11 MaU BELGISCHE CRISIS KADERT CLIMAX c In het melaatsenkamp van Nyenga AMBON scheidt zich af Storm joeg een massa water in de Biesbosch „SOCIALISTISCH ANTWOORD ZAL ONTKENNEND ZIJN...." Heel Limburg in Oranje-vreugde 0, HEERLIJKE LENTETIJD GLIMLACHEND TEMIDDEN VAN ONBESCHRIJFELIJKE ELLENDE „Zo schoon en reeds zo zeer als van de hemel...' Sein op onveilig C. V. P. beschouwt onderhandelingen tussen de partijen als geëindigd Klaar standpunt van Leopold Makassar kreeg militair bestuur Enkele buien Queen Mary haalt record Communisten in Ant werpen gearresteerd Spannende dag voor Labour Grote schade aan bouwland Sinds de bevrijding 100.000 nieuwe huizen jxl mm ..gp» -• m fj JV "I J'i ff DAT we hier geen spoken oproe pen, kan blijken uit gebeurte nissen uit het jongste verleden. Sociale Zaken heeft zich voortdu rend intens bemoeid met de bouw van het ziekenhuis te Sluiskil. Er werd als eis gesteld: de financie ring van het rendabele deel moet eerst geheel verzekerd zijn alvo rens ge een Rijksgarantie krijgt voor het onrendabele deel. Maar het aantrekken van gelden voor het rendabele deel zou veel ge makkelijker gaan, als eerst de Rijksgarantie vaststond. Men zeg de toe 3/7 van de stichtingskosten te garanderen onder aftrek van een bedrag van ruim 143 mille, zijnde de waarde van het oude complex. Men gaat blijkbaar uit van de stelling, dat die waarde is verdubbeld en dat men die ver hoging er af kan trekken. Het is een ongehoorde verzwaring van de nieuwbouw met onafzienbare con sequenties. Sociale Zaken betuttel de ook enkele bepalingen van het door het bestuur met de congre gatie aangegane huurcontract. Er werd door Wederopbouw aanmer king gemaakt op het feit, dat er twee liften in het nieuwe gebouw kwamen. Een was genoeg. Aan het ziekenhuis te Terneuzen stond men er grif drie toe. Nederlandse dag op de Floralia ZESDE JAARGANG No. 1674 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. T<?1.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. t 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: i 0-25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vohr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULST. DubbeleJ'oort 7, Telefoon 102.(Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon J347). DE 3ELGISCHE CRISIS, die zich nu reeds ruim zes weken voortsleept, nadert haar climax. Een climax, die de zogezeg de nationale eendracht niet tot stand zal brengen. De socialisten willen integraal hun zin doordrijven en nu dit niet lukt, tonen ze zich weer weigerachtig als een muilezel. „De" arbeiders zijn weer in staat van alarm gebracht. Met algemene staking wordt ander maal gedreigd. De C.V.P is in deze omstandigheden niet van plan verdere concessies te doen. Het nationale comité beschouwt de onderhan delingen tussen de partijen als geëindigd. Als de liberalen nu ook niet willen meehelpen aan de samenstelling van een regering, herneemt ze haar volledige vrijheid. En de liberalen zitten er lelijk tussen. De tweespalt in hun gelederen wordt weer zichtbaar. Namens de Vlaamse liberalen heelt Minister van Glabbeke verklaard, dat zij nimmer accoord zullen gaan met een verbanning van de Koning. IJET heeft niet aan Koning Leopold gelegen, dat aldus de laatste po ging tot het verkrijgen van nationale eendracht is mislukt. Hij had door zijn radiorede de vurigste aanhangers min of meer ontgoocheld. Zij vonden, dat h(j al te vér ging met zijn verzoenend gebaar tegen een rumoerige en in zichzelf verdeelde minderheid. Zij hebben zich tenslotte aan de