Devaluatie van vijftig procent Noodwet is op komst Socialisten verwerpen Leopold Geen waarzeggeren geen wonderdokter Winstdeling Roofmoord of ongeval? Schatgraverij in Middelburg immiëRS MOETEN HUN BANKBDOmCIMm Dr. J. Ozinga gearresteerd Meisj e van 3 spoorloos ]aar Marijke had geen tijd voor Kinderbijslag voor zelfstandigen Walen wil België in 3 delen splitsen FLEV0STAD, zo groot als Alkmaar Gedwongen geldlening moet R.I.S. uit de nood redden Nieuwe deviezenrege ling' doet de rest Over twee jaar kan een definitieve regeling klaar zijn Tijdelijk regen Stimulering van indus< trievestigingen Eyskens zal nieuw kabinet vormen „Progressieve stakingen" in voorbereiding Studiedagen K.A.V.J. op „Bouvigne" Over 7 jaar in Labour-parlementslid overleden de Oostpolder: GESPREK MET DE WICHELROEDELOPER M. B. DIJKSHOORN Hij wees de plaats aan, waar Joseeke Jansens gewurgd was DE HEER M. B. DIJKSHOORN kan niet de toekomst voorspellen en hij is geen wonderdokter. In een vraaggesprek, dat we dezer dagen met hem mochten hebben, verzocht hij ons nadrukkelijk dit zwart op wit in de krant te zetten. „Misschien geloven de mensen het dan", zo zei hij een beetje sarcastisch. Aja wil niet naar huis terug ZESDE JAARGANG No. 1642 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16, Telefoon: Redactie 8181, Administratie 8778. Redactieraad: Dr. H. M. Hóuben, Jan Mertens, A. J. A. van putte, Mr. Dr. C. J. M. A. van Rooy. Ir. H. J. M. Steenbergen. Kapelaan M. Vos. Hoofdredacteur: J. J. H. A.. Bruna, Abonne mentsprijs bij vooruitbetaling'3.90 per kwar taal, per post 4.75. per week (uitsluitend bij niet-posttjestelling) 0.30. Losse nummers' g ct. Postrek. 278841. Prijzen van buitenL abonnementen worden op aanvr. verstrekt MAANDAG 20 MAART 1950 H Wai» Voor God, Koningin en'Vaderland. Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 0.60 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Noordbrabant uitsluitend in de Bra bantse edities 0.21 per m/m. (Ing. Med. 0.52 per m/m). Idem in de Zeeuwse editie 0.10 per m/m. (Ing. Med. 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" zie desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uitge vers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bijkantoren: ROOSENDAAL. Molenstraat 45, Telefoon 691 BERGEN OP ZOOM. Zoinnlstraat !6. Telefoon 521 WAALWIJK. Groteatraat 169, Telefoon 229 GOES. Westsingel 98, Telefoon 2236 - HULST. Dubbele Poor^Z_Telefoon_102 DE REGERING zit bijna aan de grond door geldgebrek", zei de R. I. S.-minister van Finantiën, Sjafruddin gisteren in een radiorede. Er is een begrotingstekort van f 2500 millioen, dat zal worden gedekt: 1. door devaluatie van het in omloop zijnde geld tot de helft van de nominale waarde en 2. door een gedwon gen lening, met een looptijd van 50 jaar, ten bedrage van de (andere) helft van het circulerende geld en 3. uit de opbrengst van de nieuwe deviezenregeling. De maatregelen onder 1 en 2 zijn dus eigenlijk één geheel. De minister denkt daaruit f 1500 millioen voor de schatkist te veroveren. De nog benodigde f 1000 millioen moeten dan komen uit de nieuwe deviezenregeling, welke reeds in werking is. Hielp hij Westerling vluchten? T-)E INDONESISCHE autoriteiten, hebben een der hoogste Neder landse functionarissen in Indonesië, dr. J. Ozinga, gearresteerd. Dr. Ozin ga, adviseur van de Indonesische Mi nister vaii Voorlichting, wordt er van verdacht medegewerkt te hebben aan de ontvluchting van kapitein Wester ling naar Singapore. De arrestatie werd verricht op be vel van de militaire gouverneur van Djakarta. Ook werd gearresteerd de heer