Twee ministers stellen de gepensionneerden gerust Vonnis van vijf maanden besloot trage tapijten=affaire Van Kleffens critiseert de V. N. Kinderen slaan uit an?st en woede hun vader dood Wie vermoordde „vriend" Doyle? gevaar ,Als de vos de passie preekt... OP KOMST: 10 a 20 millioen voor pensioentoelagenkinder bijslagen voor gepensionneerden met minderjarige kinderen DE GEPENSIONNEERDEN kunnen zich enigermate gerust gaan voelen. Overheidsuitgaven te hoog Geen papier-materiaal, maar 5 millioen sigaretten „CencentratÊe- kloosters" in Slowakije Hij beschuldigt Sovjet-Unie Van onwettige handelingen Later opklaringen Buitengewoon pensioen mobilisatieslachtoffers Honderdste K.R.O.klok Voor suiker en margarine geen minimumprijzen K.M.A. krijgt dit jaar 130 nieuwe cadetten „Dundalk Bay" 4 Mei te Rotterdam Vreselijk drama in Rotterdam Zevende eeuwfeest van het H. Scapulier Wet op ondernemings raden goedgekeurd Ambon vraagt Neder land om bescherming Van drie broers de laatste MAAR EEN BEKENTENIS BLEEE ACHTERWEGE Té vlotte getuige Marianne Philips schreef „De zaak Beukenoot" 7—JAARGANG No. 1680 -Uitgave; NV. Uitgevers Mij. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, - L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. WOENSDAG 3 MEI 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f O.bti per m/m>. Vot>r advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,/t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Allang hebben zij uitgekeken naar toeslagen op hun pensioenen. Mi nister Lieftinck heeft echter gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat de Kamer binnen enkele dagen voorstellen, inzake pensioentoesla gen, zullen bereiken. Hiermede zal 10 tot 20 millioen gld. gemoeid zijn. Wat gepensionneerden met minderjarige kinderen aangaat, deze hebben iets extrh's te wachten. Want er is een kinderbijslagregeling in de maak. Deze mededeling is afkomstig van de Minister van Binnenland se Zaken. Het desbetreffend wetsontwerp komt een dezer dagen in de ministerraad. TTE in de aanhef genoemde medede- ling van minister Lieftinck is gedaan bij de behandeling van de be lastingherziening, inclusief de afschaf fing der ondernemingsbelasting en verhoging der vennootschapsbelasting in de Tweede Kamer. Verschillende Kamerleden drongen namelijk aan op meer bezuiniging. Waarop de minister echter antwoord de, dat eensdeels wórdt gevraagd om bezuiniging en anderdeels wordt aan gedrongen op verschillende maatrege len, die meer uitgaven vergen. In dit verband noemde de minister de kwes tie der gepensionneerden. Hij wees er bovendien op, dat de belastingontwerpen een weerspiege ling zijn van de politieke opvatting van het Kabinet als geheel. „De Ka mer moet beseffen, dat uit budgetair oogpunt bepaalde grenzen in het oog moeten word-.i gehouden", aldus de minister. Voor bezuiniging op het militair ap paraat voelde de minister niets. De communist Hoogcarspel had namelijk daarom gevraagd. „Als de vos de pas sie preekt, boer pas dan op je kippen" zei de minister.... OP KORTE EN LANGE TER MIJN. 11lj erkende overigens, dat het nl- veau der overheidsuitgaven te hoog is in vergelijking met het inko men. Men zal harder moeten werken I Hij wees er op, dat de financiële ge volgen van de geleidelijke afschaffing der ondernemingsbelasting niet alleen op korte, maar ook op lange termijn merkbaar zullen zijn. MEER SOCIAAL DA?! OOIT. rpEN OVERVLOEDE betoogde hij nog eens, dat er geen reden voor op timisme is ten aanzien van het bud- getaire evenwicht.. ..Handhaving van het monetaire evenwicht zal de bij zondere aandacht vereisen", zei hij. De belastingpolitiek, welke sinds de bevrijding gevoerd is, is z.i. meer so ciaal geweest dan