wens van de Koning gehouden. Op die grond slag hebben ze nieuwe onderhande lingen met liberalen en socialisten goedgekeurd. Doch toen begon het ge chicaneer van links weer. Men wilde daar toch voor 100 procent zijn zin doordrijven door een feitelijke ver banning van de Koning te eisen, als hij 18 dagen in het land had vertoefd, om zijn prerogatieven aan de Kroon prins over te dragen. Het was om er onpasselijk bij te worden, zoals men trachtte te mar chanderen en intrigeren. Toen zei de C.V.P.het is genoeg. ANTWOORD UIT GENEVE. BN TOEN zei ook de Koning, in een brief door de heer Van Zeeland meegebracht van zijn laatste reis naar Genève: Het is voor mij onmogelijk, op dit GENERAAL HANDY, de opperbevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa, is in Berlijn aangekomen, waar hij verdedigingsoefeningen ter verijdeling van eventuele communis tische opstootjes zal bijwonen. HET BRITSE SCHIP „Empire Celtic' constateerde gisteren ter hoogte van Ameland een hevige ontploffing on der water. Waarschijnlijk was het een mijn. Er is geen schade aan boord. Het schip vervolgde zijn reis. IN LONDEN zijn nu 1600 militairen in de havens aan het lossen. Het aan tal stakers bedraagt bijna 12.500. EEN MOTIE van de Gaullistische af gevaardigde kol. Livry-Lever, inge diend in het parlement, vraagt om „vrijlating onder toezicht" van maar schalk Pétain. IN BOEKAREST zijn twee Roemeen se perscorrespondenten van Associated Press en het Israëlisch telegraafbu reau gearresteerd; ze zijn beschuldigd van spionnage en hoogverraad. DE CRISIS, die het bestaan van de regering-Adenauer bedreigde, schijnt bezworen. De West-Duitse minister van Financiën heeft, naar verluidt, de geallieerden weten te overtuigen van de noodzaak van de wet tot belasting verlaging. ?.^kAR, de vertegenwoordiger van de v.i.s., bij de V.N. is gisteren op door- Lir.en ^os^"ou °P Schiphol aange- TWEE LEEUWEN, die uit een circus kku ®uur' van Baden ontsnapten, nebben een 20-jarig meisje aangeval len en gedood. Een circusknecht, die men ervan verdenkt, de kooi te heb- n u ,openSemaakt. is gearresteerd, yok de leeuwen zitten weer achter de tralies. VIERDUIZEND katholieken in West- r rankrijk hebben besloten voorlopig toteerJ belasting te betalen, zolang de staat hun scholen geen subsidie geeft. CARMELITA CROSS, een 34 jarige muzieklerares uit Los Angeles, zegt, dat ze 45 meter diep dook naar de zeebodem, daar 24 minuten vertoef- h ^6n Sver de bele duik 70 minuten jil n°emt zich nu wereldre cordhoudster diepzeeduiken. BRUIDSCHAT kreeg prinses Kadjendra Koenwar Bai, de zuster van de Mafiaradja van Jodhpoer, 47 lenstmeisjes. Haar man kreeg 17 paarden, vijf auto's, een koelkast en een stelletje zilveren badkuipen. HET SMALDEEL Nederlandse Antil len zal zijn reis naar de West beslui- en met oefeningen tezamen met de ntse zee- en luchtstrijdkrachten. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Dun- vertrok 24-4 van Port Said, woidt 4-5 te Rotterdam verwacht. Gen. Howze 24-4 150 mijl O. Malta, Joh. v. !e«n rne\e1^ 2iA te Colombo, Nelly 24-4 360 mijl O. Malta ogenblik en als voorwaarde tot mijn terugkeer de verbintenis aan te gaan, België al ware het ook tijde lijk, na de overdracht van mijn pre rogatieven aan de Kroonprins te ver laten, zonder op gevaarlijke wijze afbreuk te doen aan de waardigheid van de monarchieNa ruim schoots raadplegingen te hebben ver richt, zal ik met mijn verantwoorde lijke regering de nodige maatrege len treffen om aan de Kroonprins tijdens de periode van de overdracht de