MOGELIJK AFTREDEN VAN DE WEST-DUITSE REGERING Limburg ontving Koninklijk paar met geestdrift Gangster-bende in Antwerpen gearresteerd Bakkers willen geen brood met aardappelmeel Hoevenaar nog steeds vermist Als Westers veto doorgaat De grote lijn BRITSE ONTEVREDENHEID OVER REDE VAN ADENAUER „Economische sabo tage" in Dessau Churchill bedreigt Labour Atoomgebouw in brand Flipje Houben zei een Koud weer Welkomstversje op Jordanië annexeert Arabisch Palestina ZOM£RZ£S£LS «50 f 2 't Relletjes aan Antwerpse haven Londen-Cairo in vijf uur fyPas op, Walterbracht zes postkantoor-over vallers in de cel „Zuiderkruis" en „Tabinta" onderweg Race des doods „Museum in hand koffers" A' Huiswouwen hun bondgenoot? Britse militairen lossen schepen Van Zeeland sprak zes uur met de koning Guerilla-activiteit op Celebes Franse padvinders her bouwen brug Inbraak bij Ooster- houtse juwelier ZESDE JAARGANG No. 1673 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Beigerstraat 16, T<1.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, G. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 25 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f .0.60 per m/m)Vohr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t OIO per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. TAE LEIDERS van kanselier Adenauers Christen-democratische partij hebben er op gezinspeeld, dat de West-Duitse regering mogelijk zal aftreden, als de Westelijke geallieerden over de Duitse wet op de ver laging van de inkomstenbelasting hun veto zouden uitspreken, zoals ze aangekondigd hebben. De economische en financiële gevolgen van het uiteindelijk verwerpen van de wet zouden van dien aard zijn, dat het gehele regeringsprogram op het gebied van de economische opbouw en de sociale politiek niet uitgevoerd zouden kunnen worden, aldus een communiqué van de leiding der partij. tot bittere commentaren, vóórdat ge allieerde en Duitse experts deze zaak konden behandelen. Voorts betreurt men Adenauers verklaring, dat in Frankrijk en Engeland een ..volkomen negatieve" houding ten opzichte van Duitsland heerste. De politiek der Britse regering, zo zeiden genoemde functionarissen, was er juits op ge richt, Duitsland te doen opnemen in de gemeenschap der landen. Regering zowel als volk hadden West-Duits- land actief gesteund. 2000 TOESCHOUWERS Voor de partijvergadering, die dit communiqué opstelde na een toe spraak van Adenauer persoonlijk, was Heinrich von Brentano speciaal uit Rome terugggeroepen. Gisteren verklaarde Adenauer: er gaan belangrijke stemmen op, dat men de geallieerden dient voor te stellen de regering zelf in handen te nemen". De plaatsvervangende voorzitter van de sociaal-democraten van Wegt- Duiltsland, Erich Ollenhauer, heeft te Berlijn verklaard, het geallieerde veto tegen de wet op de inkomstenbelas ting en de ambtenarenwet als „zeer ernstig" op te vatten. Dit veto droeg niet bij tot de versterking van de democratie en het zou voedsel geven aan „het communistische vuur". BRITTEN LAKEN AUDENAUER Tjhinctionarissen van de Britse Hoge Commissie hebben hun sterke af keuring ker.baar gemaakt over de rede van Adenauer té Bad Ems, wel ke hij Zaterdag heeft gehouden. On der meer keurden zij af, dat het voor lopig veto over de wet op de inkom stenbelasting aanleiding had gegeven tisch minister van arbeid was, al di rect alle schuld ontkende en die af schoof op een medebeklaagde, die bij verstek terecht stond, omdat hij naar West-Duitsland wist te ontsnappen. A' zei hij tegen 't plan-Marshall te zijn, hij