NAAR KAMERONTBINDING EN NIEUWE VERKIEZINGEN IN BELGIE? In het huis der duizend winkels Unie-conferentie geopend r Negentien millioen bus-liefhebbers Toenemende spanning tussen Djokja en Oost-Indonesië Koningin en Prins naar Frakrijk Zij roeiden niets meer voor Praag Geen C.V.P.-. maar liberaal-socialistisch kabinet Niet-konmgsgezinde liberaal Devèze kabinetsformateur C.V.P. handhaaft standpunt Nederlands schiip aan de grond Franse generaals be gingen fouten Twee vliegtuigen neergestort Makassar het laatste bolwerk van het federalisme Het nationaal monu ment op de Dam C Indisch Briefke Het laatste.... OP JACHT NAAR NIEUWIGHEDEN Een leek dwaalt door de Jaarbeurs Vriip zonnig ZESDE JAARGANG No. 1648 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. 'Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda. Reigerstraat 16. Tt?l.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. h! B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 27 MAART 11*50 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m)Vo8r advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN.Axelsestraat 45, Telefoon 2347 NIET EEN KATHOLIEK heeft van de Prins-Regent de op dracht gekregen een nieuw Belgisch Kabinet te formeren, doch een liberaal. En nog wel de anti-Koningsgezinde Devèze, minister van Defensie in het demissionaire Kabinet. Naar wij van uitstekend geinformeerde zijde vernamen, moet het uitge sloten worden geacht, dat katholieke ministers in het kabinet- Devèze zitting zullen nemen. Kamerontbinding en nieuwe ver kiezingen worden nu onvermijdelijk geacht. De algemene opinie is dat de liberalen en de socialisten bij nieuwe verkiezingen aan stemmenaantallen zullen inboeten, omdat er bij de meerderheid van het Belgische volk een verbijstering merkbaar is over de miskenning door de minderheid van de resultaten der volks raadpleging. HET NATIONAAL COMITÉ van de C.V.P., Zondag in spoedver gadering bijeen, heeft in een motie vastgesteld, dat na de Volksraadple ging geen personaliteit der C.V.P. de officiële opdracht heeft gekre gen een regering te vormen. Eyskens en Carton de Wiart wer den enkel met een informatie- v e opdracht belast. De C.V.P. beves tigt haar standpunt, dat zij alleen zal deelnemen aan een regering, die over eenkomstig de parlementaire traditie, het vertrouwen vraagt van het parle ment en die de verenigde Kamers, in de mogelijkheid stelt zich uit te spre ken over de terugkeer van de Koning overeenkomstig de wens van de meer derheid der Belgen. EEN „STAATSGREEP". het is zijn plicht diegenen te belasten met de vorming van een regering, die hij daartoe geschikt acht. Hij heeft hierbij geen enkele partij, zelfs niet indien deze de meerderheid heeft, te raadplegen". Devèze verklaarde verder: „Indien gekozen moet worden tussen het vre selijke avontuur waarin de C.V.P. Bel gië wil stoten en ontbinding der Ka mers, dan zal ik mij uitspreken voor het laatste". WALEN MANOEUVREREN. heid getuigt het Handelsblad (Antw.) als volgt: Aan de C.V.P. thans haar kracht te tonen en niet enkel zeggen: 't is nu genoeg, maar hamerend met de vuist op tafel „het is uit!" Uit met de laster, uit met de bedreigingen uit met het vertreden van het recht en de wil van het volk. Het is de grondwet die regeert en niet die en kele politiekers die de speelpoppen zijn van loge en Moskou. Zij kan dat want de meerderheid van het land staat achter haar. Dat heeft de Volksraadpleging voldoende bewe zen. Wij kunnen er ons geheel mee verenigen. UET NEDERLANDSE motorvracht- schip „Voorwaarts" van 261 ton is vastgelopen op het Paternosterrif voor de Noordkust van het eiland Jersey. Het schip voer in zware mist. Zes uur lang heeft de bemanning aan de riemen gezeten voordat de reddingsboot door een loodsboot op sleeptouw werd genomen. TN POLITIEKE kringen in Brussel is men derhalve van oordeel, dat Devèze slechts een liberaal-socialisti sche coalitie-regering zal kunnen vor men. In C.V.P.