Vliegende schotels: Waarom geen projectielen? ERT LEN Veters in de schoenen van de Zalige Vincent Pallolli chine „Ronde kerels", die alleen maar weten van recht-toe recht-aan Het veelbesproken luchtmysterie VIERDE BLAD ZATERDAG I APRIL 1950 i oetü Mill Hill 60 jaar in Nederland Een merkwaardige voorspelling Voetbalpools financie ren staatssubsidies Vooral waargenomen in gebieden, waar Amerika en Rusland proeven nemen 0M DIT TE KUNNEN nagaan moe- ten wij beginnen met een aantal fe ten vast te leggen. Die zijn dan: lei; "sch°tols" zijn tot dusverre ai- St^eifaar^enTen in de Verenigde noB rtnJÏ Zweden en kort geleden ook N&rlandrer Turkije' en u?trSektenelUpBZUlVere Cirkel tot looooooooo helpen die lin hand- en Iste fabrika- H.E., EFA 698-c lotor van iDEL l'ERNEUZEN Irde fietsen: li Mosquito lteit en uit- 175 compleet liger uitvoe I Mosquito- |st op iedere Husquovama |en 125 c.c. rt leverbaar- Lchtmotor en Kleding. Wij (as met peau 689-0 XXÖOOOOOOOO DOOOOOGOGOO aak zijn U in Uw gaarne iets ÏD at, Hulst iOOOOOOOOOo ie dag beter. wielbasis geschikt voor benzinever- benzinever- JNUS", pracht jp de weg. 20000 kg. en een levertijd tVICE en de i. t: 682-oo ER VLISSINGEN Tel. 2266 indien u een linnen 24 uur duplicaat 911-0 jostburg IN HET MUSEUM van het St. Joseph College te Mill Hill staan 1 een paar oude schoenen. Zij werden heel lang geleden ge dragen door de Italiaanse priester Vincent Pallotti, wiens zalig verklaring op 22 Maart j.l. te Rome plaats vond Op 28 en 29 Mei zal iedere Mill Hiller onwillekeurig aan dit paar schoenen den ken: de herdenking van het diamanten feest „Mill Hill in Neder land" is immers om zo te zeggen te zien als een stel rijk glanzen de veters in de schoenen, welke de zalige eenmaal dienden langs Italië's onbegaanbare wegen. GAAT U deze beeldspraak te ver, lezer? Wanneer U eenmaal de I geschiedenis van Pallotti hebt verno men zult U dat niet meer zeggen. I Het 'zal zo rond 1840 zijn geweest, I toen de latere Engelse Kardinaal Wi seman een bezoek bracht aan Pallotti, toen reeds vermaard om zijn nederig en God-gewijd priesterleven. Wiseman I vroeg hem raad over zaken, welke het Aartsbisdom Westminster betrof- llen en Pallotti gaf dit merkwaardige antwoord: „Tl zult daar geen succes hebben, voordat een begin is gemaakt met een college voor priesters, die naar vreemde missies gaan. Eenmaal il een jong priester bij U komen o n de plannen ten uitvoer te brengen". Die jonge priester kwam 25 jaar later in de persoon van Herbert Vau- I ghan, de stichter van de Congregatie van Mil Hill. Het college is het tegen woordige St. Joseph College, waar de St. Joseph Congregatie sinds 1866 de bron en de centrale van al haar wer ken en streven weet. Het is geheel overbodig te vermelden, dat de latere kardinaal Vauglian, lid van een oude adelijke familie en in eerste instantie voorbestemd een militaire loopbaan te kiezen, alle hem door God en de natuur zo rijkelijk toebedeelde talen ten tot het uiterste inspande om dat te bereiken. We kunnen ons zo voorstellen, dat Vaughan met veel liefde en dankbaar heid de schoenen van Vincent Pallotti in gedachten had, wanneer zijn ver moeide voeten hem weer opnieuw en telkens opnieuw moesten dragen naar mogelijke weldoeners, naar officiële instanties of naar welke plaats dan ook, waar zijn priesterschap tot zegen zou kunnen zijn voor anderen. Het kan niet anders of de stichter van de St. Joseph Congregatie moet tijdens