Boete het noodzakelijkst Babylonische spraakverwarring op de Oekelse hei Mgr. Baeten reikt „fakkels van de charitas" uit Hevige critiek op Devèze Binnenkort vijf heiligverklaringen Tito won.en hoe kon het anders? De ramp met de „Franeker" Crediet en risico INDRUKWEKKENDE TOESPRAAK VAN DE PAUS Scherpe aanval op de verheerlijking van de zedeloosheid Steeds grotere schuld Knijpt de politie een oogje toe? DE A.N.W.B. heeft de ervaring op gedaan dat de laatste tijd de po litie geen controle uitoefent op rij wielen met hulpmotor, noch wat be treft de uitrusting of het rijbewijs van de berijder, noch wat betreft de vraag of zij al dan niet op het rij wielpad thuis horen. Dioc. Sociaal Charitatief Centrum geïnstalleerd Schrale wind f Indisch Briefke Het allerlaatste.... Avontuurlijke loop jongens De „laatste Diesel" had pech 500 VOORTREKKERS GAAN WEST-EUROPEES WEEKEND HOUDEN Festijn van internatio nale verbroedering DAT IS EEN hoop, die we delen. ZESDE JAARGANG No. 1649 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, T<?1.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 28 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f <1.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon CM Bureau voor Zeeuws-VlaanderenHULST. Dubbele Poort 7. Telefoon .01 - (Biibüreau*. OOStIHg. Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,. Axelsestraat 45, Telefoon 2347). IN EEN MAGISTRALE REDE heeft Z. H. de Paus de in en bui ten de St. Pieter toegestroomde tienduizenden gelovigen opgewekt tot boetvaardigheid. Hij noemde de wereld schuldiger dan ooit. DE H. VADER uitte Zijn vreugde over het feit, dat zovelen, gedre ven door een vurige devotie, samen waren gestroomd om boete te doen en aan de Gekruisigde genoegdoening te schenken voor de vele misdaden, die door de wereld worden bedreven. Boete doen, dat is op het ogenblik het eerst noodzakelijke voor de samen leving waarin wij leven, opdat de wereld die alle morele wetten met de voeten treedt, niet te onder gaat. Hij wees op de steeds groter wor dende schuld der wereld, die zelfs geen ontzag meer heeft voor zaken, die vroeger onschendbaar waren, namelijk de jeugd. Door middel van de meest schaamteloze publicaties worden de hartstochten geprikkeld en wordt de misdaad aangewakkerd. De verheerlijking van de zedeloos heid is zo ver gekomen, dat men zich zelfs niet meer ontziet daar van een winstgevend bedrijf te ma ken. VALSE GRONDEN. T\E H. VADER wees vervolgens op de verontschuldigingen, die op valse, humane gronden worden aan gevoerd. Door een verkeerd begrip vr het tolerantiebeginsel laat men toe, dat mensen tot misdaden worden gebracht, dat men de hartstochten prikkelt en alle teugels laat vieren. Denkt, zo vervolgde de Paus, aan de geheime en de openbare schuld, aan de zonden tegen de goddelijke orde, tegen de natuur en tegen de Kerk, de zonden tegen uzelf, tegen ziel en lichaam, de zonden tegen Uw naasten, vooral tegen de onbescherm- den en zwakken, denkt aan de zonden tegen het gezin en tegen de mense lijke samenleving. Dan sprak de H. Vader over het Lijden van Gods Zoon, Die heeft wil len lijden om de mensheid te verlos sen. Hij vermaande de aanwezigen er voor te strijden, opdat de wereld de eerste stap zal doen tot een volle dige geestelijke vernieuwing. GERECHTIGHEID. yERVOLGENS behandelde Paus Pius XII de huidige sociale pro blemen en zeide: Dikwijls hebben Wij Onze stem verheven ten gunste van de