Hoe zal Baronie het er af brengen? hoonntaak Het weduwschap en de fijne trukjes le hypotheek; DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 APRIL 1950 SPORT IN HET WEEKEND STRIJD OM LANDSKAMPIOENSCHAP GAAT VERDER De Valk kan Zondag de titel verwerven. DU IV EN KRONIEK „Het is met het weduwschap als met alles: als ge 't doet, moet ge 't goed doen!" SLANKKLEDENDE PAKJES Pers. opklapbed diio 2 Pers. 45,50 1 Pers. ombouw eiken gebeitst 19,50 1 Pers. gez. matras dito 2 Pers. 29,75 2 Pers. ledikant dito Sleemodel Dubbel divanbed uitstekende kwaliteit 67,50 3 delig 1pers. vlok- matrasstel m. kussen fraaie damast overtrek 39,75 Voor wie.... Valdelis Voor de tuintjes 3Vs pet. 2 v.d. Berg Co ANGLÏA PREFECT TAUNUS VEDETTE FORD V8 MERCURY JJet is merkwaardig en misschien hebt U het zelf ook bemerkt, maar wat is er eigenlijk maar weinig „nagekaart" over die verloren Inter land in Antwerpen. Hebben we die nederlaag maar snel weg willen slikken en er verder niet over willen nadenken? Feit is intussen wel, dat de Keuze Cie in sommige nabeschouwingen er mals van langs ge kregen heeft en „het systeem" niet minder. Het Is op het ogenblik wel zo, menen wij, dat men er behoorlijk de buik vol van heeft en niets liever zou zien, dan dat een andere weg zou worden ingeslagen. Eén vraag blijft intussen wèl domineren: zal men straks Lenstra wéér aan de kant laten staan? De vraag Is ook voor de hand liggend, maar er zit tegelijkertijd min of meer aan vast, dat dan ook het systeem op lossere schroeven komt te staan. Spoedig misschien zullen we meer van een en ander horen, want staat volgende maand niet reeds de belangrijke returnwedstrijd contra Engeland B te wachten?! Intussen zijn er weer andere belang rijke wedstrijden die aller aan dacht opvorderen. Om te beginnen de strijd om het kampioenschap, dat ko mende Zondag wordt voortgezet. Dit maal worden ontmoetingen gespeeld in Amsteriam, Enschede en Heeren veen. 'haew Wit krijgt Limburgia te gast in het stadion. Ongetwijfeld zul len deze Limburgers hun huid duur verkopen, maar of zij enig succes zul len weten te behalen, moet sterk wor den betwijfeld. De andere Limburgse Kampioen. Maurits. gaat In het Friese Haagje naar alle waarschijnlijkheid eveneens een nederlaag tegemoet, waar Lenstra nu wel van de partij zal zijn. Je kunt het natuurlijk ï.ooit we ten, want die Maurits-ploeg trilt van enthousiasme, maar er zijn bij Hee renveen in het verleden wel sterkere clubs gesneuveld Enschedese Boys is een goed spelende ploeg, doch Ajax moet toch vele procenten hoger worden aangeslagen en het is meer dan voor de hand liggend, dat de Ajacieden met de volledige winst naar de hoofdstad zullen keren. PROMOTIECOMPETITIE /Overmorgen steekt men dan ook in het Zuiden met de promotiewed strijden van wal en al direct zijn de sportliefhebbers hevig geïnteresseerd, .nu Baronie er bij betrokken is. De kampioenen van 2B die van 2A is er nog niet, maar die wordt r- schijnlijk a.s. Zondag bekend moe ten overigens wel een lange reis ma ken, helemaal naar Kerkrade, zodat de opgave die toch al niet eenvoudig mag heten, daardoor nog zwaarder wordt. Maar de Bredanaars verkeren als wij ons niet vergissen in dr ve- elste goede conditie. Zij willen per sé het eerste klasserschap terug winnen, doch zijn er zich sterk van bewust, dat dit alleen met heel goed spel er. een zeer grote dosis enthousiasme ver worven kan worden. Aan het gevaar der onderschatting laboreren zij niet. Het gaat er eenvoudig om, zich nog hardnekkkiger teweer te stellen. Lukt dit. en waarom zou dat niet, dan staan de papleren voor een zege even hoog genoteerd als van de gastheren Wij vernam 1, dat een grote suppor- tersschare het elftal naar Kerkrade vergezelt, zodat het aan aanmoedi ging langs de