Opstandelingen houden Makassar bezet Sultan HAMIDII Ier laat zich in de mond schieten Terwijl T.N.I.-troepen op ontscheping wachten: tuters \3 VELDSLAG op de Champs Elysé Nederland zendt 11.000 ton goederen aan Duitse vluchtelingen Sensatie in Indonesië :ken our :uitband, iet vlotte 112 jaar: f47— 4.25 wave' „VRIJE VECHTERS voor zelfstandig Oost-Indonesië" DJAKARTA ontbiedt de leider., DL Hof auto reed wielrijder aan 's Middags iets warmer Kanaalstelsel ontdek uit de 14e eeuw Dr. ir. P. Verhagen overleden Zeeland en de Spoor wegen DAGORDER Vormt anti-colorado- kever-front De mémoires van Skorzeny als inzet Goede gedachte van Driehoeksconferentie 8 April Waarschijnlijk nog heden: REGERING PAUL VAN ZEELAND Caritas Missie Advocaat van Fuchs plotseling overleden FLIRT MET DE DOOD Gedenkteken voor in Spanje vermoorde priesters En staat op met de kogel tussen de tanden He\ is voor Nederland en het Ne derlandse leger zaak hier vol komen buiten te blijven. De te leurstelling van de unitariërs over de ondervonden tegenstand zal zich wellicht weer ontladen in beschul digingen jegens Nederlanders, Ne derlandse militairen inzonderheid. In het geval-Westerling is dat ook geschied, terwijl we nog op de be wijzen wachten. •t maat) uiver wollen tg, met flu* t kraagje, ld 3 jaar d Uit- LETE rkrl|g- nnen om U chtige geven. 1-UPI isdoos ioven- vlot I p voor rachtig ZhSJJK JAARGANG No. 1657 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Seigerstraat 16, Tt'l.: Redactie 8181, Admini- itratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, 2, J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. •I. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- nentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, .er post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- lostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent, 'ostrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse bonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 6 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.6O per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. 3ureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen,_HUl^T._Dubbele_Poort t 7, Telefoon 102. - (Bjjbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN.Axelsestraat 45, Telefoon_2347). DE „BONTEKOE" EN DE „WAIKELO", met aan boord 1000 man voormalige T.N.I.-troepen (tegenwoordig heet dat APRIS), liggen op bevel van een zekere Andi Abdul Aziz, een Indonesiër van 26 jaar, akelig-rustig op de rede van Makassar. Deze voormalige K.N.I.L.-man heeft gisterenmorgen om half zes door middel van een opstand (een staatsgreep noemt men dat wel) namelijk in Makassar de macht in handen genomen. De commandant van de APRIS-troepen en 140 van diens officieren eu manschappen nam hij gevangen en hij liet deze commandant, Mokoginta, een brief schrijven aan de bevelhebbers van de „Bontekoe" en „Waikelo", waarin wordt „verzocht" niet t? landen. IS DAN een soort blitz-trage- die, een tweede Westerling-affai re met als achtergrond de bedreigde zelfstandigheid als deelstaat van Oost- Indonesië en de onzekere positie, waarin de K.N.I.L.-mannen sinds de souvereiniteitsoverdracht zijn komen te verkeren. Nu moge het waar zijn dat de K.N.I.L. als zodanig met de opstand van Aziz niets heeft te ma ken, feit is wel, dat Aziz en zijn aan hang zich pas 1 April „noodgedwon gen van het K.N.I.L. heeft losge maakt". Feit is ook, dat de opstande lingenleider in een proclamatie be kend maakte, dat „zij als vrije strij ders optrekken voor de zelfstandig heid van de negara Indonesia Timur". Het „noodgedwongen" zit hierin, dat op "n vergadering van de K.N.I.L.- mannen een motie werd aangenomen, waarin uitdrukkelijk wordt gepro testeerd tegen het zenden van circa 1000 man voormalige T.N.I.