werkelijke uitoefening van de koninklijke prerogatieven te verze keren. Daartoe is het overbodig mij waarborgen te vragen, die de waar heid van mijn gegeven woord niet kunnen verhogen.... SOCIALISTISCHE UITLEG. TYIT NU legde de roemruchte heer Buset, voorzitter van de socialisti sche partij aldus uit: „De Koning .wei gert elke waarborg op een essentieel punt. Hij vraagt evenwel aan allen 'n vertrouwen, dat hem op 12 Maart door 42 procent van het volk is geweigerd, kortom door de meerderheid der Wa len en Brusselaars In die omstandigheden kan er geen sprane meer van zijn van nationale eendracht, en alles w ijst er op, dat het socialistische antwoord ontkennend zal zijn". Met deze woorden liep Buset maar vast vooruit op het besluit dat het Bestuur van de socialistische partij he denmorgen nog formeel moet nemen. Hij verdraait echter ook de feiten. Want op 12 Maart is niet gestemd ove- de vraag, of men Leopold op zijn woord mag vertrouwen, al dan niet. De algemene vergadering der libe ralen komt heden bijeen. Voorzitter Motz heeft al gezegd: Onze houding wijkt van die der socialisten af. Wij nemen geen exclusief standpunt in. Maar zullen ze het nu aandurven de C.V.P. te steunen bij de vorming van een nieuwe regering? Dat is nu de grote vraag. Van Zeeland wordt vanmiddag om 5 uur door de Prins-regent ontvangen. Om zijn opdracht terug te geven? Om een nieuwe opdracht te ontvangen? Er zal nu toch eindelijk iets beslist moe ten worden! LEOPOLD EN BOUDEWIJN. Socialisten willen vader en zoon scheiden. I»r nTTE assistent-productieleider van Mul- N AMBON is op 24 April de|L> tifUm> v Mol> die belast is met onafhankelijke republiek de vervaardiging van het journaal Weersverwachting, geldig tot vanavond: 5 Wisselend bewolki met enkele »U'.^n'...,Mecst mat»Se wind uit Zuidelijke richtingen en iets min der koud. lieden: Zon onder 19.55 uur. Maan op 12.08 uur. Morgen: Zon °P 5.19 uur. Maan onder 3.47 uur. onafhankelijke republiek van de Zuid-Molukken, onder leiding van ir. Manusama uitge roepen, aldus meldt het Algem. Handelsblad. Daarmee zou Am- bon zich als zelfstandig gebied van de negara O.-Indonesië en de R.I.S.. hebben afgescheiden. Als leider van de afscheidsactie wordt de naam genoemd van de in middels geschorste procureur-generaal van Makassar Soumokil. Makassar is, aldus een officieel be richt uit Djakarta, tot gesloten stad verklaard en onder militair bestuur gesteld. - Deze maatregel is een gevolg van de ongeregeldheden, die er de laat ste dagen plaats vonden. Het parlement van Oost-Indonesië heeft met 49 tegen 1 stem een motie aangenomen, waarin wordt aangedron gen op het aftreden van de huidige regering. De minister-president heeft medegedeeld, dat zijn regering direct haar mandaat ter beschikking van president Sukawati zal stellen. Wordende Wereld, en de productie leider van de speelfilmafdeling van de zelfde onderneming, H. Denninghof Stelling zijn Maandagavond in Dja karta gearresteerd. De commandant van de onderne- mingswacht op de suikerfabriek „Tjandi" te Surabaja is Zaterdagnacht door ramDokkers vermoord. UITLEVERINGSVERZOEK ON DERWEG. T?EN KOERIER met het verzoek tot uitlevering van Westerling, on dertekend door de Indonesische mi nister van Justitie, is onderweg naar Singapore, aldus deelde de vertegen woordiger van de Indonesische rege ring te Singapore gisteren mede. In 't verzoek zijn de bewijsstukken voor de civiele misdaden, door Westerling op Java bedreven, vervat, aldus deze zegsman. TTE „Queen Mary" is in vier dagen, 14 uur en 57 minuten van Southampton naar New York ge varen. 