W7BERT VLIEGRAMP in ENGEUND eist TACHTIG DODEN Tweehonderd Zeeuwen namen deel aan de Stille Omgang Wal een Wonderlijke Wereld Elke boer naar de N.O. polder krijgt zijn verhuizing vergoed Vijf jaar geleden keerde de Koningin in ons land terug ■fóstb! RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 MAART 1950 N Twee gevallen van vogelpest Statenkring Goes der K.V.P. Kcningin Dindag terug In de tussen de hoge huizen nauw Wat Zeeuwen kunnen verzwelgen Pootgoedregeling voor aardappelen D° X KING'S x VIRGINIA In Eede werd historie geschreven Aardenburg wil zijn monument gereed zien Tudor-machine met bezoekers van rugby wedstrijd bij Cardiff verongelukt PEURDER! IN RUSTE JHR. H. J. VAN ADRiCHEM BOOGAERT OVERLEDEN Te Middelburg is op 70-jarige leeftijd overleden jhr. H. J. van Adrichem Boogaert uit Oostkapsl- le. Jhr. van Adrichem Boogaert werd op 2 October 1879 te Middel burg geboren. In 1909 werd hij be noemd tot burgemeester van Re- nesse en in 1913 tot griffier van de polder Walcheren Op 1 Mei 1925 werd hij tevens aangesteld tot ont vanger van deze polder. Met in gang van 1 Januari 1945 werd hem pensioen verleend. BEGRAFENIS DOKTER HENNEQU1N Zaterdagmiddag is de Goese oog arts, dokter Hennequin, die Don derdagavond met zijn auto onder Bergen op Zoom verongelukte, in alle stilte op de alg. begraafplaats te Goes ter aarde besteld. Bij het graf werd niet gesproken. WETHOUDER KöGELER NAAR ENGELAND De waarnemend burgemeester van Middelburg, wethouder J. W. Kögeler, is vandaag, Maandag, daartoe uitgenodigd zijnde, naar En geland vertrokken, teneinde daar de 52nd Lowland Division te be zoeken. Ook de burgemeester van Vlls- slngen zal waarschijnlijk deze week oversteken, evenals de Com missaris der Koningin in Zeeland. Aan een diner, waar o.m. offi cieren van dit legeronderdeel, dat zulk een groot aandeel heeft ge had in de bevrijding van Walche ren, zullen aanzitten, zal men ze ker vele herinneringen aan de be vrijdingsdagen ophalen. DODELIJK ONGEVAL IN DE WILHELMINAPOLDER De 19-jarlge mej. Schrier uit Wolphaartsdijk, die Zondagnacht van een feestje in de Wilhelmina- polder per fiets naar huis reed, is door de motorrijder O. 't H., even eens uit Wolphaartsdijk, die van hetzelfde feest terugkwam, aange reden. Het meisje werd over de weg geslingerd en liep zulke ern stige verwondingen op, dat zij kort daarna in het Goese gasthuis is bezweken. De motorrijder liep enkele lich te verwondingen op. TEWATERLATING KUSTVAARDER Zaterdagmorgen is met goed ge volg van de werf der N.V. Terneu- zense Scheepsbouwmaatschappij te water gelaten de kustvaarder „Egbert Wagenborg", gebouwd in opdracht van de firma E. Wagen borg te Delfzijl. Voor de werf was dit de eerste maal, dat een eigen gebouwde kustvaarder te water werd gelaten. INBREKERS VEROORDEELD De rechtbank te- Middelburg ver oordeelde de Vlissingse werkman, J. A. L„ en de Vlissingse schilder, C. C. B„ wegens inbraak en dief stal in de Luxor-bioscoop te Vlis- singen tot gevangenisstraffen van 2 jaar, te ondergaan in een bijzon dere strafgevangenis voor Jonge lieden. „ALCYONE" AAN DE GROND Zaterdagavond is het Nederland se motorschip „Alcyone" anderhal ve mijl van Westkapelle aan de grond gelopen. De sleepboot Go- (Advertenties) l-oor elU meubel I'OOI v'<". liath is van Walsoorden en de Bankenburg van Vllssingen uit, ter assistentie uitgevaren. Heden nacht is het schip op eigen kracht vlotgekiomen en heeft de reis van Rotterdam naar Antwerpen voort gezet. OVERDRACHT VAN HET M.S. „JAGERSFONTEIN" Tijdens een officiële proeftocht van het M.S. „Jagersfontein" van Vllssingen naar IJmuiden heeft de Holland-Afrlka-lijn dit schip van de Maatschappij „De Schelde" overgenomen. Een groot aantal gasten had zich omstreeks elf uur te Vllssingen ingescheept. Nog voor de kust van Walcheren uit het gezicht verdwenen was, is de overdracht geschied, waarbij de directeur van ,JDe Schelde", de heer J W. Hupkes en de heer G. W. Bakker, administrateur