Koning Leopold zegt terug te keren na toestemming van parlement geleden Zuid helpt Noord Engeland en Frankrijk moeten Duitsland de hand reiken Bijzondere gebedsoefening op Passiezondag Bouwkosten voor woningen zouden omlaag moeten j jaar Herinnert ge het U nog Unie in het zicht BELG1E HOORT MET SPANNING DE VERWACHTE VERKLARING indien het parlement ongunstige beslissing zou nemen, legt de koning zich er bij neer Geen twijfel mogelijk CHURCHILL IN HET LAGERHUIS: Luchtmacht en duikboot-wapen moeten sterk worden uitgebreid Vrij zacht Seretse Khama mag terug Minister in 't Veld over volkshuisvesting Maar niet ten koste van woningpeil Voelt U wat voor een bommenwerper Nauwelijks had de Duitser zijn hielen gelicht, of de slag om de volle maag van het Westen begon 1 millioen kilo uit Brabant en Zeeland UIT, JAARGANG NO. 164U fTiteave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Roerstraat 16, Tt'l.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, r j v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne- OnisDrijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, ®r post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- oostbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt w Mail Voor God, Koningin en Vaderland v niJüAG 17 iviAARi uod Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0 2S per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m). Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om "redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel KONING LEOPOLD heeft Donderdagmiddag te Pregny voor de voorzitters van Kamer en Senaat, de heren van Cauwe- Jaert en Gill on, in aanwezigheid van de eerst# minister Eyskens, een verklaring voorgelezen, waarin de Koning zegt, dat de Volks raadpleging op onbetwistbare wijze heeft uitgewezen, dat het grootste deel van de Belgische bevolking wenst dat hij zijn pre rogatieven, ondanks zijn lange afwezigheid, herneemt. Het is thans aan het Parlement, aldus de verklaring, een beslissing te nemen en een einde te maken aan de tegenwoordige CrlS1S" KATH. MEERDERHEID. INDIEN de wetgevende vergaderin- 1 gen mochten beslissen, dat er geen aanleiding bestaat, dat ik mijn prerogatieven herneem, dan zal ik mij terugtrekken, teneinde ernstige politieke wanorde in het land te voor komen, zegt de Koning verder. Indien daarentegen, hierbij voor gelicht door het resultaat der Volks raadpleging, het Parlement mocht beslissen mij mijn prerogatieven te- rog te schenken, dan behoort ieder een zich eveneens bij deze beslis sing neer te leggen. In dat geval behoren de Belgen, evenals ik het- zelf zou doen, het verleden te ver geten en dienen zij zich te verzoe nen, teneinde zich te wijden aan de hogere belangen van het land. Koning Leopold besluit zijn bood schap als volgt: Laten wij niet vergeten, dat op dit ogenblik de ogen van het buitenland op België gevestigd zijn. Onze bin nenlandse stabiliteit en het prestige eisen, dat het Parlement zo spoedig mogelijk een beslissing neemt. WANNEER? beralen (de ministers Liebaert en Rey, partij-voorzitter Motz en Sena tor Hoste). Deze besprekingen schijnen niet zozeer de bedoeling te hebben ge had de Koning af te brengen van zijn besluit om terng te willen ke ren, maar zouden meer ten doel hebben gehad de mogelijkheden van 'n katholiek-liberaal kabinet te be zien bij de terugkeer van de Koning. Want de kans, dat onder Koning Leopold socialisten in de regering zul len blijven, is voorlopig niet groot. Dat de meeste liberalen zich bij de huidge stand van zaken hebben neer gelegd, blijkt o.m. ook uit een radio toespraak van de secretaris der libe rale partij, waarbij hij er hartstoch- plRENNE, de secretaris van Koning Leopold, heeft nog meegedeeld, dat de Koning niet naar België zal terugkeren, voordat het Parlement hem toestemming heeft gegeven. Het is de taak van minister-president Eys kens een