België morgen voor de keus JA of NEEN Voor de Koning Wat voor de Koning pleit r Wat de Kosiing wordt aangewreven DE KOOIKER IS VOGELKENNER EN WEERV00RSPELLER RADIO-PROGRAM MA'S Wat een W onderlijke Wereld CHEFAROX peurder) 3 TWEEDE BLAD 3 ntfM Ik heb een zuiver geweten Waarom het gaat! Koopvaardij en Marine in Engeland Er waren 14 bisschop pen in Litauen f Indisch Briet'ke "A KRU ISLANDERS Nog iets over eendenkooien In Brabant enkele tientallen, in Zeeland üijf bedrijven LITURGISCHE KALENDER IN RUSTE 111 Ja, roepen ■mJSs&x betogers in Antwerpen. „Ik ben een mens en ik heb fouten begaan, maar het zijn fouten van methode en niet van principe geweest. Ik heb een zuiver geweten". Aldus verklaarde Z. M. Ko ning Leopold, kort na zijn bevrijding in een onderhoud met een verslaggever van Stars and Stripes in Juli 1945. Nee, zeggen muren in Brussel. 1. Hij heeft vóór de oorlog in nau we samenwerking met de opvolgende Kabinetten zijn land weten los te wikkelen uit de eenzijdige gerichtheid op Frankrijk, om het een ware zelf- standigheidspolitiek te doen voeren. 2. Hij heeft vlak vóór en na het uitbreken van de oorlog in Septem ber 1939 samen met Koningin Wilhel- mina de vredeszaak trachten te bevor deren door aanbiedingen van goede diensten. 3. Hij heeft bij de inval der Duit sers in de Lage Landen het militair verzet van België geleid naar de mate van zijn vermogen. 4. Hij heeft toegestemd in de capi tulatie, dertien dagen na de capitula tie van het Nederlandse leger. Toen de militaire situatie volstrekt hope loos was geworden en niet alleen de resten van een roemrijk strijdend Bel gisch leger, maar ook millioenen weer loze vluchtelingen met vernietigings- bomoardementen werden bedreigd, zonder dat de bondgenoten hulp kon den bieden. 5. Hij heeft naar eer en geweten gekozen vóór het blijven in zijn land. krijgsgevangene met de krijgsgevan- genene, symbool van het verzet. 6. Hij heeft aldus verhinderd, dat België werd opgescheept met een bur gerlijk Duits bestuur gelijk andere be zette landen; België kreeg een militair bewind, dat aanzienlijk soepeler was dan de burgerlijke besturen in andere bezette landen. 7. Hij heeft hardnekkig gewei gerd met de Duitsers te collaboreren en werd zo het zinnebeeld van de pas sieve weerstand in bezet België, ter wijl hij tegelijkertijd een belangrijk element werd van het actieve verzet in zijn land, door zijn protesten tegen de wegvoering der arbeiders en tegen de behandeling van officieren en on derofficieren. 8. Hij heeft het Belgische volk door zijn aanwezigheid in zijn eenheid we ten te bewaren, ondanks de pogingen om die eenheid te doorbreken. Koning Leopold, temidden van zijn gezin, nu reeds jaren in ballingschap levend. PRINS KAKEL VAN BELGIE. Sinds 1945 regent. J}E TEGENSTANDERS van de Koning legden de fouten van de Vorst onder het vergrootglas van hun afkeer en hun vooroordelen. Ze bliezen hen op tot walgelijke proporties en bezoedelden 's Konings naam met laster en hoon. Ze zagen de splinter in het oog van de ander, maar vergaten de zware balk iij hun eigen oog de foiifën vah'iïtiri eigen politieke" lei- ders'in diezelfde oorlogsjaren. Ze vergaten in hun ijver om de Koning uit het nationale leven te ban nen, dat het maken van fouten niet betekent, dat men „fout" is geweest en ze verlaagden een strijd om grondwettelijke beginselen tot een laag bij de gronds gevit en geroddel. JJE VOORSTANDERS van de Koning hebben het geloof in de integriteit van hun dierbare vorst en zijn gezin al die jaren door het respect afdwingende trouw bewaard. Zij wisten, dat de Koning in alle op zichten zijn eed op de grondwet had gestand gedaan, en dat ze met voor zijn terugkeer te pleiten opkwa men voor hun gerechtvaardigd verlangen om de grondwettelijke beginselen en instellingen te hand haven, de onaantastbaarheid van de troon te verze keren en een rechtvaardigheid te beoefenen, die een volk ook tegenover zijn Koning verschuldigd is. Zij betoonden zich daarmee de trouwe en strenge ver dedigers van de grondwet. Zij begrepen, dat daarom uiteindelijk de strijd gaat de handhaving van de grondwettelijke beginselen, dat is: het welzijn van de gehele natie. 