Gedachte aan agressie moet de wereld uit Schip met vluchtelingen trekt voorhij Vlak voor bisschopswijding trok mgr. Jachym zich terug Vierhcsks-Conferentie werd uitgesteld Om de hele mens Zes punten van Dean Acheson JKACHT ME NIET WAARDIG" 35 doden bij vliegtuigramp Prins Bernhard kreeg een album Starende ogen, zwijgende woorden, stil geluk BETERE DEFENSIEWAPENSVER SCHRIKKELIJKER DAN MEN OOIT HEEFT GEZIEN Grote voorraad atoombommen Communisten bezetten Hoihau op Hainan I Iets kouder te Geruchten over aftreden van dr. Firschfeld tegengesproken Minister maakt haast met benzinebelasting „Wanneer de communisten in het Westen eens zouden zien en weten wat het echte com munisme is, zouden zij nooit commu nist willen zijn Het eeuwige kamp Naar de bollen.... ZESDE JAARGANG No. 1672 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Te?l.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. 3. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 24 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f0 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede- lelingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent >er m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,/t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om'redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws^Vlaanderen. HULST, Dubbele PoortJ7^Telefoon 102. (Bijbureaux^OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Teleioon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon nF,AN ACHESON. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft in een toespraak tot de Amerikaanse vereniging van dagbladredacteuren verklaard, dat iedere poging om met de Sovjet-Unie tot een goede verstand houding te komen gedwarsboomd wordt door een reële en op het ogenblik bestaande bedreiging van agressie Overeenstemming met de Sovjet-Unie of een poging hiertoe te komen kan niet bestaan, wanneer de gedachte aan agressie niet uit de wereld wordt ge holpen. aldus Acheson. De minister zegt. dat de Verenigde Staten aan de spits staan bij de fa bricage van nieuwe wapens en dat dit het verschil kan betekenen tussen overwinning en nederlaag in een oorlog. „De voorraad Amerikaanse atoom bommen. verklaarde Johnson voorts, bestaat voortaan niet meer uit een klein aantal bommen van één model en van één afmeting. De Ameri kaanse strijdkrachten, hoe gering deze thans ook zijn. zijn doeltref fend en bezitten een uitrusting, die verre uitgaat boven die van onver schillig welk ander land." Er wordt in het verslag aan her innerd, dat de Verenigde Staten ein de 1949 36.000 militaire vliegtuigen bezaten en dat geleidelijk 5.400 nieu we toestellen werden geleverd, be taald uit reeds goedgekeurde credie- ten. 11.000 van deze toestellen waren jachtvliegtuigen, waarvan 2.000 met straalaandrijving. Reuter meldt nog, dat het Ameri kaanse leger eind 1949 1.551.000 man sterk was. J-\AT WOORD agressie betekent niet alleen militaire aanval, maar ook propaganda-oorlogvoering en de ge heime ondermijning van vrije landen van binnen uit. De Sovjet-Russische autoriteiten zul len graag alle middelen te baat ne men, die hun ter beschikking staan, om de V.S. te verzwakken en schade te berokkenen. Hoewel zij het niet verstandig achtten militaire macht te gebruiken, proberen zij het met an dere methodes, bijvoorbeeld een po ging om de Amerikaanse bevolking in verwarring te brengen en te verdelen, aldus Acheson, opdat wij te zwak zul len worden om tegen de communisti sche bedreigingen in andere delen van de wereld op te kunnen en te ver deeld en verward om de communisti sche infiltratie in eigen land het hoofd te bieden. ZES PUNTEN. ACHESON noemde zes programma- punten, waarmee Amerika de strijd tegen de bedreiging heeft op genomen. En wel: brandend en strijd vaardig geloof