DRIE GROTE MOGENDHEDEN GAAN IN LONDEN CONFEREREN Vijf dagen op een vlot tussen ijs en in sneeuwstormen 15 DODEN bij 2 vliegtuigrampen Devëze op de vingers getikt door Vlaamse liberalen Pantserauto met partij boter vloog tegen een boom Loonsverhoging bij nieuwe prijsstijging Firma Delicaat hield er geen delicate practijken op na Ambon roert zich Maatschap In Mei belangrijke vraagstukken aan de orde Pact-militairen zijn het eens SOVJET-UNIE EN ATOOMENERGIE WEER PUNTEN VAN BESPREKING Lijvige agenda Prins Bernhard even tueel regent of voogd Dividendbeperking is er door Toch een katholiek- liberaal kabinet? Marshall-hulp besnoeid met 520 millioen Race- en schiet-partij in Oost-Brabant Op 3 meter na.... Vliegende schotels boven ons land? Stroppen met champignons Vervcerverbod pluim vee uitgebreid Acht man zonder waarschuwing over boord gezet Noordelijke wind ,JAE MAAR IN LEVEN TE BLIJVEN" ZESDE JAARGANG No. 1650 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tël: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 29 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voOr Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35. TERNEüZEN,Axelsestraat 45, Telefoon UET MILITAIR COMITÉ van de landen van het Noord-Atlantisch Pact is in den Haag unaniem tot over eenstemming gekomen over het geza menlijke plan voor de verdediging BEGIN MEI waarschijnlijk op 8 Mei zal in Londen een bijeenkomst plaats hebben van de Britse, Franse en Ame rikaanse ministers van Buitenlandse Zaken. Het voorstel tot het houden van deze conferentie is van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken uitgegaan. De bedoeling is het, dat op de Londense conferentie der „Gro te Drie" een groot aantal Europese en Aziatische vraagstukken zal worden besproken. TAE BRITSE ambassadeur te Was- hington, Sir Oliver Franks, heeft gisteren een onderhoud gehad met mi nister Acheson, ter bespreking van de voorbereidingen voor de conferentie. Minister Acheson zal zich per vlieg tuig naar Londen begeven. Men ver wacht, dat na de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken zal worden beraadslaagd door de leiders der buitenlandse politiek van de sta- pRINS BERNHARD is gisteren in de verenigde vergadering van de Staten-Generaal benoemd tot regent voor het geval van erfopvolging tij dens minderjarigheid van de troon- opvolger(ster) en benoemd tot voogd over een minderjarige koning (in). De desbetreffende wetsontwerpen zijn zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De communisten hebben de stem ming niet bijgewoond. Zij zijn slechts even in de vergadering verschenen, om een verklaring van de heer Gort zak aan te horen. In de verklaring is gezegd, dat de communisten niet wensen mede te werken aan maatre gelen tot instandhouding van de mo narchie. Maar er was aan toegevoegd, dat er geen aanleiding is de strijd te gen de monarchie op te nemen, zoals elders geschiedt. Minister van Schaik vice-voorzitter van de ministerraad, heeft ernstig protest tegen de ver klaring doen horen. JgEN' DAKOTA van de Amerikaan se luchtmacht is met zes personen aan boord in de buurt van Ottawa neergestort. Vijf inzittenden, onder wie de Amerikaanse ambassadeur in Canada, Laurence Steinhardt, kwa men om het leven. Tijdens een oefenvlucht is 'n vlieg- boot van het type „Latecoere" kort na vertrek uit Biscarosse bij Bor deaux in de lucht ontploft en in zee gestort. Aan boord bevonden zich 10 personen. Te hulp gesnelde schepen vonden alleen een olievlek. ten-ondertekenaren van het Noord- Atlantische Verdrag. Acheson, die dan reeds te Londen vertoeft, zal hierdoor in staat zijn ook deze laatste confe rentie bij te wonen. OOK JAPAN. TTIT gezaghebbende bron te Was- hington wordt vernomen, dat de ministers der drie grote mogendhe den de volgende punten zullen be spreken: De betrekkingen van de drie mo gendheden met de