SUKARNO overweegt GROTE AANVAL op AZIZ en zijn MANNEN Onze jongens in Indonesië Hartverscheurend leed aan doorlaatpost Actueel probleem Prins-regent Karei volgt heel ongebruikelijke weg Scherp Amerikaans antwoord op Sovjet-nota verwacht Alles propaganda I f a ft. TOTAAL VERKEERDE BERICHTGEVING OVER MAKASSAR K. N. I. L.-inanschappen zouden zich solidair met opstandelingen verklaren Sukawati remt en protesteert Zilveren bisschopsjubi leum van Mgr. P. Giobbe f 250.000 boete geëist tegen modemagazijn Weinig verandering Koningsgezinden onaangenaam Verwonderd Incident bij de begrafenis Vijf troepenschepen onderweg f Ex-Nazi finantieel adviseur in Djokja Het incident boven de Oostzee ,JSnergiek onderzoek" Daar zit veel in, maar niet veel goeds OP DE GRENS VAN DE VRIJE GROND Nog twee passen en de vrijheid ware hun deel geweest Haagse Brieven a ZESDE JAARGANG No. 1663 Bhgavo: NV. Uitgevers My. Neerlandla. verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tél.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, CL J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H- B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A, Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbët. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt DONDERDAG 13 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.2S per m/m» (Ingezonden Mededelingen r.O.60 per m/m). Vo\>r advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f (£10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend- Voor prijzen van de rubriek ,/t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek- Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers omredenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 KAPITEIN ABDUL AZIZ, de leider van de opstand in Oost- Indonesië, zit nog steeds rustig in Makassar. Dat komt, om dat de mededelingen van de Sultan van Djokja, als minister van Defensie van de R.I.S. (Republiek Djokja), en andere berichten uit Indonesische bron totaal onjuist zijn geweest. Volgens be trouwbare berichten uit Nederlandse legerkringen hebben geen Indonesische troepen voet aan wal kunnen zetten bij Makassar, is Aziz niet door hen gevangen genomen en heeft hij evenmin erin toegestemd naar Djakarta te gaan om „zijn verontschuldi gingen aan te bieden". A ZIZ heeft de luit.-koL Mokoginta, territoriaal commandant van de „federale troepen" te Makassar, ge dwongen via de radio een rectificatie te geven. Deze komt hierop neer. 1 Hoewel de federale troepen, die gevangen genomen waren toen ka- SERETSE KHAiMA, het hoofd van een Afrikaanse negerstam, die met een Engelse vrouw is getrouwd, mag Engeland nog altijd niet verlaten, of schoon hem dit eerst was toegestaan. Hij mag van de Britse regering eerst in Juli zijn vrouw in Afrika gaan be zoeken, omdat dan in zijn gezin een blijde gebeurtenis plaats vindt. EVENALS IN 1949 zullen in de Wes terse Unie verenigde landen ook in 1950 gecombineerde vlootoefeningen houden. De eerste hiervan heeft eind Mei plaats. Deze oefening zal staan onder leiding van een vlagofficier van de Nederlandse Marine. 50 PERSONEN zijn om het leven ge komen toen een exprestrein in India ontspoorde door sabotage. BIJ DE COMMUNISTISCHE orga nisatie aangesloten arbeiders zijn in Napels een staking begonnen in ver band met het lossen var. de eerste Amerikaanse wapens, in het kader van het Atlantisch Pac- aan Italië ter beschikking gesteld. Ook in Tu rijn is een dergelijke staking uitge broken. IN DE 509de Staatsloterij, vijfde klas se, veertalende lijst, ls de prijs van 100.000 gulden gevallen op no. 11653. Wij hebben alweer pech! VAN 12 TOT 14 APRIL vindt te So- rento (Italië) een Congres plaats van de Nouvelle® Equipes Internationales De K.VJ. is vertegenwoordigd door Prof. Dr. J. Gielen, die optreed