in de vrijheid, de ver breiding van dat geloof: de organi satie van een sterke verdediging en de economische wederopleving van de vrije wereld. Voorts nog nauwer samenwerking tussen de vrije landen via de be staande organisaties (Raad van Europa, organisatie van het plan- Marshall en de Westelijke Unie) en zo nodig via nieuwe organisaties. Tenslotte voortzetten van de pogin gen een gemeenschappelijke basis voor overeenstemming te vinden: geen volmaakte of eeuwigdurende overeenkomst, maar tenminste een betere regeling om in groter veilig heid samen te leven. AAN DE SPITS. Kinderbijslag zelfstandigen Voor noodregeling 18 millioen uitge trokken rpENGEVOLGE van de devaluatie zijn de uitgaven op de verschil lende begrotingen verhoogd moeten worden met een bedrag van in totaal 156.9 millioen. De souvereiniteitsover- dracht en de versnelde repatriëring komen ons voor eenmaal te staan op 186.2 millioen. Rekening: moet nog gehouden wor den met andere nieuwe uitgaven ten bedrage van 97.3 millioen, w.o. 18 millioen voor een noodregeling kin- derbyslag zelfstandigen. De middelen worden totaal 301.48 millioen hoger geraamd, maar in ver band met belastingwijzigingen gaat daar weer 73.81 millioen af. Dit heeft Minister Lieftinck mede- geueeld aan de vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer. Er waren leden, die gekant waren tegen de afschaffing van de onderne mingsbelasting, gezien het begrotings tekort van 231 millioen, dat voor 1950 is te verwachten. De Minister hoopt van deze belas tingverlaging echter een bevruchten de werking op het bedrijfsleven. Als dit geschiedt, dan behoeft na afloop van de Marshallhulp niet weer over- ge'gaan te worden tot belastingverho ging. Blikseminslag veroorzaakte geen slachtoffers JJE 35 inzittenden van de Ameri kaanse Skymaster, die ten Z.W. van Tokio op een helling van de Hi- roegatake-top neerstortte, zijn allen om het leven gekomen. In Amerika werd boven Virginia 'n transportvliegtuig door de bliksem ge troffen/ De bemanning en de 29 pas sagiers. onder wie 16 zieken, bleven ongeüepfd. Een der vier motoren vloog' in brand en er werd een gat in de staart geslagen. /AVER de organisatie van de verde- diging, een van de programma punten, die Acheson noemde, heeft de Amerikaanse minister van landsver dediging, Louis Johnson, in zijn zes- maandelijks verslag enige mededelin gen gedaan. DE VERENIGDE STATEN hebben spoed gemaakt met de vervaardiging van wapens, die verschrikkelijker zijn dan men tot dusverre ooit heeft ge zien, aldus wordt in het verslag verklaard. EEN JONGETJE in Zaandijk, dat zich aan de afsluitboom van een brug om hoog liet gaan, viel van een hoogte van acht meter naar beneden en was op slag dood. IN OOST-DUITSLAND is in alle Ka tholieke kerken een herderlijk schrij ven voorgelezen tegen het materialis me, dat de wortel van het atheisme wordt genoemd. In een herderlijk schrijven der Evangelische kerk in Oost-Duitsland wordt verzet aange tekend tegen de materialistische ideo logie in de Sovjet-zone. IN ALGERIE zijn 154 personen gear resteerd in verband met een natio nalistisch complot om sabotage te ple gen tegen openbare gebouwen en functionarissen te vermoorden. DE ZOMERPOSTZEGELS zullen dit jaar gewijd zijn aan de wederopbouw. ROTHER, de man, die bij Adenauers bezoek „Deutschland über alles" diri geerde, is door de Berlijnse radio, die onder Russische controle staat, ont slagen. Adenauer zelf heeft de smaak te pakken: hij zette het lied Zaterdag, na een rede te Bad Ems in. IN UTRECHT werd besloten tot de vorming van een federatie van toneel- uitkoopverenigingen. De commissie van initiatief onder voorzitterschap van de heer van Werkhoven te Breda werd voorlopig bestuur. IN PARIJS is de constituerende ver gadering gehouden van de internatio nale groep van