GEMEENSCHAPPELIJK defensieplan der Pact*landen Nieuw-Guinea-commissie ingesteld JAARBEURS Grotere Kamer Na kostenberekening over enkele maanden de uitvoering GRENSCONTROLE VEE VEREENVOUDIGD Nieuwe stationschef te Middelburg Overeenstemming inzake pensioenen Met gewapend oog rond een gloeiende oven liep niet slecht MINISTERS VAN DEFENSIE HECHTTE GOEDKEURING AAN: Zonder bluf of be dreiging" J Enkele buien Onze Marine Beperkte- mogelijkheid voor korporaals en manschappen Belemmerende vervoersbepalingen afgeschaft Burgemeester wil stratenmaker worden MANESCHIJN A. J. Dourlein uit Heerlen benoemd EERSTE UNIE-CONFERENTIE TEN EINDE „Het is doodeenvoudig, als je het maar weet" Graf ietstaai: een nieuwe vinding van Lips in Drunen H. Vader kreeg lichte flauwte II"agse Brieven Op 1 April stuurt men de gekken om chocola ZESJJE JAARGANG No. 1654 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestellingl f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor GodKoningin en Vaderland MAANDAG 3 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: i 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen I 0 60 per mim). Vo\>r advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f O.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staafwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om "redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen: HULiTTDubbêieToort 7. Telefoon 102 - (Bureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,. Axelsestraat 45, Telefoon 2347): DE CHEFS VAN STAVEN in het militaire comité van de 12 bij het Atlantisch Pact aangesloten landen, hebben Dinsdag jL een collectief verdedigingsplan aanbevolen. Deze organisatie bestaat thans 6 maanden en reeds is de algemene strategie vast gesteld en er is een algemene waardering gemaakt in geval van agressie door derden. Bovendien is een plan van defensie gemaakt. Al deze plannen zijn nu ook goedgekeurd door de inmiddels geëindigde conferentie van Ministers van Defensie. De Ameri kaanse minister Johnson deelde in een overzicht aan de Pers mee, dat nog enkele maanden nodig zullen zijn om de kostenbegroting te maken, waarna onmiddellijk aan de uitvoering van de plannen zal worden begonnen. WEST-DU1TSLAND en het Saarge- bied zijn uitgenodigd voor vertegen woordiging in de Raad van Europa. EEN StFi.-OFFICIEp. Steiner, zou compromitterende brieven van Chur chill aan Mussolini uit de jaren 1940- 1944 in zijn bezit hebben. Andere be richten daarentegen zeggen: deze brie ven werden wel geschreven, doch zijn weer reeds lang in het bezit van Churchill. PYROMANEN zijn mensen, die een ziekelijke neiging hebben om brand te stichten. In Amsterdam lopen er de laatste dagen een paar rond, die het voo. en hebben op geparkeerde luxe wagens. Vier keer moest reeds wor den ingegrepen door de brandweer. Daders onbekend. DE RANTSOENERING van gas en electriciteit zal binnenkort officiëel worden opgeheven. We zullen in de I a.s. winter weer beperkende bepalin- gen tijdens de top-uren van kracht j j zijn. i DE STICHTING FATIMA zendt cok dit jaar weer een Nederlandse bloe- i menhulde naar het genade-oord. Bij- dragen kunnen worden gezonden aan de penningmeester te Boxtel, giro nummer 426154. IN EEN GEVECHT tussen twee dienst- vrije Duitse politie-agenten en twee Britse soldaten werd een der Duitse agenten door een revolverschot van een Brit dodelijk gewond. Het ge beurde te Ueienhorst, na een gemeen schappelijk café-bezoek. ■rvE AANGESLOTEN landen beslo- ten dus eigenlijk practisch de nationale verdediging in geval van oorlog op te geven. Daarvoor in de plaats komt een nationale bijdrage aan een collectief verdedigingsplan. Dit sluit reeds in, dat gestreefd