20.- agfola? Tuchtschool geeft flinke arbeid en goed onderwijs Chefarine .4' :et! s tleur EEN MIDDAG BIJ DE JEUGDIGE VEROORDEELDEN MUGGET Wal een Wonderlijke Wereld RADIO-PROGRAM MA'S even! mefonirrti terend: Mn/injtm'faJiïM mtploffen!/ TWFEDE BL.AD ZATERDAG I APRIL 1950 Nieuwere begrippen van opvoeding kunnen ook daar hun kans krijgen Geen oord van verschrikking Nu 4 beroemde mid delen tegen pijnen. jtjBBB32i2Zn5HiEs» Het klopte niet LITURGISCHE KALENDER De grote mandenroof DE SCHADUW. MINNAAR OOOPCOOOOOCXS zijn, wanneer teuze heeft ge- t onze rkrijwielen RGERS, OENIX, enz. „M o t o" - met Mosquito tor. Het rlj- n de toekomst! MT SS ATEN. .EB. 'ELEFOON 273 ►ooooooooooo K ïaille pannen, haarden. :etels. lessen. 1STERZANDE dooooooooooo N DER STEEN imen: ook wij er gebeurt, alsi J dingen gaat nau- HET PARELGRIJZE wolkendek had tenslotte de strijd tegen het voorjaarszonnetje opgegeven. De lente kreeg eindelijk een,open kans alle opgezamelde uitbundigheid over het land schap uit te storten. Fonteinen van bloesems en eindeloze sluiers van ongerept groen omzoomden de Galderseweg, toen we Dins dagmiddag de Tuchtschool naderden. Dit décor van nieuw leven paste, vreemd genoeg, volkomen bij de sfeer van „Schuld, boete en verzoening", welke in het oog van de meeste burgers iedere tuchtschool als een grimmige winterkou omringt. De natuur hielp een handje om bij ons althans dit misverstand uit de weg te ruimen: ons bezoek aan de tuchtschool te Ginneken is in dat opzicht niet vergeefs geweest. TOT EEN goed begrip van wat we zagen en hoorden binnen en rond de meedogenloze muren van de in richting, die volgens De Vries en Van Tricht bestemd is „om den jeugdigen veroordeelde te gewennen met krach tige hand zich aan andere bevelen te onderwerpen", zij het ons vergund al lereerst dat beeld van winterkou voor u op te roepen. Men stelt zich vaak en gaarne een tuchtschool voor als 'n bergplaats van schier onverbeterlijke boefjes, die met middeleeuwse tucht middelen binnen de grenzen van het maatschappelijk toelaatbare moeten gedwongen worden. Zo men al niet de geselroede en de „plack" in ge dachten een belangrijke rol bij de tucht(iging) doet spelen, op zijn minst denkt men toch aan onafgebroken zwijgplicht, aan arbeid zonder verpo zing, aan harde korsten brood en 'n tinnen beker water, aan cellen en tra lies. aan muffe vertrekken en bulde rende cipiers. Een tuchtschool heeft in de verbeelding der meesten alles van een folterkamer, waaruit men ge broken en gekneusd, doch zeker niet genezen te voorschijn komt na een „behandeling", welke vele uitzichtloze maanden duurde. U vergeeft ons, lezer, dit felle beeld van trieste ellende. We moesten deze (Advertenties) 7 uur is het opstaan, morgengebed, ka mer schoonmaken en wassen. Daaraan wordt een uur besteed onder het wa kend oog en, zo nodig, de helpende hand van een surveillant. De eenvou dig ingerichte doch opvallend „vrien delijke" kamertjes dwingen de jongelui letterlijk iedere morgen flink aan te pakken. De omstandigheid, dat de voorgevel van iedere kamer voor het grootste deel uit glas bestaat, verge makkelijkt de controle. Van acht tot half negen krijgen de verpleegden een stevig ontbijt en on middellijk daarna begint het werk. Nu komen we aan een belangrijk punt op het dagprogramma. Er wordt in de tuchtschool waarlijk niet zo maar in het wilde weg gewerkt om de jongens „te laten zweten en moe worden". Integendeel, er wordt onder bekwame leiding gedaan aan schilderen, timmeren-meubelmaken en tuinieren. Het verblijf van de jongens (gemiddeld 4 maanden) is uiteraard te kort voor een volledige vakoplei ding, maar juist omdat door de werk meester nauwkeurig wordt gelet op ieders aanleg en ontwikkeling zou men terecht kunnen spreken van een waardevolle persoonlijke „industrial- training". Dat zulks niet alleen voor het ac tuele herstel van de maatschappelijk- zieke jongen, doch evenzeer voor een