oning Leopold wijzigt zijn standpunt niet Onze jongens in Indonesië Hosannah Ook een kachel kan een raar ding zijn T Tien priesters staan in Praag terecht voor „verraad" P la#" Kolen zonder bon Boterprijs daalt Vrije prijs voor auto-benzine Ecquete Regerings- bslsid Leerling-vlieger uit Tilburg omgekomen Remie danste de kleuter-samba Kabinetsformateur Devèze Maandag naar Pregny Verwachting is, dat Devèze zonder resultaat naar Brussel zal terugkeren Geen delegatie Kerkvervolging in Tsjecho-Slowakije De meest lasterlijke aantijgingen tegen het Vaticaan Veel bewolking „Werktuigen van buitenlandse reactie" Maansverduistering Hergroepering van Tuchtscholen Enorme smokkelaffaire Op bezoek bij de Speciale Troepen te Chaam Radio-priester Henri de Greeve nog steeds overspannen ZESDE JAARGANG No. 1653 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- poslbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel Voor God, Koningin en Vaderland 8. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort f. Telefoon 102 ZATERDAG 1 APRIL 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: fO.tS per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. I/" ONING LEOPOLD heeft gunstig beslist op het verzoek van de niet-geslaagde liberale Kabinetsformateur Devèze om hem Maandag te Pregny te ontvangen. Devèze wil de Koning op de hoogte stellen van de conclusies van zijn onderhandelingen. De Koning heeft echter meegedeeld, dat hij niet tot 'n nieuwe raadpleging zal overgaan, daar hij- door zijn verklaring aan de voorzitters van de Kamers zijn standpunt al bekend heeft ge maakt. TN POLITIEKE kringen te Brussel legt men het antwoord van Ko ning Leopold over het algemeen zo uit, dat hieruit blijkt, dat de vorst voornemens is zich strikt te houden aan zijn verklaring van 16 Maart, dat zonder verwijl de Kamers bijeen ge roepen dienen te worden, om een ein de te maken aan de wet op het re- gentschap. Devèze heeft de Koning ook voor gesteld tegelijk met hem ook enige andere politici te horen, onder wie Lilar en Max-Leo Gerard, personen, die de zaak van de Koning steeds toe gedaan zijn geweest. Uit het antwoord van de Koning blijkt echter duidelijk, dat hij geen delegatie meer wenst te ontvangen en slechts aan Devèze audiëntie zal ver lenen. Men is over het algemeen van oor deel, dat, nu de Koning duidelijk te verstaan heeft gegeven dat hij zijn standpunt niet wenst te wijzigen, uit het onderhoud tussen de vorst en de Kabinetsformateur geen enkel ele ment zal voortkomen, dat Devèze in staat zal stellen de regeringscrisis in de door hem bedoelde „nationale zin" op te lossen. Het is dan ook aan te nemen, dat Devèze na zijn terugkomst uit Preg ny Kabinetsformateur af zal zijn. En in Katholieke kringen rekent men er in dit geval stellig op, dat de Prin- regent nu wèl een katholiek (Van Zeeland?) als formateur zal aanwij zen. Paul van Zeeland reeds is ge noemd. Zoals wij al eerder berichtten. VLAMINGEN EN WALEN. TN VERBAND met de Koningskwes- tie is het zeker interessant eens wat dieper in te gaan over de verhou ding Walen-Vlamingen. Hoewel het stellig overdreven zou zijn te zeggen, dat alle Walen tegen de terugkeer van Koning Leopold zouden zijn en alle Vlamingen ervoor, is het toch wel zo, dat bij het. Ko- ningsvraagstuk de tegenstellingen tus sen Vlamingen en Walen tot uiting komen. Op het hierbij geplaatste kaartje wordt aangegeven, waar de Vlamin gen wonen waar de Walen. De Brus selse agglomeratie is een tweetalig eiland in het Nederlandse taalgebied. Het ware overigens stellig onjuist de Franssprekende Brusselaar als Waal te bestempelen, hij is een verfranste Vlaming. Wij kunnen de volgende opstelling geven, wat de provincies aangaat (af geronde cijfers): Nederlandstalige gewesten: