Kleine wagen overheerst op de R.A.L Wat gebeurde met de Privateer? ffimlur Dit model-1950 is nog ijiet op de R.A.I.! Netjes zijn en van de vrijheid gemeten *o°|g* Toch biedt de tentoonstelling ook een keur van „Sleeën" Wal een W onderlijke Wereld Snel ter plaatse RADIO 8 iehteriH90ttw Vettende' TWEEDE BLAD VRIJDAG 21 APRIL 1950 Meer dan zestig automerken Van Verschillende soort en klasse Groeiende religieuze kunst Geen pretentie, des te meer vakwerk Hartkleppen van plastic In een sfeer van dreiging en intimidatie. SECOND TO NONE - BLACK PRINCE - GLOBE, ENZ. In de betere sportzaken verkrijgbaar Voor Klein Duimpjes Radio Rijdende vatenfabriek De Missie richt fabriekjes op Betere mosterd door bestraling tiêtkéMv ekMmïk Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig DE SCHADUW. MIHHAAR gevraagd een R. K. DIENST BODE of sHOUDSTER de boerenstal en nacht bij tS. DE JONGE Jzendijke Turkije- AN DER STEËl* "N. en int hen in Welnu, als alle be- t rijk er precies zo lege hemd, kan het lenden best amusant (Van onze speciale verslaggever) De Amerikaanse auto moge een weliswaar veel begeerd ver voermiddel geworden zijn, ze is slechts voor zeer bevoorrechten met „harde valuta" verkrijgbaar. Maar omdat ons bedrijfs-economisch leven stijgende behoefte heeft aan auto's voor zakelijk en persoonlijk gebruik, heeft men noodge dwongen de bakens verzet. Zo komt het, dat op de R.A.I. ten toonstelling voor personen-auto's, vandaag door prof. Brouwers als vertegenwoordiger van minister v. d. Brink geopend, de kleine auto overheerst. Hetgeen niet wegneemt, dat het Ameri kaanse, maar ook het Engelse super-materiaal aantrekt als een sprookje van ongekende moderniteit. rveze luxe-autotentoonstelling ver- E' toont zekere overeenkomst met de duur benzlnegebrulk. Nochtans hebben wij gemeend te moeten vragen, of men ln ons land ook met de kleine auto niet reeds tot het plafond is genaderd. Maar dat heeft men ons ontkend aan de hand van cijfers, volgens welke het aantal personenauto's per duizend in woners in Nederland sedert 1939 niet is toegenomen. Men voorziet nog talrijke nieuwe leveringen; en op goede gronden meent men dit Jaar te mogen rekenen op al leszins redelijke deviezentoewijzingen. expositie van bedrijfsauto's, die enke le weken terug in hetzelfde gebouw werd gehouden. Namelijk ook hier is de Engelse industrie het sterkst in aan tal vertegenwoordigd. Men is gekomen met een beschaafd type wagen, waarbij de Austin als practisch ingerichte taxi opvalt. Vooral de Amerikaanse fabrieken hebben voor deze expositie te kampen gehad met invoer-moeilijkheden, met als gevolg, dat tal van wagens met het officiële loodje aan het stuur, slechts voor deze gelegenheid over onze grens zijn gekomen. Feitelijk alle merken laten hun nieuwste modellen zien. De Packard bijvoorbeeld is een wagen van standing, met dit merkwaardig snuf je, dat ramen en kap electrisch-hy- draulisch open en dicht kunnen gaan terwijl mij rijdt. De herleving van het Duitse auto bedrijf komt duidelijk tot uiting in het feit, dat het in Amsterdam op de vierde plaats verschijnt en dan voor namelijk met de volkswagen, die men hier reeds kent, maar die nu enkele verbeteringen heeft ondergaan. Zo is het ook met de Tsjechische industrie, met de Italiaanse en eigenlijk ook met de Zweedse, welke laatste zowaar mede aanwezig is. ONS LAND BOUWT OP UIT ONDERDELEN rje vaderlandse auto-industrie legt zich toe op het zogenaamde as sembleren. dat is het opbouwen van automobielen uit onderdelen. Ford, die