Jis- coot van de Kon. Rotterdamse Lloyd. Drama in Delft: TAE 3-JARIGE Carla Eygelsheim, werd Zaterdagmiddag om half vijf door haar moeder voor het laatst ge zien. Carla speelde toen in de buurt van het ouderlijk huis, Raam 42 in Dellt. Pogingen van de politie om het kind op te sporen bleven tot nu toe zonder resultaat. Men vermoedt, dat het kind in het water is gelopen, hoewel uiteraard ook de kans bestaat, dat het meisje door onbekenden werd meegenomen. Carla was gekleed in een donker blauw jasje, een blauw gebreid muts je met witte rand, geblokte kousjes en sportschoentjes. JAN DECHET heeft in Praag onder bescherming van de autoriteiten een heiligschennende H. Mis opgedragen, welke via de radio werd uitgezonden. Dechet werd door de Regering be noemd tot administrateur van het bis dom Banska Bystrica. EEN FILMMAATSCHAPPIJ te Holly wood heeft een groot bedrag geboden om de rechten te verkrijgen tot ver filming van Westerlings levensgeschie. denis. DE VOGELPEST is voorlopig geloca- liseerd. Er zijn thans 25 besmettings- gevallen in Noord Brabant, 1 in Zeeuwsch Vlaanderen en 2 in Limburg geconstateerd. OVERSTROMING van de rivier Chan- chan heeft in Ecuador vele huizen doen instorten. Vier kinderen kwamen om. De schade wordt op 1 millioen dollar geraamd. ELF CHINESE prraincies ten zuiden van de Grote Muur®tvorden zeer zwaar door hongersnood geteisterd. Wanneer met spoedig wordt ingegrepen, zullen xmilioenen moeten sterven. EEN R. K. PRIESTER zegende te Kaapstad het huwelijk in tussen een Dianke man en een vrouw van ge- mengd bloed. De prister is wegens overtreding van de .Apartheidwetten" veroordeeld tot 20 pond sterling. MGR. DE LIVA. de enig overgeble ven diplomatieke vertegenwoordiger van het Vaticaan te Praag, is naar Rome teruggekeerd. Alle verbindingen van het Vaticaan met Tsjechoslowa- kije zijn thans afgesneden. ZEVEN DAGEN hadden 26 Ameri kaanse matrozen van het in brand gevlogen schip .Elder" op vlotten in de van haaien wemelende wateren van de Stille Oceaan doorgebracht. Gisteren werden zij door het Ameri kaanse schip „Comstock" opgepikt. Allen waren gezond. DE STAATSSECRETARIS van Oorlog, mr. Fockema Andreae. is in Neder land uit Djakarta terug. Hij was niet bijzonder optimistisch over de stand van zaken: er zijn nog vele moeilijk heden. HET H. BLOEDGILDE te Boxmeer Organiseert ter gelegenheid van het gouden eeuwfeest een Landjuweel op 4 Juni a.s. Reeds 50 schuttersgilden hebben ingeschreven. de WEGENWACHT van België be staat 17 April a.s. drie jaar. Twaalf Nederlandse Wegenwachters zullen officieel het feest in Brussel mee maken. pREMIER HATTA hield eveneens 'n radiorede. Hij vertelde daarin een en ander over de harde noodzaak over te gaan tot devaluatie. Het bui tenland moet zien, zo zei hij, dat we in staat zijn onze eigen (nogal stug ge) boontjes te doppen. Dan zal het vertrouwen in en daarmee dus de credietwaardigheid van de jonge staat zienderogen groeien. De devaluatie zal als volgt verlo pen Al het papiergeld, dat Zondagavond te 20 uur in omloop is, verliest de helft van de waarde, als wettig be taalmiddel. De biljetten dienen te worden gehalveerd, de linkerhelft blijft wettig betaalmiddel, voor de helft van het nominale bedrag, tot 16 April 1950, de rechterhelft geeft recht op een obligatie in een 3 procent ren tedragende regeringslening voor het halve nominale bedrag. Hiervan zijn uitgezonderd bankbiljetten en munt biljetten ter waarde van f 2.50 en la ger, die de gehele nominale waarde behouden. De linkerhelften moeten tussen 22 Maart en 16 April bij banken en an dere instellingen worden