Een nieuw leger: nieuwe garnizoenen De doodstraf Extra woningen toegewezen Prinses Josephine Charlotte komt „JA" stemmen HET GEVAL DEPOORTER Weer won Labour Duitsers kregen Stalin-prijs De M.T.S. „WIE DE MEESTE HUMOR HEEFT, WINT DE VOLKSRAADPLEGING" REORGANISATIE KONINKLIJKE LANDMACHT MAAR GEEN NIEUWE KAZERNES EN GEEN CULTUURGROND ALS OEFENTERREIN EIS TEGEN VAN GEELKERKEN: Eerste oefening bij regimenten Ongeval of dood door schuld ,U moet er eindelijk eens aan wennen, dat wij nooit liegen" Dr. Hennequih uit Goes verongelukt Wordt Praagse Hulp bisschop uit ambt ontzet Labourmeerderheid tot 6 zetels geslonken Brand in gevangenis Gerrit de Stotteraar in het klein Aan arbeiders, buiten de provincie werkzaam Oostenrijkse Caritas dankt Koningin Juliana Iets kouder Beau parleur Spaak wordt opgeofferd aan socialistische partijpolitiek Keuze is allang bepaald Spreek vooral niet over „Unie" H. M. de Koningin volgende week thuis ZESDE JAARGANG No. 1634 Uitgave: NV. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijm elke werkdag. Bureau: Breda, Reigerstraat 16, TA: Redactie 8181. Admini stratie 8778. Redactieraad: A. F. J. Aernoudts, C J v. Hootegem. Mr. Dr. A. 3. J. M. Mes, Mr. li B L de Rechter, L. J. v. 't Westende. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Abonne mentsprijs bij vooruitbet. f 3.90 per kwartaal, per post f 4.75, per week (uitsluitend bij niet- postbestelling) t 0.30. Losse nummers 8 cent. Pogtrek. no. 278841. Prijzen van buitenlandse abonnementen worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 10 MAART 1950 Advertentieprijs voor de gehele oplage: f 0-25 per m/m. (Ingezonden Mededelingen i 0.60 per m/m)Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.10 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen t D.25- per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek „'t Kleintje wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling met verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zéeuw-se Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voOr Zeeuws-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102. (Bijbureaux OOSTBURG. Nieuwstraat 22, Telefoon 35: TERNEUZEN,Axelsestraat 45, Telefoon 2347). De KONINKLIJKE LANDMACHT zal dit jaar een reorganisa tie ondergaan in het kader van de uitvoering van de nieuwe legerplannen. In verband met de voorgenomen uitbreiding van verschillen de wapens (o.a. luchtdoelartillerie) zullen enige gemeenten, wel ke tot nu toe geen garnizoen hadden, een groter of kleiner troe penonderdeel krijgen. Alleen A 1 k m a a r zal wellicht tijdelijk haar garnizoen verliezen. Breda krijgt er Luchtdoelartillerie bij, evenals Bergen op Zoom, dat echter Infanterie moet afstaan. DE OFFICIER bij de Bijz. Strafka mer van de Rechtbank te Utrecht mr. Drabbe, heeft na een requisitoir vaii ruim 2 uur gisteren tegen C. van Geelkerken, de plaatsvervangend lei der van de N.S.B., de doodstraf geëist. De Officier was bereid, zo zei hij, de goede trouw van verdachte aan te nemen, waar het ging over het voor staan van een nationaal-socialistische ordening. Maar de feitelijke gedragin gen van de verdachte moest hij afwij zen. Hij stelde dan ook van Geelker ken formeel en materieel aansprake lijk voor wat de Landwacht en de N. S.B. in ons land hebben gedaan. Mr. Drabbe concludeerde, dat de doodstraf gerechtvaardigd kan wor den geacht en wel om wat Mussert heeft moeten ondergaan en ook om de straffen, die werden toegediend aan duizenden kleine N.S.B.-ers. In zijn pleidooi beperkte de verde diger, mr. J. Mathuizen, zich hoofd zakelijk tot de mens van Geelkerken. Hij vertelde, dat de verdachte sedert de Bevrijding 1100 maal verhoord was en hij noemde de detentie van 5 jaar lang met de doodstraf in het vrijwel zekere vooruitzicht 'n voorbeeld van een middeleeuwse kwelling. Verder noemde hij van Geelkerken „een braller zonder meer", minder gehaat bij het Nederlandse volk dan menige andere N.S.B.