zijn gebed vaak aan God nebben ge vraagd: „Geef mij de kracht eenmaal deze oude schoenen te mogen sieren met een Congregatie van Missiepries ters, waardig om (vergeef me, Heer, deze onwaardige vergelijking) hen dienstbaar te maken langs Uw paden zoals veters ertoe bijdragen, dat ge wone schoenen de mensen dienen kun nen in het betreden van de door U geschapen aarde". GEEN DROMER. KARDINAAL HERBERT VAUGHAN De stichter der St. Joseph's congregatie van Mill Hill jyjEEN NU NIET, dat wij in Herbert Vaughan een dromer zien, die in staat was met poëtische volzinnen te mediteren over „het verre doch schone ideaal", daarbij vergetend wat de harde realiteit van hem eiste. Inte gendeel, de historie bewijst, dat hij zich bewust was, hoe zwaar de tocht zou worden van mijlpaal naar mijl paal Hij zag een woestijn voor zich, waarvan letterlijk oase na oase zou moeten worden „veroverd". Hij stond om zo te zeggen met twee stevige be nen midden in de eigen tijd. Dit nu is tenzeerste mede-bepalend gewor den voor het karakter van de door hem gestichte Congregatie. In vogelvlucht moet ik u nu even meenemen door de historie: de acht tiende eeuw met al het nijdige mate rialisme had de Europese Christen heid een diepe wonde geslagen, die wel niet dodelijk was, maar weute toch niet had nagelaten, verontrus tende sporen te kerven iir het Lichaam van Christus, de H. Kerk. Het zou te ver voeren hier oorzaak en aanleiding tot een vernielende gebeurtenis weer te geven gelijk de Franse Revolutie was en voor wat de gevolgen in de 19e eeuw betreft kunnen we volstaan met erop te wijzen, dat Ce eerste stoottroepen van het liberalisme felle tegenstand ondervonden van de naar emancipatie hakende katholieken uit die dagen. Men werd zich zijn verantwoorde lijkheid tegenover de evennaaste meer en meer bewust. Priester en leek gin gen beseffen, dat binnen de Kerk net woord „gemeenschap" niet alleen een schoon woord voor'preekstoel of diep zinnig gesprek mocht zijn doch als het ware een klaroenstoot, die ten strijde riep. Dat woord moest worden gewqrpen als een steen in een vijver, steeds wij der kringen trekkend rond de onaan zienlijke plek van het allereerste tref fen, in altijd breder kringen weldadi ge invloed oefenend. Dit moet Kardinaal Vaughan hel der voor de -eest hebben gestaan, toen hij in het aan priesters toen geenszins rijke Engeland een Congre. gatie in het leven liep, die aan mis siegebieden .de maaiers voor de over vloedige oogst zou moeten gaan leve ren. Menselijkerwijs gezien was het een onmogelijke taak. Maar met Gods hulp en onder de bescherming van Sint Joseph was tenslotte niets on mogelijk, zelfs niet in het Engeland van die dagen. Vaughan was realist genoeg om reeds bij de aanvang de hulp in te roepen en eventueel te aanvaarden van buitenlandse pries ters. Zo was de eerste rector van Mill Mill een Belg en reeds in de eerste jaren hielpen Nederlandse jongeman nen de weg bereiden, die voeren moest naar een zo hoog gesteld doel. IN ROOSENDAAL. IJ ET BLEEF echter niet bij „hulp uit het buitenland". In Mei is het zestig jaar geleden, dat in Roosendaal de priesters van Mill Hill zich vestig den. Ons land werd in die gedenkwaar dige maand dus verrijkt, met ene Con gregatie, een gemeenschap van we reldheren, die zich in dienst stelden van de bekering-der heidenen buiten Euro pa. Zou het al te gewaagd zijn te ver onderstellen, dat de offerdood van Felix Westerwoudt, die als