„Bung Karno" beveelt aanval op Zuid-Celebes Zoekt Koning Leopold naar een „verzoenings-formule"? B enelux-sigarenf abrikanten willen accijns-verlaging Verdachte dood van Fuchs' advocaat z° KAN men doorgaan met het stellen van waarlijk niet denk beeldige gevallen, waarbij de vader van het grote gezin het haasje blijkt te zijn. Vader redt kinderen van verdrinking Eerste Kamer spijt heengaan Mm. Wijers Schoolgeld Weerspannige Azis zal worden aangepakt Indonesische troepen zullen denkelijk voor grote moeilijkheden komen Beroep op Sukawati Van Zeeland overhaast naar Pregny ontboden Nog geen voorjaar f Twee auto's te water Duits schip ziet wrak stukken van neerge schoten vliegtuig Pater Lombardi naar Nederland Regeringen zouden er (nog?) niet toe over willen gaan Twee Britse straal jagers verongelukt Zware straffen in Praag GEHEIMZINNIGE VOORVALLEN IN LONDEN EN PARIJS ZOON VAN ROEMEENS STAATSMAN MOEST NAAR ZENUWINRICHTING Italiaanse en Franss arbeiders waren verstandig Lampenkappen-Ilse moet terechtstaan ZESDE JAARGANG No. 1664 Ustgavo: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tt'l.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C j. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestellingl f 0.30. Losse nummers 8 cent, postrelc. no. 278341. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 APRIL 1950 Advertentieprijs voo? de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuw.se Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 - Bureau vóór Zeeuws-Vlaanderen. HULiFE^l^T. Telefoon 102. - (Biibureaux. OOSTBURG. N.euwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). BUNG KARNO zal niet eerder van aangezicht tot aangezicht tegenover het volk van Makassar en Zuid-Celebes kunnen staan, voordat de rust en de orde zijn hersteld. Dit heeft Sukarno als president en opperbevelhebber van de V.S.I. gisteren gezegd in een radio-rede, waarin hij een gewapend optreden tegen kapi tein Abdul Azis en z'n mannen aankondigde. Azis heeft nl. ook gisteren geweigerd, voor de 4de keer, om naar Djakarta te gaan. IN ZIJN REDE deed Sukarno ook 'n beroep op de K.N.I.L.-miIitairen, zich niet bij Azis aan te sluiten. Het wordt echter twijfelachtig geacht wij lieten het reeds uitkomen of dit beroep een gunstig effect zal heb ben. In Zuid-Celebes zijn thans ca. 4000 man van de K.N.I.L. aanwezig. Sukamo heeft schriftelijk ook nog een persoonlijk beroep gedaan op pre sident Sukawati van Oost-Indonesië, om alsnog vijandelijkheden te trach ten te vermijden. HOE EN WANNEER. mijnenvegers doende de zee te zui veren. Gezaghebbende militaire kringen wijzen er bovendien op, dat de Indo nesische strijdkrachten er niet op moeten rekenen de opstandelingen van Makassar in vier of vijf dagen 'n gevoelige slag toe te brengen, zonder Tiet ls nu de vraag hoe en wanneer de krachtige aanval, die door Sukar no is bevolen, zal plaats vinden. In ingewijde kringen verheelt men zich niet, dat een aanval op Celebes niet makkelijk zal zijn. Makassar de enige haven, die vanuit zee te bereiken valt, door de mijnenvelden die om Celebes liggen. De mijnenvelden dateren nog uit de Japanse tijd en alleen bij Ma kassar zijn er vaargeulen gemaakt door de Nederlandse marine. Er blij ven nog uitgestrekte mijnenvelden over. Er zijn thans vier Nederlandse gevaar voor een rampspoedige afloop, die het gevolg zou kunnen zijn van overhaasting. Men legt er de nadruk op, dat, de Indonesische troepen in geen geval opgeleid zijn voor amphibie-operaties. De enige onmiddellijke actie, die de regeringsstrijdkrachten kunnen onder nemen is de beschieting van Makas sar door de drie korvetten, die de In donesische vloot uitmaken. TIMES WAARSCHUWT. TN EEN hoofdartikel zegt de „Times" dat de tweede opstandige bewe ging binnen de tijd van drie maanden