R.K. Technische school te Hulst volkomen vernieuwd 4VS VIRGINIA Co J. C. de Corver benoemd tot tijdelijk wethouder van onderwijs en financiën 13 èthdm- ckduMïte Ds landbauwtzntcsnstslling in Ccstburg Koolzaadtelers opgelet Schoen met lage hak wordt de grote mode V DE NEDER- TUINBOUW -V»/ Oude katholieke gebruiken 12 DERDE BLAD ZATERDAG 1 APRIL 1950 linbouw Jg N.V. ïderne ragger 76.- Onderwijs aangepast aan de eisen des tijds Vakonderwijs niet minderwaardig Tal van attracties zorgen voor afwisseling Woningbouw en kleine gemeenten Zij kwamen voor de conferentie.... Vlissingse raadsvergadering met lange staart: „De Ruyterschool" krijgt een tijdelijke lening van f 850.000,- DE AGENDA van de Vlissingse ge meenteraadsvergadering, bood wei nig bijzonders. De te behandelen pun ten werden in betrekkelijk vlot tem po afgewerkt, doch op de rondvraag bleef men geruime tijd steken. De eni ge spanning werd nog veroorzaakt door de benoeming van een tijdelijke wet houder van Onderwijs en Financiën, in de plaats van de heer W. Poppe, die ziek is. Met algemene stemmen werd gekozen de heer J. C. Corver (V.V.D MeL. Rijkswaterstaat en de Ned. X£ verbaar: 'K, uitgerust met aftakas f 8.500,— 30 PK, dezelfde f 4.800,— 25 PK, uitgerust g, rolhoes, storm- f 4.975,— RUPS f 15.500,- en GEMEENTE- en, TRACTOREN AARLAADAPPA- PLOEGEN, WEG SMALSPOOR en tegen de hoogste ijzen bij: tACTOR DEALER JIDEN DE )E 681-0 VLISS1NGEN Tel. 2266 NTOOR aST elen. meststoffen enz. 1TAARDAPPELEN 49-0 ueuwe kraag- in een prach- valiteit velours mooie pastel- mertinten- O et LIGT IN DE BEDOELING om op Woensdag 19 April in tegen- woordigheid van tal van autoriteiten de inwijding van de nieuw bouw te doen plaats vinden van de R.K. Technische School St. Bernar- dus van Clairveau en deze school, welke een volkomen verniewing on dergaan heeft, tevens officieel in gebruik te stellen. ze deze richting kozen en na enkele jaren kwam men tot de conclusie, dat het eigenlijk toch maar beter geweest zou zijn, als men vakonderwijs geko zen had. Het is duidelijk genoeg en er kan niet voldoende de aandacht opgeves- tigd worden, dat men by het kiezen van een opleiding rekening dient te houden met de verstandelijke en tech nische aanleg van de leerling en dat men van tevoren wel eens behoorlijk dient te overwegen of het eigenlijk niet beter zou zijn om hem een tech nische- of vakopleiding te laten vol gen. PRACHTIG GEBOUW HET IS ongetwijfeld de moeite waard om nog eens de aandacht op dit onderwijscentrum te vestigen, dat ge noemd is naar de H. Bernardus van Clairveau, eertijds abt van het kloos- r der Cisterciënsers te Clairvaux bij Langres, die leefde van 10901153. Hij was beroemd als redenaar, maar ook als leraar en door zijn toedoen kwam destijds de 2e Kruistocht tot stand, [n 1173 werd hij heilig verklaard. Door het centrum van vakonderwijs in het '.and van Hulst naar deze gro te Heilige te noemen, heeft men ook hier zijn naam voor het nageslacht willen bewaren. De kwestie van het vakonderwijs is vooral de laatste jaren in het mid delpunt der belangstelling komen te staan, ook in Zeeuwsch-Vlaanderen. Velen verkeren in de mening, dat hun kinderen alleen maar geschikt zijn om ULO, Middelbaar of Voorbe reidend Hoger Onderwijs te volgen, maar de practijk heeft toch wel aan getoond, dat vele leerlingen op het verkeerde paard gewed hebben, toen Advertentie. de avondschool belangstelling voor het schildersvak bestaat, maar misschien