Opdracht tot vorming C.V.P.- Kabinet Onze jongens in Indonesië)&e tijd van Touringcars mei toiletten en koelkast OUDSTE DAGBLAD van het Zuiden VERDWIJNT wens stelen" e Passie e voor 25 ct, o voor 30 ct. HULST lenjong iruidjc blondje Eyskei Stafchef Omar Bradley aangekomen de Passie BRABANTSE EMIGRANTE secretaresse van Canadese Bisschop CTIE HOEDEN )R!JF gevangenis sclub de Theems HUIS CARTON DE WIART VAN OPDRACHT ONTSLAGEN ms noch van Cauwelaert zien er kans toe GERUSTSTELLEND verloop der stakingen Wisselende bewolking Spaak: Verkiezingen In Wagga-Wagga staat het water 1,20 m. hoog De uienexport in Februari. Ministeries van Oorlog en Marine „beveüigd" Evers mild gevonnist De R.A.I. in twee delen gesplitst Nederland kan weer mee op de wereldmarkt Zaak de Poorter HERINNERINGEN BIJ EEN JOURNALISTIEK VERSCHEIDEN. De krant deed vroeger meer dan krant zijn. ME„ DUNKT, wanneer morgen de Passietijd begint en de pro cessie trekt uit. dan krijgt de ko- lommengalerij rond het St. Pie tersplein zijn diepere betekenis. Men zegt immers, dat de geniale Bernini toen hij ze bouwde, er de armen van Christus in wilde ver zinnebeelden, die zich uitstrekken tot de gehele wereld. Paus Pius XII verpersoonlijkt voor ons Chris tus. Wiens plaatsbekleder hij is, en Zijn verlangen spreekt dus in 's Pausen woorden. Vurig zij daarom morgen 'onze smeking, krachtdadig ons eigen voornemen, want leder moge allereerst voor zich de „grote terugkeer" tot wer kelijkheid maken en door deze goede instelling hem ook bij zijn evennaaste bewerken. De Paus roept er ons toe op. En op de ach tergrond zien we de uitgebreide armen van Christus zelf. Gevallen in Indonesië :euze, nieuwste mo- prijzen. KIJKEN IN ONZE 34 AXEL g 27 Maart, Aanvang aan in de grootse en ioldwyn Mayer: met de Pulitzer-prijs inan Rawlings. heden iets heel won- erk uit de moerassige ider film gezien. Zel- a van de Avondvoor- 14 jaar. Voorkomt ■les Farrel in: lding met hun dwaze schouwen. - Toegang 625-0 26 Maart te 5 en 8 u.: on. Greer Garson mde filmpaar in een Toegang 18 jaar. 7 Maart, aanvang igens in humor, welke een het gelaat van de de titel van deze ten van de spelers, uur en 4.30 uur. rguèrite Viby en errassingen. Een Snoezig meisje, n 18 jaar. 809-o ng 8 uur: Ann Todd, j wilde twee levens, Grote Passie is een kt naar een novelle Een onvergetelijke aanvang 2.30 uur. 626-0 ag 26 Maart om 2.30 ian ooit, in een kos- ïme. Het vrolijke m jaloerse verloofde ig 28 Maart om 7.30 gefilm, welke Fritz gebeurtenissen. rad, redde hem van 659-0 Maart 5 uur en 8 u., iams als het bruidje zrijgezel en Lauritz icolor-film oordevol muziek en 689-0 Maart 8 uur, Woens- azen Bud Abbott en 'o's zal ontketenen. uur en Zondag 26 le muziek en rhyth- kleurige showfilm: 'a en Barry Fitzge- iperamentvolle ster, dders en gangsters. Toegang 14 jaar. olbert en Fred Mac het meisje, dat de vreemde vergissing. Toegang 14 jaar ZESDE JAARGANG No. 1647 tlitaavo' NV. UitgeversMij. Neerlandia. verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16. Tél.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, pjv Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. «Bh.de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- ntsnriis bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, post f 4 75, per week (uitsluitend bij niet- Mstbestellingl f 0.30. Losse nummers 8 cent, postrek no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt ZATERDAG 25 MAART 1950 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0 60 per m/m)Vohr advertenties van plaatselijke sard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuwse Eilanden: GOE^_WestsingeI_^!Jfeleltoonj23g_—_Bureau_voOr Zeeuws-VlaanderenHULST. Dubbele Poort 7. Telefoon 10Z - (Bijbureaux. OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35: TERNEUZEN,. Axelsestraat 45, Telefoon 2347), DE 80-JARIGE GRAAF CARTON DE WIART heeft rapport uitgebracht aan de Prins-regent en is van zijn informatieve opdracht ontslagen. Aanvankelijk werd „uit welingelichte kring" bericht, dat er onder de liberalen een sterke stroming zou zijn om onder zekere voorwaarden met de C.V.P. een nieuwe Regering te vormen. Nadien wist Reuter echter te melden, dat oud-premier Eyskens en Frans van Cauwelaert een verzoek van de Prins-regent tot vorming van een C.V.P.