-troepen naar Makassar. Deze maatregel was in strijd met de belofte van de Regering en werd bovendien genomen zo.I.r vooraf gaande goedkeuring van de Regering van Indonesia Timur. Tenslotte willen de K.N.I.L.-troepen eerst en vooral de bepalingen kennen, waaronder zU eventueel kunnen overgaan in de APRIS. 70 schuilen er onder dit gras nogal wat venijnige addertjes, die eerst dan opvallen, wanneer er gebeten wordt, Welnu, de heer Aziz heeft ge beten, fel gebeten zelfs. Zijn mannen slopen, gekleed in het K.N.I.L.-rim- boe-uniform (donkergroen) in de och tendschemering naar de vitale pun ten van de stad. 'n Salvo werd afe- vuurd in de nabijheid van het hoofd kwartier van Mokoginta, de schild wachten beantwoordden dit salvo, maar tegenstand bieden bleek ijdeL Er vielen een tiental doden en binnen betrekkelijk korte tijd waren behalve het hoofdkwartier ook enkele minis teries en de radio-omroep in handen van de opstandelingen. De comman dant van de Nederlandse troepen, ko lonel Schotborgh, volgde voor de deur van zijn huis en gekleed in pyama het verloop van de strijd. „Ik weet van niets: ze hebben mij niet inge licht", zei hij desgevraagd. Na enkele uren was Makassar dus practisch „genomen". De bevelvoer der van de APRIS werd gevangenge nomen, de Nederlandse commandant werd „beschermd", hetgeen in feite niet zo heel veel verschil uitmaakt. Zoals gezegd, schreef Mokginta een brief naar de op de rede aanvarende schepen met APRIS-troepen, waarin hij verzocht niet te willen landen. Het gevolg is geweest, dat de schepen bij draaiden en rustig aan het wachten zijn op instructies uit Djakarta. Mo koginta is vrijgelaten en zal rapport aan uitbrengen in Djakarta. Bijzonder laboniek klinkt het be richt, dat de Regering de heer Aziz naar Djakarta heeft „ontboden" om verantwoording van zijn daden af te leggen. „Men" meent niet, dat h(j erg veel haast heeft om te gaan Na afloop van de eerste actie ver klaarde Aziz o.m. nog, dat hij en zijn mannen ernstige ongeregeldheden vreesden, wanneer de voormalige T. N.L-troepen zouden landen. Dit nu wensten zij in ieder geval te voorko men, al blijkt natuurlijk uit de ge pleegde daden niet wat men dan noemt zonneklaar, dat Aziz op zichzelf in bijzondere mate voor ongeregeldhe den terugschrikt. Momenteel Is ech ter de toestand in Makassar volko men rustig, een gespannen rust wel iswaar, in afwachting van de dingen, die komen zullen. NOORD-IERLAND leeft sindt giste renavond onder de .Noodtoestand". Er werden door onbekenden 4 bom men geworpen, zo wordt uit Belfast bericht. De politie kan zonder nader order huizen doorzoeken en mensen arresteren. DE REGERING van Italië heeft een plan bekend gemaakt van openbare en particuliere investeringen tot 1500 milliard lire ter verhoging van de productie. DE JOURNALIST Ritman, die was gearresteerd in verband met de af faire Westerling, is gisteren in vrij heid gesteld. DE BOND voor Staatspensionnering (premievrij Staatspensioen) hield in Den Haag een vergadering. Dr. G. Veldkamp uit Breda was daarbij als „oppositie-spreker" uitgenodigd. Krachtig werd door hem de verzeke ringsgedachte verdedigd. HET SCHERMVERBOD voor West- Duitsland is opgeheven. Duels tussen studenten en bajonet-oefeningen zijn met toegestaan. DE TRUCULENT", eenmaal ge- bouwd voor 3,5 millioen gulden, gaat baar de sloper. In Januari zonk deze oncerzeeboot in de Theems. Dit kost te aan "l mensen het leven. DE DEMONSTRATIE op Pinksteren, van de Oost-Duitse jeugd in West- JJuitsland gaat niet door. Maar de ge allieerde plannen ten aanzien van or- ie^ veüigheid van W.