kreeg toch een fikse schrob bering van de presidente, omdat hij met zijn handen in zijn zak stond. Benzinebelasting struikelblok? vylNSTON CHURCHILL, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis heeft aangekondigd, dat zijn fractie Woensdag tegen twee punten van de begroting zal stemmen. Men neemt aan, dat een nederlaag van de regering op een van deze pun ten haar aftreden en nieuwe algeme ne verkiezingen zal meebrengen. De punten, waarover zal worden ge stemd. zijn de verhoging van de ben zinebelasting en de belasting op vrachtwagens. T iggen er in het Westen wrijvingen op economisch terrein, in Oost- Duitsland liggen ze ook, alleen wor den ze daar op ietwat hardhandiger wijze opgelost. In de schouwburg van Dessau is een proces begonnen tegen negen Oost-Duitse zakenlieden, die worden beschuldigd van „economische sabota ge", waarmee een bedrag van 100 nullioen mark gemoeid zou zijn. De zitting wordt gehouden op het po dium van het theater, hezelfde, waar op de dag tevoren nog Schillers „Die Rauber" was opgevoerd. Het proces wordt bijgewoond door tweeduizend arbeiders uit fabrieken van Dessau en omgeving, die vol ijver reageren op alles wat hun „bazen" wordt aangewreven. Toen de open bare aanklager vertelde van de reus achtige bedragen, die de beklaagden aan de Oost-Duitse economie onttrok ken en ten eigen bate zoyden hebben aangewend, ging er een hevig gegrom op. „HANDEN UIT DE ZAK" DE STICHTING voor de Landbouw is voldaan over de publicatie van het ministerie van Landbouw betreffende de aardappelprijzen. BIJ GELEGENHEID van het zilveren j jubileum als aartsbisschop van Mgr. i Paolo Giobbe heeft Z. H. de Paus een gelukwensschrijven aan Z.H. Exc. ge zonden. EEN AANTAL geneeskundige consu lenten zullen de leiding van de ge neeskundige dienst van land-, zee- en luchtmacht ter zijde staan bij de uit voering van de geneeskundige verzor ging van het personeel. OP 4 MEI 's middags om 3 uur wor den in de Ridderzaal z.j, die in de laatste wereldoorlog, waar ter wereld ook, in de strijd om de vrijheid het leven lieten, herdacht. Prof. Kranen burg, minister van Schaik en prof. dr. Dijk zuilen spreken. WAT GEEFT de wet aan boer en tuin der?, dat is de titel van een brochure van de Stichting voor de Landbouw, die op begrijpelijke wijze voor getrof fenen uit de landbouw het belang rijkste uit de wet op de materiële oor logsschade vertelt. PRINS BERNHARD vliegt op 1 Mei met het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar New-York, waar hij op 5 Mei de grote Nederlandse export-tentoonstel ling „Holland Fair" zal openen. DE PRIORU van Egmond is tot zelf standige abdij verheven. De abtskeuze zal dezer dagen geschieden. De wij ding van de nieuwe abt geschiedt op 15 Juni door Mgr. Huibers. INBREKERS haalden in het huis van de Haagse burgemeester een geld kistje met f 1500 weg. HET AANTAL doden bij verkeerson gevallen is na de oorlog met onge veer een derde afgenomen en is op het peil van 1938 gekomen. Het totale aantal ongevallen is met een zevende toegenomen. IN NEDERLAND bedraagt het aantal Personenauto's de helft van dat in België. Wij hebben drie keer zoveel autobussen als onze Zuiderburen. EEN ST. JORISBEELD van bijna 1 meter hoog, gehakt door beeldhouwer Termote, is Zondag, na de plechtige ingebruikneming van het nieuwe bui tencentrum der katholieke verkenners nabij Nijmegen, zijn tocht door Neder land begonnen. Dit, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Katho lieke Verkennersbeweging. POSITIES TROEPENSC'IEPEN: Dun- dalk Bay 23-4 te Suez, Nelly vertrok 22-4 van Port Said, Skaugum passeer de 22-4 Aden, Zuiderkruis passeerde 23-4 Lakkadiven, Gen. Ballow 23-4 300 mijl O.T.Z. Malta, Gen. Howze 23-4 70 mijl Z.