verenigde vergadering van Senaat en Kamer van Volksvertegen woordigers bijeen te roepen. Pirenne ■wist niet, wanneer dit zou gebeuren. Beide Kamers moeten eerst apart hun goedkeuring hechten aan het houden van deze gemeenschappelijke zitting, waarin over het intrekken van de wet van 1945, die het regentschap In stelde, moet worden gestemd. TN POLITIEKE KRINGEN te Brus- sel is men van oordeel, dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat de verenigde Kamer en Senaat een einde zullen maken aan de wet op het regentschap. De samenstelling van de Kamer van Volksvertegenwoordi gers is thans als volgt: de katholieken hebben 105, de socialisten 66, de li beralen 29 en de communisten 12 ze tels. In de Senaat is de verdeling der zetels als volgt: katholieken 92, so cialisten 53, liberalen 24 en commu nisten 6 zetels. In de Senaat heeft de Christelijke Volkspartij dus negen zetels meer dan de socialisten, liberalen en communis ten tezamen. En in de Kamer heeft zij twee zetels minder dan socialis ten, liberalen en communisten teza men. In de verenigde Kamer en Senaat bestaat dus een absolute meerder heid voor de C.V.P. van zeven ze tels. Bovendien is te verwachten, dat enige Koningsgezinde liberalen, zich bij de Christelijke Volkspartij zullen aansluiten. Na intrekking van de wet op het regentschap zal Koning Leopold dan automatisch kunnen terugkeren naar België. De Belgische ministerraad komt vanmorgen bijeen. HOE WORDT 'T KABINET? TYE VERKLARING van Koning Le- opold is gisteren gedaan, na be sprekingen die ae Koning in Pregny heeft gehad met de eerste minister Eyskens, de voorzitters van Kamer en Senaat en vier vooraanstaande li- EYSKENS. tevreden na zijn onderhoud met de Koning? DL oiOEL heeft Mgr. G. de Jon- ghe d'Ardoye tot dusver Aposto lisch Delegaat voor Indonesië, be noemd tot Apostolische Internuntius te Djakarta. Deze benoeming is het gevolg van het aanknopen van di plomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten van Indonesië en het Vaticaan. DE NEDERLANDSE Katholieke Me- taalbewerkersbond St. Eloy is de 40 duizend leden gepasseerd. St. Eloy behoort daardoor tot een der groot ste vakbonden in ons land. HET ONTWERP voor een nieuwe pachtwet zal zo spoedig mogelijk wor den gepubliceerd. Zo heeft minister deeld8 m tweede Kamer meege- MINISTER TEULINGS heeft gisteren m de Kamer beloofd, dat hij spoedig zal meedelen of op de pensioenen 5 pet. kan worden gezet of met welke andere maatregelen de gepensionneer- den tegemoet gekomen kan worden. KARDINALEN en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben zich gemengd in ae stakingsgolf, die reeds 20 da gen het land overspoelt, door aan te dnngen op „wijsheid en begrip". PRINS BERNHARD zal naar alle waarschijnlijkheid Zondagochtend te 8 uur op Schiphol van zijn buiten landse reis in het vaderland terug keren. Hij zal denkelijk volgend jaar weer een reis naar Zuid-Amerika maken. EEN BRITSE de Havilland Cornet, het eerste verkeersvliegtuig, dat ge heel door straalmotoren wordt voort bewogen. is in 2 uur en 5 minuten van Londen naar Rome gevlogen. HET COMITÉ Benelux organiseert op 26 en 27 Mei te Maastricht een Bene lux-congres voor verkeer en toeris me. Tegelijkertijd wordt van 25 Mei tot 5 Juni een Benelux-tentoonstel- ling voor verkeer en toerisme gehou den. POSITIES TROEPENSCHEPEN; Ta binta 16-3 van Suez, Waterman 16-3 van Port Said. Volendam 15-3 van Pantellaria. Willem Ruys 16-3 van Port Said, Georgic 15-3 bij Suez, Jo nan van Oldenbarnevelt passeerde 15- 3 Quessant. Kota Inten 15-3 van Dja karta. Somersetshire 15-3 van Colom bo. Weersverwachting, Vrijdagavond: geldig tot Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, later tijdelijke opklaringen. krachtige, en langs de Waddenkust tijdelijk krachtige tot harde wind tussen Zuid en Z.