ook in de geschie denis. Verlenging van de termijn voor ver liescompensaties is uit belastingtech nisch en administratief-organisato- risch oogpunt thans niet mogelijk. Opgemerkt was o.a., dat het geheel van consessies van weinig betekenis is ter verbetering van de positie van de naamloze vennootschappen. De minister: was het met die op vatting niet eens. BERG AMENDEMENTEN. TYE KAMER verdiepte zich in diver- se amendementen. Enige amende menten werden ingetrokken, na toe lichtende woorden van de minister. Over een amendement-Lucas, dat een wijziging inhield van een amendement v. d. Heuvel, werden heel wat woor den vuil' gemaakt.. De heer Lucas bleef op zijn ruimer gestelde tekst t.a. v. de jaarlijkse winstbepaling staan, ofschoon de minister wel enige keren gezegd had, het er niet mee eens te zijn. Vandaag zal men zich verder door de berg amendementen pogen heen te worstelen. TAE DUITSE POLITIE heeft vijf mil- lioen Amerikaanse sigaretten in een vrachtauto met aanhangwagen in beslag genomen. De vrachtauto kwam uit Nederland en de kartonnen dozen waren geboekt als „papier-materiaal bestemd voor Zwitserland". TN SLOWAKIJE zijn „concentratie- kloosters" ingericht voor priesters- die de laatste weken met geweld uit de kloosters zijn verdreven. De „con centratie-kloosters" worden door een drievoudig cordon van politiemannen bewaakt. Alle seminaries zullen gesloten wor den en de opvoeding van de toekom stige geestelijken zal dan geschieden onder toezicht van een regeringscom missaris, die er voor zal moeten wa kken, dat het onderricht niet strijdig zal zijn met de marxistisch Leninis tische leer. Ingevolge deze gebeurtenissen en als reactie tegen die maatregelen wor den alle kerken in Slowakije meer be zocht dan ooit te voren en 's Zondags en op de feestdagen stromen grote menigten toe om de avonddiensten bij te wonen. en meer sparen. Vooral geldt dit voor hen, die nog niet genoeg werken en niet genoeg sparen. De overheid moet het voorbeeld ge ven door opvoering der effiëncy in het overheidsapparaat, inkrimping van taken, waar dat zonder schade moge lijk ia en het uitbannen van alles wat naar luxe zweemt. Ook met het oog op de bevolkings aanwas moet het volksinkomen blij ven stijgen om de sociale voorzienin gen in stand te houden. In antwoord op een vraag of de voorgestelde maatregelen budgetair verantwoorlijk zijn, zei de minister: op korte termijn niet, op langere ter mijn wel, mits aan de aandrang tot vermeerdering der uitgaven krachtig weerstand wordt geboden. ,-l TN alle Westerse landen", aldus mr. nl E. v. Kleffens, de Nederlandse BIJ HET AFLOSSEN van de wacht is op de militaire schietbaan te Katwijk een ongeval gebeurd, dat aan de sol daat C. Mol uit Katwijk het leven heeft gekost. BRITSE versterkingen gaan naar Ma- lakka, om de strijd tegen de opstan delingen te steunen. VENETIAANSE gondeliers zijn Dins dag in staking gegaan uit protest te gen de concurrentie van motorboten. Zij eisen van het gemeentebestuur 'n verbod voor motorboten in de kana len van de binnenstad. DE BRITSE Regering heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat zij niet het voor nemen heeft een wetsontwerp in te dienen met het doel de communisti sche partij buiten de wet te stellen. VIER PERSONEN zijn aangehouden, onder verdenking de daders te zijn van de moord op de Amerikanen Doy le en Kennedy, die verleden week tus sen Bandung en Cheribon is gepleegd. EX-MAARSCHALK GRAZIANI is in Rome door een militaire rechtbank tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens samenwerking met de Duit sers. PRINS BERNHARD is gisterenavond op het vliegveld van New-York aan gekomen. DOORDAT drie politieboten in de Hoogly-rivier ten Zuiden van