komt dat nog wel in de toekomst. In 1906 waren er 33 leerlingen, nu 160 en dat met de avondschool mee, 250, een bewijs, dat dit onderwijs aan de eisen des tijds voldoet en dat er belangstelling voor bestaat. Er zijn na tuurlijk periodes van daling geweest, zoals bijv. in de jaren 1919 en 1920 toen in Terneuzen de ambachtsschool werd opgericht, maar vanaf 1946 is er een duidelijke stijging merkbaar met tegelijkertijd een grote belangstelling voor het textielvak. In twee jaar tijds leert men hier dit vak en wanneer straks de Benelux doorgang vindt, zullen onze eigen mensen zeker de plaatsen gaan inne men, die thans door de Belgen be zet worden, omdat het voor de laat- sten dan niet meer zo aanlokkelijk zal zijn «om in ons land emplooi te zoe ken. DE INRICHTING TAAAROM is het zo jammer, dat dit vakonderwijs nog steeds niet die belangstelling heeft, die het ten vol le verdient en dit ligt ook wel hier aan, dat het dikwijls erg stiefmoeder lijk behandeld is. De gebouwen en dikwijls ook de in richting van zo'n vakschool waren nu eenmaal geen lust voor het oog en men heeft altijd het gevoel van een zekere minderwaardigheid, wanneer men in een slecht onderhouden en 'n slecht geoutilleerde ruimte gehuisvest is! Ook in Hulst, waar deze technische school, meer bekend onder de naam van ambachtsschool gehuisvest is, heeft men geruime tijd met moeilijk heden te kampen gehad, maar door taai doorzetten en voortdurend hame ren op het aambeeld, heeft men uit eindelijk toch bereikt, dat er voor 't vakonderwijs in onze streek eens wat meer gedaan werd, zodat dank zij de medewerking van het departement van O. K. en W. afd. N.o. de oude school practisch geheel vernieuwd werd en zodanig uitgebreid, dat leerlingen die in 1906, de tijd, toen deze school werd opgericht, zè bezochten, nu vol be wondering naar dit schitterend ge bouw zullen kijken, waar iedere ruim te benut is en waar licht en lucht vrij spel hebben. In het trappenhuis is een ge brandschilderd glas in lood raam aangebracht, voorstellende St. Ber nardus van Clairveaux, waaromheen antiek glas in lood ramen. Het geheel is aan de vereniging geschonken door het bestuur, de ar chitect en de aannemer. Het bestuur der vereniging wordt thans gevormd door de heren B. Th M. Truffino, E. Th. Lockefeer, Joh. Bleyenberg, F. Verstraeten, L. Wau- ters, P. Geirnaerdt, L. Janssens en J. de Bruyn. DEGELIJK ONDERRICHT TAE SCHOOL is nog voor uitbreiding vatbaar en wanneer men ze be zoekt, staat men verwonderd over wat hier bereikt werd. Prachtige ruime lokalen, waar vak onderwijs, tekenonderwijs en theorie gegeven wordt, een mooie entree, waar men met de ruimte gewoekerd heeft, de allernieuwste machines, waaraan alleen al 60.000 gulden gespendeerd werd, een fraaie kamer voor de direc teur en het bestuur, opslagplaatsen voor materiaal, centrale verwarming, een goed geoutilleerd overblijflokaal dat tevens als gymnastiekzaal gebruikt kan worden, fietsenbergplaatsen, een behoorlijke garderobe en een afzon derlijk kantoor voor de administratie eh de concierge maken deze school tot een zeer modern gebouw. De gebroeders Verstraaten uit Oost burg, die er ruim een jaar aan ge- werk* hebben, hebben uitstekend werk geleverd. De firma Felix uit Den Bosch legde de centrale verwarming aan, de firma Eggermont uit Hulst verzorgde de electriciteit en het sa nitair en de gebr. G. en J. Janssen uit Hulst het schilderwerk. De verbouwingskosten bedroegen 