noodlijdenden, van hen, die zelfs de meest noodzakelijke levensvoor waarden niet meer kennen. Zij moe ten, zo zei de H. Vader, thans gerech tigheid ondervinden. Pius XII besloot zijn toespraak met de aanroeping van de Gekruisigde en smeekte om erbarming voor zovele onschuldige slachtoffers van de haat en van de oorlogsdrijvers. En Hij be sloot zijn gebed met: Geeft aan de hongerigen brood, aan de daklozen 'n woning, aan de werklozen arbeid, aan de naties eendracht, aan de wereld vrede en aan alle mensen de eeuwige zaligheid. Rijwiel met hulpmotor: Zoals men weet, wordt een wette lijk. regeling spoedig verwacht. In af- wachtig daarvan raadt de A.N.W.B. hen, die uit veiligheidsoverwegingen aan het rijwielpad de voorkeur ge ven, dringend aan zich, wat hun snel heid en verdere gedragingen betreft, aan te passen aan het normale rij- wielverkeer, aangezien uit veelvuldig inhalen onvermijdelijk ongelukken voortvloeien. Men zorge echter voor een beta lingsbewijs van de motorrijtuigenbe lasting, want d i t wordt wel gecon troleerd. TYEVEZE, de liberale Belgische kabi netsformateur is zijn besprekingen begonnen met een onderhoud met oud- minister Max Leo Gerard (lib.). Hierna wisselde hij van gedachten met de eerste minister in het demis- sionnaire kabinet, Gaston Eyskens, de voorzitter der socialistische partij Max Buset, de voorzitter der C.V.P, baron van der Straeten-Waillet en minister Segers. Vandaag zal Devèze vertegenwoordi gers van de economische, financiële en sociale wereld ontmoeten, alsmede de leiders der vakbonden. In alle Belgische katholieke dagbla den wordt het aanzoeken van Devèze als kabinetsformateur ten sterkste be- critiseerd. „De Standaard" schrijft o. m.: „Bevestigd wordt, dat de Prins, wellicht onder invloed van zijn om geving niets voelt voor een homogeen katholieke regering. Het vermoeden dat hij niet gaarne de plaats inruimt voor zijn broer, Koning Leopold, en geneigd is 'n persoonlijke politiek te voeren, lijkt meer en meer gegrond Devèze verklaart wel, dat de Prins r)E BRANDENDE FAKKEL van de charitas. Zo heeft Mgr. Jos. Baeten, de Bisschop-Coadjutor gis teren de bezieling en de activiteit in zijn diocees ten aanzien van het op meer moderne leest geschoeide charitatieve leven genoemd. Deze bezieling en activiteit hebben im mers geleid tot het oprichten van een sociaal-charitatief centrum in tet bisdom Breda, dat daarmee een nationale primeur heeft. In dit Sociaal-Charitatief Centrum hebben vertegenwoordigers van alle katholieke, sociale en sociaal-charita tieve verenigingen en instellingen zit ting. Het Centrum zal aan de Bis- sc) p advies uitbrengen omtrent de aangelegenheden betreffende het so- ciaalcharitatieve leven en voorlichting daaromtrent geven. Met enige plechtigheid is dit Cen trum gisteren in Breda geïnstalleerd door de Bisschop-Coadjutor. Bombay gaf verkeerd advies TV RAAD voor de Luchtvaart heeft een openbaar onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de 'ramp, over komen aan het K.L.M.