-Berlijn gaan wel door DE UITKERINGEN inzake de tijde- ïiJKe verhoging Noodwet Ouderdoms voorziening zullen, naar de Minister meedeelde, aan alle belanghebbenden pinnen twee a drie maanden worden uitgekeerd. EEN DUITSE consul-generaal zal zich, 20 meent men te Bonn, reeds in Juni a s. m Den Haag kunnen vestigen. °OK HET derde slachtoffer van de autobosing op de Leeuwarderweg bij Amsterdam is thans overleden. DE MOORDENAAR van de Rotter damse taxi-chauffeur Clobus, de 23- jarige Henk Barendsen uit Hilversum, is door het Haagse Gerechtshof tot levenslang veroordeeld. Zijn jongere proer Fim is vrijgesproken en in vrij heid gesteld. FOKKER werd zestig jaar geleden te ivedin op Java geboren. In 1919 werd net Fokker-bedrijf in Amsterdam ge vestigd. De heer A. Fokker overleed 23 December 1939 te New-York. DE GOYA" brengt a.s. Zaterdag in Rotterdam 300 AAT, 34e en 35e HUP- vA en 31e Veldhospitaal aan de kade. Gekroond door Spoor. OULTAN HAMID, fif.!uit«1innfil van het 37-jarige staatshoofd van West-Borneo, zou dus de feitelijke leiding hebben ge had in de affaire Westerling. Daaraan alleen zou hij tot het leedwezen van de Regering van de R.I.S., zijn arres tatie te danken hebben. Sultan Hamid behaalde in Bandung het einddiploma H.B.S. en studeerde daar ongeveer een jaar aan de Tech nische HogeschooL Vervolgens ging hij naar de K.M.A. te Breda voor een militaire opleiding, In 1932 ging hij als 2e luitenant naar het K.N.I.L. Toen de oorlog met Japan uitbrak was hij le luitenant Hij huw de met mejuffrouw Didi van Delden, de dochter van een administrateur in Midden-Java. Na de oorlog werd hij door gene raal Spoor tot Sultan van Pontianak gekroond en daarna rees zijn ster snel, Vorig jaar werd tot generaal-majoor 5 la suite benoemd. Hij werd tot voor zitter gekozen van de Bijeenkomst Federaal Overleg, die opkwam voor de belangen van de deelstaten bui ten de Republiek. Prinses Margriet ongedeerd riINSDAGMIDDAG om ongeveer half vijf wilde een wielrijder de betonweg Bilthoven-Soestdijk dwars oversteken. Toen een auto snel na derde, toonde hij enige aar zeling. De chauffeur van deze auto deed al zijn best om een aanrijding te voorkomen maar slaagde daarin niet geheeL De wielrijder werd aangereden en tegen de grond gesmakt. Hij is met een lichte hersenschudding naar zijn wo ning te Soest vervoerd. De auto, waarin Prinses Margriet bleek te zitten, die zeer onder de in druk kwam van het gebeurde, kwam tegen een kilometerpaaltje langs de weg tot stilstand. Even later passeerde toevallig een andere Hofauto, waarin Prinses Mar griet overstapte. De chauffeur van eerstgenoemde auto bleef met de wa gen achter voor het politie-onder zoek. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking, maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Ie' hogere middagtemperaturen. Vandaag: Zon onder 19,21 uur. Morgen: Zon op 6,03 uur. Maan op 1,20 our. Maan onder 7.56 uur. Rond de Middelburgse Abdij-parocrie PEN WICHELROEDELOPER te Mid- delburg heeft aangetoond, dat zich in de bodem onder het oudste gedeelte van de stad een kanaalstel sel bevindt, dat uit de 14e eeuw da teert en gebruikt werd voor de af voer van overtollig water. Het onder zoek hiernaar is reeds sedert de oor log aan de gang. Men begon er mee, toen bij opgravingen nabij het Abdij complex een gedeelte van het stenen kanaal wed aangetroffen. Thans heeft de wichelroedeloper de heer W. P. van Aartsen deze naspeu ringen besloten met het ontdekken van twee aftakkingen van het kanaal Men zou thans spreken van een rio leringstelsel dat in een cirkel rond de toenmalige Abdij-parochie moet zijn gelegd bij het dempen van de gracht, die de parochie eertijds om ringde. Hij werkte o.a# in Brabant en Zeeland INI DE OUDERDOM van 68 jaar overleed tc Amsterdam na een langdurige ziekte dr. ir. P. Verhar gen, in leven stedebouwkundig ad viseur van de minister van weder opbouw en volkshuisvesting. Dr. ir. P. Verhagen werd in Bever wijk geboren en behaalde in 1905 te Delft zijn diploma als bouwkundig In genieur. In 1917 werkte hij mede aan uitbreidingsplannen van 's Hertogen bosch. In September 1940 was ir. Ver. hogen in het zwaar geteisterde Mid delburg werkzaam, waar de band met de wederopbouw moest worden opge nomen. 