270 duizend gulden zonder het bedrag, dat aan machines besteed werd. Hier van subsidieert het Rijk 70 procent, terwijl de overige 30 procent door de gemeente gedragen worden. Hulst, maar ook het Land van Hulst, is een prachtige onderwijs-in- richting rijker geworden en direc teur Winnubst kan met voldoening terugzien op het werk, dat onder zijn leiding tot stand kwam. Naar wij vernemen is voor de offi ciële opening een uitnodiging gezon den aan Z. H. E. de Bisschop van Bre da en aan Z. E. de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, terwijl vele andere autoriteiten op de ze voor het Land van Hulst zo be langrijke dag acte de présence zullen geven. Een kijkje in de weverij 'M cJurmAC" PRODUCT £)E koolzaadglanskevers zijn versche nen. Op de 1ste dag van de Len te, 21 Maart waren ze op het kool zaad te vinden. Nu zegt dat niet dat we direct alarm moeten gaan blazen en u deze insecten maar meteen moet gaan bestrijden; doch bij aanhoudend zacht weer dient u een en ander goed in de gaten te houden om te zien wanneer er schade door vreterij aan de knoppen van het zaad optreedt, 't Is wel zo dat de schade welke deze insecten kunnen veroorzaken, gebeurt wanneer de knoppen nog niet geopend zijn. Het vroegste koolzaad begint door te schieten en de bloemknoppen zijn al goed zichtbaar. Door het milde weer en de werking van de kunstmest begint er nu flinke groei te «komen. Doch zodra het wee, omslaat en we nog koude dagen krijgen wordt de groei minder en verdwijnen de kevers weer. Het is dus zaak goed uit te zien en niet nodeloos of overhaast met de bestrijding te beginnen, waardoor men wei een klein deel kevers kan vernie tigen doch bij massaal optreden toch weer opnieuw moet gaan bestrijden. Wanneer de bloemknoppen goed los staan en tegen de bloei werkelijk schade wordt veroorzaakt door het stukvreten van de knoppen, ga dan direct tot bestrijding over en wacht met totdat de bloemen open gaan. Hierop mogen we wel eens Uw spe- 'ïale aandacht vestigen, ook wannper J de bestrijding aan een loonspuiter ..draagt, dat er niet gespoten of ge- .oven wordt wanneer de bloemen al oiiend zijn. We hebben de laatste aren meermalen kunnen zien, dat er volop bloeiende percelen zaad mid- en op de dag met volle zonneschijn, i-.uk gestov-n werd met giftige stof- >en! Dit kost honderdduizenden bijen 'ii andere insecten het leven en net zijn toch deze dieren die n goede be- scurnng van Uw koolzaal helpen be vorderen. U Krijgt daardoor meer en zwaarder zaad. Bent U van mening cat er toch gestoven of gespoten moet worden: stuit ot spuit dan 's avonds a's er geen insecten meer vliegen, doel: doe dit in c terste noodzaak! «aarschuw tevens de bijenhouders in uw omtrek, opdat ze de bijen kunnen doen of mogelijk een dag kunnen opsluiten. Vooral de 666 middelen zijn zeer gevaarlijk voor de bijen. E, is de laatste jaren zeer veel ge stoven op koolzaad tegen de glanske ver, wat achtera! bleek niet nodig te zijn geweest! Wel moet U waakzaam blijven en opletten ot er schade dreigt de stuii- of spitstoffen gereed houden en uw muchin: klaai zetten of afspre ken met Uw loonspuiter, om in te grijpen zodra het nodig is u kunt ko at™5"8 afWachlen of het zovel- Vertrouwt u het zeil niet, vraag van hb8 8I11S ?,dvles aan een assistent van de Landbouwvooilichtingsdienst of een ambtenaar van de Plantenziek- tenkundigen Dienst, zij zullen U zon der eigenbelang gaarne voorlichten. Plantenziektenkundige