gezonde toekomst van groot belang is, behoeft geen nader betoog. HET ONDERWIJS IN DE SCHILDERSWERKPLAATS Industrial training DE TUCHTSCHOOL TE GINNEKEN. Binnen die grimmige muren „grimmige winterkou" te hulp roepen om u des te zekerder van het ver kwikkende lente-bad te laten genie ten, waarmee wij de werkelijkheid willen vergelijken. En nu is het er ons niet om te doen u terwille van een ro mantische beschrijving een lustoord voor te toveren, dat alleen maar in onze fantasie bestaat. De tuchtschool en haar bewoners, noch u of wij zou den daarmee ook maar in het minst zijn gediend. Nee, we achten het al leen maar onze plicht u op een rond wandeling te doen zien, wat gemeen lijk welbewust aan uw oog onttrok ken blijft, opdat ge met ons tot een juiste maatstaf in het beoordelen van wat tussen die muren geschiedt zult kunnen komen. TUSSEN DE 15 EN DE 18 Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet beval vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. TA AAR LEVEN jongens van, ruw ge- schat, tussen de 15 en de 18 jaar. Met opzet schrijven we: „Daar leven". Want het denkbeeld, dat deze jonge mensen levend begraven zouden zijn of om het nog uitdrukkelijker te zeg gen: „als tijdelijke doden in een dicht gemetseld graf begraven zijn" heb ben we voor eens en voor altijd prijs moeten geven. Oordeelt u zelf aan de hand van de normale dag-indeling om ■yOOR DEZE jongens is het volgen van 12 uur onderwijs per week eveneens voorgeschreven. Dit onder wijs wordt in klasse-verband gegeven, maar de rijk geschakeerde samenstel ling van de leerlingen maakt 't nood zakelijk, dat de onderwijzer in hoge mate met iedere leerling afzonderlijk rekening houdt. Ter afwisseling wordt gedurende zo'n normale werkochtend ook wel aan sport gedaan, voorna melijk aan voetbal Voor de middag uren is het prgramma ongeveer aan dat van de morgens gelijk. Er tussen in wordt het middagmaal gebruikt en mogen de jongens zich gedurende on geveer een uur bezig houden met le zen, schrijven of gezelschapsspelen. Na het avondbrood (een stevige por tie, enkele malen per week met be legging) wordt van half zeven tot acht uur vakonderwijs gegeven, waarna weer een uur vrije bezigheid volgt onder toezicht. Om 9 uur is het voor allen klokje van gehoorzaamheid. Nu moet u zich goed indenken, dat het hier gaat om de dagindeling van jongelui, die zoveel op hun kerfstok hebben, dat de rechter het nuttig en nodig vond, hen tot straf en tot ver betering een korte tijd aan een stren ge leefregel te onderwerpen. Men kan van mening verschillen over het nuttige effect van de in een tuchtschool gevolgde methode, maar men kan naar onze oprechte mening zeker niet van oordeel zijn, dat ge sproken mag worden van onmenselij ke, mens-onwaardige of willekeurige toepassing van wrede dwang. Eerder is het tegendeel waar. Het werkelijk belang van de jongen die „genezen" moet worden, staat al tijd en overal op 'de voorgrond. Na tuurlijk is het voor een avontuurlijk jongmens, gewend aan teveel vrijheid geen pretje de lange lieve dag te moe ten gehoorzamen. Maar de tucht is in geen enkel onderdeel ontaard in klein zielig misbruiken van macht en bij de voorschriften en de dagelijkse toepas sing daarvan wordt steeds uitgegaan van de twee grondbegrippen: recht vaardigheid en liefde. DANKBRIEVEN Het knopen van smyrna-tapijtwerk werd nog niet zo lang geleden als „vrije bezigheid" op de Tuchtschool ingevoerd. De jongens weten, zoals deze foto doet zien, reeds merkwaardig goede resultaten te bereiken. HET IS dan ook niet te verwonde ren, dat de directeur van de tucht school te Ginneken, die ons welwil lend alle inlichtingen gaf en ons door het gehele gebouw rondleidde, met rechtmatige trots vertelde: „In mijn bureau liggen tal van brieven, die dankbare jongens mij later schreven, toen zij eenmaal tot het inzicht wa ren gekomen, welk voordeel juist de „strenge" school hen had opgeleverd. Natuurlijk