V ogelbeschermingswacht Schouwen-Duiveland Hoe krijgt Terneuzen gas? De politie-agent die inbreker werd Driekus Veer naar Australië stik-jaluers op C2n grote zondaar...!" Missi DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG I APRIL 1930 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES OOSTBURG W aar Land lüerdt Zee en Zee Werdt Land Rond de oevers van de Schelde 13 Waterleidingmij. ondervindt veel critietc Zware straf geëist omdat rechtszekerheid geschokt is Bouwvolume voor weg op de Tragel en de Hoge weg Onder het puin van de de kerk te Rees.... Polder- en waterschapsbond Paasei-actie 5 millioen brieven van wijlen president Roosevelt AGENDA Bergse VAN René He No. 2 UOKTEESDIENST Zon lag wordt de doktersdienst te Goes waargenomen door dokter Griep; te 's Heerenhoek, Driewe gen en N.euwdorp door dokter Luyckx en te Heinkenszand. 's Heer Arendsterke en Wolfaarts- dijk door dokter Vos. BENOEMD Drs. M C Verburg te Middel burg, Directeur van het E.T.I. werd door G S. benoemd tot lid van de vaste Commissie voor de Provinciale Planologische Dienst. WEVERIJ IN HULST Naar wij. vernemen zal binnen afzienbare tijd het bedrijf van de heer E Lockefeer uitgebreid wor den met een weverij. Voor deze gemeente in ieder geval 'n mooie aanwinst temeer, daar er enkele tientallen weefgetouwen in wer king zouden gesteld worden. DE FLORALIEN TE GENT rjE BEKENDE Gentse Floraliën worden dit jaar gehouden van 22 April tot en met 1 Mei Voor dit bloe men festijn bestaat van de zijde der kwekers een zeer grote belangstelling, ook van Nederlandse zijde. Onze boomkwekerij, bloemisterij en bloembollenteelt zal zich van haar bes te zijde laten zien. Voor onze R.K.J.B. en onze Boere innebonden een unieke gelegenheid, om een uitstapje te maken naar de Belgische bloemenstad, 't Is echter van groot belang, dat vooruit ge ïnformeerd wordt naar de toegangs prijzen, daar bij voorafgaande bestel ling een aanzienlijke reductie wordt toegestaan. Individueel zijn de prijzen nogal aan de hoge kant. Hierna sprak de Pastoor H. Snel een woord, om de aanwezigen te overtui gen van het grote belang, dat erin ge legen is het ledental van het Wlt-Oele Kruis minimaal op te voeren tot 350. Hiermede wordt de kans groter op het bekomen van "n subsidie. De moge lijkheid zou worden geschapen de diensten uit te breiden; to.v. met een uitgebreidere wijkverpleging en wel licht later met een kraamverpleging voor de parochie. Mevrouw Deijnen, dankte Zr. Ver- nlmmen voor haar leerzame causerie en deed deze dank vergezeld gaan van een doos bonbons. FEESTAVOND COAK In het Schuttershof werd een feest avond gegeven voor de COAK. Het programma werd verzorgd door het ge zelschap van Jan van Ostade. De gar nizoenscommandant, majoor J. Potte- boom, overhandigde de dames van het gezelschap bloemen. Film. In de schouwburg zal Dins dag door het Indisch jeugdcentrum een film over Indonesië worden vertoond. Deze film zal om. bezocht worden door de leerlingen van de lagere scho len. „Mercurius". De afdeling Middel burg van „Mercurius" hield in het Schuttershof haar jaarvergadering. Het ledental bleek gestegen te zijn £n JSSTSShsü '—nrëh^'alhto van 208 tot 222. Het bestuur werd in - °P het gemeentehuis ainier, De leden van „Vereniging tot Behartiging der Stoomvaart In Neder land" maakten gisteren een trip op de Westerschelde met de nieuwe boot de „Prins Bernhard", welke de veerdienst zal onderhouden tussen Vlissingen en Breskens. Op de foto: Een zeldzame ontmoeting op de Westerschelde. De „Prins Bernhard" en de „Jagersfontein" van de V.N.S. (Den Haag), die op zijn le uitreis naar Afrika is, passeren elkaar. Belde schepen zijn gebouwd op de werf „De Schelde". De „Jagersfontein' ls pas gereed gekomen. Sas van Gent Herinneringskruis. In tegenwoor digheid van het dagelijks bestuur on zer gemeente, reikte burgemeester LIJST VAN KIEZERS, DIE EEN GEMACHTIGDE AANWEZEN. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd een lijst, vermeldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten van Zeeland een gemachtigde hebben aange wezen, met aantekening daarop van de gemachtigden. 590-0 Middelburg. 28 Maart 1950. De wnd burgemeester voornoemd. J. W. KöGELER. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat zij aan de lijst van Instellingen van Weldadigheid, onder de rubriek gemeng de Instellingen, met ingang van heden hebben toegevoegd de Stichting „Rust huizen Walcheren", ten doel hebbende, huisvesting, voeding en verzorging van Ouden van Dagen, en andere naar het oordeel van het Bestuur daarvoor in aanmerking komende personen, één en ander tegen vergoeding. 904-0 Burgemeester en Wethouders voor noemd. J. W. KöGELER, wnd. burgemeester J. PH. KOENE, secretaris, noemd, VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. Stemmen in een andere gemeente. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat bij de verkiezing voor de Provinciale Staten de kiezer, met in achtneming van het bepaalde in de ar tikelen 57b tot en, met 57j der kieswet in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente in dezelfde provincie aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht steramen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veer tien dagen vóór de voor de stemming be paalde dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of aan de daartoe door deze aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voorletters of voornamen, en jaar zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezing geldende kiezerslijst voor komt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelne men, zo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeling wordt een schrif telijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan de kiezer wordt uit gereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stem ming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onze kerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente, op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van de burgemeester der gemeente van dit adres de oproepings- kaart voor de stemming in die gemeente. Middelburg, 28 Maart 1950. 593-0 De burgemeester voornoemd, ,J. W. KöGELER wnd. E.K. VROUWENBEWEGING In de bovenzaal van Schuttershof hield Zr. M. J. Vernimmen Er.quetrice bij de Kinder-hygiëne van de Afd. Mid delburg R.K. Vrouwenbeweging een causerie met als onderwerp: De ge schiedenis der ziekenverpleging. De ziekenverpleging aldus spreekster, is een specifiek vrouwelijk beroep en vindt haar oorsprong in het moeder gevoel, daar moeders de eerste dokte ressen en verpleegsters waren. Eerst omstreeks 1900 werden de zie ken- (kruis-) verenigingen opgericht terwijl in 1906 deze op Katholieke grondslag werden geschoeid. Deze kruisverenigingen bepaalden zich niet uitsluitend tot ziekenverpleging doch ook op het voorkomen van ziekten. Het is daarom van zeer groot maat schappelijk niet toe te treden tot het Wit-Gele Kruis en voor deze toetre ding in eigen kring een ieder op te wekken. zijn geheel herkozen. De heer K. F. Pieterse, districtsbestuurder voor het Zuiden, hield een korte toespraak over de noodzaak van een sterke vakbewe ging. GELUKWENSEN VOOR „GOED WONEN." Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" is er een recep tie gehouden, waarop de vereniging van vele zijden werd gecomplimen teerd. O-m. werd gesproken door de loco-burgemeester, de heer L. van Oorschot. Een feestavond besloot de dag, waarop wij nader terugkomen. AFSCHEID VAN 2 AGENTEN Wegens het bereiken van de 55-Ja- rige leeftijd en mede in het kader van het herinnerirgskruis 1940-1945 voor aan het land bewezen diensten uit, aan de Heren E. de Vriend en J. 't Gilde, met een gesp voor diensten be wezen vooral na de bevrijding, en aan de Heer E. Wulffaert, met 2 ges pen, ook voor dienst bewezen in 1940. Verbetering straatwegen. Reeds werden duizende straatklinkers aan gevoerd, waarmee straks diverse stra ten zullen worden verhard. We za gen o.a. langs de Tramstraat en de Paardevest reeds grote hoeveelheden van dit bestratingsmateriaal liggen. Het is te hopen dat tegelijk ook de Schulpenpad eens grondig wordt her steld, want het lijkt wel oï men in een Cake-Walk zit als men met de fiets door deze straat rijdt. St. Jansteen AANBESTEDING Voor het bouwen van 4 woningen aan de nieuwe weg, had de aanbeste ding plaats. De uitslag was: P. D. Val- ke en Zn., St. Jansteen f 56239.—; J. B. v. Troost, Graauw f 30648 (2 wo ningen); Pa. Jouret, Clicge f 57874.—; A. v. d. Branden, Hulst f 55815.A. de inkrimping van het politiekorps is Verstraeten, Hoofdplaat f 56850.