Dienst Terneuzen. T\E SCHOOL bestaat nu bijna 44 jaar en telt thans ruim l6ö leerlingen. Tien leraren wijden zich dag in dag uit aan de jongens en verschillende vakken worden er onderwezen. Tim meren. motortechniek, machinebank werker electriciteit en niet te verge ten textielonderwijs. De aan deze in richting verbonden Textielschool, die vroeger in de fabriek van de heer Loc kefeer te Tivoli gevestigd was, is thans in het gemoderniseerde gebouw onder gebracht en het is de enige school op dit gebied in Zeeland waar dit on derwijs gegeven wordt. De leerlingen, die deze school vol gen zijn zeer gewild en de vraag van de diverse fabrieken is dan ook zeer groot. Naast de dagschool is er een avond school, die ongeveer 90 leerlingen telt waar men de bouwvakken, ma- chine-bankwerken, het motor- en rij wielherstellersvak, timmeren en het textielvak onderwijst. Typisch is het, dat er noch op de dagschool noch op /-AOSTBURG ZAL op Donderdag 29 cn Vrijdag 30 Juni in het teken komen te s' - - ling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Deze tentoonstelling zal nog vroeger gesteld moeten wor den, daar de deelnemers de paarden- en rundvee-premiekeuringen niet wil len missen. Gedacht wordt aan een tour van 2 uur. Dit betekent plus mi- zal een veelzijdig karakter dragen. nus 3 uur op het Keuringsterrein, op Zo zuilen er grote aantallen werk- het Ledel-Plein. tuigen door gerenommeerde firma's EEN WERKCOMMISSIE tentoongesteld worden. Regelmatig komen er aanvragen bin- ^/erder is l:et de bedoeling een ziekkorps voor het mu- ïnstrumentale ..ui ga- uit naar een militaire kapel. De organisatie van het geheel is in handen gelegd var. de Kring West Z. Vlaanderen van de Z.L.M., die reeds schillende Rijks Voorlichtin-gsdiens- een wei kcommissie vormde, onder voor- nen van diverse verenigingen en fir ma's, die plaats willen reserveren voor een der beide terreinen op de Veer- hoek, op een waarvan een grote ten- tr s -cp e: ic>, Verder verwacht men deelname, van ver jjPPIM ten. Zo werd or.s van de zijde van de Kring West. Z. Vlaanderen medege deeld. Op de eerste Z.L.M. dag zal de hoofdbestuurs vergadering worden ge houden, wellicht voorafgegaan door een vergadering van het dagelijks Be stuur. Daarna vindt de officiële ont vangst ten gemeentehuize plaas, waar op een diner zal volgen. Aangenomen mag worden, dat er ror.d de 150 deel nemers zullen zijn De tweede dag wordt begonnen met een Algemene Vergadering De voorge nomen rijtour door West Z. Vlaanderen Wie onderhoudt ze nog in onze tijd Maar aanleiding van het Feest van Maria Boodschap las ik in een on zer Katholieke bladen: „Wie kent niet het Angelus, maar wie bidt het nog mee?" Wanneer deze uitroep op de werke lijkheid berust en ik geloof dat er veel waarheid in schuilt dan zijn wij onze katholieke gebruiken in de loop der tijden toch wel zeer ontrouw geworden. En dat is jammer, want die katholie ke gebruiken dragen er sterk toe bij om het katholiek sentiment in ons le ve, levendig te houden. Dat is vooral in de tegenwoordig gevaarlijke tijden van grote betekenis, fk herinner mij nog zeer goed, dat ik 'n aantal Jaren terug woonde op een dorp, waar niemand verzuimde j bij het kleppen terstond het Angelus te bidden. De landman die achter zijn ploeg liep, de arbeiders op het veld, de win kelier in zijn winkel, de cafébezoeker tijdens zijn vrije ogenbik, de raadsle den onder de raadsvergadering, de wandelaar op straatja ieder, waar