-kringen spreekt men zelfs van een staatsgreep. Devèze zelf verklaarde op 'n pers conferentie, dat hij zal trachten „de Koningskwestie in nationale zin op te lossen Hij denkt in ieder geval voor 1 April klaar te zijn met zijn consul taties. „DOLKSTOOT". rvp HET Zondag te Charleroi gehou- den Waalse nationale congres zijn resoluties aangenomen, waarin het Congres o.m. vaststelt, „dat de grote meerderheid van het Waalse volk te gen Koning Leopold heeft gestemd". In de resoluties wordt verder ver klaard, dat „de manoeuvres na de Volksraadpleging duidelijk de wil van de Vlaamse clericalen aan het licht gebracht hebben, hun heerschappij over geheel België te vestigen". En dat er geen enkel Waals parlements lid van de C.V.P. is, dat tot dusver de moed heeft gehad zich van het Vlaam se clericalisme los te maken". Wij zouden zo zeggen, dat op het congres de feiten nogal aardig ver draaid zijn! „HET IS UIT". TI/IJ SPRAKEN hiervoor over de opgewondenheid, die er in België heerst over het miskennen door de minderheid van de rechten en beslis singen der meerderheid. Van deze zeer goed begrijpelijke opgewonden- rpOEN een der journalisten opmerk te, dat de C.V.P. spreekt van een dolkstoot, die de Prins-regent zijn broer Koning Leopold heeft toege bracht, door een liberaal tot kabinets formateur te benoemen, antwoordde de liberale minister: „De Prins-regent is boven iedere critiek verheven. Hij is het wettige hoofd van de staat en XrEI/ERLANDSE en Indonesische mi nisters hebben zich Zaterdag in Djakarta rond de conferentietafel ge schaard voor de eerste bijeenkomst in het kader van de Nederlands-Indone sische Unie. De Indonesische premier Hatta, werd tot voorzitter van de conferen tie gekozen en minister van Maarse- veen tot vice-voorzitter. Minister van Maarseveen zei in zijn toespraak o.a.o „Ik kan mij voorstel len, dat sommige vraagstukken niet aanstonds zullen worden opgelost. Wanneer wij er in slagen om voor problemen in beginsel een zekere op lossing te vinden, die voor beide aan vaardbaar is, dan kan dit ons met vol doening vervullen". Koningin heeft als hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie een boodschap gezonden naar de minis- tersconferentie te Djakarta, waarin H. M. de delegaties sterkte en een vast beraden wil toewenste om goede op lossingen te vinden in het belang van beide volkeren. T\E PARLEMENTSCOMMISSIE van onderzoek in de zaak van de ge neraals heeft, ofschoon zij haar werk zaamheden nog niet heeft beëindigd, geconcludeerd, dat de generaals Re vers en Mast „fouten hebben begaan, die een administratief, disciplinair en gerechtelijk onderzoek vergen ter rechtvaardiging van hun daden". De commissie heeft de minister van Defensie René Pleven verzocht een vervolging te doen instellen tegen de „ontbrekende getuige" Roger Peyre, wegens het onthullen van militaaire geheimen. pEN VLIEGTUIG van de Turkse Luchtvaartmaatschappij is bij het vliegveld van Ankara neergestort en verbrand. 15 personen kwamen om het leven, onder wie een Engelsman, twee Amerikanen, twee functionaris sen van het Bulgaars consulaat en een Griekse diplomatieke koerier. Bij Singapore is een Sunderland- vliegboot van de R.A.F. ontploft. 2 leden van de bemanning worden ver mist. Negen zijn gewond, van wie drie ernstig. rpERWIJL vóór de oorlog in de in- terlocale autobusdiensten door 4500 autobussen met 123.000 zitplaatsen per maand 6 millioen reizigers werden vervoerd, is thans het aantal reizigers van 5200 autobussen met 180.000 zit plaatsen 19 millioen. Terwijl dus het aantal bussen met 15, en het aantal zitplaatsen met 46 pet. is gestegen, is het aantal reizigers met meer dan 200 pet. vooruitgegaan. Aldus heeft minister Spitzen mee gedeeld. Dat ook het herstel der spoorwegen goede vordering heeft gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat de totale