-Westpunt Kreta, Joh. van Oldenbarnevelt 23-4 360 mijl W. Sa- bant. Zuiderkruis 24-4 16 uur pass. 8 graads kanaal. HET TROEPENSCHIP General Muir bracht gisteren in Rotterdam 1500 mi- naar het vaderland terug. In Vlissingen arriveerde de Stuyvesant met 105 repatriërende militairen uit Curasao en Aruba. Tn zoverre week dit proces af van de gebruikelijke gang van zaken, dat de eerste beklaagde, dr. Herwe gen. die vroeger Christendemocra- Cyclotron in Californië bleef gespaard /GISTERENNACHT Is in Berkeley, Californië, brand uitgebroken in het gebouw, waarin zich de grote cy clotron van de Amerikaanse commis sie van atoomenergie bevindt. Hoge vlammen schoten uit het gebouw om boog. De brand werd bedwongen, voordat het vuur de cyclotron zelf bereikte. Deze cyclotron, die 5000 ton weegt, is een der krachtigste ter wereld; ze kan zelf geen atoomenergie produce ren, maar is belangrijk voor experi menten op het gebied van kernsplit sing. Drie maanden geleden werd een nieuw element (nummer 97), het zwaarste, dat tot nu toe bekend is, vrij gemaakt. Agenten van het federale bureau van onderzoek, de zg. G-men, stellen een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. De brand heeft een schade van on geveer 150.000 dollar veroorzaakt. Er zijn echter geen machineriën verlo ren gegaan. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Hall tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krach- f.^1 k* het Westen van het land tijdelijk harde wind hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Noordwest. Koud weer. Heden: Zon onder 19,54 uur. Maan onder 3.08 uur. Morgen: Zon op 5.21 uur. Maan op 3,30 uur. JXE'" allermiserabelst weer gisteren kon het enthousiasme van de Lim burgers bij het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan hun gewest niet doven Prins Bernhard zelf zette de Dakota keurig aan de grond op het vliegveld Beek. Er vond daar een korte begroe ting plaats en daarop ging het naar Maastricht, waar het temidden van de enthousiaste huldebetuigingen een ware zegetocht werd. In het gouvernementsgebouw was het een treffend momentje, toen het zoontje van de Commissaris der Koningin, Flipje Houben, een aller aardigst versje opzei, waarin hij de verwachting uitsprak, dat ook de vier prinsesjes eens naar Maastricht zouden komen. De Koningin bekeek met bijzondere belangstelling een geschilderd portret van haar, dat door Harry Kooien is vervaardigd. Ze was over het kunst werk zo voldaan, dat ze onmiddellijk kennis wenste te maken met de schil der. De Belgische gouverneur van Lim burg, H. Terwilghen, bracht aan het koninklijk paar de persoonlijke hulde van de Prins-regent van België over. De luide toejuichingen van het pu bliek buiten, deden Hare Majesteit tenslotte besluiten om, ondanks de zware regenval op het balcon te ver schijnen, waar ze luide werd toege juicht. Aan H. M. werd een album met bijzondere foto's van Maastricht en gedichten over de stad aangeboden. Een bijzonder aardige gebeurtenis was de begroeting door H. M. de Ko ningin van de 76-jarige soldatenmoe der Lies, die in de eerste wereldoorlog vier jaar lang een op wachtpost lig gende compagnie soldaten geregeld van warme koffie heeft voorzien. Engeland zou de maatregel steunen T^E JORDAANSE regering heeft gis teren in Amman b$j de opening van het parlement de inlijving van Arabisch Palestina bjj Jordanië be kend gemaakt. De omvang en bevolking van Jor danië wordt hierdoor verdubbeld. In Londen gelooft men, dat Enge land het besluit van de Jordaanse re gering in de nabije toekomst zal er kennen en dat 't de bepalingen betref fende wederzijdse bijstand tot Ara bisch Palestina zal uitbreiden. f SiteS«AND, De Zomerpostzegels 1950, aan de wederopbouw gewijd, stellen het volgende voor: 2 ct. fragment van het monument ter herdenking van het P.T.T.