lijn ook al niet ontbre ken zal. Onze beste wensen voor suc ces vergezellt de mannen van Baro nie op deze eerste, moeilijke wed strijd. die van zeer groot belang zal zijn voor de verdere kansen. DE TWEEDE KLASSER8 JJler zijn reeds de gehele week aller ogen gericht op de twee. een be slissing dragende ontmoetingen: R.A.C. de Valk en Woensel—Veloc. Wint de Valk, dan valt de titel hen ten deel. waardoor Kerkrade en Baronie in de ze club de derde mededinger voor het le klasserschap ln Zuid I hebben te zien Zou het daar in Rijen echter een nederlaag worden voor de Valken Je kunt toch maar nooit weten 1 en Woensel weet van veloc te winnen, wat voor de hand liggend is, dan mag Woensel juichen. Er is ook nog een andere mogelijkheid. Wordt het na melijk een gelijk spel bij R.A.C. de Valk en aannemende, dat Woensel ze geviert, dan zullen de beide kam pioenspretendenten met een gelijk aantal punten eindigen en ls nog een beslissingswedstrijd noodzakelijk. In tussen ligt het wel het meest voor de hand, dat de Valk bij R.A.C. een, zij het misschien kleine, zege zullen be halen. Men vat wel. dat het daar a.s. Zondag in Rijen een drukte van be lang zal geven. Ook Breda wij be doelen uit Baroniekring zal sterk geïnteresseerd zijn bij het resultaat van deze kamp, zodat tallozen dat korte reisje naar Rijen zullen willen ondernemen. De overige wedstrijden hebben vanzelfsprekend niet die grote Inte resse. Niettemin zal Schijndel er wel heel veel prijs op stellen om bij T.O.P. te winnen, doch daarvoor moet het ergste worden gevreesd. Concordia heeft een klein kansje om de punten van Desk afhandig te maken, Wilhel- mina heeft betere papieren dan het be zoekende Zwaluw. In 2 B wordt eveneens de laatste hand gelegd aa de competitie. S.E.T heeft bezoek van Alliance, hetgeen betekent, dat deze Roosendalers nog danig op moeten passen. Vlisslhgen besluit waarschijnlijk met het bezoe kende HERO met een nederlaag naar Breda te laten retourneren en evenzo zal Rood Wit gaan doen met de Zeeu wen. DE DERDE KLASSERS Wier ontmoetingen bevat het pro- gramma in 3 B. Boxtel heeft W.S.C. tussen de krijtlijnen en het zal een dubbeltje op z'n kant worden voor de Waalwijkers. U.D.I. heeft min der goede kansen dan Best Vooruit. evenzo Baardwijk contra O.J.C. Uno Animo gaat een zekere nederlaag te gemoet tegen St. Michielsgestel. In 3 C zal Korvel tegen Gilze het onderspit moeten delven en klopt Sar- to het te gast komende Bredania. Ons Vlos staat al even ongunstig voor de winst als Bredania. Ons Vios staat al even ongunstig voor de winst als Bre dania. nu de handschoen opgenomen moet worden contra Hieronymus. M.O.C.Nieuw Borgvllet. In 3 D ls wel van geen belang meer voor de po sitie der belde clubs, maar het blijft een plaatselijke ontmoeting en die plegen altijd grote belangstelling u trekken. De kampioenen zullen het zich tot een eer rekenen deze strijd tot een eervol einde te brengen. Steen bergen geven wij weinig hoop tegen Zeelandia. Een gelijk spel verwach ten wij bij B.S.C.—Roosendaal, terwijl Middelburg een tikje betere winst kansen heeft dan het op bezoek ko mende R.C.S. AXEL OF TERNEUZEN? Ten slotte resten dan nog vijf 4e klasse ontmoetingen. In 4 D ver liest Right 'Oh van V.O.A.B.. wint Veerse Boys van Broekhoven, klopt R.K.D.V.C. W.S.J. en R.W.B, Raams- donk. In 4 G heeft Patrijzen een kansje om Ierseke de punten afhandig te maken. RIJ na vergaten wij nog aandacht te vragen voor de zeer belangrijke beslissingswedstrijd tussen Terneuzen en Axel, die in Hulst wordt gespeeld. Wie zal het kampioenschap ln de wacht slepen? Wij wagen ons niet aan een voorspelling. Wat zal het er echter spannen ln Hulst, waar enorme belangstelling wordt verwacht. ^ERWIJL uw vriend en dienaar, de Dikken Bruine zich neervleit