lengte van het net, vóór de oorlog ruim 3300 km. bedragend, in 1948 dit getal heeft overschreden, zij het ook in zeer ge ringe mate. Weliswaar was het aan tal reizigerszitplaatsen minder dan de helft van 1938, nl. ruim 76.000 te genover bijna 160.000, maar het totale aantal vervoerde reizigers bedroeg in 1948 177 millioen, tegenover ruim 80 millioen in 1938. nl. resp. 18.5 millioen km. tegenover 14.5 millioen ton. De totale lengte van de grote ver- keers- en spoorwegbruggen in ons land bedraagt circa 25 km. In 5 jaar tijd zijn alleen aan bruggen in ver keerswegen 55 totaal vernielde en 5 zwaar beschadigde hersteld. De kos ten van het herstel van deze laatste bruggen (waar dus de spoorwegbrug gen niet bij inbegrepen zijn) bedroeg plm. 70 millioen gulden. Op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan te Utrecht staat een carillon opgesteld, dat bestemd is voor de Lange Jan te Mid delburg. (Het oude carillon ging in de oorlog verloren). Dit ca rillon, bestaande uit 48 klokken, is gegoten bij de firma van Berngen te Heiligerlee. De zwaarste klok, met een gewicht van 6500 kg. (links) kon niet worden opgehangen. Mejuffrouw M. Blom, de enige vrouwelijke beiaardier in ons land, bespeelt het carillon. DE ONBESLIST (0-0) GEEINDIGDE belangrijke ontmoeting Baronie-R.K.T.V.V. gaf, vooral in de tweede helft een voortdurend overwicht der thuisclub te zien. Hier wordt de Tilburgse doelman voor de zoveelste maal belaagd Geheel links: Mallant; 2e van rechts (zittend) van Raak en op de achtergrond Adriaansen. (Verslag vindt men op pag. 3). TN OOST-INDONESIE is een bewe- ging gaande, de Gerakan Republik Indonesia Timur, die voor Oost-In donesië zo groot mogelijke autonomie wenst te verkrijgen. Indien de Repu blik Indonesia (Djokja) op een gege ven ogenblik in de plaats van de Re publik Indonesia Serikat zou treden, wil Oost-Indonesië zelfs volledige zelfstandigheid verkrijgen. Uiteraard heeft dit standpunt grote spanning teweeggebracht, die eerder toe dan afneemt. Oost-Indonesië schijnt inderdaad het laatste bolwerk van het federalisme volgens het schema van de Ronde- Tafel-Conferentie te zijn. Makassar is de oudste deelstaat en is gehecht aan de Negara. Het nieuwe kabinet steunt op 'n grote meerderheid in het par lement, zodat het met vastheid in het regeringsprogramma de verdediging van de Negara kon opnemen. De krachten, die voor het behoud van de Negara zijn, sloten zich door BULGARIJE heeft bij de Joego-Sla- vische regering geprotesteerd tegen de „herhaalde schendingen" van de Bulgaarse grens en „een opzettelijke vijandige en agressieve politiek ten opzichte van Bulgarije". VOLGENS een schatting van de Ame rikaanse arbeidskantoren zijn er thans bijna vijf millioen werklozen in de Verenigde Staten. Dit is twee millioen meer dan in 1948 en 1949. HANS KAART en de zijnen arrive ren 31 Maart in Durban. De trip door Zuid-Amerika is thans in voorberei ding. De tochtgenoten maken het wel. TE LONDEN hebben deskundigen op het gebied van de sociale zekerheid van de vijf bij het verdrag van Brus sel aangesloten staten vergaderd, als resultaat waarvan twee nieuwe con venties zijn goedgekeurd, waarin de uitwisseling van studenten en vraag stukken betreffende de grensarbei ders worden geregeld. TIET LIGT in het voornemen van H. M. de Koningin haar vacantie, onderbroken om do Prins bij zijn te rugkeer uit Amerika te ontvangen, voort te zetten met de Prins, die daar voor gelegenheid krijgt geheel uit te rusten van de vermoeienissen van zijn lange reis, en de twee oudste prins sesjes, wier Paasvacantie in die tijd val.t De plaats van bestemming zal waarschijnlijk Val d'Isere in Frank- i rijk zijn. De dag van vertrek is ver- moedelijk Woensdag 29 Maart. Tijdens de afwezigheid van de Ko- ningin moeten requesten en andere verzoeken op de gewone wijze ge adresseerd worden aan Paleis Soest- dijk. 3 Tsjecho-Slowaakse vlieg tuigen landden in Duitsland TN DE Amerikaanse sector van Duits land (te Erding in Noordweste lijk van München) zijn drie Tsjecho- Slowaakse transportvliegtuigen ge land met 85 passagiers aan boor. De voorzitter der Tsjecho-Slowaak se luchtlijnen bevindt zich onder hen. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken, dat 53 personen te kennen hebben gegeven naar hun land terug te willen keren. De bemanning van twee der vliegtuigen daalde vrijwillig doch de piloot van het derde toestel daalde onder bedreiging met een re volver. De toestellen kwamen met tussenpozen aan en waren afkomstig uit Bratislava, Ostrava en Brno. Drie ver van elkaar gelegen steden in Tsjecho-Slowakije. Alle drie waren zogenaamd op weg naar Praag. het overhaast optreden van Djokja sneller aaneen, doch de regering te Makassar mist volgens waarnemers op het ogenblik een sterke figuur, doordat Anak Agung, de bouwer van de Negara, lid is van het kabinet der R. I. S. Daarom gaan stemmen op, hem te verzoeken te Makassar terug te keren. Pelaupessy, de voorzitter van de senaat der R. I. S„ overweegt reeds zijn functie neer te leggen en naar huis terug te keren. De moeilijkheden tussen Djokja en Makassar dreigen zich toe te spit sen nu binnenkort eenheden van de T. N. I. naar Makassar zullen wor den gezonden. Deze uitzending ge schiedt door de Sultan van Djokja onder pressie van parlementsleden der R. I. S. uit Djokja. De regering van Oost-Indonesië zegt niet op de hoogte gesteld te zijn van de komst der legereenheden. Oost-Indonesië heeft echter 'n goed geoefend politie-apparaat van 10.000 man, terwijl het grootste deel van de Indonesische leden van het K.N.I.L. aldaar gestationneerd is. Bovendien gaan 8600 gedemobiliseerde leden van van het K.N.I.L. zich met hun gezin nen in Oost-Indonesië vestigen. Men vreest daarom in het algemeen, dat het na de landingen van T.N.I. te Makassar tot botsingen komt. De regering te Makassar tracht in ver sneld tempo de overgang van de In donesische leden van het K.N.I.L. te doen geschieden met het oog op mo gelijke onlusten. JJET NATIONAAL MONUMENT op de Dam in Amsterdam zal ge plaatst worden waar thans een plant soen het voorlopig monument om zoomd. Het monument zal bestaan uit een grote in doorsnee ellipsvormige zuil, die meer dan twintig meter hoog zal zijn. Deze zuil wordt geplaatst op een verhoogd plateau, dat weer het middelpunt is van cirkelvormige bre de treden. De tjurnen galerij" zal een sector van een dezer cirkels zijn. Beelden en een vlaggemast comple teren het geheel. Het ontwerp is ge maakt door de beeldhouwer Radecker en de architect Oud. T/ERDIENT deze geschiede nis van moed en trouw, van dood en moord; deze story van moeilijkheden en zorgen, van vreugde en geluk, geen happy-end? Beste allemaal! In een hon derdtal briefkes heb ik ge tracht de soldaat te schilderen in het Indische landschap. Ik mocht U vertellen over zijn patrouilles en zijn wacht, zijn Kerstnacht en zijn brief van thuis. Over de simpele dingen die in de troep en in het bij zonder bij het 423e leven. Als de Georgic Rotterdam binnenvaart gaat de soldaten- gemeenschap (gelukkig!?) uit elkaar. Dan zitten er de tro penjaren op, de harde, mooie maanden tussen de bergen en sawahs. De jongens trekken met hun plunjezakken naar Groningen, Nijmegen, Bergen op Zoom, Kloetinge of Maas tricht! Uit de TeriehtsVrine ver dwenen kan ik „hun" verdere verhaal niet meer beschrij ven. Het is ook. trouwens niet nodig, wan1 gij zult de man nen zelf kunnen volgen bij U in de buurt. Het Indisch Briefke mist daarom het happy-end. Het aangename, bevredigende slot, dat door U geschreven kan worden. Want krijgt deze sol daat werk: ziet gij voor deze man eens iets over het hoofd; kunt gij hem bestaanszeker heid verschaffen; bent gij in staat hem een vak te leren en gij doet dat, dan is er een blij einde. Dan hebt gij zelf het slot verzorgd van