moet worden naar standarisatie van de militaire uitrusting en naar een ge coördineerde productie van wapens en munitie. Er zal, naar de mening van de bijeengekomen Ministers, een on onderbroken inspanning nodig zijn, al kan worden vastgesteld, dat reeds een aanzienlijke vooruitgang werd be reikt in het bereiken van de gemeen schappelijke veiligheid. Bedenkend, dat het Pact nog maar nauwelijks een jaar oud is en dat de bijeenkomst in de Julianakazerne te Den Haag de derde bijeenkomst is, welke werd gehouden, dan mogen we zeker spreken van een opmerkelijke vordering. Om met Johnson te spre ken, kan men zeggen, dat „zonder een zweem van bluf of bedreiging, kan worden gezegd, dat alle aangesloten volken blijkbaar vastbesloten zijn het werk van hun defensie koste wat het kost krachtig voort te zetten. Ieder afzonderlijk en allen tezamen zijn Van links naar rechts) Veldmaar schalk Slim (Eng.), Minister John son (V.S.), Generaal Bradley en ex-Minister Devèze (België) aan de Pact-conferentietafel in Den Haag. V. zich het recht bewust zich voor zelf verdediging te mogen gereedmaken. In dit licht bezien is een der be langrijkste onderdelen van de organi satie der militaire productie- en voor- zieningsraad, die tot taak heeft in ied'-~ land een zo doelmatig mogelijk gebruik van de productie voor mili taire doeleinden te verzekeren. Dat daarvan de finantiële kant een zwaar woord meespreekt, lijdt geen twijfel. Ter conferentie is dit nog eens met nadruk door de afgevaardigden naar voren gebracht. Daar na afloop van de conferentie kon worden meegedeeld: „we zijn het in alle onderdelen volledig eens ge weest", is daaruit dus te conclude ren, dat het „Draagt elkanders las ten" in dit geval een verdeling naar evenredigheid voor de betrokken lan den met zich mee zal brengen. Het geen tot troost en bemoediging strekt. JESSUP zou van „reizend ambassa deur" van de V. S. worden benoemd tot „Amerikaanse ambassadeur voor atoomkrachtzaken". Besprekingen met Canada en Eingeland behoren in dit gevj voornamelijk tot zijn taak. EEN STAKING van alle onderne- wings-arbeiders aan Sumatra's Oost kust zal vandaag om 15 uur beginnen, wanneer hun looneisen, tezamen tot een bedrag van ongeveer 260 millioen extra, niet worden ingewilligd. DE GOEDE WEEK in Rome werd me* ket bezoek van ruim 50.000 pelgrims uit alle delen van de wereld aan de 350 basilieken, welke Rome rijk is. Z. H. de Paus verscheen niet in het openbaar. EEN AARDBEVING deed Zaterdag avond te Livorno (Italië) een aantal huizen instorten. Ongeveer 30 men- sen werden licht gewond. ER ZAL binnenkort een begin wor den gemaakt met het in omloop bren gen van nikkelen en bronzen mun ten, waarop de beeltenis van Konin gin Juliana is aangebracht. De foto toont hoe de keerzijde van de nieu we munten wordt. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot harde weste- I(jke tot noord-westelijke wind en jets lagere temperaturen dan Zondag. Vandaag: zon onder 19.16 uur; maan op 20.37 uur. Morgen: zon ®P 6.10 uur; maan onder 6.33 uur. TYE CHEFS van Staven van de landen van het Atlantisch Pact zijn bij het vaststellen van het ge meenschappelijke verdedigings plan overeengekomen, dat de Ko ninklijke Marine zich n i e t zal beperken tot de verdediging van Nederlandse havens en kustgebie den. De Nederlandse Marine is opgenomen in het beveiligingsplan van de vitale verbindingslijnen ter zee. Overgang van K.N.I.L. naar K.L. 1~JE LANG verwachte richtlijnen voor overgang naar K.L. en L.S.K. van de Europese militairen in vaste dienst bij het K.N.I.L. zijn nu gekomen. Voor officieren en onderofficieren blijkt de mogelijkheid open te staan voor vrij willige overgang voor zover zij nog geen voor pensioen geldende dienst tijd hebben van 25 jaar cn 7 maan den. Zij mogen niet ouder zijn dan 53 jaar. Vcor wat de rang betreft is bepaald, dat een aantal in rang zal moeten worden teruggezet. Voor kor poraals en soldaten van het K.N.I.L. zal slechts een beperkte mogelijkheid tot overgang bestaan, daar in de K.L.