van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij toespraken wis selden. Het schip zal zijn eerste reis op 18 Maart van Amsterdam uit aan vangen. MIDDELBURG achter de schermen van een groot dagblad. De journalist F. Jansen liet de le den van de Kath. Arbeiders Beweging in een vlotte en boeiende causerie eens achter de schermen van een groot dagblad kijken. Wat men doorgaans van een krant afweet, is wat men gedestilleerd heeft uit de berichten en verslagen in de dagbladen en van wat men er mis schien eens over heeft horen zeggen. De heer Jansen wist op genoeglijke wijze datgene naar voren te brengen, dat men nu juist niet weet; vooral op de dingen waarover in de krant niet wordt geschreven het beste nieuws legde hij de nadruk. Na de pauze hield de geestelijk ad viseur, kapelaan P. H. van Heems kerk, een vurig pleidooi voor de Ka tholieke pers. vergadering drankweer- comite Het Drankweercomité vergaderde onder leiding van de heer B. van Gie- zen. Besloten werd, om tijdens de Blau we Week een collecte te houden. Het aantal gegadigden voor de z.g. „zwarte lijst" bleek ontstellend groot. Bestemd werd, dat het maximum van het aantal vergunningen in Middelburg niet ver laagd werd. VLISSINGEN ernstig ongeval op veerboot Zaterdagmorgen omstreeks half ne gen heeft op de veerboot Vlissingen Breskens een ernstig ongeluk plaats gehad. De 31-jarige A. Leunens, hier ter stede wonende, stond bij het vertrek van de boot in de onmiddellijke nabij heid van de electrisch bediende in- laatpoort. Bij het omhoogklappen daarvan is L. daartussen bekneld ge raakt. waarschijnlijk ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid. Met zware inwendige kneuzingen werd het slachtoffer naar het St. Jo zef-ziekenhuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. L. is ongehuwd. Baarland VUURWERK OVER DAG Toen de landbouwer S. het dode gras in zijn boomgaard aan het wegbranden was, viel plotseling de schrik op zijn lijf, doordat met een hevige knal mu nitie de lucht invloog, gelukkig zon der hem te deren. Nader onderzoek wees uit, dat 'n honderdtal geweerpa tronen, welke daar al sinds 1944 moeten hebben gelegen, ontploft waren. HULST NV GlIMFABRIEK OVERSCHIE ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Dit Jaar zal de burgemeester van Hulst, de heer B. Truffino, zijn zilve ren ambtsjubileum herdenken. Ambachtsschool. Naar wij verne men, zal het geheel gerestaureerde en vernieuwde gebouw der ambachtsschool in April officieel geopend worden. RJf.H.V.V. Doordat de voetbal club haar terrein moest afstaan in ver band met de woningbouw, kwam het in moeilijkheden te verkeren. In principe was de M.H.C. „Rapide" bereid om de voetballers ter wille te zijn en het oefenterrein van H.V.V. is samengevoegd met een gedeelte van het Rapideterreiq aan de Zoutestraat, per rol De grootste en de beste' zodat voorlopig hierop competitiewed strijden kunnen gespeeld worden. Tus sen beide clubs zullen nog besprekin gen gehouden worden om een voor bei den gunstige regeling te ontwerpen. Een te Clinge en een te Loon op Zand Dij de piuimveestapel van de land bouwer R. P. ta de Clingepolder onder de gemeente Clinge is een geval van vogelpest geconstateerd. Door de veeartsenijkundige dienst onder lei ding van de inspecteur dr Kersten uit Breda zijn onmiddellijk maatregelen getroffen, bestaande uit vernietiging van de pluimveestapel, waarbij het geval zich voordeed, en ontsmetting en isolatie van het hierbij betrokken landbouwbedrijf, teneinde uitbreiding der ziekte te voorkomen. Voor zover bekend is dit het eerste geval van vo gelpest, dat zich in Zeeuwsch-Vlaande- ren voordeed. De besmetting is vermoedelijk ont staan door rondvliegende vogels, wel ke op het erf van de heer P. geko men zijn. Ook te Loon-op-Zand is de gevreesde pseudo-vogelpest uitgebroken en wel op de boerderij van het St. Gerlachus- gesticht aldaar. Tientallen kippen moesten reeds worden afgemaakt, ter wijl bij de boerderij een waarschu wingsbord werd geplaatst. 