—; Fa. eervol ontslag verleend aan de hoofd- v. d. Poel, Lamswaarde f 54490.R. agenten A. Kort en G. Hoek van Dijke. B. Ch. Bleijenbergh, St. jansteen f Gistermiddag is officieel afscheid van 55075,—; L. Polspoel, St. Japsteen f beiden genomen op het politiebureau, 48970.Fa. Matthijssen, Graauw f Zowel inspecteur Siebelts als inspec- 52000; Fa. v. d. Brande, St. Jansteen teur Louisse spraken waarderende woor- f 53289. den tot hen en boden dhr. de Kort een 1 Raming: 2 x (Type A) f 14150— schemerlamp en dhr. v. Dijke 'n drink- f 28300.—; 2 x (Type B) f 13560— servies aan. Verschillende collega's slo- j f 27120—, Totaal f 55420. L. Polspoel, St. Jansteen is laagste in schrijver. ten zich bij de vorige sprekers aan en offreerden ook aarcuge souvenirs. Een gezellig samenzijn vormde het slot. MR. BELVEDcRE LOOPT COLLEGE. Clifton Webb, die als „Mijnheer de gouvernante' millioenen mensen uren van onschuldig genoegen heeft be zorgd, komt nu met dezelfde geestig heid van goede huize de filmbezoe kers tracteren in „Mr Belvedère loopt college'. Dat deze koning van de droge humor door de direct.e van het Grand Theater in haar home op de troon is gezet, zal niemand behoeven te be treuren. Boschkapelle Vergadering K.A De plaatselijke afdeling van de K.A. Vrouwelijke Jeugd hield in het Parochie.-, nis een druk bezochte vergadering. Pater van Acker sprak de meisjes toe. Daarna stond een zeer originele verloting op het programma en de avor.d werd be- TENTOONSTELLING IN DE AMBACHTSSCHOOL Ter gelegenheid van de afsluiting van het leerjaar werden de door de leerlingen vervaardigde tekeningen en werkstukken tentoongesteld voor ou ders en belangstellenden, 's Middags werd in de hiertoe fraai ingerichte zaal een film vertoond, in aanwezig heid van het bestuur, ouders en geno digden. Van de timmeraf deling zagen we een fraaie empayersstoel, vervaar digd door de tennisclub Sjef te Aar denburg, alsmede banken voor die club. Ook een zelfvervaardigd bureau voor het bestuur, alsmede diverse kas ten en tekendoosrek toonde aan, dat de leerlingen op een ijverige periode kunnen terugzien. De bouwkundige tekeningen bleken op moderne leest te zijn geschoeid, en maakten een goe de indruk. Ook smeden en bankwerkers heb ben hun beste beentje voorgezet, ge zien de vele werkstukken en tekenin gen, die aanwezig waren, o.a. deuren voor transformatorruimte, brandkast- deur, aamb?eldstoel, voetstukken voor gereedschappen. De school bleek even eens over goed demonstratiemateriaal te beschikken o.a. een motor met 4 en 2 takt. Aan de leerlingen van de tweede klasse, die met gunstig gevolg het leerjaar doorbrachten, werd een diplo- Voge'doupdo DEEDS uit onze vorige artikeltjes heeft men kunnen opmaken dat dit eiland als 't ware aan de zee ontrukt een waar eldorado voor "ie vogels is. De talrijke inlagen, waarvar we noe men de Heertjenstnlaag de Flauwers- inlegen en de Kistersirlaag. zijn de vogelstand aan te kweken. Lichtbeel den en lezingen, maar ook complete vogelfilms en zelfs kleurenfilms hel pen hiertoe mee. Ook op de scholen zullen films vertoond worden en lezin gen gehouden worden. Zonremaire had hiervan de primeur. Mevr. Lijsen uit Burgh heeft hier op de lagere school voor de Hoogste klassen allerlei bij- II Ills broedplaatsen bij uitstek voor vogels zonderheden over de vogelstand uiteen van diverse pluimage. Van de 384 gezet vogelsoorten die er in ons land voor-, du.i^^usl komen zijn er 224 in Zeeland, zodat er ook hier een grote verscheidenheid Miet zozeer is in de jongste uitgave t is. De visser de sterns, welkt met een van de A.N.V.V. die bestemd is1 sierlijke boog het water 'ndmken op voor Amerika en Spanje en Portugal, zoek naar de visjes en de sierlijke vogelleven belicht, maar wel is een meeuwen domineren hier en komen herirneringstegel uit de trouwzaal van er bij duizerden en duizenden voor; zij het stadhuis afgedrukt, terwijl ook de zijn de „vogels" op Schouwen Terwijl beide Havenpoorten hierin een plaats in de duinen de niet veel voorkomecde je vonden. Een en ander gebeurde dooi en overigens onbeker.de Engelse Man- <je activiteit van de Zierikzeese V.V.V. teimeeuw haar broedplaatsen hier indirect zal deze reclame het vogel- heeft. Niet alleen in de inlagen maar jeven ten goede komen. Want stopt ook op de schale polderweiden en