- West. Vrij zacht. Heden: Zon onder 18,47 uur en maan onder 17,34 uur. Zaterdag zon op 6.49 u. en maan op 6 56 u. telijk op aandrong zich bij de beslis sing neer te leggen en de rust in het land te handhaven! HALSSTARRIGE SOCIALISTEN. TYE SOCIALISTEN zeggen echter, dat „de beslissing de Koning is in gegeven door onverantwoordelijke adviseurs, slechts in overeenstemming met een enkele partij is genomen en in hoge mate strijdig is met de be langen van het land". Buset, de bazige soc. partij-voorzit ter, heeft gezegd dat de „socialisti sche partij zich met alle haar ter be schikking staande middelen tegen de terugkeer van Leopold op de troon zal verzetten". In een vurige rede van drie kwartier spoorde Spaak 'n partijge noten aan vastberaden te zijn in hun oppositie tegen de terugkeer van de Koning. Maar het onder socialistische lei ding staande Alg. Belgische Vakver bond heeft gisteren nog eens gezegd, dat er gestaakt zal worden als de Koning zonder toestemming van het parlement terugkeert. Premier Eyskens, is inmiddels per auto naar Brussel vertrokken, waar hij vandaag zal aankomen. De ande re politieke leiders, die besprekingen met Koning Leopold hebben gevoerd, zijn per vliegtuig vertrokken. Onmiddellijk na aankomst van Eys kens zal het kabinet worden bijeen geroepen. Doch slechts tijdelijk TYE BRITSE minister voor Gemene- best-betrekkingen, Patrick Gordon Walker, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britse regering heeft besloten Seretse Khama, hoofd van de stam der Bamangwato's toe te staan naar Beetsjoeanaland terug te keren, plaats vindt. De regering zal de kos ten dragen van zijn terugreis, die per vliegtuig zal geschieden, terwijl zij ook de uitgaven van Seretse Khama tijdens zijn verblijf te Londen voor haar rekening zal nemen. Dc Britse regering zal beslissen over de duur van Seretse Khama's verblijf in Beetsjoeanaland, terwijl zij ook een wakend oog op zijn doen en laten zal doen houden, daar zij verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken in dit Britse protec opdat hij bij zijn vrouw kan zijn, wan- toraat. Wat een Britse lankmoedig- neer de verwachte blijde gebeurtenis heid toch! N HET in het Britse Lagerhuis ge houden debat over de Britse lands verdediging heeft Winston Churchill gezegd, dat het, voor een goede uit voering van de verdedigingsplannen der staten-ondertekenaren van het Noord-Atlantische verdrag, van vitaal belang is, dat deze landen zich ver zekeren van daadwerkelijke West- Duitse hulp. De leider van Groot-Brittannië in de afgelopen oorlog sprak er over, dat enige tijd geleden In de Verenig de Staten in bepaalde kringen de mening ingang had gevonden, dat West-Europa niet te verdedigen zou zijn en dat een Sovjet-Russische op mars slechts aan het Kanaal en aan de Pyreneeën tot staan zou kunnen worden gebracht. „Ik ben verheugd te kunnen zeggen, dat dit standpunt door de V. St.. door onszelf en door alle staten-ondertekenaren van het verdrag van Brussel van het Noord- Atlantische Pact definitief is verwor pen", verklaarde hij. Churchill vervolgde: „Groot-Brit- tannie en Frankrijk moeten naast elkaar staan, in de eerste plaats in Europa, verenigd zijn zij sterk ge noeg om Duitsland de hand te reiken. Er bestaat geen twijfel aan dat, in dien de Sovjets West-Duitsland zou den binnenvallen, alle Duitsers, die zich hebben onderscheiden in de strijd tegen het communisme of die hebben gewerkt voor toenadering tussen Duitsland en de Westerse democra- tiën. uiteindelijk het gelag zouden be- YS/TJ moeten de mateloze verschrik kingen van een derde wereld oorlog zien te voorkomen en daar voor moeten wij de kostbare jaren, die ons nog resten om dit ontzettende gevaar af te wenden, ten volle be nutten, benadrukte hij. Churchill zei, dat de Sovjet-Unie thans over 250 onderzeeboten be schikt. „Hiervan zijn 75 a 100 gedu rende of na /de oorlog gebouwd, waarbij een niet gering aantal Duit sers is ingeschakeld, zelfs als opva