1. Hij staakte in 1940 de strijd op eigen initiatief, zonder zijn bondgeno ten ervan in kennis te stellen. 2. Hij bleef in het land na de capi tulatie tegen de wens der regering. 3. Hij hield rekening met een Duit se overwinning en bepaalde daarnaar zijn houding. Hij verlamde daardoor het verzet en nam niet actief deel aan de weerstand. 4. Hij bracht op 16 November 1940 een bezoek aan Hitler in Berchtesga- den, waartoe door zijn zuster, de toen malige kroonprinses van Italië, Marie José de weg werd gebaand. Hij zocht contact met andere Duitse autoritei ten. 5.' Hij wenste na de capitulatie van Frankrijk Hitier en de koning van Italië telegrafisch geluk. 6. Hij huwde tijdens de oorlog met mej. Liliane Baels. dochter van een van zijn functie ontheven gouverneur van West-Vlaanderen (na de bevrij ding gerehabiliteerd). Hij gaf haar de titel van prinses de Réthy, die zijn eerste gemalin Astrid droeg. 7. Hij voerde een persoonlijk, auto cratisch bewind. 8. Hij is een omstreden figuur, die de eenheid van het land bedreigt en die bij terugkeer slechts Koning van een deel van het land zou zijn. PAUL SPAAK. Man van invloed in de Koningskwestie Samenwerking blijft voort duren In het jaarverslag van de Britse Chamber of Shipping wijst deze in stantie erop, Koe de nauwe samenwer king tussen koopvaardij en marine, die tijdens de oorlog zo. noodzakelijk is ge bleken, in Engeland nog steeds wordt voortgezet. Een speciale adviescommis sie voor de verdediging van schepen treedt op als liaison tussen koopvaardij en marine, en voor de voorbereidingen van deze verdediging bestaat een spe ciale afdeling op het Ministerie van Marine. Om een inzicht te krijgen in de problemen van de koopvaardijsche pen op zee, worden cursussen voor ma rine-officieren gegeven door officieren van de koopvaardij, die op hun beurt praetische ervaring kunnen opdoen op het marine-trainir.gsschip „Phoenix", waar zij in nagebootste oorlogstoestan den „onder vuur" worden genomen. Nu is er nog één, zich verschui lend in de hossen Waar Radio Vaticana verneemt, ver blijven van de 14 bisschoppen en 1646 priesters, die zich in 1940 in Li tauen bevonden, thans nog slechts 1 bisschop en 4 priesters in dit door de communisten bezette gebied. Deze eni ge overgebleven bisschop, de 75-jarige Mgr. C. Paltarekas, bisschop van Pa- nevezijs, moet zich in de bossen en moerassen van zijn diocees schuilhou den. Van de 1586 crdensgeestelijken, die Litauen in 1940 telde, is er thans geen enkele meer over. Van de 1202 Katholieke religieuzen vervullen nog slechts 60 apostolisch werk. De vier Katholieke seminaries zijn gesloten en de gebouwen worden thans voor com munistische doelen gebruikt. JULLIE PIET" zat waar- J waarschijnlijk al lang in 't vliegtuig van Surabaja naar Djakarta voordat Piet Lodiers, 423'er en Kruislanderwist van zijn vertrek. Maar wie verre reizen doet kan veel verhalen. Merkwaardig, maar twee dorps genoten van Piet Lodiers ont moette ik voor het eerst in de Archipel. Thomas Nijssen van de Roo- sendaalseweg kuierde de A.M. V.J. binnen in Surabaja en (de mogelijkheden zijn de wereld niet uit) hij kwam naast me zitten om 'n flesje te drinken. Thomas heeft er een dikke twee jaar opzitten. Altijd in de Grote Oost doorgebracht. Hij zag Ambon en Makassar. Nijs sen wacht nu op de boot die hem terug naar West-Brabant zal brengen. Ik ben hem voor gegaan. Een paar uur na dit korte gesprek zat ik in de lucht temidden