om dit stukje voor U tc schrijven, schijnt de maan en zingt in het ge boomte, niet ver van hier, een vogeL Ik zit met het lijmthema in mijnen kop en nu laat daar dat keeltje van die wonderbare nachtegaal of wielewaal of wat voor vogel het dan mag zijn, zijn trillers en rollers, zijn uithalen en getjuuktuuk los, zodanig ik zou haast zeggen „hemels" klaar en schoon dat Mozart en Ge- zeile er seffens zouden door geïnspireerd worden, en dat ik zelf, acht tien karaats-sufferd die ik ben bij die mannen vergeleken er mijn apropos en de duiven door vergeet- EN IK KAN niet anders doen dan de onvergelijkelijke strofen cite ren van die West-Vlaamse nachtegaal van Roeselaere, waarin hij het geluid van de prins der lentezangers be schrijft: „Geteld, nu tokt zijn taalgetlk, 't En ls lijk op en marbelstik. Dat parelkransen, Van 't snoer gevallen, dansen..." Toevallig, dat ik er van de week no6 geweest ben en nog het nonnen klooster gepasseerd alwaar die oude nachtegaal in het laatste decennium van goede negentiende eeuw zijn hoog ste lied zong; als ik mij niet trom- peer is het op de eerste Mei 1830 dat hij te Brugge geboren werd. Gezelle's West-Vlaams land is een land van „schrijverkens' van ruisend riet, van nachtegalen en van duiven. Het is nie in Roeselaere dat Ik op reportage moest, maar in Moorslede aan de grote baan op Meenen, In de oorlog van '14 zat er den „Duits" vier jaar lang en hij kwam er niet door. Maarschalk Von Kluck met zijn Prui sische veroveraars tegenover Albert, koning der Belgen, die hem een ge biedend halt toeriep! Drie kilometer verderop het no- mans-land Passchendaele, waar vre selijk gevochten is en iedere aard kluit doorweekt van bloed, daarachter Rozebeke en de geallieerde stellingen. Ge ziet hier nog overal de soldaten- kerkhoven. Hier in Moorslede woont de fameu ze duivenspeler Leopold Bostijn. zijn stiel is handel ln „klodden", t ls te zeggen vlasafval: zijn madam maakt mansklakken en vrouwenhoeden. In '48 was Bostijn kampioen van de Entente Beige, hij bezat alsdan enkele duiven die geweldig gemar cheerd hebben, waaronder zijnen ,,Dul- len Blauwen" en zijn gevreesd „Bol- leke". TER ZAKE IK ZAL U daarvan een andere ge legenheid wat meer vertellen, vandaag had ik mij gaarne bezig ge houden met een onderwerp dat meer actueel is en waar ten dage ook in on ze Belgische gazet over geschreven wordt, 't is te zeggen niet de onaer- nemingsbelasting op de duiven van de heer Lieftinek dewelke in haar uiteindelijke formuul gelukkig met de nekslag betekent voor onze liefheb berij, wij zijn dankbaar dit te mo gen zeggen maar over het weduw schap en de fijne truukjes om dit spel goed te spelen. Het is met het weduwschap lijk met alles: als ge het doet, moet ge 't goed doen. Gepasseerde Zondag in Deurne hebben wij de juistheid van deze (wijze) woorden weer eens dui delijk bevestigd gezien, het ging daar over het geweldig vraagstuk: Hoe speel ik boeiend en doeltreffend voet bal? Spijtig, dat de Oranjeleeuw seffens ln de boeien zat en dat hij het doel niet wist te treffen. Is het wellicht omdat het (pure) amateurisme niet genoeg opbrengt navenant de offera dewelke van de spelers gevraagd wor den...? De man in de straat zegt, dat Terlouw bij Sparta zwaar „gesala rieerd" wordt, het zal wel niét waar zijn, maar het is wel een feit, dat onze rots in de branding verklaard heeft, dat het professionalisme een grote aantrekkingskracht op hem uit oefent: het ls ook niet meer dan lo gisch. Ik heb niets in te brengen tegen de argumenten van de studie-commls- voor het amateurisme van de K N V.B.. maar wat ik vaststel is. dat wij zonder Kraak en Terlouw zullen eln- dieen tegen Luxemburg. En ik weet zeker, dat daarmee nie mand zal content zijn, zelfs de heer K J j. Lotsy