'n Wenk, die opgevolgd werd ÏXE NIEUWERE WAGONS der spoorwegen zijn bijna alle ver sierd met foto's van mooie en merk waardige plekjes in Nederland. Alleen Zeeland schitterde door af wezigheid. De secretaris der Bevelandse V.V.V. vestigde de aandacht der directie op dit hiaat, wat tengevolge had. dat ook van mooi Zeeland een serie fo to's is gemaakt, welke in de personen treinen zuilen worden aangebracht. T|E Nederlandse commandant in Indonesië, lt.-gen. Buurman van Vreeden, heeft in een dagor der aan de Nederlandse troepen en aan het K.N.I.L. o.m. gezegd: „Het K.N.I.L. krijgt geen toe stemming zich op enigerlei wijze té bemoeien met de zuiver inter ne Indonesische aangelegenheden en het K.N.I.L. heeft derhalve geen enkel recht partij te kiezen in de interne verschillen, die mo menteel de Indonesische regering beroeren". MEN DIENT er terdege rekening mee te houden, zo deelt het Mi nisterie van Landbouw mee, dat na het intreden van warm weer aan zienlijke aantallen colorado-kevers te voorschijn kunnen komen. De telers en vooral ook de volkstuinders en particulieren moeten derhalve van het eerste optreden af de kevers en even tuele nakomelingen bestrijden en ver delgen. Dit moet worden voortgezet zolang er nog kevers of aardappelen op het veld aanwezig zijn. Het is niet moeilijk het gewas vrij van colorado-kevers te houden, als men maar zorgvuldig en regelmatig controleert en de nodige bestrijdingen uitvoert. Het vorige jaar werd in vele ge vallen vooraf een mondelinge of schriftelijke waarschuwing gegeven. Dat zal dit jaar als regel niet meer plaats hebben. Er zal strenger worden opgetreden. Iedere gebruiker van een perceel aardappelen, hetzij teler, volkstuinder of particulier, loopt dan ook de kans dat, aldus het Ministerie, wanneer bij controle een meer of minder ernstige aantasting wordt geconstateerd, zon der voorafgaande waarschuwing een proces-verbaal tegen hem wordt op gemaakt. ,oc O JTJEN DOOR communisten geleide menigte heeft voor het gebouw van de „Figaro" aan de Champs Elysées een demonstratie gehouden, tegen het uitgeven van de mémoires van Otto Skorzeny, de kolonel van de S.S., die in 1944 Mussolini bevrijdde. De demonstranten wierpen met ste nen en tafeltjes en stoelen van café's naar de politie, die zich voor het ge bouw had opgesteld. De politie deed daarop een charge, zonder gummi knuppel. Toen de demonstranten de ze charge weerstonden kwamen de gummiknuppels voor de dag en ont wikkelde zich een ware veldslag. Demonstranten rukten politieman nen gummiknuppels uit handen en ge bruikten deze tegen de politie zelf. Langzamerhand vormden zich twee „fronten" en de demonstranten werden langzaam teruggedreven. Zij grepen hierbij alles wat binnen hun bereik kwam, onder meer de deuren van een bioscoop en slinger den dit naar de gelederen der politie, Na 20 minuten hergroepeerden de twee groepen zich. Inmiddels rukten politieversterkingen aan voor de be waking van het gebouw van de „Fi garo". dat thans reeds voor de tweede maal in deze week aangevallen is. Een vijftigtal politiemannen werd gewond van wie sommigen ernstig. Zeventig demonstranten waren ge arresteerd op grond van het veroor zaken van een opstopping en het slaan van politiemannen. De meesten wa ren onder de twintig. TTIT welingelichte bron wordt ver- nomen, dat de Driehoeksconferen tie tussen de R.I.S., de Republiek Djokja en de Negara Oost-Indonesië op 8 April te Djakarta zal beginnen. TYATHOLIEK NEDERLAND heeft zich weer eens van zijn goede zijde laten zien en heeft 11.000 ton verzameld voor de in West-Duitse kampen verzamelde vluchtelingen uit de Sovjet-zone van Duitsland. Deze 11.000 ton bestaande uit levensmid