Calcut ta omsloegen, zijn 50 politie-agenten verdronken. POSITIES TROEPENSCHEPEN. Ca- meronia 30-4 van Suez, Groote Beer passeerde 1-5 Malta, Johan van Ol- denbarnevelt passeerde 1-5 Perim, Skaugum passeerde 1-5 Kaap Carbon, 6-5 te Hoek van Holland. Tabinta pas seerde 1-5 Perim. Zuiderkruis 1-5 van Port-Said, 4-5 te Rotterdam. Weersverwachting, Woensdagavond: geldig tot Zwaar bewolkt met des och tends nog een enkele bui, des mid dags gevolgd door opklaringen. Meest matige wind tussen West en Noordwest. Dezelfde of iets la gere temperaturen dan gisteren. Heden: Zon onder 20.07 uur en maan op 22.49 uur. Donderdag: Zon op 5.06 uur. ambassadeur te Washington, „worden klachten vernomen over ondergrondse bedrijvigheid door het communisme. Het is duide lijk, dat het hier ||g|| een beweging be- Wim treft, welke zich over de gehele wereld doet gel den en die geleid en beheerst wordt door een dictato riale groep te Moskou. Het zal wellicht moeilijk zijn om In al der gelijke gevallen met bewijzen te kunnen staven, dat de instructies voor ondergrond se communistische acties afkomstig zijn van het Kremlin, doch men heeft in de loop der jaren de beschik king gekregen over een overvloedige hoeveelheid bewijsmateriaal, waar uit blijkt, dat hier sprake is van een geregelde campagne, welke uit een DLIJKENS de Memorie van Ant- woord inzake het wetsontwerp tot invoering van» een buitengewoon militair pensioen voor militaire slacht offers van de mobilisatie 19141918, kan aan mobilisatieslachtoffers een toeslag op hun pensioen worden ver leend. Op het pensioen zal een toeslag worden gegeven, gelijk aan de mini mumuitkeringen, die ook aan militaire oorlogsinvaliden worden toegekend. Deze uitkeringen bedragen: gehuwd: per week lste kl. gemeente f 34.56 2de kl. gemeente f 32,16 overige gemeenten f 29.76 (eventueel verhoogd met kinderbij slag, overeenkomstig de kinderbijslag wet). Indien er geen aanwijsbare schade is als gevolg van de invaliditeit, wordt op het pensioen een toeslag ge geven tot het bedrag van de normen van de oude regeling (verhoogd met 25 pet.). JN VERSCHILLEND opzicht zal Za terdag 20 Mei een gedenkwaardi ge dag zijn voor de Kath. Radio-om roep. Dan zal voor het eerst de Jubileum- Schlager worden uitgevoerd, zal de honderdste „klok heit negen" worden gespeeld en zal kapitein Zuiver een microfoon-onderhoud vragen tussen „De Klok heit negen" en de Weekend serenade. Tenslotte zal de Weekend serenade op die dag de kroning bren gen van de klepperkoning. De vier candidaten voor deze titel, die de finale hebben bereikt, zullen zich meten met de vele vaardige klep peraars, die men in de loop van de winter in de kleppercavalcade heeft kunnen beluisteren. Daarbij is geble ken, dat klepperen nog zo eenvoudig niet is, vooral wanneer drie klepper- tjes tegelijk met één hand worden „be speeld". Bij gelegenheid van de „kro ning" zal de heer Hendriks uit Am sterdam zelfs klepperen met mosterd lepels, de beide neven de Wit uit Eind hoven zullen ieder met tweemaal drie kleppers optreden; de heer Verhoeven uit Waalwijk met twee. Een jury, be staande uit zes bekende Hilversumse drummers, zal de winnaar aanwijzen. centraal punt wordt geleid. Het is volstrekt noodzakelijk, dat wij dergelijke ondergrondse bedrijvig heid niet slechts op morele grc.i»in verwerpen, doch dat hieraan ook een degelijke basis, berustend op het in ternationale recht, wordt gegeven, en dit is volkomen mogelijk, daar hier ongetwijfeld sprake is van onwettige handelingen der Sovjet-Unie, aldus mr. van Kleffens. Hü becritiseerde de V.N. in die zin, dat ên de algemene vergadering èn de Veiligheidsraad herhaaldelijk blijk hebben gegeven van een uitgesproken tegenzin om hun beslissingen