'n Nieuwe voorzitter QE STATENKRING der K.V.P. hield haar vergadering in Hotel Termi nus te Goes onder voorzitterschap van de wild. voorzitter, de heer Meijer In deze vergadering werd als voorz. en opvolger van mr. Eikhuizen gekozen dhr. M. Bakker uit Goes, tevens werd het bestuur met 2 leden uitgebreid n.1. de heren Priem en v. Stee, resp. uit Ovezande en 's Heerenhoek. De begroting van 1950 en tevens het Jaarverslag van de penningmeester werden met algemene stemmen goed gekeurd. Ook de bescheiden van de penningmeester waren door de kas- commissie in orde bevonden en hem werd dank gebracht voor zijn goed financiel beleid. De wnd. voorz. ver zocht verder dr. Mes en burgemees ter Funk een inleiding voor te berei den over het reilen en zeilen van onze Gemeenten. Bij de rondvraag bracht de pasgeboren voorzitter, dhr. Bakker, dank aan de wnd. voorzitter voor het vele, wat hij in deze functie heeft ge presteerd. Spr. bracht verder dank aan de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen, en sprak de wens uit, dat de Statenking in de toekomst op het gebied van voorlichting en vor ming steeds verder de goede richting zou ingaan. P)OOR de stille, donkere nacht kron- kelt zich als een üchtende slang, de trein met de Zeeuwse bedevaart gangers. Slechts de geregelde, wiegende ca dans van de wagens en het ruisen van staal op staal zijn alle geluid en beweging waarvan men iets bemerkt. Door niets anders wordt nu de stil te gebroken. De pelgrimstrein, door de eenzame nacht op weg naar Amsterdam Van Vlissingen is hij vertrokken en in Middelburg, Goes en Krutalngen zijn vele mannen Ingestapt. Samen ruim tweehonderd Zeeuwen uit Wal cheren en Zuid Beveland. Tot Rotterdam verloopt de reis in volmaakte gezelligheid, waarbij men nauwelijks bemerkt in een trein te zitten. De vele kilometers, die de be devaartgangers van hun doel schei den, worden onmerkbaar opgeslokt. Na de Maasstad te hebben gepas seerd, gaat men zich echter instellen op het doel van de reis, de bedevaart, en nu is de treinbevolking geen reis gezelschap meer, doch een gemeen- schap van Christenen. de H. mis rje wind blaast ons, wanneer we, zo uit de warme trein voor het Cen traal Station op straat stappen, aan vankelijk guur om de oren. Tegen de donkere nachthemel steekt het lich tend kruis van dd St. Nicolaaskerk af De korte afstand erheen wordt in stilzwijgen afgelegd. Langzaam vult zich de prachtige kerk met de bede vaartgangers uit Zeeland en West Brabant. Kapelaan Rans uit Goes draagt de plechtige H. Mis op. In een korte pre dikatie spreekt een geestelijke uit Bergen op Zoom de hoop uit. dat de gelovigen steeds bezield mogen zijn van de kracht en de liefde, welke hen, naast de kracht van het geloof de lichamelijke offers heeft doen ge troosten, om aan deze Stille Omgang deel te nemen. een ingetogen stoet E'en onafzienbare processie van zwij- gende mannen beweegt zich lang zaam, welhaast onhoorbaar, door Am sterdam's nauwe, bochtige straten. Late voorbijgangers schuiven als wezens uit een andere wereld langs; een tegen de pui leunende dronkeman contrasteert wel schril met het wel haast sombere lint, dat de zwijgende pelgrims vormen. Zo gaat de ingetogen stoet verder, naar de voormalige N. Z. Kapel, waar honderden jaren geleden het wonder geschiedde; immer zwijgend, en niet nalatend een grote indruk te maken op de verwonderde toeschou- zichtbare nachtelijke hemel twinke len, tussen de wolkenflarden, enkele sterren. In de verte slaat een toren klok. XJ.M. Koningin Juliana zal met haar drie dochtertjes in de loop van a.s. Dinsdag in het vaderland terug keren. rjat de Zeeuwen gewend zijn aan grote hoeveelheden vocht, bleek wel uit de enorme hoeveel heid drinkwaren die de bede vaartgangers naar Amsterdam ge durende hun heen- en terugreis hebben „fris gemaakt." Alleen in de trein hebben zij vijfhonderd kopjes koffie gedron ken! Verder namen ze tot zich: bij na tweehonderd flesjes bier. limo nade, chocomel enz., alsmede de enorme hoeveelheid van 