- verzet; 4 ct. dijkwerker in actie; 5 ct. bouwwerk in Rotterdam; 6 ct. moderne oogstmachine met tractor in de Wieringermeer; 10 ct. brugboog op weg naar de plaats van bestemming (herstel spoorwegbrug aan de Moerdijk) 20 ct motorschip (herstel van de binnenscheepvaart) De ontwerpen zijn van Frans Lammers, tekenaar en illustrator te Haarlem. De zegels zijn geldig tot en met 31 December 1951. Amerikaanse wapens op komst TN ANTWERPEN vonden gisteren en Zondag botsingen plaats tussen politie en communisten. Gisteren probeerden communisten havenkantoren binnen te vallen om de bootwerkers te verhinderen con tracten te tekenen voor het lossen van een schip met voor België bestemde Amerikaanse wapens. Twee politie-agenten werden ge wond. Na de relletjes trokken de le den van het communistisch actie-co mité naar de gebouwen van de katho lieke en socialistische vakbond en hielden d ir betogingen. Het schip is radiografisch medegedeeld, nog en kele dagen op zee te blijven. Tijdens de incidenten van Zondag, die ook als protest-actie tegen de aan komst van het schip met wapens be doeld was, trad de politie met gum miknuppels op. Er zouden daarbij 12 arbeiders licht gewond zijn. Het be richt, dat het communistische parle mentslid van den Branden ook geraakt zou zijn, werd officiëel door de politie tegengesproken. Men had nl. opdracht niet tegen van den Branden op te tre den met het oog op zijn parlementaire onschendbaarheid.! Volgens Amerikaanse kringen in Brussel zou nog geen schip met voor België bestemde wapens uit Amerika zijn vertrokken. Zullen aanwijzingen van een telepaat resultaat hebben? OINDS VORIGE WEEK Dinsdag is de 37-jarige de B., eigenaar van een café en tevens bierbottelaar te Hoevr vermist, 't Laatste was de B. gezien te Rucphen, waar hij zoals gemeld een familielid de laatste eer had bewjjzen. Per fiets is h(j vanuit Rucphen verdwenen. Sindsdien heeft men hem niet meer gezien.. Reeds bijna een week is de politie met dit raadselachtig geval bezig. Men heeft in België nazotkingen laten doen, maar deze leverden geen re sultaat op. Daarna heeft men de hulp ingeroepen, van een Amsterdamse te lepaat. Deze vertelde aan de hand van foto-materiaal, wat hem was toe gezonden, dat de vermiste zich moest bevinden tussen Kruisland en Oud- GasteL De telepaat deelde mede, dat tussen beide dorpen een brug was ge legen en dat direct na de brug aan do rechterkant een weg lag. Aan het linkergedeelte van de weg moest zich een watergang bevinden. Een en ander klopte volkomen. De politie toog Zondagavond op stap en begjn' in de omgeving door de te lepaat aangegeven nasporingen te doen. Het was donker toen men het werk aanving. Op de weilanden, toe behorende aan de landbouwer van Oers, werd ijverig gezocht. Verschil lende landbouwers steunden het werk van de politie door hun auto's be schikbaar te stellen. Want telkens wil de men van de telepaat, met wie men telefonisch in verbindinging stond, nieuwe gegevens hebben. Tot laat in de nacht heeft de politie te Kruisland en Oud-Gastel gepatrouilleerd. Niets echter werd gevonden. Zondag en gisteren hield de