ingewisseld tegen nieuwe banknoten, die de hal ve nominale waarde van de vroegere zullen hebben. Banksaldi moeten worden gehal veerd: de helft ervan wordt overge boekt op de „inschrijvingsrekening der Staatslening 1950 van de R. I. S„" en de houder Is gedwongen Staats obligaties, die later zullen worden uit gereikt, te nemen tegen dat bedrag. Uitgezonderd van de gedwongen in schrijving op de Staatslening zijn tegoeden van banken bij de Circula tiebank en tegoeden van landskassen, postkantoren, ambassades, gezant schappen, consulaten en het personeel daarvan, tegoeden van banken onder ling en tegoeden van door de minis ter van Financiën aan te wijzen in stellingen met een liefdadig doel. De eerste f 200 van banktegoeden be neden f 1000 zijn vrij. Z. K. H. PRINS BERNHARD VAN DE REIS TERUG. XT. M. DE KONINGIN en de vier Prinsesjes waren gisterenmorgen op Schiphol om Prins Bernhard 'te be groeten. Na een reis van twee en een halve maand door West-, Midden-, Z. en Noord-Amerika kwam hij met de Constellation „Vlaardingen" weer naar hèt vaderland terug. Het bijna voltallige Kabinet en vele leden van het Corps Diplomatique waren ter verwelkoming aanwezig. Prinses Beatrix verdeelde haar aan dacht tussen Marijke, op wie ze moest passen, en Irene, die ze assisteerde bij het hanteren van een speeldoosje, kennelijk een souvenir uit Sankt An ton. Toen het grote ogenblik daar was, probeerde de Koningin met „Kijk daar is Pappie", de aandacht van Ma rijke te trekken, hetgeen bijzonder slecht gelukte, omdat de kleine het veel te druk had met haar pogin gen de maat te slaan bij het Wilhel mus. Na door een batterij persfotografen te zijn „behandeld" en na een kort woord door de microfoon te hebben gezegd ten behoeve van de P. C. J„ schudde de Prins de gezagvoerder hartelijk de hand. Vervolgens ging de Koninklijke Familie naar de hofauto en om 5 voor tienen reed het gezel schap naar het Paleis Soestdijk. Daar zal de Prins na een buitengewoon ver moeiende reis, waarin hij voor ons land bijzonder belangrijke contacteh legde, welverdiend gaan uitrusten. Weersverwachting, vanavond: geldig tot Over het algemeen veel bewol- ki* met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. Vandaag: Zon onder 18,52 uur. Maan onder 21,12 uur. Mor gen: Zon op 6.42 uur. Maan on 7,24 uur. TIET VRAAGSTUK van de kinder bijslag voor zelfstandigen heeft lange tijd een punt van ernstige over weging in de boezem der regering uitgemaakt, aldus vertel minister Joe- kes in zijn M. van A. aan de Eerste Kamer. Zij heeft in beginsel besloten de totstandkoming van een algemene kinderbijslagregeling voor zelfstandi gen te bevorderen. Bij de opzet van een zodanige rege ling dient naar haar mening er van te worden uitgegaan, dat het inkomen van een zelfstandige voldoende dient te zijn voor een gezin met twee kin deren. Ten behoeve van gezinnen met meer dan twee kinderen bestaat er aanlei ding een herverdeling van het ge meenschappelijk inkomen van de zelf standigen te bevorderen in deze zin, dat uit bijdragen van de gehele groep een bijslag wordt gegeven aan die zelfstandigen, die meer dan twee kin deren hebben. Evenals de huidige kinderbijslagre geling voor de loonarbeiders zal daar om naar de mening der regering ook de kinderbijslagregeling voor de zelf standigen moeten worden opgebouwd in de vorm van een verzekeringsrege ling met premiebetaling door de be trokkenen. De totstandkoming en invoering van een regeling met medebetaling door de zelfstandigen zal geruime tijd van voorbereiding vragen. Een tweetal ja ren zal, naar het zich laat aanzien, hiervoor ten minste