deze story. Beste allemaal! Dit was het verhaal van de soldaat. De ge schiedenis van Uw jongen, man of verloofde Dit is het einde van deze historie. Niet van de gedach ten die nog meerdere bij ons en bij een groot deel van de Indonesiërs zullen opkomen. Wij en zij zullen nog vaak te rugdenken aan de soldaat, de levende en de dode. Dat God de levenden zegent! De anderen heeft Hij tot zich genomen. Jullie PIET Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Droog en tameltfk zonnig weer, met zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera tuur als gisteren. Heden: Zon onder 19.04 uur. oi!dpraf ^0 0n °P 6,26 uur en maan onaer 4,39 uur. Y^IJ ONTMOETTEN haar voor de ingang van het Jaarbeursgebouw. Tussen al die duizenden bezoekers die zich hier in een eindeloze stroom door de vier controleposten naar binnen persten, moesten we juist haar tegen het lijf lopen! Zij nam ons direct onder de arm en zei resu- luut: Fijn, nu kunnen we de Jaarbeurs samen bekijken. Zij, dat is het nichtje waarmee wij om zo te zeggen, samen zijn opgegroeid. Zij houdt dan ook niet in het minst meer rekening met ons, beschouwt ons al lang niet meer als man Zij decreteert slechts. V?OOR DE fraai verzorgde stand van Philips, waarbij wij het eerst aan kwamen, had zij in het geheel geen oog. Ook niet voor de nieuwe Blitz- fotocamera, waarvoor honderden be zoekers een intense belangstelling aan de dag legden. Al die radio-toestellen en foto-apparaten zijn precies hetzelf de, sprak zij resoluut en trok ons verder. Toen kwamen wij in de afdeling, waar de ene stand met stoffen zich aan de andere zijde, een winkelstraat, die uit louter étalages bestond. Plotseling had ons nichtje een zee van tijd. Voor een stand met veel kleurige dassen en tinten, bleek zij een vol kwartier staan, volkomen ver loren in zichzelf en steeds maar uit roepen van verrukking slakend. Van deze gelegenheid maakten wij gebruik om ons snel te verwijderen. In de hal namen we de lift naar de vijfde ver dieping, omdat er geen hogere was, want wij wilden, dat er tussen ons en ons nichtje de grootst mogelijke af stand bestond. UTRECHT INTERNA TIONAAL Heat aantal deelnemers aan de Jaarbeurs is bijna 4000, waarvan er onge veer 1500 Nederlandse producten tonen. Hoe druk het bezoek is, toont de veelheid van auto's op het parkeerterrein wel aan. TTN ZO dwaalden wij alleen vele uren door dit huis met de duizenden winkels, door deze tempel waar Mer- curius de alleen-aanbeden godheid i*. Wij hoorden er de .menselijke stem in vele talen. Aan een zekere Mr. Edward Keene uit Birmingham vroegen wij hoe hij de Jaarbeurs in Joetrecht vond, en hij antwoordde ons: Wonderfull! Be ter dan de Leipziger Messe. Jullie, Hollanders, hebben het al heel wat verder geschopt dan wij in Great Bri tain. Heb hier goede zaken kunnen doen. In de Joegoslavische afdeling vroegen wij aan een Joegoslaaf en in de Poolse afdeling aan een Pool hoe het leven was achter het IJze ren Gordijn. Los van elkaar ant woordden zij beiden, dat deze Jaar beurs een zeer goede Jaarbeurs was, doch in beider blik lag zo iets van: Als je dit in Joegoslavië, respectie- ljjk Polen, vroeg, lieten wij je ar resteren en bekende je binnen een week, dat je een gevaarlijke spion van het Westers Imperialisme was. Uitvoeriger was de conversatie met Herr Walter Giesse uit Frankfurt, die wij ergens op de vierde verdieping aantroffen. De Hollanders hadden hem op deze Jaarbeurs overdonderd. Vooral de speelgoed-afdeling was er- staunenda. Maar alles en alles bij el kaar: „Bei unsen toen bleek, dat bei uns, alles toch beter, toch grote, toch goedkoper, toch solieder was. We hebben Herr Waler Giesse uit Frankfurt toen maar aan zijn lot overgelaten. ZIJ DRINKT EN PLAST ■yfOOR EEN niet-zakenman is 'n be zoek aan de Jaarbeurs een uiterst vermoeiende bezigheid. Er zijn ruim 5000 deelnemers en wanneer men iedere deelnemer slechts één minuut van zijn tijd zou schenken, zou men 83 uren nodig hebben om alles te zien. De niet-zakenman kan zich dan ook alleen maar beperken tot de zg. nieu wigheden op velerlei gebied, die tel- kenjare op de Jaarbeurs getoond wor den. 