-kabinet met een weigering hebben beantwoord. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft over het ver loop van de stakingen een overzicht gepubliceerd, dat men in ieder geval „geruststellend" kan noemen. TfEGENOVER de Pers verklaarde A Carton de Wiart o.a.: „Om geen tijd te verliezen en ge zien de ernst van de toestand had ik het initiatief genomen de Ministers van Staat bijeen te roepen. Er moest een tastbare formule komen, die een toenadering tussen katholieken, socia listen en liberalen zou vergemakke lijken. Uit het overleg is mij echter gebleken dat een dergelijke formule niet de vereiste instemming genoot. Mijn opvatting werd nog bevestigd door de besprekingen, die ik heden morgen had. Op een vraag of de Prins-regent 'n Kabinetsformateur dan wel een in formateur zou benoemen, antwoordde de heer Carton de Wiart: „Naar mijn oordeel zal het thans eerder een formateur zijn." DE STAKINGEN. TIET Ministerie van Binnenlandse Zaken, van de Katholieke mi nister Albert de Vleeschauer gaf het volgende overzicht van de stakingen: 1. Spoorwegen: in de streek van Charleroi, Luik, Namen, Brussel en in het overige gedeelte van het land rijden de reizigers- en goederentrei nen. De bezetting van de treinen, zo wel wat de arbeiders als de reizigers betreft, is normaal. Er is een gedeeltelijke staking in de streek Doornik-Aat. Het percen tage personeel dat afwezig is, is zeer gering. 2. Buurtspoorwegen: toestand nor maal over het gehele land, uitgezon derd in de provincie Henegouwen, waar de staking tamelijk algemeen is. 3. Tramwegen: er was te Brussel een kleine ontreddering waar te ne men in de morgenuren en de lijnen MR. VAN ROYEN zal in Juni a.s. dr. E. van Kleffens opvolgen als am bassadeur te Washington. DE „DJAKARTA LLOYD" is een nieuw opgerichte scheepvaartmij., welke ten doel heeft het „monopolie van de K.P.M. te breken". Men hoopt schepen te kunnen kopen met een deel van het geld, dat Nederland aan In donesië leende.... DE SULTAN van Djokja heeft bij de aankomst van de ministers van Maar- seveen en Lieftinek in Djakarta ver klaard, dat de journalist Ritman en vele andere Nederlanders volgende week zullen worden vrijgelaten. SERETSE KHAMA is per vliegtuig naar de Bamangwato-stam in Afrika teruggekeerd. KNICKERBOCKER, een Amerikaans journalist, kwam met de ramp van de „Franeker" in Juli 1949 bij Bom- het leven. Zijn vrouw heeft van de K.L.M. gerechtelijk 250.000 dollar schadevergoeding geëist. Er ouden „opzettelijke fouten in de tech nische werking van het toestel zijn". rpnT„?^rP0?T Langemeyer is giste- 7 e mmisters van Binnenland- IIaZ* en Justitie aangeboden. Dit stuk ®aat over het politievraag- GROTE GROEPEN Sovjet-Russen ko- ™5..me' de regelmaat van een klok =1- j a, hinnen. Ze worden allemaal ais „deskundigen" te werk gesteld. Aheen m Sjanghai zijn er al 6.000. BIJBEL is thans in 1118 talen (5ScVenen- hetgeen een toename be tekent van 10 nieuwe talen in 1949. DE ONBEWAAKTE overweg aan de Tripkade te Utrecht eiste giste- en als slachtoffers de korporaal Bak- mTaen de sergeant Gobets. Beiden werden zwaar gewond. Hun (militai re) auto werd vernield. DEMONEiTRANTEN, ongeveer 800, hne j voor de Amerikaanse