nodig zijn. Er heerst echter naar vrij algemene op vattingen welke opvatting de re gering deelt onder de kleine zelf standigen met grotere gezinnen een zodanige nood, dat het gemotiveerd is te hunnen behoeve een tijdelijke nood- regeiing, gefinancierd door de schat kist, in het leven te roepen. Een der gelijke noodregeling zal evenwel niet in de weg mogen staan aan de defini tief te treffen voorziening. Zij zal daarom, zulks in tegenstelling met de definitieve regeling, gebonden moeten zijn aan een inkomensgrens, terwijl de uitkeringsbedragen zullen moeten lig gen onder die, welke de definitieve verzekeringsregeling zal bieden. Voorts zal, evenals de definitieve regeling, ook de noodregeling dienen uit te gaan van een uitkering, welke aanvangt bij het derde kind. De indiening van een wetsontwerp tot vaststelling van een kinderbijslag regeling voor kleine zelfstandigen, uit gaande van de in de vorige alinea ver melde grondslagen, kan binnenkort worden tegemoet gezien. Bepaalde gebiïden worden aangewezen JN OVERLEG met het directoraat- generaal voor de industrialisatie en de Rijksdienst voor het Nationale Plan zijn de gebieden vastgesteld, waar in dustrievestiging uit een oogpunt van werkgelegenheid het meest gewenst moet worden geacht. Voorstellen om in die gebieden de industrievestiging te stimuleren, zijn in een ver gevor derd stadium. Minister Joekes ver telt dit in de M. van A. aan de Eerste Kamer en zegt, dat hij zich met zijn daarbij betrokken ambtgenoten gaar ne in verbinding zal stellen om na te gaan, op welke wijze kan worden voorkomen, dat bij het streven van de gemeentebesturen om nieuwe indus trieën aan te trekken, ongewenste wedijver ontstaat. DE BREDASE VERDEDIGERS kijken gespannen toe, hoe doelman Kools tippen. Beeld uit de ontmoeting Willem II—N.A.C. (30)in Tilburg het leder nog juist over de lat kan gespeeld. (Voor verslag zie pag. 3. JJET BELGISCHE KABINET was niet eensgezind over het bijeen roepen van de verenigde Kamers: de 8 liberale ministers weigerden mee te werken. Het Kabinet is afgetreden en inmiddels heeft Eyskens van Prins-regent Karei de opdracht gekregen, welke hij heeft aan vaard, te pogen een nieuw Kabinet te vormen. Vandaag begint Eys kens de besprekingen en hij hoopt vanavond een verklaring te kunnen afleggen. TTET BELGISCHE socialistische Vak- verbond het grootste in het land zal Maandag een plan be spreken voor een „progressieve sta king" van twee dagen in de volgende week en drie dagen in de daaropvol gende week om de Koning tot troons afstand te dwingen. In Vlaanderen werd echter door verschillende vakverenigingen, die bij het socialistische verbond zijn aan gesloten verklaard, dat zij niet aan een „zuiver politieke staking" zouden deelnemen. De nationale raad van de Belgische socialistische partij heeft Zondag avond een resolutie aangenomen, TYP TWEE PLAATSEN in de buurt van Leuven, te Linden en Erps- Kwerbs, is het gisteren tot een revol vergevecht gekomen tussen voor- en tegenstanders van de Koning. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. De politie vond later een „aanzien lijke hoeveelheid" munitie in het huis van een lid der anti-Koningsgezinde groepen. De Walen hebben Zondag verklaard dat zij bü een terugkeer van de Ko ning een nieuwe Volksraadpleging zullen eisen ditmaal om het land in drie autonome delen te splitsen. De anti-Leopoldistische leider De Housse zeide: „Wij zullen een vastbesloten strijd voeren. Wij zullen geen duimbreed toegeven aan de Vlaamse meerder heid. De Housse deelde mee dat de per manente commissie van het Waalse Congres Zaterdag had