Liberalen willen „nationale oplossing LITTLE OLD LADY zonder één cent Hei groie Een tank als oorlogssouvenir Krankzinnige doodt meisje in een kerk Twee zeelui overvielen taxi-chauffeur RET PAD VAN EYSKENS GAAT NIET OVER ROZEN Naar C.V.P.-kabinet met enkele (liberale) vakministers Open brief Van Spaak gezin DE SCHORREN BIJ 0SSENDRECHT Brits burger in Polen gearresteerd SOCIALISTISCH VAKVERBOND Pseudo-vogelpest ook onder de Kieviten Seretse Khama wacht in Londen op een Witboek DREIGT Enkele opklaringen Merkwaardig „presentje" van Bergen op Zoom DE gemeente-politle van Bergen op Zoom komt op het ogenblik huil aan huis op bezoek om te zien of men nog munitie of vuurwapens in de woning voorhanden heeft. Waarom de indijking stagneert Warschau jaagt op priesters Heftige critiek op Acheson Uitbreiding hoogovens Na scherp protest weer vrij De „strijd" om Standdaarbuiten Veel buitenlandse bezoekers Binnen een half uur gegrepen „DE GEMEENSTE BEROVING VAN ALLEMAAL" Maar toch kreeg ze haar glaasje Guinness Mclotof bijna alle uitvoerende macht Eerste Kamer begon met wederopbouw ZESDE JAARGANG No. 1644 rjittavo: NV. UitgeversMi]. Neerlandla. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 18. Tél.: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, r J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet f 3.90 per kwartaal, oer post f 4.75. per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. hol 27884L Prijzen van buitenlandse- abonnementen worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 22 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: 10 25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatweik 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Vooi prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om "redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ^^Troorde Zéeuwse Eilaiuten: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2238 BureauvoorZeeuw-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102. tTwib^iü. OOSTBURG. Nieuwstraat 22. Telefoon 35; TERNEUZEN.. Axelsestraat 45. Telefoon 2347). GISTERENMORGEN heerste in Brussel algemeen de mening, dat een aantal'liberalen, die zich ook tijdens de kiescampag ne vóór de terugkeer van de Koning hadden verklaard, de C.V.P. wilden steunen bij de vorming van een nieuw Kabinet, zo seinde men ons gisterenavond. Doch in de namiddag liepen de onder handelingen weer vast. De liberale partij trok de tucht strakker aan. Ze jongleerde weer met de geheimzinnige term „nationale oplossing". De liberalen, die zich bereid verklaard hadden, zwicht ten voor deze drang. En in de namiddag kwam de mededeling: Evskens komt vandaag weer niet klaar. /"|P DE LANDERIJEN tussen Gilze, Alphen en Rlel ztfn een 10 tot 15-tal dode kieviten gevonden. Hieruit mag worden afgeleid, dat ook deze voorjaarsbode door de pseudo-vogel pest is aangetast. De pluimveehouders kan niet voldoende worden gewezen op het grote belang, dat zü hun pluim vee vasthouden; vooral achteraf wor den de kippen veelal los op de boe renerven gehouden, waarbij de ijve rig zoekende eierproducenten vaak tot ver van de boerderij afdwalen. De gevreesde ziekte kan vanzelf sprekend niet worden bestreden bij het wild gevogelte. CERETSE AHKMA, *t 27-jarige hoofd 13 van de Amerikaanse negerstam der Bamangwato's die door de Britse regering niet meer als stamhoofd wordt erkend, omdat hij met een blanke vrouw in het huwelijk is ge treden, doch wien wel vergunning werd verleend een tijdelijk bezoek aan Beetsjoeanaland te brengen, om dat een blijde gebeurtenis aanstaande is, heeft onverwacht afgezien van zijn aanvankelijk voornemen om het voor stel der Britse regering aan te ne men en zich voorlopig naar