priester van Mill Hill in het jaar 1898 terwille van de Dajakkers als melaatse zijn leven gaf, deze zegen voor katholiek Nederland van God verkreeg? Reeds eerder beschreven we in ons blad, hoe father J. Aelen zich in een SPEL VAN LICHT EN DONKER De zon beschijnt dit negergroepje in de zijgang van de kerk te Waka, Belgische Congo. Het is de kerk van de missionarissen van Mill Hill, over wier vruchtbaar werk in bovenstaand artikel ge schreven wordt. huurhuis te Roosendaal vestigde. Dat was een daad van grote moed: hij be zat letterlijk niets dan veel ijver en een overmatige liefde. Maar dit bleek ruimschoots voldoende om als funda ment te dienen, waarop het stevige huis van een bloeiende Nederlandse tak van de Congregatie kon worden gebouwd. Op 16 September 1890 had hij 8 studenten en niet lang daarna kreeg hij de beschikking over een uit gebreid stuk land aan de H. G. Dirck- straat, waarop thans nog de imposan te gebouwen van het philosophicum der Congregatie staan. Mgr. Leyten, Bisschop van Breda, zegende in 1894 de kapel plechtig in van het nieuwe huis, dat de naam ontving van Sint Joseph's Missiehuis. Reeds een jaar later Londen de eerste priesters, die in Roosendaal hun vorming ontvin gen, naar de missie vertrekken. De groei ging snel. Regelmatig werd Roosendaal uitgebreid. In 1912 werd in Tilburg door father Ahaus „De rooie Pannen" gebouwd en in 1925 bouwde father Fefeber het klein-semi- narie te Hoorn. In Haelen kreeg men het missiehuis „Aldeghoorwaar de studenten van Hoorn hun Se en 6e leerjaar doormaken. Het studiepro gram is geheel gymnasiaal met voor daartoe geschikte candidaten oplei ding voor Staatsexamen. Momenteel zijn er 249 studenten in Hoorn, Tilburg en Haelen en nog 78 studenten in Roosendaal. GEEN WEKE ROMANTIEK 7ESTIG JAAR Mill Hill in Neder- land. Het staat er zo eenvoudig. Het wordt er zeker niet „ingewikkel der of gewichtiger" op, als men de fa thers persoonlijk ontmoet. Dat zijn n.l. wat men zou kunnen noemen (een tikje oneerbiedig) „ronde kerels", die alleen maar weten van recht-toe recht aan, geen zijwegen inslaan als er een rechte weg naar het doel is. Hun vor ming is geheel gericht op het keiharde missionaris-leven, gebaseerd op de wer kelijkheid van de onbeschaafde landen en volken, in geen enkel opzicht ro mantisch of „week", in alle opzichten afgestemd op de noodwendigheden van die gebieden, waarheen hun werk hen leidt. Zoals indertijd door de Stichter gebruik werd gemaakt van aile moge lijkheden van de techniek en bescha ving, zo wordt door de tegenwoordige leiding de opleiding van de priester- candidaten volledig in het teken gezet van de moderne tijd. Zijn er pioniers nodig Mill Hill kan ze leveren. Is er ergens nijpend gebrek aan tech nisch geschoold of universitair gevormd onderwijspersoneel Mill Hill verzet tijdig de bakens naar dat nieuw getij. ST. JOSEPH'S COLLEGE Het moederhuis van de missio narissen van Mill Hill Dit is geen loflied in de ruimte, dit is simpelweg het vaststellen van wat jaar in jaar uit met heldhaftige regel maat geschiedt. Dit nu zestig gezegende j..ren lang: een diamanten feest van edelstenen, een diamanten feest van van een paar onaanzienlijke veters in de schoenen van Vincent Pallotti. Veters, die glinsteren als diamanten. VINCENT PALLOTTI De Italiaanse priester, die op 22 Januari werd zaligverklaard, voorspelde de stichting. CINDS ENIGE TIJD kent Italië zijn voetbalpools. In 1949 brachten zij een bedrag op van meer dan 13 mil liard lire (ongeveer f 90.000.000. De helft van dit bedrag werd aan prijzen uitbetaald. De staat incasseer de 3 milliard lire (f 21.000.000.