hij zich ook bevond, ontblootte bij het horen van het. Angelus-klokje. het hoofd, sloeg een kruis en bad mee. Dat was een mooi gebruik, ïn dezelfde dorpsomgeving was het ook gewoonte, waarvan geen ka tholiek zou zijn afgeweken, om op straat neer te knielen, het hoofd te ontbloten en een kort gebed te stor ten, wanneer men op de straat de priester tegenkwam, die Ons Heer met zich droeg. Onverschillig waar dat ook gebeurde. Of men op een asfaltweg of wel in de modder knielde. Derge lijke gebruiken houden de katholieke geest in ons openbare leven wakker. Nu ik dit alles toch in mijn her innering terugroep, schiet mij ook weer te binnen hoe rondom de kerk het kerkhof was gelegen, zoals dat vroeger meer nog dan nu op de dorpen het geval was. Vlak bij de ingang van het kerkge bouw, .was ook de ingang van het kerk hof. Bij die ingang van het kerkhof was een rij knielbanken aangebracht. Nu was het treffend om te zien, hoe ook wel in de week, maar vooral Zondags na de Hoogmis honderden ja, ik overdrijf niet op die knielban ken plaats namen om een godvruchtig gebed te storten voor hun overleden nabestaanden. Smds zijn er enkele tientallen jaren ver.opén en ik weet niet of die mooie gebruiken door de volgende geslachten zijn bewaard Maar ik heb de herin nering daaraan mijn gehele leven mee- j gedragen als een kostbaar iets. JJergelijke godsvruchtige gebruiken zijn toch zo mooi waard om te her leven of opnieuw begonnen te worden in or.ze dagen nu men opzettelijk of onopzettelijk tracht het openbare leven van zijn christelijke luister te ontdoen. Men hoort tegenwoordig dikwijls spreken over het herstel van oude- gebruiken, zoals Palm—Paas versie ringen enz. Alles zeer lofwaardig! Maar laat ons toch vooral niet onze dagelijkse ka tholieke gebruiken verwaarlozen. X. (Advertentie) „DE GOUDEN KOETS" één van de nieuwste modellen Kinderwagens van Magazijn ,,De Ooievaar" te Goes. Symptomen van ontevredenheid TfERSCHILLENDE bestuurders van kleine gemeenten op de eilanden zijn, naar we gewaar werden onte vreden over de gang van zaken bij de verdeling van het bouwvolume. Verwondering behoeft dit niet te ba ren, want zelfs de grotere gemeenten zijn niet voldaan over hetgeen ze kre gen. Het aan Zeeland toegewezen aan tal woningen is nu eenmaal zeer be perkt en ook Ged. Staten kunnen geen vijf poten uit één schaap halen. Niettemin is het o.i. toch van be lang, dat de bezwaren door de klei nere gemeenten geopperd niet hele maal verwaarloosd worden. Niet zon der reden wees men ons bijvoorbeeld op het gevaar van een ontvolkt plat teland. De trek naar de stad, die wel of in ieder geval meer woongelegen heid heeft, openbaart zich hier en daar steeds sterker en terecht menen de bestuurders van bedoelde kleine gemeenten, dat dit niet al te zeer in de hand wordt gewerkt. Wanneer er dorpen zijn, die de laatste jaren zeg gen en schrve, één woning kregen toebedeeld, dan is daar inderdaad wel reden voor klaagzaamheid, vooral wanneer de gezinsvorming door deze schrielheid zo goed als onmogelijk wordt. Wetend, dat Ged. Staten voor de belangen van het platteland even be zorgd zijn als voor het wel en wee der steden, meenden we goed te doen, de griven welke we hoorden even naar voren te benrgen, daarbij tevens het provinciaal bestuurscollege Salo- mons-wijsheid toewensend,, bij het ne men van nieuwe beslissingen in deze. DE JONGSTE TEGEN VALLER /ANLANGS leek het juist voor de kleinere gemeente