-er. De verd. maakte „de fout" iets harder te schreeuwen dan zijn soortgenoten. In ieder geval is het een man, die zijn beginsel tot het bittere einde trouw is gebleven. Een bruut is hij nooit ge weest, aan Jodenvervolging' heeft hij nooit deelgenomen. TW'U de toekomstplannen een vastere vorm hebben aangenomen, zal de opleiding van de dienstplichtigen, te beginnen met de lichting 19502. weer als van ouds gedurende de ge hele eerste oefentijd bij regimenten geschieden. Van de reorganisatie is gebruik ge maakt om alle onderdelen, voor zo ver zuiver militaire eisen dit toelie ten, zo goed mogelijk te legeren. De legeringscapaciteit van een kazerne en de bij het kazernecomplex aanwezige oefenterreinen waren hierbij belang rijke factoren. Het in deze tijd zo kostbare bouwen moest zoveel moge lijk worden vermeden, zo weinig mo gelijk cultuurgronden moesten aan hun normale bestemming worden ont trokken. Dat hierdoor lang niet alle onder delen in moderne kazernes, maar vele in oude en verouderde kazgrnemen- ten moeten worden ondergebracht en dat niet steeds met de traditie reke ning kon worden gehouden, moest worden geaccepteerd. DE WIJZIGINGEN. Vrijwilligersopleidingscentrum en la ter wielrijders zullen echter het gar nizoen versterken. Go r i n c h e m krijgt pontonniers en behoudt lucht doelartillerie. Grave moet omscha kelen van A.A.T. op infanterie, 's Gravenhage zal luchtdoelartil lerie huisvesten. Haarlem krijgt eveneens luchtdoelartillerie, alsmede een deel van het regiment Aan- en Afvoertroepen. De school K-troepen zal daarvan onder een andere naam deel uitmaken. Harderwijk moet de kaderschool infanterie ruilen voor artillerie. Leiden verliest de A.A.T. maar krijgt intendancetroepen. Naar- den krijgt evenals vele andere plaat sen luchtdoelartillerie. Tilburg kan op een groot contingent van het regiment Aan. en Afvoertroepen re kenen. Utrecht tenslotte moet de geneeskundige troepen afstaan, omdat in deze stad voor drie grote onder delen niet voldoende legerruimte aan wezig is. De garnizoensplaatsen, welke niet werden vermeld, behouden vrijwel hun huidige garnizoen. Bovengenoem de wijzigingen zullen in hoofdzaak voor 1 October 1950 haar beslag krijgen. MET 310 tegen 296 stemmen heeft de Britse regering het aan een conservatieve motie verbonden vertrouwensvotum gewonnen. Het ging hier om het verlangen van de conservatie ven, dat de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie zou blijven rusten tot negen maan den na de volgende verkiezin gen. r\E LABOUR-regering heeft dus kans gezien een meerderheid van 14 stemmen te bemachtigen. Maar moeite heeft het gekost. Tot laat in de avond werden gisteren alle mid delen te baat genomen om zoveel mo gelijk „stemmen" binnen het Lager huis te krijgen. En dat was nodig ook, want de liberalen hadden aan gekondigd, dat zij niet met de Rege ring zouden meegaan, dewijl deze lie den uit principe tegen nationalisatie zijn van welke industrie dan ook. Als merkwaardige bijzonderheid kan nog worden verteld, dat zeer veel leden van het Huis in avondcostume waren, omdat ze na afloop van de zitting naar een partij moesten in Convent- Garden ter ere van president Auriol. TNE GEMEENTEN, welke garnizoen krijgen zijn Laren (N.H.), (luehtdoelartiellerie) en Zuidlaren (infanterie)Amersfoort verliest de infanterie, maar krijgt er genees kundige troepn voor in de plaats. Amsterdam krijgt intendance troepen. Bergen op Zoom moet de infanterie afstaan, maar krijgt weer artillerie en tevens luchtdoel artillerie. Breda ziet het garnizoen uitgebreid met luchtdoelartillerie. Deventer, Schalkha