—), ruim voldoende om de subsidies uit te be talen, die in de begroting voorkomen onder het hoofd sport. (Door onze luchtvaartmedewerker) LUCHT IS WEER VOL van verhalen en geruchten over de vliegende schotel. Enkele weken geleden begon het „seizoen" met een sensationele mededeling uit Mexico, waar liefst vier vliegers plus een autoriteit van het burgerluchtver- eer het ,ding" gezien zouden hebben, daarna is een reeks van geruchten gekomen, waaruit wij twee gevallen willen selecteren: m Orangeburg, South Carolina heeft 'n gehele menigte burgers en burgeressen de schotel gesignaleerd en wel op 8 en op 10 Maart terwijl op 21 Maart twee boven Arkansas vliegende Ame rikanen haar ook hebben waargenomen. J"'' RET GEVAL van Orangeburg heeft de plaatselijke courant, de Ti mes and Democrat, zich de moeite ge nomen om een indrukwekkende serie van getuigenverklaringen te registre ren daarbij beginnend met de redac- uestaf zelf, waar het bericht zo snel ,bJn"enhoUende ooggetuigen werd erteld, dat men er zelf nog het over- 1 ^°nde mysterie kon waarnemen. Voorts legden vrouwen en mannen en kinderen, boeren en ambtenaren in ,"8en|s af. Daar is dus iets gebeurd cht van South Carolina. Zo ook i Mexico en Arkansas, waar scepti sche en ervaren vliegers hun verhaal canHn ^aar°ver in de officiers kantine hoogstens konden worden uit- vrin„ p?denen tv over dus om de vraag te stellen: „Wat is er waar van die vliegende schotels?" FEITEN, DIE VAST STAAN ,tr2; ,He' - fenomeen" vertoonde zich s'"ds boven dun bevolkte, zelfs zeer eenzame gebieden. d'6van de waarnemers herken- vHpJtiio? nschotel. de vorm van een v akken nUS met vlcugfls en staart- varioü?' °rm van het voorwerp De lichtverschijnselen, welke daarbij werden waargenomen, wisse len van het rood van vuur tot fosfori- serend blauw. 5. De hoogte, waarop een voorwerp dat zich door de lucht beweegt, zich bevindt is door leken nauwelijks te schatten. De waarnemers, die tevens vliegers waren en de „schotels" van de stuurhut van hun vliegtuig uit heb ben kunnen zien, kwamen tot vlieg hoogten van 20.000 voet, dat is een voor de moderne bommenwerper en straalvliegtuig „gangbare" hoogte. 6. De snelheid is zeer hoog; ramin gen van ervaren waarnemers lopen uiteen tussen 500 en 800 mijl per uur. De practische vertikale stijgsnelheid van de „schotel" is uiteraard nauwe lijks te bepalen, doch zij wordt onge kend hoog genoemd. 7. Het toestel schijnt bestuurbaar te zijn; in de gevallen van Mexico en Arkansas werd duidelijk een veran dering van richting en hoogte waar genomen. 8. Onder de waarnemers bevindt zich een groot percentage getuigen, dat volkomen betrouwbaar genoemd moet worden. In deze acht punten hebben wij neergelegd, wat wij een signalement van de vliegende schotel zouden wil len noemen. EEN NOODLOTTIG IN CIDENT ^ATUURLIJK hebben ook anderen zich verdiept in de vraag, wat van dit alles te moeten geloven. In Amerika heeft men zich ermede eerst ernstig ingelaten na het noodlottig „in cident" bij de militaire vliegbasis in de buurt van Muroc in New Mexico. Daar werd een onbekende verschij ning in de lucht waargenomen, en omdat het gehele gebied alleen voor militairen toegankelijk is, steeg ter stond een formatie jachtvliegtuigen ter achtervolging op. Zo hoog bevond