delen, groente, speelgoed en gedragen kleding zijn gisteren over de grens gegaan. Zij zijn bestemd voor de kampen Siegen (Rijnland), Wewels- burg (Westfalen), Maria in der Drucht (Duisburg) en het seminarie Koenig- stein (Frankfort). De 11.000 ton zijn ontstaan door spontane gifte en in zamelingen en het zijn evenzovele be wijzen ervoor, dat er volop begrip be staat voor de noden in de Duitse vluchtelingenkampen, waar millioenën van huis en haard verdrevenen een droevig bestaan hebben. Deze miliioenen zijn evenveel bewij zen ervoor, dat achter het ijzeren gor dijn maar bitter weinig vrolijkheid en vrijheid te beleven ,valt. Dat er bij de „geschenk-zendingen" gedacht wordt aan seminaries, be hoeft geen verwondering te baren. Want aan priesters is er in Duitsland een schromelijk tekort. Evenals aan kerken en daarom is er wel eens de gedachte geopperd om Nederland een Rerk(je) te laten schen ken aan een Duitse streek, die daar aan bizonder behoefte heeft. Het zenden van goederen etc. naar Duitsland geschiedt door de Neder landse Caritas Missie, waarvan het kantoor is gevestigd in Den Bosch, (Peperstraat 4). De Caritas Missie heeft de goede gedachte gehad om ter gelegenheid van het Heilige Jaar een ge kleurde plaat van Z. H. de Paus uit te geven, 'n reproductie van het werk van de Engelsman Wad- dington. De plaat, die in verschillende formaten wordt uitgegeven, is voorzien van een eigen handig geschreven gebed van de H. Vader. In Den Bosch e.o. zijn er verschillende bedrij ven, die een aantal inge lijste plaatjes bij de Ca ritas Missie hebben aan gevraagd met dë bedoe ling om ze uit te reiken aan het personeel der be drijven. Dit lijkt ons een voortreffelijk idee, die zeer zeker voor navol ging vatbaar is. Wij menen, dat Katholieke werkgevers in West-Bra bant en Zeeland het Bos sche voorbeeld best kun nen volgen! PAUS PIUS XII, naar het schilderij van Waddington. pAUL VAN ZEELAND, sinds giste- ren Belgisch Kabinetsformateur, zal vandaag de begonnen besprekin gen voortzetten. Hij heeft de ver wachting uitgesproken nog vandaag de samenstelling van de nieuwe Re gering te kunnen bekend maken. Zowel de liberalen als de socialis ten beginnen nu te begrijpen, dat het de C.V.P. heilige ernst is met het be sluit voor Leopold III de mogelijk heid te scheppen zijn onvrijwillige ballingschap te beëindigen. Gisteren sprak Devèze over het door ons ge signaleerde „avontuur", terwijl Paul Henri Spaak in „Le Peuple" een ar tikel schreef, waarin hij behalve een reeks tamelijk sterk gekleurde uit drukkingen ook nog zegt: „De strijd begint nu pas". Hij kondigt een ver bitterde en meedogenloze oppositie aan, die jaren kan duren. T. THOMPSON HALSALL, advocaat van de atoomgeleerde Klaus Fuchs die kort geleden op beschuldigingen van het uitleveren van atoomgehei men werd berecht, is door de politie in zijn huis gevonden, waar hij in elkaar gezakt achter de deur lag. Een arts verklaarde een dringend telefonisch verzoek van Halsall te hebben ontvangen. Hij snelde naar diens huis, doch op zijn bellen werd niet open gedaan. De arts waarschuw de politie, die de deur forceerde. Ken nelijk was Halsall op weg naar de deur in elkaar gezakt. Halsall over' leed later. TN HET „Santuario Nacional de la gran Promesa" te Valladolid zal een gedenksteen worden onthuld met de namen van de Spaanse geestelijken die gedurende de burgeroorlog als martelaren van hun geloof werden vermoord. Hoewel men tot nog toe niet over alle gegevens beschikt, is bekend dat 12 bisschoppen en meer dan 7000 priesters, religieuzen en seminaristen gedurende de burgeroorlog hun leven lieten. Onder voorzitterschap van de Aarts bisschop van Valladolid zullen deze maand plechtige kerkdiensten ter her denking van deze martelaren worden gehouden. QP EEN STRAND, door winden opgezweept, de rug gewend