niet. VOLKSRAADPLEGING J^ONFRATER Leon Petit van Gouy- lez-Pleton heeft met betrek tot bet weduwschap enkele vragen gesteld, dit alleszins interessant zijn. De eerste vraag is: ,,Is het verkiesbaar de weduwnaars een jong te doen grootbrengen voor de aanvang der prijskampen?" De gazet „De Belgische Duivensport" heeft daarover een soort van volks raadpleging gehouden onder de straf ste spelers van het land. Deze enquê te heeft niet uitgewezen dat het voor de duiven zelve beter zou zijn, voor de concoursen te hebben gekweekt en Jong opgebracht. Uit een oogpunt van profijt voor de liefhebbers, die over een ronde Jonge van zijn beste vliegers komt te beschikken, is het natuurlijk wel 'beter. Het is zelfs van eminent be lang vroege jongen te hebben, maar daarover gaat het hier niet. De vraag had moeten iet nauwkeuriger gefor muleerd worden. Tussen de twintig nationale kampi oenen die geraadpleegd werden en die waarlijk schitterend gepresteerd heb ben ln het seizoen '49 waren er zestig ♦en honderd, die huri weduwnaars lie ten een jong grootbrengen. In deze ca tegorie treticii wij al de Vlaamse en Antwerpse vedetten. De andere veer- Goé/fi yo y/, roy M-JA543 Hoewel de slanke lijn niet meer zo sterk wordt doorgevoerd als vroeger, toen de corsetten nog eens extra werden aangetrok ken willen we toch allemaal ook n deze tijd slank zijn. Als we dan niet in het gelukkige bezi' ziin van de zeer slanke liin dan houden we er bh onze kle ding toch in elk geval zo veel mogelijk rekening mee dat we vooral zo slank mogelijk 'ijken! Natuurliik denken we daarbij in de gerste plaats aan getail leerde japonnen en mantelpak jes Bovendien doet de wal zwaardere vrouw er verstandig aan een eventueel schootje glad te houden, en zonder zakken er op De rok van japon of nakies houden we liefst geheel glad. of hoogstens maken we er tot over de heuoen tngestikte plooien in. die de neuplijn in .bedwang" houden. De afgebeelde slankkleder.de pakies zijn zeer geschikt voor het voor jaar en eenvoudig van snit K 3806/6. Dit bijzonder vlotte pakje neetl een grappig strenge liin door net nauwsluitende lijfje, dat hooggesloten is. en een opstaand boordje heeft De rok is eveneens nauw terwijl net schootje een beetle klokt Benodigd voor 96 cm bovenwijdte circa 2.60 m stof van 14» cm breedte K 3833 6. Een jeugdig makend, vlot pakje, dat voor iedere leeftijd en voor Iedere figuur geschikt is Benodigd voor 108 cm bovenwijdte mreg 3 SP en «tot van '40 -m breedte De patronen zijn 0.95 bij het „Dagblad De Stem", Reigerstraat lfl, Breda, te bestellen. K 3806 b is verkrijgbaar voor 90. 96 en 104 cm bovenwijdte, K 3833/6 voor 100 108 en 116 cm bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modev'-d, waarop U zich kunt abonneren bij de bezorger van het „Dagblad - Stem". tig ten honderd zijn voornamelijk Wa len (Luikenaars!) bij wie het kweken niet meer in de mode is. Zij hebben ten andere, op de grote nationolen, een fameus pak voor de broek gehad, maar er mag niet be weerd dat dit ter oorzake geweest ls van hun kweekmethode. De slechte lig ging en het op Hollandse leest ge schoeide vluchtprogramma zullen daar niet vreemd aan zijn. Ik bedoel niet te zeggen, dat dit programma ondeugde lijk ls,' verre van dat, wat lk beweer ls, dat het trapsgewijs vergroten van de afstanden all-round duiven eist en geen specialisatie toelaat. En de prae- tljk bewijst, dat deze all-round duiven (uitzonderingen gelijk HuyskensVan Riel daargelaten) door de specialisten van gelijk welke categorie gemakkelijk geklopt worden. Wij weten wel, dat er sommige on gelovigen zijn, die de oprechtheid van de antwoorden dewelke ons ingestuurd werden in twijfel trekken, maar wij zijn overtuigd, dat zij ongelijk hebben te denken dat onze nationale kampioe