zich de indringer, dat de commandant beval, dat de vliegtuigen zouden te rugkeren; alleen hij zelf ging verder. Later heeft men alleen het wrak van zijn vliegtuig teruggevonden. Daarna is een officieel onderzoek begonnen. De vele getuigen zijn verhoord, nauw keurig werd in alle gevallen nagegaan of er op de beschreven plaats en tijd soms vliegtuigen van de luchtmacht of van het normale burgerluchtver- keer geweest konden zijn en zo ver zamelde men een uitvoerig dossier. De conclusie, welke gepubliceerd werd, kon alleen enkele aanwijzingen voor mogelijkheden geven en de meest waarschijnlijke daarbij was wel die van de weerballons. Alle meteorolo gische stations laten op bepaalde tij den voor hun waarnemingen reusach tige hallons op van een soort plas tic die zeer hoog opstijgen en door de wind in die luchtlagen ook snel kunnen afdrijven. Geheel bevredigend was deze oplossing niet, omdat zij een van de meest opmerkelijke waarne mingen bij de vliegende schotel niet dekte: het achterlaten van een wit spoor. Op zichzelf is dit geen wonder, aangezien alle vliegtuigen onder bepaalde om standigheden in hoge luchtlagen zo'n spoor achterlaten: een con- densstreep van ondergekoelde lucht. Een weerballon zou dit volgens de ervaringen normali ter niet doen. Men heeft de zaak met gemengde gevoelens maar laten rusten, omdat in een reeks van maanden geen enkele melding van een vliegende schotel meer werd ontdekt, doch nu zijn wij weer zover en men begint er opnieuw over te praten en te schrijven. WIJ MENEN, dat er bij de discus- sie enkele punten te weinig ge noemd worden en dat is, wat wij hier boven onder 1. en 2. samenvatten: de plaats van de waarnemingen: het on bevolkte Zuiden van do U.S.A. en het eenzame Oosten van Zweden. Nu zijn er maar drie landen in de wereld, waar uitgebreide proeven met raket projectielen worden gehouden: U.S.A., U.S.S.R. en Engeland. Engeland is op dit gebied het minst actief en expe rimenteert alleen boven de zee. Rus land werkt aan de rand van de Oost zee en dus in de richting van Zweden en de Amerikaanse centra van de proefnemingen bevinden zich in New Mexico en elders in de Zuidelijke Sta ten. Waarom zouden die vliegen de schotels geen projectielen zijn? Zeker is, dat tal van waar nemingen terug te voeren zijn op vallende meteoren, doch in andere gevallen is beslist geen sprake van natuurverschijnse len. Vooral de Amerikanen zijn zover reeds gevorderd in de techniek van het besturen met radio of met radar van projec tielen, dat wij hen gemakkelijk in staat achten thans al een zeer bruikbaar en volkomen bestuur baar V-wapen te bezitten en daarmee zal natuurlijk ijverig geëxperimenteerd worden eri juist ook in de gebieden, waar de vliegende schotels worden waargenomen. Datzelfde geldt voor Rusland. En heeft minister Johnson dezer dagen niet in Washington verklaard, dat Amerika thans aan nieuwe wa pens werkt, waardoor ook de lucht macht overbodig wordt? Dit is wel 'n zeer duidelijke toespeling op de be stuurbare raketprojectielen. Wij ken nen de „oervorm" daarvan maar al te goed: de V 1 en de V 2. Vijf jaar lang hebben de Amerikanen nu al ge werkt aan de verdere Ontwikkeling van dit wapen, dat nu misschien de „vliegende schotel" geworden is. KIJKJE IN EEN GROTE ENGELSE FABRIEK Als de redenering in bijgaand artikel van onze luchtvaartme dewerker juist is, maakt men hier eigenlijkvliegende schotels. Oostburg

de Stem | 1950 | | pagina 13