-vliegtuig „Fra neker", dat op 12 Juli 1949 bij Bom- boven verdachtmakingen'' verheven I ,neerstort,te, waarbij 45 personen staat, doch de Koningsgezinde bevol- A aVen j' i0reu.' v. king van België begint er het hare Onder de slachtoffers bevond zich van te denken" het merendeel van de Amerikaanse journalisten, die op instigatie van de Nederlandse regering een reis hadden gemaakt door Indonesië. De chef van het vliegbedrijf der K.L.M., de heer Snitslaar, opperde de mening, dat de piloot een verkeerd advies van de verkeerstoren in Bom bay heeft willen opvolgen, doch te laat heeft ingezien, dat het advies niet uitvoerbaar was. Prof. Vening Meinesz oordeelde de adviezen van het vliegveld te Bombay ook uit metereologisch oogpunt, onbegrij pelijk. De directeur van de Luchtvaart, de heer J. Backer, zei in zijn requisitoir, dat de piloot had moeten wachten met landen of naar een uitwijkhaven had moeten vluchten, nadat hij zich over tuigd had van de omstandigheden. Als secundaire oorzaken van de ramp noemde hij onbekendheid van vlieger en bemanning met de topo grafie van het terrein rond het vlieg veld, het advies van de verkeerslei ding, het ontbreken van door de K. L.M. vast te stellen weer-minima, het advies om naar 800 voet te klimmen en het door de vlieger niet nemen van maatregelen om het vliegtuig wel te doen stijgen, nadat hij zag aanko men, dat hij in de wolken zou gaan vliegen. 8 VERENIGD VERZET 1940-1945 heeft en adres gericht tot de gemeenteraad v.a^. f Gravenhage, waarin het ten sterkste protested tegen een mogelij ke benoeming van een onder leiding va Joris Diels staand toneelgezel schap als vaste bespeler van de Ko- ninklyke schouwburg. VOOR HET studiejaar 1949-1950 be droeg het aantal aangevraagde ren teloze voorschotten, toelagen en beur zen, verdeeld over de verschillende universiteiten en hogescholen, 5200. 99f?orVan zi^n er voor ho&er onderwijs -z09 en voor overige inrichtingen van onderwijs 652 toegestaan. NEDERLAND heeft de centrale Chi nese Volksrepubliek de jure erkend. EXPORT van Nederlandse kaas naar België is tijdelijk stopgezet, hangen de besprekingen over een nieuwe re geling. SUKARNO houdt blijkbaar nog zo- Jee Jan v.pan, dat hij een Japanse oeeiahouwer opdracht heeft gegeven en borstbeeld van hem te vervaar digen. Dit borstbeeld van „Bung Kar- ya zal vermenigvuldigd en overal in inaonesië verspreid worden. PRINS BERNHARD heeft gisteren 'n bracht 3311 utrechts Jaarbeurs ge- POITIES TROEPENSCHEPEN: Grote iAff„passeerde 26"3 Point de Gade, onan van Oldenbarneveldi passeerde 25-3 Daedoiug Rif, Somersetshire 26-3 Wi)iUA\Tabmta 25"3 Point de Gade, «wem Ruys 26-3 van Singapore. De raad zal uitspraak doen op Mep Hierbij heeft Mgr. erop gewezen, dat de diepe grond van de naasten liefde God zelf is. De Charitas heeft de geen grenzen, omdat God zelf ook geen grenzen heeft, zei Mgr. zeer schoon. Het gaat echter niet alleen om het lenigen van de stoffelijke no den, de taak van het moderne Chari- tas-werk moet veel dieper gaan. Gij zo richtte zich Mgr. tot het bestuur en de leden van het Centrum moet zeggen, zoals de Koningin heeft ge zegd: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag". Want uw taak is groots! En da rom reik ik met genoegen de'fak- kels van de charitas uit. PERSOONLIJKHEIDSVORMING. yOORDAT Mgr. Baeten het Cen- trum installeerde, heeft dr. G. Veldkamp, de voorzitter, uitvoerig op 't doel van het Centrum gewezen. In een voortreffelijk betoog heeft hij uit eengezet, dat de taak van het gecoör dineerde en doelbewuste Charitas- werk moet zijn de te steunen perso nen tot volwaardige maatschappij mensen te maken. Hierbij zal men zich voornamelijk moeten richten naar het gezin, omdat dit het voornaamste opvoedingsmilieu is. Persoonlijkheids ontplooiing behoort bij alles voorop te staan. Het gecoördineerde Charitas-werk zal bij een behoorlijk