kar- hier niet iedere auto en stappen niet revelden met hun talrijke schorren en a]]„ fietsers even af, wanneer ze op het drabbige water telt ze als haar ^je binnendijkse plassen duizende kwet domicile. Een pracht van een natuur- terende vogels zien aan en afvliegen? bezit; en het is een geluk dat men dit op Schouwen en Duiveland heeft be grepen. VOGELBESCHERMINGS- WACHT Qm dit natuurbezit te behouden, is thans een vogelbeschenuMj^wacht opgericht, waarvan Dhr. N. H Lijsen, opzichter der Domir.ale Duinen, het hoofd is. Door medewerking in te roe pen van alle burgemeesters en het hele onderwijzend personeel, maar ook door inschakeling van de eilandelijke politie maakte deze wacht reeds een goed begin. Terwijl reeds in April een examen voor Controleur Vogelwet 1936 zal worden afgenomen. Voor dit exa men bestaat reeds naar wij vernemen een ruime belangstelling; 15 leden hebben zich reeds opgegeven. LIEFDE VOOR DE VOGELS Qp verschillende manieren ontplooit zich deze Vogelbeschermingswacht, en tracht zij waar ook liefde voor de ma uitgereikt, terwijl de eerstejaars naar de tweede klas overgingen. De nieuwe cursus begint 1 April met 42 bankwerkers voor de le kias, zodat splitsing in A en B nodig is, 29 in de 2e klas, 20 timmerlieden le klas en 15 timmerlieden 2e klas. Tn de in Terneuzen gehouden raads vergadering noemde de heer Col- sen het bevreemdend, dat Sluiskil, de plaats, waar het gas vandaan komt niet in de distributie scheen betrok ken tc worden. De voorzitter ant woordde, dat,*jp gehele regionale gas- voorzlening vaSdDer. Haag uit geregeld was en dat noch Gedeputeerde Staten noch de Gemeentebesturen ook maar op de noodzakelijkheid van een kleu terschool In de Zeven Trmiteits Pol der, terwijl de heer Colsen de aan dacht vestigde op de verlangens van de katholieken voor zo'n school in de Nieuwe Wijk. De voorzitter zegde toen dat in het uitbreidingsplan met deze wensen zoveel mogelijk rekening zal gehouden worden. De toestemming tot het bouwen van de school aan de iets van de plannen hadden afgewe- Noordpolder werd verleend. sloten met de opvoering van een to- ten. Hij zegde toe, dat de gemeente neelstukje: Jeanne d'Arc. Het ligt in de bedoeling om voortaan om de twee maanden een dergelijke avond te or ganiseren. alles in het wérk zal stellen om aan de redelijk verlangens der Sluiskillena- ren tegemoet te komen. De Raad nam dit voorstel zonder hoofdelijke stem ming aan. Dit het door de heer Col sen naar voren gebiachte, bleek, dat men in Sluiskil inmiddels niet stil ge zeten had en reeds toezeggingen ver kregen had voor een lening, welke het zo nodig mogelijk zou maken bui ten de gemeente om rechtstreeks van de cokesfabriek gas te betrekken. Door B. en W. werd voorgesteld, de kleuterschool aan de Scnoolweg te bestemmen voor het Christelijk Kleuteronderwijs en de te bouwen W s benaive een fraaie waar de inleveringsbus stond, twee en- school in de Noordpolder voor de Ver staat van dienst welke de veloppen met ruim 1000 bonnen gevon- i eniging voor Neutraal Kieuteronder- Goese agent van politie, de 39-jarige den en die later vermeerderd met bon- wijs. L. v. d. P. zich de laatste twee jaar ge- nen die hij zelf had, op eigen naam in- De Raadsleden waren de mening geleverd. De president had weinig goeds over dit alles te zeggen en vond het treurig maakt had. Acht inbraken met diefstal werden hem gister voor de Middelburgse recht- bank ten laste gelegd. Het was in Mei I dat 'n politieman "die om. de" èiger.dom° 1948 begonnen met een inbraak in de glasfabriek van Wattex, waar v. d. P. een schrijfmachine buitmaakte en lar ter thuis gebruikte. Op 'n vraag van de president ant woordde v. d. P. dat hij sinds 1941 bij de Goese politie was en wel bij de straatdienst, daar hij geen diploma's had. 