aan het adres van de politieke lei ders, die de suprematie van de repu bliek Djokja beogen, de waarschu wing inhoudt, dat er in Indonesië nog tal van goede vaderlanders zijn, die geen onderdrukking van hun plaatse lijke vrijheden zullen accepteren. Als, zegt het blad, de bevolking van Oost- Indonesië er gerust op kan zijn, dat het niet in de bedoeling ligt, het be stuur over haar gebied ondergeschikt te maken aan dat van de republiek Djokja, zal de opstandige beweging haar natuurlijke dood sterven. ÖVER de Belgische Kabinets kwestie worden thans aller hande veronderstellingen geop perd, nu van Zeeland gisteren plotseling naar Pregny is ontbo den. Hij heeft daar enige keren gecon fereerd met de Koning, echter over het resultaat is nog niets bekend ge maakt. Volgens United Press zou ech ter een compromis ter sprake zijn ge komen, dat de Koning wel naar Bel gië zou terugkeren, echter maar voor een bepaalde tijd de troon zou bestij gen om daarna troonsafstand te doen ten behoeve van zijn zoon Boude- wijn. Dit zou dan ongeveer neerkomen op het voorstel, dat de secretaris van de Koning, Pirenne, heeft bekend ge maakt aan Van Zeeland, een voorstel echter dat door de socialisten en libe ralen reeds is afgewezen. GEEN RESULTAAT? ARNHEM en Nijmegen willen het cir cus Mullens door middel van een col lecte gaan heipen. Ook andere instan ties hebben het plan het door brand geteisterde circus op de been te hel pen, IN SURABAJA is een pokkenepide mie uitgebroken, die steeds erger vor men dreigt aan te nemen. Er zijn ruim 200 gevallen geconstateerd. 38 perso nen z(jn reeds overleden. OP 15 MEI zal de Bijzondere Raad van Cassatie het beroep behandelen tegen de commandant van het „Ein- satz-Kommando der Sipo en S.D." te Amsterdam W. Lages, die wegens ve lerlei misdrijven door het Amsterdam se bijzondere gerechtshof tot de dood straf is veroordeeld. OP 19 April zal het eerste K.L.M.- vliegtuig (een Skymaster) met emi granten naar Australië vertrekken. Tot nu toe is voor 48 emigranten plaats be sproken. STAATSSECRETARIS van Oorlog, mr. W. Fockema Andreae, zal begin van de volgend.e week naar Indonesië vertrekken teneinde nader overleg te plegen over de reorganisatie van het K.NJ.L. OLAF POULSEN, de Deense consul te Gent, die sedert Dinsdagochtend vermist werd, is aan de voet van stei le rotsen, tussen Villefranche en Beau- lieu in Zuid-Frankrijk dood gevon den. De consul bracht daar zijn va- cantie door. AAN HET overbrengen op rijkskosten naar Nederland van de stoffelijke overschotten van in Indonesië en in Japanse kampen omgekomen militai ren kan de regering tot haar spijt niet overgaan. DOOR EEN geweldige brand zijn meer dan duizend huizen verwoest in Atami, een plaats op 90 km. van To kio. DE K.L.M.-Constellation „Maas tricht" is minister Rutten naar Indo nesië Vertrokken. .AMERIKAANSE troepentrans- Portschip „General Stuart Heintzel- man is gisteren te Amsterdam aan gekomen met ruim 1200 militairen. Nog gisteren bereikten alle militairen de P.aats van bestemming. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Ge neraal Howze 12-4 530 mijl van Sa- Groote Beer passeerde 12-4 yuessant, General Ballow 12-4 580 mm van Ceylon, Nelly 12-4 100 mijl van Dondrahead. tot vA!rarschting' Wisselend bewolkt met plaatse lijk nog enkele buien. Zwakke tot mature wind uit Westelijke rich- •ing n. Ongeveer dezelfde temne- rat iur als gisteren. T iden: zon onder 19,35 uur en onder lfi,3fi nur. Za?errd™ >D 5.45 uur pn - «rat ^den- "L-.V uur- zaterdag: Zor, op 5,45 uur en Maan op 545 yOORDAT van Zeeland naar Preg ny is vertrokken, heeft hij nog een langdurig onderhoud met Spaak gehad, dat echter geen gewenst resul taat schijnt opgeleverd te hebben. Men concludeert dit uit de venijnige aan val die het socialistische blad „Le