thans aan de zoveelste uitbreiding van zijn bedrijf toe is, kreeg reeds naam op dit gebied; thans is ook de Kaiserfabriek te Rotterdam gevolgd, zo juist nog met de Franse Simca. En Molenaar assembleert de Morris. Dan zijn er ook enkele fabrikaten, die door Pennock de carrosserie laten uitvoeren. Ofschoon de geleerden het er nog niet over eens zijn, of het beter is, de motor voor- of achter in de auto te bouwen ,is men het kennelijk wel er over eens, te komen tot automatische versnelling. De Amerikanen laten zelfs een hydraulische koppeling zien en een zo groot mogelijke geruisloosheid en maximum aan gemak. Dit wordt onder meer bereikt, door de koetswer» ken zo laag mogelijk op het chassis te bouwen. Tenslotte zijn er op deze tentoon stelling firma's op het gebied van ac cessoires, die tal van artikelen en voor werpen laten zien, die het rijden kun nen veraangenamen dan wel veiliger maken. Om dit laatste mogen zeker niet worden verzwegen Van der Hey- den's import claxon „Wiebel wöbbel" en Philips Troubelite welke laatste bij het omleggen van een nieuwe band bij avond geen gepruts geeft. Ook Is er de crick van Austin, die vanuit de au to kan worden bediend. Zo zijn er meer snufjes, die op de eerste plaats de „sleeën", maar toch ook de bescheiden auto van 1950 op luisteren. MEER DAN ZESTIG MERKEN "Tenslotte hebben wij meer dan zestig automerken van allerlei soort en klasse bijeen gezien. En nog vergaten we te vermelden de kampeerwagens van Kip uit Hoogeveen, waarin zelfs W.C. en douche-cel niet ontbreken en waarin het gerieflijk huizen is. Wij hebben wagens bewonderd van meer dan ƒ25.000; en nog heeft men ons verzekerd, dat deze tentoonstelling enkele voor ons land te kostbare mer ken heeft moeten missen. Zoals gezegd, is de tendenz gericht op de kleine auto, niet slechts om de kosten, maar ook om de besparing op Amerikaanse wenken aan Oostduitse jeugd LIET AMERIKAANSE hoofdkwartier in Berlijn heeft Woensdag een lijst gepubliceerd var. hetgeen wel en hetgeen niet is toegestaan aan de Oost-Duitse jeugd, wanneer deze op Pinksteren naar Berlijn komt om daar mee te doen aan de onder communis tische auspiciën staande „vredesde monstratie." waaraan naar verwacht wordt 500.000 mensen zullen deelne men. Volgens een Amerikaanse woord voerder is de lijst gepubliceerd „ten einde bezoekers van achter het ijzeren gordijn te kunnen laten genieten van enkele der vrijheden van de westelijke sectoren, die hun thuis niet toegestaan zijn." De Amerikaanse verklaring waar schuwt de bezoekers niet in formatie te marcheren, geen politieke vergade ringen te houden, geen uniformen, vuurwapenen of militaire insignes te dragen, geen vlugschriften te versprei den, geen marsliederen te zingen, geen propagandaleuzen te roepen en geen privé-elgendommen te vernielen. Daarentegen is het de bezoekers wel toegestaan iedere krant te lezen, die zij maar willen, naar elke schouwburg of bioscoop te gaan waar zij zin in hebben, met iedereen te praten zonder vrees voor repressallles alles te ko pen wat zij kunnen kopen. Tenslotte. aldus de verklaring, „moogt gij, en dit is wel het belang rijkste, hier de vrijheden van angst, de voornaamste vrijheid, die u thuis ontzegd wordt genieten. Hier is geen geheime politie en geen staatswille- keur, die uw handelingen binnen de perken van recht en orde, belemme ren." (Advertenties) I Het heeft reeds in alle kranten gestaan: in Nederland zullen binnenkort on verscheidene plaatsen zeepkisten-races voor de jeugd worden gehou den. Dat