van Chinezen en Arabieren, die in Semarang moesten zijn. Het Garuda toestel landde op het vliegveld Semarang en daar had ik tien minuten de tijd om met Henrie Koopmans van Hoeve Lindenburg te praten. Hij heeft reeds drie keer Kerstmis gevierd op Midden- Java en hij hoopt dat het de laatste keer zal zijn geweest. Want hij wil zo zoetjes aan naar huis. Het spreekt dat heel Kruisland de groeten krijgt van Nijssen en Koopmans. Het zal de beste allemaal ook wel duidelijk zijn dat de Garu da me veilig naar Djakarta heeft gebracht. En wat jullie ook wel zult ver wachten: er komen natuurlijk nog een paar briefkes uit Dja karta en wat er op de boot allemaal te beleven valt (tus sen zó'n stel repatriërenden) zal de beste allemaal stellig interesseren, jullie. PIET. ,,T>ij optreden van vo- ■*-* gelpest en in twij felgevallen waarschuwe men onmiddellijk de Vee- artsenijkundige dienst of de burgemeester van de gemeente waar men woont Dat lazen we in onze eigen krant en nu hebben wij de eigenaardige ge woonte, ons onmiddellijk een zeer concrete voor stelling te vormen van wat we aangekondigd zien. Toen v^e dus lazen, dat bij vogelpest onmiddellijk 't gemeentebestuur in de arm moest worden geno men, zagen we zoiets als een leger in slagorde. JSen zaal van het gemeentehuis vol energieke, resolute mannen, klaar, om bij 't eerste het beste telefoon tje op te trekken tegen de vogelpest, met vliegen de vaandels en slaande trom, met opgestroopte mouwen en granieten kin nebakken. Maar nooit zijn we zo teleurgesteld geworden in onze verwachtingen als deze keer. Want laten we nou een brief ontvangen, die ons hele mooie fanta siebeeld in diggelen slaat. Donderdagmorgeh om 10 uur, aldus deze brief, rin kelde de telefoon op de afdeling Algemene Zaken van het gemeentehuis in Breda. De man Kj de te lefoon nam de haak van het toestel, luisterde even, trok de wenkbrauwen een centinjeter of wat naar boven en zei toen: „Vo gelpest??" En toen zei de andere kant van de lijn waarschijnlijk voor de 2e maal „vogelpest". Want de man op het gemeente huis antwoordde „vogel pest??'' Zo zou het natuurlijk nog wel even hebben kun nen doorgaan, ware het niet, dat de ambtenaar aan zijn repliek de con statering had toegevoegd, dat hij niets van vogelpest afwist. Zijn collega's ble ken er ook niets van te weten en daarom advi seerde hij de andere kant van de lijn, maai; eens naar het politiebureau te stappen. De man zei, dat hij al op het politiebureau was geweest, maar dat ze daar ook niet wisten wat ze met de vogelpest moesten doen. En of de afdeling Algemene Zaken nog maar eens goed wou informe ren, want in de krant had duidelijk gestaan, dat je met vogelpest op het ge meentehuis moest zijn. „Wij hebben nog geen instructies", zei de man aan de telefoon, maar wacht u eens even, ik zal het eens vragen" En dat bleek een verstandig be sluit. Want na twee minu ten was de zaak in het reine. „Inderdaad", zei hij. „Vogelpest moet u toch aan ons opgeven. Mag ik uw naam en adres?" De andere kant van de lijn slaakte een zucht yan opluchting. En hij gaf zijn naam en adres. Met plezierMaar wij voor ons gaan een ernstige po ging doen, onze fantasieën een beetje te temperen. x>oo<xx>o<><><xxxxxx><x>c><><x>c>o<xxx><x>o<xx>c><xx>c><x><xx>c<xx, ONLANGS is in dit blad het een en ander verteld over eenden kooien en eendenkooikers. Er bestaat nu een landelijke ver eniging van deze mensen met dit merkwaardige beroep en die vereniging viert binnenkort haar 20-jarig bestaan. TT"AN DE Nederlandse eendenkooien zijn er 104 bij deze vereniging aan gesloten en wel in Groningen en Friesland met de eilanden negentien, in Overijssel veertien, in Noerd Gel derland en Noord-Brabant tot Den Bosch vijf-en-twintig, in Noord-Hol land met Texel dertien, in Zuid-Hol land, Utrecht en op de