Beetsjoe analand te begeven. Seretse Khama stelde het Britse Ministerie voor Gemenebestbetrekkin gen ervan in kennis, dat hij in elk geval te Londen zal blijven, totdat 't witboek, dat de Engelse regering over zijn zaak zal uitgeven, is verschenen. Men verwacht, dat dit Woensdag a.s. het geval zal zijn. tteT STAAT echter vast, zo verze- kerde men ons in welingelichte kringen, dat de CVP niet zal zwich ten voor de kunstmatige agitatie. Zij mag het vertrouwen in haar gesteld door de meerderheid des lands, niet verspelen. Zij blijft trouw aan haar program. Zij houdt daarmee vast aan de democratische oplossing. Het stre ven moet zich nu wel richten naar de vorming van een C.V.P.-regering, ver sterkt met enkele vakministers. Hier bij rijzen echter enkele kwesties van parlementaire procedure. In de Ka mer heeft de C.V.P. niet de vol strekte meerderheid. De vraag is dus, of de liberalen, die vóór de terug keer des Konings zijn, daar een meer derheid van durven maken. Ook staat het nog niet vast, of die nieuwe Re gering eerst een vertrouwensmotie zal vragen of aanstonds het voorstel zal doen de verenigde Kamers bij een te roepen. TEGENSTELLING. TN EEN open brief in het socia- listische blad „Le Peuple" heeft oud-premier Spaak een be roep op Koning Leopold gedaan om zijn zoon Boudewijn terug te zenden, zodat alle Belgen zich om hem konden verenigen. Spaak raadde de Koning aan zich tevreden te stellen met de mo rele overwinning, die de Volks raadpleging hem heeft verschaft. Spaak heeft van de socialistische partijvoorzitter, Buset, een vrij brief gekregen om met Eyskens over een oplossing van de Ko ningskwestie in het belang van het land te onderhandelen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de socialisten een gematigder standpunt hebben ingenomen en mogelijk genoegen zullen nemen met een terugkeer van de Koning voor een beperkte tijd, waarna Koning Leopold ten behoeve van zijn zoon zou aftreden. OTERK steken tegen elkaar af de door de Vakverbonden gisteren uit gegeven communique's. Het Belgisch Algemeen Christelijk Vakverbond spreekt zijn vreugde uit over het feit, dat „niet alleen de leden van de Chr. Vakbeweging, maar ook talrijke an dere arbeiders geweigerd hebben zich bij de stakingen, uitgelokt met de steun van de Belgische Socialistische Partij en het Algemeen Belgisch Vak verbond, aan te sluiten en aan het werk zijn gebleven". Door hun houding hebben zij bewe zen niet bereid te zijn zich door on verantwoordelijke politieke leiders te laten misbruiken". Het bestuur van het Socialistische Algemeen Belgisch Vakverbond heeft een communiqué uitgegeven, waarin het verbond zijn „onwankelbaar ver zet tegen de terugkeer van Leopold III op de Troon" tot uitdrukking brengt. Het bestuur van het A.B.V.V. ver klaart de verantwoordelijkheid en het beleid van de stakingsbeweging op zich te nemen en verzoekt de arbei ders in alarmtoestand te blijven, ten einde gehoor te kunnen geven aan de oproep van de vakbonden. Het bestuur van het A.B.V.V. wijst de verantwoordelijke politieke krin gen er tenslotte op, dat zij de huidi ge stakingen „als een waarschuwing en een voorbode van een krachtiger actie moeten beschouwen." Het bestuur van het A.B.V.V. zal aan het nationaal Comité van het A. B.V.V., dat Woensdag 22 Maart bij eenkomst voorstellen zich uit te spre ken over het principe van de alge mene staking. DE MINISTERRAAD heeft beslist, dat de Regering het werk van het centraal werkcomité Vacantie zal steunen voor zover dit een doelma tige spreidin gvan de vacantie betreft. AAN IJMUIDER, Vlaardinger, Kat- wijker en Scheveningse vissers zijn gisteren weer de wisselbekers voor de best verzorgde vis en haring uitge reikt. Zij mogen de Bedrijfschapswim pel voeren. IN DE MIJN te Rieu du Coer bij Bergen (België) deed zich een mijn- gasontploffing voor. Tot nu toe zijn de lijken van twee mijnwerkers naar boven gebracht. Drie anderen worden vermist. 