als rapporteur van de culturele sectie. NEDERLAND heeft de staten Viet nam, Laos en Cambodja als geassoci eerde staten binnen het kader van de Franse Unie erkend. DE KONINGIN, Prins Bern hard en de twee oudste prinsessen zullen deze week hun verblijf in de Franse Alpen beëindigen. De Koninklijke familie is voornemens a.s. Vrijdag naar Neder land terug te keren. DE JAARLIJKSE herdenking van al len, die tijdens de tweede wereldoor log in de strijd zijn gevallen, zal dit jaar geschieden in de vier militaire gewesten en op de Grebbeberg op 4 Mei a.s. te 11 uur. IN CAIRO heeft de Egyptische poli tie een overval gedaan op een com munistische bijeenkomst. Zij heeft le. den van het „technisch bureau" van de communistische organisatie in Egypte gearresteerd. EEN AMERIKAANSE bommenwerper is bij Albuquerque (NieuwMexico) neergestort. Er bevonden zich 13 per sonen aan boord. DE VELDSLAG tussen de Franse en en Vietminh-troepen, die reeds acht tien dagen woedt in het water- en bosrijke gebied van de provincie Tra- vinh, is thans in een guerrillastadium geraakt. IN PRAAG begint vandaag weer een nieuw schijn-proces. Nu is de Ameri kaanse inlichtingendienst erbij be trokken. Wie de beklaagden zijn, is nog niet bekend .Wel weet men, dat 3 Tsjechen, die bij de Amerikaanse voorlichtingsdienst werkten zijn gear resteerd. Twee andere Tsjechen heb ben gisteren ontslag genomen bij de ze dienst. DE ONTSCHEPING van de opvaren den van het troepenschip „General Stuart Heintzelman" is vastgesteld op hedennamiddag 14 uur. DE CHINESE communistische rege ring zal de Britse kazernes binnen het militair gebouwencomplex van de Britse ambassade te Peking bezetten. De Amerikaanse, Franse en Neder landse gebouwen zijn reeds in Januari in beslag genomen. POSITIES troepenschepen: Groote Beer passeerde 114 Kaap Finilsterre; Tabinta 114 van Djakarta; Kota In- ten passeerde 124 Perim. pitein Aziz Makassar bezette, in vrij heid waren gesteld, zijn zij onder de bescherming van de staatspolitie gesteld. 2. Hun wapenen zullen niet wor den teruggegeven, voordat zij naar Java terugkeren. WAT DOEN K.N.I.L.-MANNEN? OUKARNO en de Sultan van Djokja schijnen van plan geweest te zijn, een flinke hoeveelheid troepen naar Makassar te zenden, maar luit.-kol. Mokoginta zou dit hebben afgeraden. De mógelijkheid is immers niet uitgesloten, dat bij een aan val op de mannen van Aziz, alle K.N.I.L.-militairen, al of niet ge demobiliseerd, zich bij Aziz zul len aansluiten. In die richting wijst een landings poging der „federale troepen" op Am- bon, welke poging echter door de daar vertoevende 1800 K.N.I.L-man- schappen is verijdeld. ONDERMIJNENDE POLITIEK. TYAT AZIZ op enige punten heeft toegegeven, is te danken aan de president van Oost-Indonesië, Suka wati, met wie wij onlangs het genoe gen hadden kennis te maken en die zich daarbij liet kennen als een man met doorzicht en iemand, die Neder land en de Nederlanders in alle op zichten een goed hart toedraagt. Uiteraard tracht president Sukawa- ti bloedvergieten onder de bevolking i te voorkomen en daarom zijn aan- drang op Aziz. PRESIDENT SOEKAWATI. een goed hart Uit een Reuter-telegram uit Makas sar blijkt overigens, dat het Kabinet van Oost-Indonesië bij de centrale re gering te Djakarta heeft geprotesteerd en de U.N.C.I. om interventie heeft verzocht tegen „de ondermijnende po litiek, welke het doel is van de uit Java naar Oost-Indonesië gezonden troepen". WELKE MAATREGELEN? TNMIDDELS zijn in Djakarta bespre- kingen geweest tussen de minis ters van Defensie der R.I.S.de waar nemend chef-staf van de Apris (fede rale leger), de commandant van de Nederlandse troepten luit.