Zuid-Holland se eilanden zeventien, in West-Bra bant tien en in Zeeland vijf. De eendenkooien worden gevonden in de laag gelegen, moerassige gebie den of nabij oude stromen. Verder tussen de grote rivieren, op de eilan den. enkele langs de kust van het IJs- selmeer, in de omgeving van de Bies bos, enz. In Zeeland zijn er drie op Schouwen-Duiveland, één op St. Phi- lipsland en één op Walcheren. AFGEKOOID GOED. T ANG niet alle vogels, welke in een kooi neerstrijken, worden gevan gen. Wanneer men b.v. in Augustus •een kijkje in een eendenkooi neemt, ziet men daar honderden jonge in landse wilde eenden. De kooiker neemt dit „afgekooid" goed, hetgeen zeggen wil, dat deze eenden nog wel schuw, maar toch niet schuw genoeg zijn om zich te laten vangen. Zij vlie gen niet in de richting van het do dende vanghokje, doch keren bijtijds weer naar de plas terug. De kooiker tracht een aantal van deze eenden voervast te krijgen ter versterking van zijn „stal." Van oudsher is de eendenkooiker een bijna feilloos weervoorspeller ge weest en toen er nog geen radio was, ging de plattelandsbevolking dikwijls op zijn weervoorspelling af. De varia tie in de vogeltrek stelt hem tot deze weervoorspelling in staat en 's win ters, als de schooljeugd vorst verlangt, blijft dan ook nog steeds het oog op de kooiker gericht. De kooiker is voorts natuurlijk een vogelkenner bij uitnemendheid en zijn kooi biedt voortdurend een overvloed van studiemateriaal. KOOIKERSFAMILIES. "TV/TER-KWAARDIG is, dat zijn beroep vaak van geslacht op geslacht is overgegaan. Zo treft men in de verschillende gebieden bepaalde kooi kersfamilies aan, waarvan de namen in het bedrijf blijven voortleven. In Overijssel is dit b.v. de famiile Ten Klooster uit de omgeving van Zwart sluis. waarvan enkele leden ook kooi ker in Friesland en Gelderland zijn; in Friesland de familie Castelein, in Noord-Brabant de familie Reuser, in Gelderland de familie Kooimans en in Zuid Holland en Zeeland de fami lie Van Herk. Vakmanschap is voor het werk van de eendenkooiker een vereiste. Vooral voor de biologie zijn de eendenkooien in Nederland be langrijke objecten. Met het ringen van diverse soorten vogels zijn reeds vele resultaten bereikt en de ornitho logen gaan onvermoeid op deze weg verder, waarbij de kooikers veelal de nodige assistentie verlenen. Zondag 12 lAaart. Paars. 3e Zbndag van de Vasten, 2e gebed H. Gregorius I. 3e voor de Paus. Credo. Prefatie van de Vasten. Maandag' 13 Paars. Mis van Maan dag in de 3e week van de Vasten. 2e gebed A cunctis. 3e week van de Vas ten. 2e gebed A cunctis. 3e Omnipo- tens. Dinsdag 14. Paars. Mis van Dinsdag in de 3e week van de Vasten, 2e gebed A cunctis. 3e Omnipotens. Woensdag 15. Paars, Mis van Woens dag in de 3e week van de Vasten. 2e gebed A cunctis. 3e Omnipotens. Haarlem: Wit. H. Sacrament van Mi rakel. 2e gebed en laatste Evangelie van Woensdag in de 3e week van de Vasten. Credo. Prefatie van Kerstmis. Donderdag 16. Paars. Mis van Don derdag in de 3e week van de Vasten. 2e gebed A cunctis. 3e Omnipotens. Vrijdag 17. Wit. H. Gertrudis. 2e ge bed H. Patricius. 3e gebed en laatste Evangelie van Vrijdag in de 3e week van de Vasten. Zaterdag 18. Wit. H. Cyrillus van Je rusalem. 2e gebed, en laatste Evangelie van Zaterdag in de 3e week van de Vasten. Credo. (Advertentie) Vormt géén nieuw maagzuur Beschermt de maagwand met een geleiachtig genezend laagje 1 HOOFDSTUK XXVIH Op leven en dood Toen Michael Standish zijn mening Jl. ^tS?elLga{' dat het Beroep van de verwachte boot kwam leunde Ra- Ml. de touwladder tegen de muur. Als geelectriceerd sprong hii op de touwladder toe. greep met z«n lange armen zo hoog hij kon en be gon zo vlug mogelijk omhoog te klim men. Michaël klom als een kat achter hem aan en riep naar de verschrikte meisjes: Ik