politie toezicht op practisch alle wegen rond om Hoeven en ver daarbuiten. Nog steeds onderhoudt men contact met de telepaat. Recordvlucht met vier-motorig straalvliegtuig TOHN CUNNINGHAM, oud-oorlogs- vlieger, heeft de afstand Londen- Cairo ln de recordtijd van vijf uur en ruim acht minuten afgelegd. Hij vloog deze afstand van 3.556 km. in een viermotorig de Haviland-Co- met-straalvliegtuig, het eerste lijntoe- stel met 4 straalmotoren, met aan boord 17 personen en zoveel ballast, dat men kon nagaan, hoe het toestel zich zou gedragen met 24 passagiers en hun bagage. Cunningham had een gemiddelde snelheid van 692 km. per uur; hij vloog op een hoogte tussen 10.500 en 12.300 meter. TAE OVERVAL op het postkantoor te Mecbelen, waarnan we de vo- /AP 18 April jl. is uit Tandjong Priok hét troepenschip „Zuiderkruis" naar Nederland vertrokken. Aan boord bevinden zich de volgende ge sloten onderdelen der Kon. Land macht: het 5e bataljon van het 2de regiment Infanterie, het 5e bataljon van het 6e regiment infanterie en het 51e veldhospitaal. Ap 19 Aprü vertrok voorts uit Priok het troepenschip „Tabinta". Onder de opvarenden bevindt zich het 5e ba taljon van 10 R.I., alsmede een deta chement der Kon. Marine. rige week melding maakten, heeft ge leid tot de arrestatie van een zestal zware jongens, die taUoze overvallen in de omgeving van Antwerpen op hun geweten hebben. Sinds de overval te Mechelen, waar een bedrag van 684.000 francs in han den van de bende viel, had de politie een spoor, dat uiteindelijk tot de ar restatie leidde. Toen ni. een van de aanwezigen, die in de wachtkamer in, bedwang werden gehoud'en met een revolver, een aarzelende beweging maakte, riep een der bandieten: Pas op, Walter! Deze naam Walter gaf houvast. In het Antwerpse havenkwartier kon men een 19-jarige Walter aan houden, die daar zwaar geld over de balk smeet. Hij bekende spoedig deel te hebben genomen aan de overval en via hem konden andere bende-leden worden gepakt. LIJST VAN „ACTIVITEITEN" IJat een belangrijke slag geslagen werd, moge blijken uit de vol gende bloemlezing van gangster-acti viteiten, die de laatste tijd door de bende op touw werden gezet: overval op het postkantoor de Boechout met een buit van 50.000 frs.; van, Schoon- hovenstraat 40.000 frs.; postkantoor te Zichem met een buit van 100.000 frs., weggehaald door 2 heren, die vroe gen of ze een postzegel van 1,75 frs. konden krijgen; postkantoor Dibemui- de, en daarna dat van Ukkel, waar de overval 50.000 frs. opleverde; de dag daarop een hotel te Oostende, waar de buit niets, en even later een, café te S. Amands-Puur, waar ze heel ka- Twee slachtoffers bij auto-rennen TAE dulzend-mijlen-race 1950 heeft T leven van twee deelnemers gekost, De Italiaan Bassi sloeg op het eind van de wedstrijd met zijn wagen over de kop en werd op slag gedood. De Brit Monkhouse was het 2de slacht offer. Hij vloog van de weg af en kwam, na dwars door een reclame schutting te zijn gereden, in een bouwland terecht. Enkele uren later overleed hij aan zijn verwondingen. Rembrandt en Dürer op zolder TN LüBECK is de aandacht van de politie reeds enige malen door middel van ongetekende brieven ge richt op handkoffers, waarin dan bij nader onderzoek waardevolle kunst werken verstopt bleken te zitten. In een koffer van de onvermo gende student Horst S., die op een zolderkamertje woont maar spoor loos verdwenen is, vond men teke ningen van Rembrandt, etsen van Dürer en van 135 andere oude mees ters, oude handschriften etc. Kort daarna bracht de moeder van de