am- vÜS5 iin ^en Haag spandoeken met redes-leiizen. De politie behoefde met m te grijpen. EEN WETSONTWERP, ingediend bij hfJnl Kamer' heeft tot doel-' aan" eding aan Canada van een schilde- rma„ T ci°rt Heb be ma, bekend lens naam: „De twee watermo- Weersverwachting, vanavond: geldig tot Overwegend droog weer met v sseienede bewolking en in de ochtend plaatselijk nevel of mist. Weinig wind. Iets hogere tempe raturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.01 uur Zondag Zon op 6.30 uur. Maan op 9—9 uur. Zon onder: 19.02 uur. Maan onder 3,08 uur. Maandaz- zon op 6,28 uur. Maan op 10.29 uur Maan onder 4.00 uur. werden pas in dienst gesteld rond 8 uur. Te 10 uur waren er 147 rütui- gen in dienst. De tramwegen van Luik en Seraing zijn in staking. 4. Telefoon en telegraaf: de dienst is overal normaal, uitgezonderd te Ver- viers, waar de staking een zekere uit breiding heeft genomen. De dienst is er evenwel gedeeltelijk verzekerd. 5. Posterijen: alles normaal, met uit zondering van Haine St. Pierre waar een beperkte dienst is ingericht. 6. Regie van de luchtwegen: toe stand normaal. 7. Nationale radio-omroep: toe stand normaal. 8. Metaalnijverheid: gedeeltelijke staking van het werk in de provin cies Luik, Namen en Henegouwen en eveneens in enkele fabrieken van het Brusselse. 9. Kolenmijnen in 39 mijnen van de 44 in het bekken van Luik is het werk neergelegd. In het bekken van Namen is 50 procent der werklieden aan de arbeid gebleven. 10. Electrische centrales: uitgezon derd te Monceau, Marchin, Quareg- non, Antoing en Lessen is de toestand normaal. STUDENTENREL. TyE BRUSSELSE studenten hebben de stakingsroes aangegrepen en nog eens extra aan hun „opgekropt gemoed" lucht te geven. Zij probeer den de nog rijdende trams met vuil nisemmers te blokkeren, vernielden trambeugels en sneden draden door. Het kwam tot schermutselingen met de politie, waarbij aan beide zijden tientallen gewonden vielen. Studen ten van de Vrije Universiteit ver- b rand den stropoppen en riepen daar bij: „Weg met de geestelijkheid". OPAAK heeft in een rede te Luik zijn persoonlijke mening over de huidige impasse gegeven. Hij meende, dat het nu tijd was de Kamers te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Er is in bepaalde kringen sprake van, dat enkele leden van de C. V.P. het met deze zienswijze van Spaak eens zijn. TJUIZENDEN vluchten uit Wagga- Wagga (Nieuw-Zuid-Wales), nu hun huizen door het water van de Murrumbidgee overstroomd worden. Sommigen, die dachten, dat zij buiten het bereik van de overstroming woon den, moesten op de daken klimmen, daar het water tot de daklijst is ge stegen. In het centrum van Wagga- Wagga staat het water 1,2 meter hoog. Twee derde deel der bevolking is reeds geëvacueerd. Het reddingswerk wordt steeds gevaarlijker, daar de kleine boten door de sterke stroom uit de koers worden geslagen. Duitsland nam het meeste af. De uienexport cijfers over Februari zijn thans bekend geworden, Duits land spande in Februari de kroon, daar dit land afnam: 8.139.155 kilo waarna Engeland volgt met: 6.432.796 kilo. Dan volgen Ierland met 904.401 kg. Frankrijk 438.590 kilo. België 288.102 kg.Engels leger 146.500 kilo, West Indië 127.925 kilo, Afrika 27.250 kilo. Oostenrijk 10.000 kilo, Gibraltar 10.000 kilo, Zwitserland 5.000 kilo, Luxemburg 2.000 kilo. Indonesië 100 kilo en Finland 25 kilo. Van Juli 1949 tot en met Februari 1950 werden geëxporteerd 124.027.230 kilo. Goeree Overflakkee nam hier van 45.355.474 kilo voor zijn rekening. Nu het seizoen is afgelopen gaat men zich concentreren op de nieuwe oogst waarvoor reeds enkele transacties zijn afgesloten op een prijs van 6 a 7 ets. per kilo, hetgeen echter nog veer spe culatief is. Het is nog veel te