16.000 havenarbeiders in staking rvE ANTWERPSE politie heeft fis- teren 11 communisten gearres teerd. Onder hen bevindt zich Fr. v. den Branden, een communistisch par lementslid, dat eergisteren de haven arbeiders opwekte tot een pro teststaking tegen de aankomst van Amerikaanse wapens. In totaal legden gisteren 16.000 ha venarbeiders het werk neer. Socialistische en Katholieke vakver enigingsleiders trachtten later op de dag de arbeiders te bewegen het werk te hervatten. Hun woorden werden beantwoord met geschreeuw en er werden stenen naar hen geworpen. De burgemeester van Antwerpen heeft een vroeger uitgevaardigd ver bod van samenscholingen van meer dan vijf personen ingetrokken. In plaats daarvan is de politie versterkt met gendarmes, die het havengebied hebben afgezet. Zes zieken en de libe ralen tegen TYE NEGEN LEDEN van de liberale fractie in het Britse Lagerhuis hebben besloten heden met de con servatieven mee te stemmen tegen de verhoging van de benzinebelasting en de belasting op vrachtwagens. De spanning over de uitslag van de stemming, die waarschijnlijk over het lot van de Labourregering zal beslis sen, wordt verhoogd doordat 6 La- bourleden wegens ziekte niet bij de stemming aanwezig kunnen zijn. Waarnemers geloven, dat de rege ring met een meerderheid van mis schien twee stemmen haar politieke leven zal redden. Heerlense M.T.S.-ers gooiden sinaasappelen in de lucht Degen en sneeuwstormen ten spijt werd de tocht van H.M. de Ko ningin en van prins Bernhard van Maastricht naar Mook één grote ze getocht. Om negen uur ving de reis aan in Maastricht en het was over tien uur 's avonds, bijna drie uur later dan het tijdschema aangaf,- eer de Ko ninklijke stoet de provincie Limburg verliet. In Valkenburg Weid in de schitte rend verlichte gemeentegrot door een balletgroep de geschiedenis van de grotten verhaald, in Heerlen onthulde H. M. in het stadhuis een gedenkplaat ter herinnering aan dit bezoek en dat van 1948. Voor het stadhuis vond een vlaggeparade plaats. M.T.S.-ers gooiden alsmaar si naasappels in de lucht. Dit ter her innering van het feit, dat Heerlen in de oorlog de eerste gemeente was, die een grote boete kreeg, om dat M.T.S.-ers op een koninklijke verjaardag demonstratief met si naasappels kaatsten. In Gèleen en de mijnstreek bereid den de mijnwerkers het bezoek een hartelijke hulde. In Sittard was het enthousiasme al niet minder groot: er waren ook de nodige ZeUkanters op de been. In Roermond werd de lunch ge bruikt, waaraan o.m. mgr. Lemmens aanzat. Het echtpaar Leen en-Jan een', dat de vorige week zijn 70-jarige brui loft vierde, kreeg het bezoek van zijn leven, toen H.M. en de prins kwamen gelukwensen. In Horn werd een oe- zoek gebracht aan het sanatorium Hornerheide. Ondanks de sneeuw storm bezochten Koningin en prins alle paviljoens. In Blerick-Venlo onthulde de Ko ningin een bronzen gedenkplaat op de 100.000e woning, die sinds de bevrij ding werd gebouwd. Minister In 't Veld was hierbij aanwezig. Het was al duister, toen de stoet het feeste lijk versierde Venray binnenreed. Daar ontving H. M. de traditionele „Pruimkesweg", een krentenbrood. Ook vele Brabanders waren op het marktplein naar het feest komen kij ken. De tocht eindigde tenslotte te gen tienen in Mook. TTE „HEERLIJKE LENTETIJD", waarvan de dichters zo ijverig zingen, heeft zich gisteren eens in een andere gedaante gehuld dan waarin ze gewoonlijk zo melodieus wordt afgeschilderd. In plaats van het heerlijke