is wat.' De Paasvacantie, anders een periode waarin de jongens zo veel mogelijk kattekwaad uithalen, wordt nu gebruikt om de zeep kistenauto's in elkaar te timmeren. Er is altijd wel een winkelier te vin den die een paar lege kistjes over heeft, vader levert spijkers en een hamer, en de wieltjes pir is de laatste dagen weer heel wat ge beurd zo hier en daar. La ten we beginnen met New- York. Twee inbrekers wilden daar een goede slag slaan ln een bankge bouw. Zij forceerden een kelderdeur, wrongen een ijzeren binnendeur en twee ramen open, klom men door een luchtko ker, forceerden opnieuw een deur en kwamen toen bij de safe. Zij namen het ijzeren gevaarte op hun schouders en sleep ten het door de deur, het raam, de luchtkoker, een tweede raam en nog twee deuren naar buiten. Daarna maakten bij de sa fe met een imposante hoe veelheid instrumenten open en kwamen tot de ontdekking, dat er voor een waarde van vier dol lar aan postzegels in zat. Verder niets. •p)e Engelse komiek Tom- my Trinder heeft de Amerikanen hartelijk ia- ten lachen. Jullie Yankees zei hij, zijn knappe za kenlieden. Ge geeft ons millioenen dollars en ge stuurt Danny Kaye naar Engeland om ze weer te rug te halen. rpelevisieuitzendingen van een voetbalwedstrijd zullen in Amerika voor taan eerst 24 uur na af loop van een wedstrijd gegeven mogen worden. Dat komt omdat het aan tal bezoekers van*|* een wedstrijd, sinds de tele visie-reportages, op som mige plaatsen van 3000 tot ongeveer 170 is teruggelo pen. pin Micky Breston in Darwin (Australië) werd door een krokodil naar de diepte getrokken, toen hij aan het zwem men was. Maar Micky herinnerde zich zijn cur sus in Chinees worstelen. Hij stak zijn wijsvinger in de ogen van de kro kodil en tegelijk was hij vrij. De gevaarlijke grap penmaker maakte zich zo snel mogelijk uit de voe ten. /\ok een bader aan het strand bij Wellington (Nieuw Zeeland) deed een onprettige ontdekking. Hij was met een gerust hart de zee ingewandeld, na dat het gemeente-bestuur had bekend gemaakt, dat alle slartgen in de buurt van Wellington waren ge dood. Toen hij zich weer wilde gaan aankleden, zag hij dat een slang van om en nabij de vier meter op zijn pantalon liggen. „Kssssssst", zei de ba der, maar de slang bleef liggen. En omdat de man niets anders wist te be denken, sloeg hij het beest toen maar met een fiets pomp] e de hersens in. oo<xxxx>oooooo<x>o<>oc<>ooo<x>c>oo<xxxx>o<x>ooooo<x>oooooo DINNEN de twee jaar zal men in staat zijn bij mensen met zieke hartkleppen deze te vervangen door hartkleppen van plastic, aldus ver klaarden vier medici van het New Yorks '.Albany Medical College". De kunstmatige kleppen worden in het hart aangebracht door een „betrekke lijk ongevaarlijke operatie." Reeds lopen verschillende honden in de Ver. Staten rond met kunstmatige hartkleppen. (Door onze luchtvaartmedewerker) HET GEBEUREN rondom de vermissing van de viermotorige bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht in het Oostzeegebied is niet alleen belangwekkend door zijn politieke consequenties. Het geeft ons ook een beeld van de grote acti viteit, welke de U. S. Airforce nog elke dag in Europa ontwikkelt i NTOG NIET zo heel lang geleden heeft men op een katholiek con gres zich beraden over de betekenis van religieuze, meer in het bijzonder van kerkelijke kunst. Zó ongeveer was de conclusie: er is veel, maar niet veel goeds. Wie nu een wandeling doet over de kleine tentoonstelling, die gedurende een maand wordt gehouden in de kunsthandel