vroeg in het jaar om hieraan enige gegrond heid toe te kennen. Wel is het een feit, dat de te zaaien oppervlakte groter zal zijn dan in het afgelopen seizoen. Ook zijn er in tegenstelling tot voorgaande jaren op Goeree-Over- flakkee verscheidene 'h.a. plantuien gepoot die reeds vroeg in de zomer rijp zijn. MET EEN ZITTING van de Militai re Voorzieningsraad begon giste ren in Den Haag een serie bijeen komsten van de organen van het N. Atlantische Pact. Op 28 Maart ko men de staf-chefs bijeen om strategi sche plannen uit te werken en op 1 April vergaderen de Ministers van Defensie. SMKfPfg De delegaties kwamen gisteren bij een in de rijk versierde toneelzaal van de Julianakazerne te Den Haag: bij ontstentenis van IJsland waren slechts elf van de twaalf deelnemende lan den vertegenwoordigd. De Amerikaanse Stafchef, generaal Omar Bradley, arriveerde gisteren morgen op Schiphol. Hij werd verwel komd door de gen. Kruis, een ere- cempagnie stond opgesteld. Generaal Bradley is de voorzitter van het co mité van verenigde stafchefs. Hoewel de vergaderingen betreffen de het Atlantisch Pact voor een zeer groot deel gehouden worden in de Prinses Juliana-kazerne, zijn ook op de Ministeries van Oorlog en Marine de veiligheidsmaatregelen zeer ver scherpt. Kon men vroeger b.v. op het Ministerie van Oorlog, na bij een bode een briefje te hebben ingevuld ongestoord op weg gaan, thans stuit men direct bij de ingang op een haag van bars kijkende maréchaussees. De bode belt de verlangde ambtenaar en zo die de bezoeker kan ontvangen, wordt deze door een bode of door een maréchaussée naar de kamer van de ambtenaar gebracht. Bepaalde gangen zijn hermetisch voor iedereen afgesloten. Aan al deze maatregelen wordt zonder onderscheid des persoons de hand gehouden, soms tot ongenoe gen van hooggeplaatste bezoekers. Er zijn er echter maar weinig, zo vertelde een ingewijde, die heftig protesteren. Hij blijft op vrije voeten TVE DORDTSE politieke rechercheur Henri Evers is door de bijzondere strafkamer der Bossche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek en zonder ontzetting uit de kiesrechten en uit de rechten om een openbaar ambt te bekleden of bij de gewapende macht te dienen. Het voorarrest was langer dan de opgelegde straf, zodat Evers op vrije voeten blijft, waartoe voor veertien dagen de Bossche rechtbank besloot. In eerste aanleg had het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage ver dachte veroordeeld tot 10 jaar en in tweede aanleg nadat het Hof van Cassatie de zaak naar Den Bosch had verwezen was tegen hem een ge vangenisstraf geëist van 7 jaar met ontzetting uit voormelde rechten. Bij de voorlezing van het arrest bleek dat de rechtbank rekening heeft gehouden met hetgeen Evers ten gunste van de Dordtse illegaliteit na 1943 heeft verricht, waarbij hij zelfs zijn leven in d'e waagschaal stelde. Vóór dat jaar beging Evers evenwel tal van foute dingen en voor al zijn optreden tegen Joden en zijn smaad aan het adres van H. M. Ko ningin Wilhelmina werd hem zeer euvel geduid. Evers, die bij beide behandelingen zijn zaak met veel bravour en be spraaktheid had verdedigd, deed na het milde vonnis er het zwijgen toe. POST „óre VOOR opvarenden van de irote Beer" moet uiterlijk 27 Maart a.s. in Nederland op de bus. Jaap Brugge, Rijksweg 95, te Breskens: in een fietstaxi te Medan Jozef van Gils uit Ba- vel bracht op Kerst mis 1948 een bezoek aan zijn broers Jan en Piet. Vandaar deze fo to: de drie kolonisten. Hierboven Thom. van Dongen. Vaart 60 te Dongen in Pekalongan (Java). Wim (links) en Sjaak de Munnlk. Noord- singel 5 te Bergen op Zoom, belden in Djakarta. (Van een speciale verslaggever). VOOR DE EERSTE MAAL in haar 28-jarige geschiedenis is de R.A.I. dit