-generaal Buurman van Vreeden en de voorzit ter van de sectie defensie van de volksvertegenwoordiging der R.I.S. Deze besprekingen gingen over even tuele militaire maatregelen, die in verband met de situatie te Makassar zouden moeten worden genomen. Aan deze bespreking namen ook deel Moh. Hatta en de chef-staf van de Ne derlandse troepen, generaal-majoor v. Langen. Alle beslissingen zijn afhankelijk van de antwoord op de vraag, of de kapitein Abdul Aziz al dan niet naar Djakarta zal komen, zeide minister president Moh. Hatta na afloop dezer bespreking. Hij deelde ook mede, ddt met betrekking tot verschillende on derwerpen overeenstemming werd be reikt. Men legt dit zo uit, dat Sukarno alsnog een algemene aanval op Aziz en zijn medestanders zal aankondigen, indien Aziz vandaag niet naar Djakar ta gaat. Er gaat in ieder geval een vliegtuig naar Makassar om Aziz de kans te geven zijn excuses te gaan maken. TOR GELEGENHEID van zijn zilve- ren Bisschopsjubileum is de Pau selijke Internuntius, mgr. P. Giobbe, voornemens op 26 April in de St. Jacobskerk aan de Parkstraat te 's-Gravenhage een plechtige Hoogmis op te dragen, na afloop waarvan de receptie zal zijn in de pastorie van de Willemstraat. De plechtigheid zal waarschijnlijk wor den bijgewoond door het voltallige Episcopaat. Geknoei met textielpunten VyEGENS OVERTREDING van de textielverordening tussen 1945 en 1947 eiste voorWiet Amsterdams Ge rechtshof, na een langdurige zitting, de procureur-generaal, in hoger be roep een boete van f 250.000 subs, zes maanden hechtenis tegen N.V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen te Amster dam. Op 19 Nov. 1948 had de bijzondere politierechter de N.V. een boete opge legd van f 150.000 subs. 6 maanden. Het winkelbedrijf van de fa. had tex- tielgoederen betrokken van de eigen fonfectiefabr. resp. magazijnen, zonder daarbij de vereiste textielpunten af te geven. En de fabriek had textielgoe- deren afgeleverd aan de eigen winkel zonder daarvoor de vereiste textiel punten in ontvangst te nemen. In de winkel had het publiek ech ter op de normale wijze punten moe ten inleveren. Aangezien de fabriek de grondstof fen voor de fabricage van de textiel- coupures moest inleveren, verschafte het modemagazijn zich talloze textiel punten (1.200.000), die het benutte voor inkopen bij andere fabrieken. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Wisselend bewolkt met plaatse- h'k nog enkele buien. Meest ma ngo wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Heden: Zon onder 19.33 uur en maan onder 15,23 nar. Vrijdag: zon op 5,47 uur en maan op 5,66 u! Ook gisteren is geen nieuw Belgisch Kabinet uit de bus ge komen. De Prins-regent heeft nog geen beslissing genomen. Hij ontving wel politieke figu ren van verschillende richtin gen. JN KONINGSGEZINDE kringen te Brussel neemt men met grote ver wondering kennis van het feit, dat de Prins-Regent niet onmiddellijk zijn goedkeuring heeft gehecht aan de re gering, die kabinetsformateur Paul van Zeeland hem heeft voorgesteld, (een homogeen katholiek kabinet, aangevuld met buiten-parlementaire personen), doch het nodig heeft ge oordeeld, hierover allereerst een aan tal andere politici te raadplegen. Men wijst er op, dat deze procedure ge heel ongebruikelijk is en deze han delwijze van de Prins-Regent eigen lijk gelijk staat met een weigering, de door van Zeeland voorgestelde rege ring te accepteren. Mocht dit zo zijn, zo uiten zich enige Belgische katholieke bladen, dan zou er gesproken kunnen worden van een echte staatsgreep, die ten doel zou hebben te verhinderen, dat de Ver enigde Kamers een einde maken aan de wet op het regentschap. Bovendien wordt de Prins-Regent verweten, dat hjj de Koningsgezinden een spaak in het wiel steekt, ten voor dele der anti-Leopoldisten. GEEN COMPROMIS. VAN ZEELAND heeft nog geconfe- reerd met Gaston Eyskens, Paul Spaak en Albert Devèze. Het schijnt