te base ren op het internationale recht, zelfs in gevallen, waarin het aan geen en kele twijfel onderhevig was, dat een dergelijke basis ten volle bestond. J^E MINISTER van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de belanghebbende dé- tailhandel minimum kleinhandelsprij zen voor suiker en margarine vast te stellen. Slechts indien een bepaalde branche in haar geheel in een nood situatie zou^ dreigen te geraken kan hierin aanleiding worden gevonden de onderhavige materie alsnog te bezien. Van een zodanige situatie is naar de mening van de minister van Land bouw geen sprake. 'M'AAR WIJ enkele dagen geleden meldden, werden op West-Java twee Amerikanen vermoord. Een hun ner was Robert Doyle, correspondent van de bladen „Time" en „Life". Zijn standplaats was Hongkong, doch heel het gebied ten Zuiden en Zuid-Oosten daarvan lag binnen de sfeer van zijn journalistiek werkterrein. Op een Amerikaanse nota bij de re- ring der Indonesische Republiek heeft deze zich gehaast te melden, dat zij het niet uitgesloten achtte „dat staats- vijandige elementen de moorden wel bewust hebben gepleegd om de vriend schappelijke betrekkingen tussen de Ver. Saten en de R.I.S. in gevaar te brengen". Het communiqué roemt verder de vermoorden als „twee ware vrienden van Indonesië's nationale strijd". Doyles vriendschap was er dan toch een, gebaseerd op de bekende spreuk: „Hij is de ware vriend, die mij mijn feilen toont", want in het nummer van 26 Dec. van „Time" schreef hij (of deed hij althans schrijven) over president Sukarno: „Als een in Nederland opgeleide in genieur en een in Azië opgeleide na tionalist, had hij 25 van zijn 49 jaren besteed aan de strijd voor Indonesië's onafhankelijkheid. De Japanners maakten hem de marionetten-regeer der van Indonesië en hij collaboreer de met hen; later verklaarde hij, dat hij dat deed om zijn landgenoten te kunnen leren, hoe ze de blanken moes ten bestrijden". DIJ MINISTERIELE beschikking is de jaarlijkse gelegenheid om zich candidaat te stellen voor de opleiding tot beroepsofficier van de Konink lijke Landmacht wederom opengesteld. Aangenomen worden slechts candi daten, die in het bezit zijn van diplo ma H.B.S. B of gymnasium B. Alleen candidaten voor de militaire adminis tratie kunnen in het bezit van van 't diploma A of B van de H.B.S. of het gymnasium of dat van de Hogere Handelsschool. De tactische ccndidaten en die van de militaire administratie, die voor de overgang naar de Koninklijke Mili taire Academie te Breda aan de school voor reserve-officieren worden opge leid, hebben de zekerheid, dat zij, na deze opleiding naar de K.M.A. zullen overgaan in de rang van cadet-ser geant, een garantie, die vroeger niet bestond. Na een totale studietijd van 3Va jaar (vroeger 3 jaar) worden de ca detten benoemd tot tweede luitenant. De rang van vaandrig slaan zij over. Na hun benoeming blijven de techni sche officieren nog gedurende 114 jaar (vroeger twee jaar) aan de K.M.A. verbonden, waar zij hun op leiding aan de hand van een applica tie-cursus voltooien. De toekomstige officieren van de technische dienst zullen wellicht een deel van hun stu die volbrengen aan de Technische Hogeschool te Delft. In militaire kringen verwacht men voor dit jaar een toeneming van het aantal candidaten. De selectie zal er des te scherper door zijn, want de opleidingscapaciteit van de K.M.A. laat niet toe, meer dan 130 candidaten aan te nemen. TT ET TROEPENSCHIP „Dundalk Bay" met aan boord 5-1 R.I., en de 7e, 8e, 9e en 10e infanterie-brigade- werkplaats wordt Donderdag 4 Mei a.s. des morgens te 8 uur te Hoek van Holland verwacht. De ontscheping te Rotterdam begint, behoudens onvoor ziene omstandigheden te 12 uur. Een bruid reikte in Waalwijk aan vier gezinsverzorgsters het diploma uit. Die bruid was mej. J. Lambermont, directrice van de R. K. Gezins zorg. Zij heet nu mevr. Nederveen en gaat in Heer (bij Maastricht) wonen TN ROTTERDAM is een 48-jarige man door zijn kinderen dusdanig toegetakeld, dat de man aan de op gelopen verwondingen is overleden. Het gezin bestond uit zes personen: vader, moeder, een dochter van 21 jaar en drie zoons resp. van 19. 