Ill belgie wacht op besluit van de koning o WALCHERENS strand in afwachting „Westerling-ers" gearresteerd pensioenen Het dode punt? Na de volksraadpleging een kabinetscrisis? Jagersfontein voor eerste reis gereed C.V.Pverlangt terugkomstmaar socialisten blijven verstokte anti-Leopoldisten Wat doen de liberalen? —1 Koningin naar Engeland Zelfde weertype K.J.M.V. ccngresseert in Dongen Bang voor desert,ie Verkenningen langs de duinrand Voor het hoogseizoen hijna alles volgeboekt Nieuw deviezenstelsel voor Indonesië Als, we langs de duinvoet naar West- kapelle peddelen, zien we in de verte de vuurtoren, gemonteerd op de eerbiedwaardige voormalige kerk toren grijs opkomen uit de heiïge lucht. Rode daken van nieuwe huizen, E® ZAL natuurlijk bij zulk een terugkeer een zeer grote mate van tact vereist worden van de monarch. Doch de aanwezigheid van de koninklijke familie, het ge regeld verschijnen van haar leden in het openbaar, kan ongetwijfeld ten goede werken, om door een kunstmatige agitatie verbitterden en opgezweepten te verlossen uit hun bewustzijns-verenging, kan ertoe bijdragen het Vorstenhuis weer te gaan zien als een kostelijk symbool van eendracht. In September alle troepen terug ZESDE JAARGANG No. 1637 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, Tdl.: Redactie 8181, Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. JL B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) f 0.30. Losse nummers 8 cent. Postrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Mal Voor GodKoningin en Vaderland DINSDAG 14 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0.25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.60 per m/m)Vobr advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0:10 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.25 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra, incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voorde Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingei 98,"Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102.'— (Bijbureaux. OOSTBURG, Nieuwstraat 22, Telefoon 35; TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). iTEERT KONING LEOPOLD NAAR BELGIE TERUG? Naar het ant- woord op deze vraag zien niet alleen de Belgen, maar velen buiten hun land met grote belangstelling uit. Want wel heeft de Koning bij de Volksraadpleging een meerderheid van „Ja"-stemmen op zich we ten verenigen, maar die meerderheid is aan de andere kant toch ook weer niet zodanig, dat de oppositie der linkse partijen (meer speciaal van vele socialisten en communisten) daardoor de mond is gesnoerd. Zeer terecht zou men daarbij echter ook kunnen stellen, dat de oppo santen van de Koning ook bij hoger „ja"-percentage hun anti-Leo- poldistische stemming (misschien beter: hun anti-monarchistische stem ming?) niet zouden wijzigen. Voor de week echter voorbij is, zullen wij meer weten. Want de Belgische minister-president prof. Gaston Eyskens en de secretaris van de Koning, Pirenne, zijn naar het Zwitserse Pregny vertrokken om met de Koning de situatie te bespreken. Ook Prinses Josephine Char lotte is afgereisd. En even na haar is de heer Leemans, de vertrouwens man van de minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland, naar Pregny vertrokken. De minister van Binnenlandse Zaken, de Vleeschauwer heeft mee gedeeld dat de Kamer en de Senaat „nog voor het einde dezer week" bijeen zullen komen om de mening van de Koning te horen en nader te beslissen over het resultaat der Volksraadpleging. ttET BESLUIT omtrent de reis van prof. Eyskens naar Pregny is ge nomen op een kabinetszitting van an derhalf uur gisterenmorgen. Op deze kabinetszitting konden