besloten, dat de Walen bij een terugkeer van Ko ning Leopold een splitsing van het land in Wallonië, Vlaanderen en Brus sel zouden eisen. waarin werd gezegd, dat de Koning niet meer in staat is de eenheid van de Belgische natie te verzekeren. In de resolutie wordt de oprichting var actie-comité's uit partij en vak verbond voorgesteld, die „hun actie met alle middelen zullen voortzetten tot Koning Leopold begrijpt, dat de belangen van het land zijn persoon lijke belangen te boven gaan". QP „BOUVIGNE" te Breda werden Zaterdag en gisteren studiedagen gehouden voor leden van de Katholieke Actie van de vrouwelijke jeugd in het bisdom. Hetp rogramma voor deze da gen vermeldde een viertal inleidingen, waarvan de eerste werd gehouden door directelr J. Hendrikse, nadat in de ka pel een openingslof was gecelebreerd. Het onderwerp van deze voordracht Was de beweging in dienst van de kerk. De avond werd gevuld met het optre den van verschillende jeugdbewegin gen. Zondagmorgen was er allereerst een bespreking door kapelaan A. Kim- mel en vervolgens door mevrouw N. Mol-Sinnige, diocesaan-voorzitster van de K. A. voor vrouwen, met als onder werp de taak van het meisje in het apostolaat en tot slot na de middag een inleiding door mej. R. de Kort uit Breda, diocesaan-voorzitster van de K.A.V.J., over de kerngroep van de Ka tholieke Aqtie. "M'OG ZES JAAR en de Oostpolder is „gesloten", een jaar verder en de polder is droog en weer een jaar la ter. de polder wordt in cultuur ge bracht. Nederland zal er dan het grootste deel van een twaalfde pro vincie b(j hebben met als hoofdstad Flevostad. De grootte van de nieuwe hoofdstad wordt geraamd op „onge veer Alkmaar". Ook zullen er nog vier flinke dor pen met een landelijk karakter ko men en de overige toekomstige be woners van de Zuidoostpolder zul- Meerderheid tot 5 geslonken TAE ENGELSE PERS meldt het plot- seling overlijden van het 61jari- ge Labourparlementslid Adam Mc. Kinlay. Door dit overlijden wordt het houden van een tussentijdse verkie zing voor genoemd district, de eerste voor het nieuwe parlement noodza kelijk. Bij de jongste verkiezingen verwierf Mc.Kinlay een meerderheid van 613 stemmen op de conservatieve candidaat. De absolute meerderheid van Labour in het parlement is door het overlijden van Mc.Kinlay tot vijf zetels gedaald. Ien verspreid wonen over een veer tig tot vijftig kleine dorpen. Wan neer alles naar wens gaat zullen bin nen tien jaar dus ongeveer 90.000 mensen de Zuidoostpolder bevolken. Tot een goed begrip van de situa tie is het nuttig nog eens te zeggen, dat de Oostpolder 50.000 H.A. groot is en het Noordoostelijke deel vormt van de 95.000 H.A. grote Zuidoostpol der. De dijk die de Oostpolder zal dichten en waarmee dit jaar nog zal worden begonnen, de z.g. Meerdijk, is 85 km. lang. Het is de bedoeling om na de Oostpolder te beginnen met de Westerpolder, waarin 60.000 Neder landers zullen kunnen wonen. Door de beide polders komt een 40 km. lang kanaal, dat 400 meter bred is. Dit zal dan het breedste kanaal van Ne derland en waarschijnlijk van geheel West-Europa zijn. Een verkeersbrug zal het 1 km. brede water tussen bei de polders overbruggen. Ze zal lig gen in de grote weg, die van Amster dam naar Noord-Nederland zal gaan. WERKTUIGENDAG 1950 De Centrale Werktuigendag van de Tuinbouwbond N.C.B. zal dit jaar te Teteringen gehouden wor den op Donderdag II Mei a.s. Zij zal plaats hebben op de terreinen van het Missiehuis der Pateds S.V.D. Lijk van Haarlems schilder gevonden: TAE SCHILDERSPATROON D. Oos- terhof, 51 jaar, uit Haarlem, ver trok 21 Februari naar