renden. In eön derde wereldoorlog zouden de onderzeeboten een oneindig veel grotere bedreiging betekenen dan ooit tevoren het geval is geweest. Het is dringend noodzakelijk om de metho den. toegepast voor het uit de lucht waarnemen van ondergedoken onder zeeërs, te verbeteren, concludeerde Churchill, die er ook heel uitvoerig op wees, dat de luchtmacht zeer sterk moet worden uitgebreid. Aan de Z.Eerw. Heren Pas- stoors en Rectoren van de Nederlandse Kerkprovincie. yOALS U reeds bekend is uit de dagbladen, heeft de H. Vader in een rondzendbrief van 12 Maart jl. welke aanvangt het de woorden „An- ni Sacri" de wens te kennen gege ven, dat bijzondere godsdienstoefenin gen zullen worden gehouden op Pas siezondag a.s., de dag, waarop de Liturgie der Kerk zich heel bijzon der richt op het Lijden en Sterven van Onze Heer Jezus Christus, Die door Zijn Bloed ons uit de macht van de duivel heeft vrijgekocht en tot kinderen van God hoeft gemaakt. De H. Vader zelf zal op die dag tegenwoordig zijn bij de Statieplech tigheid in de Basiliek van St. Pieter, d.w.z., dat Hij in de namiddag zal deelnemen aan de boete-processie, die dan in de St. Pieter plaats vindt en waaronder door de aanwezigen de Li tanie van Alle Heiligen wordt gezon gen. De H. Vader spreekt de hoop uit, dat de gehele Christenheid zich op dat uur met Hem in gebed zal verenigen. Want het H. Jaar moet niet alleen tot de Eeuwige Stad be perkt blijven, maar allen moeten bid den en boete doen. Immers, ofschoon de oorlog bijna overal ten einde is, is toch de vurig verlangde vrede niet gekomen. Vele volkeren staan vijan dig tegenover elkaar, het wederzijds vertrouwen wordt steeds geringer, zo dat een bewapeningswedloop is ont staan, die de gemoederen van allen in angst en spanning brengt. Gaarne zullen wij allen daarom ge hoor willen geven aan de oproep van Onze H. Vader de Paus en Wij ver zoeken de Zeereerwaarde Heren Pas toors om des middags een bijzondere gebedsoefening te willen (doen) hou den, waaronder de Litanie van Alle Heiligen wordt gebeden of gezongen, om aldus ons aller smeekbeden te verenigen met die van de H. Vader, teneinde van Gods Barmhartigheid te verkrijgen de ware vrede, die nie mand anders geven kan. Wij vragen U zulks, om aldus zo goed mogelijk te beantwoorden aan de wens van de H. Vader, maar het is geenszins onze bedoeling, dat op enigerlei wijze af breuk zou worden gedaan aan de reeds voor die dag vastgestelde oefe ningen. Utrecht, 15 Maart 1950. Namens het Hoogwaardig Episcopaat t Joh. Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. minimi Bekleed met witte paramenten heeft Z. H. de Paus in de St. Pieter de speciale dienst, tijdens welke Kardinaal Masella de pontificale H. Mis celebreerde, bijgewoond. Deze speciale dienst werd gehouden ter viering van de elfde verjaardag van de kroning van Zijne Heilig heid. Onder dc duizenden aanwezigen in de St. Pietersbasiliek be vond zich o.a. de Spaanse troonpretendent Don Juan (op de ach tergrond met de hand onder de kin). QP HET CONGRES van het Katho- liek Instituut voor volkshuisves ting te Amsterdam heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting gezegd, dat arbeidskrachten en materialen bij de woningbouw nu geen probleem meer vormen. De pri maire moeilijkheden zijn nu van bud- getaire en monetaire aard. De bouwkosten stijgen nog voort durend. Thans legt de regering ge middeld 350 tot 400 gulden op elke woning toe. Dit betekent een bedrag van 20 millioen gulden p. jaar. Over tien jaar zou dit 200 millioen gulden per jaar zijn, een last welke ons volk niet zou kunnen dragen. 