jaar in twee delen gesplitst, waarmee zij het voor beeld volgt van de grote internationale automobiel-tentoonstel lingen in Londen en Parijs. Deze eerste tentoonstelling zal uit sluitend gewijd zijn aan de bedrijfs-automobielen. W.C. met wasgelegenheid en een in gebouwde koelkast voor dranken en etenswaren. Vooral een bus van de Fa. Jac. van Dijk uit Eindhoven bood wel het maximum aan luxe en com fort. Over veertien dagen zal dit ge vaarte haar eerste reis naar Italië ondernemen. Tot nu toe konden wij ons deze luxueuze rijdende salons alleen maar in Amerika voorstellen. Wij zagen er een, waarin men zich tijdens de reis zelfs electrisch kan scheren. DE NEDERL. INDUSTRIE. "M"ATUURLIJK heeft deze eerste R.A.I. hierdoor veel van haar aan trekkelijkheid verloren, tenminste voor een bepaald soort bezoeksters, die zich hier blind kwamen staren aan de luxe, die voor hen onbereik baar was. Reeds de eerste uren hoor den wij dames teleurgesteld verkla ren, dat er voor een dame niets bij zonders te zien was. 't Was een pro zaïsch gevalletje. Van de andere kant is deze splitsing echter een grote winst, in de eerste plaats reeds door het feit, dat de be- drijfs-auto in staat is het grote R.A.I.- gebouw geheel voor zich alleen op te eisen, en in de tweede plaats, omdat op deze wijze de leek van de tech nicus, de zakenman van de alleen maar-nieuwsgierige gescheiden wordt. Op de tweede R.A.I.die over en kele weken gehouden zal worden, zullen de dames met des te meer ple zier kupnen rondwandelen, zich blind starend aan de luxe en praal van Se dan en Two-seater. VOOR DE LANGE AFSTAND. AT op deze tentoonstelling van bedrijfs-automobielen bijzonder opvalt, is de geweldige zorg, die reis ondernemingen besteed hebben aan hun touring-cars voor lange afstands- reizen. Zij zijn allen uitgerust met het zg. alpine-dak, het venster, dat In een lichte, gebogen lijn naar boven uitloopt, zodat de passagiers gemak kelijk een blik kunnen werpen op hoge bergwanden, die men passeert. Voor reizen naar de Ardennen, doch meer nog naar Zwitserland, Frank rijk en Italië is dit inderdaad een grote verbetering. Ook de zit-plaatsen zijn in deze bussen aan de lange af standen aangepast. Zij zijn voorzien van een hoge rug, die nagir believen naar achteren verschoven kan wor den, zodat een maximum geboden wordt aan behagelijkheid en de ver moeidheid tot een minimum wordt te ruggebracht. Verder zijn deze bussen allen uit gerust met een luidspreker-installa tie, waardoor de gids niet alleen be richten kan omroepen, doch waardoor tevens nieuwsberichten van de radio en muziek kan worden uitgezonden. Verscheidene van deze bussen heb ben tevens het allerlaatste snufje: 'n TLTET TROTS kan de Nederlandse industrie voor bedrijfs-automobie len neerzien op een der grootste stands, die van de Fa. v. Doorne uit Eindhoven. De autobussen en vracht wagens, die door deze firma in de handel gebracht worden, kunnen de concurrentie met de buitenlandse markt gerust opnemen. Vooral het ééntons bestelwagentje, dat nu voor het eerst geëxposeerd wordt, zal zich In de zakenwereld vele vrienden ma ken. Onder de buitenlandse merken wa ren het dit jaar voor het eerst weer de Duitsers, die behoorlijk voor de dag kwamen, terwijl ook de Ford-fa brieken toonden, dat zij nog steeds een der eerste fabrikanten van auto mobielen ter wereld zijn en dit ook blijven willen. Deze eerste R.A.I. bewijst, dat Ne derland op het gebied van bedrijfs- transport zo langzamerhand zelfs in staat geacht kan worden zich een plaats te veroveren op de wereld markt. Uitspraak 29 April p ISTEREN werd de behandeling van de zaak-de Poorter voortgezet. Mr. Victor en mr. Hendrickx pleit ten voor de Belgische Wielerbond en voerden aan dat deze Bond niet