- formaties nagenoeg geen beroepskor poraals dienst doen. Er zal worden ge tracht deze militairen in te schake len als reserve-vrijwilliger, chauffeur kok e.d. Hoeveel militairen van het K.N.I.L. over zullen gaan, is nog niet bekend. Mr. Fockema Andreae deelde mee, dat ten hoogste kunnen worden verwacht: 700 officieren, 300 onderluitenants, 550 adjudanten-onderofficier, 1650 ser geanten-majoor, die vrijwel allen in rang gehandhaafd kunnen worden, 2700 sergeaanten en 2000 korporaals en manschappen. Er zijn maatregelen in voorbereiding om hun komst hier in Nederland, die niet vóór Januari a.s. wordt verwacht, voor te bereiden. T\E OP PAARDEN, varkens, biggen en schapen betrekking hebbende bepalingen en uitvoeringsvoorschriften van de verordening grenscontrole vee 1946 zijn met ingang van gisteren bui ten werking gesteld. De verplichting voor de varkens-, paarden- en schapenhouders en -han delaren om de door hen voorhanden gehouden dieren in hun registratie boekje te verantwoorden, vervalt. Tevens vervalt het voorschrift, dat het aanhouden en het vervoeren van paarden gedekt moeten zijn door een geboorte-aangiftebewijs of een iden titeitskaart. Verder worden voor de handel in paarden en schapen de aankoopver gunningen afgeschaft. Het vervoer van paarden en schapen behoeft voortaan niet meer onder dekking van een ge- leidebiljet te geschieden, terwijl bij vervoer in en uit het grensgebied van paarden en schapen deze dieren niet meer aan een doorlaatpost behoeven te worden getoond. Het vervoerverbod gedurende de nachturen zowel voor het grensgebied als voor het tweeede gebied en het vervoerverbod over de Westerschelde worden ingetrokken voorzover het vervoer betrekking heeft op varkens, paarden en schapen. Wat echter runderen betreft blijven alle thans geldende bepalingen en uit voeringsvoorschriften der verorde- De burgemeester van de kleine ge meente Zimmern in Zuid-Baden heeft gesolliciteerd naar de betrekking van stratenmaker in zbn gemeente, omdat hij hierdoor een hoger salaris zou krijgen. Als gekozen hoofd van zijn gemeen te ontvangt de burgemeester 166 mark per maand (ongeveer 140 gul den). De stratenmaker ontvangt on geveer drie honderd mark (ongeveer 250 gulden.) De burgemeester is getrouwd en heeft vijf kleine kinderen. ning grenscontrole vee 1946 volledig en ongewijzigd gehandhaafd. Tenslotte wordt er met nadruk op gewezen, dat de aangekondigde bui- tenwerkingstelling slechts geschiedt „tot op nadere voorziening". Dit betekent, dat indien een latere ongunstige ontwikkeling van de vee smokkel daartoe aanleiding mocht ge ven, de oude voorschriften wederom in werking zullen worden gesteld. be ALS WE Zaterdag niet verno- men hadden, dat het Zondag avond maansverduistering zou zijn, zouden we gedacht hebben, dat de maan naar de maan ging. ant tegen een uur of half tien >egon zij langzaam rood aan te lo pen, meer en meer, tot er nog maar een heel klein, pieterig cir keltje was dat zijn normale kleur had behouden. Als we niet gewe ten hadden dat het gebeuren zou, hadden we vast. gedacht: nou klapt ie. Want wat Je anders nooit zietde bol liet zich inderdaad als een echten flirike bol onder kennen; een bol mèt mooie licht en schaduwpartijen. Toen het bol lig op zijn bolligst begon te ge raken, toen het dus spannend werd en een beetje sensationeel, kwame er een wolk. En dat ding gooide roet in hetj eten, of