17 en 16 jaar. De laatste drie weken kwam de vader, die van de steun trok, bijna iedere avond in beschonken toestand thuis en trad dan zo onhebbelijk op tegen vrouw en dochter, dat de politie reeds veertien dagen geleden fhgreep. De man werd toen opgesloten, omdat hij zijn vrouw en kinderen bedreigd had. Reeds toen had hij laten door schemeren, dat hij er wel een paar jaartjes voor over zou hebben om zijn gezin uit de weg te ruimen. Gisteravond kwam hij weer dronken thuis. In de kamer gekomen begon hij met zijn vrouw en dochter te twis ten .zodat deze een verdedigende hou ding aannamen. Later op de avond, toen de drie zoons thuis kwamen, ont stond weer een heftige twist, die weldra in een vechtpartij ontaardde. De kinderen wilden hun moeder be schermen en overmeesterden hun vader. De dochter greep een pook en de oudste twee zoons namen een strijkijzer en een stok en gezamenlijk gingen zij de vader te lijf. Hun angst en woede was zo groot, dat zij hun vader, die nog poogde een scheermes te grijpen, met de voorwerpen op het hoofd sloegen, zodat zijn schedel ver brijzeld werd. De moeder rende het huis uit en stelde de politie op de hoogte van het vreselijke drama, dat zich had afge speeld. Ook de beide zoons gingen de straat op en spraken een agent aan. De vrouw en haar kinderen zijn op het politiebureau in bewaring gesteld. TN WEST-EUROPA zal van 16 Juli 1950 tot 16 Juli 1951 het zevende eeuwfeest van het H. Scapulier wor den gevierd. 16 Juli zal het zevende eeuwfeest in Nederland plechtig geopend wor den met een pontificale Mis in de St. Lambertuskerk te Hengelo, welke zal worden opgedragen door de Pause lijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe. Er is een prijsvraag uitgeschreven voor kerkmuziek, De O. L.Vrouwe- prijs voor miscomposities werd gewon nen door Herman Schroeder, dirigent van de Domkapel te Keulen, die Ti tus Brandsma-prijs voor een bundel van 8 motetten door Albert de Klerk, te Haarlem, de St. Jozefprijs voor een volkslied door rector W. Ritten te Doemrade. Verder zijn drie speelgroepen ge vormd, resp. voor Limburg, Brabant en de Noordelijke provincies, die to neelstukken van Wim Snitker en pa ter Ivo van Dinther zullen opvoeren. De K.R.O. zal onder meer in een cyclus mismotieven en motetten aan dacht schenken aan dit eeuwfeest. Een reizende tentoonstelling, die de historie van het H. Scapulier in beeld brengt, zal door het hele land trekken. TN DE EERSTE-KAMER is het wets ontwerp omtrent de ondernemings raden z.h.st. goedgekeurd. Er was al gemene instemming, behoudens bij de communisten. Slechts hebben sommi gen betreurd, dat het niet tot een af zonderlijke wet gekomen is. Minister Joekes heeft uiteengezet, dat aanvan kelijk wel de adviezen in de richting van één regeling tezamen met de be drijfsorganisatie gingen. De regering verwachtte echter, dat de gang van zaken bij de P.B.O. an ders zou zijn dan bij de ondernemings raden. Wanneer het tot de toepassing komt zal de eerste per bedrijfstak die nen te worden overwogen, terwijl met de instelling van de ondernemingsra den direct zal kunnen worden begon nen. Politieke overwegingen waren aan de beslissing der regering vreemd. De wet op de P.B.O. is bovendien een kaderwet, terwijl men hier te doen heeft met