naar hoge duinen, staat een jonge man alleen. Dertig pas van hem verwijderd staat een scherpschutter met een geweer. Een groep mannen met ernstige gezichten, door opgeslagen kragen beschut tegen de bijtende wind die uit het zeegat blaast, kijkt van achter de scherpschutter toe. De hele scène lijkt op een partisanen-te- rechtstelling. J)E SCHERPSCHUTTER legt het ge weer aan, mikt traag en zorgvul dig op de mond van de jonge man. Een schot knaltde jonge man ploft neer in het zand. De groep toeschouwers rent voor uit; doch voor zij t „slachtoffer" be reiken kunnen, staat de neergeschote- ne wankelend opde geweerkogel tussen de tanden geklemd. 5.e,.mên heet Hubert Lambert, zo vertelt de Nieuwe Gids, is vader van vier kinderen, en amateur goochelaar die in weerwil van de afkeuring van de politie en de smeekbeden van vri nden en collega's goochelaars „de tiirt met de dood" waagde om een kunststuk klaar te spelen, dat reeds 't leven heeft gekost aan 12 mannen, die het voor hem probeerden. Zelfs Houdini „koning" der gooche laars heeft het nooit aangedurfd. De toeschouwers waren Britse, Ierse en Schotse amateur-goochelaars en verscheidene politie-beambten, die naar de scène ijlden in een tevergeefse poging om Lamberts „voorgenomen zelfmoord" te beletten. EEN SCHERPSCHUTTER VAN HET IERSE LEGER /AP HET STRAND, voor de verzamel- plaats waar de goochelaarsbijeen komst plaats greep, te Bettystown, stelde Lambert zich op, met twee dok ters als assistenten. Een toeschouwer pikte een gewone kogel uit een vol doosje en bracht een merkteken aan op de spits, voor hij hem overhandig de aan een scherpschutter van het Ier se leger, die zich vrijwillig had aan gemeld om Lambert „neer te schie ten". Onder escorte was de scherpschutter, diezelfde morgen uit zijn legerkamp gearriveerd en had niet eens Lambert ontmoet of gesproken. Hij moest de politie eerst evenwel het bewijs le veren van zijn trefzekerheid, door een piaat van 15 c.m. te treffen op 40 pas afstand. De scherpschutter, wiens naam op bevel van het leger, niet bekend ge maakt werd, schoof de gemerkte kogel in de loop, legde aan en drukte af. Een fractie van een seconde latei- viel Lambert neer op het zand. Tus sen zijn tanden geklemd zat de ko gel die door de toeschouwer, Marguire en de scherpschutter geïdentificeerd werd als dezelfde die met het geweer afgeschoten was. De kaken van Lambert waren een beetje gekneusd, doch het merkteken was nog steeds voorhanden op de ko gel. Lambert, die eerder moeilijk kon spreken na zijn kunststuk, verklaarde er niet zeker van te zijn, dat hij de kneep later nog zou herhalen, gro tendeels omwille van zijn jonge echt genote. „Het laatste, dat zij mij vertelde voor ik mijn woning verliet", aldus Lambert, „was dat zij hoopte, dat ik UIJ DE FIRMA KLOOS, op D Kinderdijk liggen de eerste sluisdeuren al te wachten, tot de schutsluis bij Tiel, die de grdot- ste binnensluis van West-Europa wordt, gereel zal zijn. Voor Am sterdam betekent de voltooiing der sluis in het Amsterdam-Rijnka naal een met 40 km. verkorte vaarroute naar Duitsland, wat Amsterdam als transitohaven ze ker in betekenis zal doen toene men. Een overzicht van de enor me sluis, die Amsterdam tot ern stige concurrent van Rotterdam zal maken, geeft bovenstaande foto. de premie voor de verzekering tot op heden betaald had". SLECHTS DRIE MAN DE DEN HET VOOR HEM GOOCHELARS die de bijeen- komst bijwoonden konden slechts drie mannen aanhalen, die het kunst stuk ooit klaarspeelden. Een hunner, William Robbinson, een Amerikaan, die optrad onder de naam Tsjoeng Lingsoe, werd gedood tijdens een voor stelling te Londen, in Woodgreen Em pire, kort na wereldoorlog no. 1. Theodore Anneman, eveneens Ame rikaan, overleed kort na een optreden te New York. De derde, een Franse goochelaar, die leefde in het begin van 1800 