de ministers 't niet eens worden over de terugkeer van de Koning, reden waarom een ka binetscrisis indien het niet tot een compromis zou kunnen komen niet tot de onmogelijkheden wordt geacht. „Wij zullen nog moeilijke dagen be leven", zei de minister van Wederop bouw Rey, na afloop van de kabinets zitting. Wij geloven het met hem. DE WIL VAN HET LAND. steeds heeft gezegd, nl. dat de zaak van de Koning niet die van één partij is. De C. V. P. legt er de nadruk op, dat in 21 van de dertig arrondisse menten de Koning een meerderheid heeft behaald, dat 700.000 meer ja- stemmen zijn uitgebracht dan het aan tal stemmen door de C. V. P. op 26 Juni 1949 behaald en dat het bijge volg bewezen is, dat een aanzienlijke meerderheid, voortkomend uit alle nationale partijen en uit alle streken van het land, de terugkeer van de wettige vorst verlangt. De C. V. P. acht het strijdig om het door het land uitgebrachte vo tum in verband te brengen met de taal, welke door de Belgische bur gers wordt gebruikt, of de plaats, waar zij hebben gestemd. Tenslotte spreekt de C. V. P. de wens uit, dat alle goede burgers uit alle partijen, ongeacht hun mening over de Koningskwestie zich in een geest van nationale verzoening loy aal zullen neerleggen bij de wil van het land. GEEN TERUKEER! STALIN zou, volgens geruchten uit Moskou, niet ongenegen zijn om Tru man te ontmoeten voor een eerlijke bespreking over de wereldvrede. DE TEGEN de Siciliaanse bandieten leider Salvatore Giuliano opererende politie heeft bij een vuurgevecht, dat 20 minuten duurde, een van Giulia- no's gevaarlijkste luitenants doodelijk gewond. VIJF POPPEN in Oostenrijkse kle derdrachten kregen de Koningin en Prinsesjes bij hun afscheid van Sankt Anton. STALIN heeft bij de algemene ver kiezingen in zijn kiesdistrict (Mos kou) honderd procent van de stem men op zich verenigd, zo meldt radio- Moskou. Natuurlijk! DE ST. RADBOUDSTICHTING heeft Thomas Anthony Birrell benoemd tot lector in de Engelse letterkunde aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen. Hij zal 7 Maart zijn ambt aan- va-rden. EEN NEDERLANDER, zekere J. Brouwning, die in 1949 uit een Neder landse gevangenis is ontsnapt, is in de buurt van Kassei door West-Duitse politie gearresteerd. B. is tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld, we gens „misdaden tegen de mensheid". ONDER ZEER grote belangstelling is het stoffelijk overschot van Albert Lebrun, de laatste president van de derde Franse republiek, te Mercy-le- Haut, een kleine gemeente, waar de president is geboren, ter aarde be steld. DE twee aanstaande weken hebben zich 35 officiële bedevaarten die tezamen 45.000 pelgrims tellen, ree,™ voor een bezoek aan Rome ge meld. P? HOOFDBESTUUR van de Ne- aeri. Bioscoopbond heeft de bios coopondernemingen geadviseerd, ook dit jaar de bioscopen op de ?,?wioe herdenkingsavond (4 Mei) vanaf 18 uur te sluiten. ATTLEE heeft geweigerd een wets ontwerp m te dienen strekkende buiten de wet stellen van ae Britse communistische partij. VOLGENS de Justitie is er noch op- noch kwade trouw in het spel ge weest bij de brand aan boord van de „Joüan van Oldenbarneveldt". IN LANDSMEER, een centrum van van pluimveehouders, zijn bij een kippenstapel verschijnselen ontdekt, die doen vermoeden, dat ook hier de beruchte vogelpest is uitgebro ken De kippen zijn op de Purme- rendse markt gekocht van een Bra- brantse handelaar. PRINS BERNHARD heeft in Otta wa de gewezen Canadese premier de eretekens van het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw overhandigd. HE NEDERLANDSE gezant in Praag, de heer van Tets, die de Prins tot dusver vergezelde, is per vliegtuig naar Nederland vertrok ken. Hij zal zich