moet hem eerst even helpen Ik kom terug voor jullie als hij klaar is. Ravenscar had zijn voet nog niet op de stenen vloer gezet, of Standish had zich door de opening gewerkt Een botsing met de forse gestalte van Michaël deed Ravenscar op zijn rug tuimelen, juist toen hij zich gereed maakte het trapluik dicht te gooien Een moment keek Michaël snel over afgebrokkelde muur heen. De mist was opgetrokken en er was op een afstand van ongeveer vijftig meter, glimp van de boot te zien. die al- ia zeilen neer had en die in de nevel °P °en soookschip leek. Het volgende ogenblik sloten de magere bruine vingers van de zee man zich om Ravenscar's keel. Je was dus van plan een arme visser in zijn eigen fuik op te sluiten, Lb0ef dat ie bent- Wjgde h'L Maar de nobele Ravenscar was op ean dergelijke overrompeling voorbe reid geweest In zijn zak zat een revol ver. die als hij die slechts kon be reiken. een einde zou maken aan de Brute overmacht van zijn aanvaller Standish werd gehandicapt door de etenschap^ dat er iets heel begeer- i*™ hem in de zakken van zijn slachtoffer zat. vóór hij de ander m»«, bened?n wi€rP moest hij zich maken van diens portefeuille ch'iW m ïaS de bedoeling van Mi- de?£L?M Ravenscar het lot zou on- fif eerst alleen aan Pnvl- ns Vaughan was beschoren. Ook Ella zijn eigen dochter zou hij kalm haar dood laten tegemoet gaan en zichzelf met het geld uit de voeten maken. Maar de strijd werd niet zo gemakkelijk beslist als Standish ge dacht had. Ondanks de voordelige positie van de visser wist Ravenscar zich zo te wenden, dat hij zich imst vrij te maken op het moment dat mi chaël, die alle mogelijke moeite deed om de ander met één hand vast te houden, zijn linker hand uit de zak van de secretaris te voorschijn haalde met de vurig begeerde buit. De rechterhand van Ravenscar greep onmiddellijk de revolver en op hetzelfde ogenblik dat de hand weer te voorschijn kwam. ging het wapen af. maar toch niet zo snel. of Michaël had gelegenheid gehad hem een stoot te geven, die hem door het open trap luik naar beneden deed tuimelen. Toen de revolver afging werd de visser getroffen en op hetzelfde ogen blik verdween Ravenscar in de diep te om met een smak op de stenen vloer terecht te komen. Het was zo donker binnen de ruine. dat Ella eerst een lantaarn moest aansteken, voor zij of Phyllis wist wie naar beneden was gevallen. Toen Ella zag dat het haar trouweloze minnaar wa zette ze de lantaarn neer, luister de of zijn hart nog klopte en terwijl ze op de grond ging zitten, legde ze zijn hoofd in haar schoot. Toen keek ze op naar het andere meisje. Hij is niet dood, zei ze Als weg kwam en naar de rif gaan Als we kwam en naar de rif gaan. Als het slag wordt, zullen ze u misschien zien. Maar uw vader? vroeg Phyllis verlegen. Ik durf niet wég te gaan hij is nog boven. Of hij is dood of hiij is naar de boot toe. zei Ella. M*ar weet U wat. Geef me die beschuitdoos aan. Phyllis, die stom verbaasd was. gaf het gevraagde. Ella legde voorzichtig Ravenscar's hoofd op de doos en stond toen op. Ik zal naar boven gaan om te zien of het veilig voor u is. zei ze. Ella bleef maar een ogenblik weg Ze daalde langzaam naar beneden, schoof de doos ter zijde, nam mecha nisch haar plaats weer in en legde het hoofd van de bewusteloze weer op haar schoot. Toen zei ze dof: Vader is dood. Tenminste hij ligt in een grote plas bloed een eindje van het luik af. en hij beweegt zich niet en zegt geen woord. Ik zou naar boven gaan als ik u was. Goed, zei Phyllis. Maar ik wou dat ik helpen kon. O. ga toch. klonk het dringend en droef: Begrijp je dan niet dat ik met hem alleen wil zijn en dat ik blij ben. omdat Carter zich nu niet tegen me heeft kunnen keren! Er klonk zoveel wanhoop in deze woorden.' dat Phyllis zonder een woord te zeggen de ladder opging. Toen