Peuple" gisteren weer heeft gericht op de Koning, waarbij zgn. compro mitterende foto's zijn geplaatst. Feit is in ieder geval wei, dat ook de Koning liever een Kabinet wil be staande uit ministers van verschillen de partijen, dan een uitsluitend Ka tholiek Kabinet, zoals Van Zeeland in uiterste nood wil formeren. In dit verband bezien lijkt het niet onmo gelijk, dat er inderdaad getracht wordt in Pregny tot een „verzoeningsfor mule" te komen. VERBL'J F PLAATS '7/WS LEOPOLD T7EN autobestuurder en zijn drie kinderen zijn bij Purmerend op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt, toen hun auto, in botsing kwam met een vrachtauto, van een hoge berm stortte, enige malen over de kop sloeg en daarna In het water terecht kwam. De tegenwoordigheid van geest van de bestuurder, de heer Kater uit Alk maar, heeft hem en zijn drie kinderen het leven gered. Hij wachtte zo lang, tot de auto vol water was gelopen en het water tot aan hun kin stond. Dooi de tegendruk van het water in de auto slaagde hij erin een portier te openen. Met enkele forse slagen bereikten de vader en zijn kinderen de walkant. Z(j waren alle vier volkomen onge deerd. DRONKEN BESTUURDER. (WOK in Appingedam is een perso- nenauto tewater geraakt, vermoe delijk doordat de bestuurder een aannemer uit Buitenpost onder in vloed van sterke drank verkeerde. De man kon zich zelf redden, doch twee dames konden eerst na veel moeite uit het water dat haar tot aan de kin stond gehaald worden. Een der dames zat met haar benen bekneld, waardoor het zeker een half uur duurde eer zij naar het ziekenhuis gebracht kon worden. Maar welke? Misschien dat wij van daag meer weten, want Van Zeeland kon gisterenavond nog niet weg uit Pregny. LANGS PARLEMENTAIRE WEG. TYE C.V.P.-FRACTIE van de Senaat, in vergadering bijeengekomen, heetf nog eens het volledige vertrou wen in Van Zeeland uitgesproken. De fractie stelde in een motie vast, dat de Verenigde Kamers langs de parle mentaire weg bijeengeroepen moeten worden om de wet op het regentschap op te heffen. TIET Duitse schip „Juno" heeft in de Baltische Zee, een honderd vijf tig kilometer ten Noordoosten van Bornholm, wrakstukken van een vliegtuig opgemerkt, Verscheidene leden der bemanning hebben gezien, dat meeuwen uit drij vende blikken cake aten. Tussen Born holm en Oeland had men iets gezien, dat leek op de drijvende cabine van een vliegtuig. TWE BEKENDE Italiaanse Jezuiet Pa- ter Lombardi zal van 6-15 Mei verschillende spreekbeurten in ons land houden, o.a. in Breda en 's-Her- togenbosch. De reis van Pater Lom bardi wordt verzorgd door de St. Adel- bert-vereniging. TN DE EERSTE KAMER-zitting zijn 1 gisteren vele geluiden van spijt te horen geweest over het heengaan om gezondheidsredenen, van de minister van Justitie mr. Wijers, zowel om het feit zelf als om de persoon van de minister. Met het ministeriële afscheid voor de boeg, wilde cïe Kamer zich dan ook niet heel erg verdiepen in de begro ting van Justitie. Hetgeen intussen niet wil zeggen, dat er over verschillende kwesties niet uitvoerig is gesproken. Zo hoopten enig sprekers, dat binnen niet al te lange tijd een uitnemend ontwerp voor een nieuw burgerlijk wetboek zal kun nen worden ingediend. Ook de kwes tie van de politieke delinquenten bracht tongen los. „Men moet elke politieke delin quent niet gaan voorstellen als een halve heilige, die zich niet misdragen heeft tegenover ons land", zei de heer K o 1 f f (C.H.). De heer Witte- man (K.V.P.) had het o.a. over de werkwijze bij de benoemingen bij de rechterlijke macht, waarover hij niet tevreden was. „Bij de rechtbanken in de grote steden in Noord- en Zuid-Holland, treft men slechts een enkele katho lieke rechter aan. Te hopen ware het, dat dezelfde breedheid van op vatting, welke ten deze in