functioneren een deel van de sociale overheidszorg kunnen overnemen. Zeer terecht noemde hij het Chari- tas-werk de ziel van het apostolaat, maar dan een Charitas die is aange past aan de eisen van de tijd, zo be klemtoonde hij nader. EEN BASIS. lyTR. DR. J. LOEFF, sprak namens het in oprichting zijnde landelijk Sociaal Charitatieve Centrum, waar van denkelijk Prof, dr. Beel voor zitter zal worden. Hij feliciteerde het Bredase diocees met het totnutoe ge presteerde. Hiermee wordt een basis gelegd voor het landelijk werk, zei hij. De bedoeling is in elk der 5 diocesen een Centrum opgericht te krijgen, die overkoepeld worden door een landelijk toporgaan en naar bene den verdeeld worden in interparo chiële en parochiële centra. BESTE PIET. fiOK JIJ hebt daar in de Oost geleerd, dat het veel erger is tegen een burgemeester „koeie- kop" te zeggen, dan tegen een schillenboer. Zo staat dat in jullie Georgic-blad (wat een reuze-knul van een boot was dat!). „Terug van weggeweest". Mr. W. Focke- ma Andreae zei dat namens, de Regering gisteren aan de Lloyd- kade een beetje plechtiger. Je was als jongen weggegaan en als man teruggekeerd, zei hij. Hij zal wel gelijk hebben, maar met tante Cor en de Mulder zijn wij van me ning, dat jij nu precies de knaap bent, die jongen zal blijven, ook al ben je man geworden. We hebben je gisteren zien la chen tijdens het „Wilhelmus". Dat was dan alleen maar om dat apen- joch met zijn kopje door de pa trijspoort: de nieuwsgierigheid dreef hem naar de buitenkant en z.jn (boze) moeder moest hem huilend over alle registers, weer naar binnen loodsen. Toen viel het „Wilhelmus" van de Kon. Militaire Kapel een kwart-maat in de haven. Maar jij beweer ons, dat de jong van hart was gebleven. En dat was veel waard. Piet. Voor ons ten minste. Hoe hebben we samen ook de bus laten schudden van het la chen, toen de Moerdijkbrug nog maar amper koud van de wielen was. Ieriks ontdekte het driele dige monster het eerst: „Daar heb-ie een echte Brabantse trein, lui". Alles bij elkaar was dat een vuile sliert rook boven een muse um-locomotief en daarachter dan een paar aamborstige goederen wagons. Zo kwamen we Brabant binnen ën van pure schrik gin gen we tegen alle verboden in di rect rechts een portie „erpels" eten. De patates-frites deden het best in de schaduw van een pot gerstennat Vooral omdat jullie nog erg goed wist, dat een maaltje erpels zes piek waard was, ook al moest je daarvoor een dikke zestig ki lometer van Modjekerto af een veldslag leveren. En dan bier voor een kwartje, als je jaren lang meer dan een daalder neer telde! Niemand wilde dadelijk naar huis. Dat bleek duidelijk, toen een paar plakkerts twee minuten lan ger blevenZo was de thuis reis, Piet. Naar vader en moeder, naar verloofde en vrienden, naar het oude vaderland, de eigen grond, en het eigen ouderhuis, naar wat aan goede herinnerin gen achterbleef en naar wat aan nog betere voornemens onder die barre tropenzon is ontstaan, diep in je hart en onwrikbaar stevig in je verstand. Welkom thuis, Piet en jullie allemaal van de Georgic. Ook de Ambonnezen en de vele vrouwen en kinderen. Ook de mannen, die nog een beet je wrevel voelen om wat niet werd bereikt. Allemaal een hartelijk welkom thuis. En geloof maar vast, dat je in de allernaaste toe komst kunt rekenen op de morele en werkelijke steun van DE BESTE ALLEMAAL. Zoals gemeld zullen Koningin Juliana, Prins Bernhard en de