mist over de maan, zo je het noemen wilt. We zagen ineëns geen maan meer. En toen we weer een maan zagen, was het wèer 'n gewone maan met helden en ramantisch elfjeslicht. Loop naar de maan, zeiden we ^AAR wij vernemen is de adjunct- stationschef te Heerlen, de heer A. J. Dourlein, met ingang van 15 April a.s. benoemd tot stationschef 2e klas te Middelburg. De heer Dourlein. die pas sedert 1 April 1947 in Heerlen in functie is, heeft zch in deze dirie jaren doen ken nen als een sympathieke en hardwer kende chef, die niet alleen bij het pu bliek, maar ook en vooral bij zijn per soneel in hoog aanzien staat. Zijn be noeming naar Middelburg heeft men daar dan ook met een zekere weemoed vernomen. De heer Domein, een gebo ren Zeeuw startte zijn carrière bij de Ned Spoorwegen als leerling-klerk in 1919 te 's Heer Arer.dskerke (Zeeland! Van 1920 tot 1947 doorliep hij te Roo sendaal de rangen van klerk, commies en commies eerste klas. Zoals boven reeds gezegd trad de heer Dourlein op 1 April 1947 als adjunct-stationschef in Heerlen in dienst. ■vriEUW-GUINEA (Irian) is na be ls van dP perste Unie conferentie nog het enige onderwerp X Ci. 1 tegenstelling bestaat. Zowel minister van Maarseveen als vi.)ta h°eft een eindrede uit gesproken, die getuigt van zeer groot - -e r i van vreugde over de op na-enne- a"e moten bereikte over eenstemming. Wat die punten afzon derlek bet-eft het volgende: HET UNIEHOF: Het Uniehof van Arbitrage zal worden uitgenodigd zo spoedig mogelijk een ontwerp-ge- meenschappelijke regeling op te stellen. JUSTITIE: De conferentie heeft be sloten een commissie voor justitiële aangelegenheden in te stellen, be staande uit drie door elke deelgenoot aan te wijzen leden. NIEUW GUINEA: Ten aanzien van v - orob'eem Irian (Nieuw Guinea) waren beide partijen het er over r een uiteindelijke oplossing nog niet kan worden gevonden tij dens deze eerste conferentie. Ter voorbereiding van de verdere en de finitieve behandeling op de tweede of een speciale daarvoor te beleggen ministersconferentie werd besloten, een gemengde commissie te benoe men. waarin elk der deelgenoten drie leden zal benoemen. Zij zal uiterlijk 1 Juli a.s. haar rapport moeten in dienen bij de beide regeringen. Voorts is door de Nederlandse dele gatie verklaard, dat de regering van de R.l.S. een commissaris in Nieuw- Guinea kan plaatsen. FINANCIëLE en economische aan gelegenheden: De financiële en eco nomische aangelegenheden zijn even eens op een voor beide delegaties be vredigende wijze opgelost. Teneinde in het te verwachten be- taMmsfekort van Indonesië met Ne derland te voorzien, is voor het jaar 19„J uoor Nederland een crediet be schikbaar gesteld van 200 millioen Nederlandse guldens. De lening heeft een looptijd van ll>/2 jaar. De rente bedraagt 3(4 pet. Aflossing zal van 1953 af in termijnen plaats vinden. De export van Indonesië naar Ne derland zal op de huidige basis wor den voortgezet en naar schatting in het komende half jaar 175 millioen gld. bedragen. Onze export naar Indonesië bedraagt voor het komende half jaar 126 mil lioen gld. MILITAIRE MISSIE: De sterkte van de Nederlandse missie zal die van 800 man niet te boven gaan, ex clusief het personeel voor de instand houding van deze missie. Zo spoedig mogelijk na de beëin diging van de eerste Ministersconfe rentie zal een gemeenschappelijke commissie worden ingesteld ter voor bereiding van een definitieve over eenkomst. In afwachting van de samenstelling en de bepaling van de taken der mis sie zal onmiddellijk een voorlopige Nederlandse militaire missie worden gevormd, waarvan de sterkte even eens niet groter zal zijn dan 800 nan PENSIOENEN: Inzake de pensioe nen is overeengekomen, dat