het Zui den blijkt, ook in het Noorden be stond", merkte hij op. Uiteraard bestond er veel belang stelling over de onlangs aangekondig de bezuinigingsmaatregelen bij de po litie. De heer van vanLieshout (K.V.P.) merkte ten aanzien daarvan op, dat het niet alleen gaat om ont slag van 500 man bij de rijkspolitie, maar dat de maatregel ook betekenis heeft voor de gemeente-politie, die to taal 1000 man moeten ontslaan. Als eventueel een recht op wacht geld zou komen te vervallen, dan ko men deze mensen in een veel ongun stiger positie dan welke andere over heidsdienaar ook. Z.i. wandelt de regering bedenkelijk dicht bij de fatale grens, welke geen rechtgeaard burger zou willen over schrijden. Een nadere bestudering van deze aangelegenheid lijkt de heer van Lieshout zeer gewenst. Hij hoopte op een spoedige beslissing, welke een ein de zal maken aan de onrust. De heer vanHeuvenGoed- h a r t (P. v. d. A.), zei teleurgesteld te zijn over het rapport Langemeyer, dat z.i. duidelijk de sporen van een compromis draagt. Volgens hem behoort de politie bij en onder Justitie. Ook de heer Rip (A.R.), vond het rapport teleurstel lend. Mej. TjeenkWillink (P. v. d. A.), bepleitte concentratie van de jeugdzorg, thans vallende onder 4 departementen, in één departement. Dinsdag a.s. komt de minister aan het woord. Zoals wjj reeds uitvoerig hebben verteld zal de familie van Aert uit Leur, bij Breda, bestaande uit vader, moeder en 16 kinderen, waarvan de oudste 17 jaar is, 21 April met het schip „Beaverbrae" naar St. Eustache, Mani toba, in Canada vertrekken. Hoewel boer van Aert er best kon komen in Nederland, ziet hij voor zijn kinderen in Canada betere bestaansmogelijk heden. Vader van Aert is niet alleen een goede boer, ook als kapper slaat hij een best figuur. Hij heeft altijd zelf het haar van zijn kinderen geknipt. Dit zal hem in de eerste tjjd in Canada heel goed van pas komen. ■VTEDERLANDSE en Belgische si- garenfabrikanten hebben öij hun regeringen aangedrongen op verla ging van het Benelux-accijns op ta bakswaren. Zij noemen de situatie in deze bedrijfstak zeer ernstig. De werkloosheid neemt hand over hand toe, omdat vanwege de hoge prijzen van sigaren de afzet ineenschrom pelt. Het publiek kan de thans gel dende prijzen niet betalen, ook al zijn enige fabrikanten tot vrij dras tische prijsverlagingen overgegaan. De opnemingsmogelijkheid van de consument wordt geacht, te liggen op een prijsbasis van gemiddeld 15 cent voor sigaren en 8 cent voer senoritas, zijnde rond driemaal de prijzen van 1939. Verondersteld wordt, dat bij een ge middelde prijs van 15 cent de consu ment genoegen zal nemen met iets kleiner model in eenvoudiger verpak king. Om de productie op een enigs zins rendabele basis te brengen, zou de gemiddelde prijs echter moeten lig gen op 24 cent resp. 12 cent, zod.at een rendabele productie een prijspeil vereist, dat rond 50 procent hoger ligt dan de koopkracht van de consument toelaat. Het tegenwoordige prijspeil De werkgroep „Aesthetische Vorming", 'n onderdeel van de Werkgroep voor Vernieuwing van Opvoeding en On derwijs heeft de stichting „De Werkschuit" in het leven geroepen, die als mobiel studie-centrum in diverse plaat sen voor de propaganda van de Werkgroep dienst zal doen. Op deze „Werkschuit", die op het ogenblik in de Am- stel te Amsterdam ligt, wordt aan de jeugd lessen gegeven in tekenen, schilderen, boetseren, linoleumsnede, ter wijl ook het idee „drukpers op school" wordt gepropagee rd. Links op de foto: vanwege het mooie weer krijgen de kinderen op het dek van de „Werkschuit" les. Rechts: een meisje speelt viool terwijl andere kinderen hun krach ten op een tekening beproeven. van de sigaren ligt op rond 4,5 maal het prijspeil van 1939. Deze abnormale stijging is voornamelijk het