van de Wed. J. R. van Rossum te Utrecht en critisch kennis neemt van de 37 nummers, die hier sa- mengebracht zijn, komt tot de geluk kige, tevens bemoedigende conclusie, dat sindsdien wel iets verbeterd is. Dat geldt voor alle drie afdelingen op deze expositie: moderne beelden van geglazuurd aardewerk van atelier Sint Joris te Beesel. naaldwerk van Huub Hunfeld te Utrecht en kunst werk van „Kerksier" te Tilburg. Albert Meertens van Berg en Dal bracht een Madonna- en een St. Jozef beeld, sierlijk van lijn en aantrekke- lijk van uitdrukking. Vooral uitste kend is het Andreasbeeld, ontworpen door de Norbertijn Jan van Helvert. Van de beroemde Piëta uit het his torische kerkje van Asselt is een ge trouwe copie aanwezig, prachtig van glazuur en als het ware bestorven van kleur. Het naaldwerk, dat HUub Hunfeld exposeert, wekt herinneringen aan de kunstproducten van Hildegard Brom. Hopenlijk komt hij spoedig tot de ori ginaliteit, als waarvan het anonieme werk „De vier jaargetijden" blijk geeft. Op het koperen kruis van een al- taarstel troffen wij een corpus van St. Uiterwaal. temeer opmerkelijk, waar hier opvallende kunst werd bedreven door een student in de rechten. Evenals zoveel van het tentoonge stelde zonder pretentie is, maar de gelijk vakwerk, zo ook het stijlvolle garnituur met wierookvat. OE SCHOEN VAN STANDING 3. LUCKER. St. Jozef Hoogtepunten vormen de koperen Capsula in neo-gothiek en de doop vont van Wim Nijs, welke laatste is waardig gekeurd om te dienen op de komende expositie van kerkelijke kunst te Rome. Tenslotte buiten het bestek van de ze tentoonstelling is de copie van een beeld „Maria, hulp van de Christe nen". naar het visioen van Don Bos- co en uitgevoerd in opdracht van dt Salesianx te Uggchelen-Apeldoorn. NJA DE liquidatie van de luchtbrug naar Berlijn hebben de Amerika nen in dit werelddeel een organisatie in stand gehouden welke zo nu en dan eens op haar betrouwbaarheid be proefd wordt. Hetgeen thans weer het geval is. Öp zichzelf behoeft men zich er niet over te verbazen, dat er een formidabele luchtmacht op het Kopenhaagse vliegveld Kastrup bijeen i gebracht is, uitsluitend om een enkel vermist vliegtuig op te speuren. Dat doen de Amerikanen altijd. Kort ge leden nog ging een vliegtuig verloven in het barre sneeuwgebied van Alaska. De reddingspogingen geleken op een volledige iuchtvaartoperatie in het Poolgebied. Alleen aan benzine werd in drie dagen voor enkele millioenen „vervlogen". In het geval van de-Privateer is het wel indrukwekkend in welk een ver rassend tempo de Amerikanen hun ma terieel bijeenkregen in Denemarken. In Wiesbaden, waar het hoofdkwartier van de luchtmacht geconcentreerd is. werd op een knop gedrukt en uit Frankfurt (de grootste luchtbasis in Europa van de U.S. Airforce), uit Noord Afrika en zelfs van de Azoren startten Amerikaanse vliegtuigen naar Kopenhagen. Een complete staf werd daar inge richt en meteen begon het opsporings werk. De Russen moeten stellig onder de indruk gekomen zijn van een zo doortastend en doeltreffend optreden en dat nog wel in het Oost zeegebied, dat Rusland hoe langer hoe mc*r tot zijn exercitieterrein voor de Rode Luchtmacht gaat beschouwen. Gezien de regelmatige oefeningen van Russi sche vliegtuigen in dit gebied en met het oog op de schermutseling, welke Moskou gemeld heeft uit de Letlandse lucht, werken de Amerikanen in een theoretische oorlogstoestand. Hun gro te verkenningsvliegtuigen zijn welis waar ongewapend, doch er staat een goed gewapende vloot gereed om op het eerste alarmsignaal in te grijpen. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat het opsporingswerk thans nog gestoord zou worden door een incident met de Rus sen, doch de Amerikanen willen geen enkel risico meer nemen. In feite zijn zij ook zeer bitter gestemd over het Russische bericht van het luchtgevecht bij Libau, waarvan niemand nog de ware toedracht weet. HET RAADSEL Fort). Nu weet iedere jachtvlieger als resultaat van een serieuze training, welke vliegtuigen er al zo in de lucht zijn; stellig hebben de Russen nauw keurig moeten leren, welke vliegtuigty pen de Amerikanen hebben. In de tijd, toen de UJ5.S.R. en de U.S.A. nog officiële vrienden waren, hebben hon derden Russische officieren kennis ge maakt met zowel de B-29 als de Libe rator, waarvan de Privateer alleen maar een speciale versie is. Wanneer de Russische jagers op schootsafstand van de bommenwerper geweest zijn, is het uitgesloten, dat zij de Privateer voor een B-29 hebben kunnen aanzien. Bovendien is het een volkomen raadsel, waarom de Privateer, die de koers Frankfurt—Kopenhagen vloog 800 ki lometer afgedwaald zou zijn. DRIE MOGELIJKHEDEN TNE RUSSEN vertellen, dat hun jagers een ontmoeting gehad hebben met een B-29 bommenwerper (Vliegend p"R BLIJVEN derhalve maar enkele mogelijkheden over omtrent het werkelijk gebeuren en wel: 1. De Russen hebben inderdaad de Liberator neergeschoten, doch zij „oefenden" ver buiten eigen gren zen boven de Oostzee, zodat de ont moeting met de Amerikaan niet plaats had bij Libeau, doch dichtbij de Deense kust, waar de Russen im mers nog een steunpunt hebben op een van de kleine eilanden; 2. De Russen hebben de Pri vateer nimmer gezien, doch ge meend van de omstandigheden te kunnen profiteren door uit een oog punt van binnenlandse propaganda een „incident" te verzinnen (waar voor de vergissing van B-29 en Li berator zou pleiten, alsmede het be richt over het schieten van de Ame rikaan, die evenwel ongewapend was, aangezien dit vliegtuigtype door de Amerikanen in hoofdzaak voor me teorologische waarnemingen ge bruikt wordt.) 3. De Amerikanen hebben in derdaad een kleine manoeuvre in het Oostzeegebied gehouden en bij voorbeeld de militaire werken in Li bau gefotografeerd, zodat het Rus sische bericht op waarheid zou be rusten en de vermissing van de Pri vateer een toevallige bijkomstig heid was. Andere mogelijkheden zijn er naar ons inzicht niet en de toekomst zal leren wat werkelijk gebeurd is. De Amerikanen hebben intussen in hun notie heel duidelijk gezegd, hoe zij de zaak zien; het vliegtuig was ont wapend en vloog boven open zee, toen het werd neergehaald. Het geval is reeds op het politieke vlak gebracht en er kan nog van allerlei onverkwik kelijks na zich slepen. In de van elec- triciteit geladen politieke atmosfeer is het gaan knetteren! rvE JAARLIJKSE Radio-onderdelen Tentoonstelling te Londen biedt een uitgebr d overzicht van de radio, televisie, en gramofoon-industrie. Op vallend is hierbij de specialisering op het gebied van miniatuur-onderdelen voor hoorapparaten en voor radio's in auto's en vliegtuigen, zoals b.v. radio lampjes die zo klein zijn, dat drie er van in een vingerhoed passen, en waarvan de draden niet dikker zijn 1/10 van een menselijk haar. Op tele visiegebied trekt de aandacht een te levisie projectie-apparaat, dat bedoeld is voor gebruik op scholen of in hotels en clubgebouwen. Het toestel projec teert op een scherm of op de muur een beeld, dat ongeveer 1.30x1.60 m. groot