9J1?? WALVISVAART heeft dit jaar 77.377 vaten traan en 4.957 vat spermolie opgeleverd. ITALIË zal waarschijnlijk in de ko mende dagen het hoofd moeten bie- w jaan ,een aIgemene staking van net door de communisten geleide Al gemene Vakverbond, dat 5.200.000 le den telt. ^BRITSE R.A.F. zal in April 1951 198.000 toestellen sterk zijn. EEN BRITS VLIEGTUIG stortte gis teren neer bij Llandow (Wales.) De bestuurder en 3 passagiers kwamen om. MOH. ROEM vertrok naar Djakarta, «ij was optimistisch. Met hetzelfde vhegtuig vertrokken de ministers ^tmek en van Maarseveen. Zij hadden „goede verwachtingen" van de ministersconferentie der Unie. OOSTENRIJK weigert de twee Oos tenrijkers uit te leveren, die door de Russen tot de „zwaarste straf," zijn veroordeeld wegens het verdrinken van een Sovjet-luitenant te Haus- mening. HET MINISTERIE van Defensie van he V.S heeft alle berichten over een proefneming met de waterstofbom bij ue Eniwetok-Atol tegengesproken. ADENAUER wil nog steeds een „Unie tussen Duitsland en Frankrijk". Hij zeide. dat de tijd voor handelen ge- Komen is en dat de vrede alleen kan gehandhaafd blijven, „als we de Rus verhinderen Europa te veoveren." HE ..WATERMAN" wordt a.s. Vrijdag uur in Rotterdam ontscheep. Post voor opvarenden van de „General Heinzelman" en de „Castel Bianco" teoet in Nederland uiterlijk 27 Maart a-s. op de bus. Weersverwachting, geldig tot vanavond In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens overwegend droog weer men hier en daar op klaringen. Meest zwakke wind en tuu"'g veranderi"k in tempera- Vandaag: Zon onder 18,56 uur Maan onder 23,38 uur. Morgen: op 6,38 uur. Mdan op 7,52 Zon uur. De controle van de vorige week heeft een goed resultaat opgeleverd. Gebleken is, dat er veel mensen zijn die allerlei oorlogsherinneringen in huis hebben. Een ran hen deed bij de politie aangifte, dat hij nog 'n tankje bezat. Het was een mooi „cadeautje", onge veer 1000 kg. zwaar en het vulde in eens de vrachtauto van de hulpverle ningsdienst uit Tilburg, die dergelijk oorlogstuig komt ophalen. Men moest met 8 man het gevaar te in de vrachtauto tillen. Het was een zgn. miniatuurtankje, een „pre sentje" van de Duitsers, die deze ma chientjes gebruikten om stellingen en-of aanvallende tanks op te rui men. Deze tanks hebben twee electrische motoren en 12 kg. springstof aan iede re kant. Gelukkig was in dit tankje geen springstof meer' aanwezig. Als men rekent, dat de Duitsers maar een kilo of vijf van deze TNT gebruikten om de kerken op te blazen kan men even indenken wat een dergelijk TI VER de bestaande indijkingsplan- nen van de schorren bij Ossen- drecht een prachtig en economisch verantwoord werkobject werd de laatste tijd niets meer vernomen. Er gingen geruchten dat de uitvoering ervan vastgelopen was op financiële moeilijkheden. Bij informatie te bevoegder plaatse bleek ons, dat dit minder juist was. Ir. Franke, de Zeeuwse cultuur consulent, tot wiens ambtsgebied de Ossendrechtse schorren behoren, ver telde ons nl. dat de stagnatie haar oorzaak vindt in bedenkingen, welke de Belgische autoriteiten tegen de inpoldering hebben naar voren ge bracht. Ook van dit werk verwachten zij nadelige invloed op de waterbewe ging in de Schelde en bijgevolg ook op die in de Antwerpse haven. Bij vloed, zo zeggen zij, stroomt thans ook in de Ossendrechtse schor ren een belangrijk deel van het wa ter, dat zich na indijking gaat ver- Acht anderen ernstig gewond TUJDENS een kerkdienst in het Ita- liaanse