gevolg, zo zeggen de fabrikanten, van de zware accijnsdruk en van andere fiscale las ten, die tezamen per duizend sigaren tienmaal zo hoog zijn als in 1939. GROTERE WERKLOOSHEID. TN 1939 verschafte de sigarenindus- trie werk aan 27.000 arbeiders. Door de oorlogsomstandigheden is dit aantal gedaald tot ca. 15.000 arbeiders, waarvan thans reeds 6000 arbeiders werkloos zijn. Dit aantal neemt nog steeds toe. Werkloosheid in de siga ren-industrie betekent een permanent werkloos blijven, aangezien de meeste sigarenmakers door hun leeftijd én door hun physieke gesteldheid abso luut ongeschikt zijn om voor ander werk te worden herschoold. Het wachtgeldfonds van de sigarenindus- trie zal einde dezer maand zijn uit geput. Naar „De Gelderlander" meent zal noch de Nederlandse, noch de Belgi sche regering voorshands overgaan tot. herziening van de tabaks-accijns. Het geen echter niet wil zeggen, dat men in een later stadium van de Benelux- ontwikkeling de situatie niet opnieuw onder het oog zou willen zien. rpWEE van Engelands nieuwste straaljagers, een „Meteor" en een Vampire", zijn neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. De „Meteor" dook te Yoxford met een snelheid van 650 km. per uur in de grond en de „Vampire" stortte brandend neer te Shamley Green. TN HET schijnproces te Praag zijn een Tsjechische en een Tsjech tot zware straffen veroordeeld, wegens verraad en vijandelijke handelingen tegen Tsjecho-Slowakije. De eerste was secretaresse bij de Amerikaanse voorlichtingsdienst en kreeg 15 jaar dwangarbeid. De andere was tolk bij dezelfde dienst; zijn straf was 18 jaar dwangarbeid. TEDEREEN kent Fuchs, de atoomspion die in Engeland werd veroor deeld. Onlangs stierf zijn verdediger, de Londense advocaat Thompson Halsall, onder verdachte omstandigheden. Wat zit daarachter? Velen zullen ook hebben gehoord van Fatarèscoe, een Roemeens staatsman, die een tijdlang samen met de communisten heeft geregeerd, doch toen op dood spoor werd gerangeerd. Zijn zoon, die in Parijs woont, was onlangs het onderwerp van een zonderling gerucht. Hij zou zijn ontvoerd. Later werd echter gezegd: Hij wordt in een zenuwinrichting verpleegd. Wat zit daarachter? np DEZE BEIDE vi-agen tracht „Het Volk" uit Gent het volgen de antwoord te geven Op het einde van de namiddag van Woensdag werd de huisdokter van de advocaat Halsall door deze laatste op gebeld, die hem zegde: „Kom onmid dellijk bij mij, ik ben ongesteld en heb het gevoel .dat mijn armen en benen door verlamming aangetast zijn". De dokter beloofde onmiddellijk te komen naar het appartement van de advocaat, dat gelegen is in een Noord westelijke wijk van Londen. Toen hij aan het appartement kwam, belde nij aan. doch er kwam geen antwoord 'n de deur was sleutelvast gesloten. De dokter deed dan een beroep op de politie. De politie drong binnen in net appartement en vond de advocaat oe- wusteloos op de grond uitgestrekt in de voorkamer. De advocaat werd on middellijk overgebracht naar een na bijgelegen hospitaal waar hij enkele uren later overleed zonder tot het oe- wustzijn teruggekeerd te zijn. De Engelse politie heeft het ver moeden, dat John Thompson Halsall het slachtoffer werd van een vergif tiging en uit de weg werd geruimd, omdat hij „te veel wist". Te Londen wordt de dood van de advocaat in verband gebracht met het feit, dat in de loop der laatste dagen een aantal ambtenaren der Russische ambassade te Londen plotseling uit hun ambas sade verdwenen zijn, alsof ze bij voor baat elke vraag om inlichting vanwe ge de Britse politie wilden ontwijken. Het is een feit, dat Fuchs de aan gehouden bespieder, sedert enige tijd het communisme heeft afgezworen, omdat hij ontgoocheld ls over de ma nier, waarop zijn communistische meesters zich tegenover hem hebben