Sovjet-Unie. Plannen voor de internationale con trole der atoom-energie. Duitse kwesties, waaronder de eco nomische moeilijkheden der Westelij ke sectoren van Berlijn en het voor stel tot het houden van verkiezingen in Duitsland. De politiek van de drie mogendhe den in Zuid-Oost-Azië en het Verre Oosten in het algemeen. Het Japanse vredesverdrag. BANGER VOOR VRIENDSCHAP DAN VOOR VIJANDSCHAP? üEN uitgebreide agenda dus. Maar derhalve ook een agenda met al lerhande voetangels en klemmen. Waarbij wij ons niet kunnen voor stellen dat men al te optimistisch zal zijn ten aanzien van het betrekken van de Sovjet-Unie in vredelievende besprekingen. Churchill heeft het in dit verband gisteren in het Lagerhuis wel heel aardig gezegd, toen hij opmerkte, dal de Sovjet-Unie de vriendschap van het Westen meer vreest dan zijn vij andschap. Maar hij voegde er philoso- fisch aan toe: ..Dc mens heeft de wilde dieren, ja zelfs de insecten en microben over wonnen. Als hij wil, ligt er een gou den tijdperk van vrede en voorspoed voor hem. Alleen de laatste vijand moet nog overwonnen worden en dat is hij zelf". T\E WET op de dividendbeperking is door de Tweede Kamer met 62 tegen 29 stemmen (P. v. d. A. en C. P.N.) aangenomen. 17 Maart is de eindstemming uit gesteld, hangende de behandeling van amendementen van de heren Hofstra (P. v. d. A.) en Ritmeester (V.V.D.). Het eerste amendement wilde de wet niet aan een termijn gebonden zien. Het werd verworpen met 60 tegen 28 stemmen (P. v. d. A. en C.P.N.). Het tweede amendement beoogde de wer kingsduur van de wet doen eindigen met de thans lopende jaar. Minister president Drees deelde mee, dat aan neming van dit amendement schor sing der behandeling van het wets ontwerp tot gevolg zou hebben. De Kamer deinsde terug voor dat „ulti matum" en verwierp het amende ment met 81 tegen 8 stemmen (V.V.D. en K.N.P.). AL HEEFT de Belgische liberale ka binetsformateur aanvankelijk heel positief gedaan over zijn pogingen om trent het vormen van een nieuwe re gering, hij schijnt op het ogenblik onzekerder te zijn. En dat door tegenkanting in zijn eigen partij, met name voelen de Vlaamse liberale er niets voor de anti-Leopoldistische Devèze door dik en dun te volgen. Zij staan een ka tholiek-liberaal kabinet voor. Zij willen bij voorkeur ook geen paralements-ontbinding, omdat zij aanvoelen, dat dit niet alleen een gro te narigheid voor het land zou zijn, maar ook een ramp zoi betekenen voor het liberalisme. ONGEHOORD. EEN MAAND gevangenisstraf is ge- eist tegen twee directeuren van een „creaietspaarkas" in den Haag, we- gens het zich uiteigenen van gelden van spaarders. NEDERLAND heeft het Canadese aan- ooa voor kosteloze opleiding van mi- itaiien m Canada met dank aan vaard, JN VERBAND met de enorme zwendel jn Belgische bankbiljetten hebben in Maastricht 3 Limburgers terecht ge staan voor het in voorraad hebben aier biljetten. Een kreeg 6 jaar en twee 1 jaar als eis te horen. CHURCHILL, de leider der Britse conservatieven, heeft in het Lager huis verklaard, dat zijn partij van plan is de buitenlandse politiek van Labour te blijven steunen, evenals wij deden in de jaren dat wij hopeloos in de minderheid waren. HET IS te verwachten, dat na invoe ring van het nieuwe verkeersregle ment de Berini, Cyclex, EFA-Spced- wheel, le Poulain, Rex, Solex en V. A.P. tot die voertuigen zullen wor den gerekend, welkte ten aanzien van rij- en nummerbewijs en andere pun ten niet meer als motorrijtuigen wor den beschouwd. IN DE vergadering der Tweede Ka mer is de heer J. van Koeverden, tot lid dezer Kambr geinstalleerd in de vacature mr. Cals. DE DISTRIBUTIE voor carbololie, rume benzol, ruwe koolteer en sol- vent-naphta 3 is opgeheven. POSITIES TROEPENSCHEPEN: Cas- telbrauco 27-3 van Aden, Joh. van Oldenbarneveldt passeerde 27-3 Suez Somerestshire 27-3 in Suez-kanaal, Groote Beer passeerde 