Antwer pen, Oostvlaanderen, Westvlaanderen, Limburg, arrondissement Leuven, to taal 4.319.000. Franstalige gewesten: Henegouwen, Luik, Namen, Luxemburg, arrondis sement Nijvel, totaal 2,973.000. Arrondissement Brussel: 1.295.000. Uit deze cijfers blijkt duidelijk het getalsoverwicht van de Nederlandsta lige gewesten over de Franstalige. Door het grotere geboorte-overschot in Vlaanderen zal deze verhouding zich nog ten nadele van Wallonië wij zigen. Is thans de verhouding tussen de ver schillende bevolkingsgroepen onge veer: Vlaanderen 50 pet., Wallonië 35 pet., Brussel 15 pet., voor 1975 kan, volgens bevolkings-statistici, de vol gende verhouding worden verwacht: Vlaanderen 60 pet. Wallonië 30 pet. en Brussel 10 pet. VLAMINGEN EN WALEN IN BELGIË OOK DE minister van Justitie is van mening dat het Beheersinstituut zo spoedig mogelijk moet worden geli quideerd, aldus deelt hij aan de Eer ste Kamer mede. OP DE UNIE-conferentie te Djakarta is overeenstemming bereikt inzake de Nederlandse „militaire missie" in In donesië In de eerste periode zal zij uit 800 man bestaan. DE verbeurdverklaringen, door de Tribunalen uitgesproken, belopen een bedrag van ongeveer f 44 millioen, hetwelk echter nog niet geheel is ge liquideerd. MAASTRICHT gaat een Middelbare Hotelschool krijgen. Het is de eerste in ons land. Het wordt een middelba re vakschool tot opleiding van lei dinggevend personeel in de hotel branche. HET AMERIKAANSE HUIS van af gevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het programma voor hulp aan het buitenland, dat met in gang van 1 Juli een periode van 12 maanden bestrijkt. Het totale bedrag bedraagt 3.102.450.000 dollar. ER IS OVEREENSTEMMING bereikt over een lening van Nederland aan Indonesië groot f 200 millioen. ZEER VELEN, waaronder verschil lende autoriteiten, hebben de recep tie te Amsterdam bijgewoond, gehou den bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de socialistische pers in ons land. AAI» DE VEILING Kwintsheul zijn de eerste tomaten aangevoerd. Het maar twee exemplaren, die X 1,20 per stuk opbrachten. J'ET IS niet de bedoeling tijdens de !ïleran'soener'nS de prijs van de koffie te wijzigen. Omtrent de duur van de rantsoenering is niets naders bekend. DE BRITSE ambassadeur in ons land reikte in het gebouw van de Britse ambassade aan een 28-tal Nederlan ders onderscheidingen uit. PRINS-REGENT KAREL van België heeft het wapenverdrag tussen de Verenigde Staten en België gisteren getekend. EEN FRANS televisie-toestel is door een Frans comité aan de Paus aan geboden. Het toestel is door de Fran se ambassadeur aan de Heilige Vader overhandigd. TROEPENSCHEPEN: Goya dü-3 100 mijl van Kreta, Groote Beer o-4 verwacht te Suez, Johan van Ol- denbarneveldt 30-3 720 myl van Mi- nicoy. Zuiderkruis 30-3 800 myl van Doudrahead, Fairsea 30-3 Kaap Bou- garoni, Kota Inten 30-3 pesseerde nt- Somersetshire passeerde 31- 9-4 te Rotterdam verwacht. JJET EERSTE GROTE PROCES tegen Katholieke priesters is Vrijdag te Praag voor een Tsjechische rechtbank begonnen. Aangeklaagd zijn een tiental prelaten en abten onder de beschuldiging van ongehoorzaamheid je- gen de wettige regering en ophitsing van de bevolking, alsmede aantasting van de veiligheid van de Staat. Het concrete verwijt is, dat zij de afkondi ging van het Pauselijke decreet over het communisme in hun kerken hebben bevorderd. Bij het proces wordt door de Tsjechische autoriteiten grote ge heimzinnigheid betracht. De president der rechtbank heeft geweigerd, ver tegenwoordigers der West-Europese pers in de rechtszaal toe te laten. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: ?waa[ bewolkt met voornamelijk n het Noorden van het land wat lichte regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust later krachtige Westelijke wind Wei nig verandering in temperaturen. "D' «VS "zt; 1913 n cn «aan op 17.3- u. Zondag zon op 6.14 u en onder 19.14 u. Maan op 19.03 u en onder 6.06 Maandag zon op v.J~ u. en maan onder 6.19 u. TIE GEESTELIJKEN behoren tot 5 verschillende orden, namelijk die der Franciscanen, Dominicanen, Re demptoristen, Jezuieten en Premon- stra tensers. Volgens de communistische aankla ger was elk dezer orden met een spe ciale, tegen de Tsjecho-Slowaakse staat gerichte, taak belast. Zo zouden de Premonstratensers (drie beklaag den) tot taak hebben gehad, voorbe- bereidingen te treffen voor een ge welddadige opstand tegen de rege ring te Praag en zij zouden te dien einde wapens in hun kloosters ver borgen hebben. De Jezuieten (drie beklaagden) zou den gepoogd hebben de geest van de jeugd te beinvloeden, „opdat zij een niet-nadenkend en gewillig werktuig van de buitenlandse reactie zou wor den". De Franciscanen (een beschuldigde) zouden gepoogd hebben de invoering van het socialisme in de dorpen te saboteren en zij zouden zich even eens hebben bezig gehouden met het voorbereiden van een opstand tegen de Tsjecho-Slowaakse regering. Tenslotte zou de Dominicaan Braito, die prof. in de godgeleerdheid te Olo- mouc in Moravië is, als verbindings man zijn opgetreden tussen de vijf orden en de hoge kerkelijke leiders. Drie van de tien beklaagden zijn abten. EEN „BEKENTENIS". DEUTER let wel dat dit het eni ge „Westelijke" persbureau is, dat nog journalisten in Praag mag heb ben, alle andere journalisten zijn uit gewezen, zodat dus wel de Reuter- berichten met de nodige reserve moe ten gelezen worden! zegt, dat een abt reeds „bekend" heeft zich aan „verraad" schuldig te hebben ge maakt. Hij zou de (belachelijke) beschuldi ging bevestigd hebben, van de Ame rikaanse orde der Premonstratensers een auto te hebben ontvangen, „op dat hij des te gemakkelijker zou kun nen spionneren". Tenslotte „bekende" hij nog, tezamen met andere personen „in opdracht van het Vaticaan wa pens te hebben bijeengebracht en ver borgen". Hij gaf ook toe in 'n biecht stoel een geladen revolver te hebben verborgen. „SPIONNAGE". TTE MEEST lasterlijke aantijgingen richtte de openbare aanklager tot het Vaticaan. Volgens hem zond het Vaticaan missionarissen die Waren op geleid in het na de oorlog opgerichte instituut voor de missie in Oost-Euro pa, naar de Sovjet-Unie, om aldaar te spionneren. Hij durfde ook te zeggen, dat het Vaticaan ernaar streefde de volksde- mocratische republieken in Midden- Europa te vernietigen en te vervan gen door een nieuwe Centraal-Euro- pese bondsstaat onder het huis Habs- burg. „Het Vaticaan gebruikte zijn diplomatieke vertegenwoordigers in de volksdemocratieën als instrumen ten, om deze politiek ten uitvoer te leggen. Aan de orden der R.K. Kerk in deze landen werd opgedragen te spionneren", zeide hij. 7ONDAGAVOND van 21,30 uur tot 21,58 uur zal er een totale maansverduistering te zien vallen. Denkt nu niet, dat het een April mop is, want de maan pleegt geen grapjes te verkopen. Het schouwspel, dat Zondag avond te zien zal zijn, zal bij goed weer zelfs heel interessant zijn. Want bij een maansverduistering pleegt een treffend kleurenspel op te treden. Vanaf 1 Mei DE MINISTER sche Zaken heeft distributie en de van vaste brand ran Economi- jbesloten de fantsoenering itofien voor huisbrand en kleine industrie met ingang van f Mei 1950 te beëindigen. Dit hoüdt in, dat bij aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthraciet en eierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunnin gen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden ge troffen, omdat de huisbrandpositie thans over het geheel genomen vol doende ruimte laat, om een