met de bedoeling om nog eens tot een compromis te komen. Deze poging zou mislukt zijn. Spaak en Devèze zouden zich voor- Studenten gingen met de lijkkist aan de haal ■y OORD AT de begrafenis met mili- taire eer van de Turkse maar schalk Fevzi Tsjamak te Istanboel be gon, hebben studenten de kist uit de handen van de militaire dragers ge rukt. Terwijl de dragers en de talrijke hooggeplaatste aanwezigen verbluft achter het kanon, waarop de kist met het stoffelijk overschot zou worden vervoerd, bleven staan, droegen de studenten de kist naar de begraaf plaats. Zij waren ontstemd over de naar hun mening te geringe aandacht, die de autoriteiten aan het overlijden van deze nationale held hebben besteed. Tsjamak, de stichter van het mo derne Turkse leger, was een der naas te medewerkers van Kemal Pasja, wiens zijde hij koos in de opstand tegen de Sultan. Hij adviseerde tot de verplaatsing van de Turkse hoofd van Constantlnopel naar An kara. stander hebben getoond van de in stelling van een zgn. luitenant-gene raalschap voor prins Boudewijn en een „uitgestelde troonsafstand" van Koning Leopold. Volgens dit voorstel zou de Koning weliswaar naar België terugkeren, maar zich niet bezighou den met de politiek en zich niet ver tonen in het openbare leven. De Prins-Regent zou wettig staatshoofd blijven en na enige tijd zou de vorst afstand moeten doen ten gunste van Prins Boudewijn. De C.V.P. daarentegen blijft op haar eenmaal ingenomen standpunt staan: terugkeer van de Koning zon der restricties. Enige Waalse katho lieken zouden echter toch wel wat voelen voor een andere oplossing, Als Van Zeeland inderdaad mocht rjP 7 APRIL jl. zijn uit Tandjong Priok de troepenschepen „Nelly" en „Dundalk Bay" naar Nederland vertrokken, resp. met 1470 en 1024 passagiers. Aan boord van de „Nelly" bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der Kon. Landmacht: het 5e bataljon van het 5e regiment infanterie en het 5e bataljon van het regiment Stoot troepen. Met de „Dundalk Bay" repatriëren het 5e bataljon van het le regiment infanterie, alsmede de 7e, 8e en 10e infanterie-brigade werkplaats. Op 8 April vertrok uit Priok het troepenschip „Genera! Ballou" met 1461 repatriërende Nederlandse mili tairen. Aan boord bevinden zich de volgende gesloten onderdelen der 3de divisie: 5- R.I., 34 AA.T., 37 A.A.T. en de 2e c tnpagnie gewondenvervoer. Voorts k.trok op 9 April van Tand jong Priok de „General Howze' met 1536 opvarenden, waaronder 5-3 R.I., en 5-7 R.I. Met het troepenschip „Grote Beer" dat Vrijdag a.s. té Amsterdam wordt verwacht, repatriëren, zoals reeds ge meld, de 4e en 5e hulp verbandplaats afdeling. Hierboven zit E. Buijs uit Nieuw-Na- men lekker in de schaduw van een boom langs een der Indonesische wegen zijn boterham te eten. Rechts Piet v. Bergen uit De Heen (Dorpsstraat H 44) die in Pegal zijn por tret liet maken. En geheel rechts Korp. Kees Smits uit Oos terhout, die het on der het tropenzonne tje nog zo kwaad niet vindt. Quirinus Eaamsdonk op zijn motor in het bergachtig terrein van Tjimahi. T\E UIT de bezettingsjaren in Neder- land bekende dr. H. C. H. Wohl- tat, die in de jaren 1940 en 1941 optrad als gevolmachtigde van het Reichs- kommissariat bij de Nederl. Bank, bevindt zich volgens „Trouw" wel de gelijk in Indonesië. Op 17 Januari 1950 heeft de minister van Financiën der R.I.S. het gerucht, dat Duitse deskun digen als adviseurs waren aangezocht, officieel tegengesproken. Thans blijkt, dat dr. Wohltat momenteel in Djokja onder de haam Müller optreedt als financieel adviseur van de Repoeblik Indonesia (Djokja). De Hoge Commissaris van Neder land, dr. Hirschfeld, is van dit feit op falen, zal waarschijnlijk het demis-1 de hoogte. In Djakarta vraagt men fROOT blijft de spanning over 't neerschieten van 'n Amerikaan se patrouille-bommenwerper door Sovjet-Russische jagers boven of in de buurt van de Oostzee. De Russi sche avondbladen hebben het inci dent zo belangrijk geacht, dat zij met extra-edities zijn uitgekomen. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft meegedeeld, dat er een „energiek on derzoek" gaande is naar het gebeur de. Na het rapport over het onderzoek zal pas officiëel geantwoord worden op de Sovjet-Russische nota. Alge- AMERI KANEN ZOEKEN DE VERMISTE LIBERATOR sionnaire kabinet-Eyskens aanblijven en zullen de parlementaire werkzaam heden worden voortgezet tot Juli, waarna de Kamers worden ontbon den en nieuwe verkiezingen worden gehouden. zich af of de moeilijkheden, welke het Nederlandse bedrijfsleven voortdurend ondervindt met de Republiek Djokja, met de aanwezigheid van dr. Wohltat in verband kunnen staan. meen verwacht men, dat dit in zeer scherp gesteld protest zal geschieden. Inmiddels wordt het zoeken naar het Amerikaanse vliegtuig met kracht voortgezet. Een speurende piloot zegt een vlot of iets dergelijks op de Oost zee gezien te hebben. Door de ruwe zeer verloor hij het voorwerp echter uit het oog. Andere piloten meenden onderdelen van een vliegtuig in de Oost-'-e gezien te hebben. Opmerkelijk is nog een bericht in het Zweedse blad „Expressen", dat door de Britse admiraliteit is beslo ten, dat schepen van de Amerikaanse en Engelse vloot de Oostzee in het ge bied, waar het Amerikaanse toestel werd aangevallen, van mijnen zullen zuiveren. Bij hun pogingen om wat te ont dekken van het vermiste vliegtuig, hebben Amerikaanse piloten boven de Zweedse marinebasis Karlskrona ge vlogen. In Zweden is men daarover niet gesticht. TIET IS de Almelose politie gelukt de hand te leggen op de dader van een overval, enige tijd geleden ge pleegd op een conductrice van de Twentse Electrische Tramweg-Maat schappij: Het is een 17-jarige jonge man uit Almelo, die zich bovendien bleek te hebben schuldig gemaakt aan diefstal, van bedragen van f 275 en f 25 uit een melkfabriek. Ook beken de hij melk en boter uit de fabriek te hebben ontvreemd. £)E HEUVELS ROND BESENHAUSEN, op de grens tussen Oost- en West-Duitsland waren omsluierd met een zondoorgloeide mist. Aan de Sovjet-zijde van het doorlatingspunt bewoog zich een vermoeide horde ontheemden voorwaarts, toen de afsluitboom werd geopend. Aan de Brit se zijde keken Britse officieren en douaniers, Duitse grenswachters, po litie, priesters, kloosterzusters, verpleegsters en ambtenaren van de vluchteiingendienst naar de droeve groep in aantocht. Het drama dat zich dan afspeelt schildert „Time" aldus: anderen, niet op de lijst voorkomend, hadden uit- of inreisvergunningen (Zuzugsgenehmigungen) van Poolse of geallieerde agentschappen ontvangen. DE NOOD. TTOOR DE BRITSE luidspreker be- gon een stem aldus: „Achtung! Bitte melden! Elizabeth Schmidt, mit zwei Kindern." Vrouw Schmidt strompelt door de menigte en ze houdt haar twee zoontjes aan de hand. De jongens dragen een bruin geëmail leerde soepkan en verfomfaaide bood schappentassen van goed. De luid spreker krijst opnieuw: „Paul Fehr, Ef-é-ha-éer". Niemand verroert zich. Een bevende mannenstem klinkt uit de achterste gelederen „1st.... nicht mitgekommen". Toen nog meer namen afgelezen waren, bleek bijna de helft „Nicht mitgekommen" of „noch im Lager" te zijn. Elke dag glippen vluchtelingen ille gaal West-Duitsland binnen vanuit het Oosten en de beambten nemen van hen geen notitie. Maar het toneel van Besenhausen was een deel van een prutserige poging om ontheemden op een geordende manier in het Westen toe te laten. „Operation Link" zo noemden de Britten hun aandeel in een geallieerde overeenkomst om 25.000 Duitsers die familie in West- Duitsland hebben, uit Polen te laten