is. fEN UIT ACHT eenheden bestaande „fabriek op wielen" voor de ver vaardiging van grote en kleine stalen vaten is te New York op de „Amstel- dijk" ingeladen om naar Rotterdam verscheept te worden. Deze verplaats bare fabriek is de eerste van haar soort in de wereld en werd ontworpen en besteld door het Van Leer-Concem te Amsterdam. Zij bestaat uit onge veer dertig speciaal uitgeruste trucks en trailers, waarin het volledige pro ductie-apparaat voor stalen vaten, en vervoers- woon- en eetruimte voor het personeel zijn ondergebracht. Het ligt in de bedoeling deze ver plaatsbare fabriek te gebruiken als aanvulling op bestaande fabrieken m allerlei landen van het oostelijk half rond. /OVEREENKOMSTIG de eisen van de plaatselijke regeringsautoriteiten, die op een verhoging van de produc tie aandringen, trachten de missiona rissen in Mandsjoerije door handenar beid zich een mager onderhoud te verschaffen. Een aantal missionarissen heeft zich aaneengesloten om uit ge vlochten stro touw te vervaardigen. Chinese kloosterzusters hebben een kleine fabriek opgericht, waar zij gum mi-schoenen vervaardigen. De leerlin gen van een katholiek weeshuis in de omstreken van Moekden maken luci fers, waarvan de opbrengst bijdraagt tot het levensonderhoud van de we zen. Dij experimenten in het instituut te Svalov in Zuid Zweden, heeft men door röntgenbestralingen een nieuwe en betere soort mosterdplant gekweekt. Dergelijke experimenten worden door de bekende Zweedse plantkundige prof. Ake Gustafsson met practisch alle planten ondernomen. (Advertenties) MELK en PUUR KWATTA - BREDA Hij was opgestaan en had naar handen gegrepen. Jalouzie laaide hoog in hem op, jaloezie op die Londense schim, die h'J zichzelf geschapen had. U gaat er niet heen, zei hij l.ees; 1*- ik... ilc... kan het niet -erdragen, ais u daarheen gaat. En het is ook met nodig, het is onzin. U zou het vreselijk bij de Arkels vinden. Elly... t„. worstelde zich vrij; ze was wit Cot aan de lippen. u u bent niet goed wijs, zei ze; be durft u zo tegen me te praten? •vat gaat het u aan, wat ik doe" Hoe aurit u zich er mee bemoeien? Het z'jn uw zaken immers niet!" "7 Het gaat mij een heleboel aan, zei hij hees; en dat moet je weten ook "li je met me trouwen, Elly? mïLet vaster een voorbarig huwe- tnSïS minuten geleden, y Uer de kamer was bin- doel was gekomen^ aUeenvoor da? Er £at.w°SHlbUk van stilte, w ~7 geloof, dat u niet goed wiis ent, antwoordde Elly verontwaar digd. Ik heb u njet meer dan een paar maal ontmoet en lk heb u al verteld, dat ik verloofd ben. Dat weet ik allemaal, hield Micky aan. Ik vraag je, of je met me trou wen wilt wil Je met me trouwen? Ze deed een paar stappen achter uit. U bent niet goed wijs. herhaalde ze. Micky lachte. Dat hebt u me al twee keer verteld, maar ik verzeker u, dat ik uitstekend bij mijn verstand ben. Van -iet eerste ogenblik/dat ik je gezien heb. heb ik al van je gehou den, maar je wil het natuurlijk niet geloven. Maar dat komt er ook niet op aan je hebt mijn vraag niet beantwoord. Wil je met me trouwen? U weet, dat ik verloofd ben hoe durft u... Ze liep achteruit, tot ze dicht bij de deur was. Micky lachte kwaadaardig. Je hoeft niet bang te zijn, lk zal je heus geen kwaad doen. Ik blijf hier staan, maar je moet mijn vraag be antwoorden. Dus. wil Je met'me trou wen? Neen.... Hij vergat zijn belofte en kwam een 6tap naar haar toe. Ik kan Je gelukkiger maken dan welke man ook. Ik heb nog nooit wat om een vrouw gegeven, tot lk Jou ont moette. Ik zou niet met u