naar Praag bege ven POSITIES TROEPENSCHEPEN: Leorgic 13-3 te Aden verwacht Lroote Beer 13-3 te Djakarta, So mersetshire 15-3 te Colombo ver wacht. Tabinta 13-3 bij Malta, Vo- gtdam 12-3 van Port Said, Zuider kruis passeerde 12-3 Quessant, Si- 19 uur te Hoek van Hol land verwacht. Waterman 11-3 van brahar em RUyS PaSS' 11-3 Gi~ "PvE KATHOLIEKEN blijven streven naar een terugkeer van de Ko ning. Dat is niet alleen op de kabi netszitting van Maandagmorgen geble ken, maar ook uit een verklaring, die de C. V. P. bij monde van haar voor zitter de heer van der Straten-Wail- let, aan de pers heeft verstrekt. In deze verklaring wordt vastge steld, dat de Volksraadpleging heeft bewezen, wat de C. V.- P. sedert 1945 (")OK de socialisten zeggen heel dui- delijk, wat zij ook thans nog wil len. Zij zeggen bereid te blijven iede re oplossing, die kan leiden tot het terugkeren van de rust in het land in overweging te nemen, met uit zondering echter van de terugkeer van Koning Leopold. Zij baseren hun mening dan hier op, dat „Leopold III (het woord Ko ning vermijden zij systematisch in hun verklaring!) in twee van de drie taalgebieden niet de meerderheid der stemmen op zich heeft weten te ver enigen en niet in staat is de eenheid der Belgen te vo~ -ekeren" (waarbij de socialisten ech vergeten, dat 42 pet. ja-stemmers in ülonië een bit tere verrassing voor a was). De grote vraagd is intussen wat de liberalen zullen doen. RUST VOOR DE STORM? /~iOK MAANDAG was het volkomen rustig. Alleen de werklozen had den het erg druk. Want zij waren aan het werk gezet om palen, reclame-zui len en muren etc. schoon te maken en de affiches der voor- en tegenstan ders te verwijderen. Zij zullen daarmee nog een paar dagen hun handen vol hebben. Als de rust van gisteren niet de rust is die de storm voorafgaat Daarom worden politie en troepen voorlopig nog paraat gehouden. Men moet als een voorteken van die storm zien de „waarschuwings staking" die 550 anti-Leopoldistische mijnwerkers in Charleroi zijn begon nen? OE VOLKSRAADPLEGING IN BELGIË Bij Cardiff in Wales liggen de verwrongen brokstukken van de grote luchtvogel, die Zondag is verongelukt. Het was de grootste vliegramp in de geschiedenis. 79 personen waren vrijwel op slag dood, daarna zijn er nog 2 overleden. Alien kwamen terug van de rugby-wedstrijd WalesIerland. De commissie van onder zoek is op de plaats des onheils doende de oorzaak van 't drama op te sporen. De minister heeft toegezegd, dat het onderzoek openbaar zal geschieden. In het Britse Lagerhuis zijn vragen over de ramp gesteld, waarbij ook duidelijk is gebleken, welk een diepe indruk het drama in Engeland heeft gemaakt. JJA HET bezoek dat President Auriol van Frankrijk aan Enge land heeft gebracht zal Koningin Juliana het eerstvolgende staats hoofd zijn, dat zal worden uitgeno digd een officiéél bezoek aan En geland te brengen zo meldt de „Daily Grafie'. Den Haag bericht, dat omtrent een bezoek van H.M. aan een buitenlandse mogendheid nadat de Koningin dit jaar een bezoek aan Frankrijk zal hebben ge bracht nog niet vast staat. Provinciegrens Taalgrens Percentage jA-sfemmen NEEN-stemmen fCARTQ-5029 Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met plaatse- luk enkele buien voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Waddenkust af en toe nog krachtige, overigens meest matige Westelijke tot Noordweste lijk» wind. Ongeveer dezelfde tem- peratuur als gisteren. Heden: Zon onder 18,42 uur en maan onder 13,38 uur. Woensdag: Zon op 6.56 uur en maan op 6,20 11111* 1 Hollywood interesseert voor zijn levensgeschiedenis rjiEN AANZIEN van Westerling heeft A de Nederlandse Staatssecretaris v. Oorlog meegedeeld, dat volledige