een wet, die rechtstreeks kan werken. De minister heeft gewe zen op het grote verschil in karakter van bedrijfsorganen en ondernemings raden. die geheel verschillende be voegdheden hebben. Bij een verdere voortschrijding zal het wellicht ge wenst zijn. zei de minister, voor te schrijven, dat de candidaatstelling uit sluitend geschied door de vakorgani saties. Thans zijn er nog „aantallen ondernemingen" die slechts weinig georganiseerd personeel hebben. JJE ORGANISATIE van personen uit de Zuid-Molukken in Nederland heeft in een schrijven aan minister president Drees, aan de regering het verzoek gericht Ambon te willen be schermen tegen gewapend geweld, uit hongering en andere dwangmiddelen, waarmede de R.I.S. verdere schendin gen van de R.T.C.-accoorden zou kun nen willen doorvoeren en om Ambon te steunen in zijn strijd voor de vrij heid en voor zijn bestaan. yiJF MAANDEN GEVANGENISSTRAF MET AFTREK luidde het vonnis tegen Gerardus Martens uit Chaam, die Dinsdagochtend voor de 2de maai als verdachte in de Bredase rechtszaal verscheen. En met dit vonnis is het doek gevallen over het laatste tafereel van een smok- kelspel, dat als „de tapijten-affaire" algemene bekendheid kreeg. Mop en Fons Martens, de grote mannen in deze zaak, werden al eerder veroor deeld. Hun aandeel in de tapijtensmokkel kon met overstelpend feiten materiaal bewezen worden. De bewijzen tegen Gerard Martens heeft men echter moeizaam moeten verzamelen, temeer waar na de eerste zitting bleek, dat sommige getuigen zich tot meineed hadden laten verleiden en hun verklaringen tegenstrijdig en misleidend waren. M. heeft voor het uitlokken van deze meinedige verklaringen al ettelijke maandjes moeten brommen. A CHT GETUIGEN zaten gisteren weer in de wachtkamer van het gerechtsgebouw, toen de zaak Martens werd afgeroepen. Voordat de eerste van hen de rechtszaal betrad, had M. weer nadrukkelijk verzekerd, dat hij geen schuld had aan de hem ten laste gelegde feiten en dat hij zich nooit met tapijtenhandel legaal of clan destien had opgehouden. Getuigenverklaring nummer één was met deze bewering wel in lijn rechte tegenspraak. J. v. d. B., die eveneens een aandel in de affaire heeft gehad, beweerde namelijk, dat hij van alle drie de broers „Mop", Fons en Gerard, tapijten in ontvangst had genomen, die per vrachtwagen va.i Chaam uit werden aangevoerd. Die tapijten zouden afgeleverd zijn in Zwijndrecht, Dordrecht, Oosterhout, Terheijden en nog andere plaatsen. Maar tegen deze verklaring kwam de verdediger, Mr. Pels Rijcken, in het geweer. Er was van Oosterhout en Terheijden in verband met ver dachte G. M. nooit sprake geweest, zei hij. Geen der getuigen, ook v. d. B. niet, had hier in een vorige zit ting over gesproken. De Officier van Justitie zei, dat er in de stukken wel degelijk over deze gemeenten gesproken werd. En het werd een nogal hevige discussie, die echter in zoverre op een misverstand bleek te berusten, dat Mr. Temmink de hele tapijten-affaire op het oog had en Mr. Pels Rijcken alleen de zaak in kwestie. „Ik heb nooit een cent ontvangen", ze: verdachte. Maar de Officier re ageerde hierop slechts met de op merking, dat M. halsstarrig trachtte te ontkennen, om ten koste van wat dan ook zijn straf te ontlopen. Een uitlating als „wat zal er gebeuren als ik beken?", die hem vla derden ter hore kwam, illustreerde vol gens hem genoegzaam het karakter van deze houding. ALLES KWIJT. V"A v. d. B. verschenen er enige ge- tuigen wier verklaringen van weinig betekenis waren. Getuige H. T.