Neder land een gedeelte van de financiële gevolgen van de monetaire maatrege len voor zijn rekening zal nemen. Het weduwen- en wezenpensioen zal in afwachting van nadere besprekin gen terzake, voorlopig in Nederland se courant door Indonesië worden uitbetaald. AMBTENAREN: De behandeling van. het vraagstuk der Nederlandse ambtenaren in dienst van de R.l.S. zal geschieden door een R.I S -com missie, waarin de Nederlandse amb tenaren vertegenwoordigd zullen zijn GISTEREN WERD N BEGIN GEMAAKT MET DE COMPETITIE VOOR HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Wij drukken hier een moment af uit de ontmoeting Maurits-Blauw Wit (1-4). Doel man Mol (Maurits) heeft na een vervaarlijke sprong de bal klemvast. (Voor verslag zie pag. 3). vroor dat we de schoevengieterfl van Lips te Drunen, die geduren de de laatste jaren belangrijke uitbrei dingen onderging, binnenstapten, kre gen we allen, zoals we daar bijeen wa ren een donker gekleurd glasplaatje in de hand gestopt. „Dat is voor straks, als de demonstratie begint", werd er bij gezegd. En inderdaad, het zou blij ken, dat we de glaasjes nodig hadden. Want op een gegeven moment, toen we daar met z'n allen rond de smelt oven stonden geschaard en er een te ken werd gegeven, dat het experiment begon, sloeg daar in de smeltpan in eens een gloed los, om blind van te worden, het gloeiende ijzer kolkte en siste, rookte en dampte. De fabriek was hel verlicht van de felle gloed. Toen werd alles weer stil, totdat 't schouwspel van vuur en vlammen en kolkend, bruisend ijzer zich opnieuw herhaalde. Toen was daar een nieuw materiaal geboren. Een grote hijskraan voerde de pan met het nieuwe vloei bare materiaal over onze hoofden heen naar de schroefvorm, die lag te wachten. De eerste schroef werd van het nieuwe materiaal gegoten. fs.E ZULT U afvragen, wat dat nieu- we materiaal, dat Lips ontdekte, dan eigenlijk wel is. „Och, het is dood eenvoudig, als je het maar weet", zegt de heer Lips. En natuurlijk het fijne van de zaak werd ons niet verteld. Maar dat was ook niet nodig om ons een beeld te vormen van de be langrijke vondst, die hier werd ge daan. Het is u wellicht bekend, dat er, sinds gietijzer en gietstaal gemaakt is, is gezocht naar een combinatie van de goedkope bereidingswijze van giet ijzer met alle zijn minder goede eigen schappen en de veel betere hoedanig heden van het dure gietstaal. In Amerika. Engeland, Duitsland en België zijn uitvoerige proeven hier over genomen en de resultaten zijn vrijwel gelijktijdig bekend geworden. Maar bij Lips zat men ook niet stil. Na ongeveer een jaar lang experi menteren en zoeken is Lips er in ge slaagd deze combinatie van goedkope bereidingswijze en goede eigenschap pen te vinden. Hoe? Door de koolstof van het gietijzer niet in schilfers, maar in zeer kleine bolletjes af te scheiden, tengevolge waarvan dit materiaal de goede staaleigensehappen vrijwel ge heel overneemt. Dit gebeurt door toe voeging van speciale metalen als ce rium en magnesium. Men noemde het nieuwe materiaal: grafietstaal. EIGENSCHAPPEN EN RESULTATEN TIET grafietstaal heeft practisch de- zelfde eigenschappen als gietstaal en bovendien de grondstofprijs is laag. (Deze ligt n.li slechts even boven die van gietijzer). De proeven, die in het laboratorium zowel als in de fabriek genomen zijn hebben uitstekende re sultaten te zien gegeven wat betreft sterkte, buigvermogen en zeewater-be stendigheid. Er zijn thans nog proe ven lopende met 2- en 3-schroef Rijn schepen van de fa. v. Ommeren te Rotterdam. Achter elk schip zijn schroeven van diverse materialen ge plaatst. De verwachting is, dat de proeven zullen uitwijzén, dat grafiet staal na brons te prefereren