beide oudste Prinsessen gedurende de Paasvacantie naar Haute Savoi in Zuid-Oost Frankrijk gaan. De Koninklijke Familie zal in deze vacantie verblijven te Val d'Isere. Hier een foto nlt de prachtige streek, waar op het ogen blik in het dal van de Tignes een grote dam In de rivier wordt gebouwd. Als de dam gereed is, zal een enorm meer gevormd worden, waarin het dorpje Tignes geheel zal verdwijnen. Op de opname zien wij een ge deelte van het dorpje Tignes. De kerktoren van het dorpje zal, als het vollopen van het meer zal in Juli van het volgend jaar worden begonnen, meer volgelopen is ongeveer 50 voet onder water staan. Met het laten vollopen van het meer zal in Juli van het volgend jaar worden begonnen. de Franse stichteres van de „Zusters van de Heilige Familie". j 7 Mei: Antonio Maria Claret, aarts bisschop van Cuba, van Spaanse af komst, die de missionerende congre gatie van het „Onbevlekt Hart van Maria" oprichtte. 11 Juni: Vincenzo Maria Strambi, de Italiaanse bisschop van Macerata en Tolentino, die in 1824 stierf na zijn leven aangeboden te hebben voor her stel van Paus Leo de Twaalfde. 25 Juni: Maria Goretti, het meisje, dat op twaalfjarige leeftijd in 1902 vermoord werd door een boer, - die haar wilde aanranden. 9 Juli: Maria Anna de Paredes, be kend als de „Lelie van Quito" die in 1624 stierf. TN VATICAANSTAD is het twaalfde een semi-openbaar^consistorie ge houden, waarop de voorgenomen ca nonisatie van vijf nieuwe heiligen is goedgekeurd, namelijk twee Italiaan se, een Franse, een Spaanse en een uit Ecuador. De Paus stelde de data van de hei ligverklaring vast, als volgt 23 April: Maria Gugliemla de Rodat, Met geld van hun baas op stap A/ORIGE week zijn twee loopjon gens, resp. 16 en 17 jaar oud, op avontuur gegaan. De jongste moest voor zijn baas bestellingen rondbren gen en had een bedrag van f 266 ont vangen, Dit werd de „reiskas". Heel ver zijn de jongens niet ge komen. Aanvankelijk gingen zij naar Limburg. Hun bakfietsen hadden zij bij het centraal station te Amsterdam gestald. In Sittard kochten zij Bel gische francs en trokken naar het Zui den. In België werden zij echter ge arresteerd en overgeleverd aan de maréchaussée in Maastricht. Kort daarna waren zij weer in de hoofd stad. Zij beweerden het geld uitge geven te hebben. In Maastricht had den zij horloges en schoenen gekocht. Bij strenge fouillering door de kin derpolitie kwamen echter uit een le ren vest nog 1200 Belg. fr. te voor schijn. Joego-slavië stemde met balletjes yOLGENS radio-Belgrado hegft het nationale front van maarschalk Tito bij de algemene verkiezingen in Joego-Slavië voor de twee kamers van het federale parlement 92,6 pro- cen der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. Tito is dus met een grotere meerderheid dan hij in 1945 verkreeg, in zijn macht bevestigd. In 1945 stemde namelijk 84 proeent voor het nationale front. Dc kiezers en kiezeressen, waren, technisch gesproken, in de gelegenheid vrij te stemmen en zich daarbij tegen de door de regering gestelde candi- daten van het volksfront uit te spre ken. Doch de bedreven propaganda en andere vormen van geestelijke druk en de vrees, dat de regering op de een of andere wijze er achter zou kunnen komen, wie tegen had ge stemd, hebben zeer veel bijgedragen tot de overwinning van het volks front. Men moest stemmen met een gum mi balletje, dat in een bus gedepo neerd moest worden. Dat kon met ge sloten