bij zonderheden ten aanzien van het ont snappen van Westerling aan de Ne derlandse regering zijn voorgelegd. Hij hoopte, dat deze aangelegenheid grondig door een onpartijdige rechter zou worden uitgezocht, opdat de Unie-partners zouden weten, wat zij aan elkaar hebben. Naar uit Djakarta wordt gemeld, heeft de politie daar de heer Breek - land, die hoofd was van de immi gratiedienst tot aan de soüvereini- teitsoverdracht, in arrest gesteld in verband met de ontsnapping van Westerling naar Singapore. Er ver blijven thans enige honderden Ne derlanders, Indonesiërs en Chinezen in gevangenschap onder verdenking van een aandeel in de actie van Westerling. Westerling zelf heeft van een maat schappij in Hollywood en van twee Londense bladen zo meldt United Press aan het Handelsblad aanbie dingen gekregen voor zijn levensge schiedenis. Officiële persoonlijkheden te Singa pore zeiden dat de regering in Sin gapore zich bezorgd maakt over de terugslag die dergelijke aanbiedingen teweeg zullen brengen op de betrek kingen met Indonesië. De aanbiedingen werden gedaan voor de veroordeling van Westerling die volgens betrouwbare bronnen tot- nutoe op geen ervan is ingegaan. nesisch courant uitbetaald; daarnaast ontvangt de exporteur een z.g. devie- zencertificaat ten bedrage van de helft var het aan hem uitbetaalde bedrag in Indonesisch courant. Dit certifi caat bezit grote waarde omdat dit, te zamen met de invoervergunning of deviezenvergunning, recht geeft op het aankopen van buitenlandse deviezen ten bedrage van de nominale waarde van het certificaat. Het is te verwachten aldus de minister dat de prijs der deviezen- certificaten, gezien de huidige vraag en het te verwachten aanbod, zal komen te liggen in de buurt van 200 pet, der nominale waarde. Belangrijke wijzigingen op komst T?EN WETSONTWFRP tot herziening der militaire pensioenen heeft de ministerraad reeds gepasseerd en is thans bij de Raad van State. Als deze een gunstig advies uitbrengt en als daarna het Parlement zich met de voorgestelde wijzigingen kan vereni gen, zal dus binnenkort de sinds lang en met klem geuite wens om de mili taire pensioenen aan te passen aan de burgerlijke pensioenen, in vervulling, gaan. Uiteraard neemt men ook de gelegenheid te baat om een aantal rej gelingen, welke tijdens de vijandelijke bezetting zijn uitgevaardigd, in een normale Nederlandse vorm te gieten, De wet geldt uitsluitend voor de na 1 Januari 1947 verleende of nog te verlenen pensioenen. De oudere pen sioenen die pensioenen dus waar o.a. de Pensioenbond zich zeer terecht zo druk over maakt staan hier hele maal buiten. Het wetsontwerp bevat o.a. de ver hoging van het eigen pensioen van f 4000 tot f 4800, alsmede de verhoging van de maximum pensioengrondslag voor het gezinspensioen van f 3000 tot f 5000. Voor het weduwen- en wezenpen sioen zal de pensioengrondslag, die officiëel f 3000 bedroeg, nu worden verhoogd tot f 5000. Voor het gezinspensioen wordt de volgende regeling toegepast: De weduwe krijgt 50 pet. van de eerste f 2000 van de pensioengrondslag en 40 pet. van de rest en voor maxi maal vier kinderen wordt 10 pet. van grondslag uitbetaald. Voortaan ontvangen allen voor elk tropenjaar dat vanwege het maximum aantal dienstjaren niet meegeteld zou kunnen worden, een verhoging van pet. van de pensioengrondslag. Om te voorkomen dat door het aanwezig zijn van twee „plafonds" f 4800 en 70 pet. van de pensioengrondslag. Pen sioen plus tropentoelage mag niet ho ger gaan dan f 6000. Op het ogenblik wordt verminde ring op het pensioen toegepast als dit pensioen plus nieuwe inkomsten sa men de pensioengrondslag overschrij den. In de toekomst zal pas een ver mindering plaats vinden