overkomen. De namen van die ontheemden, die toelating van de Westerse mogendhe den kregen, waren Dauwkeurig op een lijst geplaatst, maar duizenden BESENHAUSEN hadden Duitse beambten een Hjst van 200 vluch telingen, die uit het kamp Heiligen- stadt in de Sovjet-zone zouden wor den overgebracht ontvangen. Slechts 101 ervan kwamen voor op de „Link"- lijsten. Geallieerde beambten ver zochten de Oost-Duitse autoriteiten, die 101 naar de doorlaatpost te zen den. Maar de communisten zonden er met bepaalde bedoelingen bijna 300 heen. Een Britse beambte zei: „Ik neem ze allemaal, die op mijn lijst staan. Dat is alles wat ik doen kan. Ik zal een andere lijst laten halen om ook voor de anderen te kunnen zorgen". Zij, die de grens konden overschrij den, sloegen de armen om de verwel komende pleegzusters of schreiden van opluchting; twee vrouwen vielen op haar knieën om de vrije bodem te kussen. Een kleine jongen omklemde zijn teddybeer „Teddy is heel de weg van Liegnitz af meegekomen. Hij en ik gaan bij oom wonen." Een kleii meis je, dat een sinaasappel had gekregen, had er nooit tevoren een gezien, ze dacbt dat bet een gele aardappel was. De vluchtelingen die achterbleven keken zwijgend toe, te uitgeput om af gunstig te zijn, te bezorgd om te de len in de vreugde. Toen de hele lijst was voorgelezen, waren er maar 55 vluchtelingen de grens overgekomen. Dit was het ogenblik, waar de communisten op hadden gewacht. Ze hadden een speciale reis voor de pers georganiseerd en de veslagge- vers kwamen aanrennen om „per soonlijke indrukken" op te nemen van degenen die achterbleven. De rode luidsprekers kwamen in actie, ze brulden dat de harteloze Wester se machten een overeenkomst ver braken en wreedaardig toegang wei gerden aan de vluchtelingen. De communisten kwamen voor den dag met speciale gevallen, die ze had den achtergehouden: een verlamde vrouw die in een radio-aanhangwa gen van de pers verborgen was ge weest, een blinde vrouw, een vader die heel Polen al had afgezocht naar zijn zes kinderen en de drie, die hij teruggevonden had naar de grens leidde om daar te ontdekken, dat ze niet op de lijst voorkwamen. ONZIN. TIET RUSSISCHE propaganda-spel- letje werd voor een deel bedorven door de aankomst van G. Evans, resi derend ambtenaar voor de nabije stad Göttingen. Met zijn bruin jasje, don kerbruine sportbroek en met zijn gele das om volkomen uit de toon vallend tussen de vluchtelingen, bepaalde hij, dat de noodgevallen, al kwamen ze dan ook niet voor op de Link-lijst, konden worden toegelaten. Er kwa men nieuwe geallieerde lijsten, waar door meer vluchtelingen werden toe- gelater tot er 131 de grens over waren. Meer dan een toeschouwer voelde wel, dat het geallieerde verbod om ontheemden, die niet op de Link-lijs ten voorkwamen, toe te laten, een bu reaucratische stommiteit was, die de communisten in de kaart speelde. De DR. K. VAN DER MANDELE, amb tenaar van de buitenlandse dienst, is benoemd tot consul-ger.eraal der Ne derlanden te Hongkong. groen-geklede Duitse grenspolitie liep op en neer om landgenoten te troos ten. Er zei iemand: „De Hoge Commis saris beschuldigt de Polen ervan, de hele bevolking op ons los te laten. Dat is zeker waar. Maar het is eenvoudig een wreedheid, deze mensen van hun laatste hoop te beroven. De geallieer den zeggen: we hebben al 2 millioen werklozen. Wel, wat betekenen dan 90 duizend méér?" En een ander zei: „Dat geallieerde verbod is onzin. In de Britse zone bestaat er geen wet die zegt, dat illegale grensgangers te ruggestuurd zullen worden.Dat is trou wens nog nooit gebeurd". Sommige West-Duitsers benaderden de vluch telingen en fluisterden „Stap er hier maar overheen en ga rustig zitten. De Brittenzullen je niet terugsturen". Nog twee passen en de vluchtelingen zouden de