plaatsje Avellino, kreeg de 23-jarige Mario Gurino plotseling een aanval van waanzin. Hij trok een dolk en begon waarmee in het wilde weg om zich heen te steken. Een meisje kreeg een steek in de borst, waardoor zij ter plaatse overleed, acht andere kerkgangers werden ernstig gewond. Terwijl Gurino, zijn dolk zwaaiend door het kerkgebouw ren de, verspreidden de kerkgangers zich in paniek. Buiten de kerk gekomen vermanden zij zich evenwel. Een aan tal hunner drong het kerkgebouw binnen en wist Gurino te overmeeste ren. r politie wist te beletten dat Gu rino werd gelyncht. Hij is ter ob servatie in het plaatselijke krankzin nigengesticht opgenomen. DE REGERING van Polen stelt alles in het werk om de clerus „volks- democratisch te maken. Uit een her derlijk schrijven van de Poolse bis schoppen, waarvan de publicatie was verboden, blijkt, dat het vele malen is voorgekomen, dat er „eigenlijk op priesters wordt gejaagd". 's Morgens worden de priesters door gewapende soldaten van het bed ge licht. Zü staan de priesters meestal niet toe voor het wegvoeren nog de H. Mis te lezen. Veelal ook halen zij de priesters, nog gekleed in hun mis gewaden, van het altaar weg. De op deze wijze geronselde pries ters worden dan naar „democratische priesterbijeenkomsten", gebracht. De priester, die waagt te weigeren of zich verstopt, wordt streng gestraft. Ondanks deze gedwongen deelneming en ondanks heftige protesten dezer priesters publiceert men dan hun na men en stelt hen voor als aanhangers van het communistische bewind. Het tankje van 1000 kg. moordtuig voor schade kan aanrich ten. De hulpverleningsdienst heelt tot heden toe in ons land 3 van deze tankjes gevonden. Een werd bij de Sloedam op Walcheren ontdekt. Na dat het was gedemonteerd werd het geschonken aan het museum van de Mijnenschool. De in Bergen op Zoom gevonden tank zal eveneens ir een museum worden ondergebracht. Uit het bovenstaande blijkt weer, dat velen nog niet doordrongen zijn van het gevaar, dat -dj kunnen lopen, als ze dergelijke souvenirs bewaren. De politie zet haar onderzoek voort en mischien komt zij nog voor meer verrassingen te staan. Maar Truman staat achter hem TVE Republikeinse Senator Wherry heeft in een rede gezegd, dat de minister van Buitenlandse Zaken Acheson „onze nationale economie on dermijnt en 't verliezen van de vrede in de hand werkt". Acheson is blijkbaar zozeer de af god geworden van de linkervleugel, die een verzoenende houding tegen over Rusland aanneemt, dat president Truman bang is de steun van de so cialistische groep te verliezen als hij Acheson zou ontslaan", aldus Senator Wherry. Eergisteren hebben in het Huis van Afgevaardigden twee leden critiek op Acheson geleverd omdat hij Valen tin Goebitsjef, de op beschuldiging van spionnage tot 15 jaar gevangenis straf veroordeelde Rus, heeft toege staan het land te verlaten. President Truman heeft te kennen gegeven, dat hij de politiek van Acheson goed keurt. Staat wil met f 65 millioen deelnemen ■E'EN bij de Tweede Kamer inge- diend wetsontwerp beoogt de Staat te doen deelnemen in het uit te breiden kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens en in de financiering van een N.V., welke zich oprichting en exploitatie ten doel stelt van een breedbandwalserij en een blikfabriek. Het is de bedoeling, dat de Staat in de 53 millioen, welke voor interne uitbreiding nodig zijn, deelneemt voor f 9 millioen. Voor wat betreft het overige kapitaal wordt alleen gezegd, ciat de Herstelbank geïnteresseerd is. Voor de nieuwe N.V. zijn f 135 mil lioen nodig. De Staat zal in het be nodigde aandelenkapitaal van f 67 millioen deelnemen tot een bedrag van f 65 millioen. De rest moest ko men uit de particuliere