27-3 Minicoy, Fairsea 27-3 bij Kreta, Zuiderkruis 2-4 te Djakarta verwacht. OGMAALS heeft de C. V. P. ove rigens verklaard, dat geen enkel parlementslid van de C.V.P. zijn steun zal verlenen aan een regering op wier programma niet de onmiddellijke bij eenroeping der Verenigde Kamers ter opheffing van de wet op het regent schap staat. De partij noemt het „ongehoord, dat de door de Prins-regent benoemde ka binetsformateur heeft gemeend te mogen verkondigen, dat hij bij een mislukking van zijn opdracht zijn toe vlucht zou nemen tot ontbinding der Kamers". Een dergelijke houding, kan slechts haar verklaring vinden in de vooropgezette wil, het parlement de mogelijkheid te ontnemen om de wet op het regentschap op te heffen. SNELLE OPLOSSING NODIG. TYEVEZE zelf heeft gezegd, dat hij zijn besprekingen tot Donderdag zal voortzetten en misschien zelfs zal hervatten als hij de conferentie der ministers van de bij het Atlantisch Pact aangesloten landen te Den Haag heeft bijgewoond. Voor de bekrachtiging door het par lement van de bilaterale overeenkomst met de Verenigde Staten inzake de le vering van wapenen is een snelle op lossing van de regeringscrisis nood zakelijk, daar de voor België bestem de Amerikaanse wapens anders naar andere landen gaan. NAAR PREGNY? TAEVEZE zal vandaag aan dc Prins regent verslag uitbrengen. Hij zei: „Het is mogelijk dat ik een beslissing neem, die een nieuwe stap bij de Ko ning noodzakelijk maakt, maar dan moet het initiatief van Pregnv uit gaan". Bij een eventueel bezoek aan de Koning wil Devèze zich laten ver gezellen van politieke en sociale lei ders. Devèze is overigens wel een eigen aardig heer. Want hij heeft geen re den om thans zo fanatiek tegen de terugkeer van Koning Leopold te zijn. Immers in Mei 1940 heeft hij de capi tulatie goedgekeurd en met zijn mi nisteriële handtekening gedekt. Die daad kan hem niet ten kwade worden geduid, hoewel ze aan de Koning wordt verweten. Minister Devèze heeft evenwel ook aan de Koning ge adviseerd om in het land te blijven, maar erger is. hij heeft aan de Ko ning aangeboden om gevolmachtigde ministers af te vaardigen naar de Duit se overheid om over een vredesver drag te onderhandelen. Hij verwijt de Koning dus nu het zelfde wat hij destijds zelf heeft voor gesteld en waarop de Koning toen niet is ingegaan! Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft besloten het bedrag van 2,950.000.000 dollar, dat president Truman verzocht had voor het Euro pees herstelprogram ter beschikking te stellen, met 250 millioer. dollar te verminderen. XTET IS lang lustig geweest met pantserauto's langs de grens. Maar nu is er gistermorgen dan in alle vroegte plotseling weer een opgedoken en wel bij Eersel (Oost-Brabant) op 2 1/2 k.m. afstand van het punt, waar de weg Eersel- Postel de Nederlands - Belgische grens snijdt. Twee ambteraren hoorden eerst en zagen even later het vehikel over een zandweg jakkeren. Een der ambtenaren ging met een vlag op de weg staan om het voer tuig, tot stoppen te sommeren. Hij moest echter op zij springen om niet d'oor de atuo te worden overreden. De andere ambtenaar schoot toen op de wagen. Het lukte hem het olie reservoir stuk en de rechterkoplamp er af te schieten. De ambtenaar, die met zijn vlag een veilig heenkomen had moeten zoeken sprong nu, we tend dat de weg verderop slecht was. op zijn fiets en slaagde er in het voertuig in te halen. Hij sprong oo de treeplank en schoot, door een spleet je tussen de pantsering van de deur en de kaD in de cabine, een stuk van het stuurwiel af. De bestuurder dwo.:g echter, door vlak langs de bo te tree- men aan de kant van de weg rijden, de douaneman van de plank af te gaan. Even later vloog de auto echter zelf tegen een boom, waardoor de smokkelaars niet me«r verder kon den. Bovendien was inmiddels het oliereservoir leeggelopen. Op drie meter afstand