zijn er mensen, die het systeem van de tuchtschool verouderd vinden. Zij willen dan gaan reorgani seren en zijn eigenlijk geneigd alles tegelijk aan een reorganisatie te on derwerpen. Zij vergeten, dat het na tuurlijke groeiproces van de maat schappij zijn terugslag moet hebben op wat de tuchtschool is en zijn moet. Ook binnen die muren moet men een regelmatig groeiproces gelijke kansen bieden als in de maatschappij. Het kan waar zijn. dat zij gelijk hebben, die menen, dat een grotere mate van vrijheid (zoals in de Rijks werkkampen gebruikelijk is) voor de heropvoeding van meer nut is dan strenge gebondenheid. Naar onze me ning is het zo, dat beide medailles hun keerzijde hebben met alle aankleve van dien. In elk geval is het onwrik baar zeker, dat vele tientallen van ja ren de tuchtscholen hun maatschappe lijke bruikbaarheid glansrijk bewezen. Wel is ér naar ons inzicht een ander bezwaar in te brengen te gen de tuchtscholen in het alge meen: men mist er geheel het gezinsverband. Er is geen enkel contact (behalve brieven) met het gezin en tot nu toe is er ook niets, dat er op wijst, hoe men daarin wijziging denkt te bren gen. Er wordt zelfs niet naar gestreefd (voor zover wij dat konden nagaan) een bepaalde gezinsverhouding te scheppen binnen de gemeenschap der jon gelui in de tuchtschool. Zonder te willen „experimenteren" zou men toch zeker een begin kun nen maken van wat wellicht (als de tijd rijp en de schatkist voldoende gevuld is) uit kan groeien tot een ideaal systeem van paviljoen-verpleging. Dat het thans onmogelijk in volle omvang i? door te voeren, mag geen excuus zijn voor „alles blijft bij het oude". Men mag tenminste eisen, dat me- de verwezenlijking van wat ide aal geacht kan worden een begin ge- j maakt wordt. Men kan dan ook in de bestaande tuchtscholen de methode in principe behouden en de uitvoering geleide lijk overschakelen op wat onze na oorlogse tijd vraagt. Bij het leiding gevende personeel is, naar we weten, de bereidheid daartoe volledig aan wezig: het ontbreekt echter nog aan middelen en aan „vrijheden" (de be roemde rem-van-hoger-hand), al moet dan worden toegegeven, dat ook hier een gelukkige kentering de eerste te kenen van leven vooruitzond. We hopen met dit relaas te hebben bereikt, dat de lezer in de toekomst niet meer zonder meer zal schrikken bij het woord „tuchtschool". Om op de beeldspraak van ons begin terug te komen: in volle waarheid kan wor den gezegd, dat vele bekwame lieden met hart en verstand dag aan dag er aan werken vele jonge levens te ma ken tot een lente, waaruit een zomer van wasdom en een najaar van rus tig geluk kan ontkiemen. Een maand geleden be gon 't gemeentebestuur van New-York een groot scheepse properheids campagne. Duizend pa- oapiermanden werden over de stad verspreid en iedereen die nog een leeg sigarettenkapje of het omhulsel van een stukje kauwgom op straat durf de gooien, kreeg een pro cesverbaal. Deze laatste strafmaat regel had succes. Want niemand is bereid het ge mak van zijn nonchalan ce met tien of twintig dollar te betalen. De pa- papiermanden echter had den gevoeglijk achterwe ge kunnen blijven. Meer dan 700 van deze man den, die van staaldraad gevlochten zijn. werden namelijk al gestolen en iedere nacht verdwijnen er meer. De politie kan ze moeilijk elke avond Ernstige teleurstelling voor emigranten-gezinnen X7ERSCHILLENDE Brabantse gezin- v nen o.a. 34 uit Den Bosch en omgeving die naar Australië wil den emigreren, zijn voor een zeer on aangename situatie komen te staan. Hen was nameijk toegezegd, dat zij 15 April met de „Sibajak" naar Aus tralië zouden kunnen emigreren, dat wil zeggen tezamen met het hele ge zin. Totnutoe konden de emigranten niet in gezinsverband naar Australië vertrekken, maar moesten eerst de gezinshoofden daar aangekomen zijn en daar korte tijd vertoefd hebben. Vrouwen en kinderen van reeds ge- emigreerde mannen hadden