te lichten aan de bouwhorizon toen minister in 't Veld liet doorschemeren, dat hij bui ten het bouwvolume om, toestemming zou geven voor het eenvoudigst soort kleinere woningen, welke zo goed koop zouden kunnen worden gebouwd dat de Rijkstoelage slechts even bo ven de f 100 per jaar uitkwam. In Zeeland heeft men toen niet ge slapen en speciaal op Zuid-Beveland zijn door de centrale bureaux voor de Bouw- en Woningtoezicht te Kruinin- gen en 's Heer Arendskerke en door de directeur van gemeentewerken te Goes, plannen ingediend bij de hogere instanties, die aan de gestelde eisen voldeden. Zijn wij wel ingelicht, dan omvatten die plannen ruim vierhon derd huizen, waarmede aan de wo ningnood op het Bevelandse platte land, in één slag een einde zou zijn gekomen. Ook dit was te mooi om waar te zijn. Met hangen en wurgen heeft men van Den Haag honderd huizen toe gewezen gekregen, zodat de mpeste gemeenten weer teleurgesteld moes ten worden. Of die teleurstelling nog niet groter of misschien zelfs alge meen zal worden, is bovendien niet denkbeeldig, nu de minister nog ster ker is gaan beknibbelen op de sub sidie, wat automatisch de bouwkos ten drukt. Deze druk is zó sterk, dat deskundigen zich bezorgd afvragen of er nog wel een. aannemer te vinden is, die voor f 6000 een huis durft aan te nemen; de meest optimistische acht te die kans alleen nog aanwezig, wan neer zo'n aannemer in de allergun stigste positie staat, wat materiaal, personeel en vervoerkosten betreft. Zo is het enthousiasme dat aanvan kelijk ten opzichte van de z.g. Pig- gelmee-huizen heerste, zeer afge koeld. temeer waar de huizen vrij hoog liggen. De hoop, dat het platte land daarmee uit de impasse komt is thans zeer gering en voor de bezorgd heid van de bestuurders der kleine gemeenten, welke wij boven schetste, blijft helaas alle reden bestaan. (Advertenties) M1JNHARDTJE5: DE CACHET, die pijn verdrijft en kou afzet 40 en75c' Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. De afdeling machine-bankwerken zitterschap var. de zeer energieke oud gediende J. ie Clercq uit Sluis. De werkcommissie is in onderdelen gesplitst, namelijk; Afd. Paarden commissieleden Alph. Temmerman-Hoofdplaat en A. Risseeuw-Risseeuw te Oostburg. Afd. Rundvee ccmmissie leden Iz. v. Cruijnir.gen-Zuidzande en C. Mafce- soone-Aardenourg. Terreinwerken 1 H. v. Iwaarden te Sluis; Leidirg Rij tour de Heren A. Risseeuw te Schoondijke en de O. Wmr. der Rijks politie te Oostburg, Dhr. Haiiot; Afd. Werktuigen commissieleden C. de Nood te Waterlandkerkje; Secretaris Werkcommissie J. J. Rosseei te Aar der, burg; Penningmeester A. de Huilu- Leenhouts te Gioede. Door het bieden van attracties, wil de werkcommissie voor gepaste afwis seling zorg dragen. Zo zal ve.mcecie- lijk door de L.J.G. Afd. IJzendijke een toneelstuk worden opgevoerd. TN HOTEL „RAUCH" te Schevenin- gen, dat geheel is afgehuurd voor de huisvesting van gedelegeerden dei- Atlantische militaire bijeenkomsten, meldden zich even vóór de aanvang van de eerste conferentie twee bui tenlanders. Hun verklaring, dat zij voor de conferentie van het Atlantisch Pact naar Den Haag waren gekomen, opende aanvankelijk voor hen de deu ren. Bij het inschrijven in het hotel- register kwam echter aan het licht, dat de één een Rus was, afkomstig uit Odessa. De hoteldirectie informeerde toen nog eens voorzichtig verder en de twee buitenlanders (de ander was een Fransman! vertelden toen, dat