als het pen sioen plus 70 pet. van de nieuwe in komsten samen de grondslag te boven gaan. Internationale meeting op Vrijdag 18 Augustus TTET NATIONAAL verbondsbestuur der Katholieke Jonge Midden- standsverenigingen heeft besloten de nationale studiedagen te Dongen te houden op 19 en 20 Augustus a.s. De nationale leidersweek zal hieraan voorafgaan. Vrijdag 18 Aug. zal een vergadering gehouden worden van het nationaal bestuur van Nederland met deputaties van België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland. Zondag, 20 Aug., worden deze dagen besloten met een interna tionale meeting van middenstandsjon geren. De meeting wordt geopend met een pontificale H. Mis in de St. Lauren- tiuskerk. Maar de wisselbekers reizen wèl naar Londen JJE TSJECHOSLOVAAKSE regering heeft besloten het Tsjechische ijs- hockey-team geen toestemming te geven, deel te nemen aan de wereld kampioenschappen te Lc en, die gis teravond begonnen, aldus een A.N.P.- bericht uit Praag. De secretaris van de Britse ijs- hockeybond en van het organisatie comité van het tournooi om het we reldkampioenschap te Londen, J. F. Ahearne, deelde Maandagavond mee, dat hij een telegram van de Tsjechi sche Bond had ontvangen. In het tele gram werd het organisatiecomité er van verwittigd, dat de Tsjechische ploeg niet naar Londen zou komen om de wereld- en Europese titel te ver dedigen en dat een schrijven met op gaaf van redenen, onderweg was. Ook de beide wisselprijzen zullen naar Londen worden opgezonden. Ahearne verklaarde, dat dit het eerste contact was, dat hij betreffende deze kwestie met de Tsjechische Bond had gehad. NA LANGE JARENSlank en sierlijk en tegelijk stoer en indruk wekkend, ligt hier de „Jagersfontein" aan de Vlissingse „Schelde"- werf. Na lange jaren is het schip eindelijk gereed gekomen, lange jaren, waarin het reeds een avontuurlijke zwerftocht heeft gemaakt, zoals wij reeds eerder schreven. Tijdens een officiële proefvaart van Vlissingen naar IJmuiden is het schip aan de Holland-Afrika-lijn overgedragen. Op 18 Maart, dus a.s. Zaterdag, zal het schip aan zijn eerste officiële reis beginnen. JjE BAAS van De Rode Leeuw, G. Gabriëlse staat achter zijn tapkast be dachtzaam een sigaret te rollen. „Ja meneer", zegt hij, „dat gaat weer een goed seizoen worden. De hotels zijn voor Juli-Augustus bijna volge boekt. Maar ruimte, meneer ruimteVijf pensions naar de bliksem, waarvan vier grote. En twintig zomerhuisjes verdwenen. Waar Iaat je je mensen? De oude gasten komen hier in Zoutelande allemaal terug en een nieuwe komt er niet gemakkelijk tussen. In December en Januari komen ze al bespreken". JJE REGERING van de V. S. I. heeft een nieuw stelsel voor de toewij zing van deviezen bekend gemaakt. De nieuwe regeling, die bij monde van de minister van Voorlichting van de V. S, I., Mononutu, werd uiteen gezet, werkt voor de exporteurs als volgt: Bij het aanbieden van een export wissel wordt allereerst het provenu van de buitenlandse deviezen in Indo- p'abriëlse heeft gelijk en wanneer we eens binnenwippen bij de grootste gelegenheid van Zoutelande, Zomerlust, staat daar de heer Corbijn Jr., te poetsen en te stofzuigen dat het een lieve lust is, want 1 April gaan de deuren open. De oorlog had er niet veel van over gelaten, maar daar staat het hotel dan weer stoer «n splinter nieuw tegen een achtergrond van ruig duin. ALLES VOOR KINDEREN \\7at)neer er hier gasten eens een kijkje komen nemen en ze treffen v vinden ze het strand maar smalletjes. Maar bij eb strekt de zand vlakte zich wel 'n 150 meter tot de waterrand uit. Er is hier een groot verschil tussen de getijden. „En dat maakt het Walcherense strand zo aantrekkelijk voor kinde ren'zegt