ze bij het luik kwam, keek ze voorzich tig om zich heen. Na een poosje kon ze de grote ge stalte van Michaël onderscheiden en ze was blij dat ze die niet behoefde te passeren om de ijzeren pinnen te bereiken, waarlangs zij moest om naar beneden te komen. Eindelijk ver zamelde ze al haar moed en werkte zich helemaal naar boven. Terwijl ze naar de pinnen tastte, wierp ze een angstige blik achter zich naar het uitgestrekte lichaam en eenmaal stond haar hart stil van schrik, toen ze meende dat het zich bewoog. Ten slotte vond ze de pinnen en overtuigd dat haar vrees haar parten had ge speeld. klom ze over de muur heen en begon te dalen. Ze wierp een laatste blik op de reusachtige gestalte van de visser toen haar hoofd onder de rand verdween Het lichaam had zich niet verplaatst maar ze kreeg plotse ling de idee, dat ze bedreigd werd: dat de brede schouders schokten on der een onderdrukt lachen. Van schrik liet ze bijna de pin los. De mist die eerst scheen te zullen optrekken, werd weer dichter en onttrok met de in vallende duisternis alle voorwerpen aan haar oog. Van de boot was niets meer te zien. De rand van het riT, ongeveer dertig meter van de ruine van de vuurtoren af, was nauwelijks te onderscheiden Het vooruitzicht om hier al die uren in volslagen duister nis te moeten doorbrengen, beklem de het meisje en het enige wat haar een beetje gerust stelde was. dat de zee. behalve bij heel ruw weer, nooit zover kwam. De nacht scheen heel kalm te zullen zijn en als er geen wind kwam opzegen, was er van die kant geen gevaar. Hoe en waar zou ze echter deze vreselijke uren doorbrengen voor èr enige kans bsetond, dat ze door een of andere kustboot zou worden ont dekt? De glibberige rotsen boden geen slaapplaats! Toevallig keek ze naar boven naar de ruine en wat ze daar zag, deed het bloed haar in de aderen stilstaan. Michaël Standish leunde over de gebrokesa muur en keek naar haar! Ze kon zijn gezicht niet duidelijk zien, maar ze wist nu, dat ze het per slot van rekening straks toch niet mis had gehad. HOOFDSTUK XXIX De tocht in de mist De optimistische veronderstelling van Inspecteur Pearman, dat Ra venscar en zijn beide medeviuchtelin- gen binnen een paar uur zouden zijn gearresteerd, werd niet bewaarheid. De gewonde detective werd met de auto naar het huis van de dokter in Beacon Audley vervoerd. Daarop ging de commissaris met zijn assistenten ijlings naar Wroxford en zette de hele machinerie in be weging om alle stations en zeehavens te waarschuwen. Majoor Wilbraham zat de hele nacht in zijn werkkamer te telefoneren en telegrammen te schrijven en zijn mannetjes orders te geven om de buurt af te zoeken. De volgende morgen kwam Dick Wenslade zijn kamer binnen stappen, begerig naar nieuws. De jongeman was woedend toen hij hoorde, dat zowel Ravenscar als Standish en diens dochter aan de vervolging ontkomen schenen te zijn. Eerst den jullie je best om een onschuldig mens aan de galg te hel pen en dan laten jullie de werkelijke dader door je vingers glippen, klonk het verwijtend en Wilbraham voelde dat er heel wat waarheid in deze woorden was. Heb je de oude Crowe vanmorgen al gezien? Was alles wat hij ten ant woord gaf. Neen, zei Dick. Ik was na het ontbijt aan zijn huis, maar de werk vrouw vertelde, dat hij naar de priory was, waarschijnlijk om het resultaat van jouw bemoeiingen te vernemen. Het zal hem lelijk hebben teleurgesteld! Ik begin er hoe langer hoe meer voor te voelen om naar die oude baas te gaan, zei de commissaris. Scheid me uit, zoveel je wilt, maar ik heb alles gedaan wat in ons politie systeem mogelijk is. Mischien dat Elisha iwordt vervolgd) ZATERDAG 11 MAART HILVERSUM I, 301 meter 18 Zang, en orgel, 18.15 Journalistiek weekover zicht, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19.15 