van de grens gaven de smokkelaars de strijd op, verlie ten de auto en gingen op de vlufclit. De douane-amblenaren namen dc auto in beslag, ue wagen was geiaaen met drieduizend kilogram DOier, be- siemd voor Beigiè. jjc 2 smokkelaars zijn nog met gevonden. van het Noord-Atlantisch gebied. Het plan zal worden voorgelegd aan de ministers van Defensie in hun verga- I dering van 1 April a.s. De bijeenkomst stond onder leiding van generaal Bradley, voorzitter van de Amerikaanse verenigde chefs van staven. In het gebouw van de generale staf kwam het Noord-Atlantisch Militaire Comité bijeen. Op de foto van links naar rechts: kolonel Jacoby (Luxemburg), gene raal Kruis en admiraal van Holthe (Nederland) en generaal Qen (Noor wegen). de Bruin in Eerste Kamer: T>IJ DE behandeling van de begro- ting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer heeft de heer A. de Bruin (K.V.P.) o.m. opgemerkt, dat de regering gevaarlijk spel heeft ge speeld met het facultatief stellen van de 5 pet. loonsverhoging. Een aantal arbeiders is de dupe geworden om dat de verhoging niet over het ge hele bedrijfsleven is toegepast. Volgens zijn berekening is het re- ele loon. ondanks de verhoging sinds de devaluatie met 2,5 procent ge daald. Hij vroeg zich af, of de loon politiek tegen de thans gevolgde prij zenpolitiek van vrijlaten en specule ren op dalingen van grondstof prijzen op de werelmarkt en mogelijkheden van concurrentie op de binnenlandse markt, die tot vrij stabilisatie of prijs daling zouden kunnen leiden. nog houdbaar is. Speciaal wijdde hij in dit verband aandacht aan de door schaars te gestegen aardappelprijs en de da lende margarineprijs. De eerste acht te hij bij vastgestelde lonen niet lo gisch. De laatste is naar zijn mening een bewijs, dat de margarinefabrikan ten door een vastgestelde prijs kans hebben gezien het Nederlandse volk te brandschatten. Indien, aldus de heer de Bruin, de prijsstijgingen doorzetten, dan zal een nieuwe loonsverhoging moeten vol gen, ook al zou deze in verhouding weer enige prijsstijging tengevolge hebben. De heer Schipper (P. v. d. A.) heeft erop gewezen, dat door het invoeren van nieuwe verzekeringen, huurver hoging en stijgende personele belas ting aan het redelijke bestaansmini mum wordt geknaagd. Hij informeer de in welk opzicnt voor althans de laagste klassen compensatie zal of kan worden gegeven. XJOERA, wij hebben ze ook, die „vliegende schotels"! Volgens het Limb. Dagblad hebben name lijk Belgisch-Limburgse mijnwer kers een vliegende schotel gezien, die zich met „een snelheid van driemaal een gewoon vliegtuig" naar Maastricht bewoog. In Bel gisch-Limburg heeft men overi gens al eerder kennis gemaakt met een vliegende schotel en wel in Hasselt. De dingen schijnen echter heel gewoon te worden, want ook op Cyprus en boven Addis Abeba heeft men ze gezien. In Addis Abeba bleef de vliegende schotel zelfs een vol uur boven de stad draaien. Maar wat het zijn weet men nog steeds niet. Het nieuwste gerucht is, dat het eigenaardige Ameri kaanse vliegtuigen zijn, die na een bepaalde tijd volkomen uiteen spatten. OINDS ongeveer een half jaar ver- schenen in Nederlandse dagbla den advertenties met het opschrift: ..Vei cüen geld bij u thuis door het kweken van champignons". In deze advertenties werden de lezers aange spoord nadere inlichtingen te vragen aan de firma ..Delikaat" te den Haag Fijnjekode 20. Wie hierop inging kreeg va.: genoemde „firma' een cir culaire, Vvaarin werd voorgesteld, dat men, door in een kelder, schuur, ga rage, stal of soortgelijke ruimte, en kele vierkante meters champignon- bedden aan te leggen, tientallen gul dens per week kon verdienen. Wan neer men aan genoemde „firma" een bedrag van 18 gulden overmaakte, ontving men een paar zakjes cham pignon-zaak, een pakje kunstmest, 'n thermometer en een cultuur-beschrij ving. De uiteindelijke