Amsterdam. Hij nam een niet onaanzienlijk bedrag aan geld mee. Die dag werd hij voor het laatst gezien in een café in de hoofdstad tezamen met een man en een vrouw. Dit tweetal is later, nadat de schilder als vermist was opgege ven, in arrest gesteld. Men achtte het niet onmogelijk, dat een roofdmoord in het spel was. Gisterenmorgen werd het stoffelijk overschot van Oosterhof uit 't Spaar- ne bij Haarlem opgehaald. Omdat de politie er nog steeds niet zeker van is, of het hier gaat om een misdaad of 'n ongeluk, heeft zij de 2 arrestan ten nog vastgehouden. Zij hebben inmiddels bekend, dat zij de schilder na het drinken van een aantal borrels met zich mee naar huis hebben ge lokt. Daarna echter, zo beweren zij, hebben zij hem niet meer gezien. Wat hij dan wel kan? Ach, zo maar een paar „kleinigheden" als het opsporen van verborgen schatten het aanduiden van plaatsen, waar het slachtoffer van eefl misdaad zich bevindt of het nauwkeurig aan geven van een waterader. ren. Toen begon hij te vertellen. Eerst over zijn jeugd (hij is 29 jaar) in 's- Gravenzande. Dat was allemaal net zo gewoon als onze eigen jeugd: le ren, eten, bidden, slapen, boodschap pen doen en de schuld krijgen van wat je meent niet te hebben gedaan. Dat ging zo zijn gewone gangetje tot hij op een goede dag in de avond boven op zijn kamertje huiswerk zat te maken. Hij „hoorde" dwars door een stuk of wat muren heen, dat be neden in de huiskamer over hem werd gepraat. En dat niet alleen, maar er werd kwaad verteld waaraan hij part noch deel had. U moet goed begrij pen, dat hij alleen „meende" dit te horen. Boos rende hij alle treden van de trap af, stormde de kamer bin nen en hijkreeg prompt gelijk. U kunt begrijpen, dat zijn ouders net zo beduusd waren als de jongen zelf! Toch werd er geen bijzondere aan dacht geschonken aan dit geval, de H.B.S. werd afgemaakt en niet veel later kwam de jeugdige Dijkshoorn toevallig in aanraking met prof. dr. Greeve in Den Haag. Aan hem ver telde hij beelden te zien en de pro- 1YJEN NOEMT DAT; hij bezit een paranormale begaafdheid. Dat wil dus zeggen, dat hij in bepaalde opzichten „boven het normale uit gaat", dat hij dingen kan doen of zien, welke aan gewone stervelingen verborgen blijven. Wanneer Dijkshoorn daar anderen mee kan helpen, vindt hij die para normale begaafdheid prettig, doch wanneer ongezonde nieuwsgierigheid of daarmee verwante onhebbelijkhe den van anderen hem letterlijk „ach tervolgen", dan vindt hij dat hoogst onprettig. Vandaar dat we als journalist een beetje stroef door de heer Dijkshoorn werden ontvangen en het heeft een uur praten gekost om hem ervan te overtuigen, dat we wel nieuwsgierig maar daarbij heel erg „gezond" wa- fessor zocht daarvoor een deugdelijke verklaring. Tijdens de experimenten werd ontdekt, dat Dijkshoorn aanleg had voor magnetiseur. Bepaalde ge voelens van pijn bleken weg te trek ken, wanneer Dijkshoorn met zijn handen in de nabijheid van de lijder kwam. HOE DIT ALLEMAAL GAAT. TIIERBIJ was het merkwaardige, dat Dijkshoorn zelf die pijn voelde, die de patiënt tevoren had. Te probe ren of „die andere persoon" ook zelf aanwezig moest zijn om „dat gevoel te kunnen krijgen" was eigenlijk maar een onbeduidende stap verder in de zelfde richting. Op deze wijze werd ontdekt, dat hij in staat was om be paalde gevoelens of dit nu pijn was of iets anders van derden in zich zelf over te nemen en, indien nodig, ook te localiseren. Deed hij dit, zo als met het beruchte geval van Jo seeke Janssens uit Antwerpen, van iemand waarmee „iets" was gebeurd, dan was het mogelijk, dat gebeurde te