Actualiteiten, 19.25 Parle mentair overzicht, 19.35 Gramofoonmu- ziek, 20 Nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 Gramofoon- muziek, 20.15 „Lichtbaken", 20.40 Gramo- foonmuziek, 20.43 „Steek eens op, heren" 21 Orkestenparade, 21.30 „Kon Tiki", hoorspel, 21.55 Orkestenparade 22.25 Puzzle 22.35 Amerikaans commentaar, 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender, 23 Nieuws, 23.15-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 415 m. 18.15 Populai re muziek, 19 Artistieke staalkaart, 19.30 Bijbellezing, 19.45 „Passepartout", cau serie, 20 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.12 Vara-varia, 20.15 Dansmuziek, 20.45 Ge varieerd programma, 21.45 Socialistisch commentaar, 22 Sextet, 22.25 „Onder de pannen", hoorspel, 22.40 Accordeonmu- ziek, 23 Nieuws, 23.15 Dansmuziek, 23.35- 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 meter (Vlaams): 19.30 Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Omroeporkest en zang, 21 Actualitei ten, 21.15 Licht muziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma (gr. pl.)23.17 Nieuws 23.25 Jazzmuziek, (gr.pl.), 23.50-24 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter (Frans): 19.40 Gra mofoonmuziek, 19.45 Nieuws, 20 Omroep orkest, 20.45 en 21.07 Gramofoonmuziek 22 Nieuws, 22.15 Dansmuziek, (gr. pl.), 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Dansmuziek, (gr. pl.), 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmuziek, 23.55 Nws. ZONDAG 12 MAART HILVERSUM I, 301 meter 8 Nieuws en weerberichten 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Morgenwijding, 9.15 Gewijde muziek, 9.30 Nieuws en waterstanden, 9.45 Gra mofoonmuziek, 9 55 Hoogmis, 11.30 Gra mofoonmuziek, 11.40 Kamerorkest en so- lite, 12.15 Apologie, 12.35 Gramofoonmu ziek, 12.40 Lunchconcert, 1Z.55 Zonnewij zer, 13 Nieuws, mededelingen en katho liek nieuws, 13.20 Omroeporkest en so liste, 14.15 „Uit het Boek der boeken", 14.30 „Collegium Musicum Amsteloda- mense", 15 „Katholiek overleg", 15.25 Gra mofoonmuziek, 16.10 Katholiek thuisfront overal, 16.15 Reportage, 16.30 Vespers, 17 Jeugddienst, 18 „De kerk zingt", 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Concertgebouw-or kest, 19.15 „Kent gij uw bijbel?" cause rie, 19.30 Nieuws, 19.45 Actualiteiten, 19.52 Boekbespreking, 20.05~De gewone man zegt er 't zijne van,^0.12 Gevarieerd programma, 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender, 23 Nieuws, 23.151 Gra mofoonmuziek en uitslagen volksraadple ging in België. HILVERSUM II. 415 meter 8 Nieuws 8.18 Gramofoonmuziek, 8-30 Voor de tuin, 8.45 Orgelspel, 9.10 Sportmededelingen, 9.15 Verzoekprogramma, 9.45 „Geestelijk leven", causerie, 10 Reportage, 10.05 Voor de kinderen, 10.30 Remonstrants Gerefor meerde kerkdienst, 12 Muziek-mozaik, 12.35 Mededelingen, 12.40 Orgelpel, 13 Nieuws en mededelingen, 13.15 Medede lingen of gramofoonmuziek, 13.20 Mu- sette-orkest, 13.50 „Even afrekenen, he ren", 14 Gramofoonmuziek, 14.05 Boeken halfuur, 14.30 Concertgebouworkest, 16.15 Filmpraatje, 16.30 Sportrevue, 17 „Ge sprekken met luisteraars", 17.20 Muzikale causerie, 17.30 „De avonturen van ome Keesje", 17.50 Meisjeskoor, 18.05 Sport, 18.15 Nieuws en sportuitslagen, 18.30 Ca baret, 19 Radiolympus. 19,30 Semi-klas- sieke muziek, 20 Nieuws, 20.05 Omroep koor, Promenade orkest en solisten, 21 Actualiteiten, 21,10 Amusementsmuziek, 21.25 Hersengymnastiek, 21.50 Pianovoor- dracht, 22.15 Omroeporkest en solisten, 23 Nieuws, 23.15 Dansorkest, 23.45—24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 322 meter (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek, 12.15 Kwartet Gekiere, 12.30 Weerberichten, 12.32 Gramofoonmu ziek, 12.45 Kwartet Gekiere (vervolg), 13 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 13.30 Voor de soldaten, 14 en 15.30 Gramofoon muziek, 16 Reportage, 16.45 en 17 Gra mofoonmuziek, 17.55 Sportuitslagen, 18 Piano en viool, 18.35 Godsdienstig half uurtje, 19 Nieuws. 