koeltje", een snijdende Noord-Wester met uitschieters, die weinig met omhel zingen van de lente-fee te maken hadden. In plaats van dat „verkwikkende voorjaarsregentje" een complete sneeuwstorm-met-kou-en-al, die alle ge dachten aan bioembollenvelden en bloeiende kersenbomen tot droombeel den maakte. In plaats van die befaamde heerlijke avonden, die de „hij en de zij" zo dicht bijeenbrengen, een forse nachtvorst. Dat was lente 1950. TN DIT verrukkelijke voorjaarsweer bracht een van onze redacteuren een bezoek aan de Biesbosch, waarvan nij het volgende vertelt: yELE H.A. grond in de Brabantse Biesbosch zijn onder water ko men te staan door de hevige Noord- Wester-Storm. Regen en sneeuw heb ben gisteren bovendien geen goed ge daan aan de waterstand in de binnen- en buitenpolders. Het vervelende is, dat vele gronden thans bezaaid zijn en de overstromingen in buitenpol ders en het overtollige water in bin- nenpolders in verschillende gevallen onherstelbare schade hebben aange richt. Wij zagen buitenpolders bij Wer kendam, die ongeveer 1 meter onder water stonden, als gevolg van het feit, dat of een kade het had begeven of dat de kaden te laag zijn. De storm en de overstroming heb ben de mensen zo overvallen, dat ve len hun vee niet tijdig uit het wei land hebben gehaald. Voor Werken dam heeft de storm bovendien tot ge volg gehad, dat de dempingswerken aan de oude haven een ernstige stag natie gaan ondervinden. Een paar we ken lang is men bezig geweest een dam te leggen in de haven als begin der werkzaamheden tot demping van de haven. De door de storm voortgejaagde wa termassa is echter zo tekeer gegaan, dat de zware balken en de aarden wal gedeeltelijk zijn weggespoeld, zodat alle totnutoe verrichte werk voor niets is geweest. Men zal weer op nieuw moeten beginnen. Het dempen van de oude „gemeen te-haven" gebeurt in het raam van de inpoldering van de Biesbosch. Door de inpoldering komt de haven droog te liggen, waardoor demping noodza kelijk wordt. Een andere reden voor het dempen is.' dat Werkendam met het oog op de hygiënische toestand een riolering hard nodig heeft. Deze riolering wil men nu leggen ongeveer waar thaps de haven en de aanslui tende waterloop liggen. Is het wonder dat men langs de waterkant met angst en vreze naai de lucht kijkt, want op een nieuwe stormvloed is men bitter weinig ge steld. De ramp is al groot genoeg. Algemeen hoort men dan ook de verzuchting slaken: begon men toch maar spoedig met de aanleg van nieu we zware dijken, die afdoende wa- terkerend zullen werken. Dit als ad vies aan de Kamerleden, die menen, dat het met de Biesbosch zo'n vaart niet loopt. Zij moeten maar eens in regen en storm met de mensen aan de waterkant gaan praten om tot an dere gedachten te komen! ELDERS ZONKEN SCHEPEN. "MTET alleen in de Btesbosch, maar ook elders heeft de storm nogal wat last bezorgd. Bij Hoek van Hol land verloor een Fins schip zijn roer, in de Waal zonken in de buurt van Zaltbommel twee Duitse schepen, ge laden met ijzererts. In het Noordzee kanaal verdween 'n scheepje van 50 ton in de golven zonder dat er ge lukkig evenals in de vorige geval len - persoonlijke ongelukken gebeur den. Bij Rottum liep een kustvaartuig aan de grond en bij Schiermonnikoog strandde een houtboot. Tenslotte kwa men er van het Scheveningse strand nog meldingen binnen van de nodige schade aan strandtenten, die juist in verban I met het beginnende seizoen weer eens helemaal waren opgekale faterd. De premieregeling voor particuliere woningbouw TIET honderdduizendste