zij voor de 1-April-demonstratie tegen het Atlantisch Pact naar Den Haag waren gekomen JJet Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche heeft zich tot taak gesteld actief medewerking te verlenen Inzake de voorlichting aan de Nederlandse vrouw, hoe harmo nieus gekleed te gaan en dit practisch mogelijk te maken door samenwerking tussen de verschillende modebranches, t.w.: schoenen, tassen, handschoenen en hoeden. Daartoe wei-den o.a. voor de onder nemers uit de schoen- en lederbranche kleurkaarten uitgegeven. Daartoe weid in samenwerking met deskundigen van het Hoeden informatiecentrum o.a. een harmonieschema samengesteld ten ge rieve van het verkopend personeel uit de gehele modebranche, teneinde hen de elementaire beginselen van de kleurcombinatie in kleding onder ogen te brengen. Daartoe werd o.a. vrucht dragend contact opgenomen met (de organisatie van de haute couture te Prijs), zodat binnen hopelijk niet al te lange tijd Parijs in het algemeen het schoeisel minder stiefmoederlijk gaat behandelen. Daartoe worden o.a. bij voorbeeld shows speciaal voor de schoenverkoopsters gehouden. Ook voor Burgemeester B. Kolff sprak de hoop uit dat de tijdelijke functie slechts voor korte tijd door de heer Corver waargenomen behoefde te worden en dat de heer Poppe weer spoedig her steld zou zijn. De heer van Rooyen (C.H zei dat de leden van de Pros tent Chr fracties gaarne een van hun leden in deze functie hadden gezien. Bij de benoeming had men zich thans niet laten leiden door politieke over wegingen; de juiste man op de juiste plaats was gekozen. STAAN OF ZITTEN Qnder de vele mededelingen warei twee beriahten van Ged. Staten de eerste houdende goedkeuring va: het in bruikleen geven van de schor aan de Rembrandüaan aan de Vlis singse Schoolvereniging en de tweede eveneens een goedkeuring, nl. om me de Alg. Friese Levensverz. Mij. eei geldlening van ƒ1. 750.000 aan te gaan De heer A. R. König had bericht ge zonden zijn benoeming to Regent va het Gasthuis niet aan te nemen. Verder was er onder de over te leg gen stukken een nota van B. W waaruit bleek dat het college zich nie: kon verenigen met het denkbeeld van doch geen dezer kon zich wegens eigen j de heer Corver, om voortaan in de werkzaamheden beschikbaar stellen, raad zittende te spreken. HAMER STUKKEN E'en crediet van 3340 werd beschik baar gesteld voor de aanleg van beplantingen in he- complex Oosten rijkse woningen en aan de Ned. Jeugd herberg Centrale wordt een gedeelte van de v.m. Willem III kazerne ver huurd voor /l. 2500 per jaar. Tot lid in de commissie van beheer van het fonds der Zeemans- en Vis- sersbeurs werd gekozen de aftredende heer A J. van Ockenburg Met 12 te gen 2 stemmen werd de heer D. Roo- denburg (Kortgene) benoemd tot on derwijzer aan de Frans Naerebou— school. De Ver. tot oprichting en instandh. van een chr. bewaarschool wilde de gemeente garant stellen voor een aan te gane lening van ƒ1. 62.000 doch ap /oorstel van B. W. werd he, ver- oek der vereniging afgewezen. De -.uyterschool kreeg een tijdelijke' geld- ning van ƒ1. 850.000 zulks voor de uur van de bouw van de school. De Vlissingse Speeltuinvereniging rijgt in gebruik enkele speeltoestellen oor de aanschaffing en plaatsing aarvan aan B. W. een crediet van 1. 3250 werd verleend. Zodra de ver- •uging rechtspersoonlijk zal hebben erkregen worden die toestellen aan aar overgedragen, waarna haar tevens en van /I 3250 zal worden verstrekt. Besloten werd voorts het jaarlijks exploitatietekort van de sporterreinen aan de Keersluis voor rekening van de gemeente te nemen, tot een maxi mum van ƒ1. 