normale behoefte van de bevolking in de tot dusverre gebruikelijke verdeling te dekken. Het ligt voorshands niet in de be doeling de prijzen vrij te laten. TTOOR invoerbepalingen van diverse landen oa. van België alsmede de grote productie van boter (van April t.in. Juli wordt de meeste boter geproduceerd) zullen ook de consu mentenprijzen zeer spoedig in ons land een sterke daling ondergaan. Verwacht wordt dat in de maand April de boterprijs van f 5.36 p. kg. ge leidelijk terug zal vallen op f L50 per kg. Een verlaging welke, naar gelang de kwaliteit van de boter zal liggen tussen de 80 en 100 cent. Wanneer de grote top van de productie eraf is ver wacht men weer e«n geleidelijke stij ging. T>E MINISTER van Justitie is voor nemens de tuchtscholen als zo danig in stand te houden, aldus deelt hij aan de Eerste Kamer mede. Ver nieuwing is echter geboden. Hij hoopt nog dit jaar een begin van uitvoering te kunnen geven aan een hergroepe ring van de tuchtscholen en de rijks opvoedingsgestichten. Hierbij zal aan dacht geschonken worden aan de per soneelsvoorziening, als aan het regi me in deze instellingen. (Elders in dit blad vindt men een beschouwing over het tuchtschoolwezen.) "TfcAAR de regering van de benzine- maatschappijen de garantie heeft gekregen, dat geen hogere marais door hen in rekening zullen worden gebracht bij een vrije prijs, dan in de maximumprijs verdisconteerd waren, heeft de minister van Eco nomische zaken besloten de maxi mum-prijsregeling voor autobenzine met ingang van 1 April te doen ver vallen. Gezien de verlaging van de note ring op de wereldmarkt, mag dien tengevolge in de naaste toekomst enige verlaging van de benzineprijs worden verwacht. (Bjjbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,- Axelsestraat 45, Telefoon 2347). «ro Dij het landschap der zuidelij Boven: Serg. Jacques van Dijck. Langebrugstraat 7 te Leur op zijn motor te Djakarkta. Daar naast André Vermeesch uit St. Anna ter Muiden in volle wa penuitrusting te Bandoeng. w-s-MS. Onder: Dingeman Tak uit Roosendaal en zijn vriend Kees v. d. Zande uit Fünaart zitten in Padang, wachtend op hun thuisvaart. Links: Corry van As, Rijpersweg, Oud-Gastel, die maar wat trots is op zijn nieuwe Ford. Meineed in England-spiel? TIE ENQUETE-COMMISSIE heeft aan de Tweede Kamer medege deeld, dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Eer. groot gedeelte daarvan is reeds in een eerste en soms ook reeds in een tweede lezing gezet. Voor het eerst heeft de commis sie zich genoodzaakt gezien de stuk ken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar ver schenen getuige, te stellen in han den van de Officier van Justitie, wegens verdenking van meineed. Het betrof hier een getuige in zake het England-spiel. Over enkele maanden hoopt de commissie het volgende deel van haar verslag aan de Kamer te kunnen aan bieden. Er is haar wel eens gevraagd, of zij niet een interim-rapport over het England-spiel zou kunnen uit brengen. Deze vraag heeft zij ont kennend moeten beantwoorden. Zo lang haar onderzoek niet voltooid is. heeft zij er ernstig bezwaar tegen, bepaalde conclusies aan de openbaar heid prijs te geven. 5 Zeeuwen erbij betrokken 4/OOR de rechtbank te Gent is gis teren een grote Belgisch-N der- landse smokkelaffaire behandeld. Van de 45 verdachten waren er negen afwezig, waaronder de Neder landers, die in deze zaak betrokken zijn, namelijk E. T., vlasbewerker, die in 39 gevallen betrokken is, uit Schoondijke (Zeel.), P. P., landarbei der uit Aardenburg, die de hele zaak aan het rollen heeft gebracht, A. de D.. landarbeider uit Schoor.dijke, J. D. uit Breskens, en C. G. uit Schoon dijke. Deze smokkelaffaire speelde zich af aan de Belgisch-Nederlandse grens en strekte zich