gedragen. Fuchs had geen familieleden in En geland, zodat zijn advocaat de enige man was, waarmee hij in intieme be trekkingen was Algemeen wordt aangenomen, dat hij zijn advocaat bad ingelicht over een aantal feiten en dat advocaat Halsall uit de weg werd geruimd, juist daarom. Onnodig te zeggen, dat de Britse politie een zeer zorgvuldig onderzoek instelt nopens de omstandigheden, waarin Halsall overleden is. IN FRANKRIJK TE PARIJS verbleef Tudor Tatares- coe, de 26-jarige zoon van, de ge wezen Roemeense diplomaat én mi nister Tatarescoe. Minister Tatarescoe speelde een zeer grote rol in de buitenlandse po litiek van zijn land tussen de twee oorlogen. Overtuigd anti-totalitarist, was hij onder de oorlog een der ver trouwenslieden van het Roemeense verzet. Na de oorlog trad hij als mi nister in een soort Roemeense rege ring van „nationale eendracht" sa men met de communisten, doch on der de druk der Russen namen de communisten spoedig heel het bewind in handen. Tatarescou moest de regering verla ten, werd onder politietoezicht gesteid en leeft thans, naar het schijnt, met zijn echtgenote in de grootste ellende, want de communisten beletten hem natuurlijk enig beroep uit te oefenen en zijn brood te verdienen. De zoon van Tatarescoe weigerde na de oorlog naar Roemenië terug te keren, na zijn studiën aan de Recnts- faculiteit der Parijse universiteit be ëindigd te hebben. Voortdurend ont ving hij bedreigingen en werd door de officiële Roemeense kringen der ambassade (die natuurlijk in handen der communisten is) op hem de ha telijkste pressie uitgeoefend, ook in verband met bedreigingen van weer- wraakmaatregelen tegen zijn vader en zijn moeder, die in Roemenië verblij ven, voor het geval dat hij zou wei geren naar zijn land terug te keren Anderzijds wordt beweerd, dat de jonge Tatarescoe in het bezit zot ge steld geweest zijn van zekere docu menten, die hij zou ontvangen heb ben van de Roemeense generaal Gud- ju. tot voor kort militair attaché aan de Roemeense ambassade te Parijs, die naar Roemenië werd teruggeroe pen en aldaar bij zijn aankomst on middellijk in de gevangenis werd ge stopt. Op 26 Maart 1.1. verliet Tudor Ta tarescoe zijn appartement op de ave nue Kléber te Parijs, om zich naar een kliniek van de Franse professor Tison te begeven. Gedurende verscheidene dagen vreesden de vrienden van de jonge Tatarescoe. dat deze wellicht ont voerd was, doch dit is niet het geval. Het is echter wei waar, dat Tudor Tatarescoe lijdt aan een zware ze nuwziekte, die het gevolg zou zijn van de bedreigingen en andere morele pressie, die op hem werden uitgeoe fend door de Roemeense ambassade te Parijs en waarin de bedreigingen te gen zijn in Roemenië verblijvende ouders een grote rol spelen Tudor Tatarescoe blijkt niet net slachtoffer te zijn van een lichame lijke aanslag, doch van een morele foltering, waarvan de gevolgen voor zijn gezondheidstoestand zeer ernstig schijnen. WAT WORDT er tegenwoordig toch veel gedaan voor het gro te gezin! hoort men wel eens zeg gen, maar niet door mensen, die zelf een groot gezin hebben. Die vaders en moeders met een talrijk kroost willen wel erkennen, dat er bij de verdeling van het maatschappelijk inkomen beter op hun belangen ge let wordt dan vroeger. Maar we zijn zeker nog niet toe aan rechtvaar digheid over de gehele linie. Een medewerker heeft enkele weken geleden in ons blad er nog eens op gewezen, hoe men in België al veel verder is gevorderd met de erken ning van de rechten der grote ge zinnen. Met een enkel woord werd er ook op geduid, hoe het bij de schoolgeldregeling hier te lande nog altijd mis is. En over dit onderwerp willen we het vandaag iets uitvoeriger heb ben. JUOG ALTIJD geldend is een re geling uit de Duitse tijd. Het ia een regeling, waarbij aan de