vuist gebeuren, maar 't schijnt dat de balletjes zó hard waren, dat men uit de bons in de bus kon aflei den hoe de betrokkene had gestemd. Bovendien werden de kiezers op alle stembureaux door 8 toezienden met argus-ogen gadegeslagen. Zodat fei telijk van tevoren al vast stond, dat het nationalistisch-communistisch re giem van Tito geen concurrentie te duchten had. Weersverwachting, Dinsdagavond: geldig tot Droog wee» met over het alge meen weinig bewolking. Meest matige Noordoostelijke wind. On- gkterendeZelfdC temperatl-ur als Heden: Zon onder 19.06 uur en ™aa" °p 11,44 uur- Woensdag: Zon uur UUr C" maa" onaer 6.06 De mobilifoon sloeg alarm ■^RIJDAGAVOND toen de heer Du- vekot uit Goes met zijn auto die voorzien is van een mobilofoon! de Kreekrakdam passeerde, zag hij,'dat de „laatste Diesel", die om 23.13 in Goes moet zijn, stil stond, daar hij pech had, wegens mankement aan een compressor. De heer Duvekot alarmeerde toen met zijn mobilofoon het Goese sta tion en vroeg om hulp van een andere Diesel. Die was In Goes niet aanwezig, waarom de ooodschap werd doorge geven aan Vlisslngen, waar men wel een Diesel ln voorraad had. Met bekwame spoed „stoomde" die Diesel naar de Kreekrakdam. doch daar was zijn hulp niet meer nodig, omdat het technisch personeel van de gestrande Diesel het euvel Inmiddels verholpen had. Broederlijk reden de twee treinen toen naar Goes door, waar men ruim een uur over tijd arriveerde. TYE onverstoorbare stilte van de Oekelse hei (gemeente Rijsber- gen), zal met Beloken Pasen (15 en 16 April) doorbroken worden door het vrolijke lawijt, dat ongeveer 500 levenslustige jongelui er zullen ma ken. Dan verrijst daar een groot tentenkamp, waarin voortrekkers uit West-Europa een week-end houden om te getuigen van hun idealen en om te laten zien, dat de voortrek kersbeweging geen enge grenzen kent, doch broederschap wil en die broederschap ook wil uitdragen. Het zullen dus schone dagen worden in dat immense tentenkamp. Hoe men ertoe gekomen is? Och, dat is eigenlijk heel eenvoudig gegaan. Begin van dit jaar hielden de voor trekkers hun „winterlaer" in Ouden bosch en omdat dit op een voortreffe lijk manier slaagde en bewees, wel ke een uitstekende geest er in de voor- trekkerij, schuil, klonken eerst aar zelende stemmen om zulk een soort festijn nog in een wat groter verband te organiseren t in de vorm van een inter-districtelijk week-end. Nu er zo veel over Benelux gepraat wordt, waarom zouden we bij een volgend kamp de Belgen er niet bijhalen?, zo zeiden deze stemmen. Zoals gezegd, 't klonk wat aarzelend. Maar over deze aarzeling was men spoedig heen. En toen andere stemmen opklonken over deelname van Luxemburgers, Fransen Engelsen en Duitsers, toen laaide er zo n enthousiasme op, dat men meteen maar besloot de stoere jonge schou ders onder een geweldige organisatie te zetten, die men betitelde met West Europees week-end". in kannen en krui en nu is de zaak zo ongeveer al in kannen en kruiken. Het heeft heel wat zwoegen gekost, maar vast staat, reeds, dat er weer eens bewezen zal worden wat er met bezieling en en thousiasme te bereiken valt. De groot ste moeilijkheid was 't, een geschikte kampplaats te vinden. Over die moei lijkheid is men heen. De algemene or ganisatie is in handen gekomen van de Tarcisiusstam te Breda (parochie O. L. Vrouw van Hemelvaart) onder „oubaas" Hooydonk en „baas" Dunk. Dat wil niet zeggen, dat deze „stam" alles