zal zijn voor alle gevallen, waarin vroeger gietstaal en gietijzer werd genomen. Vele voorwerpen van gietstaal, die tot op heden gegoten of gelast werden, kunnen door deze nieuwe vinding snel en laag in prijs van grafietstaal wor den vervaardigd bijv. frames van gro te motoren en machines, grote tand wielen, schroeframen van schepen, pomp- en turbinehuizen. Het is duidelijk, dat het nieuwe ma teriaal, het grafietstaal. aanzienlijk zal kunnen bijdragen in de nationale in dustrialisatie. Duitsers traden weer concur rerend op /"kFSCHOON de verwachtingen deze keer niet hoog lagen, ztfn de re sultaten toch zeer gunstig gebleken, zo zei de Directeur van de Ned. Jaar beurs. Het binnenlands bezoek was groter dan verleden jaar; 't cliënten- bezoek heeft het gelukkig gewonnen van hen, die hun kaartje aan de lo ketten kochten, dus van de kükers- zonder-meer. Ook van het buitenland was er aanmerkelijke uitbreiding van het zakenbezoek, dat lag zelfs meer dan dertig procent hoger dan in 1949. Van de 51 landen in gans de we reld stond België vooraan in belang stelling dan volgden Engeland en W. Duitsland. Vooral omtrent onze Oosterburen zijn we geïnteresseerd. Hun bezoek heeft gunstig gewerkt, zegt mr. Milius en zij toonden zich erkentelijk voor de wijze, waarop zij weer ter Beurze werden opgenomen. Voorlopig ging het hun meer om de goodwill, ook al kan niet worden ontkend, dat zij vooral met speelgoed w e r concurrerend optraden. Noch tans is het Nederlandse product beter van kwaliteit. Zeer gunstige zakelij ke resultaten werden bereikt bij het bezoek van Warenhuis-directeuren uit tal van landen. De schoenen-industrie was zeer te vreden; de afdeling lederwaren werd enigermate gehandicapt door Belgi sche artikelen en ook bij het aarde werk ondervond men toenemende concurrentie uit het buitenland, zo zelfs, dat men prijsdaling verwacht. In de textiel-branche was men al gemeen tevreden; nochtans is een voorzichtige tendenz merkbaar. In de ze tak van industrie heeft men helaas te maken met stijgende wolprijzen; het gevolg is, dat men niet zo gemak kelijk aan het eindproduct kan ko men. Dus verwacht men in de Til- burgse industrie vraag naar gemeng de stoffen. DE PAUS moest zich Vrijdag morgen, toen hij zich gereed maakte een H. Mis op te dragen voor pelgrims van de R.K. Universiteit van Milaan, enige ogenblikken terugtrek ken, omdat hij een lichte flauwte kreeg Spoedig was Z H. echter weer geheel hersteld. De lijfarts van de Paus, dr Galeazzilisi, heeft ver klaard, dat er geen reden tot be zorgdheid is. Wel zal de H. Vader enige rust moeten nemen. In de naas te omgeving van de Paus maakt men zich evenwel toch bezorgd, omdat sinds het begin van het H. Jaar de Paus van vermoeienis en inspanning nimmer schijnt terug te schrikken. DIOCESAAN COMMISSARIS De bisschop van Breda heeft als opvolger van de heer J Ruy- gers benoemd tot D'ocesaan Com missaris der Koth. Jeugd Bewe ging (mannel. jeugd) de heer J. F. M. Janssen te Breda. TN een van mijn laatste Haagse brieven, door de redactie van bovenstaande titel voorzien, schreef ik over de wenselijkheid om het ledental der Tweede Ka mer te vergroten, b.v. tot 150 per sonen. En ik bepleitte deze wense lijkheid, uitgaande van een be paald aspect, n.l. dat der „deskun digheid". Uitgaande van de opvatting van Prof. Romme, dat door vergroting der fracties (en met name die der K.V.P.) eindelijk een voldoende aantal leden ter beschikking zou den kunnen komen, die zich in het bijzonder met de buitenlandse po litiek zouden bemoeien, stelde ik, dat meer deskundigen, ook op an dere terreinen, geen luxe zou zijn. Waarbij ik er echter tevens op wees, dat de z.g. regionale en staatsvertegenwoordiging