a r en G- -o r s se 1 krijgen infanterie. De thans aldaar gelegerde onderdelen komen elders. Ede moet de genees- DE INDONESISCHE pensioenen wor den niet verder met een duurtetoe- slag verhoogd. Minister Gotzen heeft meegedeeld, dat de Regering een ver hoging niet verantwoord acht. HET REGENT in Londen protesten tegen de behandeling van de neger koning Seretse Khama, die 5 jaar lang niet naar zijn land mag terugkeren. DE ZENDER, die Nederland aan Z.H. de Paus schenkt ter gelegenheid van het H. Jaar. zal worden gebouwd door de N.V. Philips Telecommunica- tie-industrie te Hilversum. GOEBITSJEF, de Sovjet-beambte bij de V. N„ die wegens spionnage te New-York tot 15 jaar werd veroor deeld, behoeft zijn straf niet te on dergaan: hij wordt binnen 14 dagen naar Rusland gedeporteerd. DE „WEHRWOLF", een ondergrondse Nazi-organisatie te Frankfort, is meer act"j' dan ooit. „Onze strijd gaat voort, zo zeggen hun talloze affiches en brochures. KONING LEOPOLD zal morgen uit Nice naar Zwitserland vertrekken. TWEE_ BUSSEN met mijnwerkers re den gistermorgen bij Sittard op el kaar. Er waren zes zwaar en 24 licht gewonden. Oorzaak: „snijden" bij zeer slecht zicht. DE BEVRIJDING moet, aldus de Mi nister van Binnenlandse Zaken bii voorkeur op 5 Mei worden herdacht ongeacht de feitelijke datum van dé bevrijding der afzonderlijke gemeen ten. DE STAFCHEFS van de landen van het Atlantisch Pact zullen op 25 Maart a.s. in Den Haag bijeenkomen. De conferentie zal duren tot en met 2 April. ROGER PEYRE is officieel in ver band met de „zaak der generaals" in staat van beschuldiging gesteld. Nu zal Frankrijk aan Brazilië zijn uit levering kunnen vragen. EEN AANSLAG op de president van de Libanon, Riad el Solh, is mislukt. Gisteravond schoot een jonge Syriër driemaal met een revolver op de pre sident, die ongedeerd bleef. De aan valler werd in het been geschoten door de politie en daarna gearresteerd. DE MIDVOOR van Donar (le klas) uit Hilversum werd steeds aangemoe digd met „Vooruit Brouwer". Laat nu „IS da^ hi-l v- d. Kis heet en een ondergedoken dienstplichtig militair Is. Nl1 is hij „zoek". POST VOOR opvarenden van de i'n iSrjlc'! moet uiterlijk a.s. Maandag n Nederland op de bus zijn, om nog uitgereikt6r tussenhavens te worden ÖICHARD DEPOORTER, een bekend Belgisch wielrenner, vond op 19 Juni te Wassen in Zwitserland tijdens de Ronde van Zwitserland de dood. Men zal zich herinneren, dat eerst aan een ongeluk werd gedacht en dat eerst later geruchten opdoken van een aan rijding van een der volgauto's. Gisteren diende deze zaak voor de rechtbank te Brussel, waar zich Louis Hanssens, de bestuurder van de auto, te verantwoorden had. Hem werd ten laste gelegd door onvoorzichtigheid of door het nalaten van de nodige voor zorgsmaatregelen de dood van Depoor- ter te hebben veroorzaakt. De journa list Leulliot. die in de auto van Hans sens zat, verklaarde, dat hij bij het binnenrijden van de tunnel te Wassen een lichaam had zien liggen. Hij had een schreeuw gegeven, maar het was al te laat. „We reden met het linker voor- en achterwiel over de renner heen en we hebben de schok duidelijk gevoeld", zei hij. Een andere inzittende, Charles Smulders, verklaarde daarentegen weer dat hij niets had gezien of gevoeld. Wel is men na de tunnel te zijn door gereden teruggekeerd en toen werd ge constateerd, dat het lichaam van De- De renner Stan Ockers verklaarde, dat hij achter zich het geluid van een zware botsing gehoord had en daarna het geluld van een val. Maar hij was doorgereden zonder om te kijken naar wat er gebeurd was. Vandaag Wordt de behandeling voortgezet. kundige troepen verliezen. De lucht- doelartillerieschool, tijdelijk het 2e poorter geen kneuzingen vertoonde De hoofd-vlootaalmoezenier mgr. J, F. M. de