de heer Corbijn, „Dat ver geten een heleboel mensen. Het water komt snel op en spoelt met een vaart om de zandkastelen en hergen, die on der veel gejuich in het water verdwij nen". Dat weten we nog wel uit onze eigen (verre!) kinderjaren. Vandaar ook dat het te prijzen valt, wanneer de hotelhouders begrip tonen voor de noodzaak, rekening te houden met de komst van kinderrijke gezinnen. Zo zagen we twee kamers aaneen, waar van de tussenmuur doorbroken was met 'n poortje, In de ene kamer de ouders, in de andere de kinderen. Vroeger had men er zelfs een kinderspeelzaal (er is ook wel eens een regenachtige dag in Zoutelande). maar de oorlog heefl die zaal doen verdwijnen. WESTKAPELLE EN „HET GAT" hoewel er hier nog heel wat in hou ten keten wonen. We zien een pracht van een meer waarover we met de bewoners van Waskappel" nog een appeltje te schil len hebben en gluren over de nieu we dijk naar het oude gat, dat nu aan de zee is prijsgegeven. DOMBURG: 80 BEDDEN MINDER TTet leek wel zomer in Domburg Daar op het terrasje van den Wal- cherschen Dolphijn zien we een me neer een broodje-kaas eten zo maar in het Maartse zonnetje. Er voor staan een Zuidhollandse, een Belgische en een Brabantse auto. Binnen wordt druk Frans geparlevinkt. Achter een scherm wordt ijverig gebroken en ge metseld. Een hele electricier. met strijkbouten, lampen en al heeft zijn biezen moeten pakken om de aan ex- pansiezucht lijdende Dolphijn ter wille te zijn. „Een goed teken", zeggen we tegen de eigenaar. „Zo u zegt", verklaart hij. verte derd kijkend naar een paar bakste nen die in de natte kalk worden ge vlijd. „Daar maken we een gezellige eetzaal en dit wordt dan een bodega met lekkere fauteuils." Hotel de l'Europe is ten offer ge vallen aan de hoogjunetuur in sociale oorzier.ingen; het wordt een recreatie oord van de Incassobank. „Tachtig bedden minder", zegt de welgedane Dolphijn. ..Maar straks gaat het nieuwe hotel „De Wigwam" open en wordt er weer iets van het te kort verminderd". „Hoe zijn de verwachtingen voor het seizoen?" „Best! Voor het hoogseizoen bijna alles volgeboekt. Alleen moeten we het met de voor- en naseizoenen van het mooie weer hebben. Dus afwach ten maar." Het Badhotel, het grootste van Domburg, staat er nog met gesloten blinden. Die gaan denkelijk binnen een paar weken wel open. LEEG STRAND rjeen afscheid' van de duinstreek zon- der afscheid van het strand. De Waleheraren van de duinstrook zijn met een zware betonnen erfenis blij ven zitten. Overal grauwe tempels van Mars, verscheidene uiteengesple ten neergestort. Eens de trots van Hit ler die zijn Westwall onneembaar achtte. Wat zullen de Duitsers, die met hun gezicht naar de zee gekeerd ston den, raar hebben opgekeken toen de Noordzee, hen .vriend'lijk bruisend" in de rug kwam „begroeten".... Over een gebroken draaischijf van het kustgeschut klauteren we duinop waarts naar 't strand, 't Is eb en 'i zandvlakte glad als parket,-strekt zich voor ons uit. In de lichte mist 't telkens met korte tussenpozen terugkerend ge loei van een scheepshoorn. Als van eei koe die de melker roept. Op een oude, vergar.e golfbreker heeft zich een tapijt var, kleine mosseltjes ge spreid. Geen levende ziel te beken nen. Maar straks zullen we hier alle talen horen, felle kleuren van de strandpakjes op het beige zand, hoge kinderstemmen Walcherens kust ligt stil te wachten. WE MOETEN eerlijk bekennen, dat de uitslag van de volks raadpleging in België ons is te gengevallen. We haden verwacht, dat de ja-stemmen toch zeker wel de 60 procent zouden hebben ge haald. Als dat was geschied, dan zou, geloven we, de conclusie ook duidelijk zijn geweest: de Koning moet terugkomen. De Regering had voor