nieuwe huis sinds de bevrijding is gisteren in gebruik genomen. Het staat in Venlo en minister In 't Veld woonde dit feestelijk gebeuren bij. Bij de opvoering van de jaarlijkse productie tot 55.000 woningen per jaar welk cijfer in 1952 of 1953 be reikt kan worden zal de woning- n o o d in 1964 of 1965 zijn opgehe ven. Over de aangekondigde premie-re geling voor particuliere woningbouw deelde de minister mede, dat de pre mie in contanten zal worden uitbe taald en naar de grootte van de wo ning zal worden vastgesteld. Zij, die kans zien met een premie van 60 pet. van de normale premie uit te komen, zullen sneller tot bouwen kunnen ge raken. De premie zal ongeveer f 2000 be dragen voor de bouw van een woning van 250 tot 260 kubieke meter. Ge meenten, die bereid zijn een deel van het bouwvolume te gebruiken voor woningbouw met verminderde bijdra ge, zullen het hiervoor te gebruiken deel met 50 pet. mogen verhogen. Waar goedkoop wordt gebouwd, zal dus anderhalf maal zoveel mogen wor den gebouwd. 5pi w&yr» Maastricht begroette zijn koninklyke gasten met groot enthousiasme. NYENGA, April 1950 JfATHER ZUURE uit Oosterhout, ontving ons met een geestdrift, die denken deed aan de eerlijke circusvreugde van een schooljongen: een bezoeker uit Breda in het melaatsenkamp van Nyenga! Donker Afrika in de vorm van de meest vernielende ziekte was tot nu toe (tot onze verbazing) niet in staat gebleken, de glimlach rond zijn „gulden" baard te doen verdwijnen. „Binnen een week vind je dit niet zo erg meer" zei hij en wij, die slechts enkele uren de verwoestende kracht /an deze gesel van Afrika zagen, konden slechts in zwijgende bewondering zijn optimsime waarderen. IN GEZELSCHAP van father Ren- kens, de regent van het klein Seminarie, wandelden we die paar kilometer heuvelen en dalen naar t kamp. Het was 3 uur in de middag. De tropische hitte lag sidderend in de bananenbólnen en de vuurrode „vlam van het oerwoud" scheen zijn pralende kracht dubbel ten toon te spreiden tegenover de wazig blauwe achtergrond van het Victorla-meer Niets in de natuur verried, dat we op weg waren naar de wrakstukken van menselijkheid en naar de prac- tische toepassing van heldhaftige deugd: het werk van vier zusters on der leiding van Moeder Jaooba uit Gilze—Rijen, een zus van father Wil lemen. Na-een kop thee, een sandwich en een stuk Brabantse koek, gingen we eerst de Missie zien, die wordt geleld door Inlandse fathers van de Congre gatie van Mill Hill, waarvan in Roo sendaal het philosophicum staat. Twee zwarte priesters doen daar pa rochiewerk in de allerbeste vorm. Zij kennen uiteraard de inlanders beter dan hun blanke collega's en zij we ten daar terdege profijt van te trek ken. Ruim 100 jongens geven zij da gelijks catechismusonderricht, terwijl zij ook toezicht houden op het werk van de inlandse onderwijzers. Daar naast doen zij ook huisbezoek. Denk daarbij niet aan de nette straten van onze steden, zelfs niet aan enkele „onbegaanbare wegen" In on ze streken, maar stel u liever voor, hoe een motorrijder een crous-coun- try moet rijden. U benadert dan de werkelijkheid van wat deze priesters doen. Met hun „pickie-pickie" (motor) veroveren zij vele kilometers lang een verzameling bulten en kuilen langs paden die wegens het vaak 2 meter hoge olifantengras geen of nauwe lijks uitzicht bieden. Het gebeurt wei, dat verraderlijke moerassen hen dwin gen tot grote omwegen en wat er ge beurt als er -motorpech is, zullen we maar zwijgend voorbijgaan. Zo werken dag in dag uit deze Inlandse