vlas- en henneppro ducenten. De heer Temptinne (België) werd tot voorzitter gekozen. IN DE ST. PIETER te Rome, vond gisteren met grote luister de eerste Heiligverklaring van het Jubeljaar plaats. Emilia de Roilat werd tot de eer der altaren verheven. Haar feest dag wordt op 19 September gevierd. DE MILITAIREN, die in Indonesië onder de wapenen zijn geweest, hou den op 1 Juli een réunie te Utrecht, waarop onder meer Prins Bernhard het woord zal voeren. rJDENS DE H. MIS, die kar dinaal Innitzer, aartsbis schop van Wenen, gisterenoch tend in de St. Stefanuskathe- draal te Wenen opdroeg, ver klaarde Mgr. Jachym, die tot bisschop-coadjutor van de kar dinaal gewijd zou worden, dat hij zich niet waardig achtte om bisschop te worden. Toen het Pauselijk benoemingsde creet werd voorgelezen en de nieu we kerkvorst reeds met de kentekens van zijn nieuwe waardigheid was be kleed, begaf Mgr. Jachym, die dan, volgens de ritus, de eed zou afleggen, zich naar de kardinaal en sprak tot deze enkele woorden in het Latijn, die door de gelovigen beschouwd wer den als een liturgische formule. De kardinaal verbleekte echter en Mgr. Jachym deelde daarna in het Duits aan de gelovigen zijn beslis sing mede. Daarop verliet hij de kerk, waar buiten een wagen wachtte, die hem naar het klooster „Barmherzige Schwester" voerde, waar hij woont. NA SLAPELOZE NACHTEN. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Half tot zwaar bewolkt met bij na overal enkele regenbuien. Zwakke veranderlijke wind. Iet* lager, temperaturen. Heden Zon onder 19,52 uur. Maan onder 2.38 uur. Morgen: Zon op 5.23 uur. Maan op 10.45 uur T^OLGENS een communiqué van kardinaal Innitzer, dat later werd verstrekt, deelde mgr. Jachym in zijn verklaring mede, dat hij, na de over wegingen tijdens de jongste nachten, welke hij slapeloos had doorgebracht, zich niet bekwaam achtte om de ho ge bisschoppelijke functie waar te ne men en hij meende deze niet waardig te zijn. „Ik vertrouw op de Goddelijke barmhartigheid, waaraan deze Zon dag speciaal is gewijd. Ik verzoek de geestelijkheid en de gelovigen te bidden en te blijven bidden voor mij en ik vraag uwe Eminentie de plechtige Mis te willen voortzetten vanaf het Alleluia". Na de H. Mis sprak de kanunnik van de kathedraal, dr. Dorr, de ont hutste gelovigen toe. Hij wees er op, dat het meer in de kerkgeschiedenis gebeurd was, dat iemand zich terug trok van de bisschopswijding, en ver zocht de aanwezigen niet te oordelen, doch „het besluit van een vastberaden en nederig geweten" te eerbiedigen. Dr. Jachym was een der jongste priesters, die ooit dit ambt bekleed hebben, en men voorspelde hem een schitterende toekomst in de kerk. De enig mogelijke uitleg van zijn plot selinge meningsverandering acht men, dat hij een zenuwcrisis doormaakt, die hem het gevoel gaf althans tijde lijk, niet in staat te zijn dit hoge ambt te bekleden. Dit incident, enig in de geschiedenis van moderne Katholieke kerk, heeft zich voorgedaan in bijzijn van kanselier Figl vertegenwoordigers van de geallieerde Hoge Commissarissen, leden van 't diplomatieke corps, ver scheidene ministers en een grote me nigte gelovigen. QOLDATEN van- de communistische regering in China zijn gisteren- ochtend vroeg de hoofdstad van het eiland Hainan, Hoihati, binnengetrok ken. Er bleken geen nationalistische militairen meer in de stad te zijn. want. aldus eer.' nationalistische woordvoer der, d'e nationalisten hadden zich Za terdagavond uit Hoihau teruggetrok ken en-hun hoofdkwartier gevestigd te Joeling op het Zuidelijke deel van Hainan. Hainan heeft verscheidene vliegvel den en een. goedis marinebasil:. De strijd om dit eiland wordt van grote betekerds geacht voor Australië, N.