1952, het jaar waarin de Marshall-hulp afloopt is dan ook in dit opzicht critiek. De mi nister zei, dat zijn streven erop ge richt is, voor het hetzelfde bedrag meer te bouwen. Nu kost een woning gemiddeld 12 duizend gulden. „Als wij er in sla gen dit bedrag tot 10.000 gulden te rug te brengen is het mogelijk in '51 niet 40.000, maar 50.000 huizen te bou wen, aldus de minister, maar het ver lagen der bouwkosten mag niet ge zocht worden in het drukken van het woningpeil". ZELFBESTUUR BIJ WONINGBOUW. te haastig zijn, teneinde zich niet te vertillen aan het gehele complex van volkshuisvesting. Wat de Katholieke woningbouw be treft. bepleitte de heer Van Vliet de vertegenwoordiging van het Katholiek instituut voor volkshuisvesting als katholieke representant in genoemd publiekrechtelijk orgaan. Hij zei, dat de vrije landelijke orga nisaties in samenwerking moeten uit groeien tot representatieve verenigin gen. En het publiekrechtelijk orgaan zelf zal (met verordenende en advise rende bevoegdheden) zoveel mogelijk de zelfstandigheid en de zelfwerk zaamheid van de bouwverenigingen moeten eerbiedigen en bevorderen. GEVAAR VOOR SOCIALI SATIE? ]\/TET herinnering aan een recent A A woord van Jos. Maenen, dat er tegenwoordig te veel politiek schuilt in de woningbouwpolitiek, waar schuwde de heer Jos. van Well uit Helmond tegen het gevaar van socia lisatie. JN DE TITEL „Naar een publiek rechtelijke organisatie voor de volks woningbouw" had het Tweede Kamer lid F. van Vliet uit Eindhoven zijn onderwerp bepaald. Hij legde uit, dat geen grondwetsherziening nodig is om te komen tot een publiekrechtelijk orgaan; hoogstens wijziging van de Woningwet, Nochtans moet men niet YJOELT U WAT voor een bom menwerper? Wel, er zijn 7 van die dingen te koop. Het zijn „Mitchells". Ze staan op het Ma rine-vliegkamp „Valkenburg" (Z.- Holland) en zijn voor de sloop be stemd. De inspecteur der domei nen te 's-Gravenhage zal de ze ven bommenwerpers Woensdag a.s. bij inschrijving verkopen. Dus na de Junkers van Gilze- Rijen, nu de Mitchells. Tudens zijn bezoek aan Canada heeft Z. K. H. Prins Bernhard in het Lau rier House te Ottawa aan de ex-pre mier van Canada, de heer W. L. Ma ekenzie King, het Grootkmis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uit gereikt. 2UID HELPT NOORD! Herinnert ge het U nog? Vlak na de bevrij ding van het Zuiden werd door de afdeling voedselvoorziening van het Nederlandse Rode Kruis een organisatie in het leven geroepen om zo spoedig mogelijk na de bevrijding van Noord-Nederland daar hulp te gaan brengen. Enorm veel levensmiddelen zijn door het Zuiden naar de „honger- provincies" gedirigeerd nadat nauwelijks er de laatste Duitser zijn hielen gelicht had. JN DECEMBER 1944 kwamen in Bra bant levensmiddelen uit Zwitser land, Frankrijk en België binnen en onmiddellijk nadat eigen nood ge lenigd was, begon men zich voor te bereiden om de landgenoten boven de rivieren na hun bevrijding van het allernoodzakelijkste te voorzien. Door de bevolking van Noord- Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen werd ondanks de eigen précaire voedseltoestand in twee maanden tijds ongeveer 1 millioen kg. levens middelen bijeengebracht. Naast de actie „Zuid helpt Noord" werd ook een pakketten-actie op touw gezet om de benodigde gel den voor de voedsel-transporten binnen te krijgen. Het vervoer leverde in die dagen het grootste probleem. Na de capitu latie stelde Prinses Juliana twintig 3-tonners ter beschikking en 't Engel se Rode Kruis schonk 7 vrachtwagens van 1.5 ton. Bovendien werd een beroep op de autobezitters gedaan hun wagens voor het beoogde doel af te staan. In het Zuiden waren toen nog ongeveer 2400 auto's, waarvan de meeste jarenlang zorgvuldig waren ondergedoken. M. G. had er heel wat daarvan gevor derd. En toen men nog 600 auto's verlangde voor de actie „Zuid helpt Noord" was het begrijpelijk, dat niet alle auto-bezitters enthousiast deden, omdat gevreesd werd dat men de auto's nooit meer zou terugzien. Dat is dan ook de reden waarom naderhand toch nog tot een vordering werd overgegaan. De gedachte van het verzenden van levensmiddelen per kolonne is, indien wij het wel menen, in feite uitgegaan van „Jong Nederland" uit Bergen op Zoom. KOLONNES LIEPEN VAST. JJIRECT na de bevrijding van het Noorden en Oosten des lands zijn de kolonnes via Duitsland tot in Groningen en Leeuwarden geweest. Toen op 5 Mei de Duitsers in de ves ting Holland capituleerden, kon daags daarna de eerste kolonne met een gezamenlijke lading levensmiddelen van ruim 90.000 kg. uit Den Bosch vertrekken. Op 7 Mei echter liep de kolonne vast in Lunteren. Men moest wachten op de beëindiging van de ge vechten met de Hollandse S.S.