300 per Jaar. Aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. zal voor dit Jaar een subsidie worden ver leend ter gemoetkoming in de kosten voor gezinszorg. Ten behoeve van het herstel en de verbetering van de bergplaats achter het belastingkantoor werd een crediet van ƒ1. 350 verleend. Een crediet van ƒ1. 2500 werd ver leend voor de aanschaffing van twee trucks voor de gemeente-reiniging. Enkele voorstellen van B. W. be treffende verkoop van grond, vergoe ding vervoerskosten en wijziging van enkele reglementen werden verder zonder discussie goedgekeurd. Ook ver schillende besluiten in verband met het tot stand komen van een stich ting schooltar.dverzorging werden ge nomen. In de gemeentebegroting, als mede in het budget van grondbedrijf en reinigingsdienst, werden kleine wij zigingen aangebracht. ANDERE VOORSTELLEN Spoorw. zal een overeenkomst worden aangegaan betreffende on derhoud en verlichting van het Sta tionsplein Bij de herbouw van het station is een groot plein geprojecteerd, waarbij de beplantingen zullen wor den aangebracht. De heer P. J. Wanst (K.V.P.waarschuwde voor vernie ling van planten, doch de weth. v. openb. werken, de heer M. A. Popering zei dat dit over het algemeen nogal meeviel. Heel kleine kinderen en los lopende honden doen het meeste kwaad. De lichtdrukmachine die B. W. voorstelden aan te schaffen en waar voor een crediet was aangevraagd van ƒ1. 2290 leverde bezwaren op. De heren M. J. Corveleijn (K.V.P.), P. Theune (V.V.D.) en J. P. Ventevolgel geloof den niet dat de kosten voor de baat uit zouden gaan. Die kwestie werd aangehouden. Een aanvullingspunt der agenda, een voorstel om het college een crediet van ƒ1. 10.000 te verlenen om uitvoe ring te kunnen geven aan de ge meentel. sociale werkvoorzieningsre- gelir.g voor handarbeiders lokte enige discussie uit. De heer Wanst (K.V.P.) vond dat verschillende steungenieten- den in de plantsoenen te werk ge steld konden worden. Dat vond de heer J. L. de Wit (C.H.) ook en te vens vroeg hij voor hoe lang dit cre diet was Neen, zei weth. L. p. v. Oorschot, in de plantsoenen kunnen die mensen niet altijd werken. We] kunnen ze een voudige handarbeid verrichten. On langs zijn 17 mensen goedgekeurd en ze te laten werken is ongetwijfeld voordeliger dan ze steun uit te keren. Het gemeentebestuur is daar dan ook altijd zo veel mogelijk op uit. De ter mijn voor het crediet was onbekend, maar het bedrag is ongetwijfeld no dig. Bezwaren leverde het voorstel echter niet op, zodat het werd aan genomen. het publiek worden ter voorlichting hows gehouden. I Vrijdag is dat weer geschied in het Kurhaus te Scheveningen. i Volgens de deskundigen is de grote mode voor het komende seizoen het schoeisel met lage hak, de z.g. insteps i ell loafers. Verder zuiieu san i velerlei vorm een grote plaats innemen. De hakken van liet geklede schoeisel zullen hoogstens 6 c.m. zijn. Grijs zal nog steeds een veel ge vraagde kleur zijn voor sportief en gekleed schoeisel, vooral in suéde. In sportief schoeisel zal veel in warme beige tinten (bijv. camel) gedragen worden. In geringe mate zullen.de kleuren groen, geel en rood gedragen worden. Vanzelfsprekend zal in de a.s. zomer veel wit schoeisel gedragen wor den. Advertentie.

de Stem | 1950 | | pagina 9