- Zeeland en Z. O. Azië. Het land be heerst de Indonesische kust en als het door de communisten veroverd wordt, zal zulks hun strategische positie in geheel Z. O. Azië aanzilenlijk verbe teren. De val van Hainan zou het moreel van de nationalistische troepen op Formasa, het laatste bolwerk van Tsjiang Kai Sjek ongunstig beïn vloeden. HP Onder overweldigende belangstelling is Zaterdagmiddag het grote bloe mencorso gehouden, dat georganiseerd werd door het comité uit de bloem bollenstreek, gevormd door de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim. Op de foto ziet men romantiek uit de oude tijd gepaard aan kleurige en fleurige bloemenweelde van het heden. Bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Pad vindersbeweging werd aan Prins Bernhard een album aangeboden met tekeningen, door padvinders en verkenners uit het gehele land vervaardigd. Op de foto bekijkt Prins Bernhard de tekeningen, teza men met de hoofdcommissaris der Katholieke verkenners, baron H. van Voorst tot Voorst. Prins Bernhard richtte zich in een radio-bood schap tot de leden van de jubilerende vereniging: „Ik verwacht van jullie, dat je ernstig zult trachten de belofte inderdaad te beleven, opdat jullie het spel van verkennen eenmaal zult overdragen aan het volgende geslacht." vierhoeksconferentie van verte genwoordigers van de R.I-S., de Republik Indonesia, Oc/»t-Sumatra, en Oost-Indonesië is uitgesteld tot een niet nader bepaalde datum. De rede nen van dit uitstel werden niet mede gedeeld. Dit uitstel wordt in verband ge bracht met bezwaren, die door de regering te Djogja gemaakt worden tegen de voorstellen van de Oost-in- donesische regering ten aanzien van de opheffing der Republik Indonesia. Anderen denken aan de mogelijkheid, dat binnenkort regeringspersonen van Oost-Indonesië zullen worden gearres teerd. DR. SOUMOKIL VER DWENEN. UtjE procureur-generaal van Oost- Indonesië. Dr. Soumokil, heeft reeds twee weken geleden Makassar verlaten zonder voorkennis of toe stemming van de Oost-Indonesische regering. De geruchten, als zou hij in een Nederlandse bommenwerper zijn verdwenen, werden niet beves tigd. Op last van Soumokil waren de laatste tijd talrijke arrestaties ver richt, voornamelijk van lieden, die de unitaristische gedachte verdedigden. De regering van Oost-Indonesië over weegt thans het ontslag van Soumo kil, omdat hij zonder toestemming de dienst verliet. Van de zijde van de R I.S. beston den reeds voor de kwcstie-Azis ern stige bezwaren tegen het optreden van Soumokil en thans zijn ernstige verdenkingen gerezen tegen hem. als zou hij medeplichtige zijn in de op standige beweging van Azis. Kapitein Azis zelf is, aldus wordt uit gewoonlyk betrouwbare bron te Djakarta vernomen, naar Djocjakarta overgebracht. TECHNISCHE HULP. T>E Amerikaanse missie naar Z. O. Azië onder leiding van Alan G fin, heeft medegedeeld, dat aan Indo nesië steun zal worden gegeven op het gebied van landbouw-technische uitrusting, medische verzorging en volksopvoeding. Hulp zal worden ver leend in de vorm van goederen en technische hulpmiddelen, waarvoor telegrafisch aanbevelingen aan het Amerikaanse departement van Bui tenlandse zaken zijn gestuurd. De Verenigde *cs zullen in ant woord op een verzoek van de Indo nesische regering om technische bij stand een kleine groep deskundigen sturen onder leiding van de Zweed Rosenberg. DR. HIRSCHFELD NAAR NEDERLAND. ATAAR aanleiding van een in een der dagbladen verschenen bericht als zou dr. Hirschfeld, de Hoge Com missaris in Indonesië binnenkort af treden, omdat hij niet bereid zou zijn de vérdere verantwoording voor de ontwikkeling te dragen, kan worden medegedeeld, dat dit bericht van offi ciële zijde categorisch wordt tegen gesproken. Wij vernemen intussen, dat dr. Hirschfeld binnenkort naar Nederland komt ten einde gedurende enkele dagen met de regering besprekingen te voeren. Na