Sain, geheim kamerheer van de Paus, bevindt zich aan boord van de „Karei Doorman" in de Antilli aanse wateren. Dezer dagen gaf hij een partij in het R. K. Zeemanshuis „Stella Maris" op Curacao. De gouverneur en mevrouw Peters, de hoge geestelijkheid van het eiland en de commandanten en hogere officieren van het smaldeel „Antillen" waren hierbij aanwezig. Wij zien hier mgr. de Sain in gesprek met de gouverneur, ir. L. A. H. Peters, en de Aposto lische Vicaris van de Nederlandse Antillen, mgr. A. v. d. Veen Zeppengeldt. Met zijn auto tegen boom gebotst TAONDERDAGAVOND. omstreeks acht uur had op de Wouwseweg tussen de Zoom en het geallieerde kerkhof te Bergen op Zoom, ter hoogte van de woning der weduwe Mathijssen, een ernstig ongeval plaats, waarbij de oogarts J. J. Hen- nequin uit Goes zodanig werd ge wond, dat hij enige tijd later aan de bekomen kwetsuren overleed. De auto, waarmee het ongeluk ge beurde, werd volkomen vernield. Dokter Hennequin reed van Wouw in de richting Bergen op Zoom met de bedoeling zich naar zijn woon plaats te begeven. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak raakte het voertuig van de weg en botste in volle vaart tegen een aantal aan de rech terkant van de weg staande bomen. De auto maakte een halve slag om en kwam met de kop in de richting Wouw te staan. De botsing was zo hevig, dat de motor uit het voertuig werd geslingerd en verschillende an dere onderdelen over de weg lagen verspreid. De boom, waar de wagen tegenop reed werd totaal gekraakt en moet gerooid worden. De arts, die alleen in de auto zat, liep verscheidene ernstige verwondin gen op. In allerijl werd hij overge bracht naar het Alg. Burger Gasthuis te Bergen op Zoom, alwaar hij nog dezelfde avond rond half tien is ge storven. Het slachtoffer was 47 jaar oud en ongehuwd. Goes heeft hiermee een bekende en graag geziene figuur verloren. De Bergen op Zoomse politie had gisterenavond de plaats van het onge luk afgezet om het onderzoek heden te hervatten. Hij legde eed van trouw af TN KERKELIJKE kringen te Praag verwacht men, dat het Vaticaan Mgr. A. EItschkner uit zijn priester lijke functies zal ontzetten, daar deze 70-jarige hulpbisschop van Praag als enige van het Tsjechoslo waakse epis copaat de eed van trouw op de repu bliek heeft afgelegd. De minister van Justitie van Tsjecho-Slowakije heeft de politiebewaking rond Mgr. EItsch kner opgeheven. rvUITSE geleerden en ingenieurs werken in groten getale in de Sovjet-Unie en dragen hier in belang rijke mate bij tot de ontwikkeling en perfectionnering der Sovjet-Russische industrie. Aldus verklaarde de plaats vervangende leider van het Oost- Duitse ministerie van Propaganda. Georg Stibi, tijdens een Donderdag jl. gehouden persconferentie. De rode propagandist haastte zich weliswaar aan deze openhartige verklaring on middellijk toe te voegen, dat deze Duitsers uitsluitend werkzaam waren in de Sovjet-Russische „vredes-pro- ductie." Dit neemt evenwel niet weg, dat de heer Stibi door deze ontboeze ming zijn hoogste chef, de propa ganda-minister Gerhard Eisler, le lijk heeft gelogenstraft. Deze had namelijk nog zeer onlangs tegen over buitenlandse journalisten uit drukkelijk ontkend, dat Duitse spe cialisten en technici in de Sovjet- Unie aan het werk zouden zijn. Toen hij de ongelovige gezichten van zijn toehoorders zag, had Gerhard Eis ler zelfs met enige pathos gezegd: „U moet er nu eindeliik eens aan wennen, dat wij nooit liegen!" De nieuwste illustratie van de nau we samenwerking tussen de Sovjet- Russische industrie en de (Oost)-Duit se intelligentia is het opzienbarende feit, dat bij de verlening van de hoogste onderscheiding, die Moskou voor zijn wetenschappelijke werkers kent. de Stalin-prijs. dit jaar ook enige Duitse