voor de gedragingen van Hanssens verant woordelijk kan worden gesteld. De verdedigers van Hanssens ver klaarden. dat de schuld van hun cliënt niet bewezen was en vroegen vrij- sprndk De rechtbank zal 29 April a.s. von nis wijzen. rpEN aanzien va nde emigratie naar Canada is 't de bedoeling geweest, dat drs. Lit j ens uit Tilburg naar Ot tawa zou gaan om daar op te treden als emigratie-attaché, waarbij-hij spe ciaal belast zou worden met de be hartiging van de Nederlandse Katho lieke belangen. De heer Litjens is in derdaad enige tijd in Canada geweest, doch waar het Canadese episcopaat meent, dat er daar reeds een alles zins behoorlijke organisatie op touw is gezet, waarbij ook op de belangen van de Nederlandse Katholieke emi granten wordt gelet, is het definitieve vertrek van drs. Litjens voor onbe paalde tijd opgeschort. Het Canadese episcopaat heeft na melijk zorg ervoor gedragen, dat een Bisschop speciaal benoemd is gewor den voor het door de Centrale Stich ting Landbouwemigratie beoogde doel Deze emigratie-bisschop, Mgr. Ma- kle, heeft zich de hulp verzekerd van de Brabantse mej. A. M. van der Valk, die enige tijd geleden van Boekei naaar Canada is geëmigreerd. Mej. v. d. Valk treedt als secreta resse van Mgr. Makle op, waarbij zü uiteraard in 't bijzonder te ma ken heeft met de Nederlandse Ka tholieke emigranten. En naar wij hoorden van deskundi gen ontplooit zij een tevredenstellen de activiteit. Zij houdt o.a. eng con tact met de verschillende Nederland se paters die in Canada verblijven, en die zich gaarne onder de Neder landse emigranten bewegen, doch daarbij uiteraard nogal wat gehandi capt worden door de geweldige af standen waarover de emigranten ver spreid zitten. Mgr. Hansen, de Bisschop-coadjutor van Limburg, gaat overigens, zoals we reeds meldden, op 9 Mei naar Ca nada om poolshoogte te nemen en te bekijken of de huidige organisatie eventueel nog nadere aanvulling be hoeft en of de noden van de Neder landers in Canada zondanig zijn, dat vanuit Nederland nadere maatregelen genomen behoeven te worden. J)E KRANT is een meneer, zegt de Fransmah. Uit dit merkwaardige product van papier en inkt hoort men de menselijke stem spreken. Een stem, die vertelt, betoogt, beweert, bezweert, polemiseert, prijst, afkeurt.... kortom, wie niets menselijks vreemd is. Waarom we hier in zo'n filosofische bui zijn ge komen? Omdat we hebben vernomen, dat gisteren een der oudste katholieke dagbladen In Nederland aan economische uitputting is gestorven. En bü zo'n feit raakt men allicht aah het mediteren. yiJF-EN-VIJFTIG jaar lang heeft van Bergen op Zoom uit dag-in. dag-uit zo'n stem met een eigen geluid geklonken. Er waren bewonderaars en er waren bestrijders, er waren men sen, die er zich bij verkwikten en die er zich aan ergerden. Maar klinken deed die stem. Aanvankelijk zelfs tot in zeer wijde omtrek. Slechts aan een gering aantal der thans levenden is het mogelijk zich persoonlijk te herinneren, hoe het er mee stond in den jare 1895 op econo misch, sociaal, politiek, cultureel en journalistiek gebied. Kan men het zich indenken, dat er nergens in Bra bant en Limburg een dagblad ver scheen? Uit het Noorden vielen de dagbladen wel binnen. Het Rotter dams Nieuwsblad, toen min of meer rood getint, vond wijde verspreiding ook onder het eenvoudige katholieke volk door een intensieve colportage. „Het vliegende blad" werd het gehe ten, omdat het iedere dag als het ware uit de lucht kwam dwarrelen. rpOEN WAREN er twee mannen in Bergen op Zoom. die zeiden: Daar moet iets tegen gedaan worden. Ons katholieke volk verdient beter. Het waren Jan A. G. Juten, een man, in het drukkers- en zettersvak bekwaam en Willem J. F. Juten, toen tertijd onderwijzer. Ze begonnen