afloop van deze bespre kingen keert hij naar Djakarta terug. Unificatie van accijnzen in Beneluxlanden TN DE MEMORIE van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffen de de benzilnebeslasting wordt medegedeeld, dat een behandeling van het wetsontwerp op zeer kor'-e termijn op hoge prijs gesteld zou wor den, opdat de verhoging van de ben zinebelasting zo spoedig mogelijk zal kunnen worden ingevoerd. Daarom voelt het ministerie va" financiën weinig voor een behande ling tegelijk met de overige voorstal len, zoals verschillende leden verlang den. De kwestie van de tabaksaccijns kan beter besproken worden, aldus de M. v. A., bij d'e behandeling van 1 wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag van 18 Februari, dat de uni ficatie van alle accijnzen in de Bene luxlanden regelt. Dit wetsontwerp wordt binnenkort aan de Tweede Ka mer aangeboden. MINISTER WIJERS, de vertrekkende minister van Justitie, heeft het ere teken van grootkruis in de eikenkroon van Luxemburg ontvangen. (Van onze speciale verslaggever) IN DE HAVEN ROTTERDAM. Een Canadees schip ligt gemeerd aan de Merwehaven. In diep gepeins verzonken zit een oud vrouwtje op de kale dekplanken. Met gebogen rug en verre sta rende ogen. Armelijk zijn haar kleren, aan haar voeten zitten vilten pantoffels en om het hoofd heeft zij een zwarte omslag doek geslagen. Vaal en grauw is het gezichtje, spits als dat van een muis. Diepe zorgelijke vouwen en rimpels om mond, neus en ogen. Bijna een levenloze mummie lijkt dit bruine gezichtje. Het vrouwtje zegt niets, zwijgt apathisch als wij haar wat vragen.... E"r ;:iin vele van die vrouwtjes op dat neldere zonovergoten Canadese schip. En zij dragen alle zwarts om- slaedeeken om het mummie-achtig gezicht. Zij allen zwijgen maar en ki.i ken met ogen, die veel gezien hebben Veel, heel veel ellende. Want deze vrouwtjes zijn zogenaamde displaced persons, met andere woorden statenlo ze vluchtelingen uit de landen waar de satanisch communistische knoet werd opgeheven, om met medogenloos geweld en sadistisch genoegen te slaan '■n if* hameren op de hoofden van on- alleen in de wereld. Waar zijn haar kinderen, haar man? Zij weten het niet. Soms weten zij, dat de gelieiden in kampen omkwamen, en veelal we ten zij. dat de mannen en zonen naar Siberie gedeporteerd zijn, naar het „eeuwige kamp". Deze vrouwtjes gaan naar Canada, gratis. Zij zijn in Bre men scheep gegaan en het schip rust nu even in Rotterdam. Zij gaan niet aiicen want veie viouwen gaan mee op dezelfde boot en ook mannen en kinderen. Maar meer vrouwen dan mannen en kinderen. Want mannen zaten en zitten voornamelijk in kam pen GEHARD IN ZWIJGEN J^et hun 600 zijn ze op dit Canadese schip. Een hele gemeenschap van ellendigen. Zij komen uit de Oekraïne, Polen, Litauen, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Duitsland. Zij zijn of door de Duitsers meegesleept toen deze hun oorlog begonnen te verliezen, of voor de Russische stoomwals gevlucht ,of heb ben later de wijk genomen naar Duits land Zonder kleren, zonder geld. Een Oostenrijks boeren-vrouwtje zei ons in haar zangerig taaltje: wij zijn sta- tenloos, dakloos en geldloos. En haar daarom des te raker, juist. „Waneer de communisten in het Westen eens zouden zien en weten, wat het echte communisme is, dan zouden zij nooit meer commnist willen zijn!" En deze hartstochtelijke uitlating lag voor ons in de grond van de zaak alles beslo ten. En toen de Pool een paar woor den losliet over het sluiten der kerken in zijn land en het pressen van de middenstand om mee te doen aan het communisme op straffe van winkel sluiting, trad hij eigenlijk al in her haling. En dan het verhaal van de rijzige Oekraïner. Hij was bij de spoorwegen. De Duitsers trokken weg, hij ontsnap te aan hun aandacht en trok niet mee. Veiligheidshalve had hij zijn vrouw en kinderen al weg laten gaan. Later trok hij zelf naar Thuringen, wist niet waar zijn vrouw en kinderen waren, zocht een half jaar en vond ze toen terug, zonder moeder echter, want ze was inmiddels overleden. En nu zegt hij: ik heb nog groot geluk gehad, want zeer vele mamren zoeken nog steeds naar vrouw en kinderen.... 