ondernemers en tech nici zijn waardig gekeurd, met deze onderscheiding te worden begiftigd. Deze geste van het Kremlin is des te opmerkelijker, omdat tot nu toe nog nooit een buitenlander een dergelijke eer te beurt is gevallen. VIER INGENIEURS. rpE MOSKOU werd bekend gemaakt, dat de Stalin-prijs voor het jaar 1949 is verleend aan vier Duitse in genieurs, die in de vroegere Sovjet- Russische zóne van Duitsland woon achtig zijn. Het zi.in de chef van een construc tiebureau van technische uitrustingen voor cementfabrieken, mijn-ingenieur Willy Schayck, de technische direc teur Ewald Eydtke, de directeur van de „volkseigen" Vossius-Werke, Al- bert Bellwinkel, alsmede de directeur van de „volkseigen" staalgieterij en pletterij te Riesa in Saksen ing. Erich Frötzschen. In de officiële motivering verklaart de Sovjet-Russiscjie rege ring, dat de betrokken Duitse onder nemers in samenwerking met de Rus sische ingenieurs Bakow en Wlorin rjE CONSERVATIEVEN hebben de verkiezingen voor het lagerhuis in het district Moss Side (Manchester) gewonnen. De Labourmeerderheid is dientengevolge tot 6 zetels geslonken. De stemming in dit district was een uitgestelde wegens het overlijden van de conservatieve candidaat. en anderen een nieuw technisch pro cédé hebben ontwikkeld, dat buiten gewoon belangrijk is gebleken voor de fabricatie van cement en beton. In Oost-Duitse regeringskringen heeft deze opvallende geste van het Kremlin grote voldoening gewekt. Men wijst met gepaste trots op het feit. dat de Stalin-prijs tot nu toe slechts voor Sovjet-Russische staats burgers was gereserveerd en dat het juist vier Duitsers zijn. die nu door Moskou deze hoge eer zijn waardig gekeurd. Veertien militairen omgekomen A LS GEVOLG van het uitbreken van brand tn een tijdelijke gevangenis, welke werd gebouwd te Sandia, in de omgeving van Albuquerque, in de Ame rikaanse staat Nieuw-Mexico, zijn 14 gevangen gebette Amerikaanse militai ren om het leven gekomen, terwijl 2 anderen ernstig zijn gewond. Vijf per sonen werden door de rook bedwelmd. De Amerikaanse basis te Sandia be vindt zich op een terrein, dat uitslui tend voor het Amerikaanse leger is ge reserveerd, omdat er wordt gewerkt aan geheime wapens. De vervaardiging van atoombommen vindt voor een ge deelte op dit terrein plaats. WE ZOUDEN eens meer regionaal nagaan, hoe het nu zit met het technisch onderwijs in ons land. En we namen dan eerst de Middelbaar Technische Scholen bij de kop. Dank zij de vriendelijke bemidde ling van een deskundige kunnen we de volgende globale cijfers ge ven betreffende de aantallen leer lingen aan deze scholen in de ver schillende gedeelten des lands: Zuiden: Heerlen Eindhoven Breda Den Bosch Vlissingen Venlo' 600 200 200 400 100 100 2 afd. 2 afd. 4 afd. 1 afd. Opening 1 Sept. Westen: Rotterdam Dordrecht Den Haag Den Haag A'dam A'dam Utrecht Utrecht Haarlem 1600 600 650 250 bouwk. 300 607 200 300 bouwk. 400 Opening 1 Sept. 800 Oosten: Enschede Arnhem Zwolle 4100 300 500 800 Noorden: Groningen Leeuwarden 550 500 Vijftienjarige jongen laat zich niet opsluiten I?EN Engelse jongen van 15 jaar sprong tweemaal uit de trein om aan zijn geleide te ontkomen. Het luk te hem; hij liep er alleen een zere enkel bij op. De jongen was ontsnapt uit een opvoedingsgesticht in Bristol en werd nu teruggebracht. Eerst sprong hij uit een express-trein in de buurt van de Severn Tunnel, maar hij werd weer gepakt, en later probeerde hij het nog eens door uit een goederentrein te springen, en toen had hij meer succes. Geen enkel opvoedingsinstituut heeft deze Gerrit-de-Stotteraar-in-het- klein nog binnen zijn muren kunnen houden. Toen hij elf jaar was, zo ver telde zijn moeder, brak hij vier keer in een week uit het gesticht in Mert- hyr. Hij was meer buiten