beleggingen. De M. van T. zegt nog, dat dit al les overeenkomt met de Nederlandse industrialisatieplannen en dat de auto riteiten te Washington reeds vorig jaar December besloten voor de voor genomen toewijzing van de Neder landse staalindustrie een Marshall bedrag van 23.500.000 dollar toe te wijzen. plaatsen in de richting van Antwer pen, waaruit zou kunnen voortvloeien dat de kade-muren aldaar verhoogd moeten worden. Daar de Belgen zich ten deze kun nen beroepen op het Schelde-statuut van 1839, staan zij natuurlijk sterk en kan niets zonder hun inwilliging wor den ondernomen. Onze regering heeft over dit punt, evenals over de Braakman-plannen, onderhandelingen geopend met Brus sel, maar het is nog niet bekend, hoe ver men vorderde bij het zoeken naar een oplossing. Vlot plachten dergelijke besprekin gen, die in de hoogste regionen plaats hebben, echter nooit te verlopen. CIR DONALD GAINER, de Britse ambassadeur te Warschau, heeft een scherp protest uitgebracht bij de Poolse autoriteiten tegen de arrestatie van een Brits burger, Otto Kornhau- ser, waarvan eergisteren aan de am bassade mededeling werd gedaan. Men had het laatst van Kornhau- ser gehoord op 2 Februari, toen hü zich op het vliegveld van Warschau bevond om via Praag per Tsjechisch lijntoestel naar Engeland terug te ke ren. Kornhauser was begin van dit jaar voor een particulier bezoek naar Polen gekomen. Onmiddellijk na bet Britse protest is Kornhauser vrijgela ten. Men herinnert er aan, dat André Robineau, Frans consulair beambte, verleden jaar op gelijke wijze op het vliegveld van Warschau spoorloos verdwenen was. Later bleek, dat hij was gearresteerd. Hij werd in Janua ri ji. te Stettin tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld op beschul diging van spionnage Van Herman Field, een Amerikaans architect uit Ohio, heeft men geen spoor meer teruggevonden, nadat hij in Aug. jl. voor het laatst op het vlieg veld van Warschau was gesignaleerd, toen hij naar Londen wilde gaan. Eenzelfde lot trof dr. Edith Bone, op het vliegveld te Budapest in Sep tember jl. Ook zij was van plan naar Londen te gaan. Nóg deze maand werd mevrouw Ha- lina Firth, een vijftigjarige Engelse van Poolse afkomst, na tien maanden in een Poolse gevangenis te hebben doorgebracht, tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens het onder dak verlenen aan gezochte personen. Een gedeelte van de nieuwe verkeers toren op Schiphol is thans in gebruik genomen. De toren is als volgt inge richt: parterre, brandweer, politie en G.G.D.; eerste étage, kantoren; twee de étage: communicatie met andere luchthavens; derde étage, algemene verkeersleiding vierde étage, verkeers leiding blind vliegen; en vijfde étage verkeersleiding normale omstandig heden. Links op de foto de toren, rechts de verkeersleiding op de bo venste verdieping. Hier worden de in structies gegeven aan het boordper- soneel en de z.g. zichtlandingen ge regeld. TIE INWONERS van Standdaarbui- ten zullen zich nog het kostelijk spel herinneren, waarin zij een rol hebben vervuld tijdens het „Winter- laer" van de Katholieke Voortrekkers te Oudenbosch. Ons blad gaf daarvan een verslag en het weekblad „Vrij Nederland" heeft er aanstoot aan genomen. Dit spel was niet opvoedend. De padvin derij begaf zich hiermede op nazi wegen Het „Leidersblad" van de Kath Jeugdbeweging moet er terecht even om lachen, hetgeen ook het geval zal zijn met de bewoners van Standdaar buiten. „Wat door enthousiasme, goede lei ding en zorgvuldige voorbereiding kan worden bereikt", schrijft het K. J. B.