uit over de periode April 1946 tot September 1948. Vol gens het onderzoek zijn een niet te overzien aantal koeien en paarden en duizenden k.g. tarwe, tabak, suiker, rund- en kalfsvet, pluimvee en dui zenden k.g. bloembollen gesmokkeld. De totale waarde wordt geschat op m.eer dan-10 millioen Belgische francs. In verband met procedure-fouten zal de zaak voor een andere rechtbank worden voortgezet. Het proces zal over enkele weken worden hervat. Een militair lesvliegtuig van de vliegbasis Gilze-Rijen is Vrydagmid dag om ongeveer half twaalf by 'i Gravenmoer neergestort. De 19-jari ge korporaal-vlieger A. G. Smolders uit Tilburg vond bij het ongeluk de dool. Hy was de enige inzittende van het toesteL EEN BETOGING, die de (communis tisch georiënteerde) „vredesraad" in den Haag wilde houden, is door de burgemeester verboden. YJV£ STELLEN U VOOR DE KLEINE REMIE, 11 maanden oud, sinds 27 Maart wonend in het militaire kamp te Chaam. Remie stond bo ven op een stoel, toen we hem voor het eerst zagen: een huidje als van melkchocolade, grote donkere ogen als stralende karbonkels, fijn krul lend zwart haar cn tere, sierlijk gevormde armpjes en beentjes. Hij dans te ons een kleuter-samba voor en klapte hoerah-roepend in zijn handjes om ons tot besluit van de voorstelling eerst met twee en dan met één oogje olijk goeiendag toe te knipperen. Zo begon onze visite aan de Spe ciale Troepen. De kleine Remie is daar met zeer vele andere kleuters een levend en betekenisvoi onderdeel van. Hij is een stuk van dat grote gezin van kapitein Trieling, de kampcommandant. Het huis waar hij woont is het huis van allemaal daar en het huis van allemaal is ook zijn huis. NOG VEEL ZORGEN EN WENSEN. "VTATUURUJK hebben we eerst wat met de commandant zitten praten. Niet omdat we nu beslist van hem persoonlijk wilden horen, dat kapitein Westerling „een man was met een laag plafond" of dat de geest onder zijn mannen dank zij de hartelijke ontvangst van de Gilzenaren en van de Vliegbasis op Dinsdagavond in dit koele Nederlandse klimaat nog steeds „tropisch-warm" is te noemen en evenmin om te vernemen, dat iedere bewoner van kamp „Prinsenbosch" alle meewerkende instanties en perso nen, welke voor dit tijdelijke uitste kende verblijf zorgden, zo door en door dankbaar gezind zijn. „Het is een beetje vreemd niet meer waakzaam te moeten zijn voor ons, die jaren achter een in alle hoeken gevaren wis ten dreigen. Hier is alles orde en rust, regelmaat en vrede". Dit zei ons glimlachend kapitein Trieling en later bevestigde ons dit de luitenant Boon, die er zuchtend aan toevoegde: „Dit kamp heeft maar één nadeel: het ligt niet in Indonesië". We praten ook wat over de (onze kere) toekomst van de troepen. De mannen willen over het algemeen naar de Koninklijke Landmacht, maar de omstandigheid, dat er nog geen voorwaarden waaronder dit kan ge beuren zijn bekend gemaakt, is min der opwekkend. Ook zitten ze een beetje „in de knoop" over hun be zit in Indonesië. Ze willen en kunnen maar niet aannemen, dat door de Jongste devaluatie de helft zonder meer zou zijn verdwenen. „Daar vindt Nederland wel wat op", is hun rots vaste overtuiging. Dit is een blind vertrouwen in het land, dat zij zo toegewijd dienden en het moet ons van het hart, dat we hopen op een spoedige voor hen niet ongunstige op lossing van dit geld-probleem. TEMPERATUUR VAN 110 GRADEN. yO'N OPLOSSING zou geen over- bodige weelde zijn. Toen we de woningen zo eens doorwandelden, hebben we eveneens gezien, dat de verdere toekomst aan inrichting van een eigen huis voor al die gezinnen niet weinig geld zal gaan kosten. Die mensen hebben momenteel voldoende meubilair om te kunnen „leven Er is vanaf 1 Maart in het Chaamse kamp aan voorbereidende werk 'n bij na