dan in de school. Toen brachten ze hem naar Chep stow, maar daar konden ze hem ook niet vasthouden. Vandaar ging hij naar North-Wales, maar ook daar ontsnapte hij. En kwam hij weer naar huis. Toen de politie hem op een nacht kwfm halen, sprong hij door het slaapkamerraam in nachtkleding naar buiten en bleef de hele nacht op de bergen. Hij wist te ontsnappen uit een gestici^te Abergavennny toen hij er een w^fc was. en uit Cardiff Remand HomeKvist hij door een hoog raam uit te breken. In Borstal zag hij kans weg te komen de dag. nadat hij er was gearriveerd. JJET Ministerie van Wederopbouw heeft een aantal woningen toege- I wezen voor werknemers, die werken in een andere provincie dan die, waar zij j wonen. De toegewezen woningen zijn be- I stemd voor gehuwde mannelijke werknemers, die werkzaam zijn in en in de plaats van tewerkstelling in de kost zijn, omdat zij wegens de bedrijven met 10 of meer arbeiders grote afstand tot hun woonplaats niet dagelijks heen en weer kunnen reizen. De verdeling van het beschikbare aan tal woningen is gebaseerd op een enige maanden geleden ingesteld onderzoek; de toewijzingen zijn verstrekt ten be hoeve van met name genoemde werk nemers. De toewijzingen zijn als volgt over het land verdeeld: Friesland 13; Groningen 26; Drenthe 24; Overijssel 136; Gelderland 162; Utrecht 59; Noord Holland 104; Zuid Holland 70; Zeeland 1; Noord Brabant 81: Limburg 61; Amsterdam 47; Rot terdam 14; 's-Gravenhage 22. JJE DIRECTEUREN van de Oosten rijkse diocesane Caritas-organisa- ties hebben tijdens hun bijeenkomst te Salzburg een telegram gezonden aan Koningin Juliana, die momenteel nog in Sankt Anton vertoeft. Zij spra ken in dit telegram hun dank uit voor het gastvrije onthaal der Oostenrijkse kinderen in Nederland. Weersverwachting, vanavond* geldig tot Meest zwaar bewolkt met af en V°* I1"*? vegen of motregen, fpiiit mat'ge wind. Plaat- seluk nog neve1 of mist. Iets kou der als gisteren. wlndaa5: Zon onder 18,35 uur. 3 3fi v?" op 7 05 uur- °P 3.J6 uur. Maan onder 10,01 uur. (Van onze redacteur). TUSSEN DE BONTE VERSCHEIDENHEID der propaganda-biljetten, die men in de grote Belgische steden kan beturen, valt er één op, waarop een wuivende, door de tekenaar geïdealiseerde, prinses Josephine ar o e e bewonderen valt. „Zij was de voorbode" staat er boven te Si r °P het bezoek dat de prinses het vo"ge jaar aan België acht. En onder de wuivende prinses staat „De Koning komt!" ren bad men in België meer dan in de voorbije dagen fielang- g voor eze biljetten, omdat het juist definitief was geworden, dat iDStaande Zondag aan de Volksraadpleging zal deelnemen om een ,Ja op haar vader uit te brengen. iw i w6 2^ans® pnnses k°mt vanmiddag met een speciaal vliegtuig op Meisbroek aan. Waar het te verwachten is, dat de prinses met een enornf enthousiasme zal worden ontvangen, heeft men alle mogelijke maatrege len genomen om *e tocht van 't vliegveld „aar 't paleis te Laeken, waar- Koningm-Moeder Elisabeth verblijf houdt, zo ordelijk mogelijk te laten verlopen. De prinseszal vergezeld zij„ va„ Max Gerard, gewezen secre taris van Koning Albert, en Baron Carton de Wiart, voormalig secretaris van Koning Leopold n. YyANNEER de komst van prinses Jo sephine Charlotte als de laatste phase moet beschouwd worden in de campagne der pro-LeopoIdisten, dan mag men gerust concluderen, dat dit feit als zodanig als zeer geslaagd moet beschouwd worden, want de prinses is in België zeer populair en haar komst naar haar geboorteland zal ze ker in staat zijn heel wat twijfelaars in de verschillende kampen over hun laatste twijfel heen te helpen. Of deze twijfelaars erg groot zijn? Het is bij benadering niet te zeggen. Maar onze indruk is toch wel zeer sterk, dat de meeste Belgen allang hun .keuze