1000 WOORDEN ENGELS "w.ueu van un- ucmuuö, uutiiuub en gciuiuos. r.n naar scnu algen die voorheen vrijheid dochtertje beaamde dat. Wat toonden ai was net soms vrijheid in simpele zij zich blij weg te kunnen komen mlr/tn rl nv> 1 „II vorm konden genieten. Ze zijn niet zo oud als ze er uit zien, deze vrouwtjes, met hun zwarte hoofddoeken. Zij lijken 60 of 70, maar zijn er misschien 40 of 45. Ellende wordt echter niet in jaren gemeten, doch in gebogen ruggen en rimpels en grauwheid en starende ogen. Zij staan Blijheid dan op stille manier geuit, Want er bestaat een verschillend soort geluk in deze wereld. Er ir een verschillend soort geluk in deze we reld. Er is een geluk zonder woorden, zonder glimlach, maar met een alles zeggende blik. Dit stille geluk is een groot geluk. En al deze 600 mensen, groot en klein, zijn vertegenwoordi gers van het stille geluk. Zij zijn ervan bezeten. Maar zeg gen het niet, omdat zij gehard zijn in het zwijgen. Zij willen hun geluk niet verbreken door ook maar een enkel woord. In het verleden heeft immers een enkel woord al genoeg ongeluk gebracht. Soms, heel soms, zeggen zij toch iets. Maar dan zijn het woorden van een dergelijke hardheid, dat men ervan schrikt. Als een Duitser en zijn vrouw hun opeengeklemde lippen vanelkaar I persen om te sissen, dat het allemaal 7'in er ook voormalige S.S.ers onder „„„u jje emigranten? Heel verbaasd keek een jongeman met een krachtige kin ons aan. Die krijgen geen kans, was zijn antwoord. Ze willen wel, maar er is zo'n strenge keuring, dat zij makkelijk door de mand vallen. 53 procent van de adspirant-emigran- ten valt af bij het onderzoek, zo nauw gezet gebeurt dat. En na die paar zinnen had hij zijns inziens weer genoeg gezegd. Hij greep zijn boekje „1000 woorden Engels"... Hij was niet de enige aan boord die Engelse woorden wilde leden Want vele van deze vluchtelingen bereiden zich voor op hun taak met een ver- 7wonderlijke wilskracht na zoveel droe- DIe„ uit Warschau, een musicus. yige jaren. Zij willen geluk grijpen hij zei het zo eenvoudig, maar en vasthouden daarginds' in Duitsland een hopeloze zaak is, schrikt ge. En als een Pool na vele vragen plotseling losbarst en met een enorme heftigheid tekeer gaat tegen de communisten en het communisme, schrikt ge. En ook als een ziek kind van 16 jaar uit de Oekraïne vertelt, dat vader misschien leeft en misschien ook dood gebleven is in Siberië, dat haar moeder in een kamp is gestorven en dat zij nu met haar twee zusters wegtrekt, schrikt gé. Van de hardheid van dit alles, van het onmeedogen- lozc en het barbaarse van een oorlog er n systeem. NOG GELUK INDUSTRIALISATIE schept vele pro- blemen. Algemene problemen, maar ook problemen, die in ieder gewest afzonderlijk liggen. In onderstaande be schouwing wordt het vraagstuk speciaal van de Brabantse gezichtshoek uit be schouwd. Er is echter ook voor andere gewesten iets uit te leren. Want dit is het kernpunt: men mag het vraag stuk niet alleen uit de economische gezichtshoek beschouwen. Het gaat immers om de gehele mens. Q industrialisatie van Brabant Is een probleem met veel as pecten. We kunnen ons de vraag stellen: waar moet geïndustriali seerd worden? Hoe zal men de in dustrialisatie financieren? Welke industrieën moeten opgericht wor den? Is het afzetgebied ruim ge noeg? Kunnen we concurreren op de wereldmarkt? etc. etc. Al deze problemen vragen om een oplossing. Geen enkel