zich bepaald: Als de uitslag minder dan 55 procent vóór de Koning aangeeft, dan kan hij in geen geval weer de troon be stijgen. Nu het cijfer echter juist ligt tussen het besliste „ja" en het besliste „neen", zal men weer moe ten gaan overwegen en delibere ren. De kwestie is niet over het dode punt heen getrokken. En in Pregny staat Leopold nu wel voor een heel moeilijke beslissing. In het Walenland is meer ko ningsgezindheid gedemonstreerd dan iemand had verwacht, maar toch is in deze kwestie de scheids lijn met Vlaanderen niet weg gewist. En we zullen niet ver mis tasten, als we de stelling opzet ten, dat een belangrijk deel der „neen"-stemmen voortvloeit uit een beslist anti-monarchistische en pro- republikeinse mentaliteit. De Cahiers socialistes, een tijd schrift van Marxistische intellec tuelen, schreef onlangs, dat de of ficiële socialistische partij met haar sympathievenklaringen voor de Prins-Regent en voor Prins Boudewijn niet zo schijnheilig moest zijn en dat zij haar repu blikeinse gezindheid aldus niet moest camoufleren. Dat heeft aan heel de campagne tegen Leopold een trek van on waarachtigheid gegeven, welke voor het politieke leven in België funest werkt. Het argumenten-ar senaal, waaruit de anti-campagne putte, was ook duidelijk dat van t ouderwetse socialisme. Vulgaire platen als van een champagne- drinkende koning het was nog een vervalste afbeelding ook vormen van die domme specula ties op het jaloezie-gevoel, welke de strijd op communistisch peil brachten. Hoe dikwijls hebben Spaak en andere socialistische voormannen ook niet het cham pagneglas geheven? In flagrante tegenstelling daarmee was, dat men de Koning een morganatisch huwelijk verwijt, waarbij men had uitgepluisd, dat de voorvaderen van de Prinses de Rety maar gewone werklieden waren. Dat vonden de socialisten notabene een bezwaar! Men heeft zich niet ontzien de veel-betreurde en nog steeds beminde Astrid in deze cam pagne te slepen en aldus met een gezegende nagedachtenis te sollen. Het is alles bij elkaar een trieste historie geweest, waarvoor toch ook een man als Spaak, indien hij eerlijk wil zijn, zich wel heel erg moet schamen, J-JET JAMMERLIJKE is nu, dat een met dergelijke middelen verkregen ruime anti-minderheid een groot gevaar gaat opleveren voor rust en orde bij terugkeer des Konings. Doch de andere kant van het dilemma is: een verlen ging van het regentschap, wat ze ker de weg zou banen naar de re publiek binnen kortere of langere tijd. Want een troonsbestijging door Boudewijn zonder meer schijnt uitgesloten te zijn. We geloven dan ook, dat voor alsnog de sterkste argumenten pleiten vóór een terugkeer van de Koning, hoe groot de daaraan ver bonden bezwaren ook zijn. De socialisten moeten dan maar eens kleur bekennen en laten zien of ze inderdaad het anti-democra tische middel van de politieke sta king durven hanteren. Dan weten we tenminste precies wat we aan die heren hebben. Men zal misschien vragen: Maar is het wel democratisch de me ning van een 42 procent minder heid te negeren? Met meer recht kan men dan echter de vraag stellen: Is het wel democratisch de opvatting van een 58 procent meerderheid voorbij te lopen? Er zal iemand moeten bukken, dat is waar. Maar moet dat persé de meer derheid zijn? JjHND SEPTEMBER zullen zo goed als alle Nederlandse troepen uit Indonesië gerepatriëerd zijn. Sedert cïe souvereiniteitsover- dracht zijn ruim 20.000 man naar Nederland vertrokken. In beginsel is voorts overeenge komen dat de militaire missie in Indonesië voorlopig zal bestaan in enige onderdelen van de aanwezige Nederlandse troepen, waardoor deze troepen langer in Indonesië moeten blijven.

de Stem | 1950 | | pagina 1