bepaald hebben. Hoe die keus zal zijn, zal eerst in de nacht van Zondag op Maandag bekend worden. Opvallend is echter, dat er bij de pro-Leopoldisten een opti mistische stemming heerst. DELWAIDE: GEEN TWIJFEL. piEN van deze optimisten is het Ant werpse Kamerlid Delwaide, de vroegere burgemeester der Sinjoren stad, die na de oorlog zwaar beklad is door de socialisten (en vooral door zijn voorganger-burgemeester Camille Huysmans, die onder het motto „lie ver een bange dan een dode Huys mans", uit Antwerpen naar Londen vluchtte), maar daarna weer zeer te recht in volle eer is hersteld en nu een der grote voorvechtersvoor de Koning is geworden. Er is m.i. geen twijfel mogelijk, dat de Koning de door hem gestelde 55 pet. bij de Volksraadpleging zal halen, hetgeen voldoende is voor 'n gunstig advies aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers en de Se naat om tot beëindiging van het Regentschap van Prins Karei te be sluiten en dus tot terugkomst van de Koning naar België. De heer Delwaide grondt zijn me ning hier op, dat ook diverse liberalen ondanks hun partijleuzen voor de Ko ning zullen stemmen, omdat zij vin den, dat de Koning hoogst onrecht vaardig is behandeld. Hij meent bo vendien, dat zeer velen zich met wal ging hebben afgewend van de socialis tische schandaal-propaganda. En er dus voor terugdeinzen hun stem te ge ven aan een groep, die niets anders doet, dan redeloze scheldpartijen o.a. over "champagne- en golf-festijnen van de Koning rondbazuinen. Er zijn er bovendien velen die niet „Neen" zul len stemmen, omdat zij met dat „neen" op dezelfde manier zouden stemmen jus de communisten, dis vsn piap tjjw volgende week relletjes op touw te zetten bij het lossen van de Ameri kaanse wapenzendingen. Alles wat tegen de Koning door zijn tegenstanders wordt ingebracht is fu tiel, zo zegt de heer Delwaide. Wan neer de socialisten zeggen, dat de te rugkomst van de Koning naar België slecht is voor het internationale pres tige van het land, dan is dat „klets". Want het internationale prestige van een land wordt m.i. niet be paald door de Koning, of door een minister van Buitenlandse Zaken, maar.door de omstandigheden en de belangen der grote mogend heden! Neemt U Nederland. Wanneer er een vorstenhuis is, dat in internatio naal opzicht bizondere hoogachting geniet, dan is dat toch wel het Oran jehuis. Maar heeft Nederland die hoogachting gebaat toen de grote mo gendheden zich met Indonesië gingen bemoeien? Neemt U Polen. Het land, dat het meeste geleden heeft door de oorlog en dat om zijn dapperheid geroemd is. Wat hebben de grote mogendheden voor Polen gedaan? Zoals in elke vergelijking zit na tuurlijk ook in deze vergelijkingen iets scheefs, maar ze zullen toch vol doende voor de heer Delwaide zijn om de socialisten en de liberalen rood te laten aanlopen. CATASTROPHAAL! 1150 Goes stelt op het ogenblik ook nog pogingen in het werk om een M.T.S. te krijgen, doch daaromtrent is nog niets beslist. Den Haag is er blijkbaar niet zo erg geestdriftig voor. J)AT is dus de stand van zaken op het ogenblik en verhoudingsge wijze lijkt de verdeling over de ver schillende gewesten niet zo slecht. Men dient echter wel rekening te houden met de verschuiving in het industriële zwaartepunt van ons land, die zich aan het voltrekken is. Op de lange zicht zullen de cijfers van het Zuiden naar verhouding nog hoger opgetrokken moeten wor den. In dit verband is het merkwaar dig te wijzen op een berekening van de sociografische dienst der Gemeente Breda betreffende het te verwachten aantal leerlingen der M. T. S. in de Baroniestad in 1953 minstens 326 zal bedragen en dan telkens vijf jaar later zal stijgen tot 382, 472, 498, 552. Deze bereke ning berust op een constante ver houding tussen 't