vrijheid hebben bereikt. Maar jaren onder de Nazis en jaren onder een communistisch regime in Polen hadden hen te schuw gemaakt om het te proberen. "TUSSEN de Tijd en de Volkskrant is een merkwaardige, maar on bevredigende discussie gaande. Zij vond haar oorsprong in een brief van een uitgever, aan de Tijd ge richt naar aanleiding van de dooi de K.A.B. opgerichte uitgeverij „de Lanteern". „De K.A.B. gaat zaken doen is het hoofdthema van de ene kant. En dat terwijl de katholieke uit geverij zoveel moeihjkheden kent. De K.A.B. is een abnormale con current. Zij zet het subsidiariteits beginsel aan de kant. Zij hooide aan anderen over te laten wat an- derer taak is. En de Tijd vraagt nadrukkelijk aan de K.A.B. zich nader te ver klaren. Wat tot dusverre nog niet is geschied. Slechts heeft Tinnegieter in de Volkskrant enkele malen op de Tijd gereageerd, helaas op niet al te gelukkige wijze Ik ben er van ovrtuigd, dat het goed zou zijn, als de KA.B. de ge vraagde verklaring aan de Tijd, aan Katholiek Nederland gaf. Dan is pas een objectieve beoordeling van deze zaak mogelijk. ttoE is immers in feite de situa tie? Men kan het de K.A.B. toch moeilijk kwalijk nemen gelet op haar taak ook op cultureel gebied dat ze met lede ogen aanziet, hoe weinig goede, opvoedende volkslectuur op de markt ver schijnt. Want zonder deze lectuur is een deel van de culturele opvoeding niet wel mogelijk. Daarom spreekt het vanzelf, dat de K.A.B. er naar streeft, dat deze lectuur er komt. Waarmee echter nog niet gezegd wil zijn, dat ze zelf uitgeefster moet worden Ik geloof, dat dit pas verant woord zou zijn, indien pogingen van haar kant ondernomen bij de Katholieke uitgeverij schipbreuk hadden geleden. Waarmee ik uiter aard bedoel reële pogingen, ook van de zakelijke kant bezien. Zijn deze niet ondernomen, dan zou m.i. de K.A.B. niet behoren te doen, waartoe zij thans besloten is. Op grond van dit alles nog maals lijkt het, zacht uitgedrukt, niet onredelijk, dat de in Nederland zo betekenisrijke Katholieke Arbei dersbeweging aan het verzoek van de Tijd voldoet. 1) TVISCUSSIES hebben steeds de neiging zich uit te breiden, slechts zelden om zich te verdie pen. Ook de bovengenoemde discussie lijdt aan dit euvel: de Tijd heeft haar j.l. Zaterdag in het politieke vlak getrokken. Er wordt gespro ken van een in katholiek Neder land levende vrees voor „de greep naar de macht door de organisa ties". Met name: de politieke macht. In dit verband wijst de Tijd er op, dat de voorzitter der K.V.P. ook vóórman van de K.A.B. is (wat de ondervoorzitters zijn, wat het bestuur is, wordt niet vermeld). De Tijd schrijft vervolgens, dat de voorzitter der fractie, Prof. Romme, nauw gelieerd is aan de K.A.B.: hij is staatkundig hoofdredacteur van „de eigen krant der K.A.B.- leden". De Tijd signaleert slechts. Maar de lezer wie mag het hem kwa lijk nemen maakt onwillekeurig gevolgtrekkingen. En dat deze gaan in de richting van „Zie je nu wel, dat in de K.V.P. de arbeidersbewe ging de baas speelt?" ligt niet zo heel ver van de hand. Ik begrijp, dat de Tijd slechts tot voorzichtigheid heeft willen ma nen. Maar ik vrees, dat deze ma nier van schrijven bij het publiek onjuiste en naar ik wederom be grijp voor de Tijd geenszins ver langde conclusies heeft gewekt. JJAAROM niet tégen, maar als aanvulling van de Tijd: Hét is zeker bekend, dat de heer Andriessen, voorzitter der K.V.P. èn lid der Tweede Kamer, bijv. bij herhaling is opgekomen voor de belangen van de gezinnen met mid delhoge inkomens dus uit de St. Adelbertsstand) en dat hij óók in de Kamer met de „middenstands vertegenwoordigers" op de bres stond voor deze nijvere stand, (vervolg op pag. 2) ONTHEEMDEN AAN DOORLAATPOST De lijst wa* te kort...... BESENHAUSEN.

de Stem | 1950 | | pagina 1