nen wier doen en laten ln hun omge ving trouwens bekend genoeg ls, zo onsportief zouden zijn van hun tegen strevers te misleiden op hun manier van doen. Wij vinden er ten andere 'n onbetwistbaar bewijs van ln de be schrijving van de verkoping der Gebr. Cattrljsse van Moere. De hokken van déze fondkampioenen van België bevat ten, alles bijeen 99 koppels en de Ge br. Cattrijsse stelden op Tweede Paas dag 168 Jonge duiven te koop, hetgeen wil zeggen, dat bijna al hun duiven twee jongen grootgebracht hebben, lijk ze insgelijks gedaan hebben ln het voorjaar van 1949, wat niet belet heeft dat ze eens te meer formidabel ge vlogen hebben, KWEEK VOOR SEIZOEN J A LS WANNEER men geloof moest hechten aan hetgeen sommige konfraters schrijven, dat de kweek voor de aanvang van het seizoen de krachten en de reserven uitput der toekomstige reisduiven, dewelke hier aan onderworpen zijn, dan ls het al ternatief de erkenning dat de duiven der Gebr. Cattrljsse en van vele an dere kampioenen die van htm gedacht zijn „een klasse sterker zijn dan deze hunr.er tegenstrevers. De sterkste duiven zijn nog altijd de beste. Wie een krachtig dulvenras wil opbouwen moet vertrekken met dui vers en duivlnnen die tegen het azen bestand zijn en niet ineenstuiken ge lijk een pudding van zodra de Jons' een dag of tien oud zijn. De roste Bricoux-duivër van Robert Dubie van Quaregnan, bijgenaamd den „Bulte", die zwaargespierd is tot onder zijnen staurt toe, kwam dezelfde dag thuis van St. Vincent in de Entente Beige en niet op weduwschap maar met twee grote Jong ln het nest en op stouwen achter zijn duivin, die haar el gelegd had. Pakt gij zulk materiaal om te kwe ken en laat ze ln Luik hun goeste doen. En ze zullen uw centjes niet afwinnen. Toekomende week doen wij voort. Dikken Bruine. brengt drukte en geroezemoes, maar levert tenslotte het voordeel op dat alles weer fris en zindelyk is. Bovendien, dat men voortaan een verkwikken der nachtrust geniet, want daarvoor zorgen deze 4 extra sehoonmaak-aanbiedingen. 1 mei netmairas 29,50 10 jaar garantie 26,90 mei neimairas en half voetbord 49,50 zonder voeibord 37,90 BREDA Parfum Valdelis verhoogt de beko ring van elke echte vrouw. PARFUMS ^0. >1^ I poiJum duu'-1 Uotora 1 Te koop of te huur gevraagd een KRUIDENIERS ZAAK aan de rand der gemeente of dorp. Brieven met volle dige inlichtingen onder no. 22044 bur. van dit blad. MOOI GRINT en WIT ZAND voor speelbakken. Fa. BASTIAANSEN, Bavelselaan 66 - Breda Telefoon 8095. 29 Sop courante woon- en| S winkelhuizen in grotere] J plaatsen Grote posten, ook lande-1 S rijen met grote over-1 5 waarde 314 pet. Wend U tot het vanouds! 2 bekende adres: 381 j Nieuwe Ginnekenstr 43| Breda. EN 6-CYLINDER Als vanouds biedt Ford U bet neusje van de zalm. Sierlijke, comfortabele, betrouwbare wagens in iedere prijsklasse. En tenslotte geeft de Ford Service de volledige doorslag bij uw keuze vau eeu wagen naar uw bart Vraagt inlichtingen bij de dichtstbijzijnde Official Ford Dealer N. V." Nederl an dschè Official Ford Dealers in Noordbrabant: Breda Bergen op Zoom Roosendaal Waalwijk Dinteloord N.V. Automobiel Mij. „Brabant' N.V. Automobiel Mij. „Difoga" N.V. Automobiel Mij. „Roosendaal" Automobielbedrijf „De Langstraat" Garage A. J. Bierbooms Official Ford Dealers in Zeeland: Goes M. de Dreu Co's Automobielhandel en Garage Onderneming N.V. Hulst Garagebedrijf P. A. Cerpentier Terneuzen Autom.handel Garageond. L. D. Boone Breskens Firma van Putten Vroon :l Fabriek A m st e?d»m Bosstraat 61, tel. 6741-6742 Bredasestraat 25, tel. 453 Molenstraat 1, tel. 625 Grotestraat 137, tel. 425 Molendijk A. 178, tel. 36 Nieuwstraat 21-23, tel. 2267 Stationsweg 6, tel. 156 Axelsestraat 148, tel. 2037 Markt 6a, tel. 32

de Stem | 1950 | | pagina 6