opknapt. Integendeel Alle voor trekkers die Breda heeft (ca. 130) zijn ermee gemoeid. Zij hebben een dis- trictsstam gevormd o.l.v. districts-com- missaris J. Janssen en hebben geza menlijk verschillende ploegen kre gen hun aparte taak aan de op bouw van de organisatie geploeterd, onder het devies „allen voor allen". En voor zover wij de zaken op het ogenblik kunnen bekijken, zal straks heus wel alles van een leien dakje lopen. VyIE ER zo allemaal zullen verschij nen? We zullen een greep doen. Uit Zeeland komt een groep uit Stop peldijk, uit Limburg zullen er groepen uit Venlo en Roermond zijn, uit Bra bant is natuurlijk Breda present, maar verder ook o.a. Tilburg (100 man), Oosterhout, Dongen, Waalwijk, Kro- rendaai Den Boscn V"ghel, Bergen op Zoom, Valskenswaard, Gilze, Kre ten zal Duitsland vertegenwoordigen en Antwerpen (misschien 100 man), Berghem, Borgerhout zullen dit voor België doen. Frankrijk komt jammer genoeg niet met een voltallige groep, omdat het de Fransen teveel kost, maar er zullen verschillende individu- elen zijn, die het land van Marianne vertegenwoordigen. Engeland (de groep Birmingham) heeft de uitnodi ging nog in beraad en ook Luxem burg is nog in bewerking. Individue- len komen echter in ieder geval. Als alles loopt zoals men het hoopt dan kan er straks met een gerust hart gesproken worden van een Babyloni sche spraakverwarring in de Seterse bossen. Men wil van die verscheiden heid echter positief een eenheid ma ken, omdat men immers van dezelfde gedachten is bezield en van dezelfde idealistische geest is doordrongen De verwachting is, dat verschillende hoge rutoriteiten het kamp zullen bezoeken en het verbroederingskampvuur zul len meemaken. BUITENKANS VOOR „PLAKKERS" van het Allerheiligste besluiten de avond. Op de Zondagmorgen vindt een openluchtmis plaats en verder o.m. een dag-kampvuur. Dit laatste belooft een der hoogtepunten van het week-end te worden. Het zal geleid worden door drs. Jan van der Pluym uit Breda („hij weet het nog niet, maar dat komt wel in orde" zei men ons), die op dat ter rein al heel wat ervaringen heeft. ..Er is geen betere" zei men ons. De Zondagmiddag is gereserveerd voor toespraken van verschillende autoriteiten. In feite wordt het kamp Zondagavond gesloten, maar voor hen die nog een dag willen blijven „plak ken", zal 't nog tot en met Maandag open worden gehouden. En men denkt dat er heel wat jongelui van dat bui tenkansje zullen profiteren. yAN DE HERSTELBANK wordt nogal eens gezegd, dat ze al leen maar de grote onderneming helpt, maar voor de kleinen niets doet. Ter weerlegging van dit ver wijt heeft de president-directeur, drs. J. F. Posthuma in een rede te Delft verwezen naar de cijfers van het jaarverslag. Daarin valt te le zen, dat in totaal 116 bedrijven, dat is 43% van alle bedrijven, die cre diet ontvingen, een crediet kregen beneden de f 100.000.—, wat alles bijeen een post van een kleine vijf millioen vormt. Tussen de 100.000 en f 1 millioen liggen de credieten van 41% der geholpen bedrijven. Het totaal hiervan ligt uiteraard veel hoger en is ruim 37,5 millioen. Dat voor de kleine credieten groot in aantal, maar onbelangrijk in bedrag niet in grotere mate een beroep wordt gedaan op de Herstelbank, daarvan ziet het jaar verslag over 1949 de verklaring in de maatregelen die van overheids wege ten behoeve van de financie ring van het kleinbedrijf zijn ge nomen. Borgstellingsfondsen, werktuig- crediet, de