-orgaan, „is wel gebleken bij het Winterlaer van de voortrekkers van het Bredase diocees te Oudenbosch op 7 en 8 Januari. De „slag" om Stand daarbuiten geleverd tussen Voor trekkers en Kajotters en Jonge Boe ren heeft een blad er toe gebracht te beweren, dat bedoelde voortrek kers op de „padvinderij" de blaam hebben geworpen een Hitlerjugend in optima forma te zijn. De redactie van dat blad ziet volkomen over het hoofd, dat een spel, zoals wij dat spe len, geheel en al verschilt van de droef-ernstige mentaliteit, die bij het drillen van de Hitlerjugend tot uiting kwam. Is een sneeuwballen- „gevecht" tussen twee scholen ook een uiting van nazigeest?" De eerste Jaarbeursdag TYE EERSTE Jaarbeursdag bracht reeds tal van buitenlandse bezoe kers naar Utrecht. Het grootst in aantal waren de Belgen, doch ook Amerikanen, Engelsen, Zwitsers, Scandinaviërs en vooral IJslanders meldden zich aan bij de buitenlandse dienst. Onder hen bevond zich ook de heer S. A. Shareff uit Karachi, die naar men van de zijde van het Jaarbeursbestuur meedeelt in op dracht van de regering van Pakistan aanzienlijke bestellingen moet plaat sen. TIE 56-JARIGE taxi-chauffeur J. J. van Emden werd Maandagavond in Amsterdam op een taxi-standplaats aangehouden door twee afgemonster de jonge zeelui, die met een kust vaarder een reis naar Ierland ge maakt hadden. B. S., uit Almelo, 21 jaar en H. M. uit Leens, 19 jaar, vroegen de chauf feur hen naar Meppel te brengen, waarop deze een prijs van f 70.be dong. Twee kilometer voor de Bos- Een 92-JARIGE VROUW, de oudste inwonende van een tehuis voor ouden van dagen te Londen, werd tijdens haar wandelingetje be roofd van haar handtas. Twee jonge mannen met een auto pleegden de beroving. Zij lieten haar zonder één cent achter. Ziedaar een kort bericht in de Daily Express, afgedrukt onder het portret van een vrien delijk glimlachend oudje. Een bericht van slechts enkele regels over een klein écht menselijk drama. De Express-stafreporter vertelt er het volgende van: JTONDER één cent. Want in de hand- tas van Miss Ellen Silvester, zat haar hele stoffelijk bezit: een zilve ren horloge, haar nagelaten door haar broer, en al wat er was overgebleven van haar week-pensioentje: 10 shil ling (5 gulden). Miss Silvester ging haar ouder domspensioen van 26 shillings (13 gulden) op jl. Donderdag halen en meteen bracht ze er 16 shilling (8 gul den) van weg naar de Londense Graafschapsraad in Blythwood Hou se, Pinner. Op Vrijdag trok het vriendelijke oude mensje als naar gewoonte haar zwarte mantel aan en zette ze haar rose-omrande hoedje op om haar och tendloopje te maken met, stevig in haar hand, haar zwarte tas. MEN GREEP HAAR TAS. T4/TET VLUGGE PASJES liep ze de Uxbridge road af naar de winkels van Pinner Green. Ze was van plan om, als ze bijna een kilometer had gelopen, een glaasje Guinness te gaan drinken. Maar halverwege stopte langzaam 'n autc naast haar in de richting, die ze liep Een jongeman sprong er uit, hij gaf haar een duw, greep haar tas en sprong weer in de auto terug op de plaats naast de chauffeur. Miss Silvester was zó verbouwe reerd, „dat ze niet denken kon". Daar door lette ze niet op het nummer, toen de wagen wegreed. Maar het drong tot haar door, dat ze toch haar „verschrikkelijke bele venis" zo vlug mogelijk aan iemand moest vertellen. En daarom vervolgde ze met vlug ge pasjes haar wandeling om binnen te vallen bij Doreen, de eerste win kel die ze bereikte. Daar vertelde ze haar verhaal en eindigde: „Ik heb nu eenvoudig niets meer, tot ik volgen de week mijn pensioen kan halen". In de winkel belden ze 999 (het politienummer )op. Patrouillewagens van de politie zetten zich op het spoor van de berovers van de oude dame. VOOR POLITIE-REKENING. JV/TLSS SILVESTER bleef even rusten. Toen namen twee politiemannen haar mee. om dat glas Guinness te gaan