voorrang op de emigranten-schepen. Het schijnt nu echter, dat men bij de Stichting Landverhuizing een re geling van de Australische regering zo heeft uitgelegd, dat nu ook in ge zinsverband geëmigreerd kon worden En derhalve verkochten diverse gezin nen hun huisraad en zegde hun huis huur op, omdat zij meenden per 15 April met de „Sibajak" naar Austra lië te kunnen vertrekken. Achteraf blijkt echter een vergissing begaan te zijn. En daarvan dreigen nu de be trokken gezinnen de dupe te worden. Het is een weinig fraaie toestand! Men stelt nu pogingen in het werk de bittere pil voor de emigrantenge zinnen te vergulden. Hetgeen niet zal wegnemen dat verschiller.de tot over 3 maanden wanneer het volgende emigrantenschip naar Australië gaat in de narigheid zullen zitten. Over kloppende organisatie gespro ken! Zondag 2 April. Paars. Palmzondag, Credo. Prefatie van het H. Kruis. Maandag 3. Paars. Mis van Maan dag in de Goede Week. 2e gebed voor Kerk of Paus. Dinsdag 4 Paars. Mis van Dinsdag in de Goede Week. 2e gebed H. Isido- rus. Woensdag 5. Paars. Mis van Woens dag in de Goede Week. 2e gebed H, Vincentius Ferrerius. Donderdag 6. Wit. Witte Donderdag. Gloria in Credo. Vrijdag 7. Zwart. Goede Vrijdag Zaterdag 8. Wit. Paas-Zaterdag. binnenhalen. Het staat zo gek, als iedere agent te gen het donker met een papiermand onder zijn arm naar huis wandelt. Heel New-York spreekt op het ogenblik over „de grote mandenroof" en er zijn al verdenkingen te gen iemand, die men de hoofdpersoon van de die venbende waant. Omdat er niet genoeg papier manden zijn, worden lege sigarettenpakjes en zo, maar zolang in jas- of broekzak opgeborgen. Of in een rioolputje als er geen agent in de buurt Liever daar.... Mevrouw Yalacki uit Grand Rapids in Michigan had een heftige woordenwisseling met haar echtgenoot. Plotse ling zweeg ze, sloeg een deken om. ging naar bui ten en kroop in het hon denhok. Haar man bad 2n smeekte haar er uit te komen en riep eindelijk ie politie te hulp. Deze heeft mevrouw met ge weld uit haar schuilplaats gehaald. Tok.... Een neger in Mombassa zou een kip gestolen hebben. Heel het dorp kwam in rep en roer en de man werd door een man of honderd vijf en zeventig naar de blanke magistraat gesleept. Nog Dezelfde dag kwam de zaak voor de één-per- soons-rechtbank en de kip werd als corpus de licti voor de rechter op tafel gezet. Toen het ver hoor in volle gang was. viel er iets op het tafel blad. De kip had een ei gelegd. De eigenaar van de kip overhandigde het na de zitting met een hoofs gebaar aan de rechter. moeilijk elke avond ling zweeg ze, sloeg een reenter. v^O<XXX><><X>0<X><>0<XX><XXX><XX><X>0<>0<X><>00<><X><>0<X>00<>00<>0 rjOOR ALLE TIJDEN heen heeft de Parijse mode-industrie bovenaan gestaan. Zegt Parijs „de rokken wijd en lang", dan worden de rokken wijd en lang. Vaardigt Parijs het decreet uit, dat de rokken weer kort en nauw moeten zijn, dan wordt dit als een wet aanvaard. Evenzo is het met de hoeden. Parijs geeft de modellen aan en de Amerikaanse, Engelse en Ne derlandse industrieën volgen. Alleen zij volgen uit de verte. En daar mede prijzen wij ons gelukkig. De extra-vagantie van de Parijse toiletten en hoeden is bij 95 procent der vrou wen niet gewild, want bij het dage lijks gebruik geldt de stelregel: de mens is er niet voor de kleren, maai de kleren zijn er voor de mens. Toch waren er modellen op de Parijse shows, die menig vrouwenhart door hun eenvoud en sierlijkheid van lijn. sneller deden kloppen, zoals de hoed links boven. Deze elegante, van wit stro ver vaardigde en met diamantjes versier de hoed, kreeg de minder elegante 1 naam van „vliegende schotels", om dat de bol als het ware uit twee op elkaar liggende schotels bestaat.... Minder kostbaar en meer geschikt voor de doorsnee vrouw, die niet we kelijks de kapper en het schoonheids salon kan bezoeken, is de hoed rechts boven van het Romeinse modehuis „Schubert", tortelduif genaamd. Dit fluwelen dodje is rijkelijk versierd met bontgekleurde bloemen en een voile in dezelfde kleur als de hoed. Met het hoedje links onder bewijst New-York zijn onafhankelijkheid. De ontwerper Chanda noemde het ..de kleine rebel". Waarschijnlijk is die naam gekozen omdat de kleine, ge heel van madeliefjes vervaardigde hoed, met de rood fluwelen strik, te gen alle huidige modebeelden indruist. Toch vormt het met de bijpassende madeliefjesmof een zeer aantrekkelijk geheel. De Engelse modiste Simone Mirman ontwierp het model ..de precieuze", rechts onder. Hiervoor gebruikte zij wit vilt, een blauwe voile en een wit met blauwe aigrette. 13) Dat ia meneer Haren, zei Jannie, terwijl ze een bleke jongeman aan duidde, die achter hen zat. Hij is een heel interessant man. hij schrijft romans. Maar de stakker is doodzwak. Hij moest eigenlijk buiten wonen. Als ik rijk was, zou ik zo iemand graag helpen. Het moet heerlijk wezen rijk te zijn. zei Elly met een lichte zucht. Ja, maar met geld kan je toch geen geluk kopen. Mijn familie vindt van wel en daarom waren ze zo woe dend. dat ik niet met Micky wilde trouwen. Ik weet nog. hoe mijn moe der op een avond in haar kimono bij me op de kamer kwam arme ziel toen ze wist. dat ik niet met Mic ky wilde trouwen! Ze deed geweldig tragisch. Jannie, zei ze. je moet dol zijn, stapelgek. De man Is zo rijk als Croesus! Rijk! Elly had een gevoel, alsof ze in de grond zonk. Is meneer Muller rijk vroeg ze benepen. Rijk? Nou en of! antwoordde Jannie. Hij is een van dt rijkste mensen in de stad. Een van de rijkste mensen in de stad? Maar hijElly wilde eraan toevoegen:maar hij heeft me ver teld, dat hij arm was; maar zij hield haar woorden bijtijds in. Jannie knikte lachend. Hij is de wanhoop van alle moe ders met huwbare dochters. Goed dertig en nog niet verloofd! Hij is du geloof ik, op het punt, in een net verstrikt te worden, maar missenten ontsnapt hij nog bijtijds; zij is niet goed genoeg voor hem. Toen de beide meisjes na het eten weer in Jannie's gezellige kamei za ten, verviel Eliy telkens in gepeins. Waar denkt u toch aan; ik heb toch niet iets g"egd, dat u ontstemd heeft? Elly lachte. Natuurlijk niet. Maar wat ik zeggen woukomen ko men uw vrienden u wel eens opzoe ken? Zij dacht aan Micky Muller en be dacht, waarom hij, als hij hier wel eens kwam, nLt gezegd had, dat er een kennis van hem woonde Overi gens zij wist, dat hij al eenmaal onwaarheid tegen haar gesprokei had en dat zou hij misschien wel vaker doen. Zij voelde zich in haar trots gekrenkt. Om u de waarheid te vertellen, zei Jannie, weten geen van mijn ken nissen, waar ik woon. Noem het val se schaamte, als u wilt; mijn brieven, behalve zakelijke brieven, komen aan mijn club en zelfs Micky Muller weet mijn adres niet. Ziet u, toen ik van mijn liefhebbende familie wegliep, hielden ze mijn toelage in, dus moest lk mij zelf zien te redden en heel zui nig zijn. Ik vind het hier heel ge noeglijk en mijn vrienden ontmoet ik in de stad. Jannie stak een sigaret aan en was druk in de weer met koffiezetten. El ly liep naar de schoorsteenmantel en bestudeerde Micky's portret. Hij was toch net als andere mannen, die ze gekend had; geen van allen waren ze enfin, oprecht. Ze wou hem niet weer behoeven te ontmoeten; haar hart verhardde zich tegen hem, toen ze de open blik uit zijn ogen zag. Hij was niet zo eerlijk, als hij er uit zag. Waarschijnlijk zou hij haar achter haar rug uitlachen en tegen zijn vrienden over zijn avontuur opsnijden. Nadat ze haar koffie gedronken had, zei ze dat ze moe was en naar bed wilde. Ze had het gevoel, alsof er een domper op haar gezet was. Zij voelde zich vernederd doordat Micky zo tegen haar gelogen had; haar wan gen brandden, toen ze er aan dacht dat ze hem haar vertrouwen geschon ken had. Ze hoopte, dat ze hem nooit weer zou zien. Met boze ogen keek ze haar kamer tje rond. Ze keek naar de