't Is echter een hele toer deze nieu wigheden uit de overvloed van mil- lioenen artikelen op te duiken. Men is telkens blij als een kind, wanneer men zo iets nieuws ontdekt, want de meeste nieuwe vindingen zijn van dien aard. dat hun belangrijkheid de leek volkomen ontgaat. Wanneer de N.V. Pope uit Venlo een nieuwe wikkel draad op de markt brengt, die een re volutie betekent op het gebied der wikkeldraden, zal dit feit uit de aard van de zaak de huismoeder heel wat minder interesseren, dan de opvouw bare kinderwagen waarmee de Fa. Mutsaerts uit Tilburg voor de dag komt. Dat deze kinderwagen met een enkele handgreep in een wandelwagen kan worden veranderd, vindt zij ge weldig. Voor de musicus zal het appa raatje om tijdens het spelen muziek bladen om te slaan van zeer groot belang zijn, terwijl de electriciën de nieuwe kryptonlampen van de N.V. Radium uit Tilburg misschien wel dè sensatie van deze Jaarbeurs vindt. Wijzelf, die de verpersoonlijking van de leek zijn, de mens, die van alles een beetje verstand heeft en van niets veel, hebben tevergeefs gezocht op deze Beurs naar iets, dat onze aandacht langer dan een kwartier kon boeien. Op één uitzondering na. Een Brabantse fabriek van kinder speelgoed, de Himalux-Toy uit Til burg, bracht een klein plastic pop petje uit. De pias-pop! Zij drinkt, zij plast. Zij neemt de inhoud van een zuigflesje in zich op, kan daarna op een po-tje gezet worden of in het wiegje worden gelegd. In het laatste geval zal de luier na enige tijd nat zijn. Heerlijk! Uw dochtertje zal dan op haar popje kunnen mopperen en haar een schone luier omdoen. Zij zal er urenlang zoet mee zijn. Voor ons was dit een van de be langrijkste uitvindingen, die op de Jaarbeurs getoond werden. ONS NICHTJE: ONVER WOESTBAAR JJOOD-MOE, de lijvige Jaarbeurs- Baedecker onder de arm geklemd, beladen met minstens 20 kilo papier, dat ons welwillend door de verschil lende standhouders ter hand was ge steld, liepen wij bij de ingang ons nichtje weer tegen het lijf. Zij keek ons verwijtend aan, „Jij bent er natuurlijk vandoor gegaan", zei ze. „Alleen maar naar machines gekeken en naar de tientallen hulp motortjes voor fietsen, waar ze je hier op de Jaarbeurs compleet mee dood gooien. Van textiel en schoenen heb je natuurlijk niets gezien. Zo zijn jul lie, mannen!" „Nou", verdedigden wij ons, „wat is daar nu voor nieuws aan te zien?" „Niets nieuws!" riep zij uit, verwon derd over zo veel onkunde. „Heb jij dan niet de Nylon-garens gezien van de A.K.U.? En hebben ze jou dan niet verteld, dat de A.K.U. hiermee in sa menwerking met de Staatsmijnen in Limburg Nylon-kousen zal gaan fabri ceren? Het is natuurlijk ook aan je aan dacht ontsnapt, dat wij deze zomer voor het eerst stofjes zullen kunnen kopen, die wij tot nu toe alleen maar stiekum uit het buitenland konden smokkelen. En dan onze schoen-industrie! Geen nieuwtjes, zeg je! Moet je eens naar de sportschoenen kijken van Aero uit Dongen en naar de schoenen van van Bladel uit Waalwijk, schoenen met elastieke voering, een revolutie op 't gebied van schoeisel. Mooie journalisten sturen ze naai de Jaarbeurs. Hebben nergens ver stand van. Als ik schrijven kon Hier hebben we afscheid genomen van ons nichtje, omdat we haar niet bij konden houden. Fris en opgewekt stapte zij in de richting van het-sta tion om een trein te halen naar het Zuiden. Voor haar was dit dwalen langs duizenden winkels een feest ge weest. Wij waren dood-op en kropen naar ons hotel, waar wij direct op bed zijn gaan liggen om even bij te komen. Wij zullen de redactie adviseren in het najaar een journaliste naar de Jaarbeurs te sturen

de Stem | 1950 | | pagina 1