drinken. Dat glaasje kwam op hun rekening. Dat moest wel. Toen keerde ze naar het tehuis te rug, om op haar kamer wat te gaan uitrusten en om, op weg naar haar kamer, haar belevenissen te vertellen aan haar mede-bewoners. William Whales, die in zijn tachtig ste is en die, zoals Miss Ellen, een jaar geleden zijn intrek nam in het tehuis, maakte zich heel boos over het verlies van zijn vriendin. Hij zei haar: „Je moet ook niet al leen uitgaan. Ik heb het je altijd ge zegd, dat je dat niet doen moet. Je kon wel eens neergeslagen worden of zo iets William vergezelt Miss Ellen dikwijls op haar wandelingetjes. Op de dag van de beroving was hij druk bezig in de tuin. Hij schudde mee warig het hoofd. Het oude vrouwtje schonk hem een vriendelijk lachje. En boven dit hele verhaal schreef 't Londense blad terecht: „De gemeenste beroving van allemaal". Met alle maal" wordt bedoeld de golf van mis dadigheid, die Engeland en met name de Engelse hoofdstad overspoelt. kampsbrug gaven zij de chauffeur op dracht te stoppen. Zij sloegen hem met een klinker op het hoofd. Hevig bloedend zag hij ten slotte kans uit de wagen te glippen. Daarop werd de man door de jongelui In de Smildervaart geduwd. Dank zij het feit, dat de chauffeur een goed zwemmer is, kon hij hierdoor aan de twee jongelui ontsnappen. Deze gingen er met de taxi van door. Vlak voor de Boskampsbrug, raakte de taxi klem tussen de afsluit boom en een lantaarnpaal. De auto werd zwaar beschadigd. Een voorbij ganger schoot toe, doch de jongelui maakten zich uit de voeten in de bos sen van Havelte. De rijkspolitie had binnen een half uur de jongelui reeds gegrepen. Bei de zeelieden gaven als motief op, dat dat zij „met wisten wat zij doen moes ten". Zij waren in het bezit van een alarmpistool. De chauffeur maakt het redelijk wel. Nu Stalin ouder wordt NA ZIJN aftreden als minister van Buitenlandse Zaken heeft Molo- tof bijna alle uitvoerende macht in de Sovjet-Unie op zich genomen om de taak van de ouder wordende Sta lin te verlichten en diens krachten te sparen. Dit is Maandagavond door de Sovjet-Russische kolonel Nakivail in een toespraak te Oost-Berlijn mede gedeeld. aldus het West-Duitse pers bureau D. P. A. EERSTE KAMER heeft gisteren vlot een zware agenda afgehan deld. Achtereenvolgens werden goed gekeurd de begrotingen van de P.T. T„ het Zuiderzeefonds en het Staats- visserijbedrijf te IJmuiden. Daarna was de begroting van Wederopbouw aan de orde. Vele sprekers prezen de Minister en diens beleid. Vandaag zal de Minister de gemaakte opmerkin gen beantwoorden. WANNEER er in de moeilijke da gen, welke ons vaderland in de na-oorlogse tijden doorleeft, gespro ken wordt over het geheel of ge deeltelijk herwinnen van onze na tional^ welvaart, dan wordt er bij na stee'ds gedacht aan industrialisa tie en aan verhoging van onze ar beidsproductiviteit. En terecht! Wanneer men naar wegen zoekt om onze industrialisa tie op te voeren, dan constateren wij herhaaldelijk dat men zijn ogen richt naar het Zuiden des lands. Waarom geschiedt dat? Mede in de voornaamste plaats, omdat men daar in ruimer mate dan in andere delen des lands nog jeugd aantreft. Een talrijke jeugd is een allereer ste voorwaarde voor het ontstaan van een gezond industrieel leven. Men mag hier dan ook over de jeugd terecht spreken als over „de hope des vaderlands". Van het productie-proces zijn uit geschakeld de kinderen en de ouden van dagen, zodat de zorg voor 's-lands welvaart in het alge meen in ernstige mate afhankelijk is van hen, die zich bewegen tus sen de 16- en de 65-jarige leeftijd. Een volk, dat veel ouden van da gen en weinig kinderen telt, die op een zekere leeftijd in het arbeids proces zouden worden opgenomen, is