120 amandel- en circa 50 belegde broodjes. De'treinrestauratie heeft aan de pelgrims een goede klant. En om dan nog maar te zwij gen van de honderden eieren en verdere etens. en drinkwaren, die zij In de vroege morgenuren in Amsterdam bestelden Wroeg in de morgen, als de beroemde hoofdstedelijke tram weer schuch ter tellend in de straten verschijnt, trekken we weer naar het station en het is reeds volop dag, wanneer de trein, vol opgewekte Zeeuwen, zich in beweging zet. En de mannen hebben het zich ge makkelijk gemaakt in de ruime cou- pé's. Hier slaapt men, daar wordt ge sproken of gezongen en elders is men aan t kaarten. De trein dendert voort, richting Zeeland TN OVEREENSTEMMING met de terzake door de stichting voor de Landbouw gedane voorstellen is door het bestuur van het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed besloten een areaalheffing op te leggen van f 75 per H.A. te velde goedgekeurde poot- aardappelen. Door bedoelde heffing wordt het pootgoed-egalisatiefonds in stand gehouden en is een basis gelegd voor een regeling tot stabilisatie van de pootgoedprijzen. oor e straten van Londen wandelde Don- derdagmidag een oud 3 Cowboy uit Topeka. een stad in de Amerikaanse staat Texas. Hij droeg een lichtgroen overhemd en een stropdas die veel ge meen had met de Ameri kaanse vlag (erg druk en erg gestreept). Zijn hoofd was gedekt met een breed gerande. lichtgrijze Stet son en aan degenen, die het graag wilden weten, vertelde hij dat zijn naam Ab Schneider was. dat hij de acht kruisjes was ge passeerd en dat hij niet op een dubbeltje hoefde te kijken. Hij was niet naar Londen gekomen om koeien of paarden te ko pen, maar alleen om eens te zien wat de Britten eigenlijk met al die Mar shall-dollars deden. „WanV\ aldus de heer Schneider, „wij bet?len in Amerika geen belasting om jullie mooi weer te laten spelen van ónze cen ten. Als we Engeland hel pen, willen we er ook van overtuigd zijn, dat het geld goed besteed wordt En wat kan men, om die overtuiging te krijgen, be ter doen, dan zelf de Oce aan oversteken!" En of hij werkelijk al leen en helemaal alleen daarvoor naar Engeland gekomen was? Nee, zei de heer Schneider, terwijl hij zijn benen van elkaar zet te en zijn pruim naar de overkant w ntenee, niet alleen daarvoor. Hij wilde ook wel eens een beetje vacantie hebben en wat van de wereld zien. Want altijd tussen de koeien zitten is ook geen lolletje. Hij had niet meer meegebracht dan één klein koffertje. Maar in dat koffertje zaten wel een paar centen. „Ik heb na melijk geen zin om me in mijn vacantie te bekrim pen" zei Ab. ..Als ik van huis ga, doe ik het goed". Overigens was de heer Schneider het er met zich zelf al wel over eens. dat de Britten hun Marshall- dollars niet over de balk smeten. Dat had hfl, Iq die korte tijd. al wel kun. nen constateren. vVel verklaarde hij, dat de prjj. zen van levensmiddelen en sigaretten in Engeland hem de haren te berge hadden doen rijzen. Niet om hemzelf, maar om die arme Britten. Nee, Enge- land was niet onaardig, maar Kansas was beter! Leve de wijde vlakten! waar mannen mannen zijn! Volgende week gaat Ab Schneider weer terug.... Oude munt r^en man uit Lincoln groef in zijn tuin 'n munt op van een halve penny met de beeltenis van George III, daterend uit het jaar 1799. Hij hup. pelde er mee naar huis en liet hem aan zijn vrouw zien. Toen ging hij naar kantoor en toonde zijn collega 's de vondst Maar een van die col. lega's haalde ook *n munt uit zijn zak: een munt van een halve penny met de beeltenis van George III, daterend uit het jaar 1799. In mijn tuin gevon. den, zei hij. Een kip had hem blootgekrabd! XXXXXXX>OOOOOOOOOOOCKXX><XXX)<> o0O000000000s>00000 (Advertenties» Maar er zijn beperkingen en het Rijk rekent niet meer dan plm. 1100 gulden PR IS GEVRAAGD: allemaal goed en wel, er zal een aantal Wal- cherense boeren naar de Noord-Oost polder moeten om daar een nieuw bedrijf op te bouwen, wil Walcheren zelf gezonde boerenbedrijven met minstens 10 H.A. blijven houden. QP DINSDAG 13 MAART 1945, dus juist 5 jaar geleden, om 12.29 uur heeft H.M. Koningin Wiihelmina, na een afwezigheid van bijna vijf Jaren de Nederlandse grond weer betreden. Hare Majesteit overschreed de Nederlandse grens bij het verwoeste dorp Eede in Zeeuwsch-VIaan- deren. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. J. W. Quarles van Ufford, was de eerste Nederlander die Hare Majesteit op ons grond gebied de hand drukte. Generaal-Majoor Mr. H. J Kruis, chef staf mi litair gezag, was de tweede Nederlander die de Koningin in het vader land begroette. ITede en het nabije Aardenburg had den zich voor deze uitzonderlilke gelegenheid in korte ttid in feesttooi gestoken en een buitengewoon hartelijk onthaal viel H. M. ten deel. Kort na dit gebeuren werd in de ge meente Aardenburg, waaronder Eede ressorteert, een comité gevormd om te komen tot de stichting van een monu ment ter nagedachtenis aan dit feit. Door inzamelingen zou men aan de benodigde gelden trachten te komen. Dit plan kon de instemming wn Hare Malesteit verwerven. Er werden inza melingen gehouden en hierdoor en door schenkingen werd een behoorlijk be drag verzameld De landbouwer A. van Parijs te Eede, die vlak bij de grens woont .waar H. M. de Koningin Ne derland binnenkwam, stond spontaan een stuk van zijn erf af. om het monu ment op te plaatsen Het comité stelde zich daarna in verbinding met de beeldhouwer P. Roovers uit Mook (Lim burg! welke opdracht kreeg een ont werp te maken. Het ontwerp van beeld houwer Roovers werd een zich oprich tende vrouwenfiguur. In een bijeen komst van het comité werd de maquet te vertoond en door de ontwerper toe gelicht. Het kon de goedkeuring van het comité wegdragen. Het monument te Eede zou oorspronkelijk van be scheiden uitvoering zijn en een plaat selijk karakter dragen. Later echter werd het opgenomen in de lijst van na tionale monumenten. Het plaatselijk Het Rijk zal de verhuizing betalen. Het gaat natuurlijk niet aan, dat men zijn hele gedoe oplaadt en er mee in de Noord-Oost-Polder neer strijkt. Er zijn beperkingen. Zo mag men bijvoorbeeld geen ko nijnen meenemen. Ook geen stro. Wel b.v. naast zijn complete meubilair en zijn landbouwmachines, zijn overig ge rief, een hoeveelheid hooi per meege nomen paard. Waaruit blijkt, dat men ook vee kan meenemen. Ook gerief- hout, hekwerken e.d. kunnen mee. Brandhout slechts tot een bepaalde hoeveelheid. Dat alles kan mep heel gemakkelijk te weten komen. Het Rijk zal de verhuizing betalen, waarbij geschat wordt dat de kosten per boerenbedrijf op ongeveer 1100 gulden komen. Men heeft berekend, dat de gemid delde afstand Walcheren-Noordoost- polder op 336 km. moet worden gere kend. Uit-en-thuis dus 672 km. Ter afronding berekent men nu de af stand, door de expediteurs af te leg gen 6S0 km. en het is die afstand en de gemiddelde vracht, die leidden tot een berekening van plm. 1100 gulden. lUu na 5 Jaren weet men te Aarden- VOWEL van de zijde der boeren als burg nog niet hoe ver het met de van die der expediteurs heeft de ervaring geleerd dat men wel eens probeert er maar wat van te maken. Zo deden zich gevallen voor dat een expediteur, die zijn vracht op Wal cheren laadde, de hele zaak in de Noord-Oost-Polder neersmeet (de boer zelf was er nog niet gearriveerd) en daarna haastig huiswaarts trok. Ook nu worden beoordeeld door de Centrale Commissie voor Oorlogs- of Vredesge- denktekens en door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden goedgekeurd. Reeds in 1947 werd het ontwerp door de beeldhouwer besproken met de secretaris van ge noemde commissie. NA VIJF JAAR zaken staat. Door de minister is nog geen toestemming tot oprichting ge geven en of de Centrale Commissie al advies heeft uitgebracht is niet bekend. Het is jammer, dat na zo lange tijd nog geen besliEsmg over 't mon ment is genomen, waartoe zo spontaan werd besloten, en dat nog niet tot de oprich ting kon worden overgegaan. Vooral ook