- De kolonne werd daarop in twee delen gesplitst. Een deel met 30 ton goe deren ging via Wageningen in de richting Utrecht, het ander deel ging over Barneveld-Amersfoort naar Am sterdam met 60 ton goederen. Op 8 Mei vertrokken de transporten voor Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Delft, Leiden en Gouda. Ook in Hilversum Gorinchem en Lunteren konden di verse soorten levensmiddelen worden uitgereikt. Dordrecht werd van Lage- Zwaluwe uit per boot bediend. In de loop van Mei 1945 acjjveerde in Den Bosch een trein met 13 wa gons levensmiddelen uit Zwitserland en kwamen van elders 20 wagons sinaasappelen. Levensmiddelen en fruit werden gelost, op vrachtwagens geladen en direct naar het Westen getransporteerd. De kolonnes der Sinterklazen in blauwe overalls kwamen via Duits land in Almelo, toen er daar in de Wierdense straat nog gevochten werd, 1 MILLIOEN K.G. NAAR AM STERDAM. T EIDEN maakte kennis na een hon gertijd met de Brabantse koffie maaltijd bestaande uit brood, boter, spek en koffie, sinaasappelen voor de zieke kinderen en repen chocolade voor de kleuters. Zelfs Gouda snakte naar kaas in die dagen en ook daar werd de strijd tegen de honger oedeem aangebonden. In Dordrecht werd op één avond aan 3000 perso nen boven de 70 jaar een half brood uitgereikt. In Rotterdam kwamen de Rode- Kruis-kolonnes tegelijk met de Ca nadezen binnen. De zuigelingen sterfte -was toen in de Maasstad bij na 100 procent. De sterk met tu berkelbacillen geïnfecteerde melk werd vervangen door de door het Rode Kruis aangevoerde blikjes- melk. Acht dagen na aankomst van de voedseltransporten in Amsterdam, waren de suikerbieten er van de bon in vier weken tijds werden in 's rijks hoofdstad 1 millioen kg. levensmiddelen verdeeld. Tien trucks met een zending kaas, eie ren, melk in blik, havermout, sui ker, koffie, thee, sardines enz. ar riveerden 's avonds om 9 uur in Den Haag, nadat de kolone 's mor gens half negen uit Brabant was vertrokken. 0 hielp jn de moeilijke dagen van Mei 1945 het Zuiden het Noorden met een grootscheepse voedsel-actie, die met het Koninklijke dankwoord: „Voor het vele belangrijke werk ver richt in Rode Kruis-verband voor on ze hongerende landgenoten"' werd af gesloten. verschillende officiële mede delingen weten we, dat de Eco nomische Unie tussen België, Lu xemburg en Nederland „binnen korte tijd" een feit zal worden. Mi nister Stikker vertelde dit bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer en ook elders konden we gelijkluidende verkla ringen vernemen, die zoals men dat zegt afkomstig waren uit „gewoon lijk welingelichte kringen". Als streefdatum voor de Econo mische Unie is steeds 1 Juli 1950 genoemd. Nu hebben we ons gerea liseerd, dat een z.g. streefdatum vaak de onhebbelijkheid vertoont, nog op het laatste nippertje te wei geren de werkelijkheid binnen te gaan. M.a.w.: de datum 1 Juli 1950 wekte als begindatum voor het op alle punten één worden van de drie partners onze gerechtvaardigde arg waan op. We bemerkten zo het een en ander over conferenties, die men het best als „stroef" kan om schrijven, we namen waar, dat het uiteraard ambtelijk opgezette Unie-plan bij het nader komen van de eigen verwezenlijking te maken kreeg met de mannen van de prac- tijk uit handel en industrie, het geen de nodige vraagtekens zette achter vele in