probleem mag over het hoofd gezien worden, omdat het hier gaat over het zijn of niet-zijn van ons Brabantse volk. Ongeveer 8000 imensen zullen leder jaar werk trachten te krij gen. Vangt de industrie deze werkzoekenden niet voor een groot deel op, dan dreigt onherroepelijk een massale werkloosheid. We mo gen niet pessimistisch zijn. We zullen slagen. Deze problemen rond de in dustrialisatie zou men kunnen herleiden tot de economische zijde ervan. Daarnaast staan nog de ethische aspecten. Herhaaldelijk! heeft men kunnen constateren, dat de Bisschoppen zich met dit pro bleem bezig houden. Dit is geen bemoeizucht of machtswil van de Kerk. Het is de logische gevolg trekking uit het feit, dat de in dustrialisatie een levensbeschou welijke en ethische zijde heeft. We zullen dit even toelichten. J)e industrialisatie krant in Ka tholiek Brabant. Ons Brabant se volk is katholiek en zal dat moeten blijven. Door de industria lisatie zal er een heel andere men taliteit gaan heersen dan voor heen. In onze dorpen bestaan hechte familiebanden, respect voor traditie en eerbied voor sociale vormen. Er is een sterk ontwikkel de godsdienstzin. „De stad is een massale opeenhoping van een niet- agrarische bevolking, die in haar economisch leven rationeel geor ganiseerd Is en vervreemd van de gemeenschapsgedachte. De stede lingen zijn door het milieu waar in zij leven geestelijk zeer bewege lijk. met het gevolg, dat steden- culturen in het algemeen dyna misch zijn." De stad vormt een gebied van tegenstellingen. Als oorzaken daarvan noemen wij: de verschillende herkomst der bewo ners, de verfijnde arbeidsverdeling en de sociale verschillen, welke daarvan een gevolg zijn, politieke tegenstellingen, gemengde huwe lijken en rassenvereniging, tegen stelling cp het gebied van het ge loof. De sociale verschillen oefe nen ook invloed uit op gedrag en omgangsvormen en vooral op de opvoeding van de kinderen." Nu is liet onverantwoord zonder enige „opvoeding" onze Brabantse jongens van het dorp de industrie inte gooien. Deze overgang is psychologisch zo groot, dat hier leiding nodig is. Het gaat om de gehele mens met zijn tijdelijke en eeuwige waarden. Boven de economische waarden staan de ethische waarden. Wordt de hiërarchie tussen deze verbro ken, dan wordt de mens er de du pe van. J)eze geestelijke omscholing moet reeds op de lagere school be ginnen en voortgezet worden op de ambachtsscholen. Ook deze mo gen zich niet neutraal gedragen. De mens is niet in stukken te ver delen. Tussen het zedelijke en het vakkundige is een band en samen hang, die niet verbroken mag wor den. De migratie die we voorheen gekend hebben van Brabant naar Holland valt zeer ten nadele uit van de Brabanders. Velen hebben hun geloof verloren. De schuld hiervan moet niet enkel gezocht worden bij de migranten maar evenzeer bij de leiders, zowel gees telijke als wereldlijke. Geen doublure in onze gewesten. Daarom gaven we de leiding van onze gewesten zo graag aan men sen. die de Industrialisatie zien als een probleem dat de gehele mens omvat. P. ARCHANGELUS o.f.m. Cap. Een ongekend-drukke Zondag pjELE VOLKSMASSA'S zijn gisteren en eergisteren naar de bollen, streek getrokken om d'e kleurenpracht, van de bloemenvelden te gaan bewon deren. Een onafgebroke.ni reeks bimien- en buitenlandse wagens reed over de smalle wegen. Op een bepaald ogen- blik reed - of stond? van B-enne- broek tot Lisse een aaneengesloten rij auto's van ongeveer acht kilometer. Over een afsandi van vijf kilometer deden vele wagens meer dan> 2 uur. Oude Hillegommers beweerden, dat dit de drukste Bollen-Zondag was, die zij ooit hebben meegemaakt. De bussen hadden het ook ontstellend dnik. Er zijn reizigers geweest, die in Lisse vier uur op een bus hebben moeten wachten!

de Stem | 1950 | | pagina 1