aandacht blijft verdienen. En in mijn laatste brief heb ik gepoogd om aan te tonen, hoe juist door middel van deze vertegen woordigers de „volksinvloed" zich vaak het duidelijkst demonstreert. TN „DE LINIE", is gereageerd op mijn pleidooi voor een vergro ting van de Kamer. Het blad wil de wenselijkheid van uitbreiding der „deskundigheid" niet geheel ontkennen, maar vraagt zich af, of een vergroting van het ledental der Kamer de waakzaamheid der volksvertegenwoordiging nog niet meer zal vertragen. En het schrijft: „Men zou bijvoorbeeld het aantal niet-deskundigen kunnen vermin deren." Hoezeer ik echter de deskundig heid op prijs stel, toch zou ik het onjuist achten het aantal „deskun digen" in een fractie aanmerkelijk te vergroten (en dit is m.i.) nodig) ten koste van de „all-round" volks vertegenwoordigers en degenen, die ik regionale en standsvertegen- woordigers noemde. Waarbij ik ook wat de laatstgenoemden betreft zeker hun functie van volksver tegenwoordiger in de volle zin van het woord niet zou willen ver zwakken. Een goed samengestelde fractie zal ale gewenste facetten moeten vertonen, zowel die dc. speciale' deskundigheden als die der regio nale en maatschappelijke belangen, gezien in het licht van het alge meen belang. De mogelijkheid wordt hiertoe geschapen door een vergroting van het ledental der Kamer. Ter illustratie zij overigens nog vermeld, dat ons „Lagerhuis" ver geleken bij de andere landen van W. Europa, wel een zeer beperkt aantal leden kent. Bij deze vergelij king is uiteraard het inwonertal dier landen niet verwaarloosd. 20ALS ik reeds opmerkte, heb ik een vergroting der Kamer be pleit, uitgaande van een bepaald aspect, n.l. dat der deskundigheden. Maar ook om andere redenen zou men hiertoe moeten overgaan. Zo is het een bekend feit, dat de Ka merleden thans overbelast zijn met werk. Een groter ledental zou de nodige ontspanning bieden aan al die parlementariën, die overspan nen zijn of dreigen te worden, die aan kwalen lijden, mede veroor zaakt door hun Kamerarbeid. Doch er is meer: een grotere Ka mer zou juist de mogelijkheid bie den de traag werkende wetgeven de machine tot grotere snelheid te brengen, dan het tegendeel van wat „De Linie" betoogt. Het spreekt echter vanzelf, dat dit niet kan gebeuren zonder wij ziging in de werkwijze der Kamer. De huidige methode van werken brengt mee, dat te velen in de openbare zittingen het woord voe ren, dat te veel amendementen worden ingediend. Zou men deze methode niet wijzigen, dan zou in derdaad een grotere Kamer deze gebreken nog verergeren. Door middel van het cornrmssio nele werk, waarbij ik het oog heb op een vergroting van het aantal vaste commissies, deskund'gen- commissies, dan zouden wijziging van het reglement der Kamer mo gelijk al heel wat bereikt kunnen worden. Het ligt echter voor de hand. dat het geheel van het Kamerwerk (men denke aan het langdurige lij den der jaarlijkse begroting) onder het oog dient te worden gezien, wil de Kamerarbeid zo effectief mogelijk worden georganiseerd. JN het Zeeuwse Dagblad was een bericht verschenen, dat er in de duinen een bunker uit het zand te voorschijn was gekomen, die bij on derzoek vol met chocolade bleek te zitten! Het gemeentebestuur van Oostkapelle dat deze grap in el kaar had geze, nodigde iedere ge meentenaar uit om op 1 April (na tuurlijk aangegeven als Zaterdag) 's morgens te half negen op het ge meente-huis zijn deel van de lek kernij te komen afhalen. De raadsleden hebben het volle nlezier van hun mop gehad. Onge- ■eer 150 brave inwoners stonden mst-.eeks half negen te wachten om getracteerd te worden o i de smakelijke nalatenschap de bezet ters.

de Stem | 1950 | | pagina 1