student een andere koffer bij de politie en ook die bevatte waarde volle kunstwerken. Drie dagen later werd de aandacht van de politie via een brief opnieuw gericht op een „museum in een hand koffer". De koffer, die door een on bekende dame in een bank was afge geven, bevatte niet minder dan 1500 stukken van grote waarde, die vroe ger toebehoorden aan musea en par ticuliere verzamelingen: 32 etsen van Rembrandt, 45 van Dürer, een ets van Rafaël, enz. enz. De meeste van deze kunstwerken behoorden toe aan mu sea in de Sovjetzone. De betrokken student had vroeger een baantje als hulpkracht in het museum van Schwerin (Sovjetzone). ANSTAANDE Donderdag en Vrijdag zullen in de 70 grootste gemeenten van ons land bij de bakkers lijsten lig gen, waarop de huisvrouwen hun handtekening kunnen plaatsen als protest tegen het voornemen van de minister van landbouw om het percentage aardappelmeel in het brood van 5 tot 10 te verhogen. De bakkers zijn fel tegen dit voor nemen gekant, aldus wordt van de zijde van het „Actie-comité tot be strijding van de bijmenging van aard appelmeel in brood" medegedeeld. IN STRIJD MET DE WAREN WET? ALLEREERST acht men bijvoeging in strijd met de warenwet, daar deze verbiedt, dat in de bloem vreem de bestanddelen worden opgenomen. Voorts zal, zo betoogt men, het ver minderen van de kwaliteit van het brood een zeer ongunstige invloed hebben op het broodverbruik en daar mee op de rentabiliteit van de bak kersbedrijven. De minister wil, aldus het comité, de bijvoeging opleggen, omdat er een overschot van 50.000 ton aard appelmeel in ons land is tengevol ge van een garantie aan de aard appelmeelfabrikanten. ZELFS CONSUMPTIE-AARD APPELEN 1AE PRODUCTIE is bijna verdub beld en export stuit op moeilijk heden. Zelfs consumptie-aardappelen zijn tot meel verwerkt en dit zou mede oorzaak zijn van de hoge aard appelprijzen. De fabrikanten van het meel dringen er bij de minister op aan het percentage van 10 pet. ook voor de toekomst te handhaven, waar door de garantie van de minister door de verhoogde consumptie in het bin nenland overbodig zou worden. Dat het gebruik van aardappelmeel in het brood een deviezenbesparing betekent, wordt door de bakkers be streden. Op 4 Mei zullen de vertegenwoor digers van de maalindustrie en de bakkersbedrijven door de minister in audiëntie worden ontvangen. Om daarbij de stem van de consument te doen horen, organiseert men nu eerst het petitionnement. Zo hopen de bakkers, dat het Donderdag en Vrijdag aan alle hulsdeuren gaat. Hier kon eon bakkersjongen niet meer tot Donderdag wachten. H\) ging nu al op jacht naar huisvrouwen, die met hem tegen aardappel meel in het brood waren.. Hij vond er één, die direct bereid was om te tekenen. Zijn rug bleek een goed schrijfbureau. rig was, zodat tenslotte de grote slag in het postkantoor te Mechelen wel als compensatie moest volgen. De buit was er groot, 684.000 frs. maar een kleine onvoorzichtigheid maakte met een slag een einde aan het feest. 13.000 havenarbeiders in Londen staken /GISTEREN zün in opdracht van de regering duizend militairen be gonnen met het lossen van schepen met voedingsmiddelen in de Londense haven. De niet-officiële staking van havenarbeiders breidt zich nog steeds uit. Er zijn thans bijna 13.000 arbeiders bij betrokken. Op 80 schepen ligt het werk stil. De staking is een protest tegen de uitstoting van drie havenarbeiders uit de vakvereniging van transportarbei ders. Zij hadden vorig jaar deelgeno men aan de staking uit sympathie met de Canadese zeelieden. Katholieken