lelijke meu bels en het goedkope karpet. Het be hangsel was gruwelijk en de platen aan de muur waren nog gruwelijker. Een gevoel van verlatenheid beklem de haar en ze verlangde met hart en ziel naar Richard Arkel en met haat in het hart dacht ze aan Micky Mui- ler's neerbuigende vriendelijkheid. Zij ging op de rand van haar IJze ren ledikant zitten en de tranen lie pen haar over het gezicht. Ze wilde zo graag gelukkig zijn en wat had je nu eigenlijk aan een brief. Ze verlang de immers naar Richard zelf en niet alleen naar zijn woorden. Beneden hoorde ze Jannie heen en weer lopen en een liedje neuriën; die was tenminste gelukkig mei haar li lapotjes, haar zonnig optimisme. Elly schreide, terwijl ze zich uit kleedde; zij kroop in bed en snikte als een kind, dat voor het eerst slaapt in een kostschool. HOOFDSTUK V. Er gingen drie dagen voorbij, waar in Micky geen poging deed Elly Schuurmans weer te zien; dagen, die wel maanden leken, die hem zijn eet lust deden verliezen en hem het ro ken deden vergeten. Op de derde mor gen belde Marie Deland hem op. Ben jij daar, Micky? vroeg ze. Hij probeerde even vrolijk te ant woorden, maar slaagde daarin niet erg. Wat is er met je? Voel je je niee goed of ben je uit je humeur? Ze vroeg het lachend; ze had Mic ky nog nooit uit zijn humeur gezien; hij was altijd even opgewekt. Haar vraag bracht Micky op een idee. Ik verga van de hoofdpijn. Arme jongen De zachte stem prikkelde hem. Ga mee een eind wandelen, he„ zal je goed doen. Dank je, dank je voor je De- langstelling, maar ik ben er heus niet toe in staat. Je zult me wel een brom pot vinden, maar liever een andere keer. Er viel een stite. Micky was boos op zich zelf, toen hij er aan dacht, hoe ht laatste afscheid van hem en Marie was geweest. Het was haar schuld toch niet, dat er een wonder gebeurd was, dat de hele wereld een ander aanzien zou geven. Hij pro beerde zijn woorden te verzachten. Als je het goed vindt, kom ik vanavond even aan. Het spijt me. dat ik j> onhebbelijk geweest ben. Zij antwoordde mat, dat het niet zo erg was en dat lut haar spee, dat hij zich niet goed voelde. Hij vond net een opluchting toen ze afbelde. Hij nam zijn hoed en jaom Elly te gaan opzoeken. Hij voelde, dat hij tot niets komen kon, voor hij haar weer gesproken had. Hij was bittei teleur gesteld, toen hem gezegd werd, dat ze uit was, en hij stelde zich de vraag, of ze werkelijk niet thuis was, of al leen maar voor hem niet. Hij ging met een taxi naar de Leid sestraat, slenterde een half uur rond en bleef voor alle winkels scaan; toen ging hij naar zijn kamers terug. Hij begreep niet, waarom hij zo rusteloos was; eenmaal in zijn leven had hij nog eens iets dergelijks gevoeld; dat was, toen hij voor het eerst op een paard gewed had en op een telegram wachtte, of het dier gewonnen had. Drijver kwam binnen. Meneer, juffrouw Kramer is aan de telefoon geweest; of ik u vragen wilde, of u met haar ging theedrin ken. Micky v is niet erg geestdriftig; hij mocht Jannie buitengewoon graag maar vandaag was hij niet in de stemming voor haar. Theedrinken? Waar? vroeg hij vaag. Juffrouw Kramer zei, dat u wel wist waar, meneer; op dezelfde plaats als altijd. O, goed! Micky keek op de klok en zuchtte Ten slotte was Jannie altijd gezellig en vrolijk. Hij moest in de hal van haar club even wachten, terwijl de llftjongen Jannie waarschuwde. Ze kwa.