjes en kleine belangetjes! Wat 'kunnen we toch slecht tegen critiek en blazen we futiliteiten gemakke lijk op tot wereldschokkende aan gelegenheden! Omdat het dierba re „ik" erbij betrokken is. De doden, die met de droom van een beter vaderland voor ogen stierven, kunnen tegen ons getui gen. Het is niet genoeg, eens in het jaar op een kerkhof of bij een gedenkteken één minuut eerbie dige stilte in acht te nemen. Goed- gestyleerde en hooggestemde re devoeringen alleen zullen ons land niet kunnen beschermen tegen de nieuw-opdoemende gevaren. Er worden offers gevraagd, nu ook nog offers. Er wordt van ons gevraagd het prijsgeven van veel persoonlijk gemak, om zich te wij den aan werken te algemenen nut te. Verenigingen klagen steen en been, dat de karweitjes altijd weer door dezelfde mensen moe ten worden opgeknapt. In het so ciale en charitatieve werk is groot gebrek aan vrijwilligers. Voor de politieke organisatie steekt men geen hand uit, nog zelfs niet om de contributie te betalen. Aller wegen hoort men de klacht, dat het idealisme zelfs in een belang rijk deel der jeugd is gedoofd. Er zijn verontschuldigingen voor dit alles aan te voeren. De dagelijkse zorgen voor werk en gezin eisen heel veel tijd en aandacht. Ac- coord! Doch de harde werkers, die er Goddank toch nog zijn, hebben veelal deze zorgen ook. Toch wil len zij het uiterste uit hun krach ten halen, om ook de gemeenschap te dienen. WERGETEN we het niet: de vrij heid moet verdiend worden, iedere dag weer. Onze democrati sche leefwijze kan slechts stand houden, als ze innerlijk sterk is door offerbereidheid, offerbereid heid is er ook nodig, om ons tc prepareren op aanslagen, die van buiten en van binnen tegen haar gesmeed worden. Instituten, die daarvoor speciaal in het leven werden geroepen, ondervinden nog veel te weinig steun. Het is nu de tijd om over deze en andere verschijnselen ernstig na te denken. Vijf jaren van be vrijding zijn ons nu gegeven en we hebben ze zeker niet ten volle uitgebaat. Zullen we het tweede lustrum met minder schaamtege voel kunnen vieren? Laten we al len vastberaden aantreden, om onder Gods zegen dit te bereiken! 5 MEI 1945: DE EERSTE R..A.F.- SOLDAAT IN DEN HAAG. De menigte was niet te houden.... JT\E REGERING heeft besloten ook over 1950 aan het burgerlek rijks personeel, de onderwijzers en de leraren, allen voorzover hun salaris een bedrag van f 4.560 per jaar niet te boven gaat, een uitkering te doen, overeenkomende met 2 pet., van hun jaarsalaris met een maximum van f 50.—

de Stem | 1950 | | pagina 1