fantastisch resultaat geboekt. Maar dit alles kan slechts tijdelijk dienen en dan Er zijn typische moeilijkheden op te lossen in een kamp met een voor Nederlandse omstandigheden zo merk waardige bevolking. Neem om te be ginnen het stoken. Kachels hebben vele van hen zelfs nog nooit op een plaatje gezien en nu moeten die on wennige tropische handen pook en aslade hanteren alsof het allemaal heel gewoon is. We kwamen in een kamer van ongeveer 6 bij 4 meter, waarin een brave Ambonnese huis moeder voor twee babies aan het zor gen was. Het was in die kamer naar schatting ongeveer 110 graden. Op de fel-brandende kachel stoni een grote wasketel te pruttelen en dampen te verspreiden, de ramen waren herme- tiscl gesloten. Toen luitenant Boon het vrouwtje wees op het ongezonde van een dergelijke temperatuur, zei ze hevig verwonderd: „Maar het is toch lekker warm?" VAN RIJST TOT HUTSPOT. TETS anders is natuurlijk het Neder- landse eten. Rijst en bananen te vervangen door huitspot met klap stuk of bruine bonen met spek brengt zo zijn aparte moeilijkheden met zich mee. En dan het ""ld en de besteding daarvan! We za' f >n piekfijne splin ternieuwe radii een fonkelnieuw kostbaar-uiiziend fototoestel en nog zo wat van die artikelen. Dat mogen die mannen natuurlijk allemaal van harte hebben, maar een ander geval is, of er niet op de eerste plaats be hoefte aan warme kleding (waar ove rigens prima voor is gezorgd), vloer bedekking of keukengerei bestaat. Voorlichting en „opvoeding" is in deze opzichten een ingewikkeld kar weitje en kapitein Trieling zei dan ook: „Een mens zou daar grijze haren van krijgen". We moeten zeggen, dat hij helemaal niet grijs is en zeer rus tig en opgewekt. De meesten, we zeiden het reeds, kennen Nederland alleen maar „van horen zeggen". Ze vinden het hier ontzettend rustig en ongelofelijk net jes. Alles is hier geregeld en het is een plezier om waar dan ook te wan delen. „Ze lachen allemaal de hele dag", zo zeiden we en de luitenant antwoordde: „Dat is geen wonder: ze voelen zich hier veilig en thuis". Ve len hebben ook al vriende in Chaam en in Gilze, ze gaan in de avond buur ten en koffiedrinken bij „kennissen", ze zijn graag geziene gasten en weten zich voortreffelijk aan te passen. Op dat moment liepen we bijna te gen zo'n massief ebbenhouten lichaam aan: luchtig tricotje over stevig bruin vlees. Daarboven 'n glunderend ge zicht. „Niet koud?", vroegen we een beetje verbaasd. „Te veel vet", klonk het terug en een rij blinkend-witte tanden kwam als een nadrukkelijk uit roepteken achter dit zinnetje te voor schijn. Zo zijn die mannen: gehard in alles, opgewekt tot het uiterste, volg zaam en vastberaden. En dit alles de monstreren ze ongewild, omdat het nu eenmaal zo is. Het kamp „Prinsen bosch" is daarvan een welsprekend bewijs! gij het landschap der zuidelijke landen hoort de palm. Statig verheft hij zich met zijn altijd groene, wuivende bladeren boven de lage dorpshuisjes en markeert de gevels der grote stadhuizen; de palm geeft schaduw ln straten en plantsoenen als de zomerzon blakert boven de hoofden. Een zuidelijk landschap zonder pal men Is ondenkbaar. Vandaar ligt het ook voor de hand, dat er in de literatuur zo veel vergelijkingen aan de palmen zijn ontleend en dat ook in de H. Schrift er zo vaak sprake van ls. Hij is daar zinnebeeld van de vruchtbaarheid en groeikracht, hij is daar het teken van overwinning. Het valt gemakkelijik te verklaren, waarom men deze symbolische be tekenis aan de palm heeft gegeven. Want niet alleen, dat de palm het landschap siert, de zuidelijke men sen gebruiken de bladeren van de palmen bij bijzondere gelegenhe den. Een typisch voorbeeld daar van is de intocht van Christus in Jeruzalem. We weten zo ongeveer wel, hoe