-i beneden met naar onaf scheidelijke sigaret, haar mantel had ze uitgedaan en ze had een groen hoedje op, dat haar bijzonder flat teerde. Ik was al bang, dat je niet kwam Ze gaf hem haar linkerhand en Micky gaf er een vriendschappelijk kneepje in. Ze gingen samen naar een kleine theesalon boven, waar niemand was dan een paar diensters, die over een krant zaten te giebelen. Ze gin gen aan een tafeltje voor het raam zitten. Micky leunde met de elleboog op tafel en streek met de hand over zijn achterhoofd; hij wilde wei, dat Elly daar tegenover hem zat en hij schrok op, roen Jannie het stilzwijgen verbrak, Wat is er aan de hand, Micky? Ik heb je nog nooit zo neerslachtig gezien. O, niets, niets! Ik geloof, dat net van het ellendige weer komt. Ze keek hem met haar eigenaardige ogen schalks aan. Ik heb nooit geweten dat net weer zo'n Invloed op je had, zei ze. Maar als je het zelf zegt (wordt vervolgd) ZATERDAG 1 APRIL. HILVERSUM I 402 meter: 18 Ko perkwartet, 18.15 Journalistiek week overzicht, 18.25 Orkestconcert, 18.47 „De Katholieke Kerk in Skandinavië, vraag gesprekken, 19 Nieuws, 19.15 Actuali teiten, 19.25 Parlementair overzicht, 19.35 Pianovoordracht, 20 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gramofoonmuziek, 20.15 „Lichtbaken", 20.40 Gramofoonmuziek, 20.43 Gevarieerd programma, 21 Orkestenparade, 21.30 „Kon Tiki", radiofeuilleton, 21.55 Amu sementsmuziek,, 22.25 Puzzle, 22.33 In donesisch commentaar, 22.45 Avondge bed en Liturgische kalender, 23 Nieuws 23.15-24 Radio Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II 298 meter: 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Artistieke staal kaart, 19.30 Bijbellezing, 19.45 „Passe- Partout", causerie, 20 Nieuws, 20.05 Ac tualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 Ween- se muziek, 20.45 Gevarieerd programma 21.45 Socialistisch commentaar, 22 Gra mofoonmuziek, 22.15 „De kermis van Europa'', horospel, 22.45 Accordeonmu- ziek, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 meter: 17.05 Nieuws 17.15 Accordeonspel, 17.30 De ronde van de radio, 18 Accordeonspel, 18.15 Gramo foonmuziek, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Omroeporkest en so listen, 21 Actualiteiten, 21.15 Gramofoon muziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekpro gramma, 23 Nieuws. 23.05-24 Gramofoon muziek. BRUSSEL II 484 meter: 16.30 Lichte muziek, 17.10 idem, 18.30 Accordeon spel, 19 Piano en viool, 19.40 Gramo foonmuziek. 19.45 Nieuws, 20 Omroep orkest en soliste, 21 Amusementsmuz., 22 Nieuws, 22.15 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuizek, 23.55 Nieuws. ZONDAG 2 APRIL HILVERSUM I 402 meter: 8 Nieuws, en weerberichten, 8.15 Gramofoonmu ziek, 8.25 Hoogmis, 9.30 Nieuws en wa terstanden, 9.45 Gewijde muziek, 10 Bap tisten Kerkdienst, 11.30 Kamerkoor en Bach-ensemble, 12 Morgenconcert, 12.15 Apologie. 12.33 Gramofoonmuziek, 12.40 Amusementsorkest, 12.55 Zonnewijzer. 13 Nieuws, mededelingen en katholiek nieuws, 13.20 Omroeporkest en solist, 14.30 „Katholiek overleg", 14.55 Gramo foonmuziek, (om 15.25 „Naar Spanje'", causerie), 16.10 „.Katholiek Thuisfront overal", 16.15 Reportage, 16.30 Vespers, 17 Jeugddienst 18.30 Palmpasenprogram ma, 19 Vocaal ensemble, 19.15 „Kent gij uw bijbel?", 19.30 Nieuws, 19.45 Actua liteiten, 19.52 Boekbespreking, 20.05 „De gewone manzegt er 't zijne van", 20.12 Haarlems Orkestvereniging, koor en so listen, in de pauze: reportage, 21.45 .Maria van Magdalena", hoorspel, 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.15 Céllorecital, 23.50-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter: 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.18 Koperkwartet, 8.30 Voor het platte land, 8.40 Gramofoonmuziek, 9 Voor de toeristen, 9.10 Sportberichten, 9.15 Ver zoekprogramma (gramofoonplaten9.45 „Geestelijk leven", causerie, 10 Trio. 10.25 „Met en zonder omslag', 10.50 Gra mofoonmuziek. 11.15 Cabaret, 12.05 „Mat- thaus Passion", oratorium, 13.35 Boek bespreking, 14 Clavichordrecital, 1415 Vervolg „Matthaus Passion", hierna Gramofoonmuziek, 16.30 Sportrevue, 17 Verzoekprogramma (gr.pl.), 17.30 „De avonturen van Ome Keesje", 17.50 Gra mofoonmuziek, 18 Sport, 18.15 Nieuws en Sportberichten, 18.30 Voor de Strijd krachten, 19 Kinderdienst, 19.30 Bijbel vertelling, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten 20.15 Amusementsmuziek, 20.45 „De be levenissen van Commissaris Maigret", hoorspel, 21.05 Mededelingen, 21.55 Ca baret. 