weigeren nieuwe concessies pAUL VAN ZEELAND is gisteren- morgen opnieuw naar Pregny ge vlogen, waar hjj gedurende bijna zes uur besprekingen voerde met Koning Leopold. Aan journalisten deelde van Zee land na afloop mede, dat vandaag, Dinsdag, waarschijnlijk voor de mid dag in Brussel een communiqué zou worden uitgegeven. Verder weigerde hij eik commentaar. Het hoofdbestuur van de C.V.P. kwam gisteren in vergadering bijeen. Na afloop werd verklaard, dat de C. V.P. geen steun zal verlenen aan een regering, die Koning Leopold ver plicht het land te verlaten, nadat hij zijn prerogatieven tijdelijk aan kroon prins Boudewijn heeft overgedragen. De Katholieken willen niet, dat de Koning nog meer concessies doet. Politieposten overvallen TN MAKASSAR en omgeving is een toenemende activiteit van guerilla- benden te constateren. De politieposten van Maros en Sind- jai werden overvallen en daarbij werd het merendeel van de aanwezige wa pens geroofd. In Makassar werden particulieren van negen auto's beroofd. Ten Zuiden van de stad heeft een botsing plaats gehad tussen politie en guerilla's, waarbij aan de zijde van de politie twee en aan de zjjde van de guerilla's drie doden vielen. WESTERLINGS UITLEVERING. 'M'AAR officiëel in Singapore werd medegedeeld, houdt de Britse re gering Westerling vast en wacht ze op mogelijke stappen van de Indonesi sche regering tot uitlevering. Na over schrijding van de tijdslimiet, gesteld door de nood-ordonnanties zou Wes terling gedeporteerd worden. De Engelse ambassadeur in Djakar ta heeft de Indonesische regering me degedeeld, dat de autoriteiten in Sin gapore bereid waren de motieven voor uitlevering van Westerling vol gens het Engels-Nederlandse uitleve- ringstractaat te vernemen. Tot op he den is geen verzoek tot uitlevering van de zijde van Indonesië ontvangen. IVfORGEN DUIKEN WE DAN al- lemaal in het stemhokje. We liepen er wel niet warm voor, maar het is nu eenmaal bij de wet voorgeschreven Dus we gaan braaf in de rij staan," schuiven, naar vo ren, horen onze naam hard afroe pen en dan krijgen we het plak kaat. We zijn voor een ogenblik echt de baas. Al die namen, die ons op 't biljet aanstaren, kunnen we nog kiezen. Wat 'n heerlijk machts gevoel! Dit is nou democratie! Ach ter het IJzeren Gordijn mag je ook stemmen. Daar krijg je eveneens een biljet met namen voorgetoverd. Maar ocharm daar is maar één lijst. Je moet wel de officiële „grote man" nemen. En je moet er dan nog een erg blij gezicht bij zetten ook. Tiet werk dat wij in 't stemhokje verrichten, vereist echter een stevig verantwoordelijkheids gevoel. Hier vindt men de katholiek en de socialist en de man van sik kel en hamer en de liberaal en ie protestant en wie al niet meer bij elkaar. Iedere stem brengt de kans van een dier mensen een streepje omhoog. Ze hebben allen de over tuiging, dat hun visie op staat en maatschappij de juiste is. Ze zullen, eenmaal gekozen, daarvan getuigen en het beleid der Provinciale Over heid in hun richting trachten te sturen. U weet, hoe de communist zal werken, als hij in de Staten opkomt: ophitsend en ondermij nend. Hij voelt zich deel van het grote leger, door Moskou gediri geerd, dat er op uit is alle grote Christelijke waarden te vernieti gen. Hij zegt dat niet. Hij beweert op te komen voor het lot van de kleine man. Hij buit armoede en sociaal onrecht uit om zijn partij te versterken. Doch zonder enig besef van 's mensen hoogste bestemming. Wie aan deze partij zijn stern- geeft, pleegt verrraad. Verraad je gens God en het Vaderland. We