niet, als zo velen met een weekblaadje, neen, het moest meteen een dagblad worden. Het werd een dagblad. De verspreiding ging eerst in hoofd zaak via de straatverkoop. Twee cents kostte een nummer. Voor een dub beltje kon men 't blad een week lang krijgen. O tijden, o prijzen! Het blad ging er in. Het dwarrelde neer over heel Brabant. In Tilburg alleen waren drie bodes. Het kwam iedere dag in Nijmegen, Venlo, Roermond en Maas tricht. Nergens immers had men nog een dagblad. Behalve dan in de Lim burgse hoofdstad een Franstalig: la Meuse. Het blad had zich onmiddellijk In geschoten op de social* gedachten- gang. welke door Rerum Novarum onder de katholieken was gewekt. Het koos onvervaard partij in kwes ties. welke de meesten nog slechts van horen-zeggen kennen. Het stelde zich achter Passtoors met zijn Volksbond. Het steunde de opkomst van de ka tholieke boerenorganisatie tegenover de Mij. van Landbbuw met volle kracht. Het pleitte voor de rechtse coalitie. Henri Hermans is er nog zet ter geweest en hij werd later een gewaardeerde redactionele medewer ker. De redacteur, Willem Juten, begaf zich ook in de practische poli tiek. Hij werd lid van de Prov. Sta ten, in 1914 ook van de Tweede Ka mer. Als burgemeester van Wouw stierf hij in 1929. De andere oprich ter, Jan Juten, was reeds in 1918 gestorven. Er waren toen andere „Jutens", die hun krachten aan het JAN A. G. JUTEN Geen weekblaadje, meteen dagblad dagblad gaven: Ir. A. J. L. Juten en A. G. G. Juten Zij hebben ons dezer dagen menig verhaal uit die bewogen oude tijd verteld Zo kwam er eens in de Politiever ordening te staan, dat men bij het venten de inhoud van de krant niet luidkeels over de straat mocht roe pen. Wat deed een snuggere kranten verkoper? Hij schreeuwde: Leest van de schipbreuk op de Wouwse Plan tage. De politie kon hem niets ma ken, want dat stond niet in de krant. INFORMATIEBUREAU. TVE KRANT deed in de vroegere tijd trouwens meer dan alleen maar krant-zijn. Ze hield er tevens een gratis informatiebureau op na. „Bij Juten motte zijn", heette het en daar kwamen ze aanzetten de men sen, die last hadden met het invullen van hun belastingbiljetten, die niet uit de voeten konden met het schrij ven van een sollicitatiebrief, die met anderen overhoop lagen over de rech ten van een kerkpad, die met een in gewikkelde erfeniskwestie zaten, die geen weg wisten in de doolhof van bepalingen betreffende Ouderdomsver- zekering en Ongevallenwet, kortom die klem zaten in de ingewikkelde machinerie van het leven. Zo iets is nu natuurlijk allemaal uit de tijd. Organisaties en bureaux verzorgen nu deze bijstand. Doch het is wel teke nend, hoe toen „de krant" als het ware een sociale instelling was. AFSCHEID. BIJ„ een afscheid als dit willen we niet stilstaan bij de controversen, waarvan de Avondster het middel punt is geweest. In ieder geval zal de latere beschrijver van c*e Bergse geschiedenis in de eerste helft der twintigste eeuw dit dagblad niet voor bij kunnen gaan, en uit zijn leggers veel stof kunnen putten. De Avondster heeft pu eiirde WILLEM J. F. JUTEN De krant een sociale instelling. bereikt van het proces der vergan kelijkheid: Opgaan, blinken en ver zinken. In het gedrang van de gecompli ceerde moderne tijd is het blad over reden. Men kan er een traan van weemoed bij laten, dat de dagblad journalistiek op zulk beperkt terrein het loodje moet leggen. Het was al lemaal zo veel knusser en gemoede lijker en intiemer. Maar zo is nu een maal 's werelds gang. Concentratie, samenwerking van bedrijven, politiek federalisme, het zijn alle uitingen van hetzelfde verschijnsel, dat we slechts sterk kunnen staan door het vormen van grotere eenheden zonder uitvlakking van de typische verscheidenheid op kleinere