19.30 Lichte muziek, 20 Omroeporkest en solist. 21 en 21.35 Gramofoonmuziek. 22 Nieuws, 22.15 Ver zoekprogramma, 23 Nieuws, 23.05 en 24 tot 1 Gramofoonmuziek BRUSSEL, 484 meter (Frans): 12.08 Gra mofoonmuziek, 13 Nieuws, 13.15 Verzoek programma, (gr.pl.), 14.30 Gramofoonmu ziek, 15 Groot Symphonie orkest en so list. 15.50 Gramofoonmuziek, 16 Reporta ge, 16.45 Gramofoonmuziek, 19 Godsdiens tig halfuurtje, 19.45 Nieuws, 22 Gramo foonmuziek, 22 Nieuws, 22.10 Gramofoon muziek, 22.55 Nieuws, 23 Gramofoonmu ziek, 23.55 Nieuws. MAANDAG 13 MAART HILVERSUM I, 301 meter 7 Nieuws, 7.15' Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramofoon muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8 Nieuws en weerberichten, 8.10 Uitslag volksraadpleging in België 8.15 Sportuit slagen, 8.25 Gewijde muziek, 9 Gramo foonmuziek, 9.15 Voor de zieken, 9.30 Familiecompetitie, 10.05 Gramofoonmu ziek, 10.30 Morgendienst, 11 Gramofoon muziek. 11.20 Voordracht, 11.40 Pianoreci tal, 12.10 Gramofoonmuziek, 12.30 Mede delingen, 12.33 Vrouwenkoor, 13 Nieuws, 13.15 Trio en solisten. 13.50 Gramofoon muziek, 14 Schoolradio, 14.35 Gramofoon muziek, 15 Gramofoonmuziek, 15.30 Ka mermuziek, 16 Bijbellezing, 16.45 Gramo foonmuziek, 17 Voor de kinderen, 17.15 Orgelpel, 17.45 Regeringsuitzending. 18 Pianoduo, 18.20 Sportuitslagen, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19 Nieuws, 19.15 Engel se les, 19.30 „Een goed woord voor een goede zaak", 19.40 Radiokrant. 20 Nws., 20.05 Verzoekprogramma, 20.30 Amuse mentsmuziek, 20.50 „Zevenmaal ds. Wach ter", hoorspel, 21.45 Strijkorkest, toon kunstkoor en solisten, 22.45 Avondover denking, 23 Nieuws, 23.15 Koorconcert. 23.4524 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 meter 7 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuziek. 8 Nieuws en weerberichten, 8.15 Radio ochtendblad. 8.40 Gramofoonmuziek, 8.55 Voor de vrouw, 9 Gramofoonmuziek, 9.30 Water standen, 9.35 Gramofoonmuziek, 10 Mor genwijding. 10.15 Zigeunerorkest. 10 50 Gramofoonmuziek. 11 „Op den uitkijk", causerie. 11.15 Carillon en orgel. 12 Gra mofoonmuziek, 12.30 Mededelingen, 12.33 „In 't spionnetje" 12.38 Pianospel, 13 Nws 13.15 Metropole orkest, 13.50 Gramofoon muziek, 14 „Wat gaat er om in de we reld", causerie. 14.20 Tenor en piano, 14.45 Voordracht, en harpspel, 15 Viool en piano, 15.30 Gevarieerd programma, 16.15 Gramofoonmuziek, 16.30 Voor de jeugd. 16.45 „Musicalender". 17.30 Voor de pad vinders, 17.45 Gramofoonmuziek, 18 Nws, 18.15 Gramofoonmuziek, 18.30 Radio film krant, 19 Voor de kinderen, 19.05 Zuid- Amerikaans orkest, 19.30 Muzikale cau serie, 19.45 Regeringsuitzending, 20 Nws 20.05 Mededelingen 20.10 „Radioscoop", 22.50 Gramofoonmuziek, 23 Nieuws. 23.15 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 322 meter (Vlaams): 12 Gra mofoonmuziek, 12.15 Lichte muziek. 13 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 14 Voor de vrouw (tot 15) 17 Gramofoonmuziek. 17.05 Nieuws, 17.15 Lichte muziek, 18 Orgelrecital, 18.25 Boekbespreking, 18.30 Voor de soldaten, 19 Nieuws, 19.30 Gra mofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton, 20 Kamerorkest, en solisten, 21 Actualitei ten, 21.15 Gramofoonmuziek, 22 Nieuws, 22.15 Verzoekprogramma (gr.pl.), 23 Nws. 23.0524 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 meter (Frans)12.05 Om roeporkest, 13 Nieuws, 13.15, 13.30, 14 15 en 17.10 Gramofoonmuziek, 19.45 Nws, 20.45 Gramofoonmuziek, 21.15 Het „Pro Nova", kwartet en solist. 22 Nieuws, 22.10 Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23 Gra mofoonmuziek, 23.55 Nieuws. -

de Stem | 1950 | | pagina 5