ge meenten het recht wordt toege kend een vermenigvuldigingscijfer op het Rijkstarief toe te passen. Terwijl er dan een plafond is aan gebracht, waardoor niemand meer dan 100 gulden per kind per jaar heeft te betalen. Nu is eerstens dat vermenigvuldi gingscijfer al een gek ding. Onge veer de helft der gemeenten maakt daarvan gebruik. Wat helemaal niet wil zeggen, dat in die gemeenten beter onderwijs door betere leer krachten wordt gegeven. Het is eenvoudig een middel, om de ge meentekas te kunnen spekken. Amsterdam gaat hierin het verst. Het stelde het vermenigvuldigings cijfer maar liefst op 2,4. Waar in een gemeente, die de Rijksregeling toepast, de vader voor zijn kind slechts 10 gulden betaalt, moet hij in de hoofdstad 24 gulden dokken. Geen miniem verschil! In andere gemeenten is dat 15,17.5 en 20 gul den. In ieder geval: de gelijkheid van betaling voor gelijke diensten is hier zoek. En hoe dat voor de grote gezin nen werkt, moet men maar eens proeven uit enkele voorbeelden. Er is een vader met een inkomen van f 3000. Hij heeft één kind op school. Volgens de Rijksregeling be taalt hij daarvoor f 8.50 schoolgeld. Gesteld, dat de gemeente het ver menigvuldigingscijfer 2 invoert, dan moet hij nog f 8.50 extra betalen. Er is ook een vader met vier schoolgaande kinderen. Hij heeft „maar" te betalen f 4.- per kind, dus in totaal f 16. Maar daar komt de gemeente en die zegt: er komt nog 16 gulden bij! Die extra-belas ting is dus voor de vader met het grote gezin bijna dubbel zo duur! Maar het wordt nog erger. Bij een inkomen van 4000 gulden zal de man met 1 schoolgaand kind 14 gul den extra moeten betalen, maar de vader van het grote gezin 28 gulden! Bij 5000 gulden inkomen worden die bedragen 19.50 en 40 gulden, bij 6000 gulden inkomen: 27 en 64 gul den; bij 7 mille: 34 en 88 gulden, bij 8 mille 42 en 124 gulden, bij 9 mille 51 en 146 gulden. Als nu het plafond gaat werken, wordt het nog gekker. Iemand, die 10 mille verdient en 1 kind op school heeft betaalt volgens de Rijksregeling 60 gulden. AL er een vermenigvuldigingscijfer van twee geldt dan moet hij 40 gulden extra aan de gemeentelijke fiscus afstaan. Maar nu die even rijke vader met vier kinderen op school. De Rijks regeling vraagt „maar" 44.50 gulden per kind, dus in totaal 178 gulden. De gemeentelijke fiscus jggi daar door maar eventjes 178 gtfWon bó venop. Voor hem gaat het plafond niet werken! Onbegrijpelijk, dat zo'n regeling allang niet aangepakt is door onze minister van Onderwijs. We zijn nu vijf jaren na de bevrijding, zó „ver" dat eru raadt het in geen tie nen. dat er een commissie is! De Katholieke Bond „Voor het Gezin" heeft de alarmklok geluid. Hij hoopt de over dit vraagstuk dommelenden wakker te schrikken. Hij heft als leuzen aan: Schoolgeld naar draagkracht. Reductie bij meerdere onderwijs genietende kin deren. We willen dit geluid hier gaarne een klankbord geven. Recht voor het grote gezin, óók op dit terrein! ^OWEL in Italië als in Frankrijk zijn de door de communisten ge organiseerde protest - demonstraties en stakingen, om uiting te geven aan het misnoegen over het lossen van Amerikaanse wapens te NapeJs. Tu rijn en Cherbourg, mislukt. In Napéls staakte slechts een gering deel der arbeiders en ook in Turijn was er weinig stakings-animo. In Cherbourg protesteerden" slechts 30 man aan dé kade. Zodat de sterke politiemacht een rustige dag had. JLSE KOCH, .Lampenkappen Ilse" genoemd1, omdat zij lampenkappen maakte van de huid van vermoorde gevangenen van het concentratiekamp Buchenwald, is toerekeningsvatbaar bevonden en zal in Juni voor een Duits gerechtshof terecht staan we gens oorlogsmisdaden. Zij werd. na door de Amerikanen te zijn vrijgelaten, door de Du..sc po litie opnieuw gearresteerd.

de Stem | 1950 | | pagina 1