reconstrueren. Welnu, wat betreft Joseeke Jans sens hebben we daarvan een frap pant bewijsstuk gezien. Dijkshoorn heeft op 27 November 1949 ten over staan van bevoegde autoriteiten per tinent verklaard, dat het meisje: 1. dood en 2. gewurgd was. Ook heeft hij het kanaal aangewezen, waarin 't lijkje was geworpen. Ongeveer een maand later is gebleken, dat Dijks hoorn in alle opzichten gelijk had ge had. De plaats, waar het stoffelijk overschot van het vermoorde meisje werd gevonden, was echter enkeie honderden meters verder, omdat de stroom het lijkje had meegevoerd. Het een maand tevoren opgemaakte pro- ces-yerbaal is daar ten bewijze, dat hier van enig „bedrog" geen sprake kan zijn. Omdat Dijkshoorn de gave bezit zich gedeeltelijk in de persoon van een ander te verplaatsen, hetgeen hij bij bovengeschetst geval bewees, is 't eveneens begrijpelijk, dat hij in staat is verborgen schatten aan te wijzen. Ook in dit geval behoeven we niet te komen met een bewering zonder meer. Hij heeft in Middelburg nog niet zo heel erg lang geleden in de tuin van wijlen de heer J. H. Mey- boom op verzoek van de erven een onderzoek ingesteld naar verborgen zilvergeld. Nadat hij eerst op een si tuatie-kaart de aanwezigheid van zil ver had vastgesteld, ging hij naar Middelburg. Daar heeft hij in de tuin van het betreffende huis een luikje gevon den dat toegang gaf tot een kleine bergruimte onder de bijkeuken. Daarin vond men 250 zilveren rijks daalders, hetgeen door de aanwe zige notaris de heer Batten nadien bij acte offciëel werd bevestigd. WATERADERS. JTN WAT DE wateraders betreft: tal loze boeren kunnen daarvan het sprekende bewijs leveren door te ver tellen. hoe Dijkshoorn die zich meestal door middel van een een wi chelroede op een bepaalde opgave zo sterk mogelijk concentreert voor hen een nieuwe put heeft geslagen. Ook zijn er zakenlieden, die in be paalde moeilijke gevallen graag zijn advies vragen, welk advies steeds gaarne, doch onder strikt voorbehoud van „Ik doo niet aan waarzeggerij" wordt verstrekt. We menen, dat door dit alles neer -e schrijven veel fantasie rondom wichelroedelopers in het algemeen en rond Dijkshoorn in het bijzonder tot de nuchtere verhoudingen van de werkelijkheid zijn teruggebracht'. Het is dus niet te ontkennen, dat hij be schikt over paranormale, maar hij is zelf de eerste, die daaraan niet meer waarde toekent dan verantwoord schijnt. ALS wij de winst- en verliesreke- ning der grote ondernemingen van ons land nagaan, dan vinden wij, dat de kapitaalverschaffers be hoorlijk bedacht worden met een goed dividend: dat de bestuurders aan zichzelf flinke tantièmes laten betalen; dat echter de arbeiders, ofschoon ze ook tot 't resultaat heb ben bijgedragen, bij de verdeling van de buit worden vergeten. Helemaal vergeten worden zij weliswaar niet. Op de balans vin den wij meestal een schenking aan het pensioenfonds. Al kan de enkele arbeider daar ook niet over beschikken, het is toch eigendom van de gezamenlijke arbeiders en degenen, die aan de gestelde voor waarden voldoen, zullen er profijt van trekken. De individuele arbeider krijgt echter uit de winst geen aandeel, noch voor zijn consumptie, noch als vermogenseigendom, dat gebruikt wordt voor productie. Toch is de idee van de winstde- ling, vooral voor de ondernemer, zeer aantrekkelijk. Onder de econo men zijn er, die daarin de oplos sing van het sociale probleem ge zien hebben. Waarom? De goede of kwade wil van de arbeider kan van grote in vloed zijn op de productie. Be schouwt de arbeider zijn patroon als zijn natuurlijke vijand, dan zal hij hem en zijn