priesters en met hen vele blanke missionarissen. NAAR DE MELAATSEN J^AAR ONS DOEL was deze mid dag het kamp van de melaatsen. Gelooft u ons vrij, dat een natuur getrouwe beschrijving op deze plaats' U (en ons) al te afschuwelijk zou lijken. Het is beter te volstaan met een ruwe,.schets van het minst-erge: de verpleging en de lopende of krui pende patiënten .Vooreerst dan: in Nyenga worden plan. 260 patiënten verpleegd door 4 zusters, terwijl pl.m 600 lopende zieken wekelijks een paar keer hun Injecties en verband ko men halen. Afgezien van het feit, dat alleen in Uganda nog ongeveer 100.000 melaatse onverzorgd rond gaan. kunnen we hier spreken van een zegen voor dit gebied. Het kamp bestaat uit „officiële gebouwen" voor onderzoek en injec ties en uit gemeenschappelijke slaap- en eetzalen voor vrouwen en (afzon derlijk) voor mannen. Voor de gezin nen zijn er aparte huizen. We zagen zo'n huis, gebouwd naar neger-trant, van binnen. We zagen ook de door de ziekte weggevreten armen van de be woners en we konden niet begrijpen, hoe alles in huis zo proper kon zijn.- We konden nog veel meer niet be grijpen. Toen we een der zieken in de „zwaarste" afdeling met niet veel meer dan een caricatuur van mense lijke ledematen lachend naar ons toe zagen komen, konden we onze ogen niet geloven. „Dit is mijn motorfiets" zei de man en met claxongeluiden bewoog hij zich als een menselijk in sect voort tot aan onze voeten. „Maar ik heb geen benzine meer", zei hij nog steeds lachend en maakte de be weging van roken. We gaven hem een doosje sigaretten en keerden ons af, verward en ontroerd. „Dit is een van onze beste katholieken", vertelde fa ther Zuure, „evenals Theodora, die u dadelijk zien zult". We zagen haar, een jonge vrouw nog. /ozeer misvormd dat zij op handen voeten moest ,aan als een mens-dier. Maar haar glunderend gezicht bo ven dat missiekruisje zullen we nooit meer vergeten: zo schoon en reeds zozeer ais van de hemei, waar O. Heer haar wei spoedig door middel van de melaatsheid binnen zal balen. BLIJMOEDIGE OFFERDOOD ^yE SCHREVEN nog niets over de zusters die hier „werken" Het s geen werken meer, dit is een in alle FEN onzer redacteuren is op reis m het Donkere Werelddeel Op uitnodiging van de Paters van Mill Hill heeft hij de lange vliegtocht naar Kemga-land on dernomen en nu toert hij daar rond. Zijn eerste brief hebben we zo juist ontvangen. En ook een brief van Mgr. Billington, Apos tolisch Vicaris van Kampala Uganda. Die vertelt dat hij onze redacteur te gast had en dat hij in de tweede helft van Mei in Roosendaal hoopt te komen. De brief, welke we hierbij plaatsen, staat min of meer apart van het grote reisverhaal, dat nog op komst is. Maar hij plaatst ons toch al middenin dit grote Afrika met zijn schrijnende problemen. blijmoedigheid gebrachte offer-dood, een afsterven aan vlees en wereld, zoals we nergens aantroffen. Alleen al de verpleging van die weerzinwek kende misvormden, die naar dood en verrotting riekende wrakken, vereist grote heldhaftigheid. Zeker, de mo derne middelen helpen voortreffelijk bij het proces der genezing (wanneer de ziekte niet al te ver is) en de hygiëne' sluit werkelijk besmettings gevaar zo goed als zeker uit. Maar er is méér moed nodig om aldus te le ven dan om te sterven, zo dachten wij. We namen afscheid na te hebben afgesproken de volgende dag te zul len komen om te zien, hoe deze me laatsen hun dagelijkse dansen vol voeren. Want deze naar het lichaam ongelukkigen zijn naar de ziel dik wijls volmaakt gelukkig En