herstelcredieten A ma ken het doen van een beroep op de Herstelbank in een groot aantal ge vallen overbodig. Bovendien is er nog de belangrijke rol, die de com merciële banken en de particulie re bankinstellingen spelen op het stuk van de financiering van de kleine bedrijven. Toch beluistert men herhaaldelijk de klacht, dat de financiering van kleine bedrijven op moeilijkheden stuit. Vooral van belang is, dat in onze gewesten, waar overal indus trievestiging plaats vindt en waar de industrialisatie-politiek vooral mikt op middel-grote eenheden. Het jaarverslag van de Herstel bank erkent, dat hier lacunes lig gen en schrijft: „herhaaldelijk te stuiten op de moeilijkheid ,dat wij (jonge) kleine industrieën, welke naar onze mening een kans tot ver dere ontwikkeling zou moeten wor den gegeven, geen normaal crediet kunnen verlenen omdat de daar aan verbonden risico's te groot zou den zijn". Als voornaamste redenen, waarom dergelijke industrieën niet voor een normaal crediet in aan merking kunnen komen, noemt het: slechte verhouding tussen eigen en vreemde middelen onvoldoende ze kerheid, geringe exploitatieresul taten in verband met de aanloop kosten en de kinderziekten. Norma le credietverlening door andere in stellingen is vaak evenmin moge lijk en op hulp van particuliere zij de kan steeds minder worden gere kend. Ze zouden dus door bijzondere credieten moeten worden geholpen, maar daarin bieden de bestaande bijzondere crediet-mogelijkheden geen uitkomst. 'JVER VOORZIENING van dit hiaat en aangezien de hierbedoelde industrieën merendeels een gewes telijk karakter dragen, wil nu de Herstelbank samenwerking zoeken met de provincies. Deze samenwer king zou hierin kunnen bestaan, dat de Herstelbank aan de bedoelde in dustrieën, die een credietbehoefte hebben van maximaal 50.000 gul den, de helpende hand biedt door haar een zo groot mogelijk normaal crediet te geven, en de onderne ming in de gelegenheid wordt ge steld in haar resterende credietbe hoefte te voorzien door een nieuw soort bijzonder crediet, dat zijn bij zonderheid hieraan moet ontlenen, dat aflossing en rentebetaling af hankelijk zijn van de bedrijfsuit- komsten. Om in staat te zijn zo'n bijzonder crediet te verlenen, heeft de Herstelbank dan een garantie nodig. Er is over dit plan reeds contact opgenomen met de provincies en men hoopt in 1950 tot resultaten te kunnen komen. Het zal er natuurlijk van af hangen, wat de Herstelbank aan garanties eist en of ze de nodige soepelheid kan opbrengen, die voor hfet welslagen van een regeling als deze onontbeerlijk is. Het feit, dat in deze belangrijke zaak overleg en samenwerking plaats vindt, met ge westelijke instanties, is in ieder ge val al hoopgevend. RUSLAND heeft de V. N.-commissie voor de mensenrechten verlaten, om dat de Chinese nationalistische afge vaardigde niet uit deze commissie is gezet. Rusland heeft nu al 15 com missies van de V.N. om deze kwestie verlaten. ITET orogramma staat al zo onge veer vast. Vrijdag 14 April wordt het kamp in orde gemaakt en Zater dagsavonds om 6 uur heeft de officiële opening van het week-end plaats. Dat gebeurt natuurlijk met een vlaggen - parade. Die avond vindt er een geza menlijke oefening plaats, die een bij zondere „stunt" belooft te worden. Een groot kampvuur en de intocht Zó zal liet straks wéér zijn: hevig geconcentreerd op kaart en aantekeningen. I

de Stem | 1950 | | pagina 1