terrei nen. Een brok journalistieke historie is voltooid. Macr bat levea gag* vsrif yANAF de eerste dag van de Vasten Lekken telken jare in Rome de boeteprocessies vanuit de z.g. Statiekerken door de straten der stad. Wanneer het .statie" Is in een kerk ieder Missaal geeft deze kerken aan dan worden er vanaf de vroege morgenuren in die kerk Missen gelezen; ook al is de kerk niet mèer in gebruik, die dag opent ze de poorten. In de na middag trekt de processie uit. Voor het kruis stapt in zijn blau we uniform en de rode pluim op de Napoleon steek een carabinieri; achter het kruis volgen gelovigen uit Rome en pelgrims, die er toe vallig vertoeven; de priesters slui ten de stoet ln hun paarse koor kap. En allen zingen de litanie van Alle Heiligen mee, het grote smeekgebed der Kerk, en daarna de Miserere, de boetezang van Koning David, en na hem van ve le zondaars, die zijn voorbeeld van boetvaardigheid willen navolgen. De stoet trekt door de straten in de nabijheid der kerk en er zijn Romeinen, die Iedere statieviering meemaken, als een bijzondere oe fening van boete voor de Vasten tijd. QP PASSIEZONDAG vermeldt het Missaal als statiekerk de St. Pieter. Dan verzamelen zich de boetelingen dus bij het graf van St. Petrus, de hoofdkerk der gelovigen. Het is alsof dan de deel nemers niet uitsluitend voor zich deel nemen aan het godsvruchtig gebruik, maar alsof zij de gehele Kerk vertegenwoordigen en voor het lijden der Kerk bidden en boe ten. Zeker dit jaar zal deze ge dachte sterk spreken. Wanneer n.l. morgen op Passiezondag de boeteprocessie uittrekt, zal ook de H. Vader, zoals hij heeft aange kondigd. persoonlijk daaraan deel nemen. De Leider en het opper hoofd der Kerk tezamen met groe pen gelovigen, ter gelegenheid van het H. Jaar gekomen uit alle de len der wereld. Zijn zij niet als de vertegenwoordigers van de gehele gemeenschap der gelovigen en dragen zij niet in zekere zin het lijden daarvan met zich mee? Zijn ze ook niet de pleitbezorgers bij God om barmhartigheid voor de zondaars? Toen de Paus de wens te kennen gaf aan de statiepro cessie deel te nemen, heeft hij on getwijfeld verder gezien dan alleen de stad Dome en haar hoofdbasi liek. Hij zag over de hoofden der Romeinen en pelgrims de gelovi gen der gehele wereld, voor wie hij ter gelegenheid van dit H. Jaar zijn devies uitgaf van „De gro te terugkeer". Wat was er begrij pelijker, als dat allen ook zouden meebidden en dezelfde gebeden en dezelfde bedoeljngen zouden heb ben als de H. Vader en de trek kende gelovigen, die de St. Pieter op die dag in Statieviering ver enigt? De laaste weken voor fasen be ginnen, de tijd der Passie. Straks zullen velen voor zich moeten uit- maken.of ze hun Paasplichten zul len vervullen. Er zulen er niet veel zijn bij degenen, die dit na laten, die niet de stem van God horen in deze dagen. Mochten ze er dit jaar weer naar luisteren; de Kerk wacht hen, want het is het jaar van de grote terugkeer. BENOEMING IN COMMISSIE VAN ADVIES Gedeputeerde Staten hebben be noemd tot secretaris van de Com missie van Advies inzake de schat ting en vaststelling van de pacht waarde der calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland de heer A. K. Kievit, adjunct-commies le klasse ter 2e afd. der Provinciale Griffie te Middelburg. DE REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: K. N. I. L.: Gesneuveld 9 Februari 1950: Man. sold. 2e kl. M. F. Rumem- per, uit Indonesië. Gesneuveld 17 Febr. 1950. Serg.t-maj. L. Ploeg uit Rotter dam. Gesneuveld 23 Februari 1950: Scrg. F. Naumann uit Indonesië. Kon. Marine: Gesneuveld 16 Maart 1950, in de nabijheid van Malang Sehipper H. J. C. M. Bolleurs. Ind. korp. schrijver M. Sumuel. R. I. P. t

de Stem | 1950 | | pagina 1