theorie zo prachtig kloppende volzinnen. We behoeven er ook geen geheim van te maken, dat het nog niet zo vele maanden geleden in België heel gewoon was, dat zowel de Pers als „de man van de straat" laat dunkend (of helemaal niet) over de Unie spraken. Was het op zich zelf reeds verheugend, hierin naar mate het jaar 1950 ouder werd een kentering waar te nemen, hetgeen met name sterk in de Frans-talige Belgische dagbladen het geval was, nog verheugender was het te ver nemen uit zeer goed ingelichte kring, dat de onderhandelingen niet slechts wat sfeer, doch ook wat tastbare resultaten betreft de laat ste maanden „niets te wensen over lieten". TJET IS achteraf altijd gemakke lijker toe te geven, dat men bezorgd of nerveus is geweest met betrekking tot het al of niet sla gen van bepaalde plannen dan dat men midden in de daaraan verbon den conferenties van enig pessimis me blijk geeft. Maar het is niet al leen voor de betrókkenen gemak kelijker, het is ook voor de geïn teresseerden vlotter als werkelijk heid te aanvaarden. Dus waren we dezer dagen, de zuchten van ver lichting in Den Haag beluisterende, des te meer bereid geloof te hech ten aan de onmiddellijk daaraan vastgemaakte „kreten" van vreug de over wat nu met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gaat slagen: de volledige Economische Unie, welke drie kleine landen groot zal gaan (moeten) maken. En die „streefdatum"? Welnu, men kan in officiële kringen nu eenmaal niet verwachten, dat een toekomstige datum als honderd pro cent zeker wordt gesteld. Maar wanneer men de taal der diplo maten een weinig machtig is, dan zegt 't ruim voldoende, als men te horen krijgt: den Haag noch Brus sel zien enige belemmering, welke de totstandkoming van de volledige Unie per 1 Juli 1950 in de weg kan staan. Ook de tot nu toe bij wijze van proef en van voorbereiding ge nomen maatregelen hebben aan de allerhoogste verwachtingen beant woord. gR BLIJVEN natuurlijk nog tal van problemen over die om 'n oplossing vragen. Zeer sterk is dat 't geval met de inwisselbaarheid van de muntsoorten en met de wa terwegen. Nemen we daarnaast het landbouwvraagstuk en de noodza kelijke industrialisatie voor België en voor Nederland en stellen we bovendien vast, dat de Economi sche Unie helemaal volledig moet zijn of in het geheel niet zal zijn, dan is het al veel te kun nen verklaren, dat aan beide zij den een verheugende hoeveelheid vertrouwen en vriendschappelijke bereidheid de juiste sfeer tot het vormen van een doeltreffende „overgangsperiode" ook voor de al lermoeilijkste onderdelen van de Unie heeft mogelijk gemaakt. Bovendien gaat men zonder zij wegen in te slaan voort. Het is blij kens de resultaten tot nu toe niet nodig geweest op genomen beslis singen terug te komen. Met name het vrije handelsverkeer nadert met rasse schreden de volledigheid en het is de zeer stellige verwachting, dat per 1 April weer een nieuwe lijst van vrij te verhandelen pro ducten zal worden gepubliceerd, waardoor we nog slechts enkele procenten beneden de 100 zullen blijven. Wat eenmaal „ambtelijk werd begonnen" komt nu steeds meer te liggen in de sfeer van de practijk. Het meest opvallende is nu, dat de mensen die het tenslotte moeten doen, die de Unie dus in handel of industrie in landbouw of veeteelt tot een levende werkelijkheid moe ten maken, inderdaad de hand aan de ploeg hebben geslagen. Het wel slagen van de Unie-plannen kwam steeds dichterbij naarmate de prac- tische werkers er meer mee te maken kregen. Dat is hoopgevend en op de duur zelfs doorslaggevend. Dit zal 1 Juli 1950 hopelijk gaan bewijzen. DE TSJECHO-SLOWAAKSE regering heeft Mgr. Ottavio de Liva, secreta ris van de Pauselijke Nuntiatuur te Praag, gelast Tsjecho-Slowekije bin nen drie dagen te verlaten. Hij wordt ervan beschuldigd „revoluli'onnaire activiteit" te hebben gevoerd.

de Stem | 1950 | | pagina 1