's Nachts deed hij die dienst meestal alleen behalve de laatste tijd, toen men hem verdacht. De pres. informeerde ook nog naar de herkoms van de vele sleutels, welke v. d. P. in zijn bezit had. Verdachte verklaarde dat het gevon den voorwerpen waren, athans hoofd zakelijk, enkele hadden particulieren hem gegeven. Volmondig gaf verdachte de diefstal len toe, maar niet de inbraken. Altijd had hij open deuren gevonden, zoals bij de Vakschool, de Herv. school, het Ziekenfondsgebouw, enz. Alleen voor het kantoor van de wasserij „de Zon" had hij de sleutel gebruikt van zijn eigen keukendeur, die toevallig op de kantoordeur paste. WINKELWEEK-STUNT men der burgerij moet beschermen, zich daar juist aan vergrijpt. Zeer erg vond de president dat zelfs het geld, dat kinderen spaarden voor schoolreis jes, niet veilig voor hem was. Verdachte deelde nog mee, dat het ge stolen geld voornamelijk in zijn huis houding gebruikt was; slechts 'n klein deel kwam op het spaarboekje terecht. De pres. vond dit geen excuse, daar het inkomen van verd. behoorlijk was. DRIE JAAR GEëlST JJOEWEL niet pp de dagvaarding vermeld, memoreerde de president nog de stunt, welke v. d. P. had uit gehaald tijdens de laatste Goese win kelweek. Verdachte had n.1. duizend bonnen ingeleverd en daarvoor een fraaie cassette met tafelzilver gekre gen! Ook dit gaf v. d. P. toe. Op zekere avond had hij bij het politie-fcmreau, r)E Off- v. Justitie meende dat deze zaak met ernst bekeken moet wor den. Niet alleen omdat verd. in totaal ruim f 3000 heeft gestolen, maar ook omdat hij zo schromelijk misbruik maakte van vertrouwen. Spr. geloofde niets van het verhaal der open deu ren. 't Zou wel toevallig zijn als ieder in Goes de nachtsluiting vergat. Ook de lezing over de gevonden bonnen is niet aanr.emeijk: logischer lijkt het, dat verd. uit de bor-nembus, die 's nachts op het politie-bureau stond, kleine coupures stal, daar zelfs na op roep, zich geen verliezer meldde. Verdachte roofde om ruimer te leven. Waar de rechtzekerheid zwaar ge schokt is door v. d. P. is een zware straf op zijn plaats. Spr. eiste daarom 3 jaar met aftrek. Mi-. Vlaming, die de verdediging voerde, wees op het feit, dat verd. be hoorde tot de ,oo rlogsagenten" die in een zonderlinge sfeer gevormd werden en veel missen van hetgeen de andere agenten wel hebben. Na de oorlog is bij de zuivering wel gelet op politieke betrouwbaarheid maar niet op karak ter-eigenschappen. Dit is zijn cliënt die niet In 'n politie-positie past, nood lottig geworden. De gelegenheid, die zich telkens aan hem presenteerde, maakte hem tot dief. Waar v. d. P. toch al zwaar gestraft is, vroeg plei ter ruime clementie. WONINGWET-WONINGEN IN BRESKENS. B. en W. van St. Jansteen ontvingen bericht, dat bouwvolume is toegekend aan de weg op de Tragel en voor die van de Hoge Weg. Met de Prov. Waterstaat, net ge meentebestuur van Hulst en 't bestuur van de polder Clinge bij wie deze weg onderhoudsplichtig is, zullen zo spoe dig mogelijk besprekingen gevoerd wore den, teneinde te bevorderen, dat de we gen ln goede staat gebracht worden. toegedaan, dat met een toelage van 15 gld. per kind zon school moeilijk zou te exploiteren zijn, maar door B en W. werd erop gewezen, dat dit een kwestie was, die de verenigingen zelf moesten oplossen, al werd dan van een toekomstige wetgeving op het kleuteronderwijs meer verwacht, dan momenteel gegeven kan woraen. Er wordt een redelijke huur gevraagd, zelfs al zou de gemeente er dan nog iets bij moeten leggen. De heer de Feyter wees nog eens Tot onderwijzer aan de O.L.S.A werd benoemd de heer C. Brakman uit IJzendijke, tot onbezoldigd amb tenaar van de B.S. de heer A. Dees en tot lid van de Commissie tot we ring van schoolverzuim in de kom de heer Ph. van Gorssel onderwijzer aan de L.S.C. Voor uitbreiding van de brandweer kazerne werd nog een bedrag van 3500 gld. uitgetrokken. De heer Lindenberg gaf een over zicht van door de Waterleiding Mij. Z. Vlaanderen aangevoerde verdedi ging in verband met in de raad ge uite cj'itiek op de kostbare uitbreiding van het kantoorgebouw en Ce bouw. van woningen voor het personeel zon der evenwel cijfers te noemen, die m besloten zitting behandeld werden. Op verschillende punten was de raad te vreden gesteld, maar op andere De- langrijke punten bleven de bezwaren bestaan, terwijl door de' wethouders tot uiting gebracht werd, dat hier niet van een voor de tijdsomstandigheden verantwoordde bewindvoering kon ge sproken worden. Op onze tocht langs deze broedplaat sen zijn we verschillende malen afge stapt, zij het soms om enige inlich tingen te vragen. Maar een oud boer tje verzekerde ons dat we eigenlijk wat te vroeg waren. Na Pasen, zo ver zekerde hij ons, dan gaat de trek van mensen weer 'beginnen. In ieder geval te vroeg of niet te vroeg, de inlagen