productie zou dan door deze firma tegen ,.de hoog ste .dagprijzen" worden opgekocht. Honderden mensen zijn op deze ver lokkende aanbiedingen ingegaan en kwamen dan later tot de minder pl-e- i zierige ontdekking bij de neus te zijn genomen. De waarde van de artikelen die men ontving bedroeg hoogstens f 2,50. terwijl de productie meestal de moeite van het verzenden niet waard was. De politie te 's Gravenhage schonk wel de nodige aandacht aan di" zwendelzaakje. doch stond vrijwel machteloos, daar de gedupeerden ver zuimden een aanklacht in te dienen. Op een gegeven tijdstip werd het de leider van het zaakje blijkbaar in den Haag te warm onder de voeten, zo dat hij zijn kantoor naar Maastricht verplaatste. Daar kreeg de politie wel spoedig voldoende bezwarende gegevens en het gelukte haar de „champignon-kweker" te arresteren. Liet vervoerverbod van pluimvee, dat is ingesteld in verband met het optreden van de pseudo-vogelpest voor de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Iimourg, is thans uitgebreid met heb grondgebied gelegen ten Zuiden van de navolgende rivieren, stromen of gedeelten daarvan: De Rijn stroomafwaarts tot de splitsing van Rijn en Waal, de Waal, de Merwede tot de splitsing van Merwede en Nieuwe Merwede, het Hollands Diep en vervolgens de stro men, gelegen tussen de piovincies Zuid Holland enerzijds en de provincies Noord-Brabant en Zeeland anderzijds. De gevreesde pseudo-vogelpest, maakt sinds enige dagen ook te Rot terdam slachtoffers onder het pluim vee. Bij 4 pluimveehouders zijn er al dieren gestorven. Weersverwachting, W oensdagavond geldig tot In de loop van de dag toene mende bewolking met overwe- |?nd droog weer. Meest matige Noordelyke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Heden: Zon onder 19.08 uur en maan op 13.07 uur. Donderdag: Zon op 6,21 uur en maan onder a.26 uur. /IJF DAGEN aan een stuk zwierven zeven zeelui en een dok- V ter op een reddingsvlot rond in een bittere kou en temidden van verblindende sneeuwstormen. En wat zeiden ze, toen ze eer gisteren in hun vaderland, Engeland, voet aan wal zetten? „Het was een picnic. We hadden het best nog een week kunnen uit houden!" Toen men tien jaar geleden een be gin maakte met het verruimen van de crypten onder de Sint Pieter voor de bouw van een grafkapel voor Pius XI, stootte men op heidense en chris telijke graftomben. Volgens medede lingen van Vaticaanse zijde vond men ook sporen van de tombe van Sint Pe trus. Er werd besloten van de cryp ten een ondergrondse basiliek te ma ken. Deze is thans zo ver gevorderd, dat men hem in het voorjaar nog voor de pelgrims zal openstellen. Een kijk je in de ondergrondse basiliek. TAeze keiharde knapen, die blijk- baar tegen een stootje kunnen, waren niet tengevolge van. een scheepsongeval op dal vlot daar in de wateren van Noord-Noorwegen he- lemaal geen oord om te gaan spele- I varen verzeild geraakt. Nee, ze waren zonder vieren en vijven buiten boord van 't fregat Truelove gezet. Als enig opmonterend commentaar kregen ze te horen: „Zie maar zo lang in leven te blijven, als je kunt". Het was overigens niet zo bar baars, als het lijkt. Het ging hier om een proef van de Engelse ma rine. Nieuwe vlotten en uitrusting moesten in ijskoud water gepro beerd worden. Hoe dat in zijn werk ging, daarvan, geeft de Daily Ex press nog enige bijzonderheden. GEWONE WERKKLEDING. yeven vrijwilligers en een dokter, dr. E. M. Glazer van Cambridge, stelden zich beschikbaar voor de ex perimenten. Ze werden over boord gezet op een automatisch-opgepompt vlot van 5 bij 3 meter, waaroverheen een tent was gespannen. De mannen droegen hun gewone werkkleding - broek, trui en ondergoed - maar ook niets meer. omdat ze volop aan het werk waren ze waren n.l. bezig het vlot schoon te maken toen ze overboord werden gezet. In deze kleding leefden ze vijf da gen en nachten