eigendom ook als zodanig behandelen. Hij zal alles behalve voorzichtig met zijn mate riaal omgaan. Hij werkt slechts onwillig en waar het slecht hazen vangen is met onwillige honden, is het slecht winsten maken met on willige arbeiders. ■yyAT zou er nu meer voor de hand liggen, dan een poging om de goede wil van de arbeiders te ko pen door hen in de resultaten te laten delen. Als hij dan eigendom vernielt, vernielt hij het eigendom, dat z ij n winsten moet opbrengen. En als hij luiert of saboteert,, brengt hij nadeel toe aan z ij n zaak. Het is wel waar dat iedere daad op zich betrekkelijk weinig invloed heeft, maar uit de geaccu muleerde kwade wil van de arbei ders wordt de winst der onderne ming toch gevoelig verminderd. Daarom zal de arbeider beginnen met zelf goede wil te tonen en zijn arbeidsmakkers tot goede wil over te halen. Overzien wij de geschiedenis, dan zien wij, dat van deze in theorie zo aanlokkelijk schijnende redenering in de practijk weinig terecht komt. De meeste bedrijven, die met de in voering van arbeiderswinstdeling hebben geexperimenteerd, zijn er om de meest verschillende redenen mee moeten ophouden. En de be drijven, die er succes mee hadden, hebben bevonden, dat het slechts een schijnsucces was. JJET is voor de arbeiders niet pret tig om een onregelmatig inko men te hebben. Vooral het over slaan van didivend gedurende enkele jaren en zelfs gedurende een of. twee jaren, knaagt aan zijn ar- beidslust. Daarom hebben die maat schappijen het meeste succes gehad, met de arbeiderswinstdeling, die in goede jaren een matig dividend uit keerden en een dividendreserve aanlegden, waaruit dan in de ma gere jaren hetzelfde matig dividend kon worden uitgekeerd. De Zeiss- werken in Jena hebben vele jaren achter elkaar 5 pet. dividend uitge keerd. Dat is toch niet weinig zult ge zeggen. Een bonus van f 100 zal iedere arbeider, die f 2000 per jaar verdient, graag aannemen. Maar het ongeluk is, dat zowel de directie als de arbeiders bij het aangaan van een arbeidsovereen komst met zo'n bonus, die met de regelmaat van de klok terugkomt, rekening houden. Als de arbeider f 2000,aangeboden wordt, dan weet hij met een eenvoudig reken sommetje, dat hij f 2100,zal verdienen. De directie, die hem f 2000,aanbiedt, zal er hem op wijzen, dat hij nog op f 100 grati ficatie kan rekenen en biedt hem feitelijk f 2100,— aan. Daarmee is het nuttig effect van de winstde ling geheel geneutraliseerd; zij is opgenomen in het gewone loon. De winstdeling moet dus om ef fectief te zijn, het risico van het bedrijfsleven volgen. De arbeider moet het gevoel hebben, dat hij door zijn grotere zorgvuldigheid bij de arbeid, ook een bonus krijgt, die boven de door het collectief contract vastgestelde lonen uitgaat. De dividend-passering mag hem niet in zijn gewone levensstandaard bekorten. De dividenduitkering moet hij door verhoging van zijn levensstandaard of door het ver werven van vermogen als een bui tengewone beloning voor zijn zorg vuldige arbeid ervaren. Kan dat? Dr. P. DE BRUIN S.J. J A VRZANOVA kwam enige tijd geleden naar Londen. Zij werd daar-wereldkampioene kunstrijden op 8 Maart jl. in de Wembley Pool. Aja is nog jong 18 jaar maar in haar land, Tsjecho-Slowakije, heeft ze blijkbaar tegen alle druk in geleerd zelfstandig te denken. Zij heeft nl„ evenals haar landgenote Jirina Neko- lova aan Engeland asyireebt gevraagd. Gisteren werd bekend, dat zij inder daad in Engeland mag blijven en zelf verklaarde zij, dat haar be luit niet meer naar Tsjecho-Slowakije terug te keren onherroepelijk vaststaat.

de Stem | 1950 | | pagina 1