22.30 Strijkorkest, 23 Nieuws, 23.15 -24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 meter: 12 Gramofoon muziek, 12.15 Amusementsmuziek, 13 Nieuws, 13.15 Pianospel. 13.30 Voor de soldaten, 14 Operaconcert, 15.30 Gramo foonmuziek, 16 Reportage, 16.45 Piano muziek, 17 Gramofoonmuziek, 16 Repor tage, 16.45 Pianomuziek, 17 Kamermu ziek, 17.55 Sportuitslagen, 18 Dansmu ziek, 18.30 Godsdienstig halfuur, 19 Nws 19.30 Gevarieerd programma, 21.30 Ac tualiteiten, 21.45 Viool- en pianomuziek. 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma, 23 Nieuws, 23.05-24 Stemmige muziek. BRUSSEL 484 meter: 13 Nieuws, 13.15 Verzoekprogramma, 14.30, 15, 15.45 en 16.45 Gramofoonmuziek, 19 Godsdien stig halfuur, 19.45 Nieuws, 20 Sympho- nie-orkest, 20.55 Gramofoonmuziek, 21 Omroeporkest en solisten, 22 Nieuws, 22.10 en 22.30 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek, 23.55 Nws MAANDAG 3 APRIL HILVERSUM I 402 meter: 7 Nieuws 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8 Nieuws, en weerberich ten. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Herhaling familie competitie, 10.10 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst. 11 Gramofoonmuziek, 11.20 Mededelingen, 12.33 Metropole Or kest en soliste, 13 Nieuws. 13.15 Trio, en basbariton, 13.50 Gramofoonmuziek, 14 Schoolradio, 14.35 Gramofoomuziek, 15.30 Pianovoordracht, 16 Bijbellezing. 16.45 Gramofoonmuziek, 17 Voor de kin deren, 17.15 Volksliederen, 17.45 Zigeu nerkwintet, 18.05 Voor de jeugd. 18.20 Sport, 18.30 Verzoekprogramma, 19 Nws 19.15 Engelse les. 19.3J Gramofoonmu ziek, 19.40 Radiokrant, 20 Nieuws. 20.05 Gramofoonmuziek, 21.50 Internationaal Evangelisch commentaar, 22 Harpenen- semble, 22.25 Bariton en orgel,, 22.45 Avondoverdenking, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter: 7 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek, 8 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek, 8.35 Gramofoonmu ziek, 10 „Voor de oude dag" causerie, 10.05 Morgenwijding, 10.20 Gramofoon muziek, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Voor de zieken, 11.20 Sopraan en piano, 11.40 Voordracht, 12 Gramofoonmuziek. 12.15 Accordeonensemble, (12.30-1.33 medede lingen). 12.33-12.38 Voor het platteland, 12.55 Kalender, 13 Nieuws, 13.15 Prome nade orkest en solisten. 13.50 Gramo foonmuziek. 14 Altviool en piano. 14.30 Popiair - wetenschappelijke causerie, 14.45 Gramofoonmuziek. 15 „Van ander ras", hoorspel, 16.20 Gramofoonmuziek, 17 Voor de kinderen, 17.30 Gramofoon muziek, 17.45 Regeringsuitzending. 18 Nieuws, 18.15 Vara-varia, 18.20 Gramo foonmuziek, 18.30 Voor de strijdkrachten 19 Viool en piano, 19.30 „Wetenschap en oorlog", causerie, 19.45 Regeringsuitzen ding, 20 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Sextet, 20.45 Cabaret, 21.20 Lichte muziek. 21.45 Causerie over Indonesië. 22 Radio Philharminsch Orkest en soliste. 23 Nieuws, 23.15 Orgelspel, 23.35-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 meter: 12 Zuid-Afri kaanse liederen, 12.15 Kwartet, 12.30 Weerberichten, 12.32 Voor de landbouw 12.40 Kwartet., 13 Nieuws, 13.15 Klas sieke muziek. 14-15 Voor de vrouw, 17 Mexicaanse muziek, 17.05 Nieuws 17 15 Gramofoonmuziek, 17.30 Lichte muziek. 18 Herdenkingsprogramma, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws. 19.30 Gramo foonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Muziek uit de Middeleeuwen en de re- nissance, 21 Actualiteiten. 21.15 Om roeporkest, 22 Nieuws, 22.15 Gevarieerd programma, 23 Nieuws, 23.05-24 Sympho- nie-orkest. BRUSSEL 484 nieter: 12.05 Lichte mu- zoek, 13 Nieuws, 13.10. 14, 15 en 17.10 Gramofoonmuziek, 18 Voor de soldaten. 18.30 en 19 Gramofoonmuziek, 19.4ö Nws 20.45 Gramofronmuziek. 21.15 Kamer muziek, 22 Nieuws, 22.15 Gramofoonmu ziek. 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek 23.55-24 Nieuws.

de Stem | 1950 | | pagina 5