lang bij een tempe ratuur van 20 graden onder nul. Ze hadden geen kussens of dekens, maar sliepen, zo maar op het natte rubber- dek. Het vlot bleef al die tijd een meter of veertig, vijftgi van het schip verwijderd, maar er was geen contact tussen beiden, behalve toen twee profs het vlot drie maal op een dag bezochten om de temperatuur van de mannen op te nemen. Maar beiden kregen opdracht zo weinig mogelijk te praten, opdat ..het zo echt mogelijk zou lijken". IEDER AAN N SIGARET TAe mannen gooiden alle sigaretten die ze op zak hadden, hutje bij mutje. Ze hadden er toen zoveel of zo weinig? dat ieder er twee per dag mocht roken. „En dat deden we dan zo", vertelde matroos Graharii Lewis uit Bath,' dat we maar één sigaret tegelijkertijd aanstaken, en die lieten we dan rondgaan. Op die ma nier deden we er uren mee." Het rantsoen beroeg per man per dag: een zak toffees, twee tubes ge condenseerde melk en een medicijn flesje met water. Ze kregen nooit honger, maar op de vierde en de vijfde dag hadden ze wel last van dorst. De meesten had- en nog wat van hun rantsoen over de vijfde dag. Er gingen ook twee kanaries, met de Snip- en Snapachtige namen van Tish en Tosh, en nog een dozijn witte muizen mee met de Truelove. •Ze waren eigenlijk meegenomen om te constateren, of de kacheltjes, die bij wijze van proef op het vlot zouden branden, geen kwade gassen uitwa semden. Maar, zei luitenant J. Wat- kinson, we werden er zo aan gehecht, dat we er niet toe konden komen de diertjes aan de ijsproef bloot te stel len. Ze zouden het ook vast niet over leefd hebben. De kacheltjes voldeden niet. Na de eerste dag deden de man nen het zonder die dingen en warm den ze zich door dicht op elkaar te kluipen. „EN MAAR VERTELLEN JJoe ze de tijd doorkwamen? „We vertelden aan een stuk door maar verhalen, zei onderofficier Leslie Hawkey. En maar vertellen!" Boven dien had ieder een stok kaarten en potlood en papier om een dagboek bij te houden. De dokter vooral zorgde voor de goede stemming. Hij presteerde het bovendien nog om gekleed in zijn pyama en met een zwemgordel om in het ijskoude water te duiken. Hij bleef er 15 seconden in. de helft van de tijd. die als fataal werd be schouwd. Later zwollen bij hem en bij twee anderen de voeten op. door bevriezing. GROTE VERBETERING. Liet resultaat van deze proefneming wordt door de deskundigen zeer bevredigend geacht. Er is een grote verbetering bereikt vergeleken met de oorlog. Toen werd er gewerkt met Carlcy- vlotten. Daarmee kon men het in deze wateren maximaal 12 uur volhouden. De nieuwe vlotten, die bij deze proef neming werden gebruikt, hebben be wezen; dat de schipbreukelingen het minstens vijf dagen kunnen volhou den. Dat is lang genoeg voor een an der schip of een vliegtuig om ter redding te komen. De onverschrokken acht, die alle beproevingen trotseerden, gaan eerst een beetje op verhaal zien te komen. Dan worden ze meegenomen naaj* tro pische wateren. En opnieuw over boord gezet. En dan begint het le ventje van voren af aan. Maar verha len en vertellen WADAT gezegd is, dat de loon- overeenkomst niet in zich on rechtvaardig is, vervolgt de ency cliek Q. A. no. 65: ..Toch achten wij het raadza mer, gezien de huidige verhoudin gen in de menselijke samenleving, dat. voorzover mogelijk, het loon- contract aanmerkelijk verzacht worde door elementen uit het maatschapscontdact, waarmee reeds in verschillende vormen een begin is gemaakt, tot niet gering voordeel van arbeidende en bezit tende klasse. Daardoor krijgen de werklieden en het overige perso neel aandeel in de eigendom of het beheer of delen enigermate in de behaalde winst." Het beheer gaat door de bedrijfs organisatie en de ondernemings raden ai gedeeltelijk over in han den van de arbeidsvertegenwoor- diging. Maar in de overgang van de eigendom wil maar geen schot komen. Noch ondernemers, noch