willen trouwen, al was u de enige man op de wereld ik ik vind u niet eens aardig... Haar stem trilde nu van boosheid. Mijn antwoord is neen neen neen! ik zal nooit van gedachten ver anderen, al wordt ik honderd jaar, Voegde ze er onstuimig aan toe en ze zei het. geprikkeld door iets, dat ze in zijn ogen las. Dat zult u wel, zei Micky rustig, hoewel hij zich Innerlijk allesbehalve kalm voelde zo zijn vrouwen nu eenmaal, maar als u op het ogenblik niet van gedachten wilt veranderen, wilt u dan misschien Jannie gaan zeg gen, dat ik hier ben? Ik kwam hier, om haar op te zoeken en ik heb geen zin, langer te wachten. Hij draalde zich om en ging weer op de leuning van de grote stoel zit ten, alsof er niets gebeurd was, maar zijn hand trilde, toen hij een sigaret probeerde aan te steken. Toen Janhie terugkwam, was hij be zig in een tijdschrift te bladeren; ze keek hem een ogenblik aan en begon toen te lachen. Micky! Wat is er met Jou ge beurd? Lees Jij altijd kranten onder steboven? Micky schrok, keek naar het tijd- schift en mompelde iets. Toen begon hij ook te lachen en smeet het blad de kamer door, stond toen op en strekte zijn lange armen uit. Waar is Elly? vroeg Jannie. Ik heb haar gevraagd je bezig te houden, tot ik terugkwam.... Ze heeft haar best gedaan, zei Micky droog, maar ik ben bang, dat ik haar verveeld heb. Jannie keek geërgerd. Ik wilde, dat Jullie beter met elkaar konden opschie ten, ais was het alleen maar om mij, zei ze. Een blind paard kan zien, dat jullie het land aan elkaar hebt e. ik kan met de beste wil van de wereld niet begrijpen waarom. Juffrouw Schuurmans heeft me verteld, dat ze een betrekking gevon den heeft, zei Micky, na een ogenblik van stilte. Hij ging weer naar zijn stoel terug. Ja. knikte Jannie; heeft ze je ook verteld waar? Ja, bij mevrouw Arkel. Iets in zijn stem deed Jannie vlug opkijken. En? zei ze. Micky haalde de schouders op. Niets ik durfde haar te ver tellen, dat zij het er misschien niet prettig zou vinden en toen stoof ze op. Jannie lachte. Micky sloeg haar in stilte gade. Hij was benieuwd of Jan nie iets van het gesprek met Elly ge hoord had; ze hadden zo luid gespro ken. Hij wist niet of hij 't Jannie zou vertellen of niet. (wordt vervolgd) VRIJDAG 21 APRIL HILVERSUM I. 402 m. 18.15 „Het Evangelie in het Esperanto", 18.30 Man nenkoor, 18.45 „CWV-kwartier", 19 Nws, 19.15 Regeringsuitzending, 19.35 Gramo- foonmuziek, 19.40 Radiokrant, 20 Nieuws, 20.05 Gramofoonmuziek. 20.30 „Haak in", 21 Populaire muziek, 21.20 „De interna tionale cnristelijke vredesbeweging", cau serie, 21.40 Concertgebouworkest, en so listen, 22.45 Avondoverdenking, 23 Nws., 23.1524 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter. 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 „Denk om de bocht", 19.15 Orgel en zang, 19.30 Cau serie over de Hollandse gemeente in Lon den, 19,45 Radiokrabbel, 19.55 Berichten. 20 Nieuws, 20.05 Boekbespreking, 20.10 Gramofoonmuziek, 20.35 „Mens onder mensen1', causerie, 21 Verzoekprogramma, 21.25 „Aether-forum", 21.55 Buitenlands weekoverzicht, 22.10 Theater-orkest en -koor met solisten, 22.40 „Vandaag", cau serie, 22.45 Avond wijding, 23 Nieuws, 23.15 —24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m (Vlaams). 17.05 Nws. 17.15 Muziek, kroniek. 18.10 Causerie 18.20 Gramofoonmuziek, 18.30 Voor de solda ten, 19 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radio-feuilleton, 20 Filmmuziek, 20.15 Filmrevue, 20.30 Symphonie-orkest en so list, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, 23.0524 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m, (Fr.). 