aantal 13-19-jari- gen per 100 personen van de bevol king en het aantal leerlingen, dat de M. T. S. bezocht. Als de behoef te aan hoger geschoolden verhou dingsgewijs sterker toeneemt en dat is te verwachten dan zal de werkelijkheid nog boven de „ver- wachtings"-cijfers komen te liggen. En of dat dan allemaal door de nu bestaande scholen kan worden op gevangen? JJIERBIJ komt als belangrijk punt aan de orde de vraag, of het begaafde jongemensen niet gemak kelijker moet worden gemaakt, de studie aan de M. T. S. te volgen. Het schoolgeld is in de regel vrij hoog, al wordt daarop in menig geval wel tegemoetgekomen. Maar het me rendeel van de leerlingen komt uit plaatsen buiten de stad van vesti ging. Dat brengt zeer bizondere kosten met zich en het aantal be schikbare studiebeurzen, door het Rijk ter beschikking gesteld, is be trekkelijk gering. In Limburg wordt op dit gebied al heel wat gedaan door provincie en gemeenten. Er bestaat ook een Studiefonds Limburg, door de ge zamenlijke standsorganisaties opge zet, dat uitstekend werk verricht voor leerlingen van middelbare scholen. Aan dit voorbeeld mogen andere gewesten, moge met name ook Bra bant zich spiegelen. 2JAL de Koning inderdaad naar Bel gië terugkeren, indien de uitslag voor hem gunstig is, of zal hij de uit slag als een zaak van eerherstel op vatten prins Bpudewiin el» ziin. PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE. het wordt „ja" troonopvolger aanwijzen? Wij vroegen dit speciaal omdat de grote massa in België zich déze vraag eveneens her haaldelijk stelt. Gewiekst politicus als de heer Del waide is wilde hij op deze „moeilijke vraag" niet de mening van C.V.P. ge ven. Maar zijn persoonlijke mening is deze: De Koning zal naar België beho ren terug te keren. Troonafstand ten voordele van prins Boudewijn acht ik onjuist en zelfs catastrophaal voor het land! En wanneer de Koning onverhoopt niet naar België zou mo gen terugkeren, ook dan acht ik een troonsbestijging door de prins ver keerd, want hoe zou een zoon zijn vader kunnen opvolgen die door zijn land beledigd wordt", vea» b*3, 2> kalsw L «yl eraan R.I.S. over eerste Unie-conferentie: TWEE belangrijke zaken houden on ze aandacht op de eerste plaats gespannen, wanneer we ons verdiepen in Unie-zaken. Dat is dan het gisteren door Sukarno getekende besluit Oost en Midden-Java, Madura en Padang bij de Republik te voegen. Dit besluit werd uitgevaardigd op grond van de Noodwet. Men kan er uit concluderen, dat de Republik in ieder geval zoveel „nationalistische activiteit" ontplooit, dat sommige deelstaten hun beperkte zelfstandigheid blijkbaar gaarne offe ren om de voordelen van die republi keinse activiteit te kunnen mee ge nieten. Maar ook de naderende eerste Unie conferentie trekt de aandacht en wel vooral om de belangrijke verschillen, die reeds nu naar voren komen in wat Nederland en in wat de R. I. S. wil. De voorlopige agenda zou volgens Ne derland geen punt „Nieuw-Guinea" rijk zijn, hetgeen de R. I. S. nu juist als „punt 1" wil stellen. Bovendien punten als: bewaking van de eregra- ven, salaris van bedienaren van de godsdienst en dergelijke. Met nadruk wijst de R. I, S. erop, dat gerekend moet worden met een aanzienlijke tegenstand van de Unie. weshalve men verzoekt vooral de Unie-verhouding niet te sterk te be nadrukken. In het bijzonder zou men gaarne het punt van de agenda geschrapt zien, dat de erfopvolging van het Unie-hoofd ter sprake brengt, aange zien daardoor in Indonesië grote weer standen zullen worden opgewekt. JJET ligt in de bedoeling van H.M. de Koningin om overeenkomstig de plannen in de loop van de volgen de week naar Nederland teiug te ke ren. De juiste datum van vertrek uit Sankt Anton is nog riet vastgesteld.

de Stem | 1950 | | pagina 1