dat ho pen we te zien' in hun dans. QP DE AGENDA van de Tweede- Kamerzitting, die morgen be gint, staat een wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk 12 der Begrotingen voor 1948 en 1949. Dus een van die wetjes van for meel karakter, welke met een ha merslag kunnen worden afge daan? Neen, waarachtig niet. In dit geval steekt er heel wat ach ter. Het gaat om de financiering van de ziekenhuisbouw. Er is een tijd geweest, dat par ticulieren de bouw van zieken huizen aandurfden en de exploi tatie met zeer goede uitkomsten bedreven. Vooral de opofferings gezindheid van katholieke kant heeft hier uitstekende resultaten opgeleverd. Het ziet er nu echter zó uit: de algemene index van het levensonderhoud is gestegen tot 230. De bouwindex liep echter op tot 380. Terwijl de verpleegprijzen zijn gebonden aan een maximum van ongeveer 160. Om nu alleen maar over nieuwbouw te spreken, men ziet, dat dit niet meer moge lijk is zonder bijstand der Over heid. De Regering erkent dit ook. Vandaar dit wetsontwerp. Het biedt aan het verschil tussen de algemene index en de bouwindex te overbruggen door een garantie op de lening en aflossing van de gelden, die voor de nieuwbouw nodig zijn. Dus zo iets als ook ge schiedt bij de financiering van de particuliere woningbouw en de stichting van tehuizen voor ouden van dagen. Zo iets, maar toch niet helemaal hetzelfde. In de twee laatste ge vallen stelt de Overheid een ob jectieve norm: de huurprijs. Ze steekt haar neus niet in de inko mens- en vermogenspositie van de particuliere bouwer. Ten aanzien van de ziekenhuisbouw zal dit echter wel geschieden, als Minis ter Joekes dit, zijn wetsontwerp erdoor krijgt. Want het stelt als voorwaarde, dat het tekort wordt getoetst aan de hand van de ex ploitatierekening. Hier dreigen ernstige gevaren van ambtelijke bemoeizucht. Die exploitatierekening is de vrucht van een beleid van jaren en ja ren. Speciaal de katholieke zie kenhuizen zijn erin geslaagd, me de door het opofferend werk van talloze religieusen, de personeels bezetting lager te houden dan in andere ziekenhuizen en ook de verpleegprijzen op een peil te zet ten, dat beneden dat van andere instellingen lag. Men kon aflos singen van ter beschikking ge stelde kapitalen verrichten, welke de waarde-achteruitgang der ac tiva overtrof. Er had dus zekere kapitaalvorming plaats, maar ze ker niet ten laste van de gemeen schap. Dat alles zullen ambtena ren van sociale Zaken echter eens haarfijn gaan uitzoeken. Ze zullen namelijk de exploitatiekosten gaan controleren van 10 Mei 1940 af. Wat een werk! Wat een tijd zal daarin gaan zitten! Het kan dan gebeuren, dat ze de normale ren ten van de geïnvesteerde vermo gens van de exploitatierekening schrappen. Ze zullen op alle mo gelijke andere punten zich in dringen in de beheerstactiek, waarbij subjectieve overwegingen ambtenaren zijn ook mensen! een rol gaan spelen. (vervolg op pag. 2) /TP DE FLORALIA te Gent werd gis- teren de Nederlandse dag gehou den in aanwezigheid van de Neder landse ambassadeur in België, de Ne derlandse militaire attaché en de bur gemeesters van Amsterdam, Haarlem, Leiden, Vlaardingen, Nijmegen en Terneuzen. Het Concertgebouw-Orkest gaf 's middags in de koninklijke opéra een gala-concert De commandant van de mijnenlegger „Willem van der Zaan" hield 's avonds een ontvangst aan boord van zijn bodem. De burgemees ter van Gent bood hem een oorkonde en een gedenkpenning aan. 's Avonds gaf de Nederlandse Marinekapel een concert.

de Stem | 1950 | | pagina 1