18.30 Koorconc. 19 en 19.40 Gramofoonmuz., 19.45 Nws, 20 Gevarieerd programma, 21.15 Gramofoon muziek, 21.45 Filmmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Kamermuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gra mofoonmuziek, 23.55 Nieuws. ZATERDAG 22 APklL. HILVERSUM I, 402 meter. 7 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender, 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gramofoonmuziek 10 Voor de kinderen, 10.15 Gramofoon muziek, 11 Voor de zieken. 11.45 Gramo foonmuziek, 12 Angelus, 12.03 Metropole sprkest en soliste (12.30-12.33 Mededelin gen), 12.55 Zonnewijzer, 13 Nieuws, en Katholiek Nieuws, 13.20 Amusementsork., 14 Orgelspel, 14.20 Engelse les, 14.40 Om roeporkest, 15.20 Kroniek van letteren en kunsten, 15.55 Mannenkoor. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17 Voor de jeugd 18 Promenade orkest, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.25 Prome nade orkest, 18.50 Muziek, 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten 19.25 Parlementair over zicht, 19.35 Piano-duo, 20 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gramofoonmuziek, 20.15 „Lichtba ken", 20.40 Gramofoonmuziek. 20.43 „Steek eens op, heren", 21 Gevarieerd programma, 21.45 „Weet u het 21.55 Populair concert, 22.35 Benelux commen taar. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.15-24 Maastrichts Stedelijk Orkest en solisten. HILVERSUM II, 298 meter. 7 Nws 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoon muziek, 8 Nieuws. 8.18 Gramofoonmuziek 10 Medische causerie, 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Radiofeuilleton, 10.35 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.35 Gramofoonmuziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 Pianoduo, 12.55 Kalender, 13 Nws., 13.15 Gramofoonmuziek, 14 Voor de jeugd, 14.20 Lichte muziek, 14.45 Gramo foonmuziek, 15 Boekbespreking, 15.15 Kamerorkest met solist, 16 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.15 Gramo foonmuziek, 16.45 Sportpraatje, 17 Amu sementsmuziek, 18.30 Voor de strijdkr., 19 Artistieke staalkaart, 19.30 „Lezen in de Bijbel. 19.45 „Passepartout", causerie 20 Nieuws. 20.05 Actualiteiten, 20.12 Vara- varia, 20.15 Zwitserse muziek, 20.42 Hein Festijn, 20.45 „Onder de pannen", 22.40 Kwartet, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 meter (Vlaams). 12 Gramofoonmuziek, 13 Nieuws, 13.15 Gra mofoonmuziek, 14 Literair causerie, 14.10 Gramofoonmuziek, 15 Klankbeeld, 15 30 Lichte muziek, 16 Zang- en bïokfluite'n- semble, 16.15 Pianoconcert, 16.45 Vervolg van 16, 17.05 Nieuws. 17.15 Accordeon- muziek, 17.55 Economisch overzicht, 18 Jazzmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Omroeporkest en so liste, 21 Actualiteiten, 21.15 Gramofoon muziek, 21.30 Lichte muziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma. 23 Nieuws, 23.05 Jazzmuziek, 23.30-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 meter. (Frans). 12.05 Gramofoonmuziek. 12.30 Rhytmisch^ trio, 13 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 13.30 Verzoekprogramma. 14.30 Zangulaten. 15.30 Verzoekprogramma, 16 Lichte mu ziek, 18.30 Accordeonmuziek, 19 Gramo» foonmuziek, 19.45 Nieuws, 20 Vliegeniers orkest, 21 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Dansmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gra mofoonmuziek, 23.55 Nieuws.

de Stem | 1950 | | pagina 5