ln onze moderne tijden een vorst of rijksgrote zijn intocht doet in een stad. Door een leger politie agenten worden de mensen orde lijk op de vereiste afstand gehou den en wanneer de stoet voorbij komt, moet het handgeklap en hier en daar een wuivende zakdoek tekenen van geestdrift uiten. Hoe geheel anders in de eenvoudige en natuurlijke sfeer der oude zuide lijke volkeren. Van Christus' In tocht in Jeruzalem staat opgete kend, dat de mensen palmtakken namen en Hem toewuifden. Stel len we ons zo'n intocht voor. De Koning in dit geval Christus, die men als koning wilde inhalen zit op Zijn lastdier en komt maar even boven de hoofden uit. Hij is omstuwd door een luidruch tige en drukke menigte mensen en komt maar langzaam verder, omdat iedereen zo kort mogelijk bij hem wil zijn. Ze nemen de lange, brede palmbladeren van de bomen, ze rukken bloeiende tak ken van de oleanders en wulven Hem toe; ze doen hun kleurige en wijde mantel uit en spreiden de ze op de weg en ondertussen roe pen en schreeuwen ze Hem toe, stemmen een soort spreekkoor aan: Hosanna de Zoon van David! Gezegend Hij, die komt in de naam des Heren!! Wat een kleurig tafereel moet dat geweest zijn en hoe moeten de oude muren der heilige stad weergalmd hebben van de juich kreten. bijzonder van dit volk en ln die omstandigheden, toen ze overal de macht van de bezetting der Romeinen voelden. Ja, als ze weer eens een koning konden heb ben en zelfstandig konden zijn! Een ogenblik laaide de geestdrift, maar ook de zucht naar onafhan kelijkheid op. Dit zijn enkele gedachten in de sfeer van Christus' plechtige in tocht in Jeruzalem op de Zondag voor Pasen! Telken jare vieren we de herdenking van dit feit op Palmzondag. Een sobere herden king! Niet alleen omdat hetgeen wij „palm" noemen niet in verge lijking kan komen met de wulven- de palmbladeren van het zuiden, maar ook omdat er over onze her denking als het ware een schaduw ligt. We zien vooruit naar de ko mende dagen der Goede Week. we lezen ook op deze dag reeds het lange Lijdensverhaal onder de H Mis, waarin ons 's Heren Passie wordt geopenbaard. Moet deze sobere herdenking ons tot droefheid stemmen? Neen, geenszins Wij Christenen, verlos ten door dit lijden van de Gods mens, hebben geen reden daar over te treuren, het is integendeel een reden tot innerlijke vreugde, dat Christus' dood ons verloste en daarom noemen we in onze taal deze week dan ook de Goede Week. Als we treuren, moet het zijn om de eigen zonden Maar de palm is het symbool van de overwinning, het symbool der belijdenis. En als de Kerk ons de gewijde palm in de hand geeft, dragen we dus het teken der zegepraal in de handen, zoals de martelaren der Kerk en alle heiligen in de hemel. Vandaag d'enen we ons inniger met hen al len verbonden te voelen, want we leiden dezelfde Heer Christus op symbolische wijze binnen in ons hart en roepen Hem uit tot Ko ning en zweren daardoor de vroe gere ontrouw en zonden af. Jo beschouwd, zal deze sobere herdenking van het gebeuren van Palmzondag ons met blijde ernst en met vertrouwen vervul len en in deze gesteltenis gaan we de Goede Week vieren. WAAR aanleiding van de geruch ten, die de ronde doen over de ziekte van de radiospreker Henri de Greeve, kan het K.N.P. mededelen, dat deze ziekte louter een kwestie vén overspanning is. waardoor rust nog steeds noodzakelijk is. Dat aan pater de Greeve om enigerlei reden een spreekverbod zou zijn opgelegd, is onjuist. EEL CHICAGOSE importeur, heeft van zijn rijke Egyptische oom onder meer 4 Egyptische dansmeisjes ge- erfd Zijn tante, die twee derde van zijn ooms nalatenschap heeft gekre gen, betwist hem echter nog zijn deel, en zijn vrouw is ook niet be paald enthousiast over die meisjes.

de Stem | 1950 | | pagina 1