( dié bij „De Drie Hoefijzers" werkt, kon zich van zijn vorige verklaringen en ook van de zaak zelf, niets meer herinneren. „Mijn hersens werken niet", zei hij. „Misschien teveel bier gedronken?" informeerde de rechter. En toen ge tuige beweerde, dat hij ziel altijd moe voelde en zich voor elke gedachte moest inspannen, kreeg hij de raad, eens een dokter te consulteren. Aan getuige F. Z. vroeg de verde diger, of er inderdaad zoveel tapijten rondgestrooid waren, als J. v. d. B. het deed voorkomen en of deze ge tuige daar al eens eerder tegen hem over gesproken had. „Nee," was het antwoord, „dat heeft hij nooit tegen ons verteld". De douanier K. M. sprak op een verzoek van de Officier als zijn oor deel uit, dat G. M. een even grote rol in de tapijtenzaak had gespeeld als zijn broers. DE EIS EEN JAAR. A/Ir. TEMMINK greep in zijn requi- sitoir nog eens terug op alles wat er tussen arrestatie en slotzitting ge beurd was. Als G. M. onschuldig is, zei hij, waarom verleidde hij de getui- ger dan tot het afleggen van een meinedige verklaring? Waarom ging hij er vandoor toen hij hoorde dat de politie hem moest hebben? Hij meende te mogen aannemen, dat G. M. samen met zijn broers een grote clandestiene handel gedreven had in tapijten, vulpennen en meer winstge vende artikelen. Alleen Fons, zei hij, zon dit kun nen vertellen, maar als familielid weigert hij dit te doen. Gerard zorg de in Chaam voor de handhaving van de sleutelposities toen er nog hoofdzakelijk met dragers gesmok keld werd. Mr. Temmink sprak over de valsheid van verdachtes karak ter, waaruit zijn houding te verkla ren was. Die houding wenste hjj in de strafmaat verdisconteerd te zién. Een jaar met aftrek, luidde zijn eis. WETTIG EN OVERTUIGEND TAE VERDEDIGER zei, dat het requi sitoir niet op feiten gegrond was, maar hoofdzakelijk op fantasie be rustte. Volgens hem bleek 't gebrek aan overtuigend bewijsmateriaal ook uit het feit, dat de Officier een der verbalisanten diens mening vroeg over de zaak, buiten de stukken om. Het is inderdaad onaangenaam, zei hij, dat de familieleden van verdachte er het zwijgen toedoen, maar het is be grijpelijk. De wet kent een bepaling, die familieleden toestaat van een ge tuigenverklaring af te zien. Deze be paling is er, omdat men heeft beseft, dat het a-moreel zou zijn, deze men sen tegen elkaar uit te spelen. Als ik goed begrijp, aldus Mr. Pels Rijcken, acht de Officier het afleveren van de tapijten bewezen. Maar dit be wijs zou dan alleen moeten berusten op de verklaring van J., v. d. B. en deze verklaring is onbetrouwbaar, ge tuige haar contrast met het hele ver dere aanzien der zaak. Pleiter was van oordeel, dat de Officier zijn requisi toir op feiten baseerde, waarover hij niets wist en ook niets kon weten. Hij meende dat vrijspraak zou moeten volgen, maar vroeg om uiterste cle mentie wanneer er tóch straf zou wor den opgelegd. Na een wederwoord van de Officier waarin hij zei, dat hij de schuld van M. overtuigend bewezen achtte en een antwoord hierop van Mr. Pels Rij cken. die ook zijn standpunt hand haafde, deed de politierechter uit spraak. WAT IN EELGIë gebeurt, heeft ook onze bijzondere belang stelling. We voelen ons aan de Benelux-partner nauw »verwant. We hopen op een steeds inniger samengaan, waardoor de grenzen almeer kunnen vervagen. Voor zulk een samengroeilngsproees is echter politieke rust een belang- rijke factor. En die rust ontbreekt bij onze Zuiderburen helaas al- meer. Er is na de laatste Staten verkiezingen geklaagd over de lusteloosheid in ons kiezerscorps. Die klacht is niet zonder reden, al werd ze in bepaalde organen ook sterk overdreven. Maar we zouden toch met België niet wil len ruilen, waar thans het tegen deel van lusteloosheid heerst, waar de politieke koortsthermo meter weer hoog oploopt. Het ergste van alles is, dat de gezonde democratische spelregels in deze hele lange crisis zo