kunnen ons niet indenken, dat een onzer lezers zo iets van plan zou zijn. Er zijn de socialisten en de li beralen. We hebben er de vorige week al het onze van gezegd. We zijn vast overtuigd, dat een conse quente doorvoering van hun visie op staat en maatschappij noodlotti ge gevolgen zou hebben. Natuurlijk, ze willen die gevolgen niet. We gaan op verschillende punten ook een eind met hen mee. We weten, dat er evolutie in deze partijen zit. Bij de socialisten in de richting van erkenning van de waarde der per soonlijkheid, bij de liberalen in de richting van meer ordening. We ver heugen ons daarover. Doch 't zijn geen verschijnselen, waarop men vast kan bouwen. Tegenstromingen kunnen opdoemen, die 't verworven goede inzicht weer afbrokkelen. Men heeft het houvast niet, dat de K.V.P. heeft in de gegevens der na tuurlijke zedeleer, bestraald door het licht der Openbaring en de on derrichtingen van Christus' Kerk. Waarom het grote risico, als men de veilige route ziet afgebakend? ]\/[aar dan zijn er hier en daar nog kleinere groepen van ka tholieken, die zich afwendden van de grote partij. Wij willen te dezen aanzien herhalen wat we de vorige week reeds schreven: Zie toch de grote lijn! U kunt heilig overtuigd zijn, dat deze of gene geste van deze of gene K.V.P.-bestuurder onjuist was. U kunt het kiesreglement het zoveelste in de reeks een onding vinden en U hebt misschien candidaat X niet zo heel hoog. We zouden met U een klaagzang kun nen aanheffen over bepaalde ver schijnselen. Doch denkt U dat te kunnen verbeteren, door een klein groepje een vertegenwoordiging in de Staten te bezorgen? Een verte genwoordiging, die in haar een zaamheid practisch geen invloed heeft op de gang van zaken? Ja, is zelfs niet zeer waarschijnlijk, dat Uw stemmen nutteloos vermorst worden en daardoor de vertegen woordiging van de katholieken in de Staten een verzwakking zal on dergaan? Hebt ge „Het Vrije Volk", het blad der socialisten niet horen juichen, omdat de groep-Welter en anderen aan de katholieke eenheid afbreuk doen? Alvorens ge daar in dat stemhok je staat, moogt ge deze vragen wel eens rustig overwegen. En dit „overwegen" zal U ongetwijfeld tot de slotsom brengen: Ik kies de lijst der K.V.P. En als het een en andei U niet bevalt in die partij, kunt ge er dit besluit aan toevoegen: Ik treed in die partij en zal mijn in vloed daar aanwenden, om het er ruimer en frisser te maken. Ze zul len van me horen! Bravo! zeggen wij bij zulke voor nemens. "T-WEEHONDERD padvinders uit Ni ce zuilen de brug van Molliéres herstellen, die op ongeveer vijftig ki lometer vanaf de Frans-Italiaanse grens ligt. De departementale com missie heeft hiertoe haar toestemming verleend. De padvinders zullen dit werk doen onder leiding van twee ingenieurs van de waterstaat. Deze brug. die 20 meter lang en 2.20 me ter breed is, werd bij de gevechten in 1944 gedcetelijk verwoest. Alleen de middenpijler en de beide landhoofden bleven intact. Voor 4000.aan sieraden ontvreemd TAE OOSTERHOUTSE juwelier, de heer Oomen in de Kerkstraat, heeft in de nacht van Zondag op Maandag bezoek gehad van een of meer inbrekers, die kans hebben ge zien om gouden sieraden en horloges te ontvreemden, alles bij elkaar onge veer voor een waarde van f 4000. Voor zover men kan nagaan, heb ben de inbrekers zich toegang tot het huis verschaft langs de achterzijde. Zij hebben hun slag hoofdzakelijk gesla gen in de vitrine. Reparatiegoederen, di bij de heer Oomen aanwezig wa ren, zijn bnaangeroerd gelaten.

de Stem | 1950 | | pagina 1