en Rob bert Houdin genoemd werd. ontwik kelde een dergelijk meesterschap in dit truckje, dat de Franse regering hem als ambassadeur naar Marokko zond, waar toen een Marabout-opstand woedde. Houdin speelde het kunststuk klaar voor de inboorlingen opperhoofden en overtuigde hen zodoende, dat, gezien hij „onkwetsbaar" was, alle overige Fransen eveneens deze eigenschap be zaten. De Marabouts sloten prompt vrede met Frankrijk. Toen men Lambert vroeg waaraan hij dacht toen hij op het schot wacht te, antwoordde hij: „het is vreemd Doch het liedje (ik wist niet dat het geweer geladen was) „I didn't know the gun was loaded" speelde mij Voortdurend door het hopfd. Jndonesië levert wel weer sensa tioneel nieuws! Een kabinets lid, hoofd van een deelstaat wordt afgezet en in de gevangenis ge stopt. De belangrijkste stad van Celebes in handen van een mui- tersgroep. die de door de Regering in Djakarta uitgezonden troepen de landing wil beletten. Verklaringen, proclamaties, geruchten, die door elkaar roepen en elkaar tegenspre ken. Het is na de in zo aangename sfeer verlopen Unie-conferentie met de hartelijke toespraken over en weer wel een schrille wanklank. Wie zal precies de betekenis van al deze gebeurtenissen peilen? Dit staat echter wel vast: de grote krachtmeting tussen de voorstan ders van de eenheidsstaat (unita riërs) en die van een statenbond (federalisten) is nu begonnen. De actie van Westerling, welke de deelstaat Pasoendan tot inzet had, was maar een voorpostengevechtje. Ze is met de arrestatie van de avontuurlijke leider beëindigd. On der de naweeën zuchten echte en vermeende handlangers. De deel staat Pasoendan verdween. Andere deelstaten volgden. De arrestatie van Sultan Hamid betekent meteen het einde van het autonome West- Borneo. Maar Indonesia Timur, Oost Indonesië is de hardste noot. jyjakassar is nog altijd de hoofd plaats van de Grote Oost en de stad heeft talrijke politieke fi guren, die stuk voor stuk een be langrijke rol gespeeld hebben in het korte verleden. President Soe- kawati, Anak Agoeng, het zijn slechts twee namen die op het pro gramma van het politieke toneel vet gedrukt staan. Dit alles zou op zichzelf nog niet zo belangrijk zijn, als deze figuren ook geen royaal „achterland" hadden. De politiek van Makassar strekt zich niet al leen uit over het noordelijk deel van Celebes, ze omvat ook de klei ne eilanden, waarvan Ambon een der belangrijkste is. En het is maar al te bekend, dat er steeds een tegenstelling heeft bestaan tussen de T.N.I. en de be woners van Ambon. Het kleine ei land heeft duizenden soldaten aan Nederland geleverd. Zij hebben ge streden onder het rood, wit en blauw. Zij voelen er niets voor om in de T.N.I. te worden opgenomen. Deze werkelozen, de mannen die uit het leger treden en zich ten einde raad weer vestigen op Am- bon, zij moeten niets, maar dan ook niets van de republiek hebben. Het heeft grote verontrusting ge wekt, dat de Sultan van Djocja, in zijn kwaliteit van minister van defensie, enkele dagen geleden ge zegd heeft, troepen te sturen naar Oost-Indonesië. Dat nemen de Ambonnezen zeer zeker niet. Dat heeft ook grote onrust gewekt op Celebes. Geble ken is nu wel, hoe schadelijk het is voor de rust in Oost-Indonesië daar T.N.I. naar toe te sturen. Het zou niet verbazingwekkend zijn, als de thans uitgebroken on lusten grotere omvang zullen ne men. Want Oost-Indonesië zal ze ker niet zonder tegenstand genoe gen nemen met het gezag van Djocja. Tegenover de Unie-partner zou het nu toch wel eleganter zijn, als men eventuele beschuldigingen slechts spuide, als men de bewijzen er tevens bij overlegde. DE ZOON van Schuschnigg werd te Innsbrück tot 3000 schilling boete ver oordeeld, wegens het namaken van 5 passen op naam van uit Palestina te rugkerende Joden. I

de Stem | 1950 | | pagina 1