met haar talloze vogels is wel een van de mooiste bezienswaardigheden van het hele eiland. Sluis AFSCHEID VAN WACHTMEESTER W. HEIBOER In verband met de inkrimping van het politie-apparaat, gaat W. Heiboer, wachtmeester le klasse, te Sluis, de dienst verlaten met vervroegd pensioen. Dit afscheid werd op waardige wijze gevierd in de Raadszaal op het ge meentehuis, waar diverse autoriteiten blijk gaven van hun waardering jegens de wachtmeester, die door een correct en vriendelijk optreden, in Sluis tot een gezien en populair persoon is ge worden. Majoor v. Helden, districtscomman dant opende de rij van sprekers, waar onder we opmerkten: Wethouder J. P. J. Wage, mede namens burgemeester P. F. v. Hootegem die niet aanwezig kon zijn; De Opper der Rijkspolitie K. Meertens, die een geschenk aan bood namens het personeel; Oud-bur gemeester A. F. J. Aernoudts; Wacht meester le klasse v. d. Vlucht, die een geschenk aanbood namens de Ned. Pol. Bond; Wachtmeester le klasse Vennix, namens de Sportvereniging.. Dhr. W. Klerks, sectie-chef dhr Douar.e en de Adjudant v. d. Rijks wacht te Knocke. Na al de afscheidswoorden richtte Wachtmeester Heiboer zich tot alle aanwezigen, speciaal tot de sprekers. Hij schetste op geestige wijze de er varingen, die hij bij zijn komst te Sluis had opgedaan. In een gezellig samenzijn werd het afscheid met een borreltje beklonken. JJET NEDERRIJNSE stadje Rees ge niet een treurige vermaardheid in Nederland, omdat hier duizenden Ne derlandse mannen en jongens, die tij dens de beruchte razzia's in de herfst van 1944 door de Duitsers waren opge pakt, gedurende large maanden een onmenselijke behandeling hebben moe ten ondergaan. Bij de laatste oorlogs handelingen in 1945 werd het kleine stadje zeer zwaar getroffen, waarbij ondei méér de KatV.. parochiekerk, die begin van de vorige eeuw in reo-klas- sieke stijl was gebouwd volledig werd verwoest. Bij opruimingswerkzaamheden op het terrein var. deze kerk ontdekte men thans onder haar ruïnes een groot aantal menselijke geraamten. Boven- dien vond men goedbehouden funda menten, bestaande uit oud muu.werk van klinkeis, alsmede resten van ko lommen, graftombes en scherven van antiek vaatwerk. Volgens het oordeel van deskundigen heeft men hier de resten blootgelegd van de oude, aan de heilige Irmgardis toegewijde kerk. Jaarvergadering dit jaar in O. Z. Vlaanderen MAAR wij vernemen is op de be stuursvergadering van de Zeeuwse polder- en waterschapsbond besloten om dit jaar de jaarvergadering in Oost Zeeuwsch Vlaanderen te houden en wel in Hulst, indien daar tenmin ste de nodige vergaderruimte te beko men is. Mocht dit niet het geval zijn dan gaat men naar Axel. Na de algemene vergadering zal er een demonstratie volgen met een installatie tot het mechanisch reinigen van sloten, 'n nieuwtje op technisch terrein. De juiste datum der bijeenkomst kon nog niet worden bepaald, wel staat vast dat daarvoor de eerste week van Juli zal worden genomen. MOEDERS! De Paastijd nadert weer en zo ook de Paasei-actie! Iedereen weet wel. dat dit een actie is, die gehouden wordt ten bate van het zwakke kind. De laatste jaren worden hoe langer hoe meer kindei en opgespoord, die een uitzending naar een kolonie geduren de 6 a 8 weken hard nodig hebben. Dit zijn geen zieke kinderen, ook geen T.B.C., maar nerveuse, slecht uitziende kinderen, die soms een door gemaakte ziekte zeer moeilijk te bo ven kunnen komen. Voor deze uitzen ding is geld, ja zelfs veel geld nodig Deze uitzendingen worden betaald var bijdragen ouders. Paasei-actie. Wit- Gele Kruis en Gemeente. Welnu Moeders, helpt ook gij met- door Uw geldelijke steun deze kinde ren de kans te geven weer flinke en sterke mensen te worden. Voor dit doel zal bij U een dezer dagen een enveloppe aan huis worden bezorgd en ook weer worden terugge haald. Geeft mild, geeft veel! Geeft aan dit mooie werk ook Uw deel! TYRIKUS VEER, de populaire motor- rijder, gaat binnenkort naar Aus- stralië emigreren. Zijn vertrek bete kent een aanmerkelijk verlies voor de motorsport, waarin Drikus zeer uit blonk. In 1938 begon hij zijn sportcar- rière, waarin hij het in de loop der jaren tot vele successen wist te bren gen. In 1946 en in 1947 behaalde hij het kampioenschap van Nederland terreinritten in de 350 c.c. klasse, in 1949 werd hij nationaal kampioen snelheidswedstrijden in de 500 c.c.