zeer in het gedrang zijn gekomen. Er is een gedrein en een gewring ge weest van minderheden, om daar aan te ontkomen. De Koning heeft midden in de crisis een edel moedig gebaar gemaakt. De vast gelopen onderhandelingen raakten inderdaad weer even op dreef. Doch de liberaal Devèze, die in een vorig stadium ook al zo'n ei genaardige rol had gespeeld, wil de op het laatste ogenblik toch nog integraal zijn zin hebben. De feitelijke verbanning van de Ko ning wilde hij in samenwerking met de socialisten van de C.V.P. afdwingen. Hij had echter niet gerekend op de standvastigheid van deze partij. En nu heeft hij door zijn manoeuvre de liberale groep in de klem gebracht. Voor zitter Motz protesteerde openlijk door zijn aftreden. De Vlaamse liberalen weten niet, hoe ze zich houden moeten. ]yjET LEUZEN als „belastingver laging met 25 procent" kan men nu niet bij de kiezers aan komen. Want men zal op verschil lende plaatsen kartels met de so cialisten moeten aangaan, ten einde met zo'n „links" verbond de C.V.P. de voet dwars te zetten. Dat ls dus een kapitalistisch-Mar- xistische eenheid in het negatie ve, waarvoor beide partijen zich in hun hart wel erg zullen gene ren. Temeer, waar de socialisten in hun actiecomité's samen met de communisten optrekken. De grote Spaak noemde het zelfs een winstpunt. dat nu „de eenheid van de arbeidersklasse" tot stand was gekomen. Het is die befaam de eenheid, waarvan de commu nisten altijd hoog opgeven en die de beste kansen schept voor een eventuele greep naar de macht. Zouden de verstandige Belgische socialisten nu nog niet weten, dat vriendschap met communisten vriendschap met een boa-constric- tor betekent? Wel gaat de poli tieke verblinding ver! Door al deze verschijnselen ech ter wordt een zeer onbehagelijke toestand geschapen. Dit wordt geen strijd op vaste beginsel—ba sis. Dit wordt een woeste kamp, waarin persoonlijke beschuldigin gen een hoofdrol zullen spelen. Men valt hiermee terug tot de tijd, toen de democratie nog In haar kinderschoenen stond, toen de strijd om de parlementaire macht nog werd doorkruist door buiten-parlementaire agitatie en druk. België wordt zo ook een struikelblok op weg naar de West- Europese eenheid. Het is onbe grijpelijk, dat de grote voorvech ter van die eenheid, Spaak, zijn partij volgt op de gevaarlijke weg van politieke stakingen en het aanpappen met communisten. Hij verloochent hiermee zijn verleden als Europees staatsman. £)E ENIGE KANS voor een uit weg uit de huidige moeilijk heden ligt nu in een klinkende overwinning voor de C.V.P. Een ikansgeen zekerheid. Want als de socialisten samen met de communisten van dezelfde geest blijven vervuld, als ze de duidelij ke wil van een groot deel des volks blijven weerstreven met an ti-democratische middelen, dan zal Belgiës crisis voortduren, dan zal de eenheid des lands zwaar geweld lijden. Het Vlaamse volks deel heeft zich totnutoe merk waardig, kalm gehouden tegenover de Waalse provocaties. Doch ook zijn geduld kan uitgeput raken! A/TEVR. MARIANNE.PHILIPS ls cl schrijfster van de novelle „Dc zaak Beukenoot", het „geschenk" dat ter gelegenheid van do boekenweek 1950 werd verspreid. 427 van de 16400 inzenders van de prijsvraag, uitgaan de van de commissie voor de propa ganda van het Nederlandse boek, had den de auteur juist opgegeven. De commissie kende extra prijzen toe aan vier der 27 inzenders van ma nuscripten, Peter van Andel (Het ge schenk is levend), Rico Bulthuis (Feest), Johan Fabricius (De grote be proeving) en Olaf de Landell (De appels bloeiden). 11 De namen van de drie prijswinnaars zjjn: S. de Boer Jzn. (Drachten). L. Zimmerman (Amsterdam) en G. J. J. Boots (Roosendaal).

de Stem | 1950 | | pagina 1