dus op de duur tot armoede ge doemd. Een christelijke gezinsvorming is derhalve een belang van de aller eerste orde, dat door velen niet be grepen wordt en het is de taak van de Staat die gezinsvorming door 'n juiste loonregeling en door de wet geving in het algemeen te bevorde ren. Dat wordt, ook in ons land, nog maar al te weinig ingezien. Zo is bijv. de kinderbijslag als loonfactor, alhoewel in latere jaren wel meer van belang geacht, toch nog van onvoldoende betekenis en de K.V.P. mag zeker haar plichten ten aan zien van de gezinspolitiek niet la ten verslappen. Wie bijv. meent de bezuiniging ook te moeten toepas sen op de kinderbijslagen, ziet 's- lands belangen m.i. te enen male verkeerd Wij willen een vergelijking plaat sen tussen Nederland en België, welke voor zichzelf spreekt. Kinderbijslag per dag: Nederland: 1 kind 42 cent, 2 kin deren 46 cent per kind, 3 kinderen 46 cent per kind, 4 kinderen 57 cent per kind, 5 en meer kinderen 57 cent per kind. België: 1 kind 83 cent, 2 kinderen 83 cent per kind, 3 kinderen f 1.11 per kind, 4 kinderen f 1.35 per kind, 5 en meer kinderen f 1.80 per kind. Deze cijfers lopen inderdaad ge weldig uiteen. WIJ STAAN gelukkig nog niet aanstonds voor een bevolkings tekort, maar zij die hun kapitalen beleggen in industriële ondernemin gen of bij banken, mogen zich bij deze gelegenheid toch wel eens af vragen, wat zij te danken hebben aan behoorlijke gezinsvorming en wat hun kapitaal, in die onderne mingen belegd, voor waarde zou hebben, wanneer die gezinsvorming in voldoende mate zou ontbreken. Maar ook, hoe moet een volk, dat geen jeugd heeft, op de duur op passende wijze zorgen voor de ouden van dagen, voor ouderdoms pensioenen enz.? Men denkt hier vaak niet over na, of als men denkt rede neert men vaak: laten de kinderen van mijn buurman daar maar voor zorgen! Zij, die hun plichten niet begrij pen, verminderen niet alleen het aantal arbeidskrachten, maar ook het aantal consumenten, dat handel en industrie nu eenmaal nodig heeft voor een bloeiend bestaan. Nieuwe, geschoolde arbeidskrach ten, moeten er in voldoende mate aanwezig zijn, om zich aan te pas sen bij de nieuwe, moderne eisen, welke het bedrijfsleven in onze da gen nu eenmaal stelt en moet stel len, om de strijd om het bestaan vol te houden. De ouders hebben in deze zware plichten, maar de Staat mag hen niet beletten of belemmeren in het volbrengen van deze christelijke en maatschappelijke plichten. Daarom stellen wij voor de on- gehuwden en gehuwden met kinde ren de leuze: bij gelijke prestatie ge lijke welstand. De indirecte belastingen mogen daarom niet onevenredig zwaar drukken op de gezinnen met veel kinderen. Bij de volkshuisvesting moet op de belangen der gezinnen uitzonderlijk worden gelet. Heeft het Bureau voor Statistiek in Den Haag onlangs niet aan het licht gebracht: le. dat het aantal grote en zeer grote gezinnen sinds 1930 sterk ver mindert, naast het aantal kleine ge zinnen. Zelfs al liet men de gezin nen zonder kinderen hierbij buiten beschouwing. 2e. dat bij daling van het tekort aan woonruimte, het percentage van het aantal gezinnen met kinderen stijgt. Men ziet hieruit, hoe fataal ook de woningnood nadelige invloed op het bevolkingsvraagstuk uitoefent. Bij de heffing van directe belas tingen en schoolgelden moet voort durend aan hun belangen worden gedacht, zoals men denkt aan zijn beste burgers. Het mag toch niet meer zo zijn, dat het enige zoontje naar de H.B.S. gaat en de kinderen van het grote gezinnen direct van de lagere school naar de fabriek! Dat bij dezelfde ar beidsprestatie de een 'n ruim be staan voert en de ander armoede lijdt! voor vervolg zie pag. 2, kolom X

de Stem | 1950 | | pagina 1