- klasse. Drikus, die als jongste van de drie broers met de anderen, een garage bedrijf in Borculo heeft, is van me ning, dat dit bedrijf op de duur geen voldoende levensbestaan voor drie ge zinnen biedt en besloot daarom met zijn vrouw en drie-jarig zoontje naar Australië te gaan. Daar wil hij in de eerst tijd als knecht gaan werken, en hoopt later een eigen zaak te kun nen beginnen. Drikus Veer met zijn zoontje op de motor. Naar de uitdrukking op het gezichtje van de jongen te oordelen, vindt hij het lang niet zo plezierig als zijn vader om op een motor te zitten. Het wordt weer tijd voor je Paus-biecht, Joop. Laten we Zaterdag meteen maar gaan, want ae matste dagen voor Pasen is het zo druk", begon Willy met vrouwelijke benendigheid. „Ik weet niet wat ik moet zeggen. Het is ïede.e maand hetzeiide. Waai- moet je nu e.naelijk teikens voor gaan biechten als je goed leett? Het is een berg om over te springen. Eerst moet je je hooid uitpeisen om wat te vin den, dat de njc.te waard is, dan moet je alle zénen bijzetten om een eent berouw te krijgen en als je naar huis gaat, dan denk je nog bij je ei gen: die Pastoor zai wel gedaent neb ben: moet-ie daar nu expres voor ko men! Je zou haast stik-jaloers worden op grote zondaars; want die gaan vanzelf, die hebben gemakkelijk een groot berouw en die keren zo blij als een vogeltje weer naar huis". Maar ik vind een regelmatige biecht toch iets goeds, vindt U ook niet? eindigde onze gastvrouw, de bewijs last meteen overdragend. Je kunt dit piobieem van verschil lende kanten benaderen, begonnen wij. Op de eerste plaats deze vraag: Le-.en wij bij de Biecht niet een beet je al te veel op wat wij inbrengen en itijKen wij niet een beetje te weinig naar wat O.L. Heer geeft. Als je te Communie gaat, maak je jezelf toch ook geen hoofdbrekens over de vraag of er niets heeft geman keerd aan je voorbereiding of je dank zegging? Weineen, je doet 't zo goed mogelijk en je weet: het zwaartepunt ligt in Jezus' komst in U met Zijn ge naden. Niet Uw gebed, maar Jezus' gebed in U en met U, dat is het be langrijkste. Het enige wat wij eigen lijk kunnen doen is: ons zelf zo wijd mogelijk openstellen voor Zijn heiligt inwerking in ons. Zo is het ook enigszins met de Biecht gesteld. Gij geeft wat ge geven kunt; maar onze aandacht en vreug de moet vooral liggen bij het feit, dat Jezus in ons herstelt en geneest wat gekneusd en geschonden was en dat bovendien onze ziel wordt versterkt juist op die plaatsen, waar de trieste ervaring leerde, dat we erg kwetsbaar waren. „ja maar, het zijn toch geen grot* dingen, die ik heb gedaan" zeg je. Goed, een voorbeeldje. Als twee mensen werkelijk een diep en gelukkig huwelijksleven hebben, dan zijn zij helemaal op elkaar Inge steld en ze beleven hun liefde in een innige éénheid van denken, willen en gevoelen. Iedere verkoeling en verwij dering wordt des te pijnlijker gevoeld naarmate ze meer in liefde zijn «a- mengegroeid. De verhouding van de Christen tot Christus moet een relatie zijn van vriendschap en liefde. En nu begrijp je, naarmate Christus meer het mid delpunt van onze lieide en ons leven is, naar die mate zal zelfs de kleinste kwetsing en afwijking van Hem ons meer hinderen en zullen we blij zijn dit te kunnen herstellen. De zonne gloed der ware lieide duidt geen en kele verduistering of verkoeling! Dat is dan ook de grote zegen van de regelmatige biecht. De vriendschap tussen Cliristus en ons wordt er steeds hechter en fijner door en de genade, die dit Sacrament geeft, doet Zijn liefde in ons groeien. Vooral dat laatste ls van het groot ste belang, want geen zonae doen wil eigenlijk zeggen: niet beneden het nul-punt kamen. En vriendschap ïond die graad blijft toch maai' 'n koude boel. Je zou toch niet graag w.Len, dat 'je van je huwelijk niets andeis wist te zeggen dan: we komen not:: beneden nul. Daarom spreekt Jezus als Hij naa: een beeld grijpt om onze verhouding tot Hem naar waarde te typeren van: ,,Ik ben 'n vuur op aarde tomen bren gen en Ik zou zo graag willen, dat hel ,n U brandde". Dus, Joop, stel niet uit tot morgen, wat je vandaag kunt doen. P. H. II,TEER DAN 5 millioen brieven en persoonlijke stukken, welke door wijlen president Franklin Roosevelt werden bewaard, staan van beden ;.f ter beschikking van geschiedkuna.