uit het oogpunt van toerisme is het vervelend de bezoekers, die 't mo nument willen zien, te moeten teleur stellen, terwijl het zwaar getroffen Eede graag een blijvende herinnering aan het historische feit wil hebben. Wybert I Nu weer voldoende verkrijgbaar I Onveranderd van kwaliteit. Herinnert U zich de dagen dat Wybert schaars was 7 Gelukkig is die tijd voorbij en kunt U Uw keel de juiste bescherming geven, zo veel U wilt Alléén in originele dozen Ook wederom verkrijgboor: Wybert mei mentho! Maar wie zal dat betalen, zoete lie ve Gerritje? werden wel eens dooi onoordeelkun dige bevrachting kostbare landbouw machines beschadigd. Dat is thans afgelopen, Het Rijk zal in de toekomst alleen die expedities uitbetalen, die een behoorlijk (door de betr. boer) afgetekend bewijs van goede aflevering kunnen overlegger Maar ook waren er wel eens boe ren, die trachtten voordelen ten koste van anderen te behalen. Ze beloofdec een paar tientjes privé voor de chauf feur en zijn helpers, wanneer die nos wat extra lading (buiten het toege stane deel) wildeti meenemen. Wat neer deze mannen voor de verleidio; bezweken, werden andere boeren, die dan minder laadruimte kregen, gein- karakter zou hierdoor moeten verdwij- Het is te hopen, dat we spoedig in dit nen en tevens zou de uitvoering groot- geval zullen kunnen zeggen „Er zit ser moeten zijn Ook moest het ontwerpschot in." ■CiEN vliegtuigramp bij Cardiff totaal. Zes ernstig gewonden wist mep Wales heeft Zondag 80 mensen-' levend uit het wrak te halen, doch Op bovenstaande foto ziet men H. M. Koningin V, .leiuuna op het moment, dat zjj de grens te Eede overschreed. levens gekost. Het is de grootste vliegtuigramp in de geschiednis der luchtvaart. Een 'Avro Tndor (met accomoda- tie voor 72 passagiers), die 78 pas sagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord had, stortte neer op een stuk land bij het dorp Sig- giston op 25 kilometer afstand van Cardiff. De passagiers waren huiswaarts kerende bezoekers van een te Belfast gespeelde rugby-wedstrijd Ierland vVales. Er waren 4 vrouwen bij, die hun mannen vergezelden. Het toestel was speciaal voor deze vlucht ge charterd. Het zou op het vliegveld Llandow bij Cardiff landen, miste echter de landingsbaan, trachtte weer te stijgen doch sloeg toen in de lucht over de kop en stortte neer. Het vloog niet in brand. Ogenblikkelijk kwamen van overal uit de omgeving ambulances naar de plaats van de ramp, een zestigtal in vijf van hen overleden la.er. Een der directeuren van de maat schappij, die de verongelukte vlieg machine ter beschikking heeft gesteld, is de vice-luchtmaarschalk Bennett leider van de Britse „Padvinder"- iuchtmachtgroep in de oorlog. Na de oorlog was de controverse over de Tudors ontstaan en de Tudcr moest aan de grond worden gehou den. Begin 1948 kreeg Bennett ontsla! bij de British South American Air ways, in verband met meningsver schillen over beleidskwesties. B' „meningsverschillen" ontstonden verschillende ongelukken in en 1948, waarbij een keer 11 meuk1 om net leven kwamen, een andf maal 31 en een derde maal 20. Bennett echter verloor zijn verbf wen in de „Tudor" niet. Hij rit"6 een charter-maatschappij op maakte meer dan driehonderd i'W' ten in het kader van de Luchtbrug naar Berlijn. Op hetzelfde moment ging de tele foon. Neen, neen, geen nieuws, hoorde Dick de commissaris in de telefoon zeg gen. Ze moeten in zee zijn gestort, dat is de enige oplossing. We hebben iedere denkbare schuil plaats doorzocht. Wat zegt u? U zou me graag spreken? Goed. Ik zal dade lijk komen. Elisha, die van de priory opbelt, zei Wllbraham, terwijl hij de hoorn neerlegde. Hij zegt dat hij niet ver wacht dat ze met een trein gaan en hij wil me spreken. Hij schijnt alweer bij de kaap geweest te zijn en heeft een of ander idee Ga je mee? Graag, zei Dick. Twintig minuten later stapten de commissaris en Dick in de bibliotheek van het herenhuis binnen, waar ze Lord Monksilver en Elisha Crowe in een heel