arbeiders zijn daarin bijzonder geïnteresseerd, omdat zij niet goed weten, hoe zij dat moeten aan pakken. Dat komt omdat men meestal slechts aan winstdeling denkt en de mogelijkheden, die er in de eigendomsoverneming liggen, over het hoofd ziet. Wanneer een deel der reserveringen gebruikt wordt om de eigen aandelen in te kopen en deze op het conto der arbei ders van de onderneming te laten overschrijven, dan zou reeds veel gewonnen zijn. De moeilijkheid, dat de aandelen alleen in grote coupures worden uitgegeven, kan gemakkelijk overwonnen worden wanneer de ondernemingsraad een trustkantoor opricht, dat cer tificaten uitgeeft in kleine cou pures b.v. van f 10. Zelfs cijfers in een boek zijn voldoende als het bezit maar veilig is. yOOR de kapitalisten schijnt het vanzelfsprekend, dat de gelden voor interne financiering aan de aandeelhouders ten goede komen. Als de waarde van de opstal te groot wordt voor de nominale waarde der aandelen, worden dan bonus-aandelen aan de aandeel houders verstrekt. In de oorlog hebben de Duitsers vele maat schappijen nog gedwongen hun aandelen op deze wijze te verwa teren. Maar het is helemaal niet zo vanzelfsprekend dat de interne financiering geheel aan de aan deelhouders komt. Het z°u yeel eerder voor de hand liggen om, zo niet het geheel, dan toch een ge deelte tot bezit van de arbeiders te maken. De pauselijke encycliek meent, dat deze opneming van de arbei ders in de maatschap ten voor dele zou strekken zowel van de bezitters als van de arbeiders. On der de bezitters worden dan wel de leiders bedoeld, want de gewo ne aandeelhouders die alleen maar de dividenden opstrijken, zullen er in zeker opzicht nadeel van on dervinden. De ondernemers echter zullen er twee grote voordelen uit trekken. Vooreerst zullen de ar beiders zich veel meer voor de zaak interesseren, omdat zij nu hun eigen zaak geworden is. Zij zullen het bezit eerbiedigen en het materiaal zuinig behandelen en zij zullen in werkijver toenemen. Vervolgens zal de zaak een veel grotere weerstandskracht krijgen in moeilijke tijden. Gewone aan deelhouders hebben alleen belang bij uitgekeerde dividenden. Arbei ders-aandeelhouders hebben op de eerste plaats belang bij het be houd van werkgelegenheid en loon. Het dividend is voor hen al leen een welkome vermeerdering van hun inkomen. Overigens zul len zij er alles voor over hebben om hun bezit door de moeilijke perioden heen te helpen. De zaak krijgt daardoor een veel groter weerstandskracht tegen slappe tijden en laagconjunctuur. Haar elasticiteit wordt geweldig ver groot. (vervolg op pag 2) K.N.I.L.-militairen maken zich meester van 't eiland TANIGE HONDERDEN Ambonese mi- litairen van het K.N.I.L. zijn op Ambon in opstand gekomen en heb ben zich meester gemaakt van ver sterkingen. Een paar duizend gemo biliseerde Ambonezen hebben zich bij de opstand aangesloten, zodat zij op het ogenblik het gehele eiland (48 km. lang en 10 km. breed) beheersen. Op het eiland bevinden zich slechts enige Nederlandse officieren. Gene- raal-majoor Molet is naar Ambon ge vlogen om zich op de lioogte te stel len van de situatie. Dc Ambonezen zijn bekend om hun verknochtheid aan Nederland. Naast Oost-Indonesië dus nu Am- bon. dat blijk geeft het niet helemaal eens te zijn met de gang van zaken. Wat Oost-Indonesië aangaat, de toe stand blijft daar gespannen onder de oud-K.N.I.L.-mensen, maar is echter wat geluwd omdat Djokja heeft af gezien van het zenden van T.N.I.-troe- pen, die ongetwijfeld in Oost-Indone sië een weinig aangename ontvangst zouden hebben genoten. De gebeurtenissen op Ambon en in Oost-Indonesië komen overigens niet erg gelegen in verband met de Unie- conferentie te Djakarta. Op deze con ferentie heeft men inmiddels gespro ken over Nieuw-Guinea. Beslissingen zijn niet gevallen en zullen denkelijk ook niet vallen.

de Stem | 1950 | | pagina 1