- gen en deskundigen, die ze willen raadplegen. In Hyde-Park, de voor malige residentie van Roosevelt, thans eigendom van de staat, waar de do cumenten zich bevinden, is door me vrouw Roosevelt na een korte plech tigheid het archief van haar overle den echtgenoot opengesteld. Het omvat ongeveer 85 procent van alle brieven en politieke documenten, die door de president werden be waard. De rest zal pas over 25 jaren aan de openbaarheid worden prijsge geven. DE NEDERL. maatschoenmakers heb ben als hoogste onderscheiding voor vakmanschap „De gecroonde leersse' ingesteld. Edelsmid Brom maakte eer in zilver gedreven wisselschild, me' de „gecroonde leersse" als embleem dat de inzet zal zijn van een national' vakwedstrijd, die om de twee jaar ge houden zal worden. In Juni vindt it eerste wedstrijd plaats in Hilversu." AXEL. Zondag 2 April. Schiep bij E. Tielemanvan Trappen. Be(Pn 3 uur. BOSCHKAPELLE. Zaterdag 1 AP*1'' Vergadering van supportersclub 6.30 uur bij Fr. Ottjes. HEIKANT. Zondag 2 April. Pr-- kaarting t.b.v. van Pater van Hou Inschrijving bij P. de Blockd'HooG van 56 uur. HULST. Zondig 2 April. Schie bij Jos. v. Helslandd'Hooghe, be 3 uur. Schieting op de staande v. begin 3 uur n.m. HULST. Dinsdag 4 April Verga ring van de T.C. Het Hulster A bacht des avonds om 8 uur io "L Graanbeurs." Wcensdag 5 April. Vergadering v de V.V.V. des avonds om 8.30 uur m oL benedenzaal van het stadhuis. ST. JANSTEEN. Zondag 2 April- Pr ij spiering om meubelen bij we Caluwé. Begin 5 uur. DL KLINGE—WAES. Zondig 2 AP" Film „Casbah' bij P. Metz om 1» en 19.30 uur. Maandag 3 April. Film „Ik zal U weei- zien" bij P. Metz om 19.30 uur. PHILLIPP1NE. Zondag 2 Apr»- Grote biljartprijskamp ten bL*® t.b.c.-bestrijding. Inschrijven hotei Port. befin 4 uur. -u RAPENBURG. Zondag 2 Apr"- Pr ij spiering bij Jos. Morres. U1DDORPE. Zondag 2 \Pni7 99 Kwaal ACHT! kelijk del open en drie nacht te zegg ma's, springej welpen. Hoe missaris van komt een blo oor. Ziezo, d^ kan verder op Zoom. JTIJ HEEFT en vist er el uit Indië aangelT van een Bergsd gelmatig contacf leider. De jonget makkelijk. Het L dag uit zijn id| en waarlijk „vo al zijn kamerad „Ondanks een verkenne 'n goeie) kamer lag, ov doeng, maak Het is prettig I gens, zo ver vail ving, die voor ren is, voor el) kunnen zijn. Df heeft hun iets wordt ruiterlijk „Als het leil en Ik heb tij<l der worden oi gemerkt, wat I geven heeft, iets geven". TAWEL, het daad nog dan ooit. We kl van de verkennf ten onder te gaf kort De paroc telaren en St. J| aan toe. Hoe komt be^ zit? Het is voori dienst, die hier wielen heeft g werden opgeroe komen? Misschi Ze worden hers licht elders in En, mochten ze gen op Zoom l weer allemaal t Ze hebben zóve Hun trek naa tuur is overver; echte rimboe. E Verloofd: Marie Louise C. J. M. van IJzendijke, Markt Dongen, Hooge Hi 2e Paasdag Geen ontvan Ondertrou L. M. van Drie E. A. M. A. L. E Kuitaart, Hulsterv Hulst, Zoutestraat De plechtige Hu gening zal plaats 18 Mei 1950 om in de parochiekerl Cornelius te Lam Toek. adres: Bierk Hulst. Op 6 April a.s. h ouders, behuwd- ouders Aug. M. Eec Maria P. F. Ee hun 40-jarig huwe vieren. M. Heyens-Eecl Eug. Heyens. Rietje. Rudi, Hu Heyens. G. Aalbers-Eect G. Aaibers. E. berkhout. P. Eeckhout-Sti Conny en Gerr G. Eeckhout. Huist, April 1940. Gelegenheid tot Zondag 9 April 13,30 uur. Voor de vel. blij langstelling welk legenheid van on terugkeer uit Ind< ten ontvangen, t ook namens ou< zusters en fami dank aan Eerw. lijken, Edelachtb gemeester, Kath. buurtbewoners, k aan allen, die h< gewerkt om dei ons onvergetelijk DpL sold E. Dophe A. v. Hee E. Maas, A. Dophe Hengstdijk, Maar Langs deze wei mijn oprechte Bestuur en mede de Voetbalclub voor de georganii speelde voetbalm Militaire elftal 4 kameraden". Dpi. Sold. E. Sas van Gent, Ms Zandstraat 40. DANKBETl Hiermede betuig welgemeende dar lie, vrienden e voor de vele blijk neming, ondervo plotseling overli grafenis van on: liefde echtgenoot PETRUS FRA DE WA Namens de famil Wed. A. de V en kinderen. Kloosterzande. N J. M. Sch Voog Keel-, Nei arts, en G. J. Schi houden Dinsdag geen spre Schieting bij P. Jonkheym. meentehuis", aanvang 3 uur. •itè „Ge- is weer tel. onder HUI

de Stem | 1950 | | pagina 2