vriendschappelijk gesprek aantroffen. De oude detective klopte tenminstede oude pair heel fomiliair op de schouder en scheen hem iets heel belangrijks mee te delen. Maar wat dat ook geweest was, toen de beide binnen kwamen, werd het gesprek plotseling gestaakt. Wel majoor, u hebt dus een vals spoor gevolgd? wendde hij zich tot de commissaris. Ik heb geen enkel spoor gevolgd, mylord, antwoordde de commissaris. Het enige spoor lag vijf meter van de hut van Standish op het zig-zag-pad, waar ze 'n stuk van 'n vrouwenrok en het mes van de visser vonden. We heb ben nergens iets anders kunnen vin den, hoewel mijn mannen de duinen van links naar rechts hebben afge zocht. Dat is het wat ik bedoel of liever wat mijn vriend Mr. Crowe bedoelt, antwoordde Lord Monksilver. Hij zegt, dat ze dat mes en dat lapje daar met opzet hebben neergelegd, om u op een dwaalspoor te brengen. Ze zijn de zee opgegaan, com missaris, voegde Elisha er aan toe. Meer kan ik u niet verteller, want ik zou niet weten waar ze naar toe kun nen zijn, maar vermoedelijk wachten ze op een boot die hen kan oppikken of ze die misschien verwachten, kan ik u niet zeggen. En de oude vertelde verder hoe hij op dat idee gekomen was. Hij was naar de kust gegaan, om te informeren naar wat er de vorige avond gebeurd was. Hij had de boot van Standish veilig en wel op zijn plaats zien liggen, maar dat had hem niet bevredigd. Toen had hij eens naar de andere bo ten gekeken en had al spoedig ont dekt, dat de boot van Horrocks was gebruikt. Als dat zo is, zullen we nooit meer iets van Phyllis zien of horen of er ach ter komen wat die schurk met haar gedaan heeft, zei Dick gesmoord. Wll braham kon hem slechts de schrale troost geven, dat iedere boot, die de vluchtelingen zou oppikken in een of andere haven zou worden doorzocht, zodat het drietal zou worden gearres teerd. Maar Elisha Crowe schudde mis troostig zijn hoofd. We weten, dat Ravenscar niet voor een moord terugdeinst, zei hij. Hij zal haar mond wel voor goed gesloten hebben. Overigens is hij er helemaal de man niet naar om zich zo maar op zee te wagen en gebruik te maken van de een of andere boot, die hem in han den van de politie kan doen vallen. Of hij heeft voor een eigen boot gezorgd, of hij wacht tot een buitenlands schip langs komt. De commissaris en Dick keken elkaar ontzet aan, Elisha Crowe had het waarschijnlijk bij het rechte eind en als deze oude rot hen niet kon helpen, wie kon het dan? Lord Monksilver die er niet aan ge wend was om door onoplosbare myste ries gekneveld te worden, greep geïr riteerd naar het bellekoord, naast de haard. Vermoeiend werk, commissaris. Drinkt u een glas sherry, zei hij. Een flinke slok zal Jou ook goed doen, Dick en u ook, meneer Crowe, o al was het maar een slok water, als u dat pre fereert. Zonder het te weten had de burg graaf de deus-ex-machina ten tonele geroepen, die de eerste glimp van licht over het mysterie zou doen schijnea Dominick, de butler verscheen in antwoord op het bellen, nam de in structies met een eerbiedige buiging aan en kwam vlug met het verlangde terug. I Toen hij echter de heren had be diend en bijna weer bij de deur was, draaide hij zich plotseling om en keek het gezelschap met rillende lippen en angstige ogen aan. I Neemt u me niet kwalijk, milord, begon hij verlegen, het past mij niet om de heren een wenk te geven, maar van een hooggeplaatst ambte-1 tiaar als meneer de commissaris is kan niet verwacht worden, dat hij alles weet wat er in de dorpsherberg om gaat. (wordt vervolgd) MAANDAG 13 MAART HILVERSUM I, 301 meter 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19.15 Engel se les, 19.30 „Een goed woord voor een goede zaak", 19.40 Radiokrant, 20 Nws., 20.05 Verzoekprogramma, 20.30 Amuse mentsmuziek, 20.50 „Zevenmaal ds. Wach ter", hoorspel, 21.45 Strijkorkest, toon kunstkoor en solisten, 22.45 Avondover denking, 23 Nieuws, 23.15 Koorconcert, 23.4524 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 meter 18 Nieuws, 18.15 Gramofoonmuziek, 1830 Radio film krant, 19 Voor de kinderen, 19.05 Zuid- Amerikaans orkest, 19.30 Muzikale cau serie, 19.45 Regeringsuitzending, 20 Nws., 20.05 Mededelingen 20.10 „Radioscoop"! 22.50 Gramofoonmuziek, 23 Nieuws, 23.15 —24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 meter (Vlaams): 19.30 Gra mofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Kamerorkest, en solisten, 21 Actualitei ten, 21.15 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma (gr.pl.), 23 Nws, 23.0524 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter (Frans): 19.45 Nws., "0.45 Gramofoonmuziek, 21.15 Het „Pro Nova", kwartet en solist. 22 Nieuws. 22.10 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws. 23 Gra mofoonmuziek, 23.55 Nieuws. DINSDAG 14 MAART HILVERSUM I, 301 meter 7 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek, 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 9 Voor de vrouw, 9.35 „Lichtbaken", 10 Voor de kinderen, 10.15 Gramofoonmuziek, 10 40 Schoolradio, 11 Voor de vrouw, 11.30 Cello en piano, 11.50 Godsdienstige causerie, 12 Ange lus, 12.03 Promenade orkest (12.30—12.33 Mededelingen), 12.55 Zonnewijzer, 13 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Lunch concert, 14 Pianorecital, 14.40 Septet en solist. 15 Schoolradio, 15.30 Gramofoon muziek, 16 Voor de zieken, 16.30 Zieken- lof17 Declamatie, 17.30 Voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitzending, 18 Amuse- ments-orkesL 18.20 Sportpraatje, 18.30 Voor de strqdkrachten. 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 „Dit is leven", cau serie, 19.40 Gram'ofoonmuz 'c, 19.45 Voor de jongeren, 20 Nieuws, 20.^5 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Viool en clavecimbel, 20 30 Lijdensmeditatie, 21.30 Bariton en piano, 22 Hobo's, fagotten en hoorns, 22.15 Kamerorkest, 22.40 „Be waar het u toevertrouwde pand", cau serie, 23 Nieuws, 23.15—24 Radio Phil- harmonisch orkest, HILVERSUM II, 415 meter 7 Nieuws, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.50 Dagopening, 8 Nieuws, en weerberichten, 8.15 Radio ochtendblad, 8 40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw. 9 Hersengymnastiek, 9.25 Gramofoonmuziek, 9.30 Waterstanden, 9 35 Gramofoonmuziek, 10 Morgenwij ding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.50 Voor de kinderen, 11 Pianovoordracht, 1130 Voor de zieken, 12 Piano en orgel, 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland, 12.40 Gramofoonmuziek, 13 Nieuws. Financieel weekoverzicht, 13.25 Zul°' Spaans programma. 14 Voor de vrouj 14.30 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor leugd, 17 30 Gramofoonmuziek, 18 18.15 Pianospel, 18.30 Radio Volks un- versiteit, 19 Voor de kinderen. 19-05 Fan fare orkest, 19.30 Toneelbeschouwing. „Paris vous parle", 19.50 Gramofoonmu ziek, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten. 20' Gevarieerd programma, 21.30 Gramofoon muziek, 21.45 Buitenlands overzicht, Orgel, sopraan, en bariton, viool en altviool, 23 Nieuws. 23.15 SP™1, actualiteiten. 23.3024 Gramofoonmuzi® BRUSSEL. 322 meter (Vlaams): 12 Gr» mofoonmuziek, 12.15 Pianoduo, Weerberichten, 12.32 Gramofoonmuzie» 12.45 Pianoduo. 13 Nieuws. 1315 Gramo foonmuziek (tot 14) 17 Idem. 17.05 N*-- 17.15 Gramofoonmuziek, 17 20 Franse i 17.40 Gramofoontnuziek, 17.55 Boet spreking, 18 Zang en piano, 18.25 ï'a ciële revue. 18.30 Voor de soldaten, j Nieuws, 19.30 Gramofoonmuziek. J* Radiofeuilleton, 20 Hoorspel, 21.30 JJ roeporkest, en solist, 22 Nieuws, Lichte muziek, 22.45 Gramofoonmuz 23 Nieuws, 23.05—24 Verzoekprogramm (gr.pl.) BRUSSÊL. 484 meter (Frans): 1205 OP roeporkest, 13 Nieuws, 13.15, 14. 15 en 17.10 Gramofoonmuziek. recital, 18 Voor de soldaten. 18.30 Gram foonmuziek, 